EEN BEKORING fluid ÏQjQR ALICE CAMPbEC TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 15 DECEMBER 1930. No. 294. NIEUWS UIT BELGIE. l)igRE60Ry0ART0fèltó wou 'T OOG ---- - ri^—EMM—P— (Van onzen bijzonder en eorrespondeint) De oplossing van het Belgische radiovraagstuk.Stichting van een half-olficieele instituut. Ook ruzie Brussel, 8 Dec. 1930. Toen de radio zijn» rechten in België had laten gelden werd een particulier organisme opgericht, Radio-Belgique waartegen jarenlang klachten zijn gere zen, wegens de zwakte van het station, de onbeduidende programma's de weini ge uitzendingen alleen des avonds, van 5 tot 10 uur enz., maar dal toch de verdienste heeft iets lot stand te heb ben gebracht, toen het terrein nog braak lpg. Radio-Belgique heeft verscheidene jaren alleen gewerkt. De eenige steun welke de zender ontving was, behou dens den steun van degenen ,die bij uitzendingen financieele belangen Reb ben, de bijdrage van de radio-lieifbeb- bers die, vrijwillig zich wilden opgeven als lid van 'n vereeniging! van vrienden van Radio-Belgique. Het weinige wat Radio-Belgique 'aan programma's biedt, kon evenwel niet voldoen. Ook werd aan Vlaainsche zijde ingezien dat, wan neer de Vlamingen zelf niet de handen uit de mouwen staken, zij voor de zoo- veelsle maal de kaas van hun brood zouden laten halen. Radio-Belgique ver zorgde n.l. nooit of bijna nooit Vlaam- sche programma's. De speaker kondigde alles aan in het Fransch. De Vlamingen hebben niet stil gezeten en de Vlaamsch-katholieke groepen heb ben na grondige voorbereiding en met een gezonde financieele basis, bet eerst een ontwerp gereed gehad om aan hel monopolie van Radio-Belgique een einde te stellen. Voor ruim anderhalf 'jaar kwam de N.V. Radio tot stand', die tot doel bad een eigen zender te bouwen voor dev Vlaainsche uitzendingen. Door de geldende internationale overeenkom sten beschikt België over tweee ver schillende golflengten. De N.V. Radio stelde Zich voor een dezer golflengten voor de Vlaamsclie uitzendingen tc ge bruiken. Radio-Belgique voelde er ook voor zijn organisatie te verbeteren. "Er werd ten slotte een accoord getroffen, waardoor de twee .ondernemingen Heb verstonden, om samen een groole model-installatie op te richten te Veltehn-bij-Leuven. "Dit alles gebeurde uitsluitend door parteculier initiatief. Of ficieel werd niets gedaan. 'Alhoewel de N'.V. Radio de verze kering gaf, dat zij haar post ook ter be schikking stellen zou van andersdenken de groepeeringen uit het Vlaamsclie land, werd er loch spoedig geprotesteerd tegen wat men een monopolie noemde. Er kwam een Vlaainsche socialistische omroepvereenlging lot stand, die een ac coord sloot met Radio-Belgique om de zen post op bepaalde dagen te gebrui ken. Nadien is ook een liberale omroep- vereeniging gesticht. Van zeer 'jongen daj turn zijn een Waalsclie-Katholiekë en een Waalsch-Socialistische omroepver- eeniging. Men begrijpt waar het heen moest gaan. Elke vereeniging stelde eischen wat den zendtijd betreft enz. Er werd aangedrongen bij de regeering om voor een radio-statuut te zorgen. De regee ring heeft dit gedaan en thans bestaat in België een .Nationaal Instituut voor Radio-omroep", zooals het officieel heet in de door het parlement goedgekeurde wet. Dit instituut moet de bestaande or ganisaties vervangen. Het zal zich raoe- Mil 40 Mopperend ging hij weer naar binnen en luisterde, een auto reed bet hek in en knerpte over de kiezelsteeiien bij de. gaiage aan de andere zijde Van bet ïuis Stil het is Roger, doe zachtjes de deur toei Thérèse deed snel het licht uit. „Dat is dom van je", fluisterde bij. „Waarom doe je dat?" t Is veel beter, wacht even lot ze naar boven gaan." Stil stonden ze te luisteren. Ze hoor den de voordeur sluiten, toen voetstap pen naar boven gaan en daarna niets meer. Er verliepen vijf minuten. Thé rèse hield stijf de hand van den onharle- lijken jongen man vast, die zich daarna van haar los maakte. j,èTu ga ik stil weg." „Ik laat je nog niet gaan." Ze zonk neer qp de lange stoel en deed haar best hem mee te trekken. „Ik zeg je dat ik niet bjlijf." Zijn slem klonk koel en onverschillig, maar zij omhelsde hem teèder. „Arthur, Ms je van mij houdt, loon me dat dan; ten verstaan met de N.V. Radio en met Radio-Belgique om de installatie, welke te Velthem in aanbouw is, af te koopen. Het Radio Instituut komt in de plaats. Het heeft tot opdracht te zorgen voor de exploitatie van twee sterke posten, een voor elke landstaal. Het particulier initiatief wordt dus vervangen door overheidszorg. Sommi gen achten dit niet zonder bezwaar en spreken over censuur, regeeringscon- tróle, enz. Het instituut wordt beheerd door een raad van beheer van tien leden, waarvan de minister van Poste rijen, Telegrafie en Telefonie van rechts wege voorzitter is. Deze kan zich ver zetten tegen de uitvoering van om het even welken maatregel, waartoe door den raad van beheer is besloten, indien hij oordeelt, dat deze in strijd met de wetten en besluiten of met het openbaar belang. De regeering heeft verder de verplich ting het instituut financieel in stand te houden, door afdracht van 90 pet. van de taks welke van dit jaar af wordt ge heven op de ontvangtoestellen tot een bedrag van 10.000.000 frs., zoo wat amortisatie als rente betreft, van de leeningen welke het instituut zou slui ten, en ook nog door afdracht van de belasting op den groothandelsprijs van de electron sche pijpjes. Het is dus wel een in zekere mate officieel lichaam, T\ aarvan de raad van beheer een recht van toezicht bezit, afgezien nog van het feit, dat het ook meester is van het ini tiatief. Wat dat betreft trachtte men een be vredigende regeling te vinden door den raad van beheer zoo samen te stellen dat elke partij en ook elke volks- of taalgroep behoorlijk is vertegenwoor- woordigd. De inwendige organisatie van het in stituut houdt bijzonder rekening met de dualiteit van België. De gewezen minis ter van Kunsten en Wetenschappen, Cam. Huysmans, heeft steeds als ideaal gezien de oprichting van een nationaal orkest. De stichting van het Radio In stituut scheen een geschikte gelegenheid om dit tot stand te brengen. Men is over de voordeelen van een nationaal orkest evenwel anders gaan denken, Als bezwaar noemt men het feit dat een dergelijk orkest het locaalmuziekleven zou vernietigen, Hoe dan ook voorloc- pig is van een dergelijk orkest geen sprake meer. Het Radio Instituut heeft dus te zor gen voor de algemeene exploitatie. De verschillende omroep-vereenigingen heb ben van hun eischen niet afgezien. Zij willen over zendtijd beschikken zooals voorheen. De minister heeft de toezeg ging gegeven, dat vereenigingen zelf pro gramma s mogen samenstellen. Door deze vrijheid wil hij de verwijten van censuur en monopolie tegengaan. Het resultaat is evenwel niet schitterend. Ei- is reeds reactie merkbaar tegen elke propaganda, welke door de politieke partijen langs de nationale zenders zou worden gevoerd, Wat de kosten betreft, verklaart men, dat de begrooting van het instituut 6 a 7.000.000 frs. bedragen zal, ongeveer een half millioen gulden. Als voor dezen prijs de 1 uisteraars goed worden bediend, is het zeker niet te veel. en springende lippen tw. 30-60 ca 90 cl Tube 80 et Ba Apo,h. t. DrojUt.. (Ingez. Med.) clal kan je toch doen?" Na een korte poos weerde hij haar haar liefkozing niet af. „Ah, lu m'aimes encore!, Tu'm'aimes encoré!" „Laat me nu gaan Thérèse'. 1 hérèse's wijde chaffon mouw "haakte ergens in. .^Voorzichtig, wat is dat?" Met een slag Hel de .kleine damp om. De deur van de eetkamer vloog op hetzelfde moment open en een stroom! van Iicln viel naar binnen', cln de open deur stond Roger en staarde hen aan. Hel was een van die oogenbliklcen waar in er niets valt te zeggen. Uitleggingen zouden den onmogelijken toestand nog verergeren. Holliday stond doodverlegen zijn das recht te trekken, terwijl Thé rèse zich de haren gladstreek en hevig verschrikt Roger aanzag. Niemand sprak Roger voelde zich niet in (staat iets te zeggen. Hij was als verstomd door zijn ziedenden toorn. Hevig verontwaar digd over die veile bcleediging, zijn va der aangedaan, had de aandoening hem lot in zijn diepste wezen overmand. Hij zag alles rood. Eindelijk liet woord tot Holliday richtende, zeide hij, naar de deur wijzende: „Ga heen." Deze had zijn portuur herwonnen én arrogant de wenkbrauwen optrekkend zeide hij: „Zacht wat, welik recht heb jij om mij de deur te wijzen." >,Mjjn recht gaat je niets aan", beet I Roger hem toe, heesch van drift, ,,je STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Reorganisatie Brandweer- Van den gemeente-secretaris van Utrecht is alsnog bericht ingekomen, dat de kosten van bouw Van een klimhuis voor hel personeel der brandweer in 1921 fl218.21i/2 hebben gekost. De Raadskelder- Hel adres van de Prov'. Zceuvvscbe Schoonheids- en Archaeo 1 ogiséhe com missie aan den gemeenteraad inzake de de Vleesclihal, luidt in zijn geheel als volgt: Naar aanleiding van de plannen aan de momentcel buiten ©enigszins definitief gebruikL geraakte voormalige vleesclihal naast uw stadhuis een meer blijvende beslemming te geven nemen wij de vrij heid hel volgende onder uwe aandacht te brengen. De Vleesclihal, uitwending met het zoo belangrijke stadhuis één geheel, biedt in wendig een ruimte die eern der fraaiste 'jileiTeurs uil de periode der late Gothiek te achten is. De nissen der slagers 'zijn een karakteristiek overblijfsel van haar doel en verledenhet gewelf is een der belangrijkste specimina der laat-middel- ceuwsche bouwkunst, welke bestemming thans ook aan (leze ruimte worde gege ven, met den mceslen aandrang zou den wij uw college willen verzoeken nïet haar toestemming te verleenen Voor een {gebruik, waardoor op het karakter en de oorspronkelijke lschoonheid en be langrijkheid van deze hal inbreuk wordt gemaakt. Hoogst betreurenswaardig tocli zou "liet zijn, indien door onderverdee ling de fraaie ruimtewerking verloren ging of door een betimmering de karak teristiek der nissen .aan het gezicht zou iworden onttrokken evenmin is het in overeenstemming met de vigee rende 'denkbeelden omtrent monumentenzorg het zoo belangrijke gewelf door beschil deringen van karakter te veranderen. Onze commissie geeft uw college dan ook dringend in overweging alleen die bestemming mogelijk te maken, waardoor de karakteristieke schoonheid van het monument wordt bewaard. Het behoeft na tiet Bovenstaande geen andere toe lichting', dal naar de meening onzer commissie de hierover gepubliceerde plannen met dezen van monumenten- standpunt elementairen en onafwendba ren eisch geenszins in harmonie zijn. Benoemingen- B. en W. stellen voor tot de Volgende (benoemingen over te gaan: van den voorzitter en een lid van het Burgerlijk armbestuur, aftredend resp. de lieeren rar J. W. Zijlstra en G. M. Mes; van 2 leden van het bestuur der Gods huizen wegens aftreding van de heer M. H. Boasson en H. R. Struve, met wie resp. worden aanbevolen de heeren mr. H. Pleyte en mr. J. H Bybau. vsn een lid Can de commissie van beheer en loe/ichl voor de gemeentelijke sportterreinen, aftredend de heer R. van Roo, die voor een herbenoeming wordt aanbevolen. Van een lid der Commissie van Toe zicht op de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, aftredend de heer A. Heijboer, die herkiesbaar is. Van drie leden van de Commissie van Toezicht op het L.O., waarvoor cle aan-- bevelingen luiden: mevrouw JVÏ. J. W. Hartman—Wisse, aftr. en mevrouw de wed. W. G. AppelDeibei; de heeren L, Onderdijk, aftr. en J. P. van Riel; de hee ren T. Winter en I. IJsselstein, hoofd resp, van de bijz. school Gravenstraat en idem Heerengracht. Deze laatste aan beveling geldt dc vacature van den heer J. Halgfe, die 'zich niet herkiesbaar stelt wegens het verlaten van liet onderwijs. Ten slotte van 7 leden der Commissie lot wering van schoolverzuim, waarvoor de aanbevelingen luiden: de heeren H. J. van Geuns, aftr. en P. Luteijn, hoofd gaat er uit of anders gOoi ik je er uit,' begrepen." Holliday zag naar Thérèse, die bleek en bevend knikte. „Ga", fluisterde ze, „met blijven doe je geen goed." Even deed hij alsof hij voet bij stuk wilde, houden; toen, de schouders op trekkend, verdween hij door de tuindeur. Roger sloot de deur met dc hout cr op. Zich omdraaiende zag hij het veran derde gezicht van zijn stiefmoeder. Me- dusa-achlig staarden haar oogen hem aan, op iedere wang was een dofroode vlek. Haar lippen, ingetrokken, heefden. Hij wist clal haar boosheid de zijne even- aardde, hoewel zij deze op andere ma nier uitte. „En nu wil je misschien verklaren, wat je bedoelt met in mijn saljon te ko men en mijn vrienden uit mijn huis te jagen." Haar stem was brandend als vitriool. Al de haat gedurende zes jaren opgeje* zameld, lag in die woorden. Met ver*- hazing haar aanziende, koos hij zorgvul dig zijn woorden om zich niet door zijn drift te laten meeslepen. „Kijk eens Thérèse" zeide hij einde lijk. „Ik zal niet spreken over de rechten die ik hier, in h nis heb, maar ik zal je wat zeggen. Wat voor minnaars of je hebt; maakt voor mij geen verschil en gaalt me niet aan zoolang als je met je aan bidders met discretie je gedraagt. Maar zoolang mijn vader ziek ik, en ik hier hen om voor zijn belangan t« waken, is 't mij* WÊÊÈÈÊÊmÈÊÈÊÊÈtëSMiit. Mooi is de kleur en er-ligt een zachte gloed over, die onvergankelijk is. Het is van een nieuw materiaal, Philite, dit sierlijke kastje, dat het nieuwe Philips Ontvangtoestel 2531 omsluit. Van hetzelfde Philite is ook de zevenhoekige electro-dynamische luidspreker. Een combinatie die in haar smaakvollen eenvoud tot het mooiste behoort dat de radio-techniek in deze prijsklasse bracht. Philips toestellen veroorzaken geen burenstoring. Q,Vat gij niet wilt dat U geschiedt PH1 LI PS rijksleerschool; de heeren H. W. Naezer, aftr. en W. Spinnaaij, onderwijzer Rijks- Seerschoolde heeren C. P. Pouwer ,aftr. en B. II. Lavooij, onderwijzer bijzondere school; de heeren II. J. Adriaansen aftr. en P. Minet, onderwijzer Rijksleerschool; mevr. V. M. V. Schlüter— de Nijs, aftr. en de heer B. J. A. Stoopman, hoofd bijz. school; de dames A. M. C. Ghijsen— Schoute, aftr. en M. S. Evers—Keg; de dames L. A. van Gelderen—Kakebeeke, aftr. en E. Bakker—van Bendegom. Wijziging Bouwverordening. B. en W. wijzen er op, dal de Kroon vernietigd heeft, de welstandsbepaling voorkomende in de bouwverordening der gjetaeente Hecmslede. Ook in art. 8 bis der Bouwverordening alhier komt zooda nige welstanashepaling voor. Ofschoon daarin andere bewoordingen zijn geko zen, komt hel hen loco wel gewenscht voor, art. 8 bis zoo le wijzigen, dat niet de k.a.ns wordt geloopen van achlerlialing door hel Koninklijk vernielilgngsrecht, en stellen zij voor in de le alinea de woor den „door B. en W." te schrappen. De 2e alinea van het art. kan h.i. onver anderd gehandhaafd blijven, omdat „na dere'' eischen" ncoit anders zullen wor den gesteld dan bij verleening cener bouwvergunning en alsdan dus geen recht van beroep opi den Raad bestaat. Hét komt de Commissie van de Slraf- laak om le zorgen dal zopi.els niet onder zijn dak voorvalt-" „Zoo werkelijk", zeide zij op verach-t lenden toon. ,.Je weel heel goed, dal iedereen door die deur binnen kan kouten mijn tante de verpleegster, een van de dienstboden daar geef je zelf misschien niet om, maar voor mijn vader moet je eerbied hebben." Slootend kwam haar adem. de roode plekken gloeiden als wonden in haar gOziclit en als onder betoovering hingen haar oogen aan zijn gelaat, 't Scheen of zij èn door woede èn door vrees bevan gen was. „Luister nu, want ik zeg het niet ten tweede male, Arthur Holliday komt hier niet meer in huis voordat mijn va kier hersteld, is. Is dal duidelijk genoeg?" Er gloeide een wonderlijke, oproerige gloed in haar oogen. „Mjoet ik j.e er weer aan herinneren, dat ik, in mijn eigen huis mag doen en laten Wat ik wil",--zeide zij op dofffen toon. „Ik vrees niet duidelijk genoeg te zijn geweest. Thérèse. Ik sta hier niet maar wat le- redeneeren, ik zeg dal Holliday weg moet blijven." Hij verlangde er een eind aan te ma ken. De heele scène en haar sterk par.- f.uin maakten hem wee. „En veronderstel dat ik Weiger le doen wat je zegt. Wat dan" ,,'t Spijt me, dat je me dat vraagt, maar il» zal je eatuurlijk antwoorden. Als ik (Ingez. Med.) verordeningen voor, dal de thans voor- gestekte redactie niet geheel juist is. Men kan toch moeilijk voorschrijven^ zooals nu voorgesteld wordt in aid. 8 his, dal de plannen tol liet oprichten van gebouwen met loebehooren moeten wor den goedgekeurd, zonder daarbij te ver melden. hetzij in dit artikel hetzij in een ander, die de goedkeuring moet ver leenen. Men zou echter aan de tengevolge van het K011. Besluit gevreesde moeilijkheid kunnen ontkomen door uitdrukkelijk in cte verordeningen te vermelden, dat er beroep op de,n raad is in de gevja.lleri!, waarin art. 5 110. 4 der Woningwet dit voorschrijft, b.v. door aa,u lid I toe le voegen de woorden „van een besluit van B. en W„ waarhij een vergunning geweigerd wordt of waarbij een vergun ning voorwaardelijk wordt verleend, is beroep op den Gemeenteraad toegelaten." 'Volgens art- 5 no. 4 der Woningwet zullen dan nog hij plaatselijke verorde ning regels moeten worden vastgesteld, volgens welke dat beroep .moet plaats hebnen en die naar de Commissie meent,, voldoende zijn, wanneer wordt vermeld binnen welken termijn men zich moei wenden lot den gemeenteraad. Naar aanleiding van de le en 2e ali nea van liet advies der Commissie mer ken B. en W. op, dat uit art 5 der Wo ningwet nadrukkelijk volgt, dat in eerste Holliday weer hier zie, vertel ilc aan mijn vader wat ik weet van jou en van hem. En wees er zeker van, dat het dan lot een scheiding komt." Ze liet geen aandoening merken, ah- locn stokte even haar adem, terwijl de neusvleugels zich uitzetten. „Dus dat is een bedreiging" „Ja, dat is een bedreiging. Het is de eenige manier om met vrouwen van jlou slag 0111 le gaan" hernam hij, te zeer vertoornd om zijn woorden te veirzachten. •„Ik zie." Zij was kalmer dan hij. Hij had gej- dacht dat ze hem aa'n zou vliegen. Er was iets in haai' houding dat hem prik kelde nog meer te zeggen. „Je moogt imdjn vader dan al den (blind doek voor de oogen hebben gebonden, maar je hebt mij nooit kunnen bedriegen. Jaren lang heb je op zijn dood gewacht! hij elke ziekte hoopte je daar op, want dan kreeg je dc beschikking over zijn geld. Hij is nog niet dood, stel dat; hij zijn testament eens veranderd had. Het is daar nog niet te laat voor, binnen liet uur kan hij een notaris hier hébben en als hij wist 'wat hier vanavond is vooi* gevallen, dan zou hij dat doen. begrijp me niet verkeerd, ik vind het bete voor zijn gemoedsrust dat hij het niet weet. Zoolang jij je fatsoenlijk gedraagt in zijn huis, hoef je voor mij niet tc vreezen. Maar deze zaak moet uit zijn en daarmede is alles gezegd." Wordt vervolg^.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5