Jan zorg de feestdagen vooral voor voldoende Chief Whip-je weet hoezeer onze vrienden deze si' garet prefereerenl DOOS ALICE CAMPÉCh TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEE UWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1930, No, 299, lilt VIRGINIA De beste voor Uw gezondheid KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Hoed u voor dea vuurwerkmensch. O zeker, een enkele keer zie ik graaj* vuurwerk Spetterende pijlen, die hoog» in de lucht uiteenknallen, roode en blauwe en groene sterren uitzaaien, gesis en geplof en geknetter en gefluit 't Is altegaar wel eens aardig voor een keertje. Maar meer dan een amusement, dat slechts amuseert zoolang het in flinke dosis met groote tusschenpoozen wordt toegediend, is vuurwerk niet. Wilt ge een merkwaardig bewijs voor den wezelijke onnoozelen achtergrond van het geval, let dan eens op den bombastisch-inhoudsloozen vorm, waarm de vuurwerken door hun samenstellers worden aangekondigd Een vuurwerk is een amusante kort stondige nietigheid en meer niet. Br zijn menschen, die een vuurwerk gelijken. Zoodra ze uw kantoor of huiskamer binnenkomen, verandert er iets in de sfeer. Ze verduisteren uw eigen per soonlijkheid, gelijk de toeschouwer op gaat in de massa op de donkere markt. Ge wacht op den aanvang van de ver tooning en het komt aldra. Zooals bij het vuurwerk slechts het vuur, het kruit, het gesis en geknetter en gefluit aan het woord komen, terwijl de duizendkoppige menigte enkel met een onderdanig „óóóóóóh erop vermag te reageeren zoo zal de vuurwerk-mensch, die in uw gezelschap komt binnenvallen, met een aller aandacht uitsluitend tot zich trekken en van u allen niets anders ver langen, dan dat ge bewonderend zult luisteren naar zijn brillianten woorden stroom, zijn knallende levenservaringen, volgen zult de hoog stijgende vuurpijlen van zijn intellect, die een zacht gekleur den vonkenregen van welwillendhe:d en nobelheid gestadig doen nederdalen op het menschdom. Althans, zoo schijnt het. De vuurwerk-mensch imponeert ons, slaat ons met stomheid. ft En als het vuurwerk zijn laatsten ge weldig schitterenden magnesiumbom met gouden vonkenregen de lucht in heeft gezonden? Dan gaan we naar huis, naar bed. En zijn het den volgênden morgen vergeteni. Dat geldt, het vuurwerk, maar even zeer den vuurwerk-mensch. Het verschil is alleen dit: dat we me* een feestelijke vertooning op marktplein of stadsweide ons er zeer wel van be wust zijn, dat we op vurige wijze ge noeglijk bij den neus genomen worden, terwijl de vonkenspetterende vuurwerk- mensch ons met zijn schijnbare geest kracht en fonkelende welsprekendheid nog wel eens in de luren leggen kan. ft Weest daarom voor hem op uw hoede. Wij leven thans in donkere dagen, en dat niet alleen omdat tegen Kerstmis de zon zijn kortsten dagboog beschreef. Neen: werkloosheid en armoede grijzen op vele plaatsen, het geld en de pro ducten van nijveren arbeid verliezen hun waarde, de crisis waart alomme. Houden wij de harten daarbij warm, maar de hoofden koel. En bedenken we daarbij, dat wie het wèl kan, de vuur werk-mensch ons zeker in deze dageu géén uitkomst kan bieden. En juist nu, wanneer de mensch in neerslachtigen gemoedstoestand ver keert, is het gevaar aanwezig, dat men naar hem luisteren zal. Maar slechts de sterke en rustige 45. Ze maakten een langen rit van ander half uur en naderden het huis van den anderen kant. Dicht hij het huis zagen ze den kleinen Aberdeen terrier den hoek van den laan omslaan. De hond, de ketting, de halsband', alles leek zoo bekend. „Wel kijk het is Tony, lady Clifford's hondje" riep Esther. „Hij is zeker ont snapt. Tony, Tony Tony keek hen onderzoekend aan, kwispelde met zijn staart, maar in plaats van te komen rende hij weg. „Hij is natuurlijk met iemand meege gaan", zeide Roger. „Een man en een vrouw kunnen je verziende oogen hen onderscheiden De schemering belette ze te herken nen, maar er was iets (heel bekends in de forsche gestalte van den man. ,,'t Lijkt wel de dokter", zeide Esther weifelend, en de vrouw is lady Clif ford." Terwijl ze sprak ging het paar uiteen naar verschillende kjanten. De man draai de zich om en liep de laan uit. Er was CHIEF WHIP (Ingez, Med.) man, die weet wat hij wil en die gesta- dig-aan voortwerkt aan zijn naastbijlig- genden plicht, hoe hoog of laag hij ove rigens ook sta op den maatschappelijke! ladder, slechts deze in zijn soort en naa: zijn aard sterke mensch kaa zijn steentj' bijdragen tot de verbetering van den toestand. Niet het knaleffect van den man, die den eenen dag een grooten slag slaat, en daarna op zijn lauweren gaat rusten, niet de vuurwerk-mensch kan ons den weg wijzen. Zelfs zijn schijnbare hulp vaardigheid is te wantrouwen, wijl dc wil om te helpen, de hechte grondslag van naastenliefde en van mededoogen eraan ontbreekt. De vuurwerk-mensch is ijdel en hij zoekt slechts het bewon derend gejuich van de massa. Hoeden wij ons daarom voor hem. Vooral in deze donkere dagen. Een schouwburgtrein. Binnenkort zal de eerste schouwburg- trein geheel binnen de grenzen van ons land loopen, meldt het „U. D." Op Zaterdag na Kerstmis zullen n.m.l. de bewoners van Den Bosch, Eindhoven, Tilburg, Nijmegen en Utrecht in de gele genheid zijn, in Amsterdam de avond voorstelling van Bouwmeester's nieuwe operette „De Liefdesboot" in „Carré" bij te wonen en nog denzelfden avond naar huis terug te keeren. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding: .-Straatschenderij: A. v. K., 's-Heer geen twijfel aan, het wias de dokter. „Wat mankeert haar noch, ik hebThié- rèse nog nooit zien wandelen", merkte Roger op. „Waa^pm loop je toch zoo hard, vindt je het niet prettig als d'e dokter je ziet?" „Dat is het niet, ma|ar ik! wilde zelve graag het eerste thuis zijn", zeide Es ther, die zich zelve niet bewust was waarom ze de aandacht van Sartorius met op zich wilde vestigen. „Malligheid, je wilt niet dat hij jou met mij ziet. ïs dat niet zoo? Biecht eens eerlijk op." „Neen, dat is het niet, dal is te gek." „Wel, waar of niet, wat kan het je schelen. Wij zijn niet de samenzweer ders", zeïdê Roger luchtig. Het woord samenzweerders, hoewel voor de grap gezegd, gaf haar een on aangenaam gevoel. In die twee slenteren de figuren was iets dat deed vermoeden een afspraak of complotje. En toch was het niets vreemd, dat lady Clifford een eindje wandelde met den behandelden geneesheer. Weer echte nonsens van mij, dacht Es ther en zette de zaak; uit haai* gedach ten Het was bijna zes uur toen lady Clif ford in de Rolls terugkwam.; Esther hoorde haar thuis komen, maar daar zij juist bezig was sir Charles voor den nacht te helpen, zag ze haar niet. Toen ze de temperatuur op wilde nemen be merkte ze dat haar horloge stil stond en in de stellige overtuiging flat het Arei'dskerte f TiOr s. 1 w. tuchtschoolI. v. d D., aldaar, een berisping; trekdier zonder de ncodiige voorzorgs maatregelen op den openbaren weg la- leu stain: L E. P., Biezelinge f 20 s. 20 d en hechtenis; een openbare bekendmaking bescha digen: Dl. J. W., 's-Heer Arendskedke, 1 maand tuchtschpol voorwaardelijk-, met een voertuig op een tramweg ver blijven als' de tram nadert: A. B., Bors- tél'e, i' 25 s 25 d.h.; a. f,etsen langs tramweg: E. B. Nieuwdorp, seen straf toegepast; ioopen over tramweg: II. S., Baarland, f 10 s. 10 dagen liechjtenis; C. v. D'. en W. S., Baal ia nu vrijgesproken i. v. van B en W. woning vernieu wen: P. II., Ierse'k©, f 25 s. 10 d.h. en f 10 s. 10 dagen hechtenis; overtreding Keuringsverordening Ierse- ke- <T. S., Jerseike, f 10 s.. 10 d.h.; visshen zonder consent en vergunning: J. C. v. 11-, Goes, f 3 s. 3 d.b. als schipper een Rijkskanaal bevaren de zijn naam niet op zijn ship Iipbben P. A., St. I inljpsland, f 5 s. 5 d.lig; als schipper een Rijkskanaal bevaren de zonder reglement: J. B. T„ Rotter dam, f 2 s. 2 dagten hechtenis; aarder noodzaak linkerrijwielpad be rijden: M W., Nieuwdorp^ f 3 s. 3 d.hj.; met een auto in een bocht niet rechjs hiodnen: J. d. R., Coijijnsplaat, f 20 s. 20 dagen hechtenis met een auto de veiligheid van het keer in gevaar brengen: J. F., Rilland Bath f25 of 25 d.; met een auto in verboden richting rijden: A. J. K, Steenbergen f 3 of 3 d.; met een auto zonder achterlicht en rood licht rijden: S. R. v. d. B„ Goes, Bi. J. S., aldaar f 3 of 3d, C. L., Waarde, f 1 of 1 d.; met auto zonder achterlicht rijden: A. R., Wolphaartsdijk f 5 of 5 d.; boudoir leeg was, deed; ze 'de deur open om op de klok' te zien. Maar dade lijk sloot ze de deur weer, mompelend'. „Pardon, neemt u mij niet kwalijk", en ze was geheel onthutst door wat ze ge zien had. Op het haardkleed stond Roger en hij omhelsde zijn stiefmoeder op onhandi ge wijzè. liet blonde hoofd van lady Clifford lag op zijn schouder en met een blik vol liefde zag ze hem aan. Wat beduidde dat nu toch in 's hemels naam? HOOFDSTUK. 21.. 1 1 J Het is een heel verveltende eigenschap van het sterke geslacht, om nooit graag rekenschap van iets te geven. Wiann-eer men dolgraag zou willen weten waarom ze dit of dat gedaan of niet gedaan heb ben, dan zeggen ze niets, maar gaan stil letjes weg. Een vrouw zou in dergelijke omstandigheden er naai* snakken om zich te rechtvaardigen, te verontschuldigen, de zaak van zich af te schudden. Maai de mannen houden zich stil en laten cfb wouwen denken wat ze willen. Een soort: moreele lafheid, die hun sterkte en hun zwakheid uitmaakt. Esther was verdrietig, dat Roger haar niet terstond een verklaring gaf van zijn vreemd gedrag met lady Clifford. Even le voren had hij met afkeuring over zijn (stiefmoeder gesprok>en en daar stond hij met de armen om haar heen gesla gen en liaar hoofd leunende tegen zijn borst. Misschien was het moeilijk de 'met voertuig1 's avonds zonder licht rijden G. d. H Oudelande, f 10 of 10 d,, A. II 's-Heer Abtskerke, f 5 of 5 d.; 's-avonds fietsen zonder licht: C. G. illoedekenskerke f 5 of '1 w. t.school, I. B. W., Kruiningen, f 5 of 1 w. tschool, M. V., Èllewoutsdijk f 7 50 of 5 d., J. d. W., zonder bekende woonplaats 25 of ,25 d.; I fietsen zonder rem: J. K., Kloelinge f 3 of 1 w. t .school; in dronkenschap de openbare orde 'verstoren: D. S., Wissenkerke f20 of 20 id.;; i waren verkoopen in gesloten) winkel tijd: L. Dl, Goes f3 of 3d.; op openbare weg voorwerp hobDen: L. D., Goes, f 0 50 of 1 d. Door A. K. te Heinkenszand is hoo- ger beroep aangeteekend tegten liet von nis waarbij hij is veroordeeld wegens het met een auto rechts niet voor laten gaan lot f 15 of 15 d. Door W. M., te Krabbendijke is hoo- ger beroep aangeteekend leigjen het von nis waarhij hij is veroordeeld tot f 25 of 25 dagen wegens het met een motor fiets niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegen komen van een! mo torrijtuig. HET DRAMA TE RIJSBERGEN. Don derdag is in het St. Ignatius Ziekenhuis te Breda overleden mej. H. uit Rijs- bergen, die op 1 December j.l'. door haar vroegeren verloofde door revolver schoten werd gewond. ROOFOVERVAL. Dc alleen wonende 80-jarige J. S. werd in de buurtschap Ar- zaalt uit te leggen, maar hij kon het tocli probeeren. De avond ging voorbij en hij zeide geen woord. Lady Clifford verscheen aan het mid dagmaal in een bekporlijk toilet van mat- groen georgette, waardoor haar blanke hals schemerde. Ze droeg haar paarl- snoer en zag er zoo oprecht en onschul dig uit, dat Esther hgar nog' nooit zoo bekoorlijk had gevonden. Ze sprak met Roger, vroeg hem om raad en trachtte! zich zoo aangenaam te maken dat het haar schoonzuster plezier deed. Of schoon het alles een en al harmonie leek was Roger niets op zijn gemak. Us zijn oogen die van Esther ontmoetten, zag hij dadelijk verlegen voor zich. Wat was er gebeurd? Was hij veranderd' van gevoelens en wilde hij zich daarover verontschuldigen? Dat behoefde heeïe- 'maal niet dacht Esther trotsch, 't kpn haai* niets schelen. Ze schonk al h'aar aandacht aan haar bord en nam niets geen notitie van hem. In de salon dronk Roger haastig' zijn koffie en verdween. Even daarna hoorde ze buiten d'e auto en begreep dat hij was uitgegaan. Het hinderde haar en met een vêrlaten ge voel ging ze piket is!pelen met miss Clif ford. Op de chaise longue, beschenen door roodachtig licht, met de zilver ge schoeide voeten voor zich uitgestrekt lag lady Clifford met een modejournaal op haar schoot. Ze rookte kalm een siga- rette en scheen in vrede met de wereld. „Wat een opluchting, dat Charles het zoo goed maakt", zeide de oude dame, 5 riën onder O m m e n Maandagavond uit zijn bed geklopt door twee individuen, wider voorwendsel dat ze hem een z.g. hutspot kwamen brengenToen de oude man de deur opende werd hij onver wacht aangegrepen en overmand. De da ders doorzochten hel huis. De buit was echter niet groot. Ongeveer f 7 viel den onverlaten in handen. ONTHULLINGEN OVER DEN DOODEN DEN MIST. Een Luiksch blad brengt thans onthullingen in verhand met eten doodenden mist in de Maas-vallei. Het blad heeft op eigen intiatief aldus de Tel. een onderzoek, laten instellen en is tot de conclusie gekpmen, dat d!e schuld niet moet worden gezocht hij de zin'k- fabrieken in de streek van Engis, zoo als aanvankelijk werd 'gedacht, doch hij de fabriek van kunstmeststoffen. Laatst genoemde onderneming liet gassen ont snappen; om de aandacht hiervan af te leiden, gebeurde dit meestal 's avonds. Deze zware gassen hieven lang' hangen en veroorzaakten donkere woliken. Het blad zegt verder, dat 's ochtends verscheiden malen is opgemerkt, dat de bladeren der hoornen met zwart stof wa ren bedekt en ook bleken de bladteren verbrand te zijn door d'e 'bijtende wer king der stoffen. Tengevolge van den mist en de wind stilte konden de zware gassen niet ont snappen en hebben zij hun verwoes tende werking ook uitgestrekt tot den mensch. Het blad heeft de autoriteiten van de (resultaten van zijn onderzoek op de hoogte gesteld. Donderdag was er weer in dezelfde streek een hevige mist, die een grootè paniek veroorzlakte. Ziektegevallen de den zich echter thans niet voor. de kaarten schuddende. Over een paar dagen hebben we de crisis; ikj voel me zooveel geruster." „Ik geloof dat we nu geen vrees meer behoeven te hebben", zeide lady Clifford! opziende Op dat oogenblik kwam de dolkter oin- nen om zijn leeg kjopje ;op de tafel te zetten. „U moet bij typhus niet spre ken van crisis, miss Clifford. De goede term is lysis en dat is heel iets anders dan crisis „U weet toch vat ik bedoel. Ik heb mijn heele leven van crisis gepraat en dat loont al weer h oe onwetend Nve zijn. In een paar dagen is hij toch buiten gevaar?" Dr. Sartorius schudde het hoofd.. „Dat 'geloof ik wel, miss Cliffford, maar men kan daar nooit zeker van zijn. Ais alles goed blijft gaan." „Maar waarom zou dat niet dokter?'" vroeg lady Clifford snel. Vermoeid trok hij zijn schouders op. „Mijn beste iady Clifford, ik wil u waarschuwen voor al te groot optimisme. We moeten niet uit 't oog verliezen dat sir Charles een bejaard man is en dat zijr. gezondheid veel te wenschen' heeft overgelaten. Zoo verzwakt als liij is kan elke schok hem nadeel doen. Maar ei* is geen reden voor ongerustheid."^ Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 7