OEERSTE KW. ©VOLLE MAAK O LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 7 JANUARI 1931, No, 5. AMERIKAANSCHE NOTITIES Mrko^SAII llii - DOOR ALICE CAMP&Et £ing' DE STERRENHEMEL 7—14 Jan,, 20 uur M.T. ZUID a New-York, 19 December 1930. Nooit een fiets, Koopt zelden een motorfiets, Wegen met minimum snel heid voor auto's, Vier maal meer bezitters van een rijbewijs dan autobezitters, Gevaren aan den heirweg. t Wanneer ik me niet vergis is de ver houding van f. etsers in ons land en die van auto-bezitters in Amerika tot de lór tale bevolking ongeveer dezelfde, n,l. een .op de vijf. Met een klein beetje verbeel ding1 kunnen mijn lezers zich voorstel len hoe het er hier op dat gebied uit ziet, maar waar zij zich geen idee van kunnen vormen is, dat men hier nooit een fiets ziet. De motorfiets, die zich )bij ons in zulk een groote populariteit ver heugt, wordt 'hier '.\oogst zelden bere den door iemand voor zijn plezier. En het gekke van het geval is, dat! men in Amerika beter en goedkoop er met een auto terecht kan dan met een motorfiets, of zelfs een fiets! Voor twintig dollar is een nieuwe fiets te krijjgen, maar ook een derdehands auto en aangezien het gemak den mensch dient, zoodat hij zit ten kan en zich laten voortbewegen is de keus niet moeilijk. Dat een jongen eens af en toe op het trottoir fietst is heel gewoon en toegestaan, zelfs zal een po litieagent hem er op jagen, omdat hij daar veilig is voor zien zelf en [bet gr00te verkeer-. Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat dit [rijden heel kalm tussehen deimen- scben toegaat, want dit is een vain' de opzichten, waarin de Amerikaansche jeugd de onze de ba;as is. Ik fheb nog nooit anders gezien dan dat zij ophou den met sneeuwballen gooien of een gtewoon halspel, wanneer andere men- schen aankomen en naroepen of soort gelijke amusementen van onze vaderland sche straatjeugd of jeugd -op straat zijn onbekend aan de kleine Yankees. Ze hebben het te druk met zier zelf ;te 'ver maken en op te letten niet overreden of ondersteboven geloopen te worden. De Amerikaansche automobilist knarst van woede op zijn tanden, wanneer hij een evenmensch langs den weg ziet ped delen, maar wanneer die den vorm aan neemt van een motorfielser, dan trapt hij Veiligheidshalve op- de rem, kijkt in elk geval met een scheef oog naar zijn snel heidsmeter. Want meestal zal hij een beetje te vlug gaan en soms gaait hij te langzaam. Er zijn n.l. wegen, waar Wij tegen wil en dank jakkeren moeien, maar dat zijn er ook wegen haiar. Van de breedte van zes naast elkaar staa'nde wagens, spiegelglad, met een uitzicht tot *In de verte en geen hoeken of wegkrui- slngen voor kilometers achter elkaar, ae z.g, .speedways®. Noordelijk New-York nil gaan Bijv. ae Boston Post Road, de Bronx River Parkway, de King's Higway en dergelijke heirbanen, waar men min stens 50 KJVE per uur moet rijden om niet bekeurd te worden. Deze maalregel dient om liet k.olossale snelverkeer te la ten opschieten en een auto, die langza mer rijdt ,zou een neele processie achteir zich vormen. Onlangs werd er een nieu we groote brug geopend in Rhode Island en daar moet minstens 60 per uur gere den worden; de Holland Tunnel lusschen Manhattan en New Jersey onder de Hud son door is een andere plek, waar de verkeersagenten staan te wenken: „Door rijden r Harder een beetje! Anders be keur ik je Maar een gewoon mensch op een mo torfiets heb ik in alle jaren geen drie keer gezien. Een dergelijke vervoersont- wikkeling is heel gewoon; in ons land zoekt men het op tweewielers en op het water, in Amerika was het oorspron kelijk paard en wagen voor iedereen en in de laatste kwarteeuw de car. 57. „Typhus toxine". Het woord bleef haar in de keel steken, de ontvanger gleed haar uit de handen. Ze zal als verstomd met drooge lippen en starende oogen. Toen overweldigde haar op eens de vreeselijke waarheid, die ze eigenlijk van den beginne af had vermoed, neen geweten. Voorvallen, motieven, alles paste als een legkaart in elkaar, 't Was alles zoo klaar, zoo duivels mooi in el kaar gezet, de argelooze oude man, die ten doode was gebracht door een heer- schende ziekte, terwijl voor het uiterlijk alles werd gedaan om hem te redden Die eene fout, die door een toeval haar was geopenbaard. En zij had de sleutel in haar hand gehad en zij had niet het besef gehad ze te gebruiken. Wat was ze onnoozel geweest. Maar neen, toch niet. De eerste inspuitingen waren staal en arsenicum geweest, alleen de laatste was het typhusgif, dat geen redding meer mogelijk maakte. Als ze het toen geweten had, had ze sir Charles toch niet meer kunnen redden. Maar nu was er Roger; moest hij ook een slachtoffer Aangezien er nog vier maal zooveel be zitters en 'bezitsters van een rijbewijs in Amerika zijn dan autoeigenaars, kan men veilig beweren, dat iedereen verstand van een motor lieeft, in meerdere of mindere mate. En dat lean zeer te pas komen, wanneer de wagen het plotseling om onbekende redenen opgeeft, terwijl geen huis in ziclit is, zooals mij al eens overkomen is. "Want er heerscht hier een groote broederlijkheid onder de automo bilisten; passeert men een wagen, waar van de inzittenden kennelijk in moeilijk heid verkeeren dan matigt een langsko- mer zijn vaart in negen van de tien ge vallen en vraagt of er soms hulp noodig is. In het tiende geval zit er dan een dame aan het stuur, die hel zejkere boven hel onzekere verkiest en doorrijdt, want ook liet gevaarlijkste geboefte ontmoet men. Ter verdediging van de dames moet ik wel vertellen, dat de gevaren van den Amerikaanschen heirweg o.a. bestaan uit liet simpele trucje van quasi gewond aan den weg te gaan lig'gen of om iiuj.p te roepen en dan den medelij deinden automobilist neer te slaan, te berooven en er met zijn car vandoor te gaan. Dal zulke roovers ook „werken" met een schoolmeisje aan de hand is nog een nieuwtje voor mij, maar bij nader inzien zou hel zoo gek niet zijn. w Een ander gevaar is liet afsnijden van bochten op de stille buitenwegen, waar de draai dikwijls niet door een bergkant overzien kan worden. Weliswaav is de weg door een breede witte streep in tweeën verdeeld en mag men niet op dc linkerhelft komen, in werkelijkheid stoort men er zich er heel slecht aan en het gevolg is de zoo gevreesde „head- on collision", de botsing van voren, die altijd met kwetsuren en erger afloopt. Dan is er nog het niet-wachten bij het inrijden of oversteken van hoofdwegen, wanneer men zelf uit een bijweg komt, bij inhalen tijdens het oprijden van een heuvel, wat ook al streng verboden is, maar waar velen zich niet aan storen. Geen mensch behoeft ooit bang te zijn gebrek aan water, lucht, olie of benzine onderweg te hebben. Het aantal „filling stations" is groot. Over een paar weken is het weer tijd onze nieuwe nummer plaat aan te vragen, waarbij we tevens onze wegenbelasting over het komende jaar voldoen, beginnend met 7.50 dollar voor een Ford en stijgend naar mate kwaliteit van den wagen. En van al die millioenen wagens komen de millioenen dollars, die gebruikt worden voor aanleg en onderhoud van wegen, die, volgens ingewijden, op de heele wereld nergens hun weerga vinden dan op ons Java. GEMEENTERAAD VAN GOES. GOES. Gistermiddag kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen. De voorzitter uitte voor den aan vang zijn beste wenschen voor de leden en hunne gezinnen, voor het reeds aan gevangen jaar; het oudste Raadslid de heer Eckhardt, beantwoordde dezen gelukwensch. De feitelijke nieuwjaarsrede van den voorzitter zal vermoedelijk in de volgende gewone Raadsvergadering ge houden worden. De voorzitter zegt nu, dat het carillon thans volmaakt loopt.... nadat een goed Lipsslot op de uurwerkkamer was aangebracht Nu zijn aan de orde de reeds ge publiceerde werkloosheids- voorstellen van die 7 Raadsleden, welke deze vergadering gewenscht hebben. De heer Simons, eerste on derteekenaar van de voorstellen, geeft thans een toelichting op een en ander; hij klaagt er daarbij over, dat B. en W, advies op advies vragen aan den griffier der Staten te Middelburg, dusdoende, worden? Was een nieuwe moordaanslag voorbereid? Ze sprong op, opende de deur en wilde de trap opvliegen, want er moest gehandeld worden. Als hij zich liet overhalen om die inspuitingen van dié zoogenaamde anti toxine te krij gen. „O Chalmers" Voor de tweede maal dien dag liep ze tegen den knecht aan, die naar boven „Chalmers, in Gods naam, vraag aan mijnheer Roger of hij dadelijk hier komt; ik heb hem iets heel belangrijks te zeggen." „Ja zeker zuster." Zonder de minste verbazing te laten blijken ging de knecht naar boven. Ze bleef staan, een der Stuart stoelen om klemmend. Waarom liep hij niet wat harder? Maar ze had het nog bijtijds ontdekt, alles zou goed gaan, Er be woog iets achter haar en ze ver moedde dat er iemand stond achter de deur van de jassenkamer. Ze draaide zich om, ten einde te zien wie het was, maar ze was niet vlug genoeg. Een breede hand legde zich op haar mond en een sterke arm sloeg zich met ijzerei greep om haar heen. Ze spartelde tegen, stikte bijna, door panischen schrik over meesterd. In haar bovenarm voelde ze een scherpe prik, die door haar klee- ren heen in het vleesch drong. Haar hoofd duizelde, het werd zwart voor haar oogen. Ze voelde niets meer. aldus spr., kunnen de Raadsleden wel volstaan met de adviezen van Ged. Sta ten voor „accoord" te teekenen. Moge lijk zijn in de toekomst dan alle Raads vergaderingen wel overbodig! Spr. be toogt verder, dat de gedane voorstellen een Koninklijke beslissing gerust kunnen afwachten. Spr. oefent dan kritiek uit op de wijze van bijeenroepen van deze spoed eischende Raadsvergadering; hij be toogt, dat het uitstel gebruikt werd om enkele Raadsleden en een wethouder om te praten'. De aangename verstandhou ding wordt hierdoor z.i. n et bevorderd. Spr. beveelt de voorstellen ten sterk ste aan: de instellingen van weldadig heid moet niet dié taak wiorden opge legd, welke voor de gemeenten is De heer Hol 1-e stelle zegt, van meening veranderd te zijn; hij zal tegen zijn eigen voorstel stemmen, omdat aanneming schade voor de werkloozen zou kunnen medebrengen. De heer Crucq acht het een blaam voor B. en W., dat deze vergadering, noodig is; B. en W. trekken zich van den Raad niets aan. Het niet uitvoeren van de genomen Raadsbesluiten acht spr. in strijd met de wet. Als de burgemeester art. 70 toepast, dan winnen wij het zeker, meent spr. De Raad moet zich tegenover zijn dienaren, dat zijn B. en W., en tegenover Ged. Staten, thans handhaven. Het oorspron kelijk voorstel van spr. en zijn partijge noot ware beter aangenomen geworden. Het Chr. dagblad „De Zeeuw" is óók voor gemeentelijke werkverschaffing evenais de bestuurdersbonden, chr. in begrepen. Wordt het voorstel der s.d.a.p. niet aangenomen, dan zal spr.'s fractie voor het voorstel-Simons stemmen; de hou ding van B. en W., aldus spr., maakt dat je tenslotte voor alles zult stemmer Desnoods zal spr. het geval in de Twee de Kamer doen brengen. De heer Potter beschouwt nog steeds de gemeente als de aangewezen werkgeefster; spr. buigt zich in dezen echter voor de macht van Ged. Staten. („Schande" roept de heer Crucq.) De voorzitter zegt, dat B en W. heel wat te hooren hebben gekregen, maar: de zaak wordt hier onnoodig op geblazen. Spr. verwijst den heer Simons naar het Tijdschrift voor praktische r.k. gemeentepolitiek, wat dat schrijft over gemeentelijke steunregelingen en crisiswerkloosheid. He gaat er hier om: is het seizoen- of crisiswerkloosheid? De heer Crucq c.s. meent het laatste, B. en W. meenen het eerste, steunende op uitspraken van de Kroon, De aanwijzing van hen, die in de werkverschaffing worden opgenomen, en de loon-normen, worden ingevolge de Armenwet door de instellingen van weldadigheid geregeld. Met de aangenomen motic-Simotns wisr (en B. en W. niets ,aan le vangen, zij 'kon den er igeen louw aan vast knoopen. Van verschuiving v«n den datum de zer spoedeischende vergadering, aldus spr., is geen sprake; raadsvergaderingen worden uilgeschreven door den Voorzit ter, niet door B. en W. De heer Simons bestrijdt de op vattingen, die de voorz. aan het aan gehaalde tijdschrift ontleende. \De heer Buis vraagt, waarom het ge nomen Raadsbesluit inzake het vormen van een commissie niet is uitgevoerd? Is dat geen sabotage? De Voorz.: neen, dal is hel niet, hel voorstel was zoo slecht geformuleerd, dat het niet uitvoerbaar was. En anders, dan zou spr. art. 70 toegepast hebben, wat spr. trouwens ook thans Van plan is, zoo de aanhangige voorstellen aange nomen zouaen worden. De heer Simons: wanneer de voorz. de wet zoo uiterst nauwgezet loepast HOOFDSTUK XXVII. Vijf minuten later kwam Roger in zijn kamerjapon naar beneden, met oogen gezwollen door koorts en slaap. Hij keek de hall rond die ledig was. „Waar is ze gebleven?" riep hij ten hoogste verbaasd. Hij schelde en riep Chalmers, die dadelijk kwam. „Waar is zuster Rowe, Chalmers?" Verrast zag de oude man rond. „Ik be grijp het niet, mijnheer. Zoo even stond ze er nog, ze wachtte op u." „Was ze nog hier toen je beneden kwaamt?" „Dat kan ik niet zeggen mijnheer, ik ging de achtertrap af. Misschien is bij miss Clifford. Zal ik eens kijken, mijn heer?" „Ik zal zelf gaan." Hij vond zijn tante met gesloten pogen liggend op het kussen „Dido, heb je zuster Rowe gezien?" „Ja, beste jongen, een kwartier gele den kwam ze afscheid nemen." „Afscheid .nemen? U wilt toch niet zeggen dat ze weg is? Wat beduidt dat?" „Ik ben even verwonderd als jij mijn jongen. -Op theetijd gaf Thérèse haar haar congé, zeggende dat ze haar niet langer noodig had." Roger liet een verbolgen uitroep hoo ren. „Gaf haar haar congé? Dido, geloof je dat Thérèse lomp of ruw is geweest? „Dat weet ik niet en ik durfde het VENUS MARS JUPITER SATURNUS Bovenstaande sterrekaart stelt voor een projectie van den sterrenhemel, zoo als deze in Nederland zich thans op den hierboven aangegeven tijd aan ons oog voordoet. Men dient er daarbij evenwel rekening rnede te houden, dat ten op zichte van de richting Noord-Zuid, een omwisseling van Oost en West .heeft plaats gevonden; de bedoeling daarvan was, te voorkomen, dat de sterrebeelden in spiegelbeeld op de kaart zouden ko men, waardoor de oriëntatie moeilijker wordt. Bezwaren heeft deze omwisseling van O. en W. niet, omdat men toch niet der geheelen sterrenhemel gelijktijdig kan overzien. Wanneer men slechts dat ge deelte van den hemel, waarnaar men zijn blikken richt, op de kaart naar zich toe draait zoodat b.v. hij, die het weste lijk deel van den hemel wil bestudeeren, de kaart draait, totdat „WEST" onder aan is en hij beschouwt dan het vier dedeel van de kaart, omsloten tussehen het middelpunt, 't N.W. en 't Z.W. en den horizont, dan is dat een getrouwe en duidelijke afbeelding van den sterren hemel in het Westen. Voor een ander deel des hemels gelden dezelfde regelen. De namen van de sterre beelden zijn rechtop geteekend; de eigennamen vac enkele der bekendste sterren komen op dit kaartje het eerste van de nieuwe maand in cursieve lettersoort getee kend, voor. De gebogen stippellijn, die door den Zwaan, Cass'opeia, Wagenman, Orion, de Tweelingen, den Kleinen en den Groo- ten Hond loopt, duidt de ligging van den melkweg aan; men noemt deze lijn den galactischen equator. De schijngestalten van de maan zijn in Januari: V.M.: 4 Jan.; L.K.: 11 Jan., N.M.: 18 Jan. en E.K.: 27 Jan. Venus in deze maand morgenster in de Weegschaal, Schorpioen en Ophiuchius; Mars staat tussehen den kop van den Leeuw en de Kreeft; J u- pJ t e r staat in de Tweelingen; Sa- t u r n u s staat te dicht bij de zon, om waargenomen te kunnen worden. ■i: Er zullen in 1931 vijf eclipsen zijn, I. Totale maaneclips op 2 April, begin 18 h. 23 m. en einde 21 h. 52 m. middelbare Greenwich tijd. De totaliteit begint te 19 h. 22 m. en eindigt te 20 li 53 m. M. T. G. zichtbaar hier te lande II. Gedeeltelijk zon-eciips op 17/18 April. Maximum bedekking is 0,51 pel zons-middellijn. Het best te zien aan de Noordpool; in Nederland is er niets van te zien. Men kan er ook voor naar Mid- den-China trekken! III. Een gedeeltelijke zon-eclips op 12 September; de bedekking bedraagt min der dan l/-'o zonsmiddellijn en voor den amateur-astronoom is zij dus niet van belang. IV. Totale maan-eclips op 26 Sept. Zichtbaar in Europa; verduistering 17 li. 54 m. 21 h. 42 m. M.T.G.; totaliteit 19 h. 5 m. 20 h. 30 m. M. T. G. V. Gedeeltelijke zon-eclips op 11 Oc tober. Maximum-bedekking 0.90 zonsmid dellijn; in tegenstelling met II is deze het best aan de Zuidpool te observeeren, ofschoon het .op het Vuureiland misschien ook r.og wel zou gaan. Het laatste L.K. van de maan is op ons kaartje juist in het Oosten boven den horizont gekomen. steeds, waarom past hij dan art. 24 nooit toe? De Voorz.: dal is muggenziften, uw houding] is ongepast tegenover B. en W. .De heer Van Poelgeest zegl, dal de wet, inzake art. 24 steeds juist werdj toegepast. De heer Crue q zegt, dat de houding van de heere'n Holleslelle en Potter hem tegenvall, zij is ruggegraatloos. Spr. heeft ook getelefoneerd met den griffier der Staten, en die zeide, niet anders te we ten, dan» dat het productieve werk in bouwplan III door de gemeente geschied de en niet door het Burgerlijk Armbe stuur. Toch is dat laatste het geval. liet niet te vragen. Zuster Rowe zeide niets, maar haastte z'ch om weg te komen." „En u hebt haar laten vertrekken zonder dat ik haar gezien heb?" „Je v/aart in slaap en we vonden het beter je niet te storen. Maar ze gaat Cannes nog niet uit, we zullen haar weerom zien." Onvoldaan fronste Roger het voor hoofd. „Daar gaat het niet om Een ocgenblik geleden zond ze me door Chalmers een boodschap, dat ze me iets heel belangrijks had te vertellen Ik vlieg in mijn kleeren, hol naar beneden en ze is weg," „Dat is gek; ik zou eens zien waar dc dokter is, hij zou haar naar Cannes bengen," „Ik zal hem zoeken." Hij vond Sartorius in zijn slaapkamer bezig om den inhoud van een zwart lqeren tasch te sorteeren. „Dokter, hebt u zuster Rowe gezien?" vroeg hij op den man af. Met zichtbare inspanning trok de man zijn gedachten af van zijn werk. „Zus ter Rowe?" zeide hij onverschillig, ,Jk geloof dat ze kort geleden vertrok ken is." „Is ze niet met u meegegaan?" „Ik had haar dit voorgesteld, maar ik w'as nog niet klaar en toen heeft Holli- day haar thuis gebracht." „Holliday!" zeide Roger verbaasü. „Weet u dat zeker?" Ofschoon hij merkte, dat de dokter zijn vragen vervelend vond ging hij toch werk begon half December 1930, en voor dat jaar moest hot nog dooi' de ge meente geschieden, krachtens de begroo- ting. De motie-Simons had mogelijk nauw gezetter geformuleerd kunnen worden, maar alle voorstemmers bedoelden, dat weet een ieder, „dat het zoo moest blijven als verleden jaar". Wanneer B. en W. het armbestuur zouden moeten subsidie-eren, zoo als in andere plaatsen, dan zouden zij er niet aandenken, de gemeentegel den in handen van een particuliere in stelling te stellen. Wat luer gebeurt, is een. unicum; in heel Nederland gebeurt kalm door, de zaak grondig te onder zoeken. „Absoluut Mr. Clifford, Ik heb den kapitein geholpen de koffer van mijn auto op de zijne over te dragen en ik zag ze wegrijden." Dit scheen' afdoende; Roger bedankte den dokter en ging weg, er niets van begrijpende. Waarom had zij hem die dringende boodschap gezonden, om weg te vliegen voor hij beneden kon zijn. En waarom had ze zoon haast om weg tc komen dat ze Holliday's aanbod aan nam. Zii had geen reden om een hekel aan Arthur te hebben, maar he'. was, zoo vreemd, zoo heelemaal niets voor Esther. Hij zou een kwartier wachten en dan lelefoneeren naar Pension Martel, waarheen ze hem verteld had te zullen gaan. De pensionhoudster vertelde hem dat zuster Rowe er niet gekomen was; er waren dien dag geen nieuwe gaste opgenomen. Dit verwonderde hem niet, daar het zoover af was. Esther had er misschien nog niet kunnen zijn. I ater op den dag probeerde hij het weer. en kreeg hetzelfde antwoord. Ze zou over een paar dagen opbellen; misschien was ze van idee veranderd. Hij was onge duldig om te weten wat ze hem te ver tellen had. Met tegenzin ging hij naar Thérèse, die te midden van vloeipapier en hoededoozen, met behulp van Aline zwarte hoeden oppaste. iW«rdt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5