RECHTZAKEN. ïiuogwaariiigneiusDeKieeaers. ueze art- sen waren in sterke mate aseptisch: ze moesten alle haren van hun lichaam om de drie dagen afscheren, bij feestelijke gelegenheden droegen ze valsche wenk brauwen en een pruik met zwart haar. Ze moesten per dag 2 maal baden en eveneens eiken nacht 2 maal. Ze droe gen een kleed en een opperkleed beide van wit linnen, die eiken dag vernieuwd werden. Ze aten geen boonen, weinig vleesch, alleen visch. De nagels werden eiken dag zeer kort geknipt. Het balsemen, waarvan Herodotus zegt, dat de priesters niet alles mochten meedeelen, geschiedde op 3 methoden. Bij de eerste methode haalde persoon no. 1 met een haak langs het stukgestoo- ten neusbeen een deel der hersenen uit het hoofd, dat verder met myrrhe en kruiden werd aangevuld, persoon no. 2 teekende met krijt links op den buik een -lijn, no. 3 sneed met een scherpen aethiopischen steen langs die lijn den buik open en liep dan snel weg, achter volgd door scheldwoorden en steenwor pen, daar lijkschennis verboden was. No. 4 haalde de ingewanden er uit, waarvan belangrijke stukken in 4 vazen met die- renkoppen werden gesloten. (In een le ver vond men nog een afgodsbeeldje). Dan werd het lichaam gevuld met myrrhe, kruiden en balsem, gewasschen met natron en 70 dagen in natron ge legd, waardoor al het vleesch verteerde en alleen vel en been overbleef. Hierop volgde de inwikkeling en het leggen in de kist, waarop zoo goed mogelijk de gelaatstrekken werden afgebeeld. Bij de 2de methode werd sap van de sykomore (vijg) langs de anale opening in het lichaam gebracht, deze met een prop afgesloten en het lichaam 70 dagen in natron gelegd. Werd daarna de prop weggenomen, dan vloeiden de ingewan den, die door het vijgensap verteerd wa ren, naar buiten. Bij de 3de methode werd het lichaam direct 70 dagen in de natron gelegd. Al deze bewerkingen hadden plaats onder verschillende symbolische handelingen, die in verband stonden met den over gang van het leven naar den dood. De bewerking met den aethiopischen steen in een tijd ftoen reeds bronzen werktuigen gebezigd werden, wijst er op, dat deze lijkenbehandeling reeds uit het steenen tijdperk dagteekent. Ook de be snijdenis geschiedde met een dergelijken steen. Daar men geloofde dat de dubbelgan ger Ka, die ieder mensch er op na houd en men met zijn geest kan vergelijken, op bepaalde tijden weer bezit van het lichaam kwam nemen, moest het omhul sel een schijnopening, de afbeelding van een oog, en het graf een schijndeur heb ben, waardoor het lichaam met Ka zich naar buiten kon begeven. Daarom werd ook voedsel meegegeven. De wierook, die in den tempel ge bracht werd, en het alziend oog in het midden van den tempel, zijn symbolen, die door het latere Christendom zijn overgenomen. Nu heeft verder kort geleden de heer Maurits Wagenaar door een nauwkeurig onderzoek geconstateerd, dat de banden, waarin de mummies gewikkeld werden, van vijgenboomhout, gedrenkt met vij gensap, waren vervaardigd. Daaruit blijkt, dat men dus bekend was met de antiseptische, eiwitoplossende werking van den vijg. Ook thans wordt het in wendige van een vijg met succes gebruikt om abcessen tot doorbreking te bren gen. Een vijg op gestold eiwit gelegd, zakt daardoor heen. De beide Amerikanen Ruffer en Smith hebben uitgebreide onderzoekingen ge daan en een 6000-tal geraamten uit dien tijd onderzocht. Daar bleek, dat er onder een groep 3 pet. gebroken armen voor kwamen. Deze groep bestond uit bou wers van de pyramiden. Verder vond men beentuberculose en uit afbeeldingen kon men opmaken, dat ongelijke lengte van twee beenen waarschijnlijk aan kin derverlamming moest worden toegeschre ven. Een symbolische afbeelding van de bevalling eener koningin gaf een fraaie voorstelling van de verschillende goden en godinnen, die daarbij hun medewer king verleenden. De houding, die patiënten bij de ope raties op de afbeeldingen aannemen, is van dien aard, dat de handen den opera teur niet kunnen hinderen. De papyrus Smith dateert uit 3000 v. Chr. en is 500 jaar later van verbeterin gen voorzien. Daarin worden 48 gevallen van chirurgisch te behandelen verwon dingen vermeld. Ze zijn voorzien van een van de volgende drie conclusies: ik zal u genezen, ik zal trachten u te genezen, ik zal niet trachten u te genezen. Dit iiS*e s'aa* natuurlijk op hopelooze ge vallen. Er komen 8 wondhe.chtingen in voor. \erder een beschrijving van de hersenen onder het hersenvlies, die er m zien als gesmolten lood, waarop wordt ^e azen. Ook de uiterlijke kenteekenin- aen van unctiestoringen bij hersenver- won inaen worden beschreven. Even eens een ziekte in de halswervels, die gepaar „aat met het niet ophouden van not least de pols slag, dus de hartfunctie, bekend. ij moeten dus besluiten, dat hier een hoogtepunt is geweest van beschaving en wetenschappelijke ontwikkeling, dat kort daarna te gronde is gegaan en plaats heeft gemaakt voor het geloof aan too- venarij en booze geesten. Ook onze tijd vertoont een dergelijk verschijnsel in het optreden van anthroposofie, theosofie, christian science en andere. Gelukkig zijn thans de verkregen re sultaten vastgelegd in boeken, zoodat die niet zoo licht geheel zullen verdwijnen. nen oud-ügypische wensch van 3000 j. v. Chr. luidde anch, oedsaa, seneb, dat beteekent: leven, voorspoed, gezondheid, een aardige climax, immers, wat is le ven zonder voorspoed en wat is voor spoed zonder gezondheid? Met deze interessante lezing heeft spreker het Natuurkundig Gezelschap zeer aan zich verplicht en het hartelijk applaus aan het slot was wel verdiend. Iemand, die van de geschiedenis des gezelschaps klaarblijkelijk zeer wel op de hoogte is, heeft over dit 150-jarig be staan van het Middelburgsche gezelschap een artikel in een Zuid-Hol- landsch dagblad geschreven. Waar men het dus oirbaar achtte in dezen het eenige, plaatselijke dagblad, dat zijn kolommen steeds gaarne ter be schikking stelt voor uitvoerige verslagen van door het Natuurkundig Gezelschap gehouden lezingen, te passeeren, daar zal men het kunnen begrijpen, dat wij aan dit anderhalve-eeuwfeest geen bijzondere aandacht schonken. Red. M, C. De advocaat-generaal bij het Ha^g- sche gerechtshof eischte tegen den 34-ja- rigen J. M. V. wegens poging tot 'moord o)i zijn vader te Schiebroek 5 jaar gev. straf met ter beschikkingstelling van de regeering en onmiddellijke gevangenne ming gelast. De Rotterdamsche rechtbank had V. vrijgesproken. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting1 van 3 Dec. j.l- veroordeeld wegens met een rijwiel niet de rechterzijde van den weg houden: A. v. d. S. te Vlis- snigen f 3 b. s. 3d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder slpiegel: F. G. te Serooskerke f5 b. s. 5 d. h. met voertuig zonder licht rijden: J. K en J. L. beiden te Biggekerke, ieder f 0.50- b. s. 1 d h..; openbare dronkenschap bij herhaling A. C. te Middelburg drie d. h. te St. Laurens venten: C. J. M., gedo micilieerd te 's-Heerenhoek, verblijven de te Middelburg f 5 b. s. 10 d. h. Het Kantongerecht te Oostburg. De Kantonrechter te Ooslburg heeft veroordeeld wegens met voertuig rijden terwijl de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan A. P. d. J. te St. Kruis, Berisping; izonder machtiging v,an den minister van. Waterstaat een niet voor het open baar verkeer bestemde radiotelefoon ge bruiken: C. L. t. M. te Oostburg f 1 s. 1 d. h. vee laten loopen op verboden grond: H. v. d. V., Sluis f 15 s. 15 d'.; E:. B. te Eede f 10 s. 10 d. h. A. V. Tl en C.h. P. v. T. IJzendijke f 2 s. 2d. h). overtreding jachtweit: D. S. te Aar denburg f 25 s. 25 d. h.; H'. V|- te St. Kruis f 15 s. 15 d. h. en Ml A; Mi. te Oostburg Vrijspraak; straatschenderij: L. A. V. en Dl J. te Breskens; C. S. te ■Hoofdplaat .allen f 12 s. 12 d. h.; overtreding leerplichtwet: A. M'. Ie Schoondijke f8 s. 8 d. h.; Mf. ,1. Vi. te Groede f5 s. 5 d. h.; overtreding arbeidswet: D. J. D. te Hoofdplaat en D. D. te Hoofdplaat ieder 12 m. f 3 s. 12 m'. 3 d. h.; met voertuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van een motorrijtuig: J. C. te Groede f 20 s. 20 d. h.; met rijwiel links rijden: A. M. v. N. te Oostburg f 10 s. 10 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder zicht baar nummer met letjtejrN. A. H. te Rotterdam f 4 s. 4 d. h.; idem en zonder rood achterlicht: H. A. V. H. te Terneuzen 2 mvf 2 s. 2 m. 2 d. h.; met rijwiel vrijheid en de veiligheid van het verkeer belemmeren en in ge vaar brengen J. N. te Zuidzande f 25 s. 25 d. h.; idem mei motorrijtuig: A. v. D. te Cadzand Vrijspraak; Overtreding der arbeidswet K. G. en J. P. S. te Groede ieder 28 m. f 0.50 s. 28 m. 1 d. h.; C. v. B. Eede f 3 s. 3 d. h.; met motorrijtuig gegeven aanwijzingen niet opvolgenG. T. te Havre ("Frankrijkj) f 20 s. 20 d. h.; in het openbaar voor de eerbaarheid aanstootelijke toespraken houden: A. B. d. C. te Aardenburg f 12 s. 12 d. hl; strooperif: E. M. L. te Eede, Vrij spraak met TTfwiel rijden zonder rem: I. A. F. te Breskens, thans zwervende f 12 s. 24 d. U.; met 'rijwiei r^fden zonder licht: I. 4 F. te Breskens thans zwervende f 20 s. 30 d. li. Malversaties. Voor de rechtbank te Amsterdam is gisteren behandeld de zaak tegen den ex- directeur van het bijkantoor der Nat. Bankvereeniging te Uithoorn, den 39- jarigen J. v. Z., die zich gedurende on geveer 10 jaar aan valschheid in ge schrifte, diefstal en verduistering heeft schuldig gemaakt. Verdachte bekende volledig. De eiscli luidde 2 jaar gevange nisstraf. Het bedrag, dat verdwenen is, schatte de officier van Justitie op ruim écn ton, de verdediger, die clementie bepleitte, kwam tot ongeveer f 75.000. „Zwarte vogels" door Gunnar Gunnarson, Van Lochum Slaterus' U. Arnhem. Soms denk ik wel eens: wat is het toch moeilijk, kaf en koren van elkaar te scheiden. Bijna elke post brengt in deze donkere dagen voor Kerstmis een nieuw pak boeken bnnen; ervaring en intuïtie (beide van een heel gangbare soort!) doen ze direct uiteenvallen in wat met een „aankondiging" moet volstaan en in de te lezen en, naargelang de tijd zulks toelaat, min of meer uitvoerig te bespre ken boeken. Helaas komen, juist van wege dezen tijdsfactor, vele boeken ook nog onder de aankondigingen terecht, die beter of althans meer zouden ver dienen maar dat zij slechts terloops hier opgemerkt. Onder die meer serieus behandelde boeken dan, treft de lezer betrekkelijk zoo heel weinig aan, waarvan men het gevoel heeft: zie, dat ware nu jammer, indien onze Nederlandsche boekenschat met dit werk of met gene vertaling, nu eens niet verrijkt ware geworden! Soms spreekt een boek je aan, soms is he „wel goed", vaak is het zoo neutraal, dat bij de laatste bladzijde het begin den lezer reeds weer ontschoten is.. En zoo nu en dan komt er één tusschen deze lange reeks van onverschillige boeken als het ware doorbreken of opvlammen: het slaat zijn verhaal om je denken héén, doet je plaats en tijd vergeten.en als dat uit is, dan voel je even: ik. heb een meesterwerk gelezen. Zulk een boek van grootschen opzet en oer-sterken inhoud, zulk een dus waarlijk belangrijk boek is „Zwarte vogels" van den Deenschen schrijver Gunnar Gunnarson, afstammeling van een IJslandsch geslacht. Het is 't verhaal van den kapelaan Eiulvur Kolbeinsson uit Rpdesand, die in zijn soberen en daar door des te meer klemmenden en sug gestieven verhaaltrant ons kond doet van de gebeurtenissen in dien IJsland- schen uithoek, zoo omstreeks het einde der XVIII eeuw, toen Bjarni van Syven- deaa met de overspelige vrouw Steinunn voor schout en schepenen moesi ver schijnen, beschuldigd van moord op Jon Torgrimsson, zijn medebewoner van de boerenplaats èn van moord op zijn eigen vrouw, het eeuwig kuchende en hoes tende stumpertje Gudrun Het verhaal boeit ons van het begin tot de laatste pagina, maar men gevoelt voortdurend, dat hier niet 'n handig ver teller of een knap constructeur van een roman de pen voert, zelfs niet, dat enkel een goed psycholoog aan het woord is: neen, de noodlotsgedachte zeil, levende in dezen sterken auteur, heeft hem in staat gesteld „Zwarte vogels" te schrijven. Daardoor werd het zuiver en echt als weinige. Dit koren is wel héél makkelijk van het kaf te scheiden C. F. Andrews: „Indië en de strijd tegen het. Westen" Van Lochum Slaterus U. M-, Arnhem, Het boek van een Engelschman, die poogt den Indischen geest, de ziel van den Oosterling te peilen, om als Wester ling van daar uit de problemen te zien, die het Oosten ons stelt. Andrews is een vriend van Mahatma Ghandi en van Tagore en hij waarschuwt in dit boek voor vele dingen: voor hel pogen dit Oostersche probleem met Wes- tersche methoden te behandelen, hij waarschuwt tegen den opkomenden ras senhaat „die nu acuut geworden is.... tot Groot-Brittanië zelf doorgedrongen en bezig ons eigen maatschappelijk leven tot de kern te vergiftigen". En Andrews doel is: af te wenden „het groote gevaar in de toekomst..., dat onder de hevige spanning der ge beurtenissen het geweld tenslotte in alle hevigheid zal uitbarstenen de plaats zal innemen van den heden nog heer- schenden passieven strijd." Dit boek is van meer dan gewone be- teekenis door het onlangs gepubliceerde rapport van de Commissie-Simon en de Londensche Ronde tafel-conferentie. De strijd tegen het Westen in Britsch-Indië is slechts een onderdeel van de alge- meene vrijheidsbeweging der gekleurde rassen, die in Azië en Afrika zich begin nen te keeren tegen de Westersche vol keren. Dat deze strijd voor Nederland van 't hoogste belang is, behoeft geen be- toog. Andrews gaat in zijn boekje uit van het rapport der Commissie-Simon en hij schildert erin het wezen van de natio nalistische beweging, hij vertelt tal van boeiende verhalen over Gandhi en diens invloed, en hij publiceert verschillende officieele documenten van de hand vau Gandhi en Tagore, die op deze beweging betrekking hebben. Cervantes „Don Quichote", met platen van Albert Hahn Jr. U.M. De Torentrans, Wat een waarlijk royale uitgave is dit! Groot formaat en fraaie, kloeke letter, heldere druk en een overvloedige, zéér verzorgde illustratie: als het mogelijk moet zijn, de oude meesterwerken der wereldliteratuur tot nieuw leven te bren gen, dan zal het toch langs dezen weg zeker moeten lukken. IJit de rij van alle, door menschen- geest geschapen, eeuwig levende figuren: Hamlet, Faust, Don Juan, Thijl Uilen spiegel, treedt Don Quichote als eerste vooraan, aldus de bewerker, René de Clercq, in zijn inleiding. De meesteu lachen om Don Quichote, de besten hou den van hem, allen kennen hem, ten minste bij naam en naar 't uiterlijk. Tot den kern van zijn wezen dringt n'et iedereen door. Kerk en Staat poogden tevergeefs de letterkundige zondvloed van de middeleeuwsche ridderromans te stuiten, niet alleen in Spanje, maar ook in Italië en Frankrijk. Wat die machtigen niet vermochten, deed een arme schrij ver met één enkel boek! Dat is Don Quichote, een reisbeschrij ving, waarin Cervantes het dwaze en belachelijke van de ridderroman zichi- baar voor ieder naar voren bracht. In derdaad een geniale vondst, den van geestdrift en dapperheid mageren en krankzinnigen ridder, den dikken, on- noozel-verstandigen boer Sancho Panza tot schildknaap te geven; de eerste op Rosinante de tweede op een ezel. De Clercq acht Don Quichote naar inhoud en vorm ontegenzeggelijk de ge niaalste roman, die ooit werd geschreven en hij noemt het, na den Bijbel, het be roemdste en meest verspreide boek ter wereld. De bewerker heeft de wel eens wat al te groote breedvoerigheid van drie eeuwen geleden besnoeid tot den neg steeds respectabelen omvang van ruim 500 bldz, V. Zenzinov: „Verwilderde kin deren in Sovjet-Rusland W. J. Thieme Cie, Zutphen. Het is, ook door de uitnemende Rus sische brieven, welke de vertaler van dit boek, dr. Boris Raptschinsky, geregeld in ons blad schrijft, van algemeene bekend heid dat een van de vele gruwelijke pro blemen van Sovjet-Rusland is dat der verwaarloosde kinderen. De schrijver van dit boek, V. Zenzi nov, geeft ons er hier een nauwkeurige beschrijving van en geen zijde van het probleem laat hij onbelicht. Alles zet hij onpartijdig uiteen, daar hij zijn stof alleen ontleende aan officieele stukken, aan de couranten, die onder controle van de Sovjetregeering staan. Die treurige geschiedenis der verwaarloosde kinde ren vindt zijn oorzaak in den oorlog, ge volgd door revolutie en burgeroorlog, die vele families hebben ontwricht en uit eengerukt. Millioenen kinderen zijn ge heel en al aan hun lot overgelaten en het is de staat niet gelukt ze weer op hun plaats te brengen. Gewoonlijk verzamelen ze zich in de steden, ze slapen in vuilnisbakken en leege vaten, overdag zwerven ze rond in de straten, bedelen en rooven uit de winkeluitstallingen; ze zijn in lompen ge kleed, kunnen natuurlijk geen letter le zen of schrijven, maar bedrijven allerlei liederlijkheden, van kindsbeen af zijn ze verslaafd aan alcohol en cocaïne. De regeering heeft getracht dezen wan toestand te bestrijden; maar succes heeft dit niet gehad. Dr. Wolf en arts Y. Hettema: „De natuur als arts" Leidsche U, M. Leiden. Goed beschouwd, is elke geneeswijze een natuurgeneeswijze maar niemand zal zich vergissen: men weet dat daar mede een richting in de geneeskunde be doeld wordt, die meer dan de gewone of ook v/el „officieele" genoemde behande lingsmethoden van zieken, werkt met licht, lucht en water, met zonnebaden en koude douches, met zwemmen en dieet, met vegetarisme en al wat dies meer zij. Dit stevige boekdeel, niet door kwak zalvers, maar door gewone, normaal af gestudeerde dokters geschreven en be werkt, wil den modernen mensch weg wijs maken op dit terrein, dat door ve len, vooral wanneer zij elders eens geen baat vonden, gaarne wordt betreden. Zal het de richting van de toekomst worden? Wie weet maar in elk geval is het beter, onder leiding van een heu- schen dokter als hier aan het woord is, en dan liefst in overleg met een eigen huisdokter „aan natuurgeneeswijze te gaan doen", dan het spoor van minder wel-onderlegden rn dezen te volgen. Dit boek is breed van opzet en rijk geïllustreerd, V. F. Calverton „Bankroet van het huwelijk" H, Meulenhoif, Amsterdam. In dit boek behandelt de schrijver (die ons te veel op den nieuwen koning Karei van Roemenië lijkt, blijkens zijn voor in het boek afgedrukte portret) hij is echter van zijn stiel redacteur van de „Modern Quarterley" en schrijver van eenige boeken, welke in Amerika zeer de aandacht trekken den omkeer in de opvattingen betreffende de sexueele ver houdingen in en buiten het huwelijk, welke tegenwoordig plaats heeft. Van deze veranderingen is het noodig kennis te nemen om zijn tijd te begrijpen. Cal verton schrijft, gesteund door een groote kennis van de literatuur op dat gebied en na zich, zoo dit noodig was, zelf op de hoogte te hebben gesteld; Hij maakte voor dit boek een studiereis door Rus land en Duitschland, Niet alleen uit ethisch oogpunt is zijn werk van belang, ook besteedt de schrijver aandacht aan den socialen en hygiënischen kant van het vraagstuk. Zoo werd zijn werk een breede goed gedocumenteerde studie. Het boek sluit aan bij die van rechter Lindsey, welke wij evenmin volledig kun nen bewonderen als het onderhavige. Maar belangwekkend is het in elk geval wel. Van Dr. Jcs. Schrijnen, Nederland sche Volkskunde I, verscheen een twee de herziene druk. W. J. Thieme Cie, Zutphen. De eerste druk van dit boek verscheen in een tijd, toen van Volkskunde als we tenschap nog nauwelijks kon gesproken worden. Deze na 15 jaren herziene uitgave geeft vooreerst de noodzakelijke aanvul ling van de litteratuur, voegt voorts aan het oude materiaal enkele wetenswaar digheden toe (hoewel evenmin als in de eerste druk naar volledigheid gestreefd is) en geeft ten slotte en dit is het belangrijkste van deze nieuwe bewer king een nieuwe principieele uiteen zetting van methode, doel en streven der volkskundige wetenschap, en van de waardeering der ontwikkeling van de volkscultuur. Prof. Schrijnen heeft in de jaren, die liggen tusschen het verschijnen van den eersten en den tweeden druk, gestaan midden in het wetenschappelijk leven met al zijn wisselende stroomingen, en de vrucht hiervan is een nieuwe en meesterlijke kijk op de volkskundige pro blemen, neergelegd in de heldere uiteen zetting in het eerste hoofdstuk: Diachro- nistische en synchronistische volkskunde. Typologie enz. In dit principieele gedeel te trekt Prof. Schrijnen een merkwaar dige parellel tusschen folklore en taal wetenschap. Voor den vakman ligt voor het oogen- blik misschien de grootste waarde in de zorgvuldig bijgewerkte litteratuur. Dit eerste deel vormt een afgerond ge heel, daar het de principieele uiteenzet ting geeft, en deze uitwerkt zonder naar algeheele volledigheid te streven. ■ie Bij H. P. Leopolds U. M. te 's-G r a- venhage verscheen: „De tocht naar Florida in 1539, zijnde de geschiedenis van den Adelantado Hermando de Soto, gouverneur en opperbevelhebber van het rijk van Florida en andere heldhaftige Spaansche en Indiaansche krijgslieden, geschreven door den Inca Garcilaso de la Vega, kapitein van zijne majesteit en inboorling van de groöte stad Cuzco, die de hoofdstad is van geheel Peru, naar het oude Spaansch bewerkt door Mr. W, J. van Balen en verlucht met illustraties naar oude gravures, fotografiën en een. kaart. Een boeiend verhaal uit den ouden tijd en: historisch. Dat geeft een bijzonder fijn smaakje er aan voor oud en jong! Van de hand van mr. dr. D. Albers verscheen bij H. P. Leopold in Den Haag: „Uit het land der pyramiden". De schrijver maakte een groote reis door Egypte en bracht daarvan niet alleen een groot aantal foto's maar ook vele ervaringen en wetenswaardigheden mee. De laatste niet alleen van het oude Egypte der Pharao's, maar ook van het hedendaagsche land. Afzonderlijke hoofd stukken zijn gewijd aan de Koptische kunst en de voortbrengselen der Mo- hammedaansche wereld. Hoewel zijn boek geen zuiver wetenschappelijk werk pretendeert te zijn, bemerkt men toch van doen te hebben met een modernen reiziger, die zich, na voorstudie, en toe gerust met de noodige kennis, op weg begaf en zijn oogen in dit land goed den kost heeft gegeven. NIEUWE BOEKEN. Bij Brusse te Rotterdam ver scheen „Moderne Woninginrichting" door Jan Lauweriks. Het bevat vele mooie foto's en demonstreert, hoe een modern interieur redelijk verantwoord en bovendien gezellig kan zijn. Er valt voor dezen tijd véél goeds uit te halen! Horreüs de Haas: „Credo" Vrij zinnig Protestantsche geloofjsverklaring, De Tijdstroom, Huis ter H e i d e. „De vrouw van morgen" door Ste fan Zweig en anderen; H. P. Leopolds U. M., Den Haag. F. MüllerLyer „De ontwikkeling der beschaving" met een voorwoord van prof. dr. S. R. Steinmetz - Zutphen W, J. Thieme Cie. Sir James Jeans „Het Heelal", zijn bouw en zijn vraagstukken I. De Sterren hemel, II. Het Atoom, II, De Tijd en IV. Begin en Einde. Met 24 platen buiten den tekst. Geautoriseerde vertaling van dr. S. L. van Oss. H. P. Leopolds U. M, te 's-G ravenhage. Klabund: Borgia, het vervloekte geslacht" een boek dat deugdelijk in het vergifkastje moet! Em. Querido, Ann- sterdam. Broder Christiansen: „Het aspect van onzen tijd" (Van Loghum Slaterus U. M., Arnhe m). Doel van dit boekje is om het wezen van het heden te bepalen, en dit wel in verband met gisteren en morgen. Het wijst het karakteristieke van dezen tijd aan op het gebied van de kunst, de lief de, het huwelijk, de kleeding, den dans, het handschrift, de opvoeding, de sociale beweging, de filosofie en de religie. „Leven", door prof, dr. Richard C. Cabot, hoogleeraar in de geneeskunde en in de sociale ethiek aan de Harvard- Universiteit; vertaling van zuster A. M, F. Onnen (Brusse, Rotter da m). 9

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 7