^rotrinciale NIVEA N o. 3. MAANDAG 5 JANUARI 1931. 174e Jaargang. BINNENLAND. PERSKRONIEK. fl., DOOR 'ALICE CAMPëëfrT ZEELAND. Bij minder aangenaam weer 1- I MIDDELBURGSCME COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent. per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE V.A.R.A. EN DEN ZENDERBOUW VOOR DE 298 M. GOLFLENGTE. Wij ontvingen een motie, waarin het hoofdbestuur van de V.A.R.A. nog eens als zijn opvatting uitspreekt, dat de ver vanging van den Hilversumschen zender door een goeden zender voor de 298 M. golflengte zeer urgent is, waardoor het bestuur er met klem bij de Regeering op aandringt, binnen den kortst moge lijken tijd een beslissing met betrekking tot deze aangelegenheid te nemen. Het zou tegen het volksbelang zijn, indien de radio-luisteraars, of groepen van hen, gedwongen zouden worden tot het bouwen of doen bouwen van méér zenders voor slechts één golflengte, waarvan een ongemotiveerde, dwaze geldverspilling het gevolg zou zijn, ter wijl den Nederlandschen Omroep als ge heel tengevolge daarvan voor een reeks van jaren een zoodanig zwaren last zou worden opgelegd, dat een gezonde ont wikkeling in elk opzicht ten zeerste zou worden belemmerd. Het bestuur ver zoekt dan ook de Regeering, alvorens over te gaan tot het geven van een con cessie voor den bouw en exploitatie van eenigen radio-omroep-zender, vooraf bepale, dat voor elke in ons land voor den omroep beschikbare golflengte slechts één zender mag worden gebouwd; ■en verzoekt verder den Minister van Waterstaat, een conferentie bijeen te roepen van vier algemeene Omroepver- eenigingen, teneinde in onderling over leg het vraagstuk van den zenderbouw tot een goede oplossing te brengen. Het bestuur roept de afdeelingen van de VA.R.A. op, openbare vergaderingen te beleggen', ook toegankelijk voor raaio-luisteraars van alle richtingen, teneinde het hierboven omschreven standpunt, neergelegd in een besluit van den Vereenigingsraad van de V.A.R.A. in ruimen kring bekend te maken en bij de Regeering te doen ondersteunen. HET CONFLICT IN HET ZEE- VISSCHERIJBEDRIJF. Zaterdagmiddag is, onder voorzitter schap van den heer W. Riclhter Uitden- boglajardt een druk bezochte vergadering gehouden van alle reeders, betrokken bij het conflict in het zeevissdherij'bedrijf. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen: D|e vergadering vain reeders van vis- schersvaartuigen, ten volle waardeeren- de de tot 31 December 1930 gevoerde onderhandelingen van de loon commissie uit de reedersvereeniging voor de Ne- derlandsche haringvisscberij met de ver tegenw oordigers der samenwerkende or ganisaties in het zeevisscherijbedrijf; spreekt als haar meeninjg uit, dat hoe wel in de vergadering van 31 Dec. jl.l. een conflict tusschen bovengenoemde or ganisaties en de reedersvereeniging van de Nederlandsche haringvïsscherij is ge schapen, zij van oordeel is, dat de ree ders niet verder kunnen gaan met de door genoemde looncomtmissie gedane voorstellen; besluit, op voorstel van de looncom- missie genoemde organisaties in de gele genheid te stellen de reeder svoors teil en voor 7 Januari a.s. alsnog te aanvaarden. Deze motie is telegrafisch aan de be sturen der werknemersbonden medege deeld. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan T. ter Laag, op zijn verzoek met ingang van 30 April 1931 eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van notaris te Meppel. DE STUWADOORSTARIEVEN IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. Naar aan de Maasbode wordt mede gedeeld, heeft de combinatie van stu wadoors t. w. Thomsen's Havenbedrijf, Frans SWarttouw's Havenbedrijf en Corn. Swarttouw's Stuwadoors Maatschappij te Rotterdam, haar prijzen voor het lossen van erts met 5 cents per ton verlaagd, waardoor men tot beneden kostprijs is gegaan. Voorheen werd per ton voor zelf- tremmende booten betaald 17 cent, voor blooten met één dek 221/2 cent en voor de z.g. slechte booten 27^ cent De prijzen zijn dus nu respectievelijk' ge worden 121/2 cent, 171/2 cent en 221/2 cent. Een departement van nationale economie. Op het voetspoor van „De Tijd" (r.k.) uit ook het „Hbl." (lib.) zijn ontevreden heid over de huidige crisispolitiek der legeeiing. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: De landbouw crisis-commissie (Lo- vink) die „geroepen is de dingen te zien van uit een enkel gezichtspunt" is een invloedrijk adviseur van den minister van Landbouw die dat ééne belang speciaal behartigt, omdat andere eco nomische belangen bij andere departe menten zijn ondergebracht en /omdat voldoende onderling overleg en: interde partementaal verband ontbreken. „En daarom, schrijft de medewerker van „De Tijd", laat men in Nederland de land- en de tuinbouw daarbij desnoods als het eerst noodige en als „het" belang op de eerste plaats stellende de crisis gaan zien als een geheel, en alles bekij ken in het licht en in het gezicht daar van. Men doe dit door de instelling van een crisiscommissie, waarin alle belan gen die ten slotte geen tegenstanders zijn van elkaar, maar eikaars helpers elkaar uitmeten, tegen elkaar kunnen WordeH uitgewogen. Of beter door een interdepartementale samenwerking van de Ministers, aan die de verschillende levensbelangen van ons volk zijn toever trouwd, geadviseerd of ieder door een commissie of beter, ieder door de eigen aangewezen adviseurs. Of laat men, als men dit niet wil, of in dit hulpmiddel niet gelooft, onder één minister alle. crisis maatregelen brengen zooals zij dit in den oorlog waren onder Posthuma. Heusch, 55. „Ik zal dadelijk komen", zeide ze, de borstel neerleggende, terwijl de schuine blik, die Aline op haar wierp, haar on- ts^Aglenaam aandeed. ..loen zij in het boudoir kwam, voelde zij dadelijk een verandering in de geeste lijke atmosfeer, iets dat niet te beschrij ven was, maar dat al aangevangen was met al de zakelijke beslommeringen van de laatste dagen. Toen had het chique rouwtoilet van lady Clifford haar aan dacht in beslag genomen. Ze zag er in de rouw bijzonder elegant en knap uit. En Esther, hoewel geheel onder de be- too vering, dacht hoe lang voor sir Char les' dood zij dit toilet wel! ontworpen zou hebben. Die rouw-modeplaten was ze nog niet vergeten. De sluier was weggevallen en lady Clifford stond dajar, een en al energie. Haar oogen schitterden als sterren. Het haar, op nieuw gegolfd, glinsterde met gouden gloed, een voet, in keurig peau de suède gestoken, trippelde nerveus op den vloer. Haar handen, als blank ivoor uitkomende tegen het diep zwart van haar japon, bewogen een chèque op en neer, de inkt er op was nog vochtig. De nagels waren rood gepolijst en het karakteristieke parfum waaide haar te gemoet. De Franpaise deelde haar dade lijk koel mede, dat haar diensten niet langer noodig waren en dat ze dadelijk kon vertrekken. „Ja zeker, lady Clifford, ik ga dadelijk weg", hoorde Esther zich zelve zeggen. Wat was er gebeurd? „Ik heb u op de chèque een week langer er bij gerekend, want uw werk was vlugger afgeloopen dan u gedacht had." „O neen, als het u belieft niet lady Clifford, ik heb daar geen recht op, trekt u dat er af." „Zeker niet, ik moet u vragen de chèque te aanvaarden." „Dat klan ik werkelijk] niet", protesteer de Esther ernstig en ze meende het eer lijk'; ze kon van die vrouw geen geschen ken aannemen. Ruw werd ze in de rede gevallen. „Wilt u nu als het u belieft vertrekken'. Ik heb veel te doen, adieu." Dat was alles. Met hoogrooden blos verliet Esther de kamer en liep tegen Chalmers aan. Chalmers verontschuldigde zich en ze hoorde hem tegen lady Clifford zeggen: „Ik kwam vragen lady Clifford, nu de zuster zoo dadelijk vertrekt, of Thom son haar ook naar haar hotel zal bren Alle dingen zijn vatbaar, voor een mooien en een leelijken uitleg. De lief de besluit ten goede, de haat ten kwade. anders komt het ongeluk, komt de bot sing, die niemand wil, uit den hemel vallen." Van al deze voorstellen zouden wij de voorkeur geven aan het laatste. En dan liefst nog zoo gewijzigd dat wij niet krij gen een enkelen „crisis-minister," maar het departement van nationale economie (en dat slaat op handel, landbouw en nijverheid), dat, alléén, in staat zal zijn om het „gemis aan eenheid", waarover ook de „Maasbode" klaagt bij beschou wing van het economisch regeeringsbe- leid, te corrigeeren, en een eind te ma ken aan wat het roomsche Rotterdam- sche blad oneerbiedig, maar terecht, noemt „het ambtelijk gemier tusschen de afdeelingen1 Landbouw eenerzijds en Handel en Nijverheid anderzijds". Het blad zou daarvoor zelfs „een crisis aan Financiën over hebben." Het wil ons voorkomen dat de regee ring met deze nieuwjaarswenschen van „bevriende zijde" haar voordeel kan doen. Op dit punt wordt de eenstemmig heid onder de verschillende politieke partijen steeds grooter. Geen ambtenarij zal het daartegen lang meer kunnen volhouden, wanneer de anderen voet bij stuk houden. Hetgeen wij van harte hopen." Provinciale Sïaten. Thans heeft ook de lieer W. Iva'ke beeke, lid der Prov. Staten van Zeel,anjd voor de Liberale Staatspartij te kennen gegeven, zich niet meer herkiesbaar te stellen. De heer Kakebee'ke werd het eerst op 5 Januari 1911 bij tusschen- tijdsche verkiezing in het toenmalige dis trict Goes gekozen, doch in 1916 bij de periodieke aftreding niet meer her kozen. lp 1919 kwam de heer K-ake- beeke bij de nieuwe wijze van verkiezing volgens het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging in de Staten terug en werd in 1923 en 1927 herkazen Een nul te veel. Het drukfoutenduiveltje beeft ons Za terdag al heel mooi te pakken gehad en maakte, dat boven bet bericht over de vermeerdering dier bevolking van Bres kens, kwam te staan, dat de 30.000 sle inwoner was ingeschreven, inplaats van de 3000ste, zooals in het bericht zelf stond. Waar wij bemerkt hebben, dat dit tot verwarring aanleiding gaf, herstellen wij bij deze dit kopje, en verwijderen in ge dachten de nul, die te veel is afgedrukt, hoe gaarne wij ook voor de toekomst Breskens tot een industrie- en badplaats van 30.000 zielen zouden zien uitbreiden. MIDDELBURG, In het tot voor kort nog leeg staande nieuwe winkelpand ter plaatse, gen. Hij wacht er op.." Koud en snijdend: kwam het antwoord: „Zeker niet, laat ze zelve een taxi ne men." Dit zette de kroon op een opeen hooping van ongeëvenaarde grofneden.. Gelukkig had men haar nooit uit een huis geduwd waar ze niet noodig of nuttig Was. Haar taak was afgedaan, ze'klon zelve een taxi nemen en verdwijnen. He vig verontwaardigd was ze dadelijk naar haar kamer gegaan en met zenuwachtige haast pakte ze haar koffer, om zoo gauw mogelijk weg te komen. Sedert haar tusschenbeide komen in de scène van sir Charles met zijn vrouw, was Esther wel bevreesd geweest voor de wrok van de laatste, maar tot nu toe had ze er niets van bespeurd. De laatste tien dagen had lady Clifford weinig met haar gesproken, ma,ar dat weinige was beleefd geweest. Deze verandering in haar optreden gaf te kennen, dat taot niet langer noodig was. Er was iets machtig arrogants in de wijze waarop zij den band met Esther verbrak en geen tijd verloren liet gaan om haar uit huis te krijgen. Hinderde het lady Clifford, dat Roger haar zoo aardig' vond1, at wilde ze Esther bepaald uit den weg hebben? Ze voelde de vernedering te diep om rustig te kunnen nadenken, maar toch pakte deze nieuwe gedachte haar. Als lady Clifford eens bang was om haar in huis te hebben? Terwijl ze op haar koffer hierover zat te peinzen en altijd in het Icoude jaargetijde, wrijft dan Uw gezi en handen dagelijksdi in met niet alleen iederen avond, doch ook overdag, voor U naar buiten gaat. Nivea beschermt Uw huid tegen het ruwe weer en houdt haar soepel en zacht. N ivea is niet te vervangen, want haar bijzondere werking berust op het gehalte aan huidverzorgende Eucerit, dat in geen andere huid-creme aanwezig is. Zonder eenige glans achter te laten dringt zij snel en volkomen in de huid, en alleen de ingedrongen creme kan haar weldoende werking uitoefenen. Doozen: 15,20,40 en 90 cl Tuben: 45 en 75 ct. Pebeco Mij., Amsterdam-C. (Ingez, Med.) waar in het voorjaar 1929 in de Gra venstraat brand heeft gewoed, is Zater dag geopend ,„de Centrale", welke zaak in den winkel speciaal den verkoop van leder, ook en vooral ten behoeve van zelf schoenen repareerende personen en schoenpoetsartikelen en dergelijke omvat en in het ruime vertrek achter den win kel een schoenreparatie-inrichting, diè aan de modernste eisclien voldoet en waar men alles doet om de tevredenheid der cliëntèle te verwerven en te behou den. Het is voor deze winkelstraat een flinke aanwinst en het is een speciale zaak, zooals er in die omgeving' nog geen was. I Zaterdagavond heeft „de Volks stem" voor een geheel bezette Schut tershofzaal de tweede opvoering gege ven van het zangspel „Nelly". Het pu bliek Volgde de nu nog „rolvaster" op voering dan op 25 December met groote aandacht en toonde terecht door dank baar applaus het gebodene ten zeerste ie waardeeren. Met een enkel woord wijzen wij op verzoek op de advertentie, waarin herinnerd wordt aan de bijeenkomst, uit gaande van het „Instituut voor Arbei dersontwikkeling" op morgenavond in het Schuttershof, in welke bijeenkomst de heer Jan van Zadelhoff, lid der Tweede Kamer, zal behandelen „De legende en de heldhaftige, vroolijke en roemrijke daden van Uilenspiegel en Liarnme Goedziak" van Charles de Coster. Een geroutineerd spreker dus over een alom bekend boek, met humoristische, doch tevens sociale strekking. VLISSINGEN. B. en W. hebben nog een voorstel aan den Raad toejgezonden, waarin zij •mededeelen, dat de CosmlmJLssie voor d!e gemeentewerken destijds bij het door haar over een onlwerp'-plan tot hprzflje- hing van het plan van uitbreiding der gëmeente voor zooveel betreft het gé- deelte ten Noorden van den Singelweg en ten Oosten van den Vlissinlgschen watergang uitgebracht advies de wen- schelijkhipid betoogde, om :althans een strook grond, liggende ter weerszijden van den geprojecteerden weg vanaf den Singelweg tot aan den West Souburgsche weg, welke toegang geeft tot de Keer sluisbrug, voor huizenbouw geschjkt te maken. Alvorens uitvoering aan dit plan te kunnen, ;g:even, zal het noodig zijn, dat het ten Noorden en ten Zuiden van dien weg gelegen terrein worde opge- opgehoogd. Waar B. en W. zich, met dit voorstel hebben kunnen vereenigen, mee- nen zij, dat dit werk, althans een gedeel te daarvan, thans zou kunnen worden uit gevoerd, teneinde daarbij enkele werk- loozen te werk te kunnen stellen. Voor uitvoering van dit werk komt het eerst in aanmerking het aanleggen van perskaden en het opüioolgen vam den K-a- poentjesweg. :De kosten aan de uitvoering van dit werk verbonden zijn geraamd opi f 12.650* te weten f 4300 aan materialen en(f-8|8l50 aan loon, welke uitgaaf ten laste van het Grondbedrijf kan worden gebrachtt. Inmiddels zullen B. en W. ten opzich te van den Kapoentjesweg de vereischte vergunning ingevolge het Reglement op de Wegfen en Voetpaden in Zeeland aan' Ged. Staten aanvragen. B. en W. verzoeken hen machtiging te verleenen tot het doen aanleggen v,an perskaden ten Oosten van den K.apoen- tjesweg en tot verhooging en verbreeding van dezen weg, alsmede de pacht dér be trokken perceelen, voor zoover zulks noo dig is, op te zeggen en de pachters (een evenredige vermindering van de pacht som toe te kennen. Voorstellen tot het aanleggen van een perskade ten Westen van den Kapioen- 'tjesweg en daarbij behoorende werken zullen den Raad te zijner tijd bereiken. De aigenda bevat nog een voorstel van B. en W. om aan den heer iL. VT. H{. Brongers, met ingang van 1 Maart a.s. ontslag te verleenen als gemeenbegénéés- heer en als internist van het Gasthuis1. Hedenmorgen is de politie tot drie maal toe gealarmeerd voor een schoor steenbrand, die zij alle drie spoedig wist te blusschen. ZUID-BEVELAND. GOES. Als gemeld komt de Raad morgen in spoedeischende vergadering bijeen. De agenda vermeldt als eenig punt het volgende voorstel van 3 leden van den Raad inzake We rkver. kwam er een klop op de deur. „Wie is daar?" riep ze onverschillig. Zij dacht dat het een van de bedienden was om de koffer maar ^beneden te brengen, maar in de deuropening ver scheen de forsche gestalte van dr. Sar- torius. Langzaam keek hij de kleine kamer rond en zeide op buitengewoon vriendelijken toon: „Ik kom u wagen, zuster Rowe, wat voor plannen u hebt; gaat u dadelijk terug naar New-York?" „Ik denk het niet dokter, maar ik weet nog niet precies wat ik doen ga." Hij knikte en schraapte zijn keel. „Ik meen u medegedeeld: te hebben, dat ik mijn practijk niet weer opvat. Ik ga een korte vacantie nemen ein u begrijpt dat ik uw diensten niet meer behoef." „O, uitstekend dokter", antwoordde ze snel, overtuigd dat haar antwoord iro nisch klonk. Al'sof het haar schelen 'kon of hij haar al dan niet noodig had. „Dus ik vermoed, dat ,u hier nog wat in Cannes blijft. Hebt u hier vrien den?' Wel, wel, ze had nog nooit gemerkt dat hij belang stelde in de persoonlijke 'belangen van wie ook. Wat mankeerde hem? Ze antwoordde met een zekere te rughoudendheid: „Volstrekt niet, ik ga een paar dagen naar een pension waar over miss Clifford sprak. Ik weet nog niet wat ik daarna doen zal." Hij scheen over deze inlichting na te denken, maar ze begreep niet wat 't hem kon schelen. Toen zeide hij met verstrooiden blik naar haar koffer zien de: „In dat geval mag ik u zeker wel! naar uw pension brengen. Wilt u mfl laten weten wanneer u klaar bent?' Geheel verbluft haastte ze zich mis schien wel wat al le veel' om idi't aanbod af te slaan. „O neen dokter, dank u wel, ik neem een t axi, ik wil! u geen last veroorzaken." ,,"t Is geen last", sprak hij op afdoen- den toon. „Ik zou u graag veilig op uw bestemming brengen ©n ik ga toch den- zëlfden weg". Ofschoon ze er tegen opzag een half uur met hem samen te zijn, wist ze nïet goed hoe te weigeren, nu hij zijn on- heusch optreden weer goed wilde ma ken naar het scheen. „Als u er geen omweg voor maakt, heel graag dokter. Over een kwartier ben ik klaar. Toen hij weg was Herinnerde ze zich dat hij gezegd had: „Ik ga toch denzelf den weg". En ze had hem nooit vertelt welk pension het was. Hij had waar schijnlijk spijt over zijn vroeger gedrag; ze vond hem raadselachtig. Toen ze ge pakt had deed ze haar mantel aan over, haar crêpe de Chine jumper, die ze in la Qroisette gelfocht had en zette voor den spiegel met zorg haar kleine vilthoed op. •s ia L- ll e c. |{g ie 's ct •ij t- I I Wortlt verv-ilsd.'

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 1