fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 DECEMBER 1930. No. 284. DOOR ALICE CAMPbEtC DE STERRENHEMEL 310 Dec., 20 uur M. T. ZU10 PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering van da Staten van Zeeland, wa ren 38 leden aanwezig. Afwezig de heeren Welleman, Dumo- leijn, Overhof en Catshoek. Ingekomen was een verzoek om sub sidie van het hoofdbestuur der vereeni- ging tot bevordering van de vakopleiding van handwerkslieden in Nederland in de kosten van het houden van een nationaal congres in 1931. Dit werd in handen gesteld van Ged. Staten om advies. Reglement op de wegen en voetpaden. Het eerst behandelde voorstel was dat lot wijziging van hel reglement op de we gen en voetpaden in Zeeland, zoodat on beschermde sterkstroomgeleidingen met tage spanning 4 M. en op kruisingen 5 M. hoven den grond moeten hangen en met Iioo,ge spanning resp. 6 en 7 Mv ter wijl hel aanleggen van werken ook bo ven den grond wordt onderworpen aan de (goedkeuring van B. en W. v Inzake gladheid van wegen wordt als oorzaak daarvan naast ijzel ook ijs en Sneeuw opgenomen. Verder wordt be paald dat een voertuig of de lading niet liooger mogen zijn dan 3.70 M. boven den weg. Naar aanleiding van In de af deeling on (gjemaalde opmerkingen ihiselt de hoofd ingenieur gerapporteerd, dat er geen re den is en dal het ook niet gewenscht is, p;ok voor beschermde geleidingen ge noemde hoogte voor te schrijven, dat er geen bezwaar is om in plaats van trekdieren te lezen dieren, opdat ook rij paarden en dekhengsten onder de bepa lingen vallen voor gladheid van wegen en dat het gewenscht blijft evenals tot nu toe de bepalingen niet te doen gel den voor voertuigen komende uit andere provinciën of rijken, als zij aan de daar bestaande voorschriften voldoen. Met dit rapport kunnen Ged. Staten zich ten volle vereenigen. Het voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Afkoop tollen. Het volgende voorstel was dat om te bepalen, dat de tollen op wegen van het Provinciaal wegenplan op verzoek der tolgerechtigden worden afgekocht te gen een hun te betalen afkoopsom ten bedrage van het drie vierde gedeelte van de gekapitaliseerde waarde der gemid delde jaarlijksche bruto-opbrengst van den tol over de aan het jaar, waarin de afkoop geschiedt, onmiddellijk vooraf gegane kalenderjaren. In de afdeelingen of bij de beantwoor ding van het algemeen verslag, wijzen Ged. Staten er nog op, dat het hier geldt tollen, die verdwenen moeten zijn alvo rens voor de betrokken wegen Rijks- steun kan worden verkregen; dat thans de tolgelden veelal niet voldoende zijn, om de wegen naar behooren te onderhou den, dat Ged, Staten alleen rekening houden met den eigenaar van den tol en deze zich met zijn eventueelen pachter moet verstaan, Het geldt nog 5 tollen, waarvoor concessie is verleend en deze zijn te onderscheiden van de gemeente- tollen, die eer als belasting-object zijn te beschouwen. De heer KODDE ziet in de voorgestel de regeling een onbillijkheid tegenover hen, die vroeger bereid waren af te doen koopen voor de helft, terwijl nu drie vierden moet worden betaald. Zij, die vroeger afkochten, blijken nu de provin cie geholpen te hebben. De heer VAN DER WEIJDE verdedigt het voorstel van Ged. Staten, omdat de toestand door het provinciaal wegenplan geheel is veranderd; de verbetering der wegen is er nauw mede verbonden. De heer KODDE zegt, dat dit toch voor andere wegen, die vroeger tolvrij werden, ook geldt. 30. 01 het kwam door haar vast besluit, of foor het vooruitzicht van 't ritje ui den namiddag, maar zij zette de zaak uit haar gedachten. Ze was blij om eens wat v: n de omstreken te zullen zien en blij- der nog omdat Roger Clifford haar ge vraagd had mede te gaan. Door onder vinding wist ze, dat een man nooit zoo iets vraagt uit plichtsgevoel. Juist had ze haar patiënt klaar ge maakt voor zijn middagdutje, toen Ro ger, warm en verbrand door de zon, binnenkwam. „Maakt u zich vlug klaar, laten we van de zonneschijn genieten; maar trekt u eetl warme mantel aan, want de auto is open," Na hen minuten zat ze naast hem in ae. eme Citroën, glijdend over gladde buitenwegen. Na haar lange opsluiting us door haar werk vond ze de fris- scne wind en het mooie uitzicht op de ler^en heerlijk en opmonterend, bent zeker al in Nice en Monte Carlo geweest?" „Ik, neen, ik ben nog nergens geweest. Het voorstel wordt z. h. s, aangeno men. W egenbelastingverordening. Het voorstel om te bepalen, dat van ten hoogste 50 pet. bijdrage voor wegsverbe- tering in bijzondere gevallen door Ged. Staten kan worden afgeweken, gaf een lid in een afdeeling aanleiding te wen- schen, dat dan 60 pet. wordt bepaald, doch andere leden en ook Ged. Staten in hun antwoord, hielden zich aan een vrij heid van handelen door Ged. Staten, die de zaak beter kunnen beoordeelen dan de Prov, Staten. De heer KODDE kan zich met het voorstel niet vereenigen, omdat er nu geen maximum meer in de verordening staat; wat z. i. ook voor Ged. Staten makkelijker zou zijn. De heer YAN DER WEIJDE meent, dat dit laatste niet juist is, maar spr. kan verzekeren dat Ged. Staten zeer voor zichtig van hun vrijheid zullen gebruik maken. Het voorstel wordt z, h. s. aangenomen. Kinderbescherming. Ged. Staten stelden voor afwijzend t beschikken op het verzoek van het Be stuur van het Bureau voor Kinderbe scherming te Amsterdam om subsidie uit de Provinciale kas. Bij de behandeling in de afdeelingen wilden sommige leden wel steunen, een met f 200, een ander noemde f 50 of f 100, en wel omdat het bureau voor het geheele land adviezen geeft. Andere leden meenden, dat men nu eens moet afwachten wat het bureau, dat voor het eerst subsidie van het Rijk en de ge meente Amsterdam krijgt zal prestoeren. Nog werd aanmerking er op gemaakt, dat niet alle gegevens aan de leden der staten zijn toegezonden, doch alleen ter visie gelegd, waartegen Ged. Staten in hun antwoord opmerken, dat in het on derhavige geval de toelichtende beschei den tamelijk omvangrijk waren en zich daaronder een boekwerk bevond, terwijl zij meenen, dat het lidmaatschap der Sta ten niet in die mate beslag legt op den tijd der t'tularissen, dat niet in enkele gevallen verwacht zou mogen worden, dat voor het nemen van inzage den noodigen tijd kan gevonden worden. De heer DE BAARE meent, dat het hem makkelijk wordt gemaakt dit voor stel te bestrijden. Reeds in 1925 wordt zeer waardeerend over dit bureau ge schreven, en dit later eveneens door ver schillende vooraanstaande doktoren. Het nut erkennen trouwens Ged. Staten eveneens; maar een verschil met sprekei; is er over het nut voor de provincie. Ieder kan inlichtingen bij het bureau in winnen, en dit bestaat reeds van 1917 als afdeeling van den B, v. N. O. en sedert 1929 is het een afzonderlijke in stelling, wat o.a. een anderen finanti- eelen toestand heeft geschapen. Spr. noemt Nd.-Holland en enkele ge meenten die subsidie geven en spr, hoopt, dat Zeeland dit voorbeeld zal volgen en stelt voor 100 te geven, Spr. acht het niet overdreven te vragen naar de me morie, natuurlijk moeten boeken niet worden overgedrukt. De heer VAN DE PUTTE zegt, dat niet alles wat nuttig is, kan gesteund worden. Te meer is dit hier het geval, omdat men uiterst voorzichtig moet zijn met n'euwe subsidies. Alle stukken lagen toch ter lezing. Spr. verdedigt het voor stel van Ged. Staten. De heer DE BAARE begrijpt niet, dat men bij 100 zich op zuinigheid beroept en bij 100.000 niet. Het voorstel-De Baare wordt verwor pen met 31 tegen 7 stemmen, die der S.D.A.P., V.D. en van den heer Reilingh Restauratie kerk en toren te Goes. Ged. Staten stelden voor af te wijzen het verzoek van Burg. en Weth. van Goes en de Kerkvoogdij der Ned. Herv, Ge Ik kwam hier met een patiënt en precies een week daarna was ik bij dr. Sarto- rius, „Dan is alles nog nieuw voor u. Ik wou dat ik u eens veel kon laten zien. Als die plaatsen nu maar wat dichter bij waren. Maar wanneer mijn vader her stellende is, moeten we zien wat we kunnen doen." „Dat zou verrukkelijk zijn; er is niets aan om alleen te gaan. Ik weet natuur lijk niet wat de dokter zeggen zou als ik zulke tochten ging maken. Hij zou het n'et goed vinden." „Moogt u hem graag lijden?" vroeg haar metgezel plotseling. „Dr. Sartorius?' vroeg ze met ge fronste wenkbrauwen, „dat weet ik niet. „Ik houd niet van hem en ik heb ook geen hekel aan hem. Ik bewonder hem zeer; ik geloof, dat hij heel knap is, èn als medicus èn als man von de weten schap." ,,Ja maar als mensch?" ,,Ik geloof niet dat hij een mensch is", antwoordde zij lachend. ,,Ik kan hem nooit als mensch beschouwen." „Dat vind ik ook. Maar niemand is zoo phlegmatiek als hij schijnt; hier of daar moet er toch een vonkje enthou siasme gloeien." „O, maar dat vonkje is er?" Weet u dat niet? Hij leeft geheel voor zijn on derzoekingen, dat is het eenige wat hem interesseert. Hij practiseert om in zijn levensonderhoud te voorzien, maar elke vrije minuut is voor het vorschen naar meente aldaar om eeen bijdrage in de kosten van restauratie van den dakruiter en het torenuurwerk met klokkenspel der St. Maria Magdalenakerk aldaar. Daar blijkens het algemeen verslag, een groot deel der leden van oordeel blijkt te zijn, dat de Provincie, niettegen staande zij reeds een, voor haar doen aanzienlijk, bedrag heeft geofferd voor het herstel der kerk, ook in de kosten van herstel van den toren een bijdrage behoort te geven, zijn Ged. Staten be reid, een voorstel in d en geest te doen, Evenwel zal die bijdrage zich naar» hun oordeel, behooren te bepalen tot den toren, uurwerk en klokkenspel, daarge laten de vraag, of deze van den aanvang af in den toren aanwezig zijn geweest, vormen in elk geval niet een integree rend deel van het kerkgebouw, hetgeen vrel van den toren gezegd kan worden. Uitgaven hiervoor zijn in zekeren zin als weelde-, niet al onontkoombare uitgaven te beschouwen en het schijnt redelijk, dat wie een dergelijke weelde wenscht, voor de daardoor veroorzaakte uitgaven zelf opkomt, doch niet bij derden om steun aanklopt. Is evenwel het herstel van den toren te beschouwen als een onderdeel van het herstel van het kerk gebouw, dan volgt hieruit, dat de te ver- leenen bijdrage niet meer kan bedragen dan 5 pet. van het benoodigde bedrag, derhalve ten hoogste f 1200, en stellen Ged. Staten nader voor in dien geest te besluiten. De heer VAN DER WART wil eerst een misverstand uit den weg ruimen, de kerkvoogdij heeft met den toren niets anders te maken, dat dat zij wettelijk eigenares is, wat alleen blijkt uit het be talen van de brandverzekeringspremie, Het is een zuiver burgerlijk belang. Spr. spreekt dan ook niet als voorzitter der kerkvoogdij, niet als Goesenaar, doch als Statenlid. De toren is niet te scheiden van de kerk, evenmin als te Tholen of te Hulst. Spr. verzekert, dat het uurwerk wel de gelijk onder de restauratie moet vallen, omdat de werkzaamheden er mede ver band houden. De toren is er op gebouwd om er klokken in te hebben, maar spr. geeft toe, dat het uurwerk een nieuwig heid zou zijn in de subsidieering. Spr. stelt voor 10 pet, te geven tot een maximum van 2400. De heer ADRIAANSE zegt dat de fi- nancieele toestand van Goes van dien aard is, dat het voorstel van Ged. St. ver genoeg gaat. De heer VIENINGS vindt het zeer goed niet voor het carillon te betalen. De heer STA VERMAN meent, dat het een onderdeel der kerk is, en men niet alleen voor den toren 10 pet. moet geven. De heer VAN DER WART meent, dat men aan Tholen reeds gaf en in Hulst zal geven voor den toren. De heer VAN DE-PUTTE zegt, dat als men direct ook voor den dakruiter gevraagd had, men het zeker zou hebben gekregen. De heer SONKE zegt, dat een toren of een dakruiter heel iets anders is. Het voorstel-Van der Wart wordt ver worpen met 27 tegen 11 stemmen. Dat van Ged, Staten werd z, h, st. aangenomen. Herstel Raadhuis Veere. Ged. Staten stelden voor ten behoeve van het herstel van het Raadhuis aan de gemeente Veere f 10.000 toe te ken nen, n.l. 1 4000 in 1931 en de rest vre- deeld over de drie volgende jaren. Naar aanleiding van in de afdeelingen gemaakte opmerkingen, hebben leden van Ged, Staten er tegen gewaarschuwd, om ten behoeve van Veere een af zonderlijken post op de begrooting te brengen. Men begeeft zich dan op een hellend vlak, omdat er dan bij latere aan vragen wel weer voorstellen in die rich- ting gedaan zouden kunnen worden. Wil men den begrootingspost in het algemeen anti-toxines." „Ja, heusch? Mijn tante stelt hem hoog en ik ben blij dat u dat ook doet. U «v oordeel heeft veel waarde. Aan hun horloges merkten ze, dat de tijd verbazend snel voorbij ging. „Moet u dadelijk teruggaan?" vroeg Roger, toen hij de auto weer huiswaarts stuurde. „Ik ben niet graag zoo laat", zeide zij met een zucht, ,,'t Is mijn eerste verple ging hier, ik moet me netjes gedragen Maar daar schiet me iets te binnen. Is het erg om, als we gingen naar de villa van den dokter in de Route de Grasse? Ik heb er mijn Fransche spraakkunst laten liggen en zou die graag ophalen.'' „Dat gaat heel gemakkelijk, als u het huis maar aanwijst." Ze kregen de villa spoedig in het oog; alles zag er even gewoon en keurig uit als toen zij er eenige weken geleden voor de eerste maal kwam. Licht uit de auto springend, trok Esther aan de schel en wachtte op den vriendelijken Jacques om open te doen, Maar.er kwam niemand. „Is er iemand in huis?" vroeg Roger. „Ja, de knecht van den dokter, maar hij is misschien uit." Ze belde weer; van uit de ver afgelegen keuken hoorde zij de schel langdurig luiden. ,,'t Ziet er verlaten uit", zeide Roger, de gesloten vensters langs kijkende. Met een verlegen lachje begon Esther in haar taschje te zoeken en vischte er een huis sleutel uit op. „Wat ben ik toch dom, Ik vergat dat EERSTE KW ©VOLLE HAAN C§ LAATSTE KWARTSER NIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATÜRNUS Bovenstaande sterrekaart stelt voor een projectie van den sterrenhemel, zoo als deze in Nederland zich thans op den hierboven aangegeven tijd aan ons oog voordoet. Men dient er daarbij evenwel rekening mede te houden, dat ten op zichte van de richting Noord-Zuid, een omwisseling van Oost en West heeft plaats gevonden; de bedoeling daarvan was, te voorkomen, dat de sterrebeelden in spiegelbeeld op de kaart zouden ko men, waardoor de oriëntatie moeilijker wordt. Bezwaren heeft deze omwisseling van O. en W. niet, omdat men toch niet den geheelen sterrenhemel gelijktijdig kan overzien. Wanneer men slechts dat ge deelte van den hemel, waarnaar men zijn blikken richt, op de kaart naar zich toe draait zoodat b.v. hij, die het weste lijk deel van den hemel wil bestudeeren, de kaart draait, totdat „WEST onder aan is en hij beschouwt dan het vier dedeel van de kaart, omsloten tusschen het middelpunt, 't N.W. en 't Z.W. en den horizont, dan is dat een getrouwe en duidelijke afbeelding van den sterren hemel in het Westen. Voor een. ander deel des hemels gelden dezelfde regelen niet verhoogen, dan zou de bijdrage voor Veere verminderd moeten worden, doch het is geen bez'waar om het jaarlijksche bedrag te verhoogen, omdat er niet zoo veel gebouwen meer over zijn, die voor een bijdrage in de restauratiekosten in aanmerking komen, zoodat verwacht mag worden, dat binnen afzienbaren tijd geen aanvragen meer zullen binnenkomen en de begrootingspost kan vervallen. De heer DE BAARE acht de wijze van financieele regeling minder gelukkig. De heer KODDE zou het aangenaam vinden als het voorstel werd gedaan bui ten verhooging van den betrokken be grootingspost. De heer VAN DE PUTTE zegt dat Ged. Staten er bezwaar tegen haddén in eens 10,000 extra voor Veere uit te trekken en beter den post in het alge meen wilden verhoogen. De heer DE BAARE zegt, dat men nu voor buiten Veere maar 1000 meer heeft. Men moest het niet samen kop pelen. De heer KODDE meent, dat er zuivere stemming moet 'plaats hebben, en wil niet bepaald vastleggen de jaren waarin wordt uitgekeerd. ik de sleutel nog had; eiken dag wilde ik- haar aan den dokter teruggeven, maar op het goede moment dacht ik er nooit aan." Zij stak den sleutel in het Yaleslot en het volgend oogenblik stonden beiden in het schemerachtige voorportaal. Op den grond lagen eenige c;rculaires, de geboende parketvloer was met een laag stol bedekt. Aan den kapstok hing een hoed en een jas, in de salon tikte luid een klok, „Somber is het hier", zeide Roger, een blik werpend in de kille, nette kamer. ,,'t Doet me denken aan een begra fenis." „Die kamer ziet er altijd zoo uit; ze wordt alleen gebru'kt als wachtkamer voor de patiënten." Ze deed de deur van de salie a man ger open en trad binnen, doch bleef op eens staan en zag rondom zich. ,,'t Lijkt wel of Jacques hier zijn vrienden heeft getracteerd", zeide zij, wijzende naar een collectie flesschen op het buffet en een syphon met een flesch whisky op de tafel. „Waarachtig, het lijkt er naar." Roger las de opschriften van de fles schen: „Noully, Pral, Gordon jenever, Angostura, Bacardi's rhum, absinthe, dat is nog van voor den oorlog. Als Jacques al die dranken door elkaar drinkt...." „Ik heb Jacques nooit iets anders zien drinken dan gewone landwijn", zeide Esther hoofdschuddend. „Maar er zijn twee personen geweest, want er staan De namen van de sterre beelden zijn rechtop geteekend; de eigennamen van enkele der bekendste sterren komen op dit kaartje het eerste van de nieuwe maand in cursieve lettersoort getee kend, voor. De gebogen stippellijn, die door den Arend, Zwaan, Cassiopeia, Wagenman en vervolgens tusschen Orion en de Twee lingen loopt, duidt de ligging van den melkweg aan; men noemt deze lijn den galactischen equator. De schijngestalten van de maan zijn in December: 6 Dec. Volle Maan; 12 Dec. L. K.; 20 Dec. Nieuwe Maan en 28 Dec. E. K. Venus is deze maand morgenster in Libra of de Weegschaal; Mars die op dit kaartje nog niet voorkomt staat tusschen Kreeft en Leeuw; Jupiter vindt men de geheele maand in de T w e e 1 i n g e n en S a t u r n u s, die vlak bij de zon staat, is in het begin van de maand nauwelijks, later heele- maal niet meer waarneembaar. Het schoone sterrebeeld Orion is om 8 uur in het O. al geheel boven den horizont; later komt deGrooteHond er achteraan. De heer VAN DE PUTTE zegt, dat Ged. Staten hun voorstel geheel handha ven. De heer ADRIAANSE ziet in het voor- stel-Kodde een groot gevaar voor de ge meente Veere, die nu niet zeker is van de subsidie. De heer VAN DER WART weet hoe alles op losse schroeven staat, als men niet weet wanneer men het geld beslist uitgelceerd krijgt. De heer KODDE wil alleen in dezen tijd niet meer geld voor zulke zaken uit geven. De heer VIENINGS kan met het voor stel. van den lieer Kodde niet medegaan. Het voorstel-Kodde wordt verworpen met 32 legen 6 stemmen, die der SI. Gcref. en S.D.A.P. Subsidie proeftuin Haamstede. Het volgende voorstel was om aan de Vereeniging tot bevordering van Tum- bouw-onderwijs op Schouwen-Duiveland voor de kosten van een proef- en de mons tratietuin alsnog voor eenmaal een aanvullende bijdrage te verstrekken van ten hoogste f 1.313.07. Slechts n een der afdeelingen was twee glazen." «Al pratende nam zij de tumblers van de tafel en bezag ze met aandacht. In een was alleen nog maar wat spuitwater, waarin een sigarettenpuntje dreef, een rood puntje, dat losliet door de vocht. Het deed haar de wenbrauwen fronsen en ze ging naar de boekenkast om haar boeken te zoeken, die ze bad zien liggen onder een stapel medische bladen. „Hier zijn ze, zullen we gaan?" Roger bekeek de tumbler, die ze juist neer had gezet, „Jacques schijnt ook van fijhe sigaretten te houden; rare kerel." Plij zag naar den vloer, die vol siga retteneindjes lag, met hier en daar een rood puntje er tusschen, „Jacques rookt alleen die goedkoope Marylands, die in blauw papier zijn ver pakt", antwoordde Esther lachend. „U ziet, ik ken al zijn gewoonten". Neen, ie geloof niet, dat Jacques hier bezig is geweest, 't is net alsof...." Ze zweeg en bukkende raapte ze van het haardkleedje een klein voorwerp op. „Het was een vrouw, want hier is een haarspeldje." Het was een dun dingetje, een van de onzichtbare soort. Daar ze niet begreep hoe er een vrouw in huis kon zijn, draai de ze het speldje om en om. Toen be merkte ze dat haar metgezel met ge rimpeld voorhoofd naar het plafond staarde, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5