NIVEA 'Regen, wind of sneeuw TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 2 JANUARI 1931, No, 1. Oud en Nieuw. DOOR ALICE CAMRbÊfr HET COÖPERATIEVE SLACHTHUIS TE VLISSINGEN. En nu wat Vlissingen betreft: De Oudejaarsavond ligt weer achter ons avond van traditie en herden king, dien we niet zouden willen missen als rustpunt in den voortjagenden stroom van gebeurtenissen avond van wee moeoig herdenken der afgestorvenen, vc.n droefenis over ondergang en van berouw over teweeggebracht leed maar óók: avond van goede voornemens voor den aanbrekenden nieuwen tijd kring. Het jaar 1930 is dichtgesmeed tot ee'. schakel aan de lange ankerketting, die gevierd wordt uit de kluisgaten van het schip ,,De Tijd".... een ketting dien we nimmer weer kunnen inhieuwen Waarom ook zouden we dit ver langen? Is het wel op goede gronden, dat zoo- velen bij tijd en wijle wenschen, het rad des Hjds eens terug te kunnen zetten? O, zeker, zij verkeeren in de meening, dat ze dan vele dingen anders zouden doen anders en beter. Of: leeper, voordeeliger, omzichtiger, flinker. Maar zij vergeten één ding: dat deze meening berust op feiten en gegevens, die ze thans wel kennen, maar die hun onbekend waren, toen ze den stap de den, waarvan ze nu spijt hebben! Welke goede grond is er echter om aan te nemen, dat ze inderdaad anders of beter zouden handelen, wanneer ze een tijdperk van hun leven nog eens over zouden kunnen doen? Dezelfde mensch onder dezelfde omstandighe den.... zou er niet groot kans zijn, dat hij wéér mis.deed? Maar dat kunnen we tevoren niet weten, al doen we nog zoo ons best, als mensch vooruit te wikken Ons is niet het beschikken. Daarom: nadenken over het verleden en mijmeren over de toekomst zijn uit- stekend, mits mogelijk berouw en spijt niet blijven bij het negatieve lamenteeren over wat geschiedde, doch veeleer een positieve werking uitoefenen in de rich ting van den tijd die, zoo ons langer leven beschoren is, nog vóór ons ligt Voorzeker vormt de weemoed van de herdenking en terugschouwing een ele ment van waarde in ons zedelijk leven, een warme en gevoelige toon in de har monie, die dit behoort te zijn, Maar deze weemoed dient aangevuld en op een hooger plan gebracht te worden door Ie sterkende kracht van de goede voor nemens, den vasten wil tot beter en voller levensontplooiing. Dat is dan ook de reden, waarom mij de Nieuwjaarsdag nog liever is dan de Oudejaarsavond. Uit de Oudejaarsavondstemming kun nen wij, door omzetting van gevoels waarden, een deel van de kracht putten, die onze goede voornemens voor het nieuwe jaar tot verwezenlijking kan hel pen brengen. Er is een oogenschijnlijk leelijk spreekwoord, dat ons hier dwars zit. Men weet, waarheen, volgens het spreek woord, de weg voert, die met goede voornemens werd geplaveid. Twee vragen. Moeten wij die goede voornemens dan maar ganschelijk laten varen, omdat ze let wel: óók! die nen tot plaveisel voor een ten verderve voerenden weg? En dan: zou men op den veiliger weg naar beter doel. ook met evenzeer deze goede voornemens aantreffen, nu aaneengehouden door het hechte cement van den sterken wil ten goede? Zeker is het zoo: een goede daad kan slechts uit goede voornemens worden geboren dat laatste is het 53. I i Hij kwam naast haar- staan en legde zijn hand op de hare. Ze voelde de drooge hitte van zijn huid, het hameren van zijn pols. Panische schrik overmeesterde haar, alleen 't woord, typhus joeg haar doodelijken schrik op het lijf aan als een vormloos kruipend monster, dat zich zijn prooi kiest en er dan mede speelt als de kat met de muis. Ze had het uit kun nen gillen om den jongen man naast haar te waarschuwen voor het naderend ge vaar. Hem waarschuwen, maar waar- snor? Wat kon, wat dujrfde ze zeg gen? Ze trachtte zich te beheeVseheii. Honderd tegen een dat haar argwaan ongegrond was. Ze moest niets zeggen, voor ze zekerheid had. Daar was geen onmiddellijk gevaar, tenzij natuurijk Daar was weer de naald. Die injecties met antitoxine waar ze over spraken. Als ze maai* wist datEn opnieuw overmeesterde haar de angst. Ze voelde dat ze in een doolhof ronddwaalde. Wat zeide Roger daw? noodzakelijke begin en voorwaarde tot het eerste. Dies zal de bedoeling van dit sinistere spreekwoord ook niet anders zijn, dan spottend te wijzen op d i e goede voor nemens, welke het nooit verder dan dit stadium brachten, die niet tot verwezen lijking kwamen, omdat de wil en de kracht en de zelfbeheersching daartoe ontbraken. Dan zijn ze inderdaad waar deloos en erger, omdat ze misleidend kunnen werken omtrent den waren staat van het eigen innerlijk. Nemen wij ons voor, in den nieuwen jaarkring onzen levensweg te plaveien met hecht en sterk materiaal, Ik wensch u daarbij heil en zegen in 1931 In het nummer van 30 Dec. 1930 van „de Vee- cn Vleeschhandel'' komt on der bovenstaand opschrift een artikel voor, waaraan het volgende is ontleend.. Aangezien bereids lot de stichting van een coöperatief slachthuis te Vlissingen isi besloten, zullen wij te zijner tijd de derde inrichting van dien a(ard 'nier te lande hebben, of de vierde, als Roosen daal voor dien tijd gereed komt. Een coöperatief slachthuis moet uiter aard, evenals een gemeentelijfeabattoir de zekerheid hebben, dat liet slachten buiten de inrichting verboden is. Te Gorinchem stelde de gemeente raad een verordening vast, waarbij een kring om het abattoir was aangewezen, waarbinnen slachtplaatsen mocbjen wor den opgericht en waarbij tevens verbo den werd elders in de gemeente ite slachten. Bijna alle slachtingen hadden nu plaats in het Coöp. slachthuis, daar binnen den aangewezen kring slechts één particuliere slachtplaats bestond. De rech ter veroordeelde 'n overtreder dier ver ordening. doch de Kroon vernietigde haar, wegens in strijd met het algemeen belang (dus niet in strijd met de wet) en wel met het zonderlinge argument, dat de coöperatieve (particuliere) slacht plaats de concurrentie door even goed geoutilleerde slachterijen verhindert. De gemeente Soest sloot een overeen komst met een N.V. Openbare slacht plaats, waarbij o.m. is bepaald, dat de gemeente zich verbindt een verordening als bedoeld in art. 4, onder 3e, der Hin derwet vast te stellen, waarbij het ver boden is elders dan op het terrein der N.V. te slachten en noch door het vast stellen, noch door wijzigingen) der veror deningen het opricmten van slachte rijen buiten het slachthuis der N.V. 'mo gelijk te maken en dat de voorwaarden van slachting, daaronder begrepen de tarieven voor slachten en voor het ge bruik maken van de inrichtingen van het slachthuis, door de N.V. worden vastgesteld en door den gemeenteraad goedgekeurd. Onze bedenkingen aldus het blad van staatsrechtelijken aard legen den te Soest gevolgden gang van zaken wa ren de volgende: Door het aangaan der overeenkomst heeft de gemeente haar wetgevende be voegdheid verpand, zij heeft een loekom- stigen gemeenteraad gebonden door een publiekrechterlijke overeenkomst met de N.V Ten tweede geldt ons bezwaar de wijze, waarop de voorwaarden, waarop van het slachthuis der N.V. gebruik kan worden gemaakt, zijn vastgesteld. Art. 4, onder 3e der Hinderwet bepaalt uitdruk kelijk .dat die voorwaarden bij gemeen telijke verordening moeten worden] vast gesteld. Te Soest evenwel zijn de voor waarden door de NV. vastgesteld. Welis waar zijn die voorwaarden daarna door den gemeentneraad, injgevoligie de desbe treffende bepaling der overeenkomst. Goedgekeurd, maar dit raadsbesluit is nog geen verordening. Hoe de verhoudin ,„Esther ik maakte geen gekheid toen ik zeide dat ik niet zoo'n prik wilde heb ben. Ik ben niet hang voor me zelf, maar ik wil niet dat die arme Dido nog meer angst moet uitstaan. Vertel me nu eens, nu zij het nog' altijd over die antitoxine heeft, zou jij 'iet willen heb ben of niet?" "Waarom vroeg hij dat? Haar tong kleefde aan h,aar verhemelte en ze wachtte lang voor ze (antwoordde: „Ik zou me niet willen laten dwingen. Aan gezien de verschijnselen bij' jou ail in een gevorderd stadium zijn, zou het mis schien niet eens meer helpen." „Nu is de zaak meteen uitgemaakt. Ik wil geen inspuiting hebben." Ze voelde dat ze nog wat zeggen moest, maar ze wist niet hoe te begin nen. „Maar Roger je weet zelf heel goed dat je ziek bent en je hoort in je> bed. Het kan je geen goed doen met ver- hooging rond te loopen." „Als alles voorbij is," ze begreep dat hij de begrafenis bedoelde", zal ik' je raad opvolgen. M,aar ik heb1 niets ge»m lust met weerzin keek liij de kamer rond. „Waarom hier blijven, ga naar een ziekenverpleging." Hunne oogen ontmoetten elkaar en ze begrepen wat zij bedoelden. „Kom je me dan eens opzoeken*' vroeg hij ernstig. gen te Roosendaal zijn of worden ge steld, is ons niet bekend. In hun voordrrióTt aan den Gemeenle»- raad, inzake 'hel coöperatieve slacht huis deelen B. en W. van Vlissimgjen mede dal zij de meening van den Mi nister van Arbeid omtrent de rechls- lgeldi|gheid der verordening van cïe ge meente Soest, hebben gevraagd, doch dal die bewindsman daarop heeft (geantwoord „dat het thans niet op zijn weg lajg de verordening aian de Wet te toetsen". Zekerheid, dat die verordening niet in strijd met de Hinderwet is, beslagl dus zeer zeker ïiOjg niet. Die zekerheid kan echter wel verkregen worden, 'indien een eventueel opgemaakt proces-verbaal we gens hel slachten buiten het slachthuis in de gemeente Soest door den rechter behandeld wordt. Deze immers moet de verordening laja'n de Wet toetsen. Te Vlissingen heeft men voor een groot deel dezelfde methode als te Soest toe gepast. Er zal een verordening worden vastgesteld, waarbij het verboden is el ders te slachten dan aan Iget coöperatieve slachthuis. De gemeente verbindt zich te genover het coöp. slachthuis om gedu rende 3d jaar geen gemeentelijk abattoir te stichten en te exploileeren. Het ver schil met Soest is, voor zoover wij Üe aangelegenheid kunnen overzien, dat Vlis- isini°ien zich niet verbonden heeft de ge noemde verordeningen niet le wijzigen of in ie trekken. Hier is dus vermeden het door ons le dien aanzien hierboven ge melde wettelijke bezwaar te Soest, de gemeente heeft haar wetgevende be voegdheid niet verpand. Hierbij zij even wel opigemerkl, dat door dien gang van zaken de .gemeente de verordening ex iairt. 4 der Hinderweet b.v. wel in de tod- komst ka,n intrekken en dus de slagers van het coöp. slachthuis dan geen ge^ bruik meer zouden behoeven le maken, of ook een nieuwe verordening kan vast stellen, waarbij een ander coöp. slacht huis wordt aangewezen. Dit is dunkt ons den schaduwzijde van slajglers'stand. punt bezien (d.w.z. van de aandeelhou ders der bestaande coöperatie). De gemeente Vlissingen heeft ook de tweede voor Soest geldende en dioor ons gereleveerde bedenking vermeden. Zij heeft namelijk de voorwaarden, waarop van het slachthuis gebruik kan worden gemaakt, neergelegd in een door den 'ge meen Ier rad vastgestelde verordening, zoo dat daarmede, in tegenstelling met Soest, aan het uitdrukkelijk wetsvoorschrift van art. 4, onder 3e der Hinderwet is voldjaan Een belangrijk nadeel van deze regeling is oh. evenwei dat de slagers geen zegt genschap hebben in de vaststelling dier voorwaarden. Dit weegt le zwaarder, om dat onder deze voorwaarden eveneens vallen de tarieven. De opmerking moet ons van het hiart, dat hierdoor de waar de van het beginsel „baas in eigen Tuis" een knak heeft gekregen. Wij erkennen echter, dat een andere oplossing niet mogielijk is, tenzij men het eeniigszins riskante voorbeeld van Soest zou hebf ben gevolgd, waarbij de N.V. voorwaar den vaststelt onder goedkeuring van d:en Raad. Practisch zit hjerin toch wel eenjgj verschil. Nu is het ons nog steeds niet volkomen duidelijk, waarom Juist de verordening te Gorinchem door de Koninklijke ver nietiging moest worden getroffen. Deze overweging geschiedde uit over weging, dat eigenaars van slachtplaatsen, welke aan de eischen der wet voldoen, gedwongen worden g'coruik te maken van een slachthuis, door vakgenooten op gericht in hun eigen particulier belang' en zoodoende de concurrentie door even goed geoutilleerde slagerijen verhinderd wordt. Wij vermogen niet in te zien, dat deze overweging zooals zij daar staat, niet toepasselijk zou zijn op de slachthui zen le Soest en te Vlissingen, j,a ook niet op de gemeentelijke slachthuizen! voor zoover betreft heL uitsc-ija,kelen van concurrentie. Van slagersstandpunt bezien bestaat „Natuurlijk ik kan je ook verplegen als je dat wenscht," zeide ze eenvoudig. „Als je dat meent", zeide hij, „dan denk ik er bepaald over." Ze gingen uit elkaar toen de nacht zuster de trap opkwam. Esther was nu geruster over hem maar ze zag1 dat het verband verschoven was en dat de hand weer bloedde. „Dat gaat zoo niet," zei ze zacht. „Ei- zou infectie bij komen. Ga nu naar bed cn tegen het ontbijt zal ik het verbinden. De dag die zoo vroeg begon, duurde) eindeloos, er was zooveel te doen en pas in den namiddag kon zij haar geheim plan volvoeren. Eindelijk om vier uur ging ze in een taxi allerhande boodschap pen doeii voor miss Clifford o,p wier wensch ze zou blijven tot na de begra fenis. De andere verpleegster "was ial weg. Toen ze haar boodschappen had gedaan ging ze paar een kleine veraf ge legen apotheker, waar de Cliffords niet kochten, 't Was er netjjes en oudejr- wetscli. Ze slapte kordaat naar binnen, vast besloten niet zenuwachtig te zijn en le doen alsof het iets heel gewoons was. „Waar kan ik u mede helpen, mejuf frouw Ze was blij dat de assistent Engelscli sprak. Nu kon ze gemakkelijker haar bedoeling uitleggen. Overschillig zag hij haar aan toen zij de naald uitpakte. „Zoudt u hiervan voor mij een anal» iuniwn *ak«a.?" vroeg s» ♦«aveudigj. Hoe hef weer ook Uhef koude jaargetijde maakt een afdoende huidverzorging met noodzakelijk. Wrijft Uw gezicht en handen hiermede dagelijks in, niet alleen s-avonds, doch ook overdag, voor ge U naar huiten begeeft. Nivea dringt diep en volkomen in de huid, zonder eenige glans achter te laten. Nivea beschermt Uw huid tegen den ongunstigen invloed van het weer en houdt haar zacht en soepel. Nivea is niet te vervangen, want haar bijzondere werking berust op het gehalte aan huldverzorgende Eucerii, dat alleen zij bevat. 15, J0.40 en 90 et I Tuten45 nu 75 cL Pebeeo Hij., tmsterdw-ü. (Ingez. Med.) er een groot verschil tusschen den op Coöp. slachliuis te Gorinchem en de abattoirs te Soesl en Vlissingen. Te Go rinchem stelt de coöp. zelve de voor waarden vast, waaronder van het abat toir gebruik mag worden gemaakt, doch te Vlissingen doel de raad dit, terwijl le Soest de door de N.V. vastgestelde voor waarden door den raad moeten worden goedgekeurd. Onder die voorwaarden vallen ook de tarieven. Het is duidelijk dat te Vlissingen en Soest de zeggen schap der slagers over hun eigen slacht Tuis zeer beknot is door den invlped Van het gemeentebe stuur. Wij betreurén dan ook in het 'be lang der coöp. slachthuizen de vernieti ging der verordening' van Gorinchem. Aan de hand der lot onze beschikking slaande gegevens, welke wij hebben gte- put uit de Vlissingsche courant van 15 Nov., zullen we hieronder de onderdee- len der Vlissingsche regeling nagaan. De gemeente verbindt zich geen ge meenteabattoir le stichten, zoolang naar hel oordeel van den raad het coöp. slachthuis op een behoorlijke wijze aan zijn doel beantwoordt. In de Raadsver gadering van 28 November jl. deelde tie burgemeester mede, dat in de met de coöp. te sluiten overeenkomst 'n naasting- clausule zal worden opgenomen. Dit laat ste is ook te Soest liet geval. Begrijpen we een en ander goed, dan zal alleen de gemeenteraad beooii'ldieelcn of liet slachthuis goed wordt geëxploiteerd) Zou liet geen aanbeveling' verdienen, dat die vraag eventueel aan liet oordeel van scheidsmannen werd onderworpen? Te Soest is. zulks wel bepaald. Behalve leden der coöp. zullen ook derden gebruik kunnen maken van het slachthuis, dus geen verplicht lidmaat schap!. Hebben deze niet-leden ook recht op aandeel in eventueel gemaakte winst? De benoeming van den leider van het slachthuis geschied! door het bestuur uit een bindende voordracht van 2 jier- sonen, welke voordracht de goedkeuring behoeft van burgemeester en wethou ders. Hier is dus de invloq^ der gemeen te zeer groot, te meer, omdat ook diens bezoldiging en verder arbeidsvoorwaar den door B. en W. moeten worden goed gekeurd. Wanneer de band tusschen de coöp. en de gemeente zóó nauw wordt aangehaald, zullen de arbeidsvoorwaar den van liet overige personeel te zijner tijd allicht ook een onderwerp van gc- mcentezorg worden, waarmede wij slechts willen zeggen, dat men de zelf standigheid der coöp. niet te hoog moet aanslaan. De wethouder van financiën is ambts halve gedelegeerde bij de vereeniglng en heeft het recht alle vergaderingen bij te wonen, alle bescheiden in te zien en een adviseerende stern uit te brengen. Het reglement op liet abattoir wordt, zooals wij hierboven reeds mededeel den, door den Raad vastgesteld. Uitvoe rig betoogen Burg, en Weth., dat dit niet in strijd is met letter en geest van art. 4 onder 3e der Hinderwet, hoewel de „U ziet er is nog een druppeltje in. De dokter voor wien ik werk, clacht dat het mengsel niet precies hetzelfde was als dal wat hij gewoonlijk gebruikt." Ze had haar vraag van te voren klaar gemaakt, maar nu leek ze haar zoo on waarschijnlijk dat ze beefde van angst. Maar de blonde, jonge man vond liet niets ongew|Oojnj feln. bekeek da naald van alle kanten. „O ja ik begrijp u heel goed. Wij ma ken geen analyses mejuffrouw, maar we zullen liet voor u laten doen. Hoe is uw adres?" Ze gaf liem liaar naam, niet dien van den dokter en toen bedacht ze zich dat het niet verstandig was om het antwoord te lalen brengen. Men kon nooit weten. „Als u mij zegt wanneer liet klaar is, zal ik zelf liet antwoord komen halen." „Hoe lang zal dat duren?" Hij haalde de schouders op. „Dat weet ik niet, maar ik zal trachten het zoo gauw mogelijk te laten doen." „Laten we dan zeggen morgenmiddag om vijf uur mejufffrouw. Maar het u vast beloven kan ik niet." Met een zucht van verlichting dat deze vuurproef achler den rug was, ging ze den winkel uit en liep recht tegen kapitein Ilolliday aan. Sprakeloos van verbazing bleef ze staan. „Bent u daar?" wlas al w'ai ze uit kon brengen. Deze onverwachte ontmoeting ai«l h*m, twwijl ze hem eaijlea ver weg wetgever volgens het handboek van mr. Ir. M. M. van Praag waaruit Burg. en Weth. citeeren waarschijnlijk slechts aan openbare slachthuizen heeft gedacht. Het is inderdaad ook een eigenaardige toestand; een publiekrechterlijke ver ordening voor het gebruik van privaat, bez't eener vereeniging. Het is dunkt ons een unicum. De eigenaardige verhouding tusschen de gemeente, als overheid, en de coöpe ratie, treedt ook aan den dag door de volgende bepalingen: De handhaving der hygiënische eischen op het abattoir is toegekend aan de ambtenaren van den vleeschkeuringsdienst. Hieronder vallen niet alleen de eischen wat zindelijkheid enz. betreft, krachtens art. 19 der Vieeschkeuringswet gesteld, maar o.i. alle hygiënische maatregelen zonder be- perk'ng. Immers voor de handhaving dei- zuiver wettelijke eischen hebben de ambtenaren reeds wettelijke bevoegd heid. Ieder, die zich op het slachthuis bevindt, is verplicht de bevelen door het personeel van den keuringsdienst gege ven op te volgen, terwijl bij overtreding van het slachthuisreglement de keu ringsveearts hoofd van den dienst een geldboete kan vorderen. Dit is dus geheel geschoeid op de leest van de ge meentelijke slachthuizen. Wij kunnen in deze situatie niets anders zien dan dat ei- twee kapiteins op het schip zijn, n.l. de leider van het slachthuis en het hoofd der keuring, doch laatstgenoemde heeft de meeste macht. Nu nog de tarieven. Het slachtgeld en keurloon bedragen resp. voor een rund f 9.75 en f 4, samen f 13.75; kalf f 4.50, f 2.50, f 7; nuchter kalf f 1.75, f 0.75, f 2.50; varken f 4.50, f 2.50, f 7; schaap f 1.75, f 0.50, f 2.25; paard f 10, f 4, f 14; geit f 1.75, f 0.50, f 2.25. Het gebruik van het koelhuis is hier onder begrepen. We willen eerlijk bekennen, dat dit tarief ons heeft teleurgesteld. Voor zoo ver ons bekend, is er geen enkel abat toir, waar de slagers zóóveel moeten be talen. Bij dit onderdeel moet niet uit het oog worden verloren, dat hoe men de zaak ook draait of wendt meer per soneel noodig is aan een coöperatief slachthuis, omdat de keuringsdienst daarbij geheel op zich zelf staat. Aan gemeentelijke slachthuizen zijn een aantal ambtenaren zoowel voor. het slachthuis als voor den keuringsdienst werkzaam. Voorts belet de stichting van een coöperatief slachthuis, dat de ge meente winst maakt op den keurings dienst. De winsten van open bare slachthuizen worden in hoofdzaak gevormd door de keurloonen. Dit wordt beveTigd door het zeer hooge Vlissingsche tarief voor slachtgeld, dat noodig is om de ex ploitatie van het abattpir (zonder keu ringsdienst) sluitend te maken. Voor een gecentraliseerden keuringsdienst is het keurloon te Vlissingen o.i. aan den hoo- gen kant. Blijft daarvan niet een deel als winst in de gemeentekas? Is dit het ge waande, bracht haar berekening heele- maal in de war. Ze staarde hem zoo on- noozcl aan clat ze zag hoe hem dit ver baasde. Zijn auto, geheel met modder bespal, stond vlak bij het trottoir. Hij was in een tabakswinkel naast de apo theek geweest." „Ik ben geen geest", zeide liij met een korten lach, „hoewel ik er het gevoel van heb." Met de hand over zijn ongeschoren ge zicht strijkend hield hij op. „Maar ik wij dachten dat u naar Znid-Amerika waart gegaan"-, stotterde zij en had toen spijt dit igezegd te hehl- ben. „Wij hadden het ,111 een. Parijsche courant gelezen." „Nog niet, mijn schip gaat over een paar dagen. En natuurlijk", zijn blik van haar afwendend, „ik wilde terugkeeren voor de begrafenis, al w,as het ook nog zoo haastig. Oud vriend van de familie, ziel u." „Begrafenis?" Ze kon haar verbazing niet meester worden. „Maar d;al begrijp ik niet. Hoe hebt u dat ontdekt?" Ze hield op, blozend. Ze begreep maar niet dat hij in Cannes kon zijn van uit Parijs daar sir Charles pas dienzelfdlen morgen om 4 uur gestorven was. Het scheen ongelooflijk. Zelfs met een vlieg tuig had hij er niet kunnen zijn. AVerdt vervilgd

Middelburgsche Courant | 1931 | | pagina 5