^Provinciale sche DOOR 3 0 6. Twee bladen. WOENSDAG 31 DECEMBER 193 0. Eerste Blad. 173e Jaargang. HET EERSTVOLGENDE NO. VAN ONS BLAD VERSCHIJNT VRIJDAG 2 JANUARI. IN ONZE STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Diverse wetsontwerpen o.a. betreffende de vac cinatie. BINNENLAND, WAT ZIJN WE TRAAG! Ih, ALICE CAMPBEtC Langevieiesunp! 197 ftliffrielhurg ZEELAND. mm - - MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 eent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 r&geh opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ©I „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. j— Diverse wetsontwerpen, die afgedaan dienden aan het eind van het jaar. Een enkele opmerking van den heer G e ï- d er man (lih;) betreffende dat der tij delijke verhooging van de opcenten op de invoerrechten in Ned. Indië. Hij hoop) te, dat deze maatregel, die den welstand vermindert, het volgend jaar niet noot- dig zal zijn. Dan de verlengingsduur der tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie., Bestrijding door den heer Rink (lib.) die iedere verslapping der vaccina tie funest acht, en de mededeeling van mevrouw Pothui s—S m i t, naimens de s.d -fractie, dat zij tegen zal stemmen. In zijn verdediging berekende minister .Verschuur, dat het herstel van den yaccinatieplicht zou beteekenen het voor komen vin 20 tot 25 gevallen van en cephalitis jaarlijks met 6 k 8 sterfgeval len. Daardoor ontbreekt iedere rechts grond voor de staat de vaccina,tiever/- plichtimg te herstellen. Toch Raaide he ontwerp 't nog maar net aan: 19 tegen 15. stemmen. Tegen de s.d., liberalen en de heeren de Jong (r.k.) en Kraneif ib u r g (v.d.) Ten slotte het ontwerp betreffendé kas voorschot ten aan de Kon. Holl. Lloyd. Ook bij den Senaat waren een Iplapr leder (de heeren Hendrix (r.k.) en Kos ter (lib.) sceptisch gestemd of deze steun wel iets zou baten. De heer Wibaut (s.d.) en ook de minister waren overtuigd, dat de aan- ,wezige factoren vertrouwen wettigen, dat een levensvatbaar bedrijf opgebouwd kan worden. Met 18 tegen 10 st. werd alzoo ook hier een meerderheid verkregen. De Kamer ging toen uiteen tot 7 Jan. voor afdeelingsonderzoek. De Nederlander heeft nu eenmaal ge weldig het land aan voorschriften, óók, wanneer deze in zijn eigen belang wor den gegeven. Een voorbeeld uit vele. De postbestelling in Amsterdam is ge decentraliseerd; dat was een bedrijfs economisch noodzakelijke maatregel, die versnelling van de postbestelling tenge volge zou hebben. Daartoe moet het pu bliek echter op de brieven aangeven, naar welk der 5 distributiepunten de brieven in eersten aanleg gedirigeerd moeten worden, Centrum, Noord, Oost, 52. En nu zou ze maar dadelijk een eind aan die ongelukkige épisode maken en de naald aan den dokter teruggejveni. En toch, waarom die zaak weer op te halen? Was het wel het verdwijnen van de naald waarover de dokter zoo ver toornd was? Ze had haar opvatting hier over als absurd verworpen, maar 'nu zij het voorwerp in de hand had, kwain de oude twijfel weer boven. Zeker, bij had moeite gedaan om de naald terug te vin den, was zelf aan het zoeken gegaan, getuige die tabakslucht in haar kamer. Veronderstel dat hij daar geweest was om alles na te kijken toen zij uit was. Gek dat ze daar niet aan gedacht had'. Ze draaide het instrumentje om, hekeek het aan alle kanten. Waarom wilde hij juist deze naald terug hebben? Wat was er aan die naald? Toen schoot het haar te binnen, dat een paar uur na die in spuiting de toestand van sir Charles zoo veranderd was. Staal en arsenicum kon Zuid of West. Wat deed de posterijen om het publiek hiertoe te bewegen? J. G. Pater schrijft daarover het vol gende in de Ned. Merkuur 18-XlI-'30: „Ter bereiking van het gestelde doel werden o.m. de volgende maatregelen ge troffen: alle hoofden van dienst bij P. T. T. werden ingelicht en om medewer king verzocht; een plattegrond met dis- trictsindeeling werd vervaardigd en op ruime schaal verspreid, ook buiten Am sterdam; mondelinge bespreking werd ge voerd door de hoofden van dienst met groot-gebruikers; bezoeken werden ge bracht aan instellingen te Amsterdam, die als afzenders nog niet medewerkten; andere takken van Rijksdienst werden in gelicht en tot medewerking uitgenoo- digd; bij aanbieding aan de loketten van voor Amsterdam bestemde stukken werd op het noodzakelijke van districtsver melding gewezen; in den P. T. T.-gids werd een lijst van de straatnamen met districtsaanduiding opgenomen; in het bekende boekje: „Hoe help ik de Post en mijzelf",werd de aandacht op deze kwestie gevestigd; in de Rijkstelefoon gids werd achter de Amsterdamsche aan geslotenen het besteldistrict vermeld; pp de brievenbflssen in het geheele land werd een desbetreffende aankondiging aangebracht; voor de bij abonnement ge frankeerde stukken werd afbundeling per district verplicht gesteld; eenige keeren per week werd alle onvolledig geadres seerde correspondentie voorzien van een stempelafdruk met aanbeveling het be steldistrict te vermelden; in ruime mate verleende de pers haar medewerking om het publiek omtrent het nut en de betee- kenis van den maatregel in te lichten; door middel van den radio-omroep werd er eenige malen de aandacht op geves tigd, de medewerking van de Kamers van Koophandel werd ingeroepen en verkre gen, alsmede van de drukkers, die het briefpapier voor de handelsfirma's be drukken. En het resultaat van al deze, in den loop van een viertal jaren getroffen maat regelen? Een onlangs gehouden controle wees uit, dat thans.pl.m. 30 pCt. van alle voor Amsterdam bestemde corres pondentie voorzien is van districtsaan duiding!" We zijn wèl traag. Afgesproken dat we voortaan niet meer vergeten zullen, C, O, N, Z of W tusschen haakjes achter Amsterdam te zetten, wanneer we een brief posten? PROF. JHR. MR. W. VAN EYSINGA. Aan prof. jlir. mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar in het volkenrecht aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is op liet door hem, in verband met zijn ver- ldezing tot lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie, gedane ver zoek, ontslag verleend ,als lid van de Commissie van Advies voor volkenrech telijke vraagstukken, onder dankbetuiging voor de veie diensten als zoodanig aan de regeering bewezen. Voorts is hem hij Kon. besluit met ingang v!an 1 Januari eervol ontslag verleend uit de betrekking van Nederlandsch Rijnvaartcommissaris onder dankbetuiging1 voor de door hem in genoemde hoedanigheid .aan den Lan de bewezen langdurige en gewichtige diensten, alsmede als bijzitter voor ge- den die uitwerking niet hebben, dat was om 'te versterken. Er kwam een idee bij haar op en de naald bij het licht houden de, bekeek ze haar nauwlettend. Er zat nog een drupje bleek vocht in. Ze vond het niet de gewone kleur, maar zeker wist ze het niet. En ze herinnerde zich het vuurroode gezicht van den dokter en zijn ziedende drift. Als hij niet zoo kwaadaardig was geweest 't Was of haar hart stil stond hij die vreeselijke verdenking die hij haar op kwam. Een stem zeide: wat nonsens, in deze vredige omgeving gebeuren zulke dingen niet, en een andere stem zeide: waarom nonsens, zulke dingen gebeuren wel. Chalmers kwam zacht binnen, nam het blad met de koffiekopjes mede en zette whisky soda neer, ofschoon er niemand was om het te gebruiken. Zijn kalme stap, het eentonig geklik van de klok, zélfs de rozen in het Aubusson karpet weerspraken haar verdenking. En toch.... Ze probeerde rustig de zaak te over denken en zich niet te laten meeslépen door haar achterdocht. Op het motief kwam het aan, er moest een motief voor de daad bestaan. Was er in dit geval een motief? Zij wist dat er een was. Maar was ze daar zeker van? Holliday was vertrokken naar Zuid-Amerika en lady Clifford had hem laten gaan. Slóeg' dat niet den bodem in? Alles dwarrelde Ik heb alleen te naken met hetgeen ik moet, niet mei hetgeen de menschen meenen, dat ik doen moet. Emerson. schillen inzake verkeetr en doorvoer, be doeld in artikel 27 van het Statuut van het Permanent Hof yan Internationale Justitie. Tevens is prof. Van Eysinga benoemd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw. OMROEP NEDERLAND-INDIE. De heeren mr. D. Fock, S. Wijnber gen en W. J. Bastiaar, vormende het da- rfjksch bestuur van de Vereeniging vah Liberale Radio-Amateurs (henben na mens den liberalen omroep éenl adres gericht lot den minister van waterstaat, waarin zij schrijven het ten zeerste te betreuren ,dat de radio-uitzendingen! van den Omroep Nederland-Indië nog steeds (geslaakt zijn. Adressanten achteni een hervatting' van deze uitzendingen in 't belang van de saamhoorigheid van Ne derland en Indië zeer gewenscht en verzoeken mitsdien den minister, te be vorderen, dat de Omroep. Nederland- Indië zoo spoedig mogelijk in staat ge steld wordt, zijn uitzendingen als voor heen te hervatten. DE RAMP VAN DEN MERAPI IN MIDDEN-JAVA. Blijkens mededeeling van het departe ment van koloniën heeft de gouverneur- generaal, Maandag van 'n driedaagsche reis naar Midden-Jav.a teruggekeerd, te legrafisch medegedeeld, dat naar des kundig oordeel de eruptieve werking van den Merapi menschelijkerwijze gesproken geacht kaïn worden tot stilst,and te zijn gekomen. Evenwel dreigt nog zeer ernj- stïg gevaar, vooral voor lager gelegen streken, indien, tengevolge van in dit jaargetijde te verwachten zware regens, de opeengehoopte lahar-massa niet ge leidelijk, doch met groote kracht en sne!L heid wegspoelt in een hoeveelheid, wêlr ke de capaciteit van de Pro,gó en andere rivieren verre overtreft. Door het Europeesch en Inlandsch be stuur zijn in hartelijke samenwerking met het leger, welks diensten naar de landvoogd verder verklaarde niet genoeg kunnen worden geroemd, met groote activiteit en veel overleg voor zieningen getroffen in de eerste plaats voor huisvesting, voeding, enz. van een enorm aantal vluchtelhigen, alsook voor het begraven van lijken van menschen en vee, de bewaking vain achtergéb'léf ven goederen en observeéring van dé verdere ontwikkeling van het Taharprof oes, waarbij de militaire luchtvaart ook door het maken van luchtfoto's uitnet- mende diensten bewijst. De medische dienst is er goed verzorgd, en de vulkat- noloigische dienst is ter plaatse taanwe zig. De schade is nog niet met eeniige ze kerheid te schatten, doch beloopt stellig vier of vijf ton. De paniekstemming on der de bevolking is gewek;en en de rust is volkomen teruggekeerd. Ten slotte wees jhr. de Graeff nog op het igrcote probleem vojor de naaste toekomst, waarvoor nog geen oplossing is kunnen worden gevonden, n.l. hoe eenige duizenden gezinnen, wèlkè allés verloren hebben, weder aatn 'n bestaan kunnen worden geholpen; in 'n e enigs,- z[ns nabije omgeving is practisch geen bouwgrond meer beschikbaar. Stoomwasscharij „Zeeland" p. f. (Ingez. Med.) Provinciale Staten. Naai* wij vernemen stelt ook de heer P. G. Laernoes te Vlissingen, zich niet meer beschikbaar voor candidaat voor de Provinciale Staten. De heer Laernoes be hoort tot de antirev. partij. MIDDELBURG. Nog juist op den laatsten dag van 1930 ontvangen wij het Adresboeki-1931 voor Mjddelourg en St. Laurens, met een gedeelte van Koudekerke. Het is uitge geven bij de N.V. Boekdrukkerij en Bin derij J. C. en W. Altorffer; deze, de 58e, uitgave is samengesteld door H J. Adriaansen, adjunct-commies ter ge meente-secretarie alhier. Het is voor 't eerst blijkens het voorwoord dat de geheele gemeente St. Laurens in dit adresboek vermeld werd. Week der gebeden. Op uitnoodiging van de Evangelische Alliantie wordt van Maandag 5 tot Zater dag 10 Januari alhier ae „Week der ge- heden" gehouden lederen avond in de Bogardzaal. Verschillende predikanten van hier en elders zullen daarin voor gaan. VLISSINGEN. Gisterenavond te 9 uur werd de brandweer igealarmeerd voor, een brand in het pakhuis, annex stal van v. d. B. in de Slijkstraat. Te 11 uur was de brand igebluscht en kon de brandweer inruk ken. Een tweetal paarden had men nog kunnen redden. De oorzaak is onbekend. WALCHEREN. Gemeenteraad van Veere. VEERE. In de voltallige zitting; van den raad van Dinsdag 30 dezer, Heelde de Voorzitter mede, dat van 'het provinciaal bestuur bericht was ontvan gen, dat f 1050 is toegestaan voor herstel van den Campveerschen Toren en f 10,000 voor herstel van het Stadfiuis Dat ontheffing i s verleend voor de jaren1 '31 en '32 van de verplichting om onder wijs te doen geven aan de 0.;L. school door haar hoofd. Het kon niet waar zijn. Ze kreeg een opgelucht gevoel en ze had kunnen lachen om haar dwaze ge dachten. Een zware stap klonk in den gang en ze begreep dat de dokter binnen zou ko men. Nu zou ze hem zijn naald terugge ven. Ze hield het ding in haar hand toen Sartorius de kamer binnenkwam. „Zuster, het consult is morgenmiddag om drie uur. Ik dacht dat u dat graag zoudt weten." „Ja dokier, ik dank u wel." Waarom of hij haar dat vertelde be greep ze niet. Het was niet iels voor hem. En hij bleef in de deur staan alsof hij nog iets op het hart had. Ze trachtte moed te verzamelen om hem haar vondst te vertellen, toen hij zoo terloops zeide: „Hebt u die verloren naald nooit teruggevonden?" Nu was het oogenblik daar en heel kalm hoorde zij haar stem die zeid'ö: „Neen dokter, is het niet gek"; ze is zeker in het vuur gevallen." HOOFDSTUK 25. Ze sliep weinig- dien nacht. Het ern stigste probleem, dat zich boit in haar leven had voorgedaan, eischte spoedige oplossing. Wat moest ze doen? De uren gingen voorbij en ze kwam niet tot een besluit. De moeilijkheid was, dat als ze haar achterdocht aan een familielid mededeel de er een gerechtelijk onderzoek zou plaats vinden en zij bleef er buiten, haar' positie werd niet geschokt. Maar ials haai* verdenking ongegrond bleek te ziin, wat waarschijnlijk het geval zou wezen, dan was haar naam als verpleegster op de flesch. Het was een onvergeeflijke misgreep om een medicus, onder wien men werkte, verdacht te maken. Geen dokter zou haar meer willen hebben, al had zij de zuiverste motieven voor haar daad gehad. Ze zou gebrandmerkt worden als vluchtig, onredelijk, onbe trouwbaar. Haar verdienste was weg. Maar er kon iets ergers gebeuren: ze kon aangeklaagd worden wegens laster. Ze wist van een dergelijk geval, de vrouw in quaestie was in ongenade gevallen. Neen, ze moest haai- argwaan voor zich houden. De oude man moest ster ven, er was niets aan te doen. Hij was in het laatste stadium. Het zou alleen in het belang van de justitie zijn, als ze sprak tenzij Ze dacht aan Roger, die de laatste dagen bepaald lichte typheuze verschijn selen had vertoond. Ze herinnerde zich, dat de vader in het begin ook' slechts lichte verschijnselen had gehad. Het ge val van Roger was precies zoo, behalve dat Roger veel jonger was. Het Was1 niets vreemd, dat er in feen huis twee menschen ziek werden, nu er in Cannes zooveel typhus was. Eerst had een in hel vak lichamelijke oefeningen.1. Ook dat door Ged. Staten het salaris is be paald voor den burgemeester op f 1200, voor den secretaris op f 1300 en voor de wethouders op f 70. Aan het verzoek om Veere, daar dit niet gelijk staat met een gewone platte landsgemeente, in een lioogjer klasse te plaatsen, was niet voldaan. De raad, van oordeel, dat voor die verhexjging redenen .bestonden, besluit heit verzoek daartoe te herhalen. Van mevr. Hanken was een verzoek om perceel A 213 aan de Markt te mo gen koopen met tuin en uitweg ook aan de achterzijde voor f 3000. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten wordt daar toe besloten. Van het Algem. Nederl. Verbond was een verzoek om zooveel mogelijk het doorbreken van allerlei vreemde op schriften op woningen en dergelijke te, weren. Hetgeen voor kennisgeving wordt (aangenomen. De Voorzitter deelde mede, dat uil New-York een telegrapn aan den Raad was ontvangen met gelukwenschen voor 1931 van dr. H. W;. van Loon. Dankbaar voor deze belangstelling, doet de voorzitter het voorstel dit met 'een wederkeerigen gèlukwonsch te. beant woorden hetgeen wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten was bericht inge nomen, dat de Raad van State een be slissing had genomen in1 de kwestie-Van Hollhuijsen en ongegrond had verklaard het beroep van den raad tegen het be sluit van Ged. Staten waarbij goedkeu ring was onthouden aan het verzoek om te mogen proeedeeren tegen het collége van B. en W. der gemeente van 1923. Van het Holland Huis te Brussel was een verzoek om propaganda te ma ken voor Veere, waarvan de kosten voor ffët eerste jaar f 15 en voor de volgende f 10 zouden bedragen. Naar aanleiding hiervan zegt welh. Gastel dat tn het bijna verloopen jaar niet is beschikt over f 200 van den post reclame en hij nu wenscht voor te stellen dit bedrag over te brengen op den dienst 1931 om bij gelegenheid te overwegen wat in het be lang der plaats gedaan kan worden, dit voorstel wordt aangenomen en 'het ver zoek Holland Huis voor kennisgeving.' Een voorstel tot het aangaan van een geldleening a pari en tegen hoogstens 5 pet., ten bedrage van 20.100, hoofd zakelijk voor de verbetering Van den Veerschen weg, wordt aangenomen. Van het B. Armbestuur was ingekomen een voordracht: 1. G. M. Poppe, 2, L. Meiers, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Poppe, welke hieruit met algemeene stemmen wórdt benoemd. Van het bestuur over het Godshuis was ingekomen een voordracht voor re gent: 1. Jac. Maas, 2. P. L. Bolier, we gens periodieke aftreding van eerstge noemde, die met algemeene stemmen wordt benoemd. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke af treding van A. Verstraate als lid der com missie van plaatselijk toezicht op het L. O., wordt uit de voordracht 1. D. Kasse Sr. en 2. A. Verstraate, laatstgenoemde benoemd. Tot leden der comm. tot we ring van schoolverzuim worden benoemd dienstbode het gekregen, toen ladv Clif ford, doch deze was genezen. Misschien was er wel een bacillendrager in huis zooals de beruchte Typhus-Marv in Amerika een paar jaar geleden. En toen kwam de vreeselijke verdenking weer hij haar hoven. Wat moest ze doen. Tegen den morgen kwam ze tot een besluit. Er was één ding dat ze kon en zou doen, en zoo gauw mogelijk. En toen viel ze in lichten slaap en werd ze gewekt door gerucht in de hall. Ze stond op en deed een peiguor aan, begrijpende wat er gebeurd was. Het was vier uur, het licht brandde in den gang. Ze zag de nachtzuster, die juist uit sir Charles kamer kwam. Ja, het ;was zoo, een kwartier geleden was de oudé man ge storven. ,,'t Ging sneller dan ik verwacht had. Ik dacht, dat hij nog wel 24 uur zou leven. Laten we niemand wjakker maken, maar nu u toch op bent, kunt u me helpen." Esther knikte en de zuster ging snel weg. Een deur ging' zacht open en. Roger verscheen; hij had een hoog roode kleur, dikke oogleden en hij droeg een donker blauwe kamerjapon. Met oogen vol me degevoel zag zij hem aan. „Is hetvroeg hij. „Ja zoo even,," zeide ze zacht. ]T[T] iWordt vervalgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1