JUBSWB m ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG LAATSTE BERICHTEN. DE RAADSKELDER. AFLOOP AANBESTEDINGEN BEURS- EN WISSELKOERSEN. BURGERLJKE STAND. BUITENLAND. Middelburgsche Courant NAAMLIJST Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. lende afdeelingen was spoedig op tema ken dal de strijd zeer spannend zou Zijn en de jury bestaande uit de hee- ren K. 'de Vries en R. van Roo ^geen 'gemakkelijke taak te vervullen zou heb ben. De voorzitster, mevir. v. d. Woes- tijne—v. Roo bracht dank aan de jury leden voor hunne steeds welwillende me dewerking, aan hen welke prijzen voor deze wedstrijden beschikbaar stelden en aan den directeur den heer J. A. !Bal voor het organiseeren dezer wedstrijden. Na een aanmoediging aialn hen die igeen prijs behaalden ,ging de voorzitster over tot uitreiking der prijzen. De uitslag was le afd.„Miss Blanche" beker en kampioene mej. N. Wisse 251/2 p.; eereprijs mej. J. Durink na loting met mevr. v. d. Woestijne 241/2 P-; '1ste prijs mevr. A. H. V. d. Woestijne—v. Roo, 24i[s p.; 2e pr. mej A. Maartense, 24 p., en 3e pr. méj. M. v. Driel 231/2 p. 2e afd.: eereprijs mej. J. Verhoeven 37i/j p;, le pr. mej J. Westerveld, 35 p., 2e pr. mej J. Lorier (na loting) 34i/2 p., 3e pr. mej M. Leinse 34i/2 4e pr. mej. J. Pluijmers 33 en 5e pr. me(j. C. Fiegen 32i/2 p. i Geslaagd voor het Machinisten di ploma C, de heer P. Cornelissen, leer ling van de „de Ruij ter school" te V1 i s- singen. Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het prop. examen god geleerdheid, de heer W. A. Vrijlandt te Biervliet. Benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. school te Biervliet met ingang van 1 Januari a.s. mejl. A. Totté van Hontenisse. De Zeevaartschool te Amsterdam hoopt in September 1931 baar 40-jarig jubileum te herdenken. Er is een com missie benoemd, die de feestelijke her denking zal voorbereiden. Aan de Ned. Handels-Hoog'eschool te Rotterdam, is uitgaande van het Han- dels-Hoogeschool-Fonds 1920, ingesteld 'n bijzondere leerstoel voor: „De toegepas te economie en bedrijfsleer, inzender- beid betreffende het textielbédrijf." Tot buitengewoon hoogleeraar voor de zen zetel is benoemd dr. J. Wisselink te Helmond. Op de voordracht ter benoeming' van een onderwijzeres aan de O.L. school D te Ter neuzen zijn geplaatst de 'dames W. C. Zoethout te Hoofdplaa/t, J. M. van Dixhoorn te Biervliet en M, P. Nijssen le Sluiskil. De minister van waterstaat ürengt ter kennis dat hij arrest van 't gerechts hof te 's Hertogenbosch aan J. W. v. d. G. te St. Laurens, de bevoegdheid' motorrijtuigen te besturen is ontzegd voor een termijn van een jaar, welke is ingegaan op 3 December 1.1. (St. Crt.) A. v. d. B. le Goes heeft appèii laamgeteekend tegen 't vonnis der recht bank te Middelburg, waarbij hij wegens het veroorzaken van dood door schuld is veroordeeld tot G maanden hech tenis. Dientengevolge zal deze zaak dus eerlang voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage worden behandeld. De advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage, eischte gisteren bevestiging! van het von nis van den Krijgsraad te 's Hertogen bosch, waarbij M. F., marechaussee te IW estkapelle, werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 dhts., we gens mishandeling van den gemeente veldwachter V. te Biggekerke, door de zen met een gummistok op diens hoofd te slaan, tengevolge waarvan hij bloe dend werd verwond. nis niet ten uitvoer te leggen, in afwach ting van de beslissing, welke genomen tal worden op het gratieverzoek, dat derden ten behoeve van kapitein Borren ingediend hebben. Er bestaat geen be paalde termijn, waaihinnen deze beslis sing genomen moet worden. Acht maanden verlof verleend in gaande 2 Februari a.s. aan den gezag hebber der gouvernementsmarine in Ned. Indië, W. C. Tismeer. De Je luit. L. Groffen van het 6e reg. inf. en werkzaam bij' den Vrijw. Landstorm van het Landstormverband Bergen op Zoom is op zijn verzoek eervol ontheven van die werkzaamheid en overgeplaatst bij het 14e reg. inf. in garnizoen Bergen op Zoom De le luit. F. G. van Allena van het 14e reg. inf. wordt werkzaam ge steld bij den Vrijw. Landstorm van het Landstorm Verband Bergen op Zoom. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot luit. ter zee 2e kl. de luitenants ter zee 3e kl. L. Guiot, H. Webb' en M. J. Re- naud. Goes. Evenals in vorige winterseizoe nen was ook tegen gisteravond weer een z.g.n, landstormavond belegd. De groote zaal van het Slot Ostende was geheel ge vuld met leden van het vrijwillig Land stormkorps Motordienst en hun familie leden, terwijl zelfs verscheidene belang stellenden niet konden worden toegela ten, wat aanleiding gaf tot eenige ont stemming bij de teleurgestelden. De afdeelingscommandant, de reserve le luitenant J. C. Persant Snoep, ver welkomde de vele aanwezigen, in het bij zonder tal van autoriteiten, Spr, merkte op, dat de te vertoonen film wel niet direct verband hield met den landstorm zulk een film komt bin nen eenige maanden maar toch kun nen wij bewondering hebben voor den heldenmoed van de mannen, die aan Scott's Zuidpooltocht deelnamen (1910 1912). Daarna werd begonnen met 't afdraai en van de film „De eeuwige stilte", een film, die enkele uren in beslag neemt en een boeiend, aangrijpend beeld geeft van mannen. Het is inderdaad een pracht- de lotgevallen van kapitein Scott en zijn film, vol van schitterende opnamen. Van de onbeschrijfelijke moeilijkheden, waarmee de expeditie te worstelen had, kon men zich een duidelijk beeld vormen, Hoe wreed was de ontnuchtering, dat de Noren hen juist vóór waren geweest. Hoe tragisch is het einde van Scott en zijn makkers. Op den vreeselijken terug tocht, slechts eenige mijlen verwijderd van een levensmiddelendepot, worden zij door den dood overvallen. Het aangrijpend slot van Scott's dag boek was tevens het slot van deze te recht alom geprezen film. Na deze film werd nog de Jubileum film van H. M. de Koningin vertoond. Het was voor het Landstormkorps Mo tordienst een welgeslaagde avond. Kapitein Borren, die wegens het iflebeurde op Curasao lot een dag ge vangenisstraf veroordeeld is-, heeft deze straf nog) niet ondergaan. Hoewel hier toe niet verplicht, heeft de advocaat^ fispaal de welwillendheid gehad het von Vergadering van Woensdag 17 De cember te 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. 1, Ingekomen stukken. Het adres van de Provinciale Zeeuw- sche Schoonheids- en Archaeologischo commissie inzake de Vleeschhal werd gevoegd bij punt 10 der agenda, de ver huring der Vleeschhal aan de Raadskel- der Centrale. Nog was ingekomen een adres van de afd. Middelburg van de Alig. Ned. Ge heelonthouders vereeniging, tegpn den raadskelder. E|veneens naar punt 10. (Zie afzonderlijk bericht.) Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek van het Alg. Ned. Verbond tot het maken van een verordening op het belasten van aankondigingen die in. een vreemde taal gesteld zijn. 2. Benoeming van a. 2 leden van het Bestuur der Gods huizen. Herbenoemd werden de heeren: M. H. Boassoh en H. R. Struve. b. Voorzitter en 1 lid van het Bur gerlijk Armbestuur. (Herbenoemd resp. de heeren mr. J. W. Zijlstra en G. M. "Mes. c. 1 lid der Commissie van toezicht op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs. Herbenoemd de heer A. Heijboer. d. 3 leden der Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. Herbenoemd mevrouw "M. J. W. Hart manWisse en de heer L. Onderdijk. Benoemd in de vacature-J. Hage, uit de aanbeveling bestaande uit de heeren T. Winter en J. IJsselstein, (de heer Winter met algemeene stemmen. a. 7 leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. Herbenoemd de heeren II. J. van Geuns, H. W. Naezer, C. P. Pouwer, II. J. Adriaansen en de dames V. M. V. Schlüter(De Nijs, A. M. C. 'Ghijsen— Schoute en L. ~A. van GelderenKake- beeke. f, 1 lid der Commissie van beheer en toezicht op de gemeentelijke Sportterreinen. Herbenoemd de heer R. van Roo. 3. Benoeming Gemeente-vroedvrouw. Uit de voordracht, bestaande uit mej. F. C. Hummel te Gorichem, mej. P. Bas te Smilde en mevrouw G. Renken De Visser te Rotterdam werd benoemd mej. Hummel met algemeene stemmen. (De vergadering duurt voort.) Hedenmiddag is in de Raadszitting voorgelezen een telegram van den heer Hendrix, waard van den Raadskelder te 's-Hertogenbosch enz., dat hij, ge zien de onwaarachtigheid en onwaar heid in de bestrijding van zijn voor stel, ook van den kant van officieele commissies, zijn verzoek tot het hu ren van den Vleeschhal, om daarvan een z.g.n. Raadskelder te maken, in trekt. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer werd het amendement- Van Braambeek, om de uitkeering van het Wegenfonds van 4 op 5 millioen gul den te brengen, verworpen met 3732 stemmen. AUTO TEGEN BOOM GESLAGEN. In den afgeloopen nacht is aan het Keern te Hoorn een auto, bestuurd door den garagehouder G. van Bovenkar- spel vermoedelijk tengevolge van te krachtig remmen met groote vaart tegen een boom geslagen. De wagen werd totaal versplinterd. De bestuurder zeif werd ernstig gewond; hij maakt het naar omstandigheden goed. Een medepassa gier, de heer Sch. ie Hoogkarspel, werd in ernstigen toestand naar het gasthuis overgebracht waar hij heden is over leden. DE MOORD TE SCHIEBROEK. Het Haagsche Gerechtshof heeft be vestigd het vonnis der Rolterdamsche rechtbank waarbij de 34-jarige landbou wer S. W. V. te Schiebroek is vrijge sproken van de poging tot doodslag op zijn vader 10 NoV. 1929 te Schiebroek glepleegd.. De Procureur-Generaal bij het Ge- rechtsbof had tegen verdachte 5 jaar ge vangenisstraf geëischt. JEUGDIGE DIEVENBENDE. Naar uit Ostende wordt gemeld, is het de politie aldaar gelukt een jeugdige dievenbende te arresteeren, wier leeftij den wisselden van 11 tot 12 jaar, In totaal bestond de bende uit 17 jongens. Talrijke en ernstige diefstallen schijnen door de boefjes te zijn gepleegd. Dezer dagen werd gemeld dat tus- schen Doorn en Leersum op het landgoed „de Hoogstraah" een steenfa briek zou worden opgericht en dat daar door het natuurschoon zou worden be dreigd. Naar thans aan V. D. wordt ge meld, is dit bericht in zooverre juist, dat er op het bedoelde terrein een klein ge bouw wordt geplaatst, waarin cement- steenen gemaakt zullen worden. Het pro cédé dat zal worden toegepast, zal ech ter geen hinder voor de omgeving ople veren, terwijl van ontsiering geen spra ke zal zijn daar om het afgegraven ter rein bebossching zal plaats hebben. Het Huis van Afgevaardigden der Ver, Staten heeft besloten de immi gratie voor twee jaar stop te zetten, be halve voor bloedverwanten van inwo ners, De Duitsche regeering heeft be sloten den Rijksdag de gevraagde mede- deelingen te verstrekken omtrent de nieuwe belasting op automobielen. Zij zullen binnenkort worden gepubliceerd. Tusschen Polen en Lithauen zijn sedert Maandag te Berlijn onderhan delingen gaande, Volgens telegrammen uit Mexico City zou in Guatamala een revolutie zijn uitgebroken. In de hoofdstad zouden gevechten zijn geleverd en de regeering zou zijn afgetreden. Londen was vanmorgen onge veer 'n uur in volkomen duisternis ge huld door eeu zeer dichte mistbank I Abonnementen en Advertentiën voor de Middelburgsche Courant kunnen voor V 1 i s s i n g e n worden aagenomen door Boekhandel F. LANDSMAN, St. Jacobstraat. Middelburg, Van 15 tot 17 Dec. Ondertrouwd: Sj. Gras 56 j. en C. Bolier 51 j. Getrouwd: P. A. E. von Heimburg 32 j. en N. J. van Driel 26 j. J. J. van /den Heuvel 27 j, en C. C. Hackemberg 22 jaar. Bevallen: J. M.. Nagtegaal geb. Van der Weel z. Overleden: A. Meerman, 21 j. ongeil, d. P. J. Verheul 63 j. geh. met J. v. d. Broeke. AMSTERDAM, 17 Dec. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v. d. Effectenhandel. Ned. 22 A/B 1000-6 103% 103%. Ned. 18 1000-5 102—102. Ned. 17 1000-414 102%—102%. Certificaten-3 82%—82%. Cert. N.W.S.-2% 67%—67%. Duitschl. 100-7 98—97%. Engl. W.L. 50-200-5 103—102%. Zeeuws. Hyp. B-5. IOO1/4—100. Zeeuws. Hyp. B-41/2 100i/21 OOiV). A Amsterd. Bank 157V4 A Bank Assoc. 45i/g C Ned. H.M. 100 140/a—141%. C. Rott.. Bankver. 100s/4lOOVa- A K.M. De Schelde 70 C Farbenind. I.G. 125Va C Fisk Rubb. Cy s/s5/s- C U. Sattes St. C. 1393/4—137. C C. Publ. Serv. 14i/4—13i/2. C North Am. Cy. 63— 593/4. A Born Sum. H.M. 140—1393/8 A iSingkep Tin M. 901/488. C Shell Union O.C. 7t/87s/8. A J. C. Jajpan Ln. 72^-. A Rotterd. Lloyd 1211/2I120. A S. M. Nederland 135133. A Amst. Thee C.M. 561/2—56. A Houth. Alberts 636O1/4. C Peruvian C. Pr. 23%22. A Erie Spoorweg 24% A Kansas City S. 4037%. A Southern Rlw., 6053%. C Union Pac. Rr. 177%—173. A Ned. Ind. Tram 3 A Koloniale Bnk. 152%149. A N.I. Hbk. 1000 123% C Ned, H. M. 1000 140%—138. A Alg. Kunstz. U. 5451%-1. A v. Berkels Pat. 59%59%, C Calvé-Delft 82%—77. A C. Suiker Mpij. 3433, A Holl. Kunstz, I. 62% A Int, Viscose 15 A Kiichenm. I. Acc.69%68-69%. A. Küchenm. I. Ultr. 78 C Unilever 1000 177%176-171. A Ned. Ford A.M. 194%—202-196. A Philips Gem. B. 207%—202-195. C Anaconda Cop. 56%54%-53. C Bethlehem St. 52%51-50%, C Gen. Aviation 54%-4%. A A.N.I.E.M.-N.B. 227 -222-220. C A. Gas El. Cy. 17—13%. C C'ties Serv. Cy. 1614%-14. C Midd. West Ut. 16%—15%-14%. A Alg, Explor. Mij. 90%—87-85. A Boeton Mijnb. 65%60%. A Kon. Petr. Mpij. 294%—287%-285. C Contin. Oil Cy. 9%— 8%-8%. A Holl. Amer. Lijn ,16 A K.N. Stoomb. Mij. 50%49%. A Ned, Scheepv. U 135%133%-134% A H.V. Amsterdam 370%368-360. Namens Ged. Staten van Zeeland is hedenmorgen aanbesteed het uitvoeren van verbeteringswerken aan gedeelten yan den weg tusschen B'ggekerke en Westkapelle, genoemd onder no. 15, let ters D en C van het Provinciaal wegen plan voor Zeeland Raming f 94.000. Inschrijvers waren: I. la Gagse, Kou- dekerke f 102.600; H. Terminga, Vught, f 94.959; C. v. d. Klippe, Vlissingen f 94.793; J. J. Jansen, Middelburg f 94.700; L. G. J. v. d. Ven, Koude- kerke en M. Wandel, Schoondijke f 93.745; P. J. v. d. Sande, Bresker. f 93.443; A. v. d. Straaten Jr., Hans- weert f 92.850; P. Dekker Veere f 92260; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's- Heer Arendskerke f 91.592; F. Duin- houwer Sr., Goes f 91.421, H. Geldof Jz., Serooskerke (W.) f 89.905; J. H. 'v. 1. Ven, Vlissingen f 89.874 en A. A. da Wilde, Middelburg f 87.880. PROVINCIALE ZEEUWSCHE Voor het op 31 December a.s. ver schijnend nummer van ons blad, wor den, evenals vorige jaren, aangenomen Bij advertenties van 14 regels 80 cent, elke regel meer 20 cent. In de per naam en per regel 15 cent. Alles bij vooruitbetaling. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór of op 29 December a«s* ingewacht bij DE ADMINISTRATIE. De troebelen in Spanje. Omtrent de gebeurtenissen in Spanje worden van de verschillende plaatsen langs de Fransch Spaansche grens ve lerlei berichten geseind. Te Perpignan heeft men uit Barcelona vernomen, dat er de staat van beleg is afgekondigd, aangezien de regeering argwaan koester de tegen het optreden van eenige te Ba» cëlona gedetacheerde infanterieregimen- ten, en vreesde dat deze regimenten in opstand zouflen komen. Ini verscheidene steden in Catelonië zijn op huizen en muren plakkaten aangetroffen met den tekst: „Leve de republiek". Uit Hendaye wordt 'nader gemeld, dat de Spaansche grensplaatsen tot gisteren omtrent de ge beurtenissen in het binnenland niet na der op de hoogte waren gebracht. Hel overschrijden van de grens is verboden. De regeering ,is voornemens heden een sterke troepenmacht aan de grens t e legeren, om te voorkomen, dat vluchtelingen Frankrijk binnenkomen. Vofgfens berichten uit Gibraltar zou onder het marine-personeel te Cadiz en Valencia muiterij zijn uitgebroken. Te Algeciras werd onder trompetgeschal en tromgeroffel het standrecht afgekondigd. Aldaar is reeds een groot aantal troe pen van het Vreemdelingenlegioen uit Marokko aangekomen, die onmiddellijk naar Madrid werden verder gestuurd. Men verwacht nog meer troepen uit Ma rokko. Een bewijs van een gebrek aan vertrouwen van de regfeering in de be trouwbaarheid van het Spa ansclie leger. Hoe het verder is, is als gewoonlijk! bij een revolutie niet duidelijk. Door den staat van beleg zijn de telefoon- 'en te>- legraafverbindingen met het buitenland verbroken. Of te Madrid een algemeene staking is uitgebroken, staat niet raslj. Wel zou die overal zijn geproclameerd. Doch dat er vrijwel een toestand ran burgeroorlog is, bewijst toch wel het volgend officieel communiqué: Te San Sehasliaan heeft een groep (arbeiders beproefd het regeeringsgebouw te bestormen; twee gendarmen gedood, vijf gewond. Ook tal van arbeiders ge wond. Te Santander heeft een groep burgers geprobeerd de kazerne te bestormen; de aanval werd door de troepen afge slagen, waarbij twee aanvallers werden gedood. In tal van kleinere steden heeft men getracht de algemeene staking te orga niseeren, wat maar voor een deel ge lukte. Deze beweging droeg een revo- lutionnrir-comimunistisch karakter en wordt door bekende agitators geleid. Noch het volk, nodi^ het leger schenkt aan de ophitsing gehoor. In geheel Span je is de orde(I) blijven beslaan en de regeering hoopt ook de openbare meé- ning in te lichten, en daardoor nog een eind aan het drijven der revolutrion- nairen te maken. De Spaansche ambassade te Londen meent, dat de opstandelingen met bui- tenlandsche geldmiddelen gesteund wor den, waarvan de herkomst niet bekend is. De naar Portugal gevluchte Spaan sche vliegers, de bekende majoor Fran co e.a. hebben verklaard, dat door de onvoorzichtigheid van kapitein Galan te Jaca, die te vroeg tot daden overging, bij de revolulioonairen een groote ver warring was ontslaan. De revolutie was oorspronkelijk op Maandagmorgen 6 uur vastgesteld. Toen de vliegers inzagen, dat hun positie op het vliegveld onhoud baar werd, omdat de andere troepeh zich niet bij him aansloten, besloten ze te vluchten, of zich over te geven. Poincaré wat beter Het bulletin over Poincaré's toestand meldde gisterenavond een kleiné ver betering Ver.der heet 't nu, dat er gèèn kwestie was van een beroerte of urae- mie. Op de beurs deden gisteren al be richten van een overlijden de ronde Tendentieus natuurlijk! ENGELAND, Nu een speciale commissie van on derzoek naar de doodstraf gerapporteerd heeft, dat volgens haar voor een proef van vijf jaar de doodstraf geschorst diende te worden, maar de zes conser vatieve leden der commissie, toen de .loop der zaken hun niet aanstond, een voudig van deelneming aam de beraad slagingen afgezien hebben,, bestaat in A Java Cult. Mij. 279%270. A N.I. Suiker U. 169%170-63%. A Poerworedjo S. O. 28%25. A Deli Batavia 244238-3. A Deli Maatsch. 240232%-26. A Senembah 275270-64. C Chicago Milw. 5%5%-%. A Amst. Rubb. C. 102%101-98 A Deli-Bat. Rubb. 51-48. A Hessa Rubber 80%82-79. A Serbadjadi S.R. 6260-62. A V.I.C. Ondern. 50%48. C Interc. Rubber 2%2%-%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 16 Dec. 17 Dec. Londen 12.053/s 12.06 Berlijn 59 18 59.23 arijs 9.761/2 9.753/4 Brussel 34.67i/2 34.691/2 Zwitserland 48.16 48.20 Kopenhagen 66.41i/2 66.45 New-York 2.481,4 2.483/f Accoust. Tabak Suiker Rubber AJku Industrie Schepen MARKT Olie Mijnen Nadruk verboden

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2