Rheumatick h Wii i j'C linimi M DO ÉNMöt® ODT PIJN Henco tijd eraan denken LAATSTE BERICHTEN. MAARSCHALK JOFFRE. f GEMENGD NIEUWS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LEGER EN VLOOT. SPORT. BUITENLAND. BELGIE. Algemeen Overzicht. is beter! CORRESPONDENTIE. HET JUISTE ADRES INGEZONDEN STUKKEN. U kant de pijn onmiddellijk doen bedaren, - onverschillig of zij in de spieren of ge wrichten is, met Sloan's Liniment. Geen inwrijven het dringt dadelijk door, ver warmend pijnstillend. De pijn is spoedig geheel ver dwenen. Blijft niet lijden in den winter houdt steeds een flacon onder Uw bereik. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Sibajafc, (uitreis) 2 (12 m.dd. van Mar seille. Stoomvaartlijnen op N. Amerika. Edam, Rotterdam n. New-Orleans 31 van Galveston. Veendam, 30 v. N.-York n. Bermuda. (Ingez. Med.). lager onderwijs van 1878 zullen hebben verkregen, vastgesteld voor hen, die op geleid zijn: gedurende ten minste twee jaren op f 200, gedurende ten minste dr:e jaren op f 250, gedurende ten min ste vier jaren op f 300. DE 30000STE INWONER VAN N BRESKENS. Gisteren was het feest in Breskeus, toen de 3000ste inwoner in het üevol- kingsregister kon worden ingeschreven. Het was Pieter Willem Burgers zoon van Willem Burgers en Magdalena Cor nelia Roest. De aangifte geschiedde bij den burgemeester zelf en een der wet houders was getuige. De Breskensche vlag wapperde van het gemeentehuis. Volgens het desbetreffend raadsbe sluit ontving de nieuwe wereldburger 3000 centen op een spaarbankboekje. PARIJS, 3 Jan. Maarschalk Joffre'is vanmorgen tegen half negen overleden. (De tweede groote krijgsman uit den oorlog, wiens naam in de historie direct zal volgen op die van Foch. Ai verbleekte zijn ster door die van den grooten over winnaar, het Fransche volk, de Geal lieerden zullen zijn verdiensten in de eerste jaren van den oorlog dankbaar gedenken. Red. Midd. Crt.) Door een vergissing is in den eer sten regel van het artikel „Van jaren her" (lie bï. p. 3) uitgevallen het jaar- tal, dat, Zooals men weet, 1574 moet zjjn. Bij het rangeeren is Zaterdagmor gen tegen 10 tinr op het station Koog a. d. Zaan een locomotief ontspoord Hierdoor werden beide hoofdlijnen ver sperd. De versperring duurde tot half twaalf, waardoor ernstige vertraging in het treinverkeer ontstond. De materiqele schade is gering. Nomens den eigenaar bericht men ons, dat de Wouwsche plantaigje niet verkocht wordt; het bericht is geheel uit de lucht gegrepen. De koopman H. J. M- uit Kerkrade, "werd te Aken op den openbaren weg,' siadat hij reeds maanden lang door de Rriminrl-Polizei was bespied, gearres teeerd. Hij was in het bezit van 100 gram novo-cocaine. Voor het Sciöffengericht te Aken werd hij tot 8 maanden gevangenistraf veroor deeld. Het s.s. „Prins Frederick Hendrik" der Kon. Ned. Stoomboot Mij., Donder dag van Paramaribo te Amsterdam aan gekomen, heeft t'aans de laatste reis naar Suriname volbracht en zal dezer dagen aan de Fransche reederij, waar aan het eenige maanden geleden verkocht werd, worden afgeleverd. MOORDAANSLAG TE ROTTER DAM. Vrijdagmiddag heeft in de Vin- kenstraat te Rotterdam een moord aanslag plaats gehad op de 63-jarige vrouw J. E, de Z.P. - Haar 69-jarige neef H. D„ die reeds 15 jaar bij haar inwoont heeft haar na een twist met een broodmes een steek in de rechterborst toegebracht, tenge volge waarvan zij zeer ernstig verwond is. Zij is in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor haar leven. Omtrent de aanleiding tot deze ern stige misdaad is nog niets met zekerheid te zeggen. Het schijnt dat er dikwijls oneenigheid in het gezin heerschte. Toen het drama gebeurde waren al leen de vrouw des huizes, de neef en' de heide kinderen van de gescheiden doch ter thuis. De dader is 's avonds laat in beschon ken toestand in zijn woning terugge keerd en daar door de politie gearres teerd. Bij een verhoor legde hij een vol ledige bekentenis af en zeide in drift ge handeld te hebben, INBRAKEN, DE DADERS GEVAT. In den Iaatsten tijd werd in de gemeente Zwijndreclit herhaaldelijk innraak gepleegd. Op Oudejaarsavond werd ten huize van A. V. aan de Wilhelminastraat op een der kantoren een. bedrag aan vreemd geld gestolen en f 300. De die ven gingen zeer brutaal te werk. De in braken gingen meestal gjepaard met ver nieling van deuren, lessenaars en kas ten. Op een der kantoren, werd getracht een brandkast weg te sleepen. Toen op Oudejaarsavond voor de 'tien de maal werd in gebroken, is met ge bruikmaking van een politiehond tot aan houding van vijf personen, allen om streeks 20 jaar oud, overgegaan. Het gestolen geld werd opgemaakt in café's, bioscopen en aan sigaretten. De aange houdenen hebben volledig bekend. HEVIGE BRAND TE AMSTERDAM. Donderdagavond omstreeks negen uur iwerd brand ontdekt in het dubbele palk- huis van de firma S. Duveen aan de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam. De brandweer ontmoette een dikkén rook, die op alle verdiepingen van het dubbele 5 étages gebouw naar buiten drong. Het pakhuis zat vol geladen met electriciteltsmateriaal, zooals lampen ver pakt in celluloid en houtwol. 'Met 4 stralen tastte de brandweer het vuur aan, doch het bleek aldra, dat haar kracht tekort schoot. Intusschen woekerde het vuur in de andere gedeelten met enorme hevigheid voort, zoodat de brandweer zich genoodr zaakt zag, nog meer materiaal te laten aanrukken. Toen verscheen ook de „Jan van der Heyden" en werd het waterka non op het vuur gerichï, dat nu ïnet zijn capaciteit vau 10.000 liter per minuut den aanval van de brandstraten kwam versterken. De pakhuisdeuren boden op alle verdiepingen goed weerstand, zoo dat het vuur niet naar buiten sloeg. Zelfs de brandende huizen waren grootendéels onzichtbaar dcor de enorme rookmassa, die door alle kieren en ramen met 'kracht naar buiten stuwde. Tegen half een was de brandweer* die erin geslaagd was, de belendende perceelen voor het vuur te vrijwaren, den brand meester. De kantoren gelijkvloers waren volkomen onder water gezet. Ongeveer 2 jaar geleden heeft in het magazijn van dezelfde firlma, toen ge vestigd aan de Geldersche Kade, ook een zware brand gewoed. Dat magazijn is toen geheel verwoest. MOORD TE GRONINGEN; ZIJN VROE GERE KOSTJUFFROUW DOODGE SCHOTEN. In de nieuwe Fb'binge- straat te Groningen, op den hoek van de Rotterdammerstraat woont dc ongeveer 45-jarige mejuffrouw G pen sionhoudster. Zij kreeg Vrijdagmiddag om zes uur bezoek van haar vroegeren kost ganger, den 39-jarigen S. Na een korte woordenwisseling trok hij een revolver en loste twee schoten op zijn vroegere kostjiuffrouw. Zij viel neer en nadat de man zag, dat zij dood was, richtte Klij het wapen op zichzelf en schoot zich even eens dood. Het parket en de commissaris van Politie, die het onderzoek leiden, waren spoedig ter plaatse. .Men vermoedt hier met een liefdesdrama te doen te hebben. De Maasbode verneemt omtrent het drama nog het volgende: Bij de 45-jarige mej. J. G., heeft eenigen tijd ingewoond de 39-jarige J S., die 2ich meermalen had uitgelaten- dat hij met naar wenschte te trouwen, hetgeen zij weigerde .Dit heeft herhaal delijk tot conflicten geleid met het ge volg, dat de juffrouw den kostganger de dein- heeft gewezen. Op Oudeju,arsavond vervoegde de voormalige kostganger zich wederom ten huize van mejl. G. Na een kleinen twist had hij haar bedreigd met de toevoeging, dat „het nu maar .uit moest zijn." Hij heeft zijn daad toeq niet volvoerd, doch is vertrokken. Vrijdagavond heeft rfjj zich opnieuw aan het nuis van mejl. G. vervoegd' en vroeg haar voor de laatste maal of zij al of niet met hem Wilde trouwen. Toen zij pertinent weigerde, greep hij zijn revolver en schoot haar door den slaap, waarna hij de hjand aan zichzelf sloeg J. S. was monteur van beroep en was gescheiden. Mej. G. was eveneens ge scheiden en had twee dochters. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Bij Chicago werd een auto op een spoorwegovergang door een trein gegne pen. Van de 10 inzittenden is een kind van drie maanden de eenige geredde. i Verplaatst van het Post- en Tele Igiraafkjantoor te Goes naar het nulppost en telegraafkantoor te Kloetinge, de besteller bij den Post- en Telegraafdienst J. Joziasse. Ind. Stoomvaartlijnen. Insulinde, 1 v. Batavia te Rotterdam Tjlerimai, (thuisreis) 2 v. Singapore. Baloeran, (thuisreis) 2 (4 v.m.) te Suez. Chr. Iluygens, (liapisreis) 1 v. Colombo Koningin der Nederlanden, (uitreis) van Southampton. Te 's-Gravenhage is op 83-jarigcn leeftijd overleden, de gepensionneerd luitenant-generaal W. G. F. Snijders, oud inspecteur der infanterie. Generaal Snijders was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Voetbaloverzicht. Zuid. 2e Klasse A. Van het toch al magere programma op den Iaatsten Zondag van 1930 ging bo vendien de wedstrijd de Baronie D.O.S.K.O. wegens terreinafkeuring niet door. Van de twee gespeelde wedstrij den noemen wij allereerst het gelijke spel dat onze groen-zwarte stadgenoo- ten in Breda tegen de club van dien naam in de wacht wisten te slepen. Dat geeft den jongens van Gilde, die m het verre Oosten nog steeds de prestaties van zijn club volgt, weer nieuwen moed. R.B.C., dat Mevo op bezoek had, verrichtte een verdienstelijke prestatie en gaf deze jongste Bergsche tweede- tlasser geen kans. Een 20 overwinning was het resultaat, waardoor deze clubs met elkaar van plaats verwisselden op de ranglijst. De wedstrijden voor morgen Ongetwijfeld wacht een klein maar interessant programma op afwerking. Twee wedstrijden vragen hier speciaal de aandacht en dan doelen wij op die tusschen Bredade Baronie en T.S.C. Dongen. Eerstgenoemde is een treffen tusschen twee plaatselijke clubs. Wij achten de Baronie sterker dan Breda, maar was het niet in de eerste derby tusschen deze elftallen dat Breda juist ïaar eerste twee momenteel nog eenigste puntjes binnenhaalde. Zoo zou het ook morgen kunnen gaan en, daarom wachten wij den uitslag maar rustig af. Vervolgens zijn we erg be nieuwd of Dongen haar ongeslagen re cord in Oosterhout zal handhaven. Niet één club in deze afdeeling is er tot be den toe in geslaagd den T.S.C.'ers in eigen omgeving een nederlaag toe te brengen. Mevo was de eenigste club die er gelijk speelde. Daarom kunnen hier dus eigenlijk twee dingen van beteeke- nis gebeuren, n.l. Dongen zou T.S.C. haar eerste nederlaag in Oosterhout kunnen toebrengen of T.S.C. zou Dongen haar eerste winstpuntje(s) kunnen ontnemen Waar zal het op uitloopen? Tenslotte trekt Middelburg naar den Raayberg om D.O.S.K.O. partij te geven. In dezen uit wedstrijd geven wij onze groen-wittei wel een kans om zoo niet beide dan toch zeker een puntje mee naar huis te brengen. Programma: 2e Klasse A. Bredade Baronie. T.S.C.Dongen. D.O.S.K.O.—Middelburg. 3e KlasseA. de ZeeuwenMiddelburg II Zeelandia IIWalcheren. Vlissingen IIHulst. T erneuzenAxel. 3e Klasse B. GoesAlliance. - De gemeenteraad van Dinant heeft eenstemming een motie aangenomen, waarbij tegen de verklaring, onlaings door Mussolini aan gedelegeerden van den Slahlheimbund gedaan, ais zou hij den massa-moord, in Augs. 1914 op burgers, vrouwen en kinderen in Bel gië gepleegd, in twijfel trekken, uit Haam der 6 74 vrouwen, kinderen en mannen, die er op 23 Augs. 1914 door de Duit- sche troepen zijn gefusileerd, met kracht wordt geprotesteerd. Een afschrift van deze motie is aan den Italiaanschen dictator gezonden. ENGELAND De laatste overblijfselen van het vroegere Fngelsche marineluchtschip R 101 zijn thans naar Engeland overge bracht. Het totaal gewicht van de over blijfselen van het luchtschip bedraagt ongeveer 80 ton. Waar de onderhandelingen tusschen de werkgevers en de -arbeiders in Lan cashire zonder resultaat zijn afgebroken, wordt de toesland als ernstig beschouwd, Nieuwe onderhandelingen zijn nog niet vastgesteld. Het ontslag aan de arbeiders blijft van kracht, zoodat Maandag de staking en uitsluiting zal beginnen. VER. STATEN. De federatie dejr Amerikaansche studenten, waarin de groote „colleges" en universiteiten van de Ver. Staten ga- organiseerd zijn, beeft zich met 63 slem- men verklaard voor wijziging van het 18de amendement (het drankverbod). )Drie-en-twintig colleges etc. waren voor algeheele intrekking', en 38 voor ongewij zigd behoud. President Hoover heeft gister op de Nieuwjaarsreceptie op 't Wilte Huis 6429 menschen de hand moeten, druk ken! NICARAGUA- In een bergachtige streek van Nica ragua heeft een bende bandieten een Amerikaansche afdeeling mariniers over vallen, waarnij acht Amerikanen gedood en twee gewond zijn. De mariniers waren bezig met hef aan leggen en herstellen van telefoonlijnen toen de overval geschiedde. Na twee uur verbitterd strijden trokken de bandieten af met achterlating van. elf dooden en verscheidene gewonden. Versterkingen zijn naar het terrein van den overval ge zonden. Men gelooft dat de rebellenlei der, generaal San dino zijn. operaties met dezen aanval hervat heeft. Opstand in Panama, In Panama is thans ook een revolutie uitgebroken, De opstand begon in Colon, welke stad zich na hevige straatgevech ten, die vele uren duurden, thans in handen der opstandelingen schijnt te be vinden. Het bewind in de hoofdstad werd door een revolutionair comité onder leiding van Armadio Arias overgenomen. De opstand werd door de „Accion Comunal", een patriottische organisatie, die de vermeende corruptie der regee ringen onder de presidenten Chiari en Arosemena heftig had aangevallen, ont ketend. Gisterochtend vroeg bestormde een troep van ongeveer honderd man het hoofdkwartier der „staatspolitie", welke het eenige staande leger in Panama vormt, en bezette na het lossen van eenige schoten, het gebouw. President Arosemena en verscheidene andere re geeringsambtenaren werden gearres teerd. In de hoofdstad had de opstand een rustig verloop. Berichten uit Colon mel den dat de gouverneur, Galindo, heeft gepoogd met een afdeeling politie en ge wapende burgers naar Panama op te trekken, doch dat de gouverneur der kanaalzone weigerde den gewapenden doortocht door de zone te verleenen. De telefoon en telegraaf werken niet zoodat het niet bekend is hoe het bin nen'land de beweging beeft opgenomen De voorloopige regeering heeft de verschijning van alle bladen voorloopig verboden, doch de berichten naar hel buitenland worden aan geen censuur onderworpen. Henco maakt het schraalste water spoedig zacht I Henco lost bij het in de week zetten der wasch het vuil gemakkelijk op! Henco is in het gebruik goedkoop en biedt vele voordeden! Eeoig Imp. L Ostermann Co's Fabrikante: Henkei Cie. A. G.' Handel Mfj„ Amiterdam Dasselèorf (Ingez. Med.) Slededeelingen aan onze cor respondenten - briefschrijvers - adverteerders etc. Ter voorkoming van verwarring, ver zoeken wij onzen correspondenten en briefschrijvers met nadruk, ook na 1 Januari 1931, de aan onze redactie te richten verslagen, berichten, corres pondenties etc. te blijven opstellen volgens de tot dusverre gebruikelijke schrijfwijze der Nederlandsche taal. Zoolang toch de, met ingang van dien datum van kracht wordende spellingsvoorschriften van Minister Terpstra niet in de praktijk een alge- meene bekendheid en geldigheid ver- ïregen zullen hebben, handhaven wij voor het redactioneele gedeelte van ons blad de spelling van De Vries en Te Winkel, behoudens de daarin door het praktische schrijfgebruik reeds ontstane en zoo goed als algemeen aanvaarde, afwijkingen. Onderteekende ingezonden stukken en onderteekende bijdragen van alge- meenen aard (kort feuilleton, een op stel over een bepaald onderwerp, dat buiten de gewone correspondentiebe- richten valt) worden, zoo de schrijver dit als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen geeft, zoowel in de spelling- Terpstra als in de Vereenvoudigde spelling (volgens de regels, gesteld door de Vereeniging tot Vereenvoudi ging van onze schrijftaal), opgenomen. Tot onze adverteerders richten wij het dringend verzoek, ook zooveel mogelijk de tot dusverre gebruikelijke schrijfwijze in het opstellen hunner advertenties te willen blijven volgen, In geval van twijfel, richten wij ons naar dezen regel. Indien ons dit door den adverteerder evenwel nadrukke lijk verzocht wordt, dan nemen wij die advertentie in de door hem gewensch- te spelling op. De Directeur-Hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant. Een verkeerd adres brengt vertraging in de afdoening uwer correspondentie. Gij adresseert uw brieven juist, als volgt: Brieven betreffende het algemeen be heer, klachten, ingezonden stukken en ter plaatsing aangeboden bijdragen: Aan den d i r e c t e u r-fa oofdredactenr van de Middelburgsche Courant; teL 269, na kantoortijd 589. Correspondentenberichten en alle ver dere redactioneele inzendingen van on ze vaste medewerkers: Aan de redac tie van de Middelburgsche Courant; tel. 269, na kantoortijd 589, 554 of 609. Alle aangelegenheden betreffende ad vertenties, aanvragen van tarieven, adresveranderingen van, en opgave van nieuwe, abonnees, alles wat met de ex peditie van ons blad verband houdt, re keningen en quitanties: Aan de Admi nistratie van de Middelburgsche Cou rant; tel, 139. Het vermelden van den eigennaam van leden onzer redactie of administratie kan aanzienlijke vertraging in de af doening veroorzaken; het worde daar om zooveel mogelijk vermeden. MERAPI-CQMITé. Landgenooten! Een verschrikkelijke ramp heeft Mid- den-Java getroffen. Als gevolg van een uitbarsting van den vulkaan Merapi is zijn westelijke helling onder lawines van gloeiend zand bedolven, die op hun weg overal dood en verderf hebben verspreid. Niet minder dan 1300 menschenlevens zijn verloren gegaan, terwijl het aantal verminkten en gewonden nog niet valt te schatten. Duizenden zijn hun dorpen ontvlucht, duizenden stuks vee zijn om gekomen, een groot aantal woningen is vernield en een groote uitgestrektheid bouwland is onvruchtbaar geworden. De geleden schade is nog niet geheel te overzien, maar volgens telegrafisch be richt van den Gouverneur-Generaal zal in Indië alleen niet voldoende hulp zijn te vinden. Diep onder den indruk van den omvang der ramp hebben ondergeteekenden daar om in overleg met den Minister van Ko loniën een Comité gevormd met het doel ook in Nederland gelden bijéén te bren gen om den nood der zoo zwaar beproef de bevolking te helpen lenigen. Zij doen thans een beroep op allen, en in het bijzonder op hen, die tot Neder- landsch-Indië in betrekking staan of ston den, om, ondanks den ongunst der tijden, door een bijdrage, groot of klein, van hun medegevoel met deze mede-onderdanen van ons Rijk te doen blijken. Zij hopen spoedig telegrafisch een eerste bedrag ter voorziening in de onmiddellijke be hoeften te kunnen overmaken. De be steding der gelden zal onder toezicht van regeeringswege geschieden. Bijdragen voor het Merapi-Comité kun nen worden gestort bij het Agentschap der Nederlandsche Handel-Maatschappij, Kneuterdijk 1, 's-Gravenhage, of op post girorekening No. 172790. 's-Gravenhage, 31 December 1930. Het Eere-Comité: Voorzitter: Z.K.H. de Prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg, voorz. van de Ver. „Het Nederlandsche Roode Kruis". Leden: Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den Raad van ministers, minister van binnenlandsche zaken en landbouw. S. de Graaff, minister van koloniën. A. W. F. Idenburg, minister van staat. Mr. D. Fock, minister van staat. Dr. H. Colijn, minister van staat. Mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, vice-president van den Raad van State. Mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer. Mr. J. R. H, van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer. W. de Vlugt, burgemeester van A'dam. Mr. P, Droogleever Fortuyn, burgemees ter van Rotterdam.. Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van 's-Gra venhage. Het uitvoerend-comité: Voorzitter: Dr. C. J. K. van Aalst, president van de Ned. Handel-Maatschappij. Onder-Voorzitter: Mr. G. Vissering, president van de'Ne derlandsche Bank. Leden: Abr. Muller, voorzitter van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis". Prof. dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, hoog leeraar te Utrecht, oud-lid van den Volksraad. Mr. G, van Slooten Azn., Raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, se cretaris-generaal van de Ver. „Het Ned. Roode Kruis". Prof. mr. M. W. F, Treub, voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië. R. Zuyderhoff, lid van de Alg, Rekenka mer, alg. voorz. van het hoofdbestuur der Ver, „Oost en West". E. D. van Walree, oud-directeur van de Ned. Handel-Maatschappij, le secr.- penn. J. M. van Valkenburg, gep. O.-I. hoofd ambtenaar, 2e secr.-penn. Het algemeen comité: P. Dumon Tak, burgemeester van Mid delburg. J. A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, Neuzen, [Volgen nog ruim 80 namen. Red.]

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 3