Ischias DOODT PIJN SPORT LANDBOUW. RECHTZAKEN. van het jaarlijksch bedrag van f 1200 in maximum. De benoeming zou voorloopig voor een jaar kunnen geschieden om in den loop van dat jaar het bereiken van samenwerking nader te kunnen bezien. Het is der Commissie na onderzoek bij een zeer bevoegde brandweerautoriteit gebleken, dat het afstand doen van een beroepscommandant niet van zoodanig belang is, dat het eventueel slagen van de leiding daarmee staat of valt. Wordt voor f 3950 een aulo-ladderwaV gen aangeschaft'? Waarom slellen B. en iWvoor een schuiimb 1 us chapparaat aan te snchaffen inplaats van twee zQoals de (Commissie aanbeveelt? Een nadere mo tiveering ontbreekt. De Commissie is ■van meening!„ diaft in het algemeen de toe- lijchting bij de voorstellen te sober is, Met het Nederlandsch fabrikaat te kie zen bij de a uischaffing van een auto spuit kan de Commissie zich vereenigen tarits vast sta, dat ook bij lage temper,? turen, zooals in den vocxrlaatsten winter voorkwamen de machine bedrijfs- zeker is. In haar gevoelen, dat een Cen trale plaats voor de berging van het mia- teriëeel gewenscht is, versterkt door de (gepubliceerde adviezen van verschillen de brandweercommandanten. De minder heid der Commissie vereeniigt zich, voor zoover dit laatste aanglaat, met het voor stel van B. en W. In het voorstel staalt dat een kliimhujjs f *000 zal vorderen; de Commissie zal gaarne inlichtingen ont vangen omtrent de kosten van een hou ten klimhuis ajfs in Utrecht en omtrent de inrichting daarvan te Bergen op Zoomi JHebben B. en W. reeds een igelegenheiid gevonden voor het drogen van slangen of kan dat met eeen klimhuis of 'ld/lm- .plaats igecomblneeerd worden? De be doeling van het personeel kaïn ter sprake komen wanneer B. en W. een nader (voorstel oveer]eggen omtrent de perso neelsformatie. B. en W. antwoorden over den ladder hetzelfde als aan de Commissie van fa bricage. In verband met den omvang der gemeente en het aantal plaats hebbende branden komt aankoop van één schuim- blusch-iinstallatie hen voldoende voor. Zij eijn natuurlijk van plan deugdelijke waar borgen te eischen, dat de aan te teopen zware autospuit ook bij laige temperaitu- turen, zooals in den winter 1928-1929 voorkwamen, voldoende bedrijfszeker is. Zij handhaven hun voorstel om het gnoo- te materiaal in 2 garages op te bergen en vooralsnog af te zien van één centrale bergplaats. Algezien van het zeer groote kosten verschil, zal het brandgevaar in de ga- trfligesi zeker niet groot er zijn dan in de fcentrale bergplaats. Wanneer voorts in laatstgenoemde eens brand mocht uit breken is er kans, dat al het groote ma- jjerieel verloren jgaat. Voorts merken zij nog op, dat wanneer na een aianvanke- kelijken proeftijd en na raadpleging van den te benoemen commandant mocht blijken ,dat aan de opberging in twee ga rages ernstige bezwaren kleven, nog al tijd tol één centrale bergplaats kan wor den besloten. Blijkens verkregen inlich tingen is te Bergen op Zoom geen klim huis of iets dergelijks voor het brand- 4V<j$r-pcrsoneel aanwezig. Omtrent een klimhuis te Utrecht zijn wel inlichtingen verzocht ,doch niet tijdig verkregen. Aanvankelijk ligt liet in de bedoeling van B, W. in den Abdij toren eéh dpoog-inrichting voor slangen te maken ter hoogte van 25 Meter. Naar globale Schatting zal daarvoor een uitgaaf 'van f 1200 noodig zijn, waarvan de helft voor een verwarming(si!nstallatie in de t&oude wintermaanden. Ten slotte antwoorden B. en W. nog op de amendementen, ingediend dooi den heer Jeronimus om in plaats van de geprojecteerde au to spuit melt een ca paciteit van 1800 L. per minuut, aan te schaffen twee autospuiten met een (capaciteit van 1000 L. per minuut en in plaats van den ge projecteer den lad derwagen aan te schaffen een aulolad- derwa'gen. Het eerste der beide reeds met de me morie van toel. gepubliceerde voorstel len, doet B. en W. opmerken, dat het niet voor uitvoering vatbaar is, omdat de gemeente zich destijds, bij aanvaar ding van de burgerijspuit, verplicht heeft tot aankoop van een zware spuit als nu voorgesteld. Die zware spuit is aanbe volen door de commissie uit de Brand weervereniging, blijkbaar met de be doeling om, in verband met de vrij groo- te afstanden tusschen de binnenstad en open water, verzekerd te zijn van een behoorlijke hoeveelheid water, druk en opvoerhoogte. Met 2 kleinere spuiten loopt men groote kans, dat, bij eenigs- zins langeren afstand van open water, één kleine spuit het water niel in vol doende hoeveelheid naar de plaats van den brand kan brengen. De 2e spuit zou dan als aanjager gebruikt moeten worden. Echter is dat een omslachtige manier van werken, die bij zwaren brand te veel tijd vordert. De zware spuit zal het water dadelijk over een afstand van 300 tot 350 meter naar het terrein van den brand kunnen persen. Een ladderwagen van een type, dat 3950 zou kosten, is niet in den handel. Het ligt in de bedoeling om ter zijner tijd met den in aanmerking ko menden leverancier te overleggen, om trent een ladderwagen, die aan redelijk te stellen eischen voldoet en ongeveer het genoemde bedrag kost. De Raadskelder In de vergadering van 15 October j.l, werd, namens B. en W., door den voor zitter medegedeeld dat zij van de Raads- kelder-Centrale te 's-Hertogenbosch het verzoek hadden ontvangen om de voor malige Vleeschhal te mogen huren en als Raadskelder in te richten en dat bedoelde mededeeling gedaan werd, op dat, wanneer er ook Middelburgsche in gezetenen mochten zijn, die de Vleesch hal voor eenzelfde bestemming zouden wenschen te huren, zij een desbetref fend verzoek zouden kunnen doen. Een dergelijk verzoek heeft den raad of B. en W. sindsdien niet bereikt. Wel vloeide den raad een stroom van adres sen toe, waarin in allerlei toonaarden en met allerlei argumenten werd opgeko men tegen een eventueele verhuring voor het beoogde doel. In geen dier adressen wordt evenwel iets positiefs naar voren gebracht, waaraan B. en W. eenig houvast hebben met het oog op een toekomstige bestemming van de Vleeschhal. Wel wordt in het adres der vereeniging „Handelsbelang" het advies gegeven de Vleeschhal in te richten voor informatiebureau der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en daaraan ver bonden toonruimte voor wegkaarten, reisgidsen, folders, foto's enz., maar die aan B. en W. sympathieke vereeniging beschikt reeds over een keurig bureau en heeft, bij hun weten, geen dringen de behoefte aan verhuizing of meer ruimte. Voor zoover bekend, zou zij voor meer ruimte toch altijd nog de beschik king kunnen krijgen over een haar toe- behoorende, naast haar bureau liggende ruimte, thans in gebruik bij de firma F. B. den Boer. B. en W. meenen, dat thans de tijd rijp is voor het nemen van een principieele beslissing op het verzoek der Raadskel- der-Centrale. En dan moeten B., en W. in de aller eerste .plaats zeggen, dat de argumenten, welke in de verschillende adressen en ook elders zijn aangevoerd tegen een verrhuring aan de Raadsikelder-Centrale hen er van hebben kunnen! overtuigen, noch afzonderlijk, noch in combinatie dat het noodzakelijk of althans zeer ge wenscht zon zijn om afwijzend op het jge- dgne verzpek^ te_ beschikten. Zonder te willen ontkennen, dat ihl een aantal vam die argumenten een kern van waarheid jaanwezig is, wordt h. i. te veel uit het oog verloren ,dat de Raadsfcelder-Cen- traïe ~,die een ;goed en zeer behoorlijk rpstaurant (zonder vergunning) in de Vleeschhal wil vestigen', zich daarvoor iooüv belangrijke offers wenscht te ge troosten pvaardoor haar inrichting een bijzondere aantrekkelijkheid voor de ge meente belooft te worden. Momenteel verkeert de Vleeschhal in een weinig dierlijken toestand en zij zou, in het al gemeen gesproken, niet voor welke be stemming "ook, te gebruiken zijn, zonder dat zij. op kosten van de gemeente, in een behoorlijken toestand werd gebracht. Naar de aanvankelijke berekening zou daarmede een uitgaaf van tenminste f 5000 gemoeid zijn. De Raadskelder-Centrale nu wil de herstellingskosten volledig voor hare re kening nemen. In haar adres schatte zij het voor volledige herstelling! en inrich ting te besteden kapitaal op f 30.000 tot f 40.000, terwijl zij onlangs in een 'toe lichting van het door den kunst schilder Jan van Anrooy opgemaakt gekleurde schetsontwerp dat kapitaal meent le moeten stellen op ongeveer f 50.000 Bovendien zou zij een jaar-huur van f 1800 willen betalen en een huur wenschen van 12 jaren met 12 optie- jaren. De inrichting zal inlusschen niet aan de bedoeling van verzoekster kunnen be antwoorden, "wanneer ook niet over een gedeelte van de tegenwoordige ooncier- ge-woning kan worden beschikt, thans in gebruik als keuken gelijkvloers en on middellijk daarboven, op de le verdie ping, als rommelkamer. De concierge is bereid met deze verkleining van zijn wo ning ^r-noegen te nemen, mits hij een nieuwe keuken verkrijgt, waarvoor de zgn. „praktizijnkamer", .gelegen onmid dellijk links van de voordeur der woning, gevoegelijk ware te bestemmen. Verzoek ster is bereid de desbetreffende kosten alsook die voor deugdelijke afscheidin gen volledig te dragen. Verzoekster is voornemens de Vleeschhal geheel te electrificeeren en van centrale verwar- mfng te voorzien, terwijl zij, ter voor koming van eventueel brandgevaar, zich geheel en al wil gedragen naar "de voor schriften, wel'üke deswege door B. en W. zullen worden gegeven. 'Dit laatste geldt evenzeer voor de noodige verbou wingen en reconstruction. Daarenboven zal zij ook den kelder onder de hal vol ledig droog maken. Op grind' van dit alles zijn B. en W. van oordeel, dat ver- zoekter zeer voldoende waarborgen biedt voor een alleszins behoorlijke* en niet- brandgtevaarlijke exploitatie van de Vleeschhal. Zij meenen dat ook te mogen voorstellen tot verhuring te besluiten echter voor niet langer dan 12 j aren (dus zonder optie-jaren) en tegen een )jaarlijkschen huurprijs van f 2000. Als de raad zich daarmede vereenigt, zullen zij nog nader een tot in .onderdeel-en uit gewerkte overeenkomst van huur en ver huur ter bekrachtiger voorleggen. De Ned. Zwemsters in Zuid-Afrika. De Nederlandsche zwemsters hebben naar Reuter uit Kaapstad meldt twee Zuid-Afrikaansche records verbeterd. Mej. Braun sloeg de Zuid-Afrikaansche zwe'msler mej. Joyce Coopers op de 1200 yards (182 nieter vrije slag' in 2 min. 26 sec. Zij verbeterde daarmee het Zuid Afrikaansche record met vijf seconden. r Mej. Huybers sloeg mej. Ellenkings op de 100 yards (91 meter) school slag in 1 min. 22 3/5 sec. en verbeterde, het Zuid-Afrikaanscihe record met 1 y5 sec. Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Onder voorzitterschap van den heer ir. J. Sieben ga uit Goes hield boven genoemde vereeniging hare algemeene vergadering in het café „de Eendracht" le Middelburg. De V o o r z. heette speciaal welkom den heer ir. W. de Jong, rijksveeteeltn consulent te Arnhem die zich bereid ver klaarde een inleiding' le houden. Spr. wees op de (sombere tijdsom standigheden, gezien de landbouwcrisis; Te weinig begrijpt men nog dat de landbouw de kurk is waarop "het platte land drijft. Spr. meende ,dat men de omstandigheden nog niet overzien kan, doch het zeker is dat in vele gezinnen de zorg is binnengetreden voor andere armoede voor dje deur staat. De lichtpunten zijn, dat men elkaar vindt, igeaien o.a. de groote landbouwver- igjaaering en de samenwerking tusschen werkgevers en werknemers, en de op komst zijnde samenwerking met de Mid derstandsbankvereenig'ngen. Het „Eendracht maakt Macht" moet tot uiting] komen en dit is ook hetjgevaj bij de geitenfokkerij' en spr. vraagt wait er van zou komen, als men niet plaatse lijk, provinciaal en landelijk georgani seerd was? En als men niet had mannen als Zw|a- gterman, Sielemia, Versluijs en Vreeken. Meer medewerking is ook noodig van de plaatselijke besturen. Juist in deze tijden is een goed melkgevende geit, die weinig lcosten met zich brengt, van groo te beteeken,is ook voor de gezondheid der kinaeren. Spr. wenschte de vele opgekomen le den welkom en opende de vergadering. Daarna herdacht spr. de nagedachtenis van den heer Lijppens,, oud-bestuurslid' van 1919 tot 1928 en bracht hulde voor hetgeen de heer van Leeuwen, die op Schouwen zoo veel deed voor de ver een'ging, heeft verricht en die vervangen werd door den heer A. J. Verboom. Spr. wees nog op het goede leven in ,de vereeniging, die telt '52 afd. met 2242 leden en 3125 geiten, en op het ge|h ouden internationaal congres van gei- êSnfokkers te Antwerpen, waar 3e heer Versluijs, de secretaris der vereeniging, een ïnieiihng meld. Van den heer Kakebeekte, inspecteur van den Landbouw was bericht ingeko- komen van verhindering. Naar aanleiding der notulen,, deelde de Voorzitter mede, dat de kwestie der verplichte boklkenhouderij nog in on derzoek is, daar men ook gaarne de op vatting van Ged. St. wilt kennen. De eind vaststelling van de rekeningen van vereen, en fokstat on over 30 werd als altijd aan het bestuur over igjelaten. Hierna kwamen de beglrootingen 1931 aan de orde. Bij die voor de vereeniging werden na mens den Kring Schouwen inlichtingen gevraagd óver de boogie post van f 175 voor drukwerken, waarop geantwoord werd, dat reglementen en stamboekbe- wijzen op zijn en moeten gedrukt wor den. Dezelfde Kring vroeg naar de ver hooging van den post steun aan Vereeni- gingen vajn f 50 of f 100. De woordvoerder kon zich niet ver- èeniigen met die mededeeling dat klit voorkomt uit de benarde tijden, maar Wel toen de voorzitter zeide, dat het geldt tijdelijke hulp om vereenigen door moeilijkheden heen te helpen.. De beide begrootingen werden z. h. s. Mcedgekeurd De jaarverslagen der vereeniging en van het fokstation waren in het No vembernummer van „De Geit is opge nomen. Dal van de vereeniging spreekt van een opgewekt leven en delelt mede dat bij de vereenigingen 54 dekboltken, zijn gestald en er op het fokstation 6 oudere en 12-jarige bokken aanwezig zijn. Er hadden op 42 plaatsen keuringen plaats Daarvan werden 43 dieren in het pro vinciaal stamboek ingeschreven, 203 aanbevelingen werden uitgereikt en 49 lammeren werden als volbloed in ge schreven in het Prov. Jongveeregister. 61 diploma's werden uitgereikt. De con trole over de melkopbrengst en het vet gehalte der melk werd dit jaar weer voortgezet, door de controleurs en het Rijkszuivelconsulentschap en de uitkom sten toonden meer en meer de noodza kelijkheid van dit werk aan. Tot verdere uitbre'ding der controle is daarom reeds in het bestuur besloten. Een zestal lezingen werden gehouden door den heer Sietema en den secretaris. Op een en ander komt het verslag over het Fokstation uitvoeriger terug. Beide verslagen werden goedgekeurd evenals dat van den heer Sietema over de keuringen, dat werd opgenomen in het Octobernummer van „de Geit". In dit verslag wordt op vaak humo rist'sche wijze verslag gedaan van alle gehouden keuringen, o.a, van plaatsen waar de keuring geheel of ten deele mislukte, als te Stoppeldijk, waar het bestuur eigenmachtig de keuring aflastte en Driewegen, dat ook maar beslistte, dat er geen keuring plaats zou hebben, ais te Baarland, Oudelande, St. Anna- land waar geen dieren waren aange voerd. Ook van plaatsen met betere en zeer goede opkomst van dieren Werd O verkrijgt onmiddellijke ver lichting door Sloan's Liniment. Het dringt door, zonder inwrijven rechtstreeks tot de oorzaak der afmattende pijnen, De verwarmende, pijn stillende invloed ervan doet de pijn snel geheel verdwijnen. Verkrijgbaar bij alle Apothe» kers en Drogisten. s (Ingez. Metl gewag gemaakt. Melkwedstrijden wer den dit jaar weer niet gehouden, wat de heer Sietema betreurt. Op de tentoonstelling te Klooster- zande was de aanvoer goed. Over de kwaliteit van sommige klassen kon de heer Sietema niet roemen, ofschoon er enkele beste geiten waren. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Fokstation werd in plaats van den heer K. Louwerse te Oostkapelle, die niet herkiesbaar was, benoemd de heei M. Verhage te Koudekerke. Naar aanleiding van meded'eelintgen over het verkoop-bureau door den secre taris werd besloten, gezien de thans be reikte resultaten de proef nog een jaar voort te zetten Hierna was het woord aan den heer Ir W de ..Jong, voor zijn inleiding over „De tegenwoordige richting der Geiten fokkerij in Nederland". Spr. herinnerde aan het congres te Roermond in 1921 waar de heer Zwa german zoo duidelijk de richtnig voor de toekomst aangaf en het voor spreker duidelijk liad gemaakt hoe men gaan moest. De heer Zwagerman sprak toen over het aanpassen aan de omstandighef- den, o.a. het klimaat en bet fokten van een goede geit voor den werkman, een dier dat het ongeveer 8 jaar kan vol houden. Men moet bokken 'kweeken met deSk- lust, en geiten, geschikt om na een jaar te lammeren. Ook gaf de heer Zwager man de kenleekeningen vajn een goed dier aan, alsmede de gewenschle hoeveelheid en kwaliteit van de melk. Hooge op voering der melkopbrengst achtte hij niet gewenscht. Ook kleur en hoornaard be sprak de heer Zwagerman: ,de nuttig- heidseigeuschappen (moeten z.i. naar vo ren komen. Elke streek dient daarbij zich zelf te helpen, gesteund o.a. door goede voorlichting, goede bokhouding, en krachtig vereenigmgsleven. De heer de Jong meende, dat het niet igewenscht is twee rassen te fokten, doch één krachtig goed ras. In Gelderland heeft men het plan Zwagerman zoo juist mogelijk gevolgd en dit met goede resultaten, zoo als spr. ineent. Alleen inzake de kleur is men van het rapport afgeweken, de liefheb bers houden aan wit en ongehoornde geiten, men moest de willekeurige kleur laten vallen. Ook is men afgeweten van de omschrijving van de productielijst ten deele door de omstandigheden, maar ook omdat men 4 pet. vetgehalte van de melk we'l wat hooge eisch achtte, men daalde tot 3.6 pet. zonder idat men minder steeds als onvoldoende be schouwde, men houdt ook rekening met de kwantiteit der melk. Bijna overal heeft men het foksdoel gevolgd, vooral zeer consequent in Zuid- Hollaind en ook wel in Friesland alom met succes. Dit bracht echter nog niet een algemeene uniformiteit, wat trouwens nok niet werd verlangd. De tentoonstelling in lp28 er, een bewijs van al kon de wijlze van uitzoe ken der elitemoeders spr. niet geheel 'bevredigen omdat er te veel bokken 'wa ren met onoekende afstamming Als Voorzitter der Nederlandsche Com missie van de Geitenfokkerij heeft spr. in 1929 een enquête ingesteld als prik kel oimi meer controle, wat in 1930 goed gewerkt bleek te hebben. Men dacht op den goeden weg te zijn toen 'men opgeschrikt werd daar een artikel van dr. Hagedoern. Deze gaf aan waarom men z.i. niet op den goeden weg is, o.a, dat de luxe rich ting, -de wit-ongehoornde geit, te veel wordt nagestreefd, en het aantal geiten doet afnemen. Spr. onkent dit, al geeft hij toe, dat niet alom het fokdoel geheel gevolgd is, als bijv. in Zeeland en Zuid- Holland, wel het geval is. De oorspronkelijke resultaten van dc veetelling geeft wel een grooten terug gang (pl.m. 50 pet. van het aantal geiten) maar in veel geringer mate juist bij de geiten van leden der vereenigingen. De achteruitgang is o.a. veroorzaakt door dat vele landarbeiders, bijv. in den ach terhoek fabrieksarbeiders werden. Het artikel van dr. Hagedoorn heeft toch zijn goede zijde, het heeft in slaap raken voorkomen en tot nadenken ge bracht. Daar de gewone leden-arbeiders dikwijls nog te weinig medeleven be staat het gevaar, dat de liefhebbers te veel drijven naar het luxe type. Te Antwerpen had de heer Zwager man gelegenheid nog eens aan te dringen op fokken van nut-dieren, waarmede spr. zich ten volle kon vereenigen. Men moet een geit fokken voor een arbei der, waar hij zelf nog zijn zorg aan moet besteden. Spr. is van oordeel, dat men een geit moet fokken met goede opbrengst en sterken bouw. Men moet daarnaast nog weer de arbeiders leeren hoe de dieren goed te verzorgen. (Applaus). Op een vraag uit de vergadering! zei- de de inleider, dat hij onder cliteg|eiten verstaat, wat men hier verstaat onder bokkenmoeders. De lieer Zwagerman bracht de liem gebrachte hulde over aan den stich ter van het fokstation, die hem gelegen heid gaf tot studie en aan zijn medehel pers de heeren Versluijs, Kielstra en Sie tema. Spr. zeide, dat men in Zeeland', ook grootendeels op witte dieren werkt, be halve te Serooskerte (Sch.) waar men geensz'ns tegen een gekleurden bok bezwaar heeft. Spr ïs ook afgestapt van 4 pet. als eisch voor /het vetgehalte van de melk. De heer Martinet deelde mede, dat er in O.Z. Vlaanderen een controle-eamt- missie is gevormd, die namens de P. V. werkt en gevallen als te Driewegen is voorgekomen, dat een bok der vereeni ging slecht werd verzorgd, en de bok- houder zich zelf toekende, de dieren imrishanaelaar, onderzoekt. De voorzitter bracht de weuscbe- lijkheid naar voren, dat ook elders wel licht zulke commissies komen. Opgemerkt wera, dat dit elders met name in Walcheren vroeger ook gebeur de. Besloten werd, dat eventueele, billij ke testen dioor de P;.V. worden vergoed. Nog enkele opmerkingen werden ge maakt en beantwoord, en o.a. kwam naar voren, dat verloting van een be- drag op een keuring of wel een extra- prijs voor de beste geit .de opkomst zal vergrooten. De heer Sietema wees op de testen voor de vereeniging en de voorzitter zeide, dat men het niet in één plaats kan doen en verwees den vragensteller, die uit Veere kwam, naar den voorzitter van de landbouwvereeniging. De secretaris zeide, dat men te Serooskerte vaste contribuanten voor de keuring heeft en daardoor jaarlijks on geveer f 25 ter beschikking heeft. 'De heer Zwagerman kwam! nog eens terugl op de landbouwcrisis en op de samenwerking, tusschen landarbeiders en landbouwers. Spr. vreest verlaging der inkomsten van de landarbeiders, wat ook moeite zal geven voor de inkomsten der ver eenigingen en daarom moet meer finan- tieelen steun in overweging nemen. Spr. zou willen nagaan welke vereenigingen wel en welke niet door de gemeente ge steund werden, en dan aan alle ge meenteraden verzoeten te zenden om steun, te meer waar vele vereenigingen met een bedrad va(nj f 3ö a f 4'Cgeholpen zijn. De Voorz. en Secr. onderschrijven dit volkomen, laatstgenoemde heeft esp deze wijze al succes ook voor verboo- igjingen aer subsidies bereikt. Een der aanwezigen stelde onder hila riteit der vergadering voor, de candi- daten voor den gemeenteraad ten deze vragen te stellen. In verband met een voorgekomen ver gissing drong de secretaris aan op juiste invulling der jaarlijksche vragen lijsten. De Voorzitter drong aan op het abonneeren op „De Geit" op het ver spreiden van den indruk, die men van het fokstation heeft gekregen. Spr. wees op het goede succes met 36 afgevaar digden van de 52 vereenigingen, bracht dank aan den inleider, aan den heer Zwagerman, den heer Sietema en den Secretaris voor hun werk voor de ver eeniging en sloot hierop de vergadering. Arr. Rechtbank te Middelburg. Dood door schuld. Gisteren stond voor de rechtbank te Middelburg terecht de 22-jarige chauffeur P. R. te 's-Heerenhoek. Verdachte zou in den nacht van 7 op 8 Juli 1.1. op den Siguitschendijk onder Kwadendamme met een vrachtauto zoo danig roekeloos, onvoorzichtig en onoor deelkundig hebben gereden dat hij een zekeren P. Rijk, die zich op dien weg bevond, in de nabijheid van een aan dien weg staanden boom heeft aangereden, tengevolge waarvan het slachtoffer als het ware werd verpletterd en eenige oogenblikken later, is overleden. Door het O. M. werden in deze zaak een 14-tal getuigen en deskundigen op geroepen, terwijl als verdachtes verdedi ger optrad mr. F. W. Adriaanse. Verdachte was verschenen. Als eerste deskundige werd gehoord dr. Hulst, arts te Leiden, die verklarin gen aflegde over de verwondingen waar aan het slachtoffer is overleden. Volgens desk. zou het slachtoffer op het oogen- blik van de aanrijding op den grond heb ben gezeten met den rug naar den weg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6