PUIS voor het weghalen Laat U kwellen Kortgene, ONZE ANIiSSUiKER Werk Grand Hots!, Kaashandel „KAVI" - KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLJKE STAND. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AFLOOP AANBESTEDINGEN MARKTBERICHTEN DROGISTERIJ SCHULTE THIEME SYMB0LUM „NON S0RQENT IN UNDI3". 80 eent een pond prima ROOMBOTER. ETKBÖ5SHpLÜSf8R Wij ontvingen van W. L. eb J. Brus- ses U.M. N.V. te Rotterdam Vogel idyllen van vreemde kusitèn, door J. Vijverberg, met talrijke afbeeldin gen naar fotografieën. Speciaal het vogel leven van de Scilly-archipel pl.m. 150 eilanden ,een waar dorado voor vogel vrienden. Een zeer fraai boek voor vogelliefheb bers is we' de uitgave van A. G. Schoon- derbeek, te Laren, Op het Vogel eiland, door G. van Beusekom, F. Pi J. Kooymans, M. G. Rutten en N. Tin bergen. Met een inleiding vani dr. Jac. P. Thijsse. Het vogelenland, dat somnrgen nog al tijd den Hoek van Holland noemeinl, want voor het graven van den Nieuwen Waterweg lag hier het uiteinde van de (d'uinenreeks van den vasten wal van Holland. Het afgesneden stuk, later „de Beer" genoemd, kwain na het graven van den Waterweg zeer rustig te liggen en werd aldus een uitgezocht vogeleiland en een pracht oord voor natuuronderzoekers. Het boek, met vele zeer fraaie foto's verlucht, legt de levendige getuigenis af van de belangrijkheid van het eiland. En jdan te denken dat de Beer be houden kan blijven; want het is Kroon domein! Het wachten is nog slechts op de nieuwe wet op hel Beheer van Na tuurschoon en ter Bescherming van Flo ra en Fauna. Confetti van Cissy van Marxveldt en Emmy Belinfante—Belinfamte. Uitgave: Valkhoff Co. Amersfoort. Van de twee zoo „gevierde" schrijfsters: Van de twee zoo' „gevierde" schrijfster de eerste o.a. van de Joop ter Heul-serie, de tweede ook van veel jonge meis jesboeken „Zoo zijn verzameld in deez' band De snippers van ons beider hand. Wat ernst hier, wat luimigs daar. Een fleurig, kleurig allegaar. Confetti!" Ned. Herv. Kerk. O De oudste predikant der Ned. Herv. Kerk te Dordrecht, ds. R. Torenbeek,, heeft zijn emeritaat aangevraagd. Ds. Torenbeek stond o.a. van 1902—1909 te Vlissingn. Ds. A. J. Wormgoor te Busstim is beroepen te 's-Gravenhage. Ds. J. H. van Paddenburgh ie El- speet is beroepen te Scherpenisse. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school te Borsselen zijn geplaatst: 1. H. H. de Lozanne teNieuw- vliet; 2. J. J. Kole te Kruiningen en 3. A N. Meijer te Harlingen, De sergeant-machinist W. Ringel- berg, is bevorderd tot adjudant-onderof- ficier-machinist en de sergeant constabel Chr. D. Zuidwijk tot majoor-constabel. den; C. B. en W. d. R., Tholen, ieder 5 of 5 d. h.; overtreding ZeeuWsche Stroomen Vis- scherijreglement: W. C., C. J. C. en J. C., Ierseke, ieder 2 maal 10 of 2 maal 10 d. h.; te Waarde vuurwerk afsteken op den openbaren weg: J, D., Krabbendijke, 15 of 15 d. h.; te 's-Gravenpolder met een motorrij tuig harder rijden dan 20 K.M. per uur: H. J. S., Eindhoven, 15 of 15 d. h.; te Ierseke fietsen over het trottoir: P. T., Ierseke, 3 of 1 w. tuchtsch.; met een rijwiel niet behoorlijk uitwij ken: J. H., 's-Gravenpolder, ƒ5 of 5 d.h.; 's avonds met een voertuig rijden zon der licht: A. d. J., 's-Gravenpolder, 2 of 2 d. h., A. R., Ovezande, 5 of 5 d. h.; 's avonds fietsen zonder licht: S, d. V,, 's-Gravenpolder, J. R„ Ovezande, J, K., Ierseke, F. T., 's Heer Arendskerke, ƒ7.50 of 5 d. h.; met auto rijden zonder minstens twee goed werkende remmen: C. C. H., Goes, ƒ15 of 15 d. h.; met een auto rijdende rechts niet den voorrang geven: A. K., Heinkenszand, 15 of 15 d. h.; met auto geen teeken geven wanneer men van richting verandert: C. J. N,, Kamperland, vrijgesproken; in dronkenschap de openbare orde ver storen en nachtrumoer verwekken: J. J. d. K., A. C. Q., Hansweert, 2 maal 15 of 2 maal 15 d. h,; nachtrumoer verwekken: A. H., Hans- weert, 15 of 15 d. h.; dronkenschap: M. W., Wemeldinge, 15 of 15 d. h.; Doodslag op zijn patroon. Voor de Bredasche rechtbank heeft Donderdag terecht gestaan de 32-jarige fabrieksarbeider M. H. uit Bergen op Zoom verdacht van doodslag gepleegd op zijn patroon, den heer TL F. de Bie, bedrijfschef der N.V. Ijzergieterij v. d. A. F. de Bie en Zn, te Bergen op Zoom, Vrij dagmorgen 17 Oct. ontstond er lusschen den chef en verd. op de werkplaats een woordenwisseling.. H. greep op een gegeven oogenblik een ijzeren staaf en sloeg er zijn patroon zoo danig mee op het hoofd, dat de heer de B. ineenzakte en den volgenden dag aan zijn verwondingen is overleden. H. gaf zich uit eigen beweging bij de politie aan. Verd. gaf als motief op ontstemd te zijn over een standje, dat hij van zijn patroon had gekregen. De officier van justitie eischte acht jaar gevangenisstraf. Dierenmishandeling. Voor de rechtbank te Alkmaar is tegen een 28-jarigen landbouwer en diens 29- jarige zuster resp. twee maanden en één maand gevangenisstraf gevorderd we gens het op dergelijke ernstige wijze af- |-anselen van een paard, dat dit in 'een sloot sprong en een poot brak. Bij het plachten in het abattoir bleek 20 K.G, vleesch geheel murw te zijn geslagen. Bjj Kon. besluit is benoemd tot ad vocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. J. A. de Visser thans isubst. officier van justitie bij de arr rechtbank te Rotterdam. is benoemd tot rechter in de arr rechtbank te Rotterdam Th. R. J. Weijers advocaat en procureur te 's-Hertoaen- bosch. De rechtbank te Haarlem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 60-jarigen koopman J. M. L uit Haar lem, die op 21 Juli j.l. met zijn auto tusschen twee tramtreinen bij de Am- sterdamsche Poort te Haarlem bekneld geraakte tengevolge waarvan de 22- jarige mede-inzittende P. V. zwaar werd gewond en aan de gevolgen overleed. De uitspraak luidde f 1000 boete of 10 dagen hechtenis. De eisch was 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Kantongerecht te Goes. wiglns^ant°nrechter heeft veroordeeld overtreding Leerplichtwet: C. B Hoe- dekenskerke, 2 of 2 d. h„ L. E Hans- weert geen straf toegepast; ni!e! b1letten dat de hond, die hü bil zich heeft, wild opspoort: K. L P D Wemeldinge, 2 maal 5 of 2 maal 5 d h denied- Pg jn1ngRl0OP€f °P bezaab den grond. P. J. S„ Borssele, 15 0f 15 vuur aanleggen op korten afstand van goederen: A. K., Goes, 10 of 10 d. h straatschenderij: I. L. v. D 's-Gra" venpolder, ƒ15 of 15 d. h.; W wielen van zijn wagen niet van klein en modder zuiver houden: G. P., Ierseke, 'i s-Gravenpolder, ƒ5 of 5 d. h.; su)a op den openbaren weg werpen: 10 "ouTff: C- H- Wintert,, lan°dVe?^ding 'arbeidswet: M. W„ Ril- 3 d h L 'g of 25 2 C KVaLL j.'.,Goes' !0 of 10 d. h., P Ongelukken. Donderdagmorgen is de 65-jarige lood gieter G. te Den Haag van een dak gevallen. De man is bijna onmiddellijk aan de gevolgen van dezen val over leden. aUTO TE WATER GEREDEN, BE STUURDER VERDRONKEN. Donder dagavond is een auto, bestuurd door den beer Liem Ri In, oud 26 jaar, afkomstig uit Leiden, door tot nog toe onbekende oorzaak te Delft in de (Provinciale Vaart gereden. Door voorbijgangers werden onmid dellijk pogingen ingesteld om den heer Liem uit den auto, die geheel onder wa ter zat, te bevrijden. Na heel veel moeite gelukte het den heer L. uit den auto te bevrijden doch de levensgeesten ble ken reeds te zijn geweken. Een mede inzittende damte, die men eveneens wist te redden, bleek nog niet te zijn overleden, doch was bewusteloos. ONEERLIJK BRIEVENBESTELLER. De politie te Utrecnt heeft een 36- jarigen brievenbesteller, die uit een brief 'n vulpenhouder zou hebben verduisterd opgesloten. Bij een huiszoeking' in zijn woning is een groot aantal aan de post toevertrouwde brieven en andere stuk ken gevonden.. GEPAKT, De moordenaar van den bijoutier Dannenhofer, die den 19en No vember 1.1, in zijn zaak in de Avenue Mozart te P a r ij s werd vermoord, is gepakt. Hij is een jonge man van 25 jaar, Georges-Raymond Gauchet; een jong- mensch van zeer goeden huize, die na den dood van zijn vader in het bezit van een groot vermogen was gekomen, dit met vrouwen had verspeeld en verbrast en ten einde raad een willekeurige juwe lierszaak was binnengeloopen om zijn slag te slaan. Hij had den bijoutier niet willen dooden, doch toen deze zag dat hij hem bestal en een revolver wilde grijpen, had hij hem met een Engelschen sleutel neergeslagen, EEN INBRAAK. Woensdagochtenc werd in een laantje te JaarsveL een brandkast gevonden, waarvan de achterzijde geheel was opengescheurc De brandkast bleek uit de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk te Jaars veld afkomstig. De inbraak moet in den nacht van Dinsdag op Woensdag of reeds een nacht vroeger geschied zijn. Opmerkelijk is, dat een paar maanden geleden dezelfde brandkast door inbrekers is bewerkt. Toen was er ongeveer 25 uit verdwe nen. Thans wordt eveneens 25 vermist. VAN EEN RAADSKELDER EN EEN FRUITTENT. - Onbegrijpelijk komt Opmerker II het ingezonden stuk van No. I voor. De heer lendrix komt ten eerste als zakenman lier (dat hij een grooten strop zal ha- en, is zijn zaak) u hoofdzaak zal daarbij echter wezen, dat hij maar iets te ver- iezen hééft. Wat tafelschuimers betreft, vindt op merker I niet, dat dan alle café's tafel schuimers van de winkeliers zijn Opmerker I wij leven vrij en blij en ieder mag nog volgens de wet verkoop pen in zijn zaak wat de wet hem toe staat. Weet U wat dan wel tafelschuimerij uit het zomerdebiet is En wel reeds jaren, zonder dat één raadslid als goed lurger zijn stem er tegen liet hooren Dat is een tent met fruit op de markt en Zaterdags een wagen bloemen in de Lan ge Delft, dat is nu met recht tafelschui- men, hetgeen de fruit- en bloemenwin keliers op hun winterdebiet heelemaal niet konden missen, (maar dat zijn maar ruit- en bloemenmenschen) en daarvoor komt ter vergoeding een luttele cent marktgeld in de gemeentekas, die toch ook een bron moet hebben van inkom sten. Van die hal kan een aardige cent gemaakt worden, dus is daar de geheele gemeente mee gediend. In vriendschap, Opmerker II, [Hoe nu, goede vriend gij verwijt opmerker I, dat hij voor eigen parochie zou preeken, gij zegt, dat wij „vrij en blij leven" endan komt er een an der aapje uit een mouwtje en gij keert u tegen Middelburgsche burgers, die op hunne wijze ook „vrij en blij" een be- staantje willen verdienen, door fruit of bloemen op straat te verkoopen Men zou haast gaan denken, dat ook gij onder het mom des algemeenen be- langs, voor eigen zaak preektet Red.] OVERWERKEN IN DE ST, NIKOLAASWEEK. Geachte Redactie, Met verbazing las ik het ingezonden stukje der afdeeling Middelburg van den Chr. Kantoor- en Handelsbedienden- bond, waarin deze als haar meening te kennen gaf, dat de winkelbedienden niet langer dan gewoonlijk mogen werken Als dit zoo is (het is niet zoo) hoe komt het dan, dat zoovele bedienden na 8 uur in den winkel aanwezig zijn, zon der dat de politie ingrijpt Kunt U, geachte redactie, hierover eenig licht verspreiden - Met belangstelling zie ik eenig onder schrift in Uw blad van heden tegemoet. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, BOUMAN. [Geheel daargelaten onze negatieve waardeering voor handelsbedienden, die in zulk een week hun werkuren op een goudschaaltje afgewogen wenschen te zien, moeten wij toegeven, dat in het al gemeen de opvatting van den bedoelden Chr. Bond juist schijnt. De winkelbedien den mogen, ongeacht de ontheffing van de bepalingen op den winkelsluitings tijd, niet langer werken dan op de ar beidskaart staat aangegeven tenzij het betrokken districtshoofd overwerk- vergunning gaf. Dit laatste is in ver schillende Middelburgsche zaken, naar ons bij informatie bleek, het geval ver moedt men echter ergens een overtre ding, dan kan de politie gewaarschuwd worden, Red,] hem toch een knauw gegeven, al neemt hijM an aan het politiek leven ook weer actief deel, de post van premier zou hem te zwaar vallen. Het confl'ct in de Engelsche mijnindustrie. De conferentie van mijnwerkersafge vaardigden verwierp gister het voorstel tot het afkondigen van een ajgemeene werkstaking met 230.000 tegen 209.000 stemmen. Na deze verwerping, heeft de fede ratie de kwestie van de spread over ver wezen naar de verschillende districtsfe deraties: Daarmede is in ieder geval de mogelijkheid geschapen ,de voorloopige overeenkomsten op den grondslag waar van de onderhandelingen voor feen ïe- finitieve overeenkomst moeten worden voortgezet, te doen handhaven, waar door ,ten minste voor de allernaaste toekomst het gevaar op een nieuwe ver scherping van het conflict in den En gelschen kolenmijnbouw is ondervangen. Na Dietrichs verklaring. Op grond van de beraadslagingen in den Rijksdag neemt men aan, dat de re geering een meerderheid van ongeveer 15 stemmen voor het handhaven van de önoodverordening zal krijgen. De sociaal-democraten en de Duitsche volkspartij zullen bij de stemming voltal lig aanwezig zijn. Wat de moeilijkheid tusschen den rijks kanselier en de Beiersche volkspartij be treft. neemt men aan. dat deze door verdere besnrekineen tusschen de verte genwoordigers der partij en den rijks kanselier geregeld zullen worden, zoo-, dat ook de Beiersche volkspartij voor de noodverordening zal stemmen. BELGIE. In afwachting dat het parlement zijn goedkeuring heeft gehecht aan het dooi* den minister van financiën Houtart ingediende en door de Kamer trouwens reeds in behandeling genomen' wetsont werp, waarbij de heffing van accijnsrech ten oj) inlandsche suiker "tijdelijk wordt geschorst en de douanerechten op bui- tenlandsche suiker van 80 op 100 fres per honderd K.G. worden gébracht, heeft de regeering een besluit gereed gemaakt waarrn liet wetsontwerp feitelijk is op genomen. Dit Kon. besluit verscheel Donderdag reeds in den Moniteur Beige en is onmiddellijk van kracht geworden. BRITSCH-INDIE. Langzamerhand komen te Rangoon' bijzonderheden binnen omtrent de ge- gevorgen der aardbeving van'Birma. Tot nog toe heeft men in totaal 36 dooden en ruim 100 gewonden geteld. Te Pia igingen verscheidene huizen in vlammen op. Kabinetscrisis in Frankrijk. Het kabinet-Tardieu is' gister door den Senaat tot heengaan gedwongen!. De dagorde zonder vermelding van van vertrouwen in het gouvernement door het kabinet afgewezen werd met 147 tegen 139 stemmen aangenomen'. De ministers verlieten daarop de zaal. De uitslag bleek een verrassing te zijn ook •voor den senaat 'zelf. Een eigenlijke strijd is niet geleverd, dat is liet eigen aardige. Er werden van radicale zijde door een senator alle grieven opgesomd die 'd eze tegen Tardieu hadden, doch daar kwam weinig van de buitenland- ische politiek in voor. Tardieu was in zijn antwoord zakelijk en beknopt. Hij vond den atmosfeer ver giftigd, en vroeg een stemming, die klaar heid zou brengen. Zijn rede was zoo tiritpressionabel dat men de crisis j weken waande. De oppositie trommelde zijn mannetjes bijeen, toen kwam de re geeringspartij acht stemmen tekort Wat nu? Vraagt ieder, speciaal in de politieke kringen. Poincaré werd genoemd, doch deze zal bedanken, naar hij verklaarde. Zijn ziekte, nog niet zoo lang geleden^heeft Middelburg. Van 3—5 Dec. J. J. v. d. Heuvel 27 j. en C. C. Hackenberg, 22 j.; J. v. d. Putte, 28 j. en D. C. Griep 23 j W. D. J. Korstanje .22 j. en E. de*Rijke, 21 j.; C. J. M. Lameijn, 23 j. en C. M. Log- mans, 18 j. J. P. Verheule 24 j. en J. Schouten ,23 j. Bevallen: J. de Troije, geb. Semeijn,, A. N. Openneer gëb. Hibels ,z. Overleden: J. C. A. van "der "Harst, men van M. J. Plankeel, 86 j. De Rijkswaterstaat heeft het ma ken van dijken, ophoogingen, en be ton- en steenglooiingen en wegverhar dingen en het uitvoeren van bijkomende werken, behoorende tot de werken van den aanleg van een vluchthaven aian het Zijpe gegund aan den heer J. J. Geluk te Tholen voor f 101.475. Middelburg, 4 Dec. Op de veiling werden de volgende prijzen besteedt Peren: Francois Borgia 20 ct., Gieser Wildeman 12—21, Pondspeer 22, kleipe- ren 11—20, alles per K.G. Appels: goudréinette 1748, zoete Bel lefleur 13—27, zure Bellefleur 22:38. zoete armgaard 27, grauwzoet 31—37. Koningspipping 12—28, Present vató Lun- teren 28, Reinette d'Or 15—25, Sterap pel 32, Campagne zoet 1022, mispels 14, alles per K.G. T~""" T- IW MM» I S Zierikzee, 4 Dec. Tarwe f6.50 10, chevaliersg'erst 6.25, haver 5, brui ne boonen 810.60, erwten (schokkers 8—12. Aardappelen: Eigenheimers 2.75, bon te aardappelen 2.502.75, blauwe id. 2-75—3, uien groote bruine en witte 0.70 —0.75, kleine uien 0.50. an voer en vraag tamelijk, kipeieren 8.10. Boter 0.68-0.82. Abonnementen en Advertentiën voo» dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS is smakelijk gemakkelijk en goedkoop. Eéa theelepeltje is voldoende voer een kop melk. Per ons 25 cent in het Huis met de Roode Pilaren. COLLEGIUM ILLUSIRE Clil De Receptie van het Collegium Illu8tre op 6 December a s. in de Sociëteit ,,St. Joris" te Middel burg zal gehouden worden van 4J5£ uur. D. VAN DOORN, h. t. Ab-Actis Feestcommissie. Lange Delft. LANGEVIELE K 202 levert U voor Neemt proef. Agent: JOH. JEELOF, Kapper, Middelburg. Likdoorns doen ondragelijkpijn, ze hinderen U bij 't loopen of dansen, en nauwsluitend schoeisel kunt U niet dragen. Verdrijf de pijn en verwijder de likdoorn met Gedézalf of Gedépleister, 't Zijn beproefd* middelen I UKPOQftNZAlF 1W DROGISTEN DOMBURG. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op Woensdag 17 De cember 1930, des namiddags te half twee uur, in café „WILHEL- MINA" te Domburg, in het open baar verkoopen: I. EEN WOONHUIS en ERF, met BERGPLAATS en TUINTJE al daar, aan de Stationstraat, wijk D no. 36c, groot 92 centiaren, met het recht van uit- en ingang door de gang van het naastgelegen perceel naar den Singel. II. HET GEBOUW, gediend heb bende tot machinekamer van de voormalige Electrische Centrale, aldaar, aan den Westweg, wijk D no. 15B, met aangrenzend terrein uitkomende aan de Tramsingel, groot 2 aren 48 centiaren. III. EEN WOONHUIS (eenige jaren geleden nieuw gebouwd) met SCHUURTJE, ERF en TUIN te Aagtekerke, op het dorp, no. 43A, groot 2 aren 72 centiaren. Alles dadelijk te aanvaarden. Bezichtiging: Woensdag 10 Dec, en Dinsdag 16 Dec., telkens van 1012 en van 24 uur, en Woens dag 17 Dec. van 1012 uur. Breeder omschreven in biljetten, verkrijgbaar ten kantore van ge noemden Notaris aan de Lange Deflt te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3