^Provinciale j?ccuuische H.RABBERS&Co. Lumber Jack Lumber Pakjes N o, 6. Twee bladen. DONDERDAG 8 JANUARI 193 1. Eerste Blad, 174e Jaargang. BINNENLAND. Dl KONINGIN EN PRINSES JULIANA NAAR DE „GIJSBRECHT". REGEERINGSSTEUN AAN DE BIETENVERBOUWERS. ZEELAND. W e 1 naar Zeeland MIDDELBURG. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. DE LOOP DER BEVOLKING. KUNST EN WETENSCHAP. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg *8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. De Dinsdagavond in den Kon. Schouw burg te Amsterdam gegeven voorstelling van Vondels „Gysbrecht van Aemstel", door de Kon. Ver, Het Nederlandsch Too- neel is bijgewoond door de Koningin en Prinses Juliana. De Prinses kwam reeds te 8 uur, bij den aanvang der voorstelling, in den schouwburg, de Koningin trad om half negen de Koninklijke loge binnen. De vorstelijke personen woonden de voor stelling tot het einde toe bij. Naar de Haagsche Courant verneemt, i« bij de Regeering een wetsontwerp in behandeling, beoogende het toekennen van een teelt-premie aan suikerbieten verbouwers, op voorwaarde, dat de biet- aanplantingen in ons land met 10 pCt. zullen worden ingekrompen, Deze premie zal het Rijk ongeveer acht millioen gulden kosten en zal wor den verleend volgens de z.g.n. „sliding scale" in verband met de wereldsuiker- marktprijzen. Naar het blad nader van bevoegde zij de verneemt, wordt verwacht, dat deze teelt-premie niet noodig zal blijken, wan neer het Chadbourne-plan, zooals dit op de jongste suikerconferentie te Brussel werd vastgelegd, doorgaat. In suikerkrin gen neemt men aan, dat de besprekingen, welke de heer Chadbourne thans te Ber lijn met de Duitsche bietenproducenten voert, tot een gunstig resultaat zullen lei den. VEGETARISCHE VOEDING. Het hoofdbestuur van den Ned, Vege- tariërsbond wendde zich met een adres tot den Minister van Justitie, waarin ge noemd bestuur verzoekt te willen bevor deren. dat de vegetarische voedingswij ze, die z.i. ethische en hygiënische voor deden boven een vleeschregime (ge mengde voeding) heeft, voor de jeugdige personen in Rijksopvoedings-gestichten zal worden voorgeschreven. HET JAARLIJKSCH PAASCH- CONGRES. Nta^r V.D. verneemt zal het jiaarlijk sche Paaschcongres der S.D.A.P. op 4, 5 ©n <5 April a.s. te Arnhem worden gehou den. DE VANGST VAN ZEEVOGELS. In de laatste drie maanden van 1930 zijn naar het Volk meldt over Beek' bij Nijmegen naar Duitschland uitgevoerd on<- geveer 14.800 zangvogels. Naar aanleiding van ons artikel onder de rubriek „De XXe Eeuw" in de Midd. Courant van gisteren, bericht men ons thans, uit alleszins betrouwbare bron dat van belanghebbende zijde reeds zoo danige maatregelen getroffen zijn, dat met eene aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, gezegd mag worden De „Holland Society of New-York' komt op haar reis naar Nederland w e naar Zeeland. Moei zoo Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van '28 December tot en met 3 Januari, in de provincie Zeeland bedroeg: Roodf vobk: Hulst 1, Terneuzen 1. Diphtherie, Heimkenszand 2. Is 't een uitstapje? De Middelburgsche Mondharmonica- en Tooneelvereeniging „E. M. M." heeft ge zien het succes met twee vorige revues, voor dit seizoen de bo'vtengenoemd© inge studeerd. "Gisterenavond gaf de vereeniging in het Schuttershof haar jaaruitvoering en open de 't programma met een 7-tal muziek nummers onder leiding van den heer E. A. Polvliet, die met de Voor het groo- ste deel jeugdige leden dezer afdeeling heel wat weet te hereiken. Het applaus na ieder nummer bewees dat het |ge- bodene in den smaak viel. Direct daarop begon de tooneelafdee- ling met de revue en hebben wij de op voering daarvan ten deele bijgewoond^ Lanig genoeg om te kunnen constateeren costumes en wat verder voor het wei dat er ook nu aan tooneelstehikking, slagen van een revue noodig is, groote zorg is besteed, terwijl zoowel de hoofd personen, als de koristen hunne rollen op zeer verdienstelijke wijze vertolkten en voor igoeden zang van de aardige lied jes zorgden. Het was weer alles„af", zooals men dat van E. M. M. gewoon is. De zaal was zoo goed als geheel bezet.' A.s. Maandag wordt naar de N. R. C. meldt te Goes een vergadering ge houden ter bespreking van de financieele plannen inzake het Chr. lyceum voor Zeeland. Het is zoo goed als zeker, dat de school op 1 September a.s. wondt geopend. Toen Dinsdagavond een drietal jon gens met een vrachtauto mede reden, werden ze in de omgeving van 's-H eer Arend skerk'e op een bocht van den weg er af geslingerd. Een van hen werd met een hersenschudding tajuis gebracht, terwijl een ander naar het ziekenhuis te Goes werd vervoerd. In een Woensdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging het Groei- ne Kruis, te O.-V ossemeer, onder voorzitterschap van ds. C. A. Vreugdenhil werd, na uitvoerige besprekingen, be sloten, gehoord de ontvangen inlichtingen niet aan te sluiten bij de Provinciale Vereeniging, zooals aanvankelijk' het vo rige jaar reeds was aangenomen. In de plaats van het overleden be stuurslid J. J. Bevelander werd gekozen de heer L. de Later. Er zijn £n 1930 50 nieuwe leden toegetreden, waardoor het aantal is. aangegroeid tot 361. Een kinderleven is het leerrijkste boek. Voor wie er in weet te lezen, le vert elke dag een nieuwe belangwek kende bladzijde. taal 972 vertrokken 15 m„ en 23 vr., totaal 38 overleden 4 m., en 4 vr., to taal 78 ingek. 17 m. en 24 vr., totaal 41 geboren 19 m., 10 vr„ totaal 29. De stand was dus op 30 Dec. 1931 495 mannen en 501 vrouwen, totaal 996. Of een vermeerdering van 17 m. en 7 vr., 'totaal 24. voor Dames en Heeren. met Culotte of Rijbroek. (Ingez. Med.) De bevolking van Koudekerke telde op 31 December 1929 1794 man nen en 1834 vrouwen, totaal 3628 per sonen. Er hebben zich gevestigd 126 mannen en 146 vrouwen er werden geboren 38 mannelijke en 39 vrouwelijke personen; samen 164 mannen en 185 vrouwen. Er vertrokken 112 mannen en 135 vrouwen en overleden 18 mannen en 10 vrouwen, samen 130 mannen en 146 vrouwen. De bevolking vermeerderde dus met 34 mannen en 40 vrouwen samen 74 personen, zoodat de bevolking op 31 De cember 1930 bedroeg 1828 mannen en 1874 vrouwen, totaal3702 personen. De bevolking van Seroosker k;e (W.) bestond op 31 December 1929 uit 817 m. en 830 vr., totaal 1647. In 1930 zijn geboren 21 m. en. 1,6 vr., totaal 37. Gevestigd 37 m. en 36 vr. totaal 73. Overleden 8 m. en 18 vr. totaal 26. Vertrokken 49 m. en 45 vr. totaal 94. Zoodat de bevolking vermeerderde met 1 m. en verminderde m,et 11 vr. De bevolking bestond dus op 31 De cember 1930 uit 818 m. en 819 vr. totaal 1637. De bevolking der gemeente W o 1- p li aartsdijk bestond, op 31 Dec. '29 uit 1260 m. en 1312 vr., totaal 2572. Geboren 21 m. en 32 vr. totaal 53. Overleden 8 m. en S vr., totaal 16. In de gemeente gekomen 37 m. en 57 vr., totaal 94. Vertrokken 69 m. en 79 vt., totaal 148. De bevolking bestond op 31 Dcc. 1930 uit 1241 m. en 1314 vr. totaal 2555 of een vermindering van 19 m. een vermeerdering van 2 vr. Op 1 Januari telde te Waarde de bevolking 478 mannen, 494 vrouwen, to- Het orgel van de nieuwe Hofpleinkerk. Naar aanleiding van de ons, door de fa. Dekker te Goes, verstrekte technische details omtrent het orgel in die nieuwe Hofpleinkerk alhier schrijf! „Een lief hebber van goede en mooie orgels" ons het volgende: In de bewuste beschrijving staat: „Waar voor enkele jaren in de Noorder- kerk een nieuw orgel werd geplaatst niét kegelladen, werd thans besloten een pneumatisch systeem te nemen m'et dub belen winddruk, daar dit zuiver der aanspreekt". Dit nu is onjuist. Hel „membraan"- svsteem (want anders is dit niet) is enkel veel goedkooper dan het kegelladen systeem, maar daar staat dan ook tegen over, dat het kegelladen-Systeem veel be ter en veel zekerder is niet alleen, maa,r de levensduur van een goede kegcl.1;:de is ook véél groolcr. .Alle goede orgelbou wers in binnen- en buitenland, dooi de ondervinding geleerd bouwen dan ook dit systeem. Want bij een goeden bouw van de kegeliade is de aanspraak van het orgel vooral niet langzamer ol' luier." Tot zoover onze inzender. De fa. Dek ker te Goes, wien wij het bovenstaande toezonden, teekent daarbij het vilgeude aan „Dankend voor de door U genoden gelegenheid om direct van antwoord tc dienen, vestigen wij de aandacht op de dadelijk blijkende onjuistheid. Allereerst zij vastgesteld, dat in liet bestek voor het orgel in de Hofpleinkerk stond voorge schreven „kegelladen", doch dat de or gelcommissie, na de inschrijvingen en gunning, dit systeem gewijzigd heelt in het dubbel-druk systeem (membraan systeem), omdat lien proefondervindelijk gebleken was, dat de aanspraak veel cor recter en vlugger was, (waarbij het or gel in de Noorderkerk met kegelladen, en nog slechts enkele jaren oud, de ver gelijking lang niet kon doorstaan.) Maar waar voornamelijk gewezen wordt op „grooter levensduur" wordt dit door de feiten allersterkst tegengespro ken. Immers voor de bioscoop-orgels, bij ieder welbekend (al ware het maar door de radio-uitzendingen) wordt n i m m e r kegelladensysteem genomen, doch dubbele-dru.k systeem met membranen. Dergelijke orgels spel|en vaak in 14 dagen meer dan een kerkorgel in een heel' jaar. Zoowel wat levensduur als snelheid betreft, worden hier de hoogste eischen gesteld en hieraan kunnen kegelfadbii niet voldoen. Wij zouden hieraan nog een technische beschouwing kunnen toevoegen doch achten dit werkelijk niet noodig, Waai de practijk zoo duidelijk spreekt". [Onzerzijds achten wij een technische discussie over zulk een onderwerp in ons blad minder gewenscht, zoodat wij na bovenstaand hoor en wederhoor op déze quaestie niet verder zullen ingaan. Red.] Toen Dinsdagavond een drietal jon gens met een vrachtauto mede reden werden ze in de om ge,ving van 's II. Arendskerke op een bocht van den weg er afgeslingerd. Een van hen werd met een hersenschudding thuis ge bracht, terwijl een ander naar het zie kenhuis te Goes werd vervoerd. Guido-Gezelle avond. Men schrijft ons: Gisteravond werd een druk bezochte bijeenkomst gehouden in de Hofpleinkerk uitgaande van „het Comité tol steun voor den Arbeid der Evangelisatie in België" alhier. Als spreker tred op ds. D. Scheel e met het onderwerp: „Guido Gezelle, de dichter van het Ylaamscü'e land." Hij is, zoo zeide spr. o.m. de; iman ge, weest, die het Vlaarnsche volk deed ont' waken. Met groote dichtersgaven en in tense liefde voor de Natuur en de „soete ÏUAMIMIBeh AI Vti (Ingez. Med.) Vlaarnsche tale" bracht h[ij de studenten van hel Seminarium i n geestdrift voor de Vlaarnsche poëzie. Tegengewerkt door de Franschgezinde leeraren werd hij ontslagen en benoemd tot onderpastoor van de St. Walburga Kerk. Toch was het zaad in vruchtbare aar de gevallen, want zijn leerlingen werden later de leiders van de opkomende Vlaarnsche beweging. Deze met aandacht gevolgde rede werd afgewisseld door zang van de sopraani- zangeres mevr. Co van der Mark te 's Gravenhage. Wat klonk dat Piu Jesu prachtig. Vooral in de slotwoorden: re quiem sempernitam, gaf ze werkelijk iets schoons. Alleen het orgel h,ad wel een ietwat donkerder en zachter geluid ge geven kunnen hebDen. Bij de kleengedichtjes ontbrak het cop- tact tusschen de zang en de begeleiding, laatstgenoemde was vooral bij het eerste versje wel wat hard en gejaagd, waap- door de rustige stemming uit het lied niet tot haar recht kwam. Op de gebruikelijke wijze werd deze bijeenkomst gesloten. Ned, Herv- Kerk. J. van Rhijn, cand. en hulpprediker te Wemeldinge is beroepen te Goingarijp en Broek (Fr.) Vrije Ev. Gemeente, Ds. J. Enter te Cadzand is beroe pen (2e maal) te Rotterdam. gazijnen, kolenmijnen). Prof. Dubois ver- Pchtte in 1900 op de wereldtentoonstel ling te Parijs een zaal met z.g. „bacte riën-lampen". Volgens de nieuwste onderzoekingen zouden in vele gevallen de lichtorganen gevormd worden door een symbiose van lichtende bacteriën met het dier, dat het licht uitschijnt te stralen. In het weefsel van vele lichtorganen zijn cellen aan getroffen, volgepropt met lichtende bacteriën. De gastheer reageert dan op het binnendringen van lichtende bacteriën door het vormen van vaak zeer ingewikkelde licht-apparaten. Het dier is in hooge mate aangepast aan deze symbiose. De voorzitter, mr. G. J. Sprenger, bracht de spreekster den dank der ver gadering. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, In de Woensdag j.l. gehouden verga dering heeft mejuffr. H. B. Th. Schou ten eene voordracht met lichtbeelden gehouden, getiteld: Lichtende organis men. Het lichtgeven van levende organis men, aldus de 'spreekster, wordt het beste aangeduid met de term: b i o- lumines centie of kortweg lumi nescentie. De term fosforesceeren te ge bruiken leidt tot verwarring, omdat fos foresceeren een natuurkundig verschijn sel is. Ook de schijnbare lichtproductie, waarbij opgevangen licht weerkaatst wordt, b.v. door kattenoogen, willen we buiten beschouwing laten. Reeds van Aristoteles af is er veel over lichtgeven van dieren en planten geschreven. Ook wonderlijke mededee lingen vindt men er over opgeteekend. Voorwaarden voor lichtgeven zijn een zoutrijke omgeving, vrije zuurstof en een geschikte temperatuur, Op 't land komen weinig lichtende vormen voor, hier zijn 't voornamelijk schimmels (op vergaand hout) of paddestoelen. Zoetwa terorganismen lichten niet dan na in fectie. In een zoutrijke omgeving ko men vele lichtende wezens voor. een cellige diertjes met of zonder schaaltje, sponsen, kwalleh, manteldieren, boor mossel, inktvisschen, diepzee-visschen 't Lichten van de zee wordt veroorzaakt door levende organismen, 't Verschijn sel komt het mooiste voor in de Noord zee, waar het veroorzaakt wordt door Noctiluca's (zeevonk). Wind en beweging in zee hebben invloed op het lichten, om dat de dieren zich bij sterke beweging van de zee in de diepte terugtrekken. Meestal zijn mechanische prikkels de oorzaak van sterk oplichten. Over de biologische beteekenis van het lichten kunnen wè alleen met eenige 'reserve spreken. Proeven zijn hier moei lijk en nog weinig genpmen. Het is wel waarschijnlijk dat 't mannetje en vrouw tje elkaar vinden met hun lichtjes (glim worm) en ook kan 't vinden en lokken van een prooi er door bevorderd Wor den. De intensiteit van het licht is gering. Toch heeft men er wel over gedacht, hoe men dit licht technisch kon ge bruiken. Het wordt zoo voordeelig ge vormd en 't is niet gevaarlijk (kruitma- Aanwinsten Een antiek ivoren, breischeede met z'lver beslag, geschon ken door mejuffrouw Machielse-Minder- houd te Vlissingen, die thans ook aan het Genootschap de voorwerpen heeft afgestaan, welke reeds eerder door wij len haar echtgenoot, den heer C. Ma- chielse, in bruikleen waren gegeven, n.l. een zilveren medaille, een Kratonme daille en een Expeditiekruis; een bronzen penning ter herdenking aan het Onafhankelijkheidsfeest te Ter- neuzen op 1 April 1872, geschonken door den heer C. de Jonge Czn. te Yerseke; een antieke versierde koperen knoop, gevonden in de duinen bij het fort Den Haak op Walcheren, geschonken door den heer G. Melse te Middelburg. „Erlkönigs Tochter" en „Christoforus". Men schrijft ons: De zangverceniging „Tot Oefening en Uitspanning" alhier zal op Woensdag 14 Januari a.s. eene uitvoering geven van Erlkönigs Tochter van Niels W. Gade en Christoforus van Jozef Rheinberger. Het eerste wenk, eene ballade naar Deensclie volkssagen, schildert de geschie denis van den vorstenzoon Oluf, die, niet tegenstaande de waarschuwing van zijne moeder, op den avond vóór zijne bruiloft rijdt naar de plaats, waar ErllkAnigs Tochter met hare jonkvrouwen verwijlt. Bij zijne weifeling, om gevolg te geven aan hare uitnoodiging 'tot den dans, slaiait Erlkönigs Tochter hem eene bloedende wonde aan de wang waarop Oluf ont zet de gevaarlijke plek ontvlucht; even wel- "te laat, want bij zijne thuiskomst op den bruiloftsdag houdt de dood zijn hart omsloten. De ballade werd door de Vereeniging uitgevoerd op 3 Dec. 1895. Zij is eene der meest bekende en metes't gjezochte werken van Gade; zij schildert zeer mooi de verschillende stemmingen en bekoort door hare melodieusheid. Aan Christoforus ligt ten grondslag de legende van den reus, den sterkien man, die slechts dienaar wil zijn van den grootste op aarde; die een koning ver laat, omdat deze hang is voor Satan; die bij Satan in dienst gaat, maar ook dezen verlaat omdat hij vlucht voor een kruis; die dan op raad van een kluize naar zicli als veerman stelt in dienst van God voor het overbrengen van pelgrims; die dan een kind over"te brengen krijgt, waaronder hij bijna bezwijkt, omdat het Christus zelf bljjkt .en die als belooning voor zijne toewijding opgenomen wordt in het Rijk der zaligen. Do prachtige baritonsolo's in beide werken zullen gezongen worden door Thom Denijs; verder zijn de vrou- 'wensoli opgedragen aan mej. Martha Stam en mevrouw Jo van Heusden Aldag. De kleine tenorpartij in Christoforus zal vervuld worden door den heer Anton •Walop. Vermelden wij ten slotte nqg, dat de (begeleiding berust bij de Vereeniging voor instrumentale muzieki, gesteund door mevr. NonhebelFaro aan don vleugel en den heer Ferwerda aan het orgel.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1