^jJrotiincia.le .ZeemoscHe XXEEELT^ N o. 5. Twee bladen. WOENSDAG 7 JANUARI 193 1. Eerste Blad. 174e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. Kort Zeeuwse!* Nieuws. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. En niet naar Zeeland Hebt u wel eens gehoord van de „Holland Society of New-York?" Neen? Nu dan: dat is een der meest selecte organisaties van dien aard in Amerika; zij heeft op haar ledenlijst namen als Franklin D, Roosevelt, de tegenwoordige gouverneur van den Staat New-York, en Blauvelt, Meynderse, van Rensse laer, Vanderbilt, de Witt van Buskirk, van Santvoord, van Buren de Witt e.a. Alvorens als lid te kunnen worden toe gelaten moet het aspirant-lid kunnen bewijzen dat hij afstammeling is van een Hollander in de mannelijke lijn, die vóór het jaar 1675 naar Amerika emigreerde. Dat bij deze oude afstammelingen van oes ras nog Neerland's bloed door de aderen vloeit bleek nooit duidelijker dan uit de volgende regelen, die deel uitmaakten van den gelukwensch, welke de Holland Society aan H. M. de Ko ningin zond ter gelegenheid van Hare 25-far'ge huwelijksherdenking: „Wij verheugen ons, dat al de schoone tradities van het oude vaderland zoo zorgvuldig gehandhaafd zijn en dat de benijdenswaardige roem van te zijn een land, waar de vrijheid wordt hooggehou den en standvastig verdedigd, ook onder de roemrijke regeering van Uwe Majes teit wordt staande gehouden. En van Uw eigen aanhankelijke en loyale onderda nen kan geen diep-gevoèlder en op rechter gelukwensch verwacht worden dan van de nakomelingen dier Neder- landsche emigranten, nu Amerikanen ge worden, die nooit hebben vergeten of verloren hun trots medegeholpen ie heb ben bij de zoo merkwaardige prestaties van het „Dappere, kleine Nederland" op het gebied van de staatkundige en gods dienstige vrijheid." De vertegenwoordiger der Neder- landsche Spoorwegen te New-York, de heer G. H. Ravelli, heeft nu het goede denkbeeld gekregen en hij is al een anderhalf jaar bezig om dat uit te wer ken ook om de leden van deze se lecte organisatie een reis te laten maken „Back to the Old Home" terug naar de bakermat hunner voorouders. Deze reis gaat door: Op 16 Augustus 1931 zal het gezelschap zich aan boord van onze vaderlandsche stoomer de „Statendam" inschepen en op 24 Augus tus in Rotterdam arriveeren. De ongeveer 10-daagsche reis door Nederland zal worden afgelegd met onze drie voornaamste middelen van vervoer: de spoorweg, de motorbus en last but not least per vaartuig. Regelingen wor den getroffen ter bereiding van officieele ontvangsten van het gezelschap in som mige plaatsen, die door hen worden aangedaan. Voor dergelijke attenties zijn Uncle Sam's kinderen zeer gevoelig en erkentelijk. De regeling van de tour is in Handen van de American Express Co. te New York met medewerking van den vertegenwoordiger der N. S, aldaar, de A.N.V.V. te Den Haag en de Ned. Amerik. K. v. K. te Amsterdam. Ziedaar de zakelijke mededeelingen over de reis. Natuurlijk hooren wij onze lezers reeds vragen: „wanneer komen ze op Walcheren? Ziethier, wat wij daarvan vonden opgegeven: de reis om vat een bezoek aan Rotterdam, Sche- veningen, den Haag, Leiden, (Kager en Brasemer meren, Aalsmeer, Warmond), Haarlem, Amsterdam, Marken, Volen- dam, Edam, Alkmaar, Hoorn, Medem- blik, Enkhuizen, Leeuwarden, Sneek, Doorn, Zeist, Breukelen en Utrecht. En Neen: niet aan Zeeland, niet aan Walcheren en Zuid-Beveland met hun onvergelijkelijk schoone en echte kleederdrachten, niet aan Middel burg met z'n Abdij en z'n al evenzeer onvergelijkelijk mooie stadhuis De oorden waar, naar getuigenis uit Amerika zelf, de Amerikaan het eerst heen trekt wanneer hij naar Holland gaat, zijn niet in dit reisprogramma op genomen Het is onbegrijpelijk. En van harte hopen we, dat deA.N. v .V., die zoo zeide men ons ten opzichte van Zeeland waarlijk wel van goeden wille is. zal slagen in haar pogen om de Holland Society of New-York als nog naar Zeeland te dirigeeren. Anders /ouden de leden dier vereeniging, terug gekeerd in Amerika, niet met recht kunnen zeggen „The old folks at home" echt gezien te hebben J, J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Naar de Tijd verneemt, blijft de toe stand van den oud-voorzitter der Eerste Kamer, luitenant-generaal j. J. G. baron van Voorst tot Voorst, zeer ernstig. De patiënt is buitengewoon verzwakt, daar hij reeds gedurende veertien dagen na genoeg geen voedsel tot zich neemt. DE OCKENBURGKLINIEK. Bij Kon. Besluit is de Ockenburgkli- niek te Loosduinen, uitgaande van de vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Nederland, aangewek zen als een inrichting die niet als een gesticht voor krankzinnigen wondt be schouwd, <ok wanneer daarin meer dan twee krankzinnigen worden verpleegd. „VRIJ NEDERLAND" EN DE A. V. R. O. In de gisteravond te Amsterdalm ge houden vergadering van het Genootschap „Vrij Nederland" ter bespreking van de joneenigheid, gerezen tusschen de A,V. R.O. en dit genootschap werd een motie .aangenomen waarin als eenige juiste oplossing van het conflict geacht wordt dat het conflict' door een onpar tijdige commissie moet worden onder zocht en.de wensch wordt uitgesproken, dat de commissie samengesteld door dr. De Visser, haar onderzoek ook zal uit strekken tot dit conflict en daarin uit spraak zal doen. DE ACTIE IN HET ZEEVISSCHERIJ- BEDRIJF. Maandagavond heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders met de vakgroep zeevisschers vergaderd ter bespreking van den stand van zaken betreffende de actie in het zeevisscherijbedrijf. De drukbe zochte vergadering verklaarde zich een stemmig accoord met het door het be stuur gevoerde beleid. Opdracht werd ge geven om met inachtneming van de be langen der zeevisschers in de verdere bespreking met de reeders overeenstem ming na te streven. In de gisteren op het departement van arbeid, handel en nijverheid gehouden conferentie van den rijksbemiddelaar ir. van IJsselsteyn met de partijen, betrok ken bij het Noordzee-visscherijbedrijf is een bemiddelingsvoorstel gedaan, dat gisteravond door de looncommissie uit de- Reedersvereeniging besproken zou worden. Wordt dit voorstel aanvaard door de looncommissie, dan zal het door de werkgevers- en werknemersorganisaties worden behandeld. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE, In aansluiting op het heden te "Mar seille aankomende mailschip „Baloeran" vertrekt de speciale trein met de mail en passagiers van Marseille om 11.50 uur; aankomst Donderdag 8 Jan. te Rooi sendaal 7.16 uur, te Rotterdam D.Pu 8.51 uur en te Den Haag H.S.M. 9.19 uur, HET ONTSLAG BIJ PHILIPS. Naar hel „Volk" van Dinsdagmorgen berichte, zou bij de Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven weer aan een groot aantal arbeiders ontslag zijn aan gezegd. Dit ontslag zou voor het grootste gedeelte betrekking hebben op de ap- paraténf abriek. Naar de directie van de Philips Gloei lampenfabriek aan de Maasbode echter mededeelt, is het bovenstaande bericht geheel uit de lucht gegrepen. Over hjet heele bedrijf worden op het oogenblik nog steeds een klein aantal arbeiders ontslagen. Het ontslag betreft ook niet speciaal de apparatenfabriek. WERKLOOZENRELLETJES IN AMSTERDAM. Zooals wij gister al onder laatste be richten hebben gemeld, hebben de werk- loozenrelletjes te Amsterdam zich gister herhaald. En vrij ernstig ook. In de Zon dag kwam 't in de N. Leliestraat tot een formeel gevecht tusschen politie en werkloozen. Een inspecteur van politie werd de eigen sabel ontrukt, waarmee hij een klap op het hoofd kreeg, zoo dat een diepe wonde ontstond. Een ander kreeg met een boksbeugel een slag op Vereeniging van onze gezamenlijke vermogens tot bevordering van een groot doel, dat aller welzijn omvat ziedaar het vraagstuk, welks oplossing ons na aan het hart moet liggen. het voorhoofd vlak boven den neus, een agent liep een trap tegen het onderli chaam op. Op den Dam ontstonden op- loopen door opgeschoten knapen, de ge wone heibelstichters. Stilstaan van groe pen was hier verboden. Een inspecteur moest de stoep en het bordes van het hoofdpostkantoor met de blanke sabel in de hand ontruimen. Er hadden een paar arrestaties plaats. Tot ernstige bot singen kwam 't evenwel niet. 's Avonds zijn nog betoogers op het Beursplein en de Noordermarkt ver spreid. Er bleef een sterke politiemacht op de been, die telkens op den Nieuwen- dijk, het Paleis, en in de Damstraat groepen verspreiden moest. Er is op de O.Z. Voorburgwal een ruit van een auto ingegooid. NED. REISVEREENIGING. Het nieuwe hoofdbestuur van de Ned. Reisvereeniging heeft in zijn eerste ver gadering de functies verdeeld. Gekozen zijn: tot voorzitter de heer J. C. P. Sa bel, te Haarlem; tot secretaris de heer J. Panman, te Haarlem; tot penning meester de heer A. C. Dijkman, te Rot terdam; tot leden van het dagelijksch bestuur de heeren J. van Etiinger en mr. W. Osinga. De heeren mr. W. Osinga, J. G. Beurs en J. van Ettinger werden benoemd resp. tot ondervoorzitter, 2e secretaris en 2e penningmeester. (Ingez. Med.) Belasting betalen op postkantoren. Met ingang van 2 Jan. j.l. bestaat op de navolgende kantoren gelegenheid tot het betalen van Belastingen. Het P., T. en T. kantoor te Wemel- dinge, hulppost-, telegraaf- en telefoon kantoor te Arnemuiden, Koudekerken Oost Souburg, Serooskerke (W.), Clinge, Nieuw Namen, St. Jansteen, Dreischor, Noordgouwe, Kapelle-Biezelinge, Kloetin- ge, Koewacht, Oud Vossemeer en Poort vliet. Het post-, telegraaf- en telefoonstation, Grijpskerke, N. en St. Joosland, Ritthem, St. Laurens, Gapinge, Vrouwenpolder, Kerkwerve, Schuddebeurs, Serooskerke (S.), Kattendijke, Wilhelminadorp, Over slag, Zuiddorpe en het poststation te Re- tranchement. MIDDELBURG. Ons inwonertal. Op 1 Januari 1930 bestond de bevol king van Middelburg uit 8808 m. en 9803 vr., totaal 18611. Gevestigd henben zich 509 m. en 597 vr. en geboren zijn 154 m. en 163 vr., totaal 663 M. en 760 Vr. Vertrokken zijn 667 M. en 758 vr. en- overleden 112 m. en 91 vr., totaal 779 m. en san vr. De totale vermindering bedroeg dus 116 m. en 89 vr. samen 205. Op 1 Januari 1931 bestond de bevol king uit 8692 m. en 9714 vr., totaal 18406. De achteruitgang van de bevolking nlijft dus nog maar steeds aanhouden hij is in 1930 bijna 1 maal zoo groot geweest als in 1929 toen hij maar 52 zielen betrof, doch in 1928 was de ver mindering 113, in 1927 244, in 1926 148, in 1925 100, in 1921 112. Dit was de eerste daling nadat in 1923 het aantal inwoners sedert 1918 stijgende, een record van 19.420 had bereikt. Sedert is het zielental der ge- gemeente dus met een 1000 tal inwoners gedaald. Gaarne hebben wij voldaan aan het verzoek der firma G. van Nederveen en Zoon. Heerenstraat alhier, om een kijkje te komen nemen in den kelder van de woning behoorende tot de sociëteit „de Vergenoeging" (ingang Vlasmarkt) waar de centrale verwarmingsinstallatie is in gericht. De genoemde firma was in de .gelegenheid, dank zij de welwillende: medewerking van het societeitsbestuur de cakesstookinrichting tijdelijk tot' 15 Januari te vervangen door een Nitek Gliebrander om aan ieder belangstellen de de werking daarvan te doen zien. Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat om. te ibeginnen deze wijze van stoken heel wat zindelijker is, maar dit is zeker niet hel eenige voordeel. Zoo is een gerégelde bediening niet meer noodig. De motor, die tot het instrument behoort, pompt de olie uit de tank, maar luistert ook zeer nauw naar den automatischen ka merthermostaat, waar op men k|an aan geven welke temperatuur men in huis ge wensch t acht. Komt men daarboven, dan schakelt de motor uit en de /verwarming van den ketel houdt op., Daal! de temperatuur onder de ge- wenscbte, dan schakelt de motor weer direct in. Bij den motor woTdt de op zich zelf ontvlanmare stookolie vermengd met lucht en in de ketel ontwikkelt zich een groote vlam. Zoo is het reeds voorgeko men, dat gedurende een paar weken on bewoond staande perceelen, toch ver warmd bleven. Verschillende ons getoonde attesten, bewijzen, dal deze wijze van verwarming van den ketel uitstekend voldoet en dat men den verwarmingskelder zoo ge- wenscht licht kan schilderen of wel ge heel van tegels voorzien. De huisbrandolie wordt hier geleverd door de N.V. American Petroleum Com pany te 's-Gravenhage, welke maatschap pij hier een hoofddepot heeft aan de, Stationstraat. Zoowel de firma Nederveen als de be heerder van genoemd hoofddepot zijn gaarne bereid nadere inlichtingen te ver schaffen en ter plaatse de werking van deze stooikwijze te demonstreeren. Met de Staatscourant van 6 Jan. zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de Vereeniging voor Geref. On derwijs alhier gevestigd Wijz. in de sta tuten). VLISSINGEN. hedennacht is brand uitgebroken in het sieenen gebouw op het terrein der kippenfokkerij aan den Hoogen weg. De eigenaar was reeds met blusschen bezig toen de politie hem te hulp kwam. Heit (gebouw is geheel uitgebrand, doch het vuur heeft geen dieren gedood. De oor zaak van den brand is onbekend, verze herring dekt de schade. Het gebruiken van de nieuwe keer sluis te Vlissingen voor het binnenla ten van het Amerikaiansche olie schip „Trimoimtain", geconsigneerd aan de fir ma de Groof en Co., heeft een |goede ge legenheid geboden om de gevolgen van het hoog opzetten van Net water in het verbreed kanaal en in het kanaal door Walcheren tot aan de reeds lang bestaan de en verbeterde keersluis ter hoogte van het voormalige station-Vlissingen stad, na te gaan. Het water werd zoo hoog. opgezet, dat het leek of de keersluisbrug op het wa ter lag en daarbij liep het wa,teir over het jaagpad, zoodat de vloedjplankèn moes ten worden geplaatst- Een gevaarlijk mo ment was het toen het onder door hét muurtje langs het terrein van de Vlis- mar drong en men hals over kop mlaat- regelen moest nemen om1 met zakken zand verder onheil te voorkomen. Zoo gezegd, het was een mooie proef en tegen vblgjende malen zullen zeker afdoende maatregelen worden genomen. Het olieschip heeft ligplaats genomen in de binnenhaven aan het terrein van de Vlismar, waar het water diep genoeg i s Het is zeker een groot voordeel, dal; schepen van een diepgang als de „Tri mountain" in het vervolg niet meer op de reede moeten blijven liggen en de lading althans ten deele met lichters binnen moet worden 'gebracht, maar het schip zelf de lading op de bestemde plaats kan lossen. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. In de Maandagavond ge houden vergadering van de afd. Zierik- zee van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zijn voor de caudidaat- stelling voor leden van Provinciale Staten de navolgende heeren op de lijst ge plaatst: 1. P. Kooijman, Zierikzee: 2. H C. van der Zande, Niemverkerk; 3. J. C A. Bannink, burgem., Zierikzee; 4. N. W van Putte, Zonnemaire; 5. A. C. van der Have, burgem. te Oosterland; 6. Mr. .T C. B. du Croo, Zierikzee; 7. H. J. Doele- man; 8. A. P. van dér Weijde, Ellemeet; 9. G. Gasille, Zierikzee; 10: M. Vijver berg, Bruinisse. Zooals bekend hebben de hèeren A. van der Weijde en L. Doeleman ver klaard geen nieuwe candidatuur meer aan te flemen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SLUISKIL. De kantoorbediende V. werkzaam aan de cokesfahriek alhier, vermiste den laalsten tijd meerdere rriia- len geld uit zijn portemonnaie, die ge borgen was in een jas', die in een schaftlokaal hing. Een dezer dagen merk te hij een 5-francstuk met zijn initiale* en hing de jas waarin het geld geborgen was, aan een kapstok. Eeniigen tijd later was dit geldstuk wederom verdwenen. Het vermoeden viel op een loopjlonjgen, die ondervraagd werd, en op wien het 'geldstuk werd bevonden. De politie maakte proces-verbaal op. ZEEUWSCH VLAANDEREN W. D. BRESKENS, De Stoomtram Mij. Breskens Maldegem heeft van af gister, zoo meldt de Zeeuw, alle tarieven voor het goederenvervoer met 2530 pet. verlaagd. Wat met het oog op vervoer van landbouwproducten als granen, meststoffen enz.' een aanmerke lijk voordeel geeft. Aan een 6-tal personen (stokers, bankwerkers, timmermans) is echter door deze Mij. tegen 10 Januari ontslag aangezegd wegens bezuiniging, welke een gevolg is van de malaise in het landbouwbedrijf waardoor minder sui kerbieten enz. vervoerd worden, en de ze menschen overcompleet zijn gewor den. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve "van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en-of vermogen (gewetens- geld) bij: den ontvanger der directe be lastingen te Hansweert f 983.28; den inspecteur der directe belastingen te Middelburg f21.81. De oudste inwoner van N. en St. Joosland, I. de Kraker Lz., is in den ouderdom van 97 jaar overleden. Het was een bekende en bij oud eb Jonjg ige- wilde persoonlijkheid, die altijd opge ruimd zijn dorpsronde deeid en voor ie der een praatje had. Hij deelde wel eens mede dat hij zijn zevende Iiurgje-i meester had. Ook de oudste inwoonster 84 jaar oud, is overleden. De heer K., hovenier, wonende te Goes, is in een schuurtje in zijn boom gaard van den zolder gevallen en in bewusteloozen toestand naar het zie kenhuis overgebracht. Eenigen tijd later is hij daar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Onder de bezoekers in een café te 's Heeren hoek ontstond tusschen een tweetal personen, over een oude schuld ruzie welke zoo hoog liep, dal zekere de R. een mes nam en zijn tegen stander daarmede eenige steken toe bracht, welke van vrij ernstigen aard waren. De politie maakte proces-verbaal op. Bij den gehouden etalagewedstrijd in de winkelweek te K a p e 11 e gehou den op initiatief van de neringdoenden aldaar heeft de jury de volgende eerste prijzen toegekend: G. Daane voor de mooiste étalage, S. P. Groenleer voor de meest verkoopelijke, A. J. Blankenburgh voor de leukste. Te Axel werd onder aanwezigheid van het schoolbestuur, afgevaardigden van kerkeraden en ouders van school gaande kinderen een (nieuwe Christe lijke bewaarschool geopend. Een dezer dagen werd ten nadeele van de dochter van den timmerman TL; te Oostburg, van onder een zich mast de woning bevindende poort, een rijwiel ontvreemd. Bij de politie werd aangifte gedaan. Dinsdag j.l. vergaderde te Haam stede het comité ter voorbereiding van de officieele- en feestelijke ingebruikne ming van het vliegveld op dé terreinen der N.V. „Nieuw Haamstede" en tevens de opening' van den luchtvaartdienst HaamstedeRotterdam op 4 Mei a s. ter behandeling van bet programma voor dezen dag, voornamelijk wat betreft ont-

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1