H IJrouinciale .ZeettujacHe he XX=EEIW ASPIRIN Aspirin 'alice camp&5: rfrut tabletten c. :h. 8.— No. 4. DINSDAG 6 JANUARI 193 1. 174e Jaargang. BINNENLAND. DOOR ZEELAND. let op oranje band toon: t80; jzen: prij- rg- IT A lOEF. ITS. IELE. v/h. lorden zoo aiextw (in bg 280. lat- rt. krdam ;n. fee, loot A 1* ari: |Bott. 8.— 8 - loens- om -aren. )UT. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Een Scheldebrug? Het „H'bl." van gisteravond bevat een hooggestemd hoofdartikel van zijn „hoef- ijzer"-correspondent, waarin gepleit wordt voor een vaste spoorbrug over de Schelde, tusschen Ellewoutsdijk en Terneuzen. Deze brug, met vaste steunpunten op de Suikerplaat, zou twee hoofd'bogen over de beide vaarwaters moeten hébben, elk met een spanning van 'n halve kilometer, en zoo hoog bo ren den zeespiegel „dat de grootste zee schepen er als notedopjes onder door zonden kunnen varen." Wij hebben er niet het minste bezwaar tegen, dat het Amsterdamsche dagblad in nobelen wedijver poogt, zijn Zeeuw- sche collegae den lbef af te steken in liefde voor Zee uwsch-Vlaanderen en wij kunnen het „Hbl." verzekeren, dat ook wij ervoor zijn te vinden, neen, "t een ge biedende eisch achten, dat de verbinding van dat deel van Nederland en van Zee land, met de rest van onze provincie, zoo goed zal zijn of worden, als men redelijkerwijs maar vragen kan. Maar wij gelooven, dat de nelangen van de Zeeuwen aan den overwal beter gediend worden door het propageeren van uitvoerbare verbeteringen in de veer diensten en deszelfs vervoermiddelen, aanlegsteigers en toevoerwegen, dan door het ontvouwen van fantastische plannen, die natuurlijk technisch niet onmogelijk zijn, maar die niettemin financieel en economisch door geen enkelen bewinds man, provinciaal of rijks, ooit voor zijn rekening genomen zullen worden. VERVOER VAN LAND- EN TUINBOUW-PRODUCTEN OP DE SPOORWEGEN. Naar aanleiding van desbetreffende vragen van den heer Kampschoër deelt minister Reymer mede, dat het ondoen lijk is het juiste bedrag vast te stellen dat over 1929 door de Ned. Spoorwegen is ontvangen ter zake van het vervoer van Ned land- en' tuinbouwproducten. Ruw geschat kan het op ongeveer 8 millioen worden gesteld. Voor het vervoer o.a. van buitenland- sche land- en tuinbouwproducten gelden de speciale tarieven no, 7 voor transiet verkeer van enkele Nederlandsche zee havens met en via Duitschland en no, 8 voor dergelijk vervoer met en ove België. Die tarieven gelden voor door voer van goederen van allerlei aard en beoogen slechts concurrentie met bui tenlandsche havens mogelijk te maken Indien die tarieven niet bestonden, zou. den de producten over buitenlandsche havens worden vervoerd. Dergelijke overwegingen hebben ook geleid tot het speciaal tarief no 6 voor het vervoer bij wagenlading uitsluitend van Amsterdam en Rotterdam naar Maastricht en Venlo van met name ge noemde vruchten, die in eerstgenoemde havensteden van overzee zijn aange voerd. DE AFZET VAN ZUIVELPRODUCTEN. Het bestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond heeft zich met een adres tot den minister gewend, om te willen besluiten dat voortaan voor da behoefte van leger en vloot uitsluitend boter in plaats van margarjne zal wor den aangekocht- Voor de behoeften van leger en, vloot worden jaarlijks vrij groote kwantums margarine aangekocht, aldus het adres, en' de aankoop van boter bepaalt zich hierbij tot het proviand der sch pen, welke lange reizen maken, waarvoor margarine niet voldoende houdbaar schijnt te zijn. Hoewel niet van overwegende belee- kenis, zou het voor de Nederlandsche zuivelbereiding toch van groot belang zijn, indien zij haar binnenlandsch afzet gebied kon verruimen met de boterleve- ringen aan het leger en vloot. Bovendien zou met het gebruik van boter in plaats van margarine het belang van de man schappen gediend worden. SNELBLUSCH-APPARATEN EN BRANDWEER. In een circulaire aan de gemeentebe sturen in die provincie waarschuwt het bestuur van den Noord-Brafeantschen Brandweerbond tegen een al te groot vertrouwen in het succes van de aan wending van snelbluschapparaten bij brand. Immers linet deze toestellen aldus die circulaire zal men in den regel dan alleen het gjewenschte succes heb ben, als zij onmiddellijk bij het begin van den brand door terzake geoefende en voldoend kalme menschen bediend worden. Wij vra|g|en ons echter af of iedere bewoner van een perceel waai' een toe stel hangt, voldoende bedreven zal zijn in de bediening daarvan, en zal door onbedrevenheid en zenuwachUg|heid niet vaialk succes achterwege blijven? Zal het toestel wel steeds bereikbaar zijn? Kan het niet voorkomen, dat het apparaat op het kritieke moment weigert te wer ken? Zal men, hetzij bij nacht, hetzij bij afwezigheid van den bewoner, den brand wel steeds in zijn beginstadium ontdekken of kunnen bereiken? Indien het antwoord op een of meer dezer vragen ontkennend luidt, zal in evenveel gevallen de brand zich uit breiden en vaak zoo'n omvang aanne men, dat, hij niet imeer met een of meer 10 liter apparaten of welke snel bluschmiddelen ook, te 'blusschen is. Hieruit concludeert het bestuur van den N. Br. Brandweerbond, dat eene ge meente, die door invoering van een sy steem van steunen van het aanschaf fen van snelblusschers meent op een 56.) Ze herinnerde zich dat ze op de blouse na ditzelfde toiletje had! aangehad toen ze den dokter ging spreken, waarna ze thee had gedronken in de Ambassadeurs. Toiletje en hoedje waren nog even friscli en ze kon niet begrijpen, dat het nog geen twee maanden was geleden dat ze op die advertentie af was gegaan. Ze zuchtte toen ze een schoon zakdoekje in haar mantelzakje deed en afscheid gin" nemen van miss Clifford. Ze hoopte Ro° ger te zien maar wilde niet naar hem vragen Ze ontmoette Holliday in de hall. Hij gedroeg zich met stil decorum en toch voelde ze in hem een zelfverzekerd heid al was hij reeds heer en meester. Zij boog even het hoofd en liep hem toen snel voorbij, toen hij tot haar ver rassing haar bij een arm pAkte en snel omdraaide, zoodat ze tegenover elkaar stonden. i,0 pardon", zeide zij, wat gebelgd haar arm wegtrekkende „Hallo", zeide hij zacht, haar nog Pij haar mouw houdend, „olijf u even zoo staan; laat me u even bekijken." Zijn onbeduidende oogen namen haar costuums in alle détails op, toen sloeg hij zich op de knieën en riep: „Wel ver duiveld". „W7at is er?" „Nu weet ik het". „Wat?" „Waar ik u het eerst gezien heb, dom kop die ik was." Hij bleef haar aanstaren, toen kwam er 'n wonderlijke, peinzende uitdrukking en de glimlach was geheel verdwenen. Ze begreep dat hij zich meer trachtte te herinneren en zich afvroeg hoeveel zij verstaan had van het gesprek tusschen lady Clifford en hem. „Ik heb wel gezegd, dat het u te binnen zou schieten", zeide zij luchtig „De hoed maakte het verschil ziet u." Hij bleef onbeweegelijk, in gedachten verzonken staan. Het kon haar niet sche len wat of hij zich herinnerde. Wat deed het er toe? „Kom binnen, lieve zuster. Ik pro beerde wat brieven te schrijven, het is een lastig werkje." De oude dame zat overeind in bed, met het schrijfgereedschap bij zich. Ziij glimlachte tegen Esther. Haar gezicht zag er oud, bezorgd en vervallen uit. „Gaat u uit?" „Ik ga weg, miss Clifford, ik kom afscheid nemen." j 17 De gezellige huiskamer is een toe vluchtsoord in tijden van storm en een lichtstraal in uren van lijden. voordeelijge wijze van haar taak om eene behoorlijke brandweer te hebben, waar mede zij een flinken brand k|ajn bedwin gen, ontheven te zijn, bedrogen zal uit komen. Het bestuur waarschuwt daarom te gen eenzijdige meestal van den klant van de grootst be lam gh ebben den voorlichting en propaganda te dezer za ke. Dat zou kunnen leiden tot verkeerde gevolgen èn ten opzichte van het ver antwoordelijkheidsgevoel der gemeenten èn ten opzichte van het brandweer wezen. ACTIE TEGEN HET RESERVAAT IN HET GOOI. Te Huizen is Zaterdag een vergade ring gehouden, Waarin een voorloopdg comité is. gevormd, dat het z.g. reservaiat in het Gooi zonder meer niet wil jaian vaarden. De bezwaren zijn zoowel van ethischen als van m/aterieelen aard. Ter vergadering werd vooral gewezen op den Igrooten invloed van Amsterdam in het bestuur der nieuwe instelling, en g vreesd werd voor een aiUobusverbinding tusschen de hoofdstad en hpt Gooi, door. Amsterdam |g|esticht of gesubsidieerd, waardoor dagelijks slroomen Amsterdam mers over het Gooi zouden worden uit stort. Voorts vreesde men, dat de uit breiding en de bevolkingstoeneming van Huizen dat een terrein van ongeveer een derde van Amsterdam's oppervlakte in Gooiland beslaat in het gedrang zou komen, daar de eigenlijke dorpskom dicht aaneen en volgebouwd is. Getracht zal worden in de overige Gooische gemeenten dergelijke comité's te vormen. RADIO-OMROEP-CONTROLE- COMISSIE. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Albarda deelt mi nister Reymer mede, dat de regeling van het beroep tegen besluiten, genomen in de uitvoering van de Wettelijke voor schriften, betrekking hebbende op de inrichtingen, bedoeld in art. 3ter der Te legraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsbl. no. 7), in ontwerp gereed is. Of daarin tevens een regeling van het beroep van de beslissingen der Radio-omroep_con- tröle-commissie zal worden opgenomen, heeft de ondergeteekende nog in beraad totdat hij zal hebben kennis kuntién ne men van de resultaten van het onder zoek, dat in het buitenland is ingesteld naar de regeling van den radio-omroep. Hieraan kan worden toegevoegd, dat, indien tot instelling van een beroep, als door den heer Albarda bedoeld, zal wor den besloten, de regeling zoodanig zal zijn, dat de eindbeslissing bij den Mi nister van Waterstaat zal berusten, na dat deze het advies zal hebben inge wonnen van een daartoe in te stellen Radio-beroepscommissie. De Minister is gaarne bereid te over wegen om in de gevallen, waarin het advies der beroeps-instanties niet mei algemeene stemmen wordt vastgesteld, ook de minderheid gelegenheid te geven haar gevoelens kenbaar te maken. 650 JAAR BESTAAN VAN HELMOND- In 1931 zal Helmond haar 650-jarig bestaan herlenken. DE 60.000ste INWONER VAN MAASTRICHT. Gistermorgen is bij den burgerlijken stand te Maastricht aangifte gedaan van de geboorte van een zoon van het echt paar Bastein. Men deelde den gelukkigen vader me de, dat het de 60.000ste inwoner van Maastricht was. Van verschillende zijden zijn geschen ken ontvangen. DE MERAPI-RAMP. De Koningin heeft ten behoeve voor de slachtoffers van de ramp tengevolge van de uitbarsting van de Merapi een bedrag van f 500 uit het Sophi,afonds ter beschikking van den Gouverneur-Gef- neraiai van Nederlandsch-Indië gesteld. Miss Clifford ontstelde en legde haar pen neer. „Afscheid nemen? Ik dacht „Ik ook, maar dat is een vergissing. Lady Clifford heeft me niet meer noo- dig." De oude dame was even verwonderd als bedroefd. ,„Maar dat begrijp ik niet." Ik dacht dat u nog wat zou blijven, tot we zeker heid hadden over Roger." Esther was verlegen wat te zeggen „Het is in orde, miss Clifford. Uw schoonzuster vindt het niet goed dat ik 'blijf heeft ze mij een half uur geleden gezegd." Tegen haar wil ontmoetten haar blikken die van de oude dame, die, daarop het hoofd schuddend, er verle gen en verdrietig uitzag. „Was ik maar in mijn eigen huls', mijn lieve kind. Je weet hoe ik er over dacht dat het een besloten zaak was èn we beschouwden je meer als een vriendin dan als een verpleegster. Roger zal hevig t eleurgesteltf zijn als hij je niet meer vindt. „Ik hoop u spoedig weer te zien, ik blijf nog wat in Cannes en ik zal morgen opbellen om te hooren hoe u allen het maakt." „O ja, graag," en miss Clifford streek liefkozend over haar arm, een diepe rim pel in haar voorhoofd. „Ik wilde dat ik wist wat er met Roger moet gebeuren Ik ben er zeker van dat hij zich zelf Zitdagen directe belastingen. Men schrijft ons Met ingang van 1 Januari 1931 kun nen de belastingplichtigen, wonende in de tot het kantoor Middelburg be hoerende gemeenten, hunne aanslagen in de Rijksbelastingen betalen op de hulppostikantoren en poststations in die gemeenten gevestigd In verband daarmede wordt door den Ontvanger der directe belastingen te Mid delburg in bedoelde gemeenten, t.w. Ar- nemuiden, Grijpskerke, Koudekerke, N en St. Joosland, St. Laurens, Serooskerke, Veere, Vrouwenpolder en Gap in, ge, in 1931 geen zitdag meer gehouden. De nieuwe sluis te Vlissingen. Zooals destijds werd' gemeld, is op 4 September te Vlissingen de nieuwe keersluis geopend, welke voornamelijk, ten doe] heeft groote schepen, gebouwd op de werf der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" door te laten. Voor dat doel is van de sluis nog geen gebruik ge maakt, doch heden (Dinsdag) middag is zij toch geopend voor het doorlaten van het met olie geladen Amerikaansehe stoomschip ,„Trimoultain", komende van Tampico (Mexico). Dit schip heeft een diepgang van 26 voet en kan niet door de schutsluis. De sluisdeur kan alleen worden ge opend als het water in het verbreed ka naai en dat buiten de sluis even hoog staat en daartoe moet het binnenwater zoo hoog mogelijk worden opgezet. Bij Kon. besluit is de heer L. E Keyser erkend en toegelaten als consul- generaal van het Britsche Rijk te Rotter dam voor de provinciën Zuidholland, Zceland, Noordbrabant en Limburg. op de been houdt door zijn wil en door zijn koppigheid. Ik vrees, dat ik! weer denzellden angst zal moeten hebben al: voor dien armen Charles." „O neen, u moet niet vergeten dat; hij een jonge man i s. Het zal best gaan, maar hij moet in bed blijven." „Ik heb hem overgehaald om na de lunch te gaan liggen en hij Slaapt zoo lekker zegt Chalmers. lis, zal hem toch zeggen dat u weggaat. Anders zal hij zoo boos zijn." „In geen geval", zeide Esther. „Hij mag niet gewekt worden." „Hij is bepaald heel moeilijk", ging de oude dame vertrouwelijk voort. „Tus schen ons gezegd, ik weet niet hoe mijn schoonzuster het \indt dat hij geen dok ter wil nemen. Zij doet voor hem wat ze kan en 't zal haai' zeker hinderen. Zij is zoo uiterst gevoelig'. Esther zweeg, hopende dat Roger haar raad zou volgen. „Tot ziens, lief zustertje. Het spijt me zoo en ik zal u zoo' missen. Ik zal nooit vergeten hoe goed je voor mijn broer ge weest bent." Haar bruine oogen schoten vol tranen toen zij Esther een kus gaf. Van den dokter was niets te zien toen Esther langzaam naar beneden ging. Graag (was ze ongezien de deur uitge glipt, maar dit kon niet. Chalmers had haar bagage achter op de auto van den dokter gezet. Ze had nog naar dé a,po- Zorgt er voor, als het weêr niet pluis is, Dat er Aspirin in huis is! Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 ets (Ingez. Med.) MIDDELBURG. De provinciale waterstaat alhier heeft een brief ontvangen van den B. B N., waarin deze, onder aanbieding van zijne excuses, erkent dat haar bericht omtrent „Tertiaire wegen in Zeeland" niet geheel juist was. (Zie M, Crt. 29/30 Dec. 1930). VLISSINGEN. Hedenmorgen had alhier een on geluk met doodelijken afloop plaats. Werklieden der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" waren in de bierbrouwerij „de Meiboom" bezig met het plaatsen van een ketel. De ketel is komen te val len en trof den 35-jarigen werkman J, Wondergem uit Arnemuiden, {lie onmid. dellijk overleed. ZUID-BEVELAND. GOES. De heeren P. Crucq en A. Buijs, (SjD.A.P.) leden van den raad, hebben ter behandeling in de raads vergadering van heden, het volgende vqorstel hij den raad ingediend: „De raad der gemeente Goes, gehoord de besprekingjen inlzake de verschaffing van werk aan werkloozew, besluit de post op de begrooting voor het jaar 1931, vermeld onder Hoofdstuk IX, par. 2, nummer 447 van „memorie" te -brengen op f 3000 en de post „on voorzien" met eenzelfde bedralg te Ver minderen." KAPELLE. In den ouderdom van ruim 74 jaar is te Kapelle (Z.) overleden de heer Jacob Zegers, in leven wetbjouder der gemeente Kapelle. Ruim 38 jlaiar is hij lid van den /Raad geweest, vanaf 13 Juni 1892, onafge broken, steeds volgde vernieuwing van zijn mandaat. In de tijdvakken van 1913- theek willen gaan, dat kon nu niet meer. Wat miss Clifford had gezegd over de verschijnselen bij Roger, over haar ongerustheid, had al haar vage voorge voelens weer aangewakkerd en zij wilde uit de onzekerheid zijn voor ze het huis verliet. Wie kon zeggen wat er ge beuren zou als ze weg was. Wat kon ze doen? Het zou Iaat worden om naar de apotheek te gaan. Haar oog viel op de jassenkamer, waar de telefoon hing. Ze kon telefoneeren, de apotheker kon En- gelsch. Snel keek ze om zich heen. Nie mand te zien. Ze ging in het kamertje zocht gauw het nummer, kreeg aanslui ting en herkende de stem van den blon den, jongen man. „Hallo, halo, ja 't is goed, u spreekt met de apotheek Cailler. Wat zegt u? Antwoord op wat? Naald, injectienaald.? Zeker, mademoiselle, dat is al naar u gezonden vanmiddag." „Gezonden! Ik heb het niet gekregen. Weet u het zeker?" „Zeker, Villa Forenze, zuster Rowe." Wat was dat nu? Ze kreeg argwaan. „O ja, meneer, het is zeker hier ot daar neergelegd. Kunt u het even nazien en mij door de telefoon den uitslag melden, 't Is van groot belang." Klaar en helder volgde duidelijk hel antwoord: „Zeker, mademoiselle, de naald bevatte tout simplement de echte typhus toxine." IWordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1