k WEET U ÉW Groote sorteering in elk formaat HENNING'S FOTOHANDEL TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MÏDDELBÜRGSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 DECEMBER 1930. No. 282. Om den Middelburgschen Raadskelder. t ,/p Mr DOOS b- AL1CE. CAMPbm BINNENBAND. dat wij een PRACHTIGE COLLECTIE OUD KOPEREN LIJSTJES hebben. Deze VOLDOEN BIJZONDER rond een BRUINE FOTO en blijven beslist goed. MIDDELBURG, Markt C 14 VLISSINGEN, Badhuisstr. 63 IV. Nadat de man, die 2ijn oog op Middel burgs Vleeschhal had laten vallen, ten einde daarin te verwezenlijken wat tot voor kort nog een lachwekkend planne tje had geschenen, zijn belangen had ver dedigd, hebben wij den heer Jan van An- rooy, den artistieken leider der reeds be staande Raadskelders, gevraagd wat hij, zoo 't er eens van zou komen, zich voor stelde van de oude Vleeschhal dan te ma ken. De heer Van Anrooy begon toen, met op te merken, dat voor het inrichten met name van een echten, dus onder- grondschen Raads kelder een ont heffing noodig is van de eischen, welke de Drankwet stelt ten aanzien van hy giëne, licht en lucht. De „Raadskelders" te 's-Hertogen- bosch, Utrecht en Maastricht aldus de heer Van Anrooy voldoen dan ook niet aan de gestelde eischen, doch hiervoor werd ontheffing verleend, om dat, zooals de formuleering luidt, „de bouw van den Raadskelder van zoo groo- te beteekenis is, dat men deze niet aan de belangstelling van het publiek mag onthouden, en deze een geweldige stads- attractie vormen." U zult begrijpen, dat deze kelders (en wat Maastricht betreft, de bovenbouw van het „Dinghuis") hooge aesthetische eischen stellen wat de inrichting betreft. Daarom werd dan ook, op aanraden van den geestelijken vader van het Bossche Raadskelderplan, mr. F. J, van Lanschot, burgemeester van Den Bosch, een prijs vraag uitgeschreven voor de inrichting van den Bosschen kelder aldaar, In de jury waren vertegenwoordigd; het ge meentebestuur, gemeentewerken en Mo numentenzorg. Mijn plannen werden ge kozen en de uitvoering voldeed aan de verwachtingen, zoodat mij ook de inrich ting en beschildering werd opgedragen van Utrecht en Maastricht. Het artistie ke gedeelte van de exploitatie van de Raadskelders moet op wensch der ge noemde gemeentebesturen, berusten in handen van een deskundige, zoodat de directie der Raadskelders mij benoemde als „Artistiek leider". Ik vertel u dit slechts, om aan te too- nen, datde exploitatie dezer bedrijven niet zoo eenvoudig is als menigeen zou denken. Hoe staat het nu met den Middelburg- schen Raadskelder? Eenigen tijd geleden kreeg ik opdracht hiervan een studie en voorontwerp te maken, in afwachting van de beslissing van het gemeentebestuur. Ik kende van vroeger reeds de prachtige hal, die nu in gebruik is als fietsenbergplaats Deze staat als voorbeeld van Gothie- ken halbouw vrijwel eenig in de wereld, nadat in den grooten oorlog de prachtige lakenhal te Yperen werd verwoest en met den grond gelijk ge maakt. Wel werd de Yperensche hal ge reconstrueerd, maar aan deze recontruc- tie valt toch uit den aard der zaak gee nerlei historische waarde meer toe te kennen. Ook de fijnheid en gevoeligheid van den oorspronkelijken Gothieken vorm is in onzen tijd niet meer te bena deren. Het is nu, naar mijn meening, uit aes- thetisch oogpunt bezien, een vereischte, dat daarom de prachtige hal in het stad huis te Middelburg voor het publiek wordt opengesteld. Natuurlijk dient er vooraf een schoon maak gehouden, en een restauratie, waar deze noodig blijkt. Het Rijk, de gemeente, Monumenten zorg en de op dit gebied bestaande ver- eenigingen hebben hun handen vol aan de uitwendige restauratie onzer monu menten. Zij kunnen om financieele rede nen als regel geen aandacht schenken aan het interieur. -AIM i W 28. Zijn verschijnen bracht verandering in de situatie. Hij zag hoe de verpleegster met slanke vingers haar mutsje weer op zette en de haren gladstreek. Ze zag er weer bescheiden en keurig uit, en de zijdelingsche blik, die ze op hem wierp, scheen hem in de grap te willen betrek ken. Hij begon de zaak dan ook wat an ders te beschouwen en hoorde haar tegen Holliday zeggen; ,,U hebt mij hoogst waarschijnlijk voor iemand anders aan gezien, ik ben nog maar kort in Cannes." Een deur ging open, alle drie zagen om en daar stond lady Clifford in avond toilet. Esther hield haar adem in. Ze her innerde zich wat de dame uit Chester over de mooie Thérèse had gezegd, zoo iets van een filmschoonheid. De Fran- 9aise droeg een avondmantel van chin chilla op een manier die Esther nooit zou kunnen imiteeren, zelfs niet al had ze zoo'n chinchilla mantel in haar bezit. En daaronder waasde iets van licht groen en zilver, van blanke huid, paarlen en een groote diamanten broche. En bo Op het oogenblik is de oplossing voor dit geval m. i. dan ook alleen te vinden door deze hal te verhuren aan de di rectie der Raadskelders of een derge lijke, financieel sterke, onderneming, die tevens over menschen beschikken kan, welke de zaak naar behooren kunnen aanpakken. De Raadskelders-centrale nu pacht mo numenten, die in verwaarloosden toe stand verkeeren, en door niemand on derhouden kunnen worden. Zij restau reert die vervolgens voor eigen rekening, en laat ze, met behoud van hunne archi tectonische schoonheid, inrichten tot café-resturant. Hier gaan dus bij goede exploitatie, waarop het gemeentebestuur toezicht dient te houden, twee belangen samen: de gemeente krijgt een herboren monument terug, en de pachter verdient er zijn bestaan. En nu Middelburg. Was.het mogelijk om een zelfde gun stige uitkomst te krijgen door het bu reau voor vreemdelingenverkeer in de hal onder te brengen, dan verdiende dit naar mijn meening de voorkeur, als dan ook de vreemdelingen ervan zouden kun nen genieten. Dit lijkt mij echter onmo gelijk, daar door inrichting tot kantoor de prachtige ruimtewerking naar mijn meening geheel verloren zou gaan. Thans is het daar een ongeorganiseerde rommel- boel dan werd het een georganiseerde rommelboel. Wil men dit onderdeel van eén onzer schoonste bouwwerken voor het publiek openstellen, dan dient het te worden ge restaureerd en schoongemaakt en daar voor ligt er nu een zeer voordeelig aan bod klaar. Wil men om de een of andere reden op dit aanbod niet ingaan, dan wachte men tot er zich iets anders voordoet, maar men ga er nooit toe over om deze prach tige hal te versnipperen, en ze voor goed te bederven door er kantoorlokalen in onder te brengen. Hoe ik mij de inrichting tot Raadskel der, of, wil men dit woord liever, tot „stadstaveerne", denk? Langs de wanden komt een eenvoudige pl.m, 1.70 M. hooge lambrizeering van zwaar eikenhout, in den vorm van boxen. De vloer wordt van roode en blauwe te gels. Als verlichting komen er drie groote gesmeed-ijzeren kronen. De ramen wor den, waar dit noodig is, gerestaureerd en voorzien van gebrandschilderde medail lons. Het gewelf wordt beschilderd en de gele knoppen van hun verflaag ont daan. Op de wanden komen wandschil deringen, voorstellende episoden uit de geschiedenis van Middelburg en Zeeland. In de lambrizeering zullen triptieken ge vat worden van de hand van hedendaag- sche Zeeuwsche schilders. Op de lam brizeering komen antieke voorwerpen, voornamelijk tin, aardewerk en Delftsch blauw. De kosten dezer restauratie en inrich ting begroot ik op ongeveer 50.000. Waar er ook nog gesproken is over brandgevaar, wil ik u wel vertellen dat ik de opdracht tot inrichting, mocht hier toe besloten worden, zou weigeren, in dien blijken mocht, dat hierdoor een ver hoogd brandgevaar zou ontstaan voor het stadhuis. Tot zoover, wat de mannen van het plan, onze Middelburgsche vleeschhal tot Raadskelder of stadstaveerne in te rich ten, ons te vertellen hadden. DE BEGROOTING VAN FINANCIEN. Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer van den m'nister van finantiën ontleenen wij Vermindering van het inkomen van landbouwers als gevolg van den ongunstigen toestand, waarin hun bedrijf verkeert, brengt vanzelf mede, dat de betrokkenen tot een lager bedrag in de inkomstenbelasting zullen worden ven dat alles uit het fier gedragen hoofd met het goudblonde haar, alles van vol maakt moderne schoonheid. Thérèse zag er stralend uit, jonger dan Esther haar ooit had gezien. Haar grijze oogen, over schaduwd door lange wimpers, glansden als sterren, waren van verblindend koude zuiverheid, „Klaar?" De stem van Holliday was even non chalant als altijd. Het verbaasde Esther, dat deze bekoorlijke verschijning hem zoo onverschillig liet, evenals Roger. Van wat voor stof waren die twee man nen gemaakt?" „Heb ik je lang laten wachten?" Iets scherps in den toon van haar stem deed Esther naar lady Clifford opzien. Het verwonderde haar te bemerken, dat de grijze oogen haar nauwlettend aan zagen, terwijl de vraag tot haar metge zellen was gericht. „Neen, ik stond te praten met zuster Rowe", anhvoordde de jonge man ach teloos en hij zag Esther aan met een veelzeggenden glimlach, die een com plotje tusschen hen deed vermoeden. Had hij dat nu maar niet gedaan, dacht ze. Er kwam een niet te misduiden uit drukking op lady Clifford's gezicht. Goede hemel, was het mogelijk, dat deze wonderschoone vrouw ook maar een oogenblik jaloersch op haar kon zijn? Ongeloofelijk en toch was het zoo, zooals zij instinctmatig voelde. Ze begreep, dat ze nog heel wat levenswijsheid op moest aangeslagen. Geleden verliezen zullen, indien en voor zoover zij niet in minde ring kunnen worden gebracht van het geen andere bronnen van inkomen over het verliesjaar hebben opgeleverd, ver rekend kunnen worden bij de vaststel ling van het inkomen voor het volgende of de beide volgende belastingjaren (art. 17 der wet op de inkomstenbelasting) De vraag of de regeling van de rech ten van schenking wegens verkrijgingen door instellingen van algemeen belang herzien behoort te worden, b.v. door een gewijzigde redactie van art. 82, no. 5, der Successiewet, maakt reeds eenigen tijd een punt van overweging uit. De minister kan ook nu geen termen vinden tot het indienen van een voor stel tot afschaffing van de grondbe lasting. Omtrent de heffing van personeele be lasting voor bedrijfslocaliteiten als win kels, koffiehuizen, kantoren e.d., is nog kort geleden beslist bij de behandeling van het wetsontwerp omtrent de finan cieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. De minister ziet geen reden daarop thans terug te komen. Tegen het denkbeeld, rijwielbe las t i n g m e r k e n na een zeker tijd stip in het belastingjaar tegen vermin derden prijs verkrijgbaar te stellen, of het belastingjaar in twee tijdperken te verdeden en voor elk dier tijdperken be- lastingmerken tegen het halve tarief be schikbaar te stellen, bestaat bezwaar, 'omdat toeneming van ontduiking hiervan het gevolg zou zijn. Van tijdelijke afschaffing van het bij uitvoer van hun producten geheven statistiek recht zouden de Ne derlandsche land- en tuinbouwers een, in verband met het lage heffingspercen tage ad 1 per m 11e der waarde, slechts gering voordeel kunnen genieten. Het recht, geheven bij den invoer van bui tenlandsche land- en tuinbouwproduc ten, geeft hun daarentegen een, zij het even onbeteekenende, bescherming. Op hetgeen met betrekking tot de zakelijke bedrijfsbelasting werd opgemerkt, heeft de minister de aandacht gevestigd van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, on der w en deze aangelegenheid ressor teert. Over belastingbetaling op postkantoren zegt de memorie; De minister, die steeds geneigd is het den belastingschuldigen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, is gedurende het af- geloopen jaar meermalen in de verleiding gebracht, een stap verder op den inge slagen weg te doen. Immers het geroep om in de gunst van de postbetalingen te deelen, was nauwelijks van de lucht. De minister legt een reeks van desbetref fende aanvragen voor. De minister heeft op alle verzoeken afwijzend bcsch'kt, maar stelt zich voor, de postbetalingen in 1931 uit te breiden tot alle gemeenten, ressorteerende onder in steden gevestigde kantoren. Voors hands zou hij nog niet verder willen gaan, doch hij acht het ondenkbaar dat de weldaad van het betalen van belasting op postkantoren op den duur aan het platteland zal worden onthouden. Van 1 Januari j.l. tot en met 30 Sep tember j.I. bedraagt het totaal aantal postbestellingen: in het geheele land 1.575.020, te Amsterdam 591.564, te 's-Gravenhage 203.913 en te Rotterdam 141.671. Er is een reorganisatie van den belastingdienst in over weging. Deze zou leiden tot een afzonderlijken dienst der invoeiTrechten en accijnzen naast een dienst voor de overige Rijks belastingen (directe en indirecte belas tingen). Vooralsnog kan niet de noodzakelijk heid worden erkend om aan de vastge stelde klar'ngsuren te H a n s w e e r t uitbreiding te geven. doen. Een paar dagen later hierop te rugziende, bedacht ze dat het gedrag van lady Clifford tegenover haar veranderd was. Ook Roger had den korten bl'k op gevangen. Het viel hem op, dat Arthur verbazend handig was, hij zorgde er voor dat een vrouw nooit zeker was van zijn affectie. Terwijl hij hierover nadacht, wendde Thérèse zich, zooals ze wel meer deed, met iets smeekends en peinzends in haar wezen tot hem: „Wil je me vergeven, dat ik den eer sten avond van je verblijf hier wegloop?" vroeg ze zacht. „Maar ik geloof, dat het me kalmeeren zal eens iets anders te zien. Au revoir mon cher, a demain." Ze wierp hem een kushand toe en daalde langzaam de trap af, gevolgd door haar onvei-schilligen minnaar. Toen de voordeur dicht sloeg, zeide Roger: „Dus u hebt dien vent meer ontmoet?" Waarom hij sprak van dien vent wist hij niet. „Hij kwam eens kijken bij den dok ter", vertelde Esther, en toen met een ondeugend lachje, „hij denkt dat hij me vroeger al eens gezien heeft en daar pie kert hij over." „Zoo inderdaad", zeide Roger. „Ja, maar hij kan zich niet herinneren Waar het was en ik ben niet van plan het hem te vertellen. Het was in het restau rants des Ambassadeurs. Ik zat aan een tafeltje naast het zijne." „Ja, dat begrijp ik." (Ingez. Med.) Wat betreft de verpachting van domeingronden, deelt de minister mede, dat tegenover pachters, die in deze moeilijke tijden op grond van de slechte uitkomsten van het landbouwbe drijf vermindering van pachtsom vragen, een tegemoetkomende houding wordt aangenomen. Dat de vaartuigen, welke dienst doen voor het toezicht op de Zeeuwsche stroomen, n'et meer aan de te stel len eischen zouden voldoen, doordat zij van een verouderd systeem motoren voorzien zijn, kan niet worden toege geven. Een behoorlijke uitoefening van dienst is met de tegenwoordige motoren verzekerd. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Overeenkomst met de Gods huizen. Thans is nog ingekomen het rapport der commissie van financiën inzake de nieuwe overeenkomst met de: Godshui zen omtrent dc behandeling via.n 'der de klasse patiënten in het Gasthuis. De commissie vereênigl zich met het' vioór- slel, indien hel bestuur meent op dit oogenblik en op ueze wijze in de ïiondige [geneeskundige hulp te kunnen voorzien. De commissie meent dat een tijdelijke benoeming meer moeilijkheden zal ople veren dan vroeger het geval was, omdat er destijds twee hier wonende genees- heeren voor chirurg, en internist in aan merking kwamen, die geen andere po sitie beboerde op te geven. Als nu waar schijnlijk iemand van elders wordt be noemd, d an zou die een vaste betrekking moeten opgeven voor een tijdelijke. Maar als men zoo "iemand vast benoemt, is liet onbillijk tegenover den chirurg dip hier reeds jaren lol volte tevredenheid werk zaam is, en tijdelijk is benoemd. De voor- beide vastgestelde instructies zijn verder van dien aard, dat op dit oogenblik een lijdelijke overeenkomst niét meier noodig is. De gemeente stelt toch ook niet an dere ambtenaren in steeds lijdelijk ver hand aan, wanneer liet vast shatal, dat hun diensten bij voortduring! noodig zijn. Gemakkelijk zou het voor dc gemeente zijn, maar alLes overwegende raadt de commissie op dit oogenblik een vaste benoeming aan. De commissie wil in af wachting van een beslissing over het adres inzake de behandeling der derde klasse patiënten overigens dc ovtereen- jhonist goed keuren. B. en Yv'. ga,an met de commissie ac- coord en zijn bereid in dien geest het voorstel le wijzigen. Rooiïng van boomen. De commissie van financiën vereemgt zicli met het voorstel' inzake hel rooien van 87 iepen en essclien. Hoe het zij, deze uitlegging deed Ro ger's geprikkelde zenuwen aangenaam aan. „Komt u aan tafel?" vroeg hij, berouw gevoelend dat bij haar verkeerd beoor deeld had. „Ja, maar ik wilde me eerst ver- kieeden. „Ik zal op u wachten." Waarom hij dit zeide wist hij ook niet, het ontviel hem. Bespottelijk, dat hij zoo'n belang stelde in dat meisje, dat hij voor dien morgen noo t gezien had. Ja, hij verlangde naar haar gezelschap en zou graag weten of hij haar weer zou kunnen doen blozen. Het hinderde hem, dat ze voor Holliday had gebloosd; dat gedierte was het niet waard. Hij stak een sigaret op, liep naar het raam en keek naar buiten. Door het dichte ge bladerte van de accasia's zag hij de kleine sikkel van de rijzende maan hel der en scherp als een mes. Hij trok een leelijk gezich; hij had de wassende maan gezien door glas en boomen heen. Ge lukkig, dat ik n:et bijgeloovig ben, dacht hij, maar toch had hij een gevoel van angst dat hem irriteerde. Vlak bij hem kraakte een zware tred en zich omwendend zag hij dr. Sartorius. De ernst van het groote gezicht, met het schuin weghellende voorhoofd, deed hem schrikken. „Is er iets niet goed dokter?" vroeg hij snel. „Neen, er is niets, maar ik beloofde aan uw vader u te zeggen, dat hij graag Grenswijziging met Koudekerke, Onder de ingekomen stukken voor de Woensdag le houden raadsvergadering bevindt zich een schrijven van Ged. Stalen waarbij is gevoegd een ontwerp- vvet tot wijziging van de grenzen tus schen dc gemeenten Middelburg en Kou dekerke, dal voor zoover wij het op- dit oogenblik kunnen overzien, groote over eenkomst vertoont met dat walt enkele jaren geleden is verworpen. Evenals toen zal ecu groot deel van Koudekerke, voor namelijk hel deel, dal bekend slaat als 't 't Zand en ook hel deel aan,de andere zijde .j an tiet kanaal bij Middelburg wor den gevoegd, omvattende samen ongeveer 1500 inwoners. Evenals toen worden <de enclave van 12 II.A, grond in het (grondgebied van Koudekerke en behoo- rende aan dc gemeente Middelburg!, veel heter ^politietoezicht, heter houw en woningtoezicht, ziekenhuis, riolecring1, («ndevwiis enz. als motieven voor deze annexatie'" aangevoerd. Gewezen wordt er o a. op ,dal Middelburg dan ver moedelijk omstreeks 20.000 inwoners zal lellen cn recht heeft op 19 raadsleden en 3 wethouders, terwijl het aantal raads leden van Koudekerke van 11 op 7 zal komen. Koudekerke zal gedurende 10 jaar recht hebben op1 een uilkeering v.pr Middelburg en zal o.a. besparen koslén van presentiegeld van 4 raadsleden, een ambtenaar ter secretarie en een veld wachter. Andere ingekomen stukken. Van B. en W is ingekomen een over zicht van de kosten van hoL' in eigen beheer uitvoeren van de vergooiing dei- openbare zweminrichting aan 'den 11a- vendijk. Geraamd was destijds f (1500 en de minste inschrijvingssom was f 6591, in eigen beheer is het werk uitgevoerd voor f 5928,78 of f571.22 beneden de ranuhg. Dis is o.a. mogelijk geweest om dat voor het benoodigde hout is ge raamd 1' 3132.35 en goed houl kon wor den verkregen voor f 2449.50. Verder is voor spiegels enz. uitgegeven f 91, voor zwcmondcrrichl- en reddingsiwaleriaal f 180.61 en voor wachtdiensten f 50, welke sommen niet in cle raming waren begrepen. Totaal is dus ongeveer f 10Ü0 bezuinigd. Verder de adressen van Handelsbe lang en van de Chr. Middenslandsver- ccniging teg'en het vestigen van een raadskelder in de voormalige vleeschhal iu liet Stadhuis. Ten slotte het adres van het Middel- burgsch ziekenfonds over dc behandeling van derde klasse patiënten in het Gast huis o-ok door specialisten, aan welk adres het ziekenfonds „Helpt Elkaar" in oen adres adliaesic betuigt. Invoering vastrecht-tarief clectriciteiL Nog is verschenen een voorstel van B. en W. inzake invoering van een vast had dat ge morgen iets voor hem deed voor ge uitgaat. Ik geloof, dat hij u in zijn safe wil laten gaan, om de copie van zijr. testament te krijgen." „Van zijn testament?" vroeg Roger uit 't veld geslagen. „Er is geen reden voor ongerustheid. Hij wil zijn geheugen opfrisschen, lk zou maar met hem meepraten. Ik geloof, dat er iets is dat hij met u wil bespreken." „Best, ik zal dadelijk na het ontbijt komen." En geheel vanzelf kwam de gedachte bij hem op, dat de oude man voelde dat hij sterven ging. HOOFDSTUK XIII. Na een laat ontbijt ging Roger den volgenden morgen naar de kamer van zijn vader. Hij vond den ouden man stil en zwak te bed liggende, de temperatuur was gedaald. De verpleegster, met boe zelaar en mutsje vlekkeloos wit, was bezig de kamer gezellig te maken. Lachend knikte ze Roger toe, want hij was nu geen vreemde meer; ze hadden den vorigen dag lang zitten praten bij hun kopje koffie en hadden met miss Clifford bridge gespeeld. „De dokter sprak mij gisteravond over uw wensch om de safe te openen", zeide Roger na een praatje van een paar mi nuten, waarin het punt in kwestie niet was aangeroerd. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5