VefêtutMiigeiiKne SLOANS TDOODT: UITNOODIGING m ku DOOR ALICE CAMPBÊh TANA-CRÊME VOOR ELEGANTE MODESCHOENEN BURGERLJKE STAND. WAAR IS WERK? 0 - bp W. Souburg, NS i E I'ENbCHAi*. Wij ontvingen den bekenden van Zwaanen's en Thomson's Rolterdamschcn en Enkhuizer Almanak voor het jaar 1931; dit zij dé 300ste en deze almanak bestaat alzoo thans 300 jaren. De uitgave bleef al den tijd ongewij zigd en het oud-degelijke karakter be waard Scherts'en luim, het boertige en het stemmige wisselen elkaar af. Verder staan er vele wetenswaar digheden in: weervoorspellingen, al le "marktdagen, hoog- en laag waterge len enz. terwijl achterin de bekende jkronijk een opsomming geeft van de voornaamste wereldgebeurtenissen. Meeuwen en sterns. (Slot van het verslag der lezingen van den heer Portielje voor het Natuurkundig Gezelschap). Als de jongen niet onder een der ouders liggen, houden ze elkaar warm door tegen elkaar te steunen. Bij een angstkreet gaan ze uit elkaar en „dood" liggen". Alles instinct. Lang vóór dat het nest wordt gebouwd, worden telkens takjes en veertjes op gepakt en op zij gelegd. Zelfs een ei-vor- mig voorwerp kan aanleiding zijn voor dergelijke symbolische handelingen. Spre ker heeft door het aanvoeren van vol doende materiaal een zilvermeeuw er toe gebracht een nest te maken van een meter hoogte. De plaats van het nest wordt terug gevonden door kennis der omgeving. Een ei op anderhalve a twee meter van het nest, wordt niet meer als eigendom her kend, terwijl een eivormige steen naast het nest er in wordt opgenomen. Wordt het geheele nest verplaatst, dan is de vogel de kluts kwijt en plaatst zich beur telings op de leege plek en op de op een afstand neergelegde eieren. Valt een jong in het water, dan weet de oude vogel niet, wat te doen. Een wat op een afstand van het nest aan wezig jong, wordt niet meer als kind herkend. Komt het uit het water, dan wordt het misschien door een broertje of zusje uit toiletinstinct opgekamd en geborsteld. Een eend had in een oud spreeuwen nest eieren gelegd. De oude meeuw gaat er op liggen en adopteerde de eend als jong. De groote stern of zeezwaluw voert zijn jongen met heele visschen. Voor den mensch bijna onzichtbare vischjes of garnalen worden van boven op een 15 M, hoogte waargenomen en snel opgepikt. Ze nestelen tusschen basaltblokken. Een groot aantal schitterende foto's, waarop ook nog de kokmeeuw de kleine stern en de „Burgemeester" verschenen, passeerde bij deze voordracht de revue. Des middags heeft dezelfde spreker een 260-tal scholieren vergast op eene lezing over leeuwenjeugd in Artis en in de wildernis. De pas geboren jongen van roofdieren zijn veel minder af dan die van de hoef dieren, want bij het jagen is het niet ge schikt een jong lang te dragen. Een veu len loopt vrij spoedig na zijn geboorte. Een jonge leeuw is zoo groot als een manshand en heeft gesloten oogen, door dat kort vóór de geboorte zich een woe kering voor de oogen heeft gevormd. Hierdoor kunnen van het hulpeloos jong de oogen niet door vuil uit het hol ge ïnfecteerd worden. Zoogdieren hebben zorg voor de jon gen, wat bij vogels en insecten niet of weinig voorkomt. Op een der foto's zien wij de moederleeuw uit vrees voor gevaar een jong opnemen, hetgeen echter ten gevolge van de bewegelijkheid van het kleine dier inplaats van bij den nek, bij den staart geschiedt; wij krijgen nu een schrikhouding te zien, die tevens aan stekelijk op het naastliggende broertje werkt. Het uitsteken der klauwen daar bij is een instinctieve afweerbeweging. Bloeddorstigheid bestaat niet bij die ren, v/el bij menschen (pijnbanken en martelpalen zijn menschelijke vindin gen!) Om met jonge leeuwen vertrouwd om te kunnen gaan, nadert men hen met handen, die door het strijken over den rug van de moeder een bevriende geur hebben gekregen. Na 7 a 8 maanden hebben ze het in het spelen, dat niets anders dan spier- oefening is, zoover gebracht, dat ze in stinctief de juiste manier van aanval op een levende prooi op elkaar uitoefenen Deze bestaat in het bijten in den nek, waardoor het ruggemerg wordt doorge beten, gepaard met een slag op den schouder. Gelukt het een leeuw bij een buffel niet bij den eersten beet het ruggemerg te verbrijzelen, dan bestaat er groote kans, dat hij zelf door den buffel ge kraakt wordt. Een jonge kat speelt uit jachtinstinct met de muis en eerst als de moeder het heeft voorgedaan, hoe de prooi wordt gedood en gegeten, gaat het jong ook daartoe over. Spreker geeft de jongelui den raad om, als ze soms door een leeuw worden ach tervolgd, niet weg te loopen, maar te blijven staan, het dier zal dit dan ook doen en er is groote kans, dat het terug of op zij gaat en zich verwijdert zonder aan te vallen. Men vindt gewoonlijk verscheidene leeuwen bij elkaar. Ze brullen op bepaal de tijden, dit wordt beantwoord door an dere en is een instinctieve uiting van dierlijke saamhoorigheid. Bij het drinken wordt het water met de tong naar bin nen geslagen. Dit drinken is, zoowel voor dier als mensch noodig, om het voedsel gemakkelijk door den darmwand te doen opnemen. Behalve fraaie foto's uit Artis, ver schenen ook vele uit de wildernis van Schillings, 's Avonds gaat de leeuw uit zijn hol en loopt met naar den grond ge bogen kop naar de oevers der rivieren, waar de kuddedieren komen grazen en drinken. Van het buitgemaakte dier wor den eerst ingewanden en het achterste deel verorberd; die stukken zijn het snelst aan bederf onderhevig. Het overige blijft tot nader order liggen. Roofdieren mogen niet tot de schade lijke dieren worden gerekend. Ze oefenen een reinigingsdienst uit en roeien alleen de zwakken uit, terwijl de vluggen en sterken overblijven. De aan den buiten kant eener kudde verblijvende dieren zijn de zwaksten en die vallen het eerst als buit. Toen men in een streek de ha- zenvoorraad wenschte te vergrooten, werden de vossen uitgeroeid. Het gevolg was een vermeerdering van hazen, maar behept met vele kwalen, aangezien de zwakken nu in leven bleven. Roofdieren zijn dus wel degelijk noodig in een harmonische levensgemeenschap. Leeuwen en tijgers klimmen niet in boomen, wel de jongen er van en tevens de jaguars, poema en luipaard. Een middel om aan een leeuw te ont komen zou dus ook zijn in een boom te klimmen. De boeiende en opgewekte lezing heeft de jeugd een aangenamen middag be zorgd en naar wij hopen gezonde mee ningen omtrent de dierenwereld in de jeugdige geesten gevestigd, waarvan ware belangstelling en vriendschap voor de dierenwereld noodzakelijk het gevolg zal zijn. Beide lezingen oogstten een hartelijk applaus van de aanwezigen. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van cie firma wed .A. A. Non hebei en Zn. (C. H, Koers), (Lange Delft). BEVOLKING. Gedurende de tweede helft van No vember zijn in de gemeente OOST- EN WEST SOUBURG. Ingekomen: J. Oele, Vlïssingsche straat B 352, van Eindhoven. P. Goozen, Braamstr. B 108a van Oostkapelle. S. (W. Anema, Vlissingschestr. E 8, van Vlassingen. Wed. Bogaart Waeyenberg en gezin, Gr. Abee- le A 245 van Vlissingen. A. Pi. de Buck Ritth. str. B 382, van Bergen.op Zoom. J. J. de Vroe, Nieuwe Vliss. str. G 3. Den Helder. Ch. L. Deurwaarder, v. Tumhoutstr. E 44, van Den Helder. Mej. P. Davidse, Wissel C 141 van Vlis singen. Vertrokken: Ch. Pitstra en gezin, v. TeijHngenstr. B 225 naar Vlissingen. Dina L. Dorleijn, Middelb. weg A 269 naar Middelburg. Francina J. de Pagter, Vliss. str. B 182 naar Vlissingen. lil. Baard, Keijzersbaan A 58q naar Vlissingen. Johanna C. de Visser, Kanaalstr. A 68, naai- Seroos- kerke. Elizabeth Dingemanse, Vliss.weg B 326 naar Koudekerk,e. Jan Janse en gezin, Middelb. weg A 264 naar Ritlhem. P. Pauwels en gezin, Wissel! C 116, naar Middelburg. Klara G. Betsch, Pad- weg B 45 naar Middelburg. C. Daniël'se, Braamstr. B 110 naar Velsen. H. v. Eijkeren, Abeelsche weg A 252 naar Zeist. Mej. Th. C. J. v. Dongen, v. Turn- Ih 33. dat zoo'n beheerderschap volstrekt met noodig is", zeide hij einde lijk, zich zelf beheerschend. „Thérèse is geen kind, ze moet haar eigen zaken leeren bestieren." Op hel gezicht van sir Charles kwam 6 trek' hij zoo goed kende, „iherese is een dwazin waar het geld WTi M ar \eu niets geen oordeel en het geld glipt haar door de vingers. Ik bedank er voor om het fortuin, waar ik mijn leven lang voor gearbeid heb, om het bij elkaar te krijgen, te laten ver morsen. Ze mag niets kunnen verspillen ze mag niets doen, niets zonder jouw voorkennis en toestemming." Hij had met veel nadruk gesproken en sloot nu doodelijk afgemat de oogen. .,lk vind het niets prettig", zeide Ro- »er, zich hulpeloos voelend tegenover den ijzeren wil van zijn vader, „de ver antwoordelijkheid is te groot". „Niet te groot", zeide kalm de vader. „£a u weet ook wel, dat het Thérèse ÜiSriZaL- Z,e Zal het misschien va*fccflwikkelijk vinden Het is ons aangenaam U mede te deelen, dat wij verkoop demonstraties houden met de wereldvermaarde Tana-crême om lichtkleurige, elegante modeschoentjes op afdoende wijze te verzorgen en wij raden U ten zeerste aan om onze demonstraties bij te wonen. Tana-crême dient voor het onderhoud van elegante mode schoentjes in alle kleuren; het beteekent een nieuwe wijze van verzorgen, waardoor de oorspronkelijke kleur en charme van het kostbare leder volkomen behouden blijft. Tana voorkomt en verwijdert vlekken, reinigt en glanst. Wij zien Uw bezoek aan onze verkoopdemonstratie met de meeste belangstelling tegemoet. Hoogachtend, Schoenmagazijn „DE AREND" L. B. VAN HOUTE, VOETKUNDIGE - MIDDELBURG Lange Burg 12 b, Telefoon 517 Demonstratie van 8 Dec. 30 tot en met 24 Dec30 (Ingez. Med.) Een oogenblik stilte, vervolgens gingen de zware wenkbrauwen, ietwat ironisch, omhoog. „Maak je maar geen zorg over Thé rèse, laat dat maar aan mij over." Er was niets meer aan te doen en verdere tegenwerpingen zouden den ouden man slechts agiteeren. Roger hoopte nu maar om zijn vader na zijn herstel tot andere gedachten te brengen, dus stemde hij toe. „Best, dan zijn wij uitgepraat. Hebt u het Thérèse al medegedeeld?" „Nog niet, ik wilde eerst met jou pra ten, maar ik zal er tegenover haar over beginnen wanneer ik voel dat ik er tegen opgewassen ben." De humor in dit laatste zinnetje deed Roger zich afvragen of zijn vader wel zoo blind was als hij dacht. Wantrouwde hij die baccarat-gescliiedenis Was dit een duivelsche opzet om het baar be taald te zetten? Je kon nooit weten, de oude man zou het stilzwijgen bewaren tot zijn laatsten ademtocht. En toen Roger bet maskerachtige gezicht van zijn vader beschouwde, kreeg hij het gevoel dat zijn genomen besluit een wraakneming was voor menige onder vonden onwaardigheid Hij voor zich wilde Thérèse niet benadeelen en het parfum, dat zij gebruikte en waar de beddelakens naar rooken, boezemde hem afkeer in en dat was een bewijs dat zij op zijn zenuwen werkte, maar hij wenschte haar geen kwaad toe. Hij was stil en in gepeins verzonken Zoodra U Sloan's Liniment aanbrengt wordt de pijn minder. Spoedig daarna verdwijnt zij geheel. Sloan's dringt door, zonder inwrijven. Het doet opzwelling slinken, maakt een eind aan ontsteking, en brengt onmiddellijke verlichting. Zorgt dat U nimmer zonder Sloan's blijft. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. (Ingez. Med.) houtstr. E 16 naar Vlissingen. L'. V. d. Velde, de Deckerstr. E 27 naar Vlissin gen. L. Willeboordse, Ritthemschestr. A 132 naar Middelburg. N. Willeboordse en gezin, Ritthemsche str. A 132 na ay Schiedam. Pieternellla, W. de Wijze, Zandweg C 37, naar Koudekerk©. M. J. v. d. Boogaart, Noordstr. ;A v.5 'naar Vlissingen. *D. N. Versteeg, ^n 'jgezip, Nieuwe Vliss. weg C 175 naar Vlissingen. J. Wanjon, Marnixpl. C 56 naai' Mid delburg. J. W. Hahn en gezin, Groote Abeele A 244 naar Middelburg. M. P. Meijers en gezin Ritth.str. A 148, naar Kouderkerke. C. M. Aveling en gezin Vliss.str. E 6 naar Haarlem. Mej. J G. de Kraker, Ritthstr. A 121 naar Koude- kerke. G. H. v. Tienderen, Oranjieplein A 20, naar Amsterdam'. ZOUTELANDE. Ingekomen: P. L. Francke van 's-Hertogenbosch. Vertrokken: M. Koets naar Meliskerke; P. Lamain naar Melislkerke. Vlissingen, Van 27 Nov.2 Dec. Ondertrouwd: C. Joosse, 33 j. en M. S. L. Dierickx 22 j.; G. M. Franpois, 22 j. en P. Zeevéld,: 20 3.; P. Poppe ,38 j. en A. Koster, 46 j., C. J. Struijke, (24 j. en L. M. Huilmarid,, 22 j. Getrouwd: H. Mijnsbergen, 25 j. en N. J. Post ,25 j.; J. H. W, Kolijn, 23 j. en C. E. Lameijn ,25 j.; F. Manssens, 27 j en G. J. Minnaard, 23 j.; Pl. M. Mul der, 24 j. en J. J. G. Elissen, 23 j.; K. H. de Kok, 29 j. en J. M. de Wispelaere, 23 j. Bevallen: H. A. Korff ,geb. de Biruijne, z.; A. Kloprogge, ,geb. van Schagen, z., C. J. Vooigt, :geb. van Et ting er, z.; S. L. M. de Ridder ,ge"b. van 'Quekelberghe, z. Oost- en West-Souburg. Van 27 Nov. tot 4 Dec. Ondertrouwd: L. Meijers 23 j. en J. L. de Bruijne 20 jaar. Getrouwd J. F. Aerssens j.m. 29 j en M. Smallegang'e j.d. 25 j. Bevallen: E. van de Woes tij ne geb. Sinke z. J. Goedhart geb. Bassie d. Overleden: A. Stunt 27 j. vrouw van A. M. Broere. A. van Eenennaam 27 j T. L. Ballast 92 j. man van A. J. van der Musseke. A. W. Kramlp 3 d. dochter. S. Bruijnooge 63 j. wede van A. Bruijn- ooge. Goes. Getrouwd: L. Zweedijik, jm. 28 j. en M. L Hoornick 23 jd,; J. Bil, jm. 27 j. en W. H. Scheelbeek, jd. 38 j.; J. TI. A. Ticheler, jm. :29 j. en C. E, Meliefste.j jd. 20 j.; II. A. Rouw, jm, i21 j. en D. de Visser, jd. 23 j. Bevallen: J. A. Gunst, geb. Goovers, d.- P. Rus, geb. Droogers, d. Overleden: J. Vermeule, vrouw van J. •Steenbakker, 27 j.; C. van de Repe„ wedn. van A. Fraanje 89 j. toen hij even later bij zijn tante en Thé rèse in de aangrenzende kamer kwam. Hij vermeed het boudoir niet meel zooals eerst, maai' de wierooklucht, die er hing stond hem tegen en met een vies gezicht zonk hij neer op de blauwe, lange stoel. Hij wilde een sigaret rooken, maar zijn étui was leeg. „In die doos op tafel zijn sigaretten", zeide zijn tante. Hij nam de doos van turkoois rood chagrynleer en opende haar. Ze had drie afdeelingen voor drie verschillende soorten sigaretten. In de middelste was een sigaret met roode punt en de letters T. C. er op, die hij aandachtig bekeek „Dat is speciaal eigendom van Thé rèse", zeide zijn tante kalmpjes. „Ze worden voor haar gemaakt en ze ruiken naar amber." Hij gooide het kleine ding neer en nam een gewone sigaret. Toen hij haar opstak ontmoette hij den helderen blik van de verpleegster. Dadelijk wendde zij haar blik af en verliet haastig de kamer. Maar die enkele blik had Roger haar gedach ten verraden. Zijn eerste gevoel was er een van spijt. Gruwzaam vernederend vond hij het, dat dit jonge meisje, een vreemde, zoo iets zou weten van de vrouw van zijn vader. En even daarna bedacht hij zich, dat hij Esther niet meer als een vreemde beschouwde. Het was of hij' haar al jaren kende, op mysterieuse wijze was zooiets per soonlijks geworden. Vreemd, zooals het deelgenoot zijn in een geheim een andere verhouding geeft. Toen Esther de deur van de zieken kamer opende zag ze hoe lady lifford het hoofd van den zieke opbeurde en met de andere hand het kussen omdraaide. HOOFDSTUK 15. Verschrikt keek de Franpaise op en zeide toen, vriendelijk glimlachend: „O, bent u daar zuster, u vindt wel goed dat ik even hier kwam, is het niet?" Esther zweeg en trachtte niet te too- nen dat ze het naar vond. Waarom kon die vrouw haar man toch niet met rust laten? Zich herinnerende wat de dokter gezegd had, bepeinsde zij hoe ze dit aan lady Clifford vertellen kon zonder haar te beleedigen. „Hebt u iets noodig, sir Charles?" vroeg zij op den man af, het kussen uit de handen van lady Clifford nemende „Neen, niets", antwoordde de patiënt knorrig. „Ik vond dat hij er zoo warm uitzag", merkte de Franpaise met iets van ver ontschuldiging op. „Ik denk altijd dat als men ziek is.ze voleindigde haar zin niet, maar bescbouwde het gladde laken en Esther dacht aan het gezegde van sir Charles, dat zij altijd aan zijn kussen plukte. „Zoekt u iets, lady Clifford?" vroeg ze vriendelijk. Scherp, met groote oogen keek de Franpaise haar aan. „Wel neen, maar De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen O. en W. Schelde meldt de volgende aanvragen: Binnenland: TILBURG, aankomend brood- en ban ketbakker, hoofdzakelijk voor banket, dadelijk, loon nader overeen te komen naar gelang van bekwaamheid, met kost en inwoning, voor vast, reiskosten nader overeen te komen. HILVERSUM, adjunct-klerk (vrouwe lijk), meer in het bijzonder te belasten met de bemiddeling van vrouwen, moet ervaring hebben op het gebied der ar beidsbemiddeling of ander maatschappe lijk werk, niet ouder dan 35 jaar, salaris f 1600.tot f 1800.tegen 1 Februari 1931, sollicitaties op zegel. ZAANDAM, voor electriciteitswerken, bekwaam electrisch meterijker of be kwaam instrumentmaker, dadelijk, f 36,90 tot f 38.70 per v/eek, voor vast, indien niet bekwaam, onnoodig zich aan te melden. DORDRECHT, hulp-monteur bekend met hoogspanning, dadelijk, f 32.88 per week, aftrek SK pet., voor tijdelijk. DEN HAAG, bekwaam vioolmaker, leeftijd ongeveer pl.m, 23 jaar, ongeveer' f 30,per week, na gebleken geschikt heid voor vast. MAASTRICHT, fabriek voor ijzeren meubelen een bekwaam autogeenlas- scher, moet eenige jaren practijk heb ben, dadelijk, 50 tot 60 cent per uur, in accoord, voor onbepaalden tijd, reiskos ten nader overeen te komen, moet R.K. georganiseerd zijn. DÈN BOSCH, kapper, moet kunnen knippen en scheren, dadelijk, f 5.per week met kost en inwoning, voor vast. Buitenland. F r a n k r ij k. In den landbouw in FRANKRIJK kan geplaatst worden: landarbeidersgezin zonder kinderen of met een paar kin deren, liefst uit den kleinen boerenstand. Man moet den veestapel verzorgen, vrouw moet bij het melken behulpzaam zijn. Arbeidsvoorwaarden nader overeen te komen. Aanbiedingen u'tsluitend aan de Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg Abonnementen en Adverted tien voor dit blad worden ook aangenomen door den Agent M. DE WITTE, Marnixplem, West-Souburg Verkoopmges - Vcrpachfm|es in Zeeland December. 13 N. en St. Joosland, Land, Hioolen. 16 Middelburg, Meubelen, Notarishuis. 17 Domburg, Huizen, Blaupot tea Cate. waarom vraagt u dat?" „O pardon", zeide Esther, uit het veld geslagen door die volgehouden looche ning. Ze legde den zieke weer gemakkelijk neer en zag den ironischen glimlach, die om zijn mondhoeken speelde, terwijl hij, zich amuseerende, de twee vrouwen ga desloeg. „Ik geloof, dat het beter is dat u nu maar goeden nacht zegt," zeide Esther tactvol, „Ik ga sir Charles helpen voor den nacht en dan moet hij heel rustig ge houden worden verder." Vertrouwende dat deze zachte wenk voldoende was ging zij de bloemen bui ten de kamer brengen. Toen ze weer binnen kwam zag ze dat lady Clifford den patiënt een kus gaf, haar neglicé vaster om haar figuurtje sloot en naar de deur ging. „Bon soir mon cher", riep ze, hem een kushand toewerpend. „Dors bien." Zoo vol charme, zoo innemend. En toch had ze onder het kussen naar iets gezocht, daar was Esther zeker van. En sir Char les wist het ook. Maar wat zocht ze dan toch: Op eens dacht ze aan het testa ment, dat Roger dien morgen uit de safe had genomen. O, lady Clifford wilde er eens in neuzen, er was iets wat ze weten' wilde. Net iets voor sir Charles, om zijn plannen geheim te houden. (Wordt vervolgdL

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 7