MrkorxSwiws Middelburgsche Courant NAAMLIJST TWEE3E BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 22 DECEMBER 1930. No. 300. BINNENLAND. oecl der oil. 50, ■per Iele. ZEELAND. ALICE CAMP&Et 50. o. kat. ct. iet chl age DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA GEVEN EEN KERSTFEEST. De Koningin en Prinses Juliana heb- ben te Uddel, Gortel en Niersen een Kerstfeest gegeven. Te Uddel was in hel begin der week in het theehuis aan het Uddelermeer een Kerstboom geplant, welke door Prinses Juliana met behulp van eenige dames werd versierd. De Koningin ging voor in het gebed en vervolgens werden eenige Kerstliederen gezongen. De Prinses vertelde een Kerst verhaal. Er werd chocolade geschonken en gebak rondgediend, en allen kregen een aandenken mee naar huis. DE GEZANT VAN DE VER. STATEN IN DEN HAAG, f Zaterdagmiddag is in het Roode Kruis- ziekenhuis te 's Gravenhage na korte ongesteldheid overleden de heer G. J Diekema, sedert November 1929 Ameri- kaansch gezant in den Haag. De heer Diekema was van Hollandsche ouders, geb. te Holland, in den staat Michingan. Het milieu, waarin hij opgroeide bleef Hollandsch, welke taal hij dan ook vloeiend sprak. Hij was doctor in de rechten en is lid van het Huis van Afge vaardigden geweest. Hij bereikte den leeftijd van 71 jaar. DE GOLFLENGTE-MISèRE. Naar gebleken is, ondervonden vele radio-distributie-ondernemingen groote moeilijkheden met de doorgifte van het programma van het radiostation te Hilversum bij het gebruik van de golf van 298 M. Teneinde aan deze bezwaren tege moet te komen, worden in voorkomen de gevallen door den P. T. T.-dienst telefoonverbindingen beschikbaar ge steld, welke te Hilversum of in den om trek in verbinding gebracht worden met een ontvangtoestel, zoodat het uitge zondene dan per draad naar de distri butie-centrales wordt overgebracht. Aangezien de aan deze regeling ver bonden voorwaarden in sommige ge vallen bezwarend zijn, heeft de P. T. T.- dienst thans maatregelen getroffen voor de inrichting van een geheel net voor de doorgifte van het Hilversumscb pro. gramma door het geheele land. Op dit nieuwe net voor de draadover brenging zal slechts een ontvanginrich- ting worden aangesloten, welke voor de bedrijfszekerheid te Hilversum zal wor den opgesteld. Deze regeling treedt 23 December a s in werking. DE RAMP VAN DE MERAPI, Het bestuur van den Koninklijken nationalen bond Het Oranje Kruis heeft telegrafisch aan 't bestuur van 't Smeroe fonds te Batavia gevraagd of geldelijke hulp uit Nederland noodig is. Bij een be vestigend antwoord zou het zoo noodig een oproep tot het Nederlandsche Volk richten, De dienst VlissingenBreskens. De motorveerboot „Koningin Wilhel- mina", die Zaterdagmiddag te 5 uur van Vlissingen vertrok, heeft een lange reis moeten maken om Breskens te bereik'en De sterke stroom voor de Zeeuwsch- Vlaamsche kust, gepaard met den mist, maakte het voor den kapitein noodza kelijk gedurende een paar uur voor anker te komen, omdat het hem te ge waagd voorkwam in deze omstandigheden te trachten den nauwen havenmond te Breskens binnen te loopen. Later op den t>00R 46. Miss Clifford zuchtte, terwijl zij de ue kaarten schudde. „Ik dacht dat we uil het bosch waren en nu maakt u me weer zoo bang." „Daar is geen reden voor", zeide de dokter terwijl hij haar met de speciale vriendelijkheid, welke hij haar altijd be toonde op den schouder klopte. ,„Alle accidenten daargelaten, k,unnen we hoop hebben. Terwijl hij het woord accident uitsprak,, veiheeldde Esther zich dut hij haar koel aanzag, alsof zij door de een pf .andere onvoorzichtigheid] sir Char les in gevaar zou kunnen brengen. Waar om nam hij die wantrouwende houding aan? Ze had de laatste paar dagen ,aL meer gevonden dat hij te critisch was en alles wat ze deed afkeurde. En tocli wist ze, dat sir Charles van haar hield en dat ze nooit haar plicht verzuimd had. Ze was blij toen de dokter weggin01 en ze weer vrij kon ademhalen. „Laat hij u niet van streek brengen zeide ze tegen lady Clifford. „Ik geloof zekor d at het te nauwgezet is Sir Char avond bleek hem dit wel mogelijk en kon hij de passagiers en goederen te Breskens lossen en daarna weer naar Vlissingen terugkeefen, waar de boot te 10 uur weer aan de aanlegplaats meerde en Zondag weer normaal den dienst kon onderhouden. Gedurende de najaarsstormen heeft de boot geregeld gevaren, en het is zeker te prijzen hoe onaangenaam het ook op een bepaald oogenblik voor 'sommi gen moge zijn dat men hier het „safety first" toe past en niet roekeloos te werk gaat. Wel is hier o.i. voor de zooveelste maal weder eens de nood zakelijkheid aangejoond, dat het rijk ten spoedigste overgaat tot verbreeding van den havenmond te Breskens, te meer, waar de nieuw bestelde motorveerboot nog grootere afmetingen zal hebben dan de Koningin Wühelmina. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen, In do. Zaterdagnamiddag gehouden ver gadering kwam naar aanleiding van een beknopte beschouwing van het Bureau over de algemeene crisis ook in uitvoe rige bespreking de crisis van den land bouw, zooals die in het gebied der Ka mer wordt uitgeoefend. De Kamer wenschte zich niet uit ie spreken over de middelen waarop steun zat moeten worden verleend, doch ver- 'eeiiTgde zich met het voorstel van net Bureau om er 'bij de regeering op (aan te dringen to. ten behoeve van den verbouw vain tarwe zoodairigen steun te verleenen,, dat het loonende verbouwen van dit (product mogelijk blijft en dit ook 'te doen ten opzichte van de vlasteelt, die o.m. voor wisselbouw, in verband met het ontbreken van andere loonende pro ducten van g'roole beteekenis is; 2o. in het bijzonder aan te dringen op het verleenen van steun ten behoeve der •beetwortelcultuur en industrie, die, omdat dit product in Zeeuwsch-Vlaande ren in ruime mate geteeld wordt en ook in twee fabrieken in dat gewest gievestigd verwerkt wordt ,van zeei' grooten invloed is op den eco nomischen toestand, als zijnde ook voor de werklieden, wegens het procentsgewijs hooge bedrag dal daaraan verleend wordt op een tijdstip dat ander seizoenwerk op den akker stil ligt van veel beteekenis, en evenzeer voor de binnenscheepvaart en de spoor- en tram; 3o. de dringende wenschelijkheid uit te spreken ,dat bij het verleenen van steun zoodanige regelingen zullen wor den getroffen, dat door de ondersteuning verleend aan een tak van het bedrijfsle ven geen andere groepen zullen wor den getroffen of uitgeschakeld en alle bedrijfsstakken lot hun recht zullen ko men; 4e. dat de. steun die verleend zal wor den voor den teelt van producten welke dienen als grondstoffen die ook 'in het eigen land verwerkt, zich alleen tot die in eigen land verwerkte grondstoffen zal bepalen opdat de voordeelen die de in dustrie en werkgevers daarvan kunnen plukken uitsluitend aan de eigen! indus trie zal ten goede komen en alzoo geen steun zal worden verleend teni behoeve van eventueelen uitvoer, die- imi dubbel opzicht de eigen industrie benadeeld, door daaraan in de eerste plaats grond stoffen te onttrekken en1 later door in voering van het afgewerkte product de inlandsche industrie te beconcurreeren 5e. uit te spreken de wenschelijkheid dat onze Regeering zich ten opzichte van het niet uitvaardigen van tarieven of andere verweermiddelen ter bescherming van producenten in het binnenland niet verder binden zsj, doch zich in dezen crisistijd in dat opzicht alle mogelijke vrijheid van aandelen zal voorbehouden. Aan de hand van cijfers werd er op gewe zen, da,t onjuist is de meening die dezer dagen wel eens in landbouwerskringen les schijnt mij toe nog zoo veel weer standsvermogen te hebiben. Kort geleden heeft hij niets igeen kwaad ondervonden.:" De woorden waren er uit voor zij het wist en voor geen geld van de wereld zou ze op die geeburtenissen willen doelen en in het allerminst in tegenwoordigheid van lady Clifford. „Waty gebeurde er toen?" vroeg kalm nuss Cliffoid de kaarten gevende. „Heb ik u dat niet verteld? Ik gooide een kom water om, bijna over hem heen Dom vindt u niet?" 't Was het eerste wat haar te binnen School. Ze zag dat de Franpaise haar aanzag met oo.gen vol begrijpen. „Is d al alles, dat is toch niet zoo ernstig?"' „'Ik verzeker u toch dat de dokter het wel vond". I.ady Clifford stak een nieuwe siga- :rette aan en paste haar in de lange houder. „Ik geloof Dido. dat Charles niet zoo zwak is als wij denken. De laatste dagen vind ik hem bepaald Vooruitgegaan en dat vindt Boger ook". De laatste zin ontging Esther niet en maakte haar boos. Vrede in huis was toch beter als die gewapende neutra liteit. Even daarna liet lady Clifford haar Sigarettenkoker vallen. Esther raapte haar op en gaf h aar terug. „Dank u wel", zeide Thérèse, werk tuigelijk haar hand uitstekend. Had ze wordt geuit, dat de consument zou pro- fiteeren van den zoo beneden produc tiekoster! gedaalden prijs der landbouw producten. Die lage 'prijs spiegelt zich niet af in den prijs door de consument ten betaald. Ten behoeve van het Economisch In stituut voor den Middenstand werd een subsidie toegekend van f 100, aan de vereeni'ging Ned. Fabrikaat f 25, het Bin n en s ch ee pv a a r l co ngr e s f 10 en ook aan het veiligjheidsmuseuiri f 10. Bij hel Provinciaal bestuur zal, in liet belang van heb lot standkomen van een voldoende wegennet worden aangedron gen om de wegen voorkomende op het Provinciaal wegenplan geheel voor re kening der Provincie te nemen (de bij- dragleuit het Rijkswegenfonds daarin be grepen) althans een soepeler toepassing van de sulüsidievoiorw,aarden, aangezien bij handhaving! van den eisch dat onder houdsplichtigen 25 pCt. in de kosten van vernieuwing moeten bijdragen niet te voorzien is da,t de gewenschte we- iglen, geschikt voor snelverkeer zullen tot stand komen, aangezien door onder houdsplichtige gemeente- en polderbestu ren de noodzakelijkheid dezer wegen net steeds wordt gevoeld en in verschllende gevallen ook him draagkracht te boven Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen va besmettelijke ziekte over de week van 7 tot en met 13 Dec. in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea (buiktyphus) Graauw en Langendam 1 Roodvonk: Graauw en Langendam 'i 's Heerenhoek 3, KruiningeU 1, Diphthe rie: St, Maartensdijk 1, Sluis 1. Polio myelitis (kinderverlamming) Clinge 1 Encephalitis: Wemeldinge 1. MIDDELBURG. Ter aardebestelling C, Weeda, Zaterdagmiddag had op de algemeene begraafplaats alhier de ter aardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Weeda, in leven oud-directeur der Christelijke Kweek school. Deze begrafenis was in overeenstem ming met het leven van den heer Weeda en droeg een eenvoudig karakter. Wel waren velen opgekomen om een laat- sten groet aan den betreurden doode te brengen. Onder hen merkten wij op den inspecteur van het L. O. in de inspectie Middelburg; den directeur van de Rijks kweekschool; bestuursleden, directeur, leeraren, oud-leerlingen en leerlingen der Chr. kweekschool, leden' van den kerkeraad der Geref. kerk en vele an dere personen, d'e op een of andere wijze met den heer Weeda hebben sa mengewerkt. Nadat de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd, trad de heer ds. D Scheele, geref. predikant, naar voren en zeide aan het geopende graf een enkel woord te willen spreken. Spr. wilde niet spreken over hetgeen de overleden voor de leerlingen, die aan zijn zorg waren toevertrouwd heeft gedaan, maar over hetgeen hij voor de Kerk te Mid delburg deed en speciaal ook vóór de hereeniging voor de Noorderkerk. Velen is de overleden tot zegen geweest bi; zijn pal staan voor het Chr. Onderwijs Hij heeft steeds begrepen den weg des Heeren te moeten volgen en dit is ook in onze dagen voor zijn leerlingen' een voorbeeld, nu de godsdienst van alle kanten wordt belaagd. De heer mr. R. M, van Dusseldorp, sprak bij ontstentenis van den voorzitter en den secretaris namens het bestuur van de Kweekschool om uiting te geven aan de dankbaarheid van het bestuur voor alles wat de overledene voor de school heeft gedaan. Spr. schetste hoe de heer Weeda zich geheel voor zijn kin deren gaf en verzekerde, dat hij door bestuur en allen, die aan de school ver Esther aangezien dan zou ze haar groote verbazing hebben opgemerkt toen deze de openliggende modeplaat zag. Hel waren .gedétailleerde afbeeldingen met zeer veel chic en coquet'terie geitéei- kend, van de laatste mode voor wedu- \Venrouw.~ "Wat een paradox, lady Clif ford die al pratende over de genezing van haar man de laatste weduwenloilct- t.en bestudeert. ,,-Ie moet spelen lieve zuster; wat scheelt er aan? Is or iets dat je hindert?" „Neen Jieelemaal niet, miss Clifford, i;k ben een beetje moe, zelter door het weer." Ze was blij toen ze kort daarop naar bed kon gaan. Het vage igevoel van on raad, dat ze dikwijls had sinds ze in dit huis was, had haar weer overval len. Hel was een nare avond geweest. Roger's raadselachtig gedrag had haar .zielerusl verstoord en ze was onge rust over haar patiënt. Ze kon niet naar bed gaan zonder hem nog eens gezien te hebben. Dc nachtzuster zat achter het scherm in een gemakkelijke stoel een roman van Florence Barclay te lezen'. Met haar voörzichtigen tred ging ze naar Esther toe. „Hoe is hij vannacht? Zooals gewoon lijk?" fluisterde Esther. „Zoo rus lig als een baby, arme oude •haas. We hoeven ons niet ongerust (e maken. Ik! heb gehoord dat zij weer op is. Hoe is zij?" „Weer geheel de oude. Die ongesteld1- bonden zijn, nimmer zal worden ver geten. De heer dr. J. Huizenga, thans direc teur der school, sprak namens leeraren en leerlingen en schetste hoe de heer Weeda zich gaf met liefde, omdat God licht en leven daarvoor aan hem had ge schonken. Hij is licht en leven geweest voor de leeraren en de leerlingen. Daar om danken zij God voor hetgeen hij in den overledene gaf. j Pe heer J. Weeda, dankte mede na mens de familie allen voor de laatste eer zijn vader bewezen en dc sprekers voor hunne woorden. - Hiermede was de korte, doch indruk wekkende plechtigheid afgeloopen. Het komende Kerstfeest, Telken j'are neemt de viering van het Kerstfeest, als wij goed zien, alhier toe en -dit blijkt reeds uit de vele mooie étalages veelal met bijzondere 'attrac ties, waarvoor de winkeliers zorg dra gen. De lust zou ons haast bekruipen er enkele met name te noemen, maar dit zou tot onbillijkheden -tegen over an deren kunnen leiden en daarom slechts de opwekking een der nog resteerende avonden eens een wandeling door de winkelstraten te maken en te genieten van alfci wat de Middelburgsche win kelstand ook deze dagen naar voren brengt. Een tweede bewijs is het steeds toe nemend aantal kerstboomen, dat op de Markt ten verkoop bijeen wordt ge bracht en dat van uit de Langedelft doet denken, dat de Markt met een haag van groen is omgeven. Dat de kerstboomen hun weg in de huizen vinden, blijkt nu reeds op enkele plaatsen, waar reeds verlichte boomen achter de ruiten waarneembaar zijn. Maar ook de kerstpotten van het Le ger des He Is herinneren aan de groote wenschelijkheid een kerstgave te offeren voor de minder met aardsche goederen bedeelden en hen, die nog niet offerden, wekken wij daartoe gaarne op. Een tweede goede daad, die men dezer dagen kan doen, is het brengen van een bezoek aan het aardige tentje in de vestibule van het postkantoor en door het koopen van briefkaarten of post zegels, steun verleenen aan het werk ten bate van het zwakke kind. NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Colijnsplaat. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag hield de raad der gemeente Colijnsplaat een openbare vergadering, waarin de heeren W. Potappel en J. van Dis afwezig wa ren. Van Ged. Staten was bericht inge komen, dat voor den lijd van twee jaar, dus tol 1 Januari 1933, ontheffing' is verleend van hel geven van onderwijs in het -i-ak lich. oefening aan |de open bare school. Ingekomen was een adres van „Het Algemeen Nederlandscli Verbond', waar- In verzocht werd een verordening in het leven te roepen om belasting tc heffen van vreemde namen op huizen 'buitenplaatsen, enz. Dit adres werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. De voorgestelde salarisregeling van Ged. Staten voor burgemeesters enz., is door de Kroon goedgekeurd'. Daardoor moesten eenige wijzigingen in de beg'rou ting 1930 worden aangebracht. Ook wer den de pensioengrondslagen der betrok ken ambtenaren vastgesteld. Vervolgens kwam aan de orde: „Ver zoeke van de vrijwillige brandweer orn financieelen en materieelen steun." .Met algemeene stemmen wordt besloten het materiaal, dal op 't oogenblik aanwezig is, aau het corps af te staan en verder financieelen steun te verleenen, voor zoover B. en W. dit noodig achten. Tot lid van de commissie van toezicht op 't L. O. wordt herkozen de 'heer J. heid had niet veel te beteekenen." „Ze zijn er bijtijds bij geweest. Wat is zij toch een lief schepseltje. Aline liet me een van haar japonnen zien, sprookjesachtig mooi." Gerustgesteld kwam Esther weer op haar kamer. Ze 'kon Roger en lady Clif ford maar niet uit haar gedachten zetten. Het stak haar .als een muskietenbeet. Ze zag altijd weer die twee, elkaar fee der omhelzend naar het scheen. Ze reai- liseerde nu dat ze verkeerd had gecla|an met zoo weg te hollen. Ze had binnqn moeten gaan alsof er iets heel gewoons gebeurde. Maar door haar schrik had -ze niet na kunnen denken. Wal beduid de die plotselinge verzoening? Op eens kwam de gedachte 'bij bigar op, dat Ro ger misschien al dien tijd zijn stief moeder in stilte had liefgehad' te lief. Haat was zoo dikwijls omgezette liefde. Kon het niet zijn, dat hij haar onbewust had liefgehad en zich om die liefdei verachtte. Een akelige gedachte. Er was zoo' iets vernederends in, maar nu ze die» gedachte eenmaal ivad kon ze haar niet van zich afzetten. Ze .nam een borstel en bqgon hard haar haren te schuieren om :aan haar boosheid lucht te geven. Een klop- op de deur en een mannen- slem vroeg zacht: „Ben je al naar bed gegaan Het haar krullend naar alle kanten legde zij den borstel neer en opende do deur. Daar stond Roger ia zija oude PROVINCIALE ZEEUWSCHE Voor het op 31 December a.s. ver schijnend nummer van ons blad, wor den, evenals vorige jaren, aangenomen Bij advertenties van 14 regels 80 cent, elke regel meer 20 cent. In de per naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór of op 29 December a-s- ingewacht bij DE ADMINISTRATIE. van Gilst met 4 stemmen (de heer W. de Regt verkreeg 1 stem.) B. en W. stellen voor tot intrekking van een in een vorige vergadering' geno men raadsbesluit, betreffende verplaat sing van een tweetal lantaarns. Wethou der Havingman brengt hierbij verslag uit van een onderzoek ter plaatse met eenige heeren van de P. Z. E. M. Met alg. stemmen wordt besloten niet til verplaatsing over te-gaan. Bij: „Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan liet personeel van liet G. E. B., wegens aan staande opheffing van dat bedrijf wordt voorgesteld: lo. Aan den ma chinist J. J. de Mul eervol ontslag toe le kennen met ingang van een door B. enn W. nader te bepalen datum ondier toe kenning van een wachtgeld, wal als volgt zal geregeld wordn: de eerste zes maan den 100 pet. en verder 2 jaar en 6 maanden 60 pel. van zijn jaarwedde. 2o. Aan den boekhouder C. Schriel- op nader te bepalen datum eervol ont slag le verleenen. Deze voorstellen wor den met alg. stemmen aangenomen. De politieverordening wordt ©enigszins gewijzigd. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten nog een tweetal lantaarns op de haven te plaatsen.' Dit voorstel was eerst uitvoerig toegelicht door wethouder Haringman. Bij de rondvraag vestigt de heer D e Pree er de aandacht op, dat geladen auto's vaak tusschen de boomen en da huizen rijden. Ten gevolge van de eleetri- citeitswcrken zijn de straten en wegen in zeer slechten toestand en aldus geven, die auto's veel overlast. B.. en W. mee- nen, dat hier weinig teglcn te doen zat zijn, doch zij zullen de bestuurders bij voorkomende gelegenheden hierop wij zen. 1 De voorzitter deelt nog mee, dat de P. Z. E. M. belooft heeft alles in goeden slaat af le leveren, maar dat het ongunstige weer van den laatsten tijd het opknappen van straten en wegen onmogelijk gemaakt heeft. SCHOUWEN-DUIVEL AND BRUINISSE. Bij den Raad is een brief ontvangen van den heer Van Konijnen- burg te Den Haag, dat hij bereid is le voldoen aan dc uilnoodiginjg om een on derzoek in te s lellen in hoeverre de £.anleg van een slroomleidingsdam in het Hellegat van nadeeligen invloed zal regenjas, die nat was van den regen. „Ik meel je spréken", zeide hij een voudig. HOOFDSTUK XXII. „Scheelt er wat aan?" Ze vond dat hij er verlegen uitzag. ,[,Neen, maar kom even buiten de ka mer. Laten we naar beneden jglaam, dan sloren we niemand. Alles is in diepe rust en het is nog maar n,alf elf." Ze Igii'ngen een verdieping lager en za len in het half duister op de twpeede trajp. Esther wachtte in spanning wat hij zeg gen zou. Hij stak een sigaret op en scheen er tegen op te zien om te begin nen. „Ik heb een paar uur in den regjen omgereden, ik heb zoon hoofdpijn dooi de een of andere oorzaak. Ik' dacht dat frissche lucht me jglped zou doen. Een lange, pijnlijke stilte volgde; toen zag hij haar weer aan met diezelfde verlegen uitdrukking van 's middags. En toen zeide hij opeens: „En wat denk je wel van mij?" Onschuldig kéék ze hem aan. Niels. Waarom?" Hij haalde diep adem. „Kom Esther jo weet heel goed hoe verwondert je waart over w,at je vanmiddag gezien hebt. Dat is gewoon menschelijk. W.at voor gevolg trekking! heb je gemaakt 'betreffende mijn stiefmoeder en mij?" t „O", zeide zij onverschillig, „dat weet ik niet. Wat zou ik moeten denken?" Wordt vervalgd.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5