24 MIJNHARDTS TABLETTEN Zenuw Laxeer Hoofdpijn Kiespijn DRAISMA-vanVALKEÖBURG'S-- J ••■LEVERTRAAf Leeuwarden - DE STERRENHEMEL 24—31 Dcc., 20 uur M. T. Oeerste ©volle maan 3 laatste kwartier 0 nieuwe maan ZUID KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. tabletten I I tabletten I j tabletten' I I tabletten Buis/e 75 ct.I IDoosóOctJ IBolsJe3<^n^0^ctJ Deze artikelen zijn voorzien van den naam Mijnhardt en verkrijgbaar bij Apoth.cn Drogisten (Ingez. Med.) op touw te zetten tegen de Russische graandumping. De Russische vlasdum ping heeft men min of meer over het hoofd gezien, om den slag inzake het graan te kunnen thuis halen, zooals in derdaad is gebeurd. Het stelsel van in voervergunningen is ingevoerd ten op zichte van den Russischen graanhande met het gevolg, zooals men weet, dat de sovjets Antwerpen als haven hebben verlaten en thans de graanladingen te Rotterdam worden gelost. Nu de pro tectionistische maatregel is genomen waaromtrent men evenwe 1 niet ver bergt, dat hij ook een politieke betee kenis heeft, daar hij de sovjets wil be letten de fondsen te verzamelen, welke zij noodig hebben voor hun binnenland- schen opbouw en buitenlandsche propa ganda vraagt men zich af welk nut de boeren er uithalen en, tenslotte ook hel massa-publiek van verbruikers. Een eerste gevolg is geweest, dat te Ant werpen een 1000-tal arbeiders aan den dijk moesten gezet worden, terwijl de graanprijzen volstrekt niet werden be ïnvloed. Indien de Russische dumping- politiek is bestreden, tegenover de Fransche politiek, welke er evenzeer op gericht is om den Belgischen landbouw een doodende concurrentie aan te doen, is niets ondernomen. Hieruit blijkt ten overvloede het politieke karakter van den maatregel tegen he tRussische graan, waartegen de socialistische oppositie in de Kamer heftig heeft geprotesteerd. In België is de openbare meening zonder beperking voor vrijhandel, omdat deze het best beantwoordt aan 's lands be langen. Er zal dan ook moeilijk een re geering worden gevonden, die zal ingaan op de eischen van den Boerenbond, welke voor den landbouw meer bescher ming eischt tegen alle landen, welke uit- voerpremiën toestaan voor landbouw- artikelen. Trouwens nu reeds trachi men den maatregel tegen het Russische graan te herzien. In verband hiermede is n.l. een voorstel aan de orde, dat in een controle en compensatie-kantoor voor ziet voor den handel met Rusland, in dezen geest dus, dat de Russische leve ringen aan België door aankoopen in België zouden worden gecompenseerd. In de eerste negen maanden van 1930 werd door de sovjets voor ruim 200 millioen francs in België gekocht. De Russische aankoopen zijn nu stop gezet. Dit is een moeilijk te slikken pil. Het blijft overigens, een feit, dat de boeren blijven verliezen. Officieel heeft men hieromtrent cijfers gegeven: per hectare verliezen de landbouw: bieten ruim 3000 fr.; tarwe 2.900 fr.; haver 3.700 fr. enz. Indien de landbouw moet geholpen worden, dan zal men dit het best doen door het verleenen van goedkoop cre- diet op langen termijn en dan moet de landbouw zich zelf helpen door verbete ring van de productiemiddelen, welke de arbeidskrachten moeten vervangen, welke voor een groot deel zijn in de pro ductiekosten. Zooals elders het geval is, stelt men hier de wanverhouding vast, welke in- tusschen is ontstaan tusschen de groot handels- en de kleinhandelsprijzen. Het publiek is er weinig mee ingenomen, dat het eenerzijds moet vaststellen, dat de landbouwers klagen omdat de prijzen niet loonend zijn voor hun bedrijf en zij met verlies werken, terwijl het ander zijds dagelijks in den kleinhandel prijzen betalen moet, die niet veel verschillen van die, welke gevraagd werden toen de arbeid van de boeren wel loonend was. Het publiek profiteert dus niet van de lage prijzen, ten minste niet in de mate, die men zou kunnen verwachten De Antwerpsche Kamer van Koophande, heeft hierin aanleiding gezien om een open brief te schrijven aan de Kamer leden, waarin niet minder dan aange drongen wordt op de afschaffing van hel indercijfer, dat, zooals men weet, in België een groote rol speelt voor de be paling van de loonen, in de verschillende collectieve arbeidscontracten. Deze Ka mer redeneert zoo: De internationale handelsprijzen zijn van 65 tot 25 t.h. ge daald. Niettemin bedroeg het index-cijfe van den kleinhandel in November j.l 872, tegen 897 in 1929 en 837 in 1928. Hef verschil is dus onbeduidend. Bijgevolg is het index-cijfer geen juiste waarde meter en mag men er niet verder de basis van maken voor het economische leven. Een feit is het. dat talrijke tusschen- personen de winst opstrijken. Voor het publiek is daar de onaangename zijde van het probleem te vinden. (Ingez. Med.) GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERKE. (Slot). Rondvraag. De heer MOENS hoorde klachten dat de bewoners van den Breeweg nog zoo veel last van het water hebben. Spr. vraagt den weg 20 c,;M. te doen zakken. Mevr. BENEKER zegt dat de Bree- straalin 't geheel geen afwatering heeft., Spr. vraagt een kleine rioleering, zoodat de waterloozing gaat naar de weilan den a an het eind. Vroeger werd alles ibij tie schutting gegooid b'ij dokter Si mons. Bovendien waar xnoet bij even- tueelen sneeuwval het water blijven? Spr. vraagt verder wat sintels te glooien bij het Davidsweg|je. Spr. had klachten vernomen over brik aan den leant van den straatweg Mid delburg—JKondekerke. Dat is vooral 's .avonds bij uitwijken gevaarlijk. Aan het trottoir van den N. Vliss. weg is nog niets gedaan. Ook de lantaarn bij 'den Poelendalensinjgel is nog, niet ver schenen. Tenslotte vraagt spr. een feestgave voor de werkloozen. Spr. had van de andere partijen 'n dergelijk voorstel ver wacht Zij stelt voor aan werkloozen te geven een feestgave Van f 2.50. De heer DE RIJKE vraagt of de kwes tie met den Houten Heulweg ge,re|g|eld is. Spr. vraagt onderhoud van hèt paadje van Geldof. De heer DE KROO vraagt electrifi- catie van den Vlisschingschen weg. Spr. vraagt afdoende maatregelen voor de rioleering .van het doktershuis. Spr, vraagt voorts dat er de hand aan wordt gehouden, dat werken boven de f 100 worden aanbesteed. De heer LORIER vraagt verplaatsing van een lantaarn in den Breeweg De lantaarn bij den overweg van de Dom- burgsche tram aan den N. VI. weg is nog niet verplaatst. Spr. heeft geen nieuwe lichtpunten gezien, ook niet aan den N. Vlissingschen weg. Hoe komt dat? Spr. vraagt ook sintelbestrooiïng van het. Davidswegje. Tenslotte vraagt hij mededeelingen over de brandkranën op den N. Vlissingschen weg. Spr, brengt de economische malaise ter sprake. Ook Koudekerke lijdt er on der. We kunnen er als plaatselijke over heid niet veel aan doen; de regeering kan niet veel, maar wel iets doen. Spr. wil een adres aan de regeering om maatregelen tot steun aan den Land bouw. Daarin moet goed uitkomen, dat 't niet gaat alleen om de belangen der landbouwers. Die van de winkeliers, enz. loopen daarmee evenwijdig. Er is een algemeen plattelandsbelang mee ge moeid. Spr. heeft een concept-adres in elkaar gezet, dat hij voorleest, (Zie elders in dit blad.) De VOORZITTER antwoord de ver schillende sprekers. T.av. der hoogte van den Breeweg zal spr. de zaak nader onderzoeken. De heer MOENS Is daarvoor dank baar. De VOORZITTER zal het politietoe zicht bij de Breestraat verscherpen. Het zijn slechts enkele personen die* hel huisvuil voor hun huis gooien. Vandaar de stremminb van den afvoer. De put ten in den Lagen weg zal spr. trachten gevuld te krijgen. Over de brik langs den Middelburgschen weg zal spr. met de autoriteiten spreken. Over het trottoir van den N. Vlissing schen weg is reeds mondeling overleg gepleegd. Voor de kerstgave aan de werkloozen van f 2.50 voelen B. en W. niet veel. De Werkloozen die bij de gemeente zijn te werk gesteld zullen B. en W. de Kerst dagen doorbetalen. De financieele kwestie t.a.v. den Hou ten Heulweg is geregeld. Naar het padje bij Geldof bij Couburg zal spr. laten kijken. Wat de electrificatie van den Vlissing schen weg b etreft, spr. vertrouwt, dat wanneer er eenmaal electrificatie buiten de kom is, daar in de toekomst ook electrisch licht komt. Alleen als het ge bruik niet voldoende is zal er garantie gesteld moeten worden. Spr. expliceert hoe die garantie gaat, dat berust op een Statenbesluit. Hoe meer menschen electriciteit nemen, hoe minder er kans is, dat er moet worden gegarandeerd. De afvoer bij dr. Drybers woning zal spr. bij B e.n W. ter sprake brengen. Over de aanbestedingen van werken boven f 100 zal spr. nader inlichten. Naar de wenschelijkheid van verplaat sing van een lantaarn aan het begin van den Breeweg zal spr. 'laten kijken. B. en W. gelooven niet, dat de ljaritaarn 'oij den overweg van den N. Vlissingschen we;g en de Domburgsche tram verkeerd staat. Een tijd geleden is1 al uitgemaakt, waar nieuwe lantaarns moeten komen,. De bediening der Gasfabriek' te Vlissin- igen noemt spr. ezer bedroevend n'iete- genstaande er herhaaldelijk op is aange drongen. De brand'kranen aan den N. Vlissing- schen weg zullen B. en W. nader be spreken. Het voorstel-Lorier voor een adres aan de regeering' heeft spr.'s sympathie. De gemeente kan er niet veel aan doen, evenmin al de regeering, maar de or ganisaties moeten zou krachtig mogelijk aandringen en de gemeenten moeten dat steunen Spr. is dus persoonlijk voor een der gelijk adres. Bovendien is dat in rusti ge termen gesteld. Mevrouw BENEKER betreurt de wei nige sympathie voor de Kerstgave aan de werkloozen. Spr. had zeker ver wacht van een Chr, raad, dat die die menschen tegemoet zou komen. Moge lijk willen B. en W. er nog wel op te rugkomen. Den heer DE RIJKE doet het genoe gen, dat mevrouw Beneker over die kerstgave heeft gesproken. Doch wij Christenen, aldus spr., houden er een andere methode om te helpen op na. In de gezinnen, waar werkelijk nooc heerscht, voor zoover het de leden der Gereform. Kerk betreft, zal worden ge zorgd. Spr. verwacht dat ook van an dere kerkelijke richtingen. Voor wie niet tot een kerk behoort, is er het Burger lijk Armbestuur. Spreker is daarom verheugd over het voorstel van B. en W. inzake de Kerst gave. De heer LORIER vindt de lantaarn bij de Domburgsche tram aan den over weg bij den N, Vlissingschen weg ge vaarlijk voor het autoverkeer. Het uit zicht wordt belemmerd. Het is donker aan den kant van de Domburgsche tram. De VOORZITTER zal er nog eens goed naar laten kijken. De heer MOENS vraagt wat voor nut het request heeft. Het is een economi sche crisis, die allen treft. Overigens heeft spr. geen overwegend bezwaar. De VOORZITTER zegt, dat de des kundigen 't er over eens zijn, dat er meer kan gebeuren dan tot heden is gebeurd. Slaagt de regeering daarin, dan komt dat een ander deel der bevolking ook ten goede. Daarom is spr. voor het adres. De heer MOENS zou 't iets anders vinden, als er in dat adres een weg aan gegeven kon worden. Wie kan dat Dat is niet makkelijk, Spr, vindt zoo een adres een zwak gedoe. De VOORZITTER De belangen der ingezetenen komen er door in het ge drang. Laten we doen wat we kunnen en aan de adressen der organisaties klem bij zetten. Wij kunnen aan hun deskundigen overlaten wegen aan te wijzen hoe er geholpen kan worden. De heer DE RIJKE vindt dat adres seeren meer op den weg ligt der maat schappelijke organisaties. De heer CONTANT zegt, dat de cri sis een internationaal karakter draagt. De regeering kan daarin geen verande ring brengen. Hij is niet tegen het adres, doch gelooft niet, dat het iets geven zal. Er is in alle takken van bedrijf ma laise. De heer LORIER zegt, dat er inder daad overal malaise is. Maar wij moeten doen, wat we kunnen. De VOORZITTER betoogt nog eens, dat men de organisaties steunen moet in hun actie voor maatregelen der re geering. Na nog eenige discussie wordt het voorstel-Lorier met 10 stemmen vóór en 1 blanco (de heer Moens) aangenomen. De VOORZITTER wenscht de leden aangename Kerstdagen en oud en nieuw. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit De NEDERLANDSCHE INDUSTRIE! Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In de Zaterdag gehouden vergadering deelde de Voorzitter, de heer J. A, van Rompu, mede, dat de nieuwe boot die besteld is voor den veerdienst Vlissin- genBreskens zoodanig wordt gecon strueerd, dat daarmede spoorwaggons, (ook geslotene) zullen kunnen1 worden overgezet, in dien de toeleidende brug gen daarvoor te eenigertijd zouden wor den ingericht. Voor den dienst HansweertWals oorden zal in Januari a.s. de aanbeste ding van een schip, type dienst Vlissin- genBreskens, plaats hebben. De wenschelijkheid was uitgesproken dat de nieuwe ponton en toeleidende brug voor de aanlegplaats te Hoedekens. kerke zoodanig zouden worden gecon strueerd, dat deze voor het overbren gen van waggons dienst zouden k u n- n e n doen, De Minister van Waterstaat heeft met het oog op de hoogere kosten daartegen bezwaar gemaakt. De ponton zal evenwel zooveel draagkracht bezit ten, dat deze het daarover passeereh met waggons mogelijk zou maken. Een schrijven aan de Directie der Ned. Spoorwegen heeft tot gevolg gehad dat bij de nieuwe winterdienstregeling eenige daarvoor in aanmerking komende mo. tortreinen tusschen Goes-Vlissingen v.v. ook aansluiting geven op den motortrein Goes-Hoedekenskerke-boot. Een verzoek om ook de exporteurs van Zeeuwsch.Vlaanderen te laten deelen in de vermindering van spoorvracht voor aardappelen, uitgevoerd naar België of Frankrijk, dat de Regeering voor ver voer over de Ned. spoorwegen voor re kening had genomen, heeft geen resul taat opgeleverd. VENUS mars jupiter saturnus Des Woensdags gaat het E. K. van de maan ongeveer om 8 uur onder; aange zien het nu de kortste dagen des jaars zijn, verlicht het Eerste kwartier de vooravonden van de Kerstdagen nog. Tegen Oudejaar schijnt 't Maantje nog langer! De rekening der Kamer over 1929 is goedgekeurd in ontvangsten op f 9570, in uitgaven f 7191. De begrooting voor 1931 is vastgesteld op een eindcijfer van f 8872. Aan de spoorwegmaatschappij Meche- lenTerneuzen zal bij herhaling ver zocht worden de eerste trein op het traject Ter NeuzenSelzaete iets langer te laten wachten, bij vertraging van de eerste boot uit Vlissingen, opdat passa giers van die boot aansluiting op dien trein kunnen halen. Pogingen die verschillende weegbrug houders in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen aanwenden om vermindering te krijgen der van rijks wege opgelegde retributie voor het ge bruik. van Staatsgrond voor die inrich tingen, gaf de Kamer aanleiding om te besluiten zich tot de Regeering te wen den en als haar meening uit te spreken, dat het in het algemeen onjuist is voor het gebruik van gronden of het verlee nen van vergunningen bedragen in reke ning te brengen waarbij de als huurprijs te beschouwen retributie niet evenredig is aan de waarde van het gebruikt wor dende terrein e.d., en het meerdere dus als een belasting is te beschouwen. Ook kwamen der Kamer gévallen ter oore van afwijkende retributies die in overi gens gelijke gevallen worden gevraagd. De mededeeling dat het Bureau der Kamer zich beschikbaar heeft gesteld voor het brengen van contact tusschen het publiek en het Hoofdbestuur der P. T. T., dat daarvoor een speciaal amb tenaar heeft aangewezen, bracht ter sprake de wijziging in het postverkeer in het Westelijk deel. Door het overbren gen van de post uit Vlissingen met de eerste boot en het verder vervoeren met postauto's is een ongeveer idealen toe stand ontstaan, die echter toch voor Aardenburg een bezwaar is geworden, aangezien de tijd om brieven te beant. woorden nu nog beperkter is geworden. In verband daarmede zal aan het be stuur der posterijen worden verzocht de postzending te verzenden om 11 uur met de tram, in plaats van met de vóór 10 uur reeds vertrekkende postauto, die alsdan een grooten omweg door het district moet maken en tijdig voor het vertrek der boot Breskens bereiken. De per tram verzonden post uit Aarden burg zou daar ook tijdig aankomen. Adhaesie zal worden betuigd aan het adres der Kamer te Middelburg om ver laging van het tarief voor telegramadres en busrecht. De meest geliefde auteurs. De uilslag van de prijsvraag, uitge schreven door de N.V.s-Giravenhaaigsche Boekhandel, om door het publiek te laten beoordeelen wie de meest (geliefde au- tteurs z'ijn, had de volgende resultaten: In totaal waren er 2143 geldige bil jetten ingekomen, waarvan verkregen An ton Ccrden 5472 stemmen, Ina Boudier— Bakker 4596, Kees Merkel 3267, Frede- rik van Eeden 2056, A. M. de Jong 1761 en mevr. C. M. van IJille Gaerlhé 1498 stemmen, zoodat deze zes volgens deze prijsvraag, de meest geliefde auteurs zijn. Bij controleering der stembiljetten bleek dat geen enkel biljet deze zes na men bevatte. Er was slechts één 'biljet, dat jgijf dezer namen bevlate en clatf dus den eersten prijs kreeg, de volle dige uitgave van de geillustreerde en cyclopedie van Winkler cn Prins, nieuw ste uitgave. Dit biljet 'behoorde toe aan mej. E. Jansen in de Wal ,te 's-Gravenhag,e. Verder waren er 28 biljetten, waarop vier goede ramen voorkwamen. De imteest jiuiste volgorde had liier bereikt mej. C. Beyersbergen van Henegouwen, Den Haag, die den 2en prijk f 50 kreeg. Naai den aard der nummering, kwam voor den derden prijs in aanmerking een biljet, ge- teekend „Bedsetie Maasbode", te Bot terdam, waaraan de 3e prijs t 25, werd toegekend. Voorts werden nog 22 prijzen, bestaan de uit boekwerken toeg,ëkend. De meest geliefde auteur, in casu dus Antoon Coolen, krijgt van de Parker Duo- fold Maatschappij een fraaie Parker Duo- fold vulpen in luxe uitvoering. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 23 Dec. werden de volgende zaken behandeld: Ja. Ma. M., 19 jaar, zonder beroep te St. Jansteen, wegens huisvredebreuk in de woning vain Mortier te St. Jansteen op 22 Nov. 1930. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. J. J. S., 59 jaar, werkman te Hoofd plaat, wegens beleediging van J. J. Blaak man te Hoofdplaat op 16 Nov. 1930. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. E. de B., 46 jaar, schipper ie Osse- nisse, wegens bedreiging met geweld te gen van Damme, die een staaldraad, die aan het schip van verdachte beves tigd was, wilde losmaken door opzet telijk dreigend een geweer in dein schou der te brengen en op Damme te richten onder bedreiging, dat hij hem „kapot zou schieten", waardoor deze gedwongen werd den staaldraad die hem toebe hoorde niet los te maken. Eisch en uitspraak f 20 b. of 20 d. h. M. Q., 44 jaar, rivierventer te Schore wegens het beletten, nelemmeren of ver ijdelen dat op 25 Nov. j.l. te Kruiningen de onbezoldigd rijksveldwachter M. van Niemvenhuizen eenige personten, die aan 't stroopen waren, bekeurde door met een lichtgevende lantaarn aanhoudend te zwaaien in de richting van de stroo- pers. Eisch en uitspraak f 20 b. of 20 d. h. Ja. M. huisvr. P. G., 56 jaar te Ka- pelie wegens beleediging van J. Bruin- ooge te Kapellc op 27 Nov. 1930. Eisch f 10 b. of 10 d. h. Uitspraak' f 5 b. of 5 d. h. M. de J., 66 jaar, arbeider te Zierik- zee, wegens mishandeling van C. Beijn- houd te Zierikzee op 22 Nov. 1930. Eiscli en uitspraak f 20 b. of '20 d. h. E. P. W 24 jaar, arbeider, JJzendijke wegens mishandeling van F. Driessen te IJzendijke op 23 Nov. 1930. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. E. A., 33 jaar, landbouwer, 's-H. Arendskerike wegens beleediging van J. v. M. te 's H. Arendskek-kc op 11 Nov. 1930. Eiscli f 10 b. of 10 d. h. Uitspraak f 5 b. of 5 d. h. J. K., 54 jaar, arbeider, Goes, wegens mishandeling van A. Driesprong te Goes op 25 Nov. j.l. Eisch f 15 b. 'of 15 d. h. Uitspraak f 10 of 10 d. h. Voor den Bredaschen Politierech ter stond Maandag j.l. terecht de mon teur M. J. uit St. M a a r t e n s d ij k, die in den nacht van 13 op 14 Septem ber j.l. zich door middel van een val- schen sleutel toegang verschafte tot de woning van zijn broer, waar hij met een broodmes een kast forceerde en uit een paar kistjes geld wegnam. De broer, die penningmeester is van de afd, St. Maartensdijk van den Chr. Landarbeiders Bond, vertelde als get., dat het ontvreemde geld aan voornoem den Bond toebehoorde en ruim 130 be droeg. Volgens verdachte was het slechts on geveer 62. Wat er ook. van zij, de inmiddels overleden moeder had alles terugbe taald en de officier van Justitie, die het bewijs geleverd achtte, requireerde te gen J„ met verschillende omstandighe den rekening houdend, een voorwaarde-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6