WEERBERICHT etc. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS» 22 December. Barometerstanden. Hoogste: 776,4 te Scilly. I.aagsle: 751.2 te Stockholm. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van Zaterdagmorgen tot heden middag 12 u.: Hoogste: 46 gr. Laagste: 43 gr. Weersverwachting van het K. N. M. L. Zwakke lol matige veranderlijke wind, meest uil W, richting. Nevelig tot licht be wolkt. Droog. Temperatuur om. het vries punt tot lichte vorst des nacht. Over dag weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 23 December. Zon op 8,i10; onder 3.48. I.ichl aansteken alle Rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 4,18. Maan op 11,01 v.m onder 7.01 ji.m. Eerste kwartier 28 Defc. HOOGWATER VLI3SINGEN. Middelbare tijd. Dinsdag 23 Dec. 3.07 15.38 Woensdag 24 3.45 16.11 Donderdag 25 M 4.24 16 52 Vrfldag 26 ft 5 05 17.64 Zaterdag 27 tl 5.45 18.21 Zondag 28 tl 6 33 19 16 Maandag 29 ft 7 29 29 18 kunnen zijn voor de oester- en mossel cultuur; Den iieer L. Minderhoud wordt op zijn verzoek eerVol qglslag verleend als hoofd der o. 1. school. Den heer J. de Koene wordt het post- en telegraafkantoor weder voor 3 jaar verhuurd voor f 500 per jaar. Aan hel bestuur van de Chr. school wordt i' 850 toegekend voor aansluit- tingskoslen der school aan de waterlei ding ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TERNEUZFN. Donderdag vergaderde de Raad. In handen van het Burgerlijk Armbestuur werd ter afdoening gesteld een verzoek der afd. Terneuzen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, om voo1" de gezinnen der uitgetrokken werkloozen ter gelegenheid der a.s feestdagen een uitkeering ineens be schikbaar te stellen. Met 7—5 stemmen werd besloten te protestceren tegen de goedkeuring door de Kroon van de door Ged Staten vast gestelde jaarwedderegeling voor burge meester, secretaris, ontvanger en wet houders. Tot onderwijzer aan school A is be noemd de wachtgelder A. de Kraker te Ter Neuzen; tot onderwijzeres aan de openbare school te Sluiskil mej, M. P Nijssen aldaar. Het voorstel tot het oproepen van een gemeentegeneesheer op Een jaar wedde van f 800, is thans aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. B. en W. kunnen na 1 Mei van het volgend jaar geen inzage meer krijgen van het rijkskohier der» inkomstenbelas ting, deze kan daarom geen basis meer zijn voor de heffing der hondenbelasting In plaats van een progressieve in ver band met het inkomen werd nu vastge steld f 8 per jaar en f 4 indien de hond niet hooger is dan 4 d.M. Aan den keuringjsveearts werd op grond van verleenden meerderen dienst in den loop van dit jaar een gratificatie toegekend van f 200. In beginsel werd ingewilligd een' ver zoek van de Woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" om van gemeente wege garantie te willen verleenen' voor een.e door haar te sluittea geldleening ten behoeve der stichting van 9 kleine middenstandswoningenl Het gevolg zal zijn ontruiming van een 5-tal arbeiders woningen. ZEEUWSCH VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van IJzendijke. IJZENDIJRE. Zaterdag vergaderde de raad. Een verzoek van de wed. Duilaert om uitkeering van haar ingehouden pensioen ad f 52 per jaar. De voorzitter licht' toe, dat de motiveering van hel verzoek on juist is, maar stelt vóór haar f 4 per maand toelage (e geven, wat wordt aan genomen. Een verzoek van J. Versprille om-ver goeding van de schade, teweeggebracht door de door de gemeente geplante hoo rnen, nadat hij zijn tuin gepacht had. Besloten wordt zijn pacht van f 0.90 op f 0.70 per roede te brengen. De verordening op besmettelijke ziek ten wordt aldus vastgesteld Netto inko men beneden f 1000 per jaar, de patiënt betaalt niets. Van f 1000 tot f 1500 pa-* liënl betaalt '25 pet., f 1500 tot f 2500 50 pet., 2500 tot 3500 tot 3500 75 pet. en boven de f 3500 betaalt de patiënt alle kosten. B en W.. worden gemachtigd nog een tiental hoornen op de begraafplaats te doen rooien en dan alle gerooide hoo rnen publiek tc verkoopen. Evenzoo de brandkast, nu er een kluis gebouwd is. Verzoek van P'. Gitlis en 12 anderen den grond achter hun huizen weer in erfpacht te mogen krijgen wordt aange nomen. Naar aanleiding hiervan doet de lieer V. d. W c ij d e n het voorstel de erfpacht te verminderen en wet 5 c. per M. voor bouwgrond en 2 c. voor tuin grond. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Bij de rondvraag komt de heer S c li ij - v e qog eens op liet voetpad naar Brak ke. Het zal door werkloozen verbeterd worden. De lieer V. d. We ij den vrajügt ver betering van de Varkensmankt. B. en W. zuljen den toestand opnemen. I)e heer Ch. Iiaverbeeke stelt vooi de procenten van den gemeentenopzich ter van 5 op 4 te brengen. Dit voorsteil zal voor de volgende .vergadlering op de agenda geplaatst worden. Het Rijksarchief in Zeeland. Aan liet .jaarverslag van den Rijksar chivaris in Zeeland is bet vollgtende ont leend Na den brand te Middelburg op' 7 De cember en volgende dagen heeft de ar chivaris gemeend opnieuw le moeten fctpndringen op liet plaiatsen van een mo- torbrandsp'iiit in het A'ljdijlokaal, w;aar nog steeds een verouderde handspuit wordt bewaard. Ook gaf hij, den Minis ter in overweging de bewaarplaats te 'doen voorzien van electrisch liclhi, waar door bij brand liet blus sings werk en hipt redden der archiefstukken zou worden bevorderd. In het begin van 1929 verscheen de inventaris der archieven van het Vrije Van Sluis en van Hulstera|m Lacht. Bij resolutie van 8 April 1578 aan vaardden de Staten van Zeeland de 'do meinen van de grafelijkheid. Na een tijdperk van groot e onzekerheid werd weder orde op de financieele zaken vam Zeeland gesteld. Als rentmeester-generaal van Bewes ter schelde trad op Jacques Wijnrich! Tristiam Jlijgne werd belast met beheer over Beooirsterschjplde. Hun ne rekeningen zijn gebracht lot het' ar chief der Zeeuwschc Rekenkamer, die echter zelf eerst in 1594 werd opgericht. Tot dit jaar fungeerden Gecommitteerden Baden of gedeputeerden van den Eer sten Edele en de stemhebbende sle den als auditeurs. In hel laatst van zijn leven Had de lieer C. de Waard een aanvang gemaakt meL hel besc.irijven der domeinrekenin gen van Bewestersehelde, le beginnen met het jaar 1578. Eerst komen de reke ningen, rechtstreeks de domeinen be treffend, dan vo.ligëii die aangaande ver schillende belastingen, de domeinen ra ken. Als derde afdeeling van het eer ste gedeelte daclil zich' de heer.dé Waard de rekeningen van den Baijluw der wate ren, maar aan de beschrijving! van deze stukken wps hij bij zijn aftreden nog niet toegekomen. De archivaris ïeet't dit schema, voorloop;,g volgend, die beschrij ving aangevat. Zij betreft de rekeningen van hel inkcragiegeld, waarbij zich aan sluiten, die van het ton- en bakengeld- De bedoeling van den archivaris is na de domeinrekeningen van Bewester sehelde die van Beoosterschelde te la ten volgen en dan te zien, wat dit werk zal hebben geleerd omtrent de beste wijze van beschrijving der algemeenc registratuur van de Rekenkamer. Mej. dr. Felix vervolgde baar onderzoek naar de vredegerechtsarchieven, teil ge volge waarvan akten en ingekomen stuk ken, konden worden overgenomen van 't kantongerecht te Oostburg en- van de ge meentesecretarie van Sluis. Het archief van het vredegerechtsarchief te Hulst bleef, ook bij het ter plaatse ingestelde uitgebreide onderzoek, onvindbaar, be houdens enkele registers en repertoria. Waarschijnlijk is het in den loop der jaren wegens plaatsgebrek gaandeweg vernietigd. Een aanzienlijk deel van het archief van den Procureur-Crimineel in Zeeland, overgenomen van den Alge- meenen Rijksarchivaris werd beschreven en ri den inventaris ingevoegd. De in ventaris der rechterlijke archieven van het begin der Fransche overheersching tot 1 October 1838 is nu in hoofdzaak gereed. Naar gelang de archieven der notaris sen uit het kanton Tholen inkwamen zijn zij door mej. Felix beschreven. Het raam van den inventaris der notarieele proto collen van den aanvang der Fransche per ode tot 16 October- 1842 met inlei ding en noten is gereed. Het in 1928 overgenomen deel van het archief van het Regeeringscomité tot be hartiging der belangen van vluchtelingen te Vlissingen werd beschreven en met het reeds eerder ontvangen gedeelte ver- eenigd. De heer Mulder heeft verschillende collecties beschreven en is weder be hulpzaam geweest bij de zeer talrijke onderzoe-k ngen. Ook beschreef hij de aanwinsten en bleef hij het beheer van de bibliotheek voeren. Veel tijd voor het prefectuurarchief is tengevolge van deze verschillende werkzaamheden niet beschikbaar- geweest. Nadat de heer Lammerts het archief van de Rent ambten der prinsen van Oranje had be schreven, heeft hij een onderzoek inge steld ip de aanwinsten om na te gaan, of daarin stukken voorkwamen, behoorend tot dat archief. Dit werk vordert niet zeer snel, omdat de heer Lammerts tevens belast is met de administratie, die evenals de uitleening, voortdurend in omgang toeneemt. Door bemiddeling van den heer J Kreune te Heinkenszand ontving het ar chief van de famil'e van Citters eene verzameling stukken ten geschenke, af komstig van den heer jhr. mr. C. van Citters, o.a. gezworen van de Breede Watering bewesten Ierseke. De collec tie, o.m. van belang voor de geschiede nis der heerlijke rechten en der polders in Zeeland gedurende de 19e eeuw, is beschreven door den heer Mulder. Kerkelijke registers werden ontvangen van de gemeente Borssele, Wissenkerke, Aagtekerke en Drej^chor, De algemeene .Rijksarchivaris zond een aantal duplicaten van grafelijke re gisters betreffende Zeeland, welke in de 19e eeuw aan het Rijksarchief in Noord- Holland in bruikleen waren gegeven. Een supplement op eene verzameling sfukken, afkomstig van eene gemeen schappelijke administratie van particu liere penden op Walcheren, werd na het overlijden van den laatsten tentmeester door de erven overgedragen aan 't Rijks archief. De verzameling, in 1913 ge schonken, en 25 nummers tellend, werd thans met 52 nummers uitgebreid en door den heer Mulder beschreven. Het arahief van den Procureur-Ci i- mineel in Zeeland, le voorschijn geko men bij het inventariseeren van het ar chief van het Hooggerechtshof le Den Haag, werd overgezonden door den Algemeenen Rijksarchavirs ter inlijving bij de rechterlijke archieven van Zee land. Op verzoek van den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Middelburg nam de archivaris het nieuw-archief der gemeente tot 1927 over. Het is beschre ven door den heer Mulder. Ook het be langrijke archiefje van de Doopsgezinde gemeente te Goes werd overgenomen'. De heer J. W. van Duinen te Maars- sen bood brieven van prins Willem III te koop aan, alleen een brievenboek van Johan de Mauregnault werd aangekocht, dateerend uit 1707. Een toegezonden akte van non-prejudice van prins Mau- rits voor Vlissingen uit 1588, opgemaakt <n verband met de inhuldiging van den Prins bleek beter in het archief van Vlissingen op haar plaats. Van de N.V. J. C. en W, Altorffer te Middelburg werd een niet geheel vol ledige verzameling charters uit de jaren 15831794 ten geschenke ontvangen. Een deel was gebruikt als perkamen- 'ten rugversterking bij het inbinden van boeken. De oorkonden, voornamelijk mannenbrieven en verleien, waaraan" jammer .genoeg de zegels ontbreken, had den allen betrekking óp Zeeland en zijn dus dankbaar aanvaard, terwijl de heer Mulder ze inventariseerde. Vervolgens vermeldt het verslag", een en ander over het gebruik van de verza melingen gemaakt voor en verstrekken va-i inlichtingen aan autoriteiten en par ticulieren. Daaruit blijkt-o.a. dat de Deensclie hi storicus dr. Louis Bobé uil Kopenhagen hel archief bezocht in verband met on derzoekingen omtrent de betrekkingen Lusschen Nederland en Denemarken in 'de 16c en 17c eëuw. Bezoekers hebben nas po ringen ver richt over tal van zaken belreffende jge- meenten, kerken en kerkelijke g|emeein',|en oude igebouwen in verschillende plaatsen enz. (Schriftelijke rapporten, adviezen en inlichtingen werden o. a. gegeven, be- hialve. over vele Zeeuwscbe ingezetenen uil 'vroegere eeuwen ,ook! over histo rische relaties lusschen Zeeland en Ame rika, Zeeuwschc predikanten in Vlaan deren; Noordmonsler tc Middelburg, in- dustrieelc enquêtes in de eerste helft der 19e eeuw; grafelijke rekeningen van Zee land, veeren tusschen Zeeland ein Vlaan deren. zoutwinning in Zeeland, de Abdij tc Middelburg ,het schuttershof Sint Joris aldaar: 'graf van Marnix van Sint Aide igondc: enz. enz. Het aantal uilleening'en neemt sterk toe. In vele publicaties zijn gegevens uit het archief ijebruikt o.a. H. J. G. Hairb- man: De stoombootdiensten op de Wes- lerschelde en Ooslersclgelde 1828 tot 1928; mr. A. Meerkamp van Enib&en: Het Huis van Michiel Adriaansz. de Ruij- ter te Vlissingen; enz. Daar het den archivaris bekend was, dat de gemeente Goes archiefstukken van het Rijk in bewaring wenscWle te ont vangen, verzocht 1),ij den districlsbomv- kundige de nieuwe bewaarplaats onder hel Raadhuis 4e inspecle^ren. Heit rap port luidde over hel algemeen zeer gun stig, met een voorstel is gewacht tol dat de bewaarplaats van electrisch licht is voorzien. Het gemeentebestuur van Hulst ver zocht der minister om maclyliging lol bel aanstellen van den heer J. Adri'aanse die niet in het bezit was van 1\et ardhief- di'ploma der tweede klasse, als gémeenle- archivaris. De heer Adriaanse 'heeft ver dienstelijk werk aangaande de geschie denis van Hulst en Hulsterambacht ge leverd, waaraan vlijtige archiefstudie ten grondslag ligt. Bovendien is hij reeds jaren bezig mei hel -ordenen van het ar chief zelf volgens de voorschriften van de Handleiding. De gemeente Hulst heeft moeite noch kosten gespaard om' hpfar archief eene g'esc ijkte bergplaats tc ver schaffen. Bij zooveel belangstelling van de naast betrokkenen verheugde '.pet den Rijksarchivaris zeer op iet verzoek gun stig! te kunnen adviseeren. De machtiging is verleend en de benoeming van den ar chivaris volgde. Staatsalmanak voor iedereen. Reeds sinds het einde der vorige eeuw verschijnt met de regelmaat van een klok' „Pyltersens Staatsalmanak voor iedereen'" bij de N.V. van dö Garde en Go's Drukkerij Ie Za 11-Bommel. Thans •ligt de uitgave, 1931 voor ons; 1372 bldz. dik maar door overzichtelijke registers niettemin gemakkelijk de gewenschte in formatie gevend. Deze Pytlersen is bewerkt door L. J van Dijk,hoofdcommies bij het Dep. van Koloniën. Munt- en Penningkunde, Verschenen is de 17e jaargang (1930) van het Jaarboek van hel Kon. Neder- landsch Genootschap voor Munt- en Pen ningkunde. In hel eerste artikel geeft A. O. van Kerkwijk de beschrijving van de vroed schapspenningen van s-Gravcnhage, wel ke penningen bij wijze van presentiegeld ,aan de leden van de vroedschap werden uitgereikt. Mej; M. G. A. de Man geeft de geschie denis van den Portugeeschen munter Jeorge Cleynes, in 1510 en 15(11 voor de vierschaar van Middel b u r g ver schenen wegens het uitgeven in Portugal van minderwaardige gouden Cruzados. Cleynes was op: raad van zijn vader naar de Nederlanden gevlucht, maar werd door den baljuw van Middelburg gevangen gezel. Waarschijnlijk is deze zaak van ïnuhtverv'alschinig in den doof pot gestopt, en is Cleynes na,ar de Zui delijke Nederlanden vertrokken. Melding wordt gemaakt van de aan het Kon. Penningkabinet gelegateerde verzameling draagtcekens en ridderorden van het oud-lid van het genootschap F. II. Baron van Verschuer. Arr, Rechtbank te Middelburg. In de zitting' van 19 December werlr den de volgende zaken behandeld. K. M., werkman te Middelburg werd verdacht dat hij op 1 November j.l. te Middelburg zijne echlgenoole Classing, de Rijke opzettelijk' zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, door haar met een mes of scherp voorwerp in den rug en in den hals te steken, nabij de hals ader, waardoor zij ernstig' is gewond. Eiscli viier maanden ;gfiv. straf. P. A. V., 40 jaar, schilder le Goes was door den' KantonrechLer te Goes op 7 .November j.l. veroordeeld wegens over tredingen der gemeente verordening; te Goes en wegens dronkenschap lot i' 15 of 15 dagen hechtenis; voor de dron kenschap en wegens de andere over tredingen (o.a. vloeken in het open baar) tot 2 rnal^II f 5 of 2 maal 5 dagte'n hechtenis. De veroordeelde was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis vpn den Kantonrechter. A. van.'t W., 49 j., koopman te Hoer -dekenskerke, was door den Kantonrecht ter le Goes op 7 November j.l. veroor deeld feit f 50 of 25 da «jen hechtenis wa gens overtreding van de Drankwet (in zijn voor het publiek toegankelijke loca^ litei't, waarvoor door B. en W. verlof was verleend voor verkoop van alcohol* houdenden drank anderen dan .stekken drank, sterken drank, brandewijn en cogf nac in voorrad hebben). De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevesLiig'ing van het vonnis van den Kantonrechter. D. L., 44 j., arbeider le Iioedekens1- kerke, was door den Kantonrechter le Goes op 7 November j.l. ontslagen van» rechtsvervolging ter zake van overtreding der leerplichtwet. De Ambtenaar van het Openhaar Mi nisterie was in hooger beroep gekomen. Eisch vernietijging van het vonnis van den Kantonrechter en verwijzing der zaak paar den rechter-commissaris voor straf zaken. E. V., 57 jaar, koopman te 's-Graven- polder was door den kantoni'echter le Goes op 31 October j.l. veroordeeld lot f 25 of 25 dagen Hechtenis wegens over treding van de Leerplichtwet (een leer plichtig kind, gedurende den schooltijd arbeid laten verrichten). De verdachte was in hooger beroep gekomen. Deze zaak werd in verband met de za.ak-Luca.sse voor onbepaialden tijd uit gesteld. A. v. d. G. 31 jaar, Vrachtrijder en chauffeur te Driewegen was op 31 Oct. j.l. door den kantonrechter le Goes ver oordeeld ter zake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet tc Krablbendijke op 25 Sept. 1930 lol f 25 of 10 d. h. en ont zegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen le besturen voor den lijd van) 3 maanden. Verdachte was in eersten' aan leg ten 'laste gelcg'd: dat hij op- zoodanige wijize en mèt zoodanige snel heid met zijn auto heeft gereden met een vaart van pl.m. 70 K.M., dat de veilig heid van hel verkeer werd belemmerd of in gevaar gebracht. Subsidiair wias hem fen la.ste geleed .dal liii alstoen heeft ge reden, terwifl hij onder zoodanige®in vloed van aLcoholhoudenden drank ver keerde ,dal hij niet in staat moest wor-, den geacht het motorrijtuig naar be- hooren te besturen. „De verdachte was in hooiger beroep (gekomen. Eisch vernietiging van hel vonlnis van den kantonrechter f 25 of 25 d. h en intrekking van 't rijbewijs voor 3 m. v A. van P., 72 jaar, landbouwer'te Koe wacht, gedetineerd., werd verdacht dat hij te Koewacht omstreeks Augs. 1930 ter bedriegelijke verkorting van de rech ten zijner schuldeischers in het vooruit zicht van zijn faillissement terwijl op 29 Augs. 1930 zijn faillissement is uitgespro ken aan zijn inboedel, heeft onttrokken: 1 rootte en 2 bonte koeien, oï wel dé ippbrengst daarvan pita. f200, 6 var» kens ,een paard, of de opbrengst pl.m. 1' 350, 2 koeien oï de opbrengst pl. m. f 405, een hoeveelheid tarwe, rogge en haver, of de opbrengst daarvan ad' f 3.50 en daL hij eenigle zijner schuldeischers heeft bevoordeeld. Verdediger was dhr. mr. A. H. Kuipers. De Officier van Justitie vorderde' schorsing van de verdere nehandelitig dezer zaak, in verband met een tweetal afgelegde getuigenverklaringen, die thans in strijd waren met een vroegere afge legde verklaring. Het tweetal zekpre W. Th. B., 36 jaar, hakker en J. M. v. P., huisvrouw van W. Tli. B. beiden wonende te Koewacht werden aangehouden als verdacht van meineed. Zij zijn beiden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Pornografische lectuur. De Amsterdamsche Rechtbank veroor deelde den boekhandelaar H. W. E. te Amsterdam wegens overtreding van art. 240 Wetb. van Strafrecht dat strafbaar stelt hel verspreiden, (tentoonstellen) en in voorraad hebben van voor de eerbaar heid aanstoolelijke Lectuur tot 1 jaar ge vangenisstraf, waarvlan 8 maènden voor waardelijk, De proeftijd van drie jaar zal moeten worden doorgebracht onder toe zicht van het Ned. Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangénen. Hel O. M. had 8 maanden geëischt, waarvan 80 dagen onvoorwaardelijk, Verd, d eed afstand van hooger beroep. Ongelukken. De landbouwer C. v. D., die Maan dagavond te Roosendaal, tengevol ge van den mist door een goederentrajrn werd aangereden, is aan de bekomen inwendige kneuzingen overleden. De man laat een vrouw en kinderen achter. Naar uil Meppol gemeld wordt is de hondenkar van zekeren P. aangereden door een vrachtauto uit Havelte. De kar kwam in de sloot terecht. In de coiA sternalie miste men de eerste oogen- blijk'ken niet het 9-jarig zoontje van P. Toen men zijn verdwijnen na een tién tal minuten merkte, bleek het té Iaat. Men vond het kind dood onder de hon denkar. De 25-jarige G. J. Z. was Zaterdag avond bezig met een lichtreclame, die zich op het dak van een pand op den Coolsingel te Rotterdam bevindt. Een collega van hem, die beneden aan het werk was, bemerkte, dat de verlichting plotseling niet meer werkte en ging daarom hoven eens poolshoogte nemen vond daar Z: bewusteloos liggen. Het bleek, dat hij in-aanraking was gekomen inet een transformator, waarop een .stroom van 3500- volt stond. De man had enkele hoofdwond'jes opgeloopen, terwijl zijn haar gedeeltelijk verbrand was. Vrijdagmiddag is te Nieuwer Amstel tengevolge van slip'pen een auto legen een boom gereden, waarbij de bestuurder door de voorruit kwam te vallen en' een ernstige hoofdwonde bekwam. Den man werd door het bre kende glas een der ooren zoo goed als geheel afgesneden. DAME MET REVOLVER BEDREIGD. Zaterdagavond belde een onbekende man aan het perceel van Goc'istraat te Den Haag aan. De vrouw des huizes die alleen in huis was, J. J. van D. opende de cleur. De man vroeg haar of Vaar echtgenoot thuis was, waarop zij ontkennend ant woordde. Daarna trok hij een revolver en eischte geld. De vrouw heeft in haar angst hem een spaarpot met f 12 gege ven, waarna de man verdween. EEN GOF.DiE VANGST, BRUTALE DIEVEN. De politie te Amsterdam heeft een .goede vangst gedaan. De han delaar in aulo-onderdeelen van D. uit de Oldcnbarneveltstraat had reeds ge durende enkele maanden bemerkt dat ér telkens weer artikelen uit zijn zaak ver dwenen. De auto waarmee het géstolene geregeld Vervoerd werd, werd achter haald. Toeu had men al gauw den eige naar te pakken, het was de 20-jarige ga ragehouder C. v. d. B. V, d,. B, beweerde eerst dst hij van diefstal niet afwist maar dat hij de verse lillende artikelen ge kregen had van den magazijnbediende Vain den heer van D., den 18-jarigen W. C. W., in ruil wrarvoor hij diens mo(- lorfiiets repareerde. Het bleek, dal zij met de gestolen waar een zaak hadden opgezet die zij Scheffer en Co. uit Breda, gedoopt had den. Zelfs hadden zij een reiziger, die heel de provincie doorreisde en overal de gestolen onderdeëlen tiegjetm lage prij zen van de hand deed. In Matasljrinid hadden zij een opslagplaats, waarheen alles vervoerd werd. De lieer v. D. heeft verklaard wel voor een f 4000 benadeeld te zijn. De drie „firmanten" van „Scheffer en Co." verklaren echter dat de waarde van de gestolen waar zeker f 5000 bedraagt. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER- Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6