Gesprongen Handen SoLai I K-N-M: Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Kort Zeeuwsch Nieuws. BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. WEERBERICHT «te. LAATSTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Handel, Ni|verheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. 8EURSTHEKMOMETER. Elll (Ingez. Med.) Gemeente-Rekening over het jaar '1929 met de daarbij behoorende bedrijfsre- keningen. Vaststelling' der Gemeente-Be grooting voor het jaar 1931 met de daar bij behoorende bedrijfsbegrootingen. De Werkliedenvereenigingj te Ra pe 11e besloot om een verzoek te rich ten aan het gemeentebestuur en aan het burrgerlijk armbestuur om In overleg le treden met grootere en kleinere werkge vers en te verzoeken met toeslag van beiden te laten werken in hunne be drijven. De assistent bij de belastingen D. H. Meulenberg te Hansweert is met ingang van 1 Jan. a.s. verplaats naa'r Rotterdam (invoerrechten en accijnzen). De surnumerair der directe belas tingen F. G. de Rijke te Hansweert is met ingang van 15 dezer ontheven van de waarneming van het kantoor 's-Gra- polder met ingang van dien datum is met die waarneming belast de surnumerair A. H. Spaan te 's-Hertogenbosch. Namens het comité voor winterle- zingen trad Donderdagavond te Haam stede op de heer van Rijsenburg, Suri namer van geboorte (kleurling), student in de rechten aan de hooge school te Amsterdam. Voor een niet talrijk publiek trad Donderdagavond te Axel op, mej!. Truus Hooyer, voordrachtkunstenares te Voor burg, daartoe aangezocht door de af- deeling Axel van de vereeniging „Volks onderwijs." Uitgaande van de afdeeling Axel 'van den Ned. Chr. Geheelonthouders vereeniging werd, te Axel Donderdaga vond de bekende film' „Haimele's Hemel vaart" vertoond. Na een lezing van den heer Klaas ide Vries steeg het aantal leden van Volksonderwijs te Zuidzan de tot 86. Door kerkvoogden en notabelen te Domburg is herkozen tot kerkvoogd de heer J. P. Almekinders. Ned. Herv. Kerk, 'Beroepen te Domburg ds. P F. van Noort te Oud Loósdrecht. Geref. Gem. Beroepen te Rotterdam-Zuid, ds. .Verhagen te Middelburg. A. Gemengde Zangvereenig/ing «Hosanna". Weihnachts Oratorium. Het is een rijkdom van onschatbare waarde, welke bij ons opdoemt, wanneer wij nagaan, wat Bach's genie der menschheid heeft geschonken, schatten van velerlei aard, elk ,,a thing of beauty", die voor ieder muziekliefheb ber „a joy for ever" is. In het bizonder vormt de rijke ver zameling kerkelijke cantates een schat, een goudmijn van de verhevenste, de diepst ontroerende kunst. Om ze naar behooren te waardeeren moet men ech ter wel ietwat doorgedrongen zijn in Bach's kunstvormen. Die zijn anders dan de thans gebruikelijke en voor waardeering is het noodig, dit wel goed in het oog te houden. Nu is het voorze ker niet onvermijdelijk noodig een theo retisch wèl onderlegd persoon te zijn, maar om Bach's werk te benaderen, is eenig begrip van den bouw van zijn composities toch onmisbaar. Anders staat men tegen den polyphonischen rijkdom er van aan te kijken als een vreemdeling in het land der schilder kunst tegenover 'n ets van Rembrandt. Men dient er van doordrongen te zijn, dat Bach een muzikaal materialist is. Zijn muziek wil een concreet karakter dragen, wil niet enkel tot de ziel, maar ook tot het verstand van den hoorder iets zeggen, iets voor hem schilderen, zij het oo k in symbolen. Wanneer hij een tekst becomponeert, dan is het zijn stre ven de muziek de beteekenis van bet woord te doen weergeven. Hij gebruikt daarvoor een soort van beeldschrift, waarbij de vorm van het muzikale mo tief terugslag is van liet tekstwoord. Tot de cantates van Bach zijn ook de zoogenaamde oratoria te rekenen. Het meest bekend en het omvangrijkst is het Weihnachtsoratorium. Het dagteekent uit 1734 en wordt gevormd door zes cantates, welke op even zoovele Zon en feestdagen van Kerstfeest moeten worden uitgevoerd, nl. op de 3 eigenlijke Kerstdagen, op Nieuwjaar, op den Zon dag na Nieuwjaar en op Driekoningen. Karakteristiek voor het werk zijn de als een roode draad er door heen loopende recitatieven, welke de geschiedenis van Christus' geboorte naar de Evangeliën van Mattheus en Lucas verhalen. Het mooiste deel van het geheele werk vor men echter de koren, welk intusschen aan andere composities des meesters zijn ontleend. Een juweel van het zuiverste water is de zoogenaamde Weihnachts- symphonie, een Pastorale voor het or kest, waard om alleen op een concert ten gehoore te worden gebracht. De uitvoering van gisteravond heeft ons zeer voldaan, de overtuiging ge schonken, dat Hosanna op den goeden weg is. Het werk is lang niet gemakke lijk en stelt hooge eischen aan de koor zangers; aan die eischen is over het al gemeen goed voldaan. Reeds het eerste koor ,,Jauchzet, frohlocket! auf, preiset die Tage!", wekte flinke verwachtingen. De weergave der koralen (waarbij door een kinderkoor de melodie werd mee gezongen) was van dien aard, dat men het bij enkelen hiervan niet gaver, con trastrijker en plastischer had kunnen wenschen. Het orkest heeft zich over het geheel genomen goed gehouden, maar er kwamen toch momenten, waarin men meer eenheid en soepelheid gewenscht zou hebben, en juist in die oogenblikken heeft de dirigent, de heer Jan Kuiler, zijn slagvaardigheid weten ten toon te spreiden. Van de solisten spande ongetwijfeld Willem Ravelli de kroon; zoowel zijn schoone zang als zijn nobele voordracht konden voortdurend aan de hoogste eischen voldoen. Onmiddellijk naast hem dient genoemd te worden de alt; welke partij in handen was van Doe Haasdijk, wier prachtig ge luid en voorname dictie wij van harte hebben bewonderd; haar stem trok de aandacht door sonoriteit en warmte, Aukie van Wickevoort Crommelin legde in de sopraansoli een groote innig heid, maar men zou over het algemeen meer persoonlijkheid in haar vertolking hebben gewenscht. Minder voldeed ons de Evangelist Piet Zwager; in zijn voordracht miste men op den duur de afwisseling, die deze veeleischende partij zoo van noode heeft, hoewel hij meermalen zeer ge voelige momenten had. De vertolking der instrumentale solo partijen door Mevr. Brand-Bekker (viool), de heeren J. van Kesteren (fluit), Leo van der Lek (hobo) en A. Kriek (trompet) beantwoordden volko men aan de eischen, die hier gesteld wordem; dit mag ook gezegd worden van den heer Th. C. Ferwerda aan het orgel en van Mej. Wijthoff aan den vleugel FLORA. Christina De familie Sport. Een Fox-film met niet minder dan viertal filmsterren, voor de hoofdrollen en wel 8 bedrijven. In een visscliers— dorp woont Christina met haar vader. Met de thuiskomst van de visschervloot komt ook Jan Drop thuis, die nu genoeg verdiend heeft om Christina tot vrouw te vragen. Maar zij heeft romantische il lusies en haar zinnen gezet op een prins op een wit paard. Deze verschijnt als het kermis is in het dorp met een circus, oax ais reclame een wit paara met een oefijder laat rondrijden! Evenwel is er nog een circus-directrice die nu eenmaal ook haar zinnen heeft gezet op „Jan" den circusknecht, en op alle mogelijke eersteJ manieren iracnt te vermnaeren aat Jan de man wordt van Christina. Zelfs het aanbod van een compagnonschap' in het circus kan hem niet terughouden van de liefde voor Christina, die van haar kant ook alles doet om hem die liefde waar dig te toonen, niettegenstaande ook de visscher alles doet om een huwelijk te verhinderen tusschen de twee geliefden. Het is een film van hartroerende trouw, hartstocht en/teederheid en als het dan ten slotte op het kanl(je af gelukt, dat ze elkaar krijgen, dan hebben dat bei den ruimschoots verdiend. De film slaagt er in een echt denkbeeld van Hollands natuurschoon te geven, waarnij zelfs de Hollandsche molen niet ont breekt. Hoogste Laagste 13 December. Barometerstanden. 769.te Hapara.nd*. 728.4 te Reichkjavick! BEHOEDT UW BABY VOOR ENGELSCHE ZIEKTE. Dikwijls oorzaak van blijvende misvorming. Verkromming en verdikking der lede maten zijn blijvende gebreken die ont-| staan door Engelsche Ziekte, verdere symptomen zijn: laat loopen, bleekheid, j zwakte en lusteloosheid. De oorzaak is een gemis aan Vitamine-D I in het lichaam, waardoor de belangrijke I bouwstoffen: kalk en phosphor niet vol doende kunnen worden opgenomen. Er is nu een uitstekend middel: de Phi-1 lips Van Houten's ,,Dohyfral"-tabletten, een, middel, dat ontstond door samen- penfabrieken te Eindhoven en Van Krachtige tot maRge Z. tot W:. wind. Houten's Cacaofabrieken te Weesp. Betrokken tot zwaar bewolkt. Regenbui- Terwijl de Ph'lips laboratoria er als en. Weinig verandering in temperatuur. in slaagden het Vitamine-D in zuiveren vorm te isoleeren, werd door] van Houten een practische en smake lijke methode gevonden om de vitamine t0 verwerken I Elk „Dohyfrai"-tablet bevat 0.04 m.G.I^ e" andere r* en voertui^6B zuiver Vitamine-D, Als voorbehoedmi J- Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gisterenmorgen toit heden middag 1® u. Hoogste 46 gr. Laagste 41 gr. Zondag 14 December. Zon op 8.04; onder 3.45. Licht aansteken alle rijwielen, mOtorriJ- Maan op 1.10 vm.; onder 12.55 nm. Nieuwe Ma,a;n 20 Dec. Maandag 15 December. Zon op 8.05; onder 3.45. Licht aansteken alle rijwielen, motorrij- In de tweede film „De familie Sport" moet men eigenlijk sprek|en van twee families „Sport" want de families "Nor- thon en Browns die beiden in d'rie ge- del tegen Engelsche Ziekte is 0.02 m.G Vitamine-D of een half „Dohyfral"- tabletje per dag voldoende. Ze worden even gemakkelijk genomen als gewone chocolade, Philips-Van Houten's „Dohy- fral''-tabletten waarin het Vitamine-D in chocolade is opgelost, werd op zijn tuigen en andere rij- en voertuigen geneeskrachtige werking tegen Engel-[4.15. sche Ziekte onderzocht in de Kinder kinreken van het Academisch Zieken huis te Leiden en te Utrecht, zoowel als in de Kinderafdeeling van het Zieken huis te Heerlen en werd door de daar werkzame Professoren en Doktoren deugdelijk bevonden. Prijs 2,75 per buisje. R5 iMaan op 2.34 vm.; on dei- Nieuwe Maan 20 Dec. 1.05 rm HOOGWATER VLI3SINGEN, Middelbare tijd. slachten het balspel hebben verdedigd Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Dinsdag en reeds in 1889 dit spel tegen elkaar beoefenden, willen dat voortgezet zien door hun kinderen en kleinkinderen, I die van jongs af worden getraind voor de wedstrijden die zij later zullen moe ten spelen. En als dan ook nog een 3 meisje gewonnen kan worden, is de spanning te begrijpen ELECTRO. (Ingez. Med.) Zondag 14 Dec. 7-56 20.43 Vfaandag 15, 9 11 21.51 Dinsdag 16 1O.09 22 57 Woensdag 17 11.17 23 49 Donderdag 18 12 04 Yrjjdag - 19 0 34 12.47 Zaterdag 20 1.14 13 31 opgenomen. De zonden der Vaderen. Emiel Jannings, wie herinnert zich niet één van zijn vele creaties uit Vader, Vanmorgen te 10 uur kwam de Variété, De Patriot of De blauwe Engel'? 1 Philipsteekenaar H. R. per rijwiel het Janning s d e met één gebaar de film terrein bij de Philipsapparatenfabriek te verheft boven het gemiddelde peil. Ook Eindhoven in botsing met een pas- nu weer in „De zonden der vaderen I seerende vrachtauto, die nog signaal gaf Wilhelm Spengler weet zich van een- om j-e wijken. R. raakte bekneld te- vouaige kellner op te werken tot mach-1 gen een muur en werd zwaar gewond tig alcoholsmokkelaar in het droogge legde Amerika. Hoe hooger hij echter op den maatschappelijken ladder klimt, hoe eenzamer hij in het leven staat. Door eigen schuld verliest hij vrouw en dochter. Alleen zijn zoon Tom,, dien hij als klein jongentje reeds had ver wend, blijft zijn groote liefde. Dan komt I plaats. Gelukkig zijn geen menseheDle- de slag. Tom wordt bl::nd, vergiftigd door vens te betreuren. Men vreest nog meer zijns vaders „alcohol" en Wilhelm zelf aardstortingen. De arbeiders, die nog wordt als smokkelaar gearresteerd en I steeds bezig zijn met het opruimingswerk ziet de gevangenisdeuren voor hem open. 1 jlej oude gedeelte hebben gister tus gaan. I schen de puinhoopen twee verminkte Na jaren, weer terug in de Maat- Hjken gevonden, schappij reemt hij zijn oude beroep van De sergeant-schrijver M. Muller, de majoor-schipper G. Ploeg en de majoor machinist C. Blok worden overgeplaatst I van het wachtschip te Willemsoord naar I stuur van Wilhelmina werden gekozen de dames C. M. Caljouw en P. de Jonge. Tot leider werd benoemd de heer R J. Sturm. het wachtschip te Vlissingen, TE kellner weer o,p en als de verzoening jmet zijn teruggevonden kinderen plaats vindt filosofieert hij „Het leven is als een rad', Wannleeju I jë rond' geweest bent, zit je weer aan het begin." Zeker, we hebben JanningS wel beter gezien, grootscher vooral, maar ook nu weer pakt hij uit door zijn meesterlijk j spel. Zie hem aaar zitten aan de groote tafel bij het diner voor zijn zoon, die niet komt. Eigenhandig heeft hij de bloe men geschikt, en nu wacht hij, tever-1 geefs. Uit heel zijn houding, zijn ge baar, zijn blik, spreekt de eenzaamheid Kijk. dat is de kunstenaar, de waarlijke filmkunstenaar. Op de voordracht vöor onderwijze res aan de o.l. school te Capelle aan den IJscl, komt als no. 2 voor mej. M. S. L. Trapman te Aardenburg. AMSTERDAM, 13 Dec. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v, d Effectenhandel. Ned. 22 A-B 10C0-6 103K103K Ned 18 1000-5 102—102. Ned. 17 1000-4 102%—102%. Certificaten-3 82%82%. Cert. N.W.S.-2% 67%— 67%. Duitscbl. 100-7 98%—98%. Engl. W.L. 50-201)-5 103 Zeeuws. Hyp. B-5" 100%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%. A Amsterd. Bank 15C)%159. A Bank Assoc. 45% C Ned. HM. 1000 145%—147. C Rott, Bankvcr. 100%—100%. A K M. De Schelde 70 C Faibenind. I.G. 129%128. C Fisk Rubb. Cy. C U. States St. C. 141%—140%. C C. Publ. Serv. 11%11%. C North Am, Cy. 63%64. A Born. Sum. H.M. 141140. A Singkep Tin M. 98%95. C Shell Union O.C. 8%7%, A J, C. Japan Ln. 7372. A Rotterd, Lloyd 127 A S. M. Nederland 137% A Amst. Thee C.M. 5858. A Houth. Alberts 72%70. C Peruvian C. Pr. 22%22%. A Erie Spoorweg 24 A Kansas City S. 4536%. A Southern Rlw, 60 C Union Pac. Rr. 180%—178%. A Ned. Ind. Tram 3 A Koloniale Bnk. 160%155%. A N.I. Hbk. 1000 125%—125. C Ned. H. M. 1000 144%—142. A Alg. Kunslz. U. 56%56. A v. Berkels Pat. 6059%. NIEUWE INSTORTINGSRAMP LYON. PARIJS, 12 Dec. Gister vond jte Lyon dicht bij de plaats van dè vorige instortingsramp een tweede uitstorting 4 pet. Obligatie-leening Hengelo, Eloers in dit blad vindt men een me- dedeeling a angaande eemi f 2.'500.000 obli- igtatieleening van 4 pCt. ten laste der Ind. Stoomvaartlijnen. Madioen, (thuisr.), p. 12 (11 v.m.) Finisterre. Garoet (uitr.) p. 12 (17 n.m.) Pt. de Galle. Indrapoera, (thuisreis 12 (1 n.m.) v. Mars. I Patria, (uitreis) 12 u. (5 nm.) te Southampton. Marnix v. St. Aldegonde (thuisr) 12 v. Southampton (13 verwacht.) Jolian v. Oldenbarnevelt (uitreis), 12 van Genua. Salabanka (thuisr.) 11 te Havre. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Nieuw-Amsterdam N. York v. Rott. 13 (10.30 v.m.) verwacht Dames-af deeling M. T, V. «Wilhelmina"» Door het Bestuur der Middelburgsche Athletiek. De Vlissingsche Athletiek-vereeruging (Marathon" organiseert Dinsdag 13 Jan. a,s. een onderlingen wedstrijd in kogel stoten hoogspringen met aanloop, en verspringen zonder aanloop. Deze wed- èstrijd, waarvoor bereids eenige fraaie prijzen zijn ontvangen, zal de heer A. J. G. Strengholt vice-voorzitter van de Kon. Ned. Athl. Unie te Amsterdam komen bijwonen. Voetbal, Zuid. 2e Klasse A, Overzicht. Zondag j.l. was het weer een gunstige dag voor den competitieleider, zoodat behoudens een enkel veld, dat werd afgekeurd alle wedstrijden gespeeld konden worden. Er vieletr in 2A geen verrassingen. Dongen liet zich ook door Mevo niet van de wijs brengen. De 31 overwinning, die de leiders in Bergen op Zoom bevochten, is als een goede pres tatie aan te merken. We vragen ons in gemoede af: is er nu niet één club in deze klasse in staat om de Leerlooiers één of twee puntjes te ontfutselen? R, B. C. bleef Breda de baas. De uitslag is vrij bescheiden, maar de punten zijn binnen en dat is tenslotte het voornaamste. Bo vendien geeft het Zeelandia, dat uit speelde en met dezelfde cijfers (2—1) van De Baronie verloor, nog een beetje moed. Tenslotte boekte Middelburg een onver wachte, fraaie zege op het bezoekende D.O.S.K.O., waardoor de groen-witten T.S.C. van de 2de plaats verdrongen en deze momenteel zelf innemen. Het rang lijstje onderging voorts nog de volgende veranderingen, n.L: R.B.C, en D.O.S.K.O. en De Baronie en Zeelandia verwisselden eveneens van plaats. De wedstrijden voor morgeu: Het zal de vraag zijn of er in de 2e Klasse A dit seizoen nog veel spanning zal ontstaan. Wat de eerste plaats be treft, is deze er zeer zeker al uit. Daaren- igieimeente Hengelo (O.). De koers van 1 Turnvereeniging afd. der C.J M.V, hoo^twaarscMjnlijk nog een spannende uitgifte bedraagt 97% pCt. I gisterenavond een Damesafdeelmg opge-j hoogs^waarscn Emittente is de Ned. Landbouwbank richt. Tot deze afdeeling traden o staan voor morgen weer vier inte- N.V. te Amsterdam. dames; tot Bestuursleden in het Be-1 C Calvé-Delft 80%—80%-80%. A C, Suiker Mpij. 3735%, A Holl. Kunstz. I 6765. A Int. Viscose 15 A Küchenm. 1. Ace. 67%67%-66%. A Küchenm. I. Ultr. 78 C Unielever 1000 174170-174%. A Ned. Ford A.M. 185—184%. A Philips Gem. B, 212%206-203. C Anaconda Cop. 66%64-63%, C Bethlehem St. 58%55%-55%. C Gen. Aviation 5%5%-6%. A A.N.I.E.M.N.B. 224—224-225. C A. Gas El. Cy. 16—16. C Cities Serv. Cy. 17%17%-17%. C Midd. West Ut. 18—17%-17%. A Alg. Explor. Mij. 97—100-96. A Boeton Mijnb. 6562. A Kon. Petr. Mpij, 300%300-297. C Contin Oil Cy. 10%—10%-10. A Holl. Amer. Lijn 16 A. K.N. Stoomb. Mij. 54—50%. A Ned. Scheepv. U. 135135%. A H.V. Amsterdam 390376-380. A Java Cult. Mij. 290%288-90. A N.I. Suiker U. 176%175. A Poerworedjo S.O, 31%30%. A Deli Batavia 255%253-50. A Deli Maatsch. 250%246-48. A Senembah 280%282-78. C Chicago Milw. 5%6. A Amst. Rubb. C. 108%—106-6%, A Deli-Bat. Rubb. 5756%. A Hessa Rubber 8685%. A Serbadjadi S.R. 65%65. A V.I.C. Ondern. 55%—54. C Int ere. Rubber 32%-3. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 12.06 59.22 9.76 34.68% 48.18 66.42% 2.48% 12.05%| 59.21 9.75 34.68 48.16% 66.41 2.48241 Tabak Mijnen Industrie - Koninkl. - Philips - Rubber - Amerika - Suikar Olie Nadruk verboden.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2