Ti H D Een Hondenbaan. 1 TERUG UIT INSULINDE. OVERAL GEZOCHT GEMENGD NIEUWS. WEERBERICHT etc. Ifcu s 2 recht-tarief bij liet électriciteitsbedrij f. dat echter niet in de a s.raadsverga dering ter tafel komt. B. en W. deelcn mede dat de post van f 7000 onder het hoofd „geraamde invloed prijsverla ging'' met dit voorstel verband houdt Ofschoon namelijk een vaslrechttarief, als zoodanig niet mag meebrengen, dal ook maar één K.Wi.U. door hel bedrijf beneden kostprijs aan de verbruikers zou worden geleverd en op de levering verlies zou worden geleden, zoo is het toch zeer wel mogelijk, dal het vastrecht- tarief oorzaak zou worden van een toe neming dor door hel bedrijf verschuldig de vergoeding wegens maximale belas ting. Om tegen die moeilijk onder cijfers te brengen mogelijkheid gedekt te zijn, is een bedrag van f 7000 uitgetrokken, wal ongeveer gelijk staal met een verlaging van den liclitprijs met 1 cent per K.Wi.U. B. en Wi. gfaau in den breede na, dal enkelvoudige tarieven door hun groolen eenvoud zeer aantrekkelijk zijn, men weet daarbij onmiddellijk wal men voor een eenheid verschuldigd is. Doch het blijkt uit de ele invoering, dat vast rechtstarieven aantrekkelijk zijn, al zul len daar aan zeker ookl onbillijkheden kleven. Hel bedoelt voor den verbruiker meer gebruiksmogelijkheden te scheppen en voor den stroomleverancier een ver meerdering van den omzet, waardoor de bedrjjfswinst zal kunnen toenemen, ook al wordt een aantal K.Wi.U. tegen lagen prijs verstrekt. Als hel bepaald tariefs verlaging zou tengevolge hebben, zouden particuliere slroomlcveranciers het zeker nooit invoeren. De nu in Middelburg gel dende prijs van 24 cent per K.W|.U. is trouwens laag genoeg om voor veriich- lingsdoclcinden aan elke concurrentie van gas of petroleum het hoofd te bie den. Uitbreiding van afzetgebied voor ver lichting zou ook bij den KAN..U.-prijs van 24 cent in de lijn der verwachtingen lig gen Ander.s is het met de toepassing van apparaten voor huishoudelijke doel einden en verwarming. Een slroomprijs van 24 cent is inderdaad een beletsel, om toepassing van die apparaten 1)1 vol le ontwikkeling te laten komen. Vast recht-tarieven vinden dus hun basis in een verwachte toeneming van verbruik, welke gepaard gaat met een stijging der uitgaven voor de verbruikers. Uil dit laatste volgt, dal niet alle verbruikers een voordeel door invoering van vasl rechttarief zullen kunnen genieten, \jiet name niet de verbruikers, welke niet voldoende inkomsten hebben om' hun verbruik op te voeren, tenzij de prijzen voor de meer te leveren, en vpor andere doeleinden dan voor licht zóó laag zou den kunnen worden gesteld, dat zoodoen de het verbruik aan gas, petroleum enz. geheel zou kunnen worden geslaakt. Zoo lang die slaking niet mogelijk is, zullen de betrokken verbruikers eene zoodanige stijging van omzet voor het bedrijf moe ten afwachten, alat eene algoheele ver laging' van den slroomprijs zou kunnen worden ingevoerd. Op vprenstaanden grond zijn B. en W|. er dan ook beslist tegen, dat een vastrecht-tarief zou wor den ingevoerd ter vervanging van het geldende tarief, zooals door een enkel bedrijf is geschied. Zij meenen, dat het naast het bestaande behoort te worden ingevoerd. Voor sommige verbruikers zal misschien zelfs het als vast recht ver schuldigde te hoog zijn. In die omstan digheid zou, wanneer uitsluitend een vastrecht-tarief gold, het doel der elec- tricileitsvoorzicning namelijk beschik baarstelling van eleclriciteil voor een ieder, gemist worden. Onder het bestaan de tarief is zulks niet voorgekpmen, ook al ging het wel eens met verlies voor het bedrijf gepaard. De regeling van het vastrecht mag, de stroomlevering niet verslechteren, doch alleen verheleren. Waar het vastrecht-tarief een vermeer dering van stroomonfzet beoogt, is het voor den leverancier van belang het tarief ook zooveel mogelijk, lol zijn recht te doen komen en dus de verbruiks-loe- neming zoo hoog mogelijk op te voeren. Onder meer zal daarloe bevordering van den verkoop van verschillende appara ten zeer dienstig zijn. Voor het bedrijf brengt liet vastrecht de moeilijkheid, dal een verkeerde calculatie, in het eerste jaar of de eerste' jaren de vroeger jaar lijks gemaakte winsten geheel of gedeel telijk kan doen verloren gaan. Als vastrecht-tarieven vallen 3 hoofd groepen te onderscheiden, nl. piek-tarie- ven, welstands-tarieven en verleden-ta rieven. De eerste zijn gebaseerd op be taling van een evenredig deel' in de vaste kosten, verbonden a,an de uren van hel hoogste verbruik per jaar, dus van de maximale belasting. Zij gaan dus uit van betaling per K.Wi.U. per aangesloten verbruiker. Bij welstandstarieven is men uitgegaan van de ondervinding, dal de verbruikers een zeker percentage van hun inkomen uitgeven voor verlichting hunner woningen. Vele gemeenten in Ne derland kennen een oppervlakte tarief, doch de eenvoudigste vorm van vast recht is het verleden tarief, hetwelk bo vendien voor het bedrijf niet te groot risico meebrengt en een nauwgezette overweging' bracht B. en W|. tot de over tuiging, dat voor Middelburg' een verle den tarief hel meest gewenscht is. B. en W. wijzen er nog op, dal het enkelvoudige tarief te Amsterdam 23 cent is en te Rotterdam 26, dus dat Mid delburg met 24 cent niet aan den lioogen kant is. Zij berekenen eerst welke prijs voor de variable kosten bij het vast recht-tarief het beste is en komen dan tol 8 cent, waarbij de inkoopprijs, zijn de 3.2 cent. is 'verhoogd met (le in 1928 behaalde winst van 4.1 cent, wat naar boven afgerond 7i/2 cent geeft. Met bijbe rekening van de tegenwoordige kolen- clausule ad cent zal dus een prijs van 8 cent beliooren berekend te worden Met nadruk vestigen zij er de aandacht op. dat hel beslist noodig is ook bij de meer te verknopen K.W.U. winst le ma ken, omdat door de veronderstelde toe neming van gebruik versterking der net ten niet zal kunnen uitblijven!, le meer, waar de netspamiiing >slechts 208/120 volt bedraagt. Vooralsnog willen zij niet voorstellen het net le nonualiseeren en op 380/220 volt le brengen, waardoor een netversterking van beteekenis wordt verkregen. In Verband met het risico van het bedrijf zal het vastrecht-tarief voor eiken verbruiker afzonderlijk "door den hoofd-direcleur moeten worden be paald. Men Kan axvoreras te beslissen prijsopgaaf vragen en dat vrijblijvend. N;a enkele jaren kan dan worden nage gaan of verandering mogelijk is. Er 'zal verschil moeten worden gemaakt 'lus- schen een vastrecht-basis voor woningen en een voor andere ruimten als winkels, kantoren enz. Alle verbruikte ejeetriciteit zal door één meter worden aangegeven. Het berekende en le garandeleren vas'te bedrag zouden B. en W. bij vooruitbe taling willen lalen voldoen in twee- (naandelijksclie termijnen in een ver houding van 13 9 5 5 11 17. Voor winkels en kantoren zal een afzonderlijke piek me ter dienen te worden geplaatst als controle dat het van gemeentewege vastgestelde vermogen niet wordt overschreden. Mjocht zulks het geval zijn, dan zal het geheele ver bruik tegen 21 cents moeten worden beta,aid. Gelet op de onzekerheid der resultaten van het vastrecht/tarief vbor het bedrijf, willen B. en Wi. verklaren, dat een verlaging van Jten eenheidsprijs door hen beslist ontraden wordt, zoo lang hel tarief ten minste 1 jaar ge werkt heeft. Enkele ontwerpfórmulieren worden aan den raad overgelegd, die moeten worden gebruikt bij aanvragen en be rekeningen van hel tarief. Ten slotte stel len B, en NV. vqpr met ingang Van de Ineter-opneming in de maand Januari 1931 de verordening te wijzigen en daar in op te nemen dat een z.g|, vastrecht- contract kan worden gesloten, bere kend volgens jaarabonnement. Dit zal verband houden met één of meer der volgende factoren:: 1. het verbruik van een of meer voorafgaande jaren; 2. De oppervlakte van het pand of pandgedeel- te waarop het gebruik betrekking heeft en 3eventueele andere'omstandigheden, die op hel verbruik betrekking hebben. Voor dit normale jaarverbruik zal als vastrecht betaald moeten worden het verschil lusschen het gewone tarief en 8 cent per K.W.'U. Voorts voor elke IC. W LT. moer 8 cent. Voor den conlrole- plekmeler zal geen meterhuur verschul digd zijn. IX De heer Dornstein was binnen gegaan bij de firma KREIJMBORG en Co. om eens te kijken of de flinke jas, die in een der étalages tusschen veel andere mooie confectiegoederen stond, hem pastte. Toen mevrouw zich daarvan ook kwam overtuigen, merkte zij, dat men hier ook allerlei heerenartikelen aantreft en dit in veel grootere keuze, dan de étalages reeds doen zien. Mevrouw vroeg haar man nog even geduld te hebben want zij had verno men, dat er in den winkel aan de over zijde, die der firma ALBERT HEIJN, ook een mooie en goed gevulde Sint Ni- colaastafel te zien was en dit bleek haar volkomen in overeenstemming met de waarheid te zijn. Er waren lekkernijen van allerlei soort te koop, doozen borst plaat en specidaas, chocolade-letters en figuren zoowel van suikergoed als cho colade. Mevrouw sprak haar groote vol doening uit over de keurige inrichting van "den zoo wel voorzienen winkel en bestelde enkele zaken, die men gaarne aan het opgegeven adres wilde be zorgen. Het was intusschen gaan regenen, wat d:t jaar al meer gebeurd was(!) en dit was voor mevrouw aanleiding haar man te vragen even mede terug te gaan naar ,,de Witte Kulder", het parapluiemaga- zijn van den heer C. HOLLEMANS, waar men wist bij iemand te zijn met een bijna 50-jarige ervaring in het vak en waar men dan ook heel aardige para- pluies in verschillende genres zoowel voor dames als heeren en ook voor kin deren aantrof, terwijl de des morgens bezorgde parapluie van mevrouw reeds van een nieuwe balein was voorzien Mevrouw nam deze dan ook weer mede, terwijl de heer Dornstein deed door schemeren welke van de vele wandel stokken een zeer op prijs gesteld ge schenk voor hem zou zijn. Na deze kleine afwijking van de route ging het weer de Langedelft in en nu naar den eersten winkel in de Korte- delft, namelijk die van den heer F. SANDIJCK, waar men een paar mooie platen in lijst wilde uitzoeken. Maar ook in boeken en niet minder in vulpen houders en andere kantoor- en schrijf behoeften. De heer Dornstein had even de Nieuw straat in gekeken en gezien dat de huizen volgende op den boekwinkel leeg staan en gereed om zoo te zeggen om WELLNER-ZILVER. SHOW R.OKIN tO£>-IU AM3TERO/ (Ingez, Med.) te worden afgebroken, hij hoopte hoe goede verkeersverbetering het ook zou zijn voor den heer Sandijck, dat het zijn beurt niet al te gauw zou worden, en zeker niet voor hij een goede andere plaats voor zijn zaak heeft gevonden. Verder op in de Kortedelft was het de winkel der firma H. J. VAN DER MEER, die de aandacht vroeg, omdat het de eenige zaak tot heden was, waar men om zoo te zeggen uitsluitend radio- eriikelen, toestellen, onderdeden en vooral een groote verscheidenheid in luidsprekers aantrof. De heer Dorn stein vond het van beteekenis te hooren, dat deze zaak, die vroeger slechts een agentschap der Vlissingsche firma was, nu een filiaal is en geheel van uit de Scheldestad wordt bestuurd en geëx ploiteerd. De voorwerpen voor aanleg van of gebruik met electriciteit zijn ook in voldoend aantal aanwezig. De heer Dornstein kreeg trek in een lekkere drooge sigaar en vernam, dat men daarvoor kon gaan bij J. PAUL" BUTTLER, dus maar een paar huizen verder. Hij vond hier een ruime keuze in si garen, veelal in kleine verpakkingen, ci- garetten, pijpen en meer zaken, die een aantrekkingskracht op heeren-rookers uitoefenen. De aangestoken „Kosmos"- sigaar deed zich uitstekend smaken en maakte dat een kistje werd gekocht, dat men gaarne zou thuis bezorgen. Het doel was nu een bezoek bij den heer en mevrouw Fernberg, die op de Rouaansche Kade woonden en daarom ging men nu door de sedert enkele ja ren keurig beklinkerde Bellinkstraat. Vóór het doel bereikt was, trok de win kel van den heer S. B, SUURLAND bei der aandacht. Het was daar een schat van mooie meubelen, en allerlei artike len, behoorende tot het meubel- en be hangersvak, in de zeer diepe en ruime etalage, trouwens de naam van dezen zakenman was hen niet onbekend, een na familielid had uit eigen aanschouwen kunnen vertellen, dat wat hier geleverd wordt steeds goed is en men met gerust heid een heele aankleeding van een wo ning aan den heer Suurland kan toe vertrouwen. Even later stapte het echtpaar bij de vrienden binnen en deze zaten reeds met de thee te wachten. De mooie aardig tikkende klok in den gang had de nieuwsgierigheid opgewekt en de heer Fernberg dit bemerkende, zeide, dat de klok afkomstig was uit de jonge zaak van den heer C. A, J, EVER- AERT, wonende in de Langedelft op den hoek van de Nieuwe Kerkstraat, Het was daar volgens zijn zeggen een up to date winkel in alles wat tot het horlogema kersvak behoort, horloges, wekkers, klokken in allerlei genres, terwijl de heer Everaert als goed vakman bekend staat en het dan ook steeds druk heeft met reparaties van uurwerken. Nu men toch bezig was zijn nieuwsgie righeid te bevredigen, vroeg mevrouw Dornstein naar de herkomst van een aardig tafeltje bij het raam en vernam toen, dat dit ook door een vrij jeugdige firma was geleverd, namelijk door de heeren DAMMAN GERNLER, in de Vlissingsche straat, want al leggen die zich speciaal toe op het behangersvak, en dit reeds met goed succes, ook in eigen gemaakte meubelen is er een groote keu ze.' Mevrouw had er ook pas nog zeer billijk een paar kleedjes voor de slaap kamer gekocht, die er zeer soliede uit zagen en die zij mevrouw Dornstein even ter plaatse liet zien. Dit gaf den heer Fernberg gelegenheid zijn vriend mede te deelen, dat ook hij alleen er op uit was geweest inkoopen te doen voor zijn vrouw. Daarvoor was hij geweest bij de firma SIES-WITTE- TROP, in de Gravenstraat, waar een keur in handschoenen, kleedjes, kraag jes, en alles wat verder kan dienen om een damestoilet te volmaken, aanwezig was, en hij had er dan ook een paar mooie handschoenen uitgezocht, terwijl hij meende te mogen zeggen, dat voor zoover hij kon beoordeelen, ook in kou sen hier een groote en rijke keuze was. Ook was hij geweest bij den heer C. VAN DER KLEIJN in de Noordstraat, omdat hij een nieuw theeservies als ver rassing wilde doen thuis brengen. Hij had eerst de afdeeling in deze za ken en allerlei luxe voorwerpen beke ken, maar had ook de afdeeling speel goederen niet overgeslagen en daarbij geconstateerd, dat zoowel in het goed- koopere als het betere hier voor ieder wat wils is. Zoo zag hij er auto's en an dere vervoermiddelen met echte lichten, gevoed uit een zakbatterij. Zelfs een centrale brandautocentrale met inhoud ontbrak niet. Dit waren zoo maar en kele artikelen van de honderden die hij er had aangetroffen. {Slot volgt.) Bij relletjes te Haarlem werd een aantal charges door de politie uit gevoerd met medewerking van de hondenbrigade. Verscheidene men- schen werden gebeten. Krantenbericht. Slagen met den gummistok, Flinke sabelhouwen, Dat is alweer ouderwetsch, Als we 't goed beschouwen. 't Allernieuwste dat is thans Valsche herdershonden: Alle menschen vliegen weg.... Minus de gewonden. Laat de honden op ze los I 't Is toch maar rapaille.... Wie het denkbeeld opperde, Krijge een medaille I Want een recht-geaarde hond Bijt ook met ambitie 't Is een echte hondenbaan Bij liet korps politie. Menschen, die onschuldig zijn, Dat is zijn intuïtie Loopt hij likkende voorbij: Ideaal politie De agenten staan er bij, Rooken kalm hun pijpje, Want hun arbeid, die begint Na den slag, begrijp je Alle restjes menschenvleesch, Waarbij geen gevaar is, Leiden zij dan zwaargeboeid, Voor den commissaris. Waarom neemt dat opperhoofd Geen brigade leeuwen? Dan zijn wij precies zoo ver Als in vroeg're eeuwen. En het resultaat is nog Beter dan met honden: Iedereen, die zich verzet, Wordt meteen verslonden ELAND. Ongelukken, Een 77-jarige man te Amsterdam is tegen een auto opgeloopen. De man is later overleden. Vrijdagavond is een Ford-auto, waarin vier perscnen zaten, bij hoogen water stand in het Oosterdiep te Veendam gereden. De 45-jarige ongehuwde land bouwer E. H. E,, is verdronken. OVER BOORD GESLAGEN. Van den IJmuider stoomtrawler Trio, is de stuurman de G. tijdens stormweer op de Noordzee over boord geslagen en ver dronken. Hij laat een nog jonge vrouw en één kindje na. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN.- Vrijdagmiddag reed te Epe op den on- bewaakten overweg een motortrein op een vrachtauto in. De auto werd een eind meegesleurd doch de machinist wist dezen door krachtig remmen spoedig tot stilstand te brengen. Een zekere A. v. d, W., werd door de voorruit geworpen en liep ernstige verwondingen op. BEHEERDER VAN EEN BIJKAN TOOR EENER BANKINSTELLING NEERGESLAGEN. Vrijdag op klaar lichten dag vervoegden zich 's middags om 1 uur te Eysden in 't bijkantoor van de Rotterdamsche Bankvereeniging, toen de beheerder van dit kantoor, de 24-jarige heer S, alleen aanwezig was, zich daar een tweetal personen, die reeds eerder aan het loket waren geweest, om eenige geldzaken af te handelen. Op een gegeven moment echter gaf een van hen den beheerder een hevigen slag waarop beide personen, die door een valschen snor en baard zich eenigszins vermomd hadden, op S. toesprongen, hem mishandelden en een prop in den mond stopten om hem daarna aan han den en voeten té binden met touwen. Terwijl S, nog steeds machteloos op den grond lag, namen de roovers ten slotte met een buit van circa 5000, w.o. 20.000 Belgische francs, de vlucht, nadat ze eerst door de deur van het kantoor in het slot te gooien, S. hadden opgeslo ten. Intusschen had de beheerder kans gezien den prop uit zijn mond te ver wijderen en zich uit de touwen los te werken. Door een raam heeft hij zich toen naar buiten begeven, waarna de marechaussée in kennis werd gesteld van het gebeurde. Om even over vier uur 's middags wer- 1 December. Barometerstanden. Hoogste: 773.7 te Zurich. Laagste: 712.8 te Akureyri. Thermometer, Hoogste en laagste temperatuur van Zaterdagmorgen lot heden middag 12 u.: Hoogste: 55 |gr. Laagste: 43 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I.: Zwakke tot matige wind uit O. richtin gen. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig of igeen neerslag. Iets kouder. Dinsdag 2 December. Zon op 7.50; onder '3.49. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 4.19 Maan op 2.02 n.pi.onder 3 22 vm. Tolle maan 6 Dec. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. >insdag 2 Dec. 1".48 23 12 'V oensdag 3 11 27 23 49 Jonderdag 4 12 04 t? rijdag 5 0.28 12.40 Saterdag 6 1.1)1 13 22 oudag 7 t.42 14 U3 laan dag 8 2 21 8 14 45 den in de dichte bosschen nabij St. Geer- truid, op eenige kilometers afstand, twee personen met rijwielen aangetroffen, op wie oogenblikkelijk verdenking viel. Bij arrestatie bleken het werkelijk de roo vers van den laffen overval van een paar uur te voren te zijn. Op een van hen, die zeide D. te heeten, handelsreiziger te zijn en in Maastricht te wonen, werd al het gestolen geld nog aangetroffen, De andere, die zich d. G. noemde, zeide eveneens uit Maastricht afkomstig en reiziger van beroep te zijn. Zij werden naar de marechaussée-ka- zerne overgebracht. Gebleken is, dat zij na den overval met hunne rijwielen de vlucht hadden genomen. Beiden staan als avonturiers bekend. De verwondingen, die de heer S, bij de worsteling heeft opgeloopen, bleken niet van ernstigen aard te zijn, ROOKVERBOD IN GROOTE ZAKEN. Als voorloopi'ge maatregel, dienende om het gevaar voor het ontstaan van brand in warenhuizen en groote winl- kelhuizen te voorkomen wordt het roo ken In deze inrichtingen, op last van ,de brandweer te Amsterdam' met ingang van 1 Dec. a.s'. verboden. Deze maatregel dient ter bescherming van het publiek, en is lu de eerste plaats gericht op de (gevaren van paniek, welke door het uitbreken v.an een brand kun nen ontstaan. TRICOTAGEFABRJEK AFGEBRAND. Zaterdagavond is door onbekende oor zaak brand uilgeroken in het gebouwen complex der tricolagefabrieken der N.V. xF. Beeren en Zonen te Weert. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra de fabriek, de magazijnen en hel kantoor in lichte laaie stonden. Daar het drie kwaVtier diairde voor de plaat selijke brandweer verscheen en er daar na nog een tien minuien heen gibgen oordal er met twee stralen uift de mo torspuit water werd gegeven, brandden magazijnen eix kantoor geheel uit, terwijl er van de fabriek ook niet veel meer over bleef De woningen van de firmanten, be nevens het gebouw ,waar de ververij was ondergebracht, kon men behouden. Het geheele bedrijf zat moeten worden stilgelegd, waardoor 175 personen, meesT jongens en meiSg'es, zonder werk -ko men. 1 De schade wordt door verzekerixxg" gedekt. EEN OPERATIE IN VOLLE ZEE. Aneta meldt uit Batavia dat op de jongste reis van de „Baloeran" een dag voor Colombo twee genecsheeren een zware gevaarlijke galblaasoperatie hebben ver richt bij eeix dame, waartoe het schip 20 minuten is stilgelegd. De dame werd, bij aankomst te Medan in het hospitaal aldaar opgenomen. TER DOOD VEROORDEELD. Het Hof van assiesen van het departement van de Seine-en-de-Oise heeft vonnis ge wezen in de zaak van den moord op een chauffeur. Een jongen van achttien jaar cn ccn vrouw namen te Parijs een taxi, zeiden den chauffeur hen naar een vrij veigelegen plaats te brengen en toen zij iu een eenzame streek waren gekomen, hebben zij den chauffeur vermoord, met de bedoeüng hem te berooven. Het hof heeft den jongeman, voor wien de gezwo renen geen verzachtende omstandigheden wilden laten gelden, ter dood en de vrouw, zijn medeplichtige, tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. MODDERREGEN TE PARIJS. Vrijdag morgen is te P a r ij s een modderregen neergekomen, waardoor ieder, die zich op straat bevond vuil werd. Eleetr. Drukkerij G. W. DEN BOERj, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6