Een goed verzorgd Foto-Album JlM BAMI Henning's Fotohandel el? Komt U onze sorteering eens zien. .ppatifen/. is een sieraad voor Uw huiskamer Later een onbetaalbaar genot voor U zelf. Begin nog dezen winter Uw Foto's en Kiekjes in een stevig Album te plakken MIDDELBURG. Markt C 14. - VLISSINGEN, Badhuisstraat 63. LAATSTE BERICHTEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie, WEERBERICHT «te. B eenvoorbehoedmM een voorbehoedmiddel légen LONG-COMPLICATIES *-1 BUITENLAND. Algemeen Overzicht. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. c BEURSTHERMOMETER. - Tabak Nadruk verbod ef/1 I -awnrwr» (Ingez. Med^) plus 50 pet. nacht- en 100 pet. Zondags toeslag, terwijl1 de S. H. V. slechts 50 cent voor dag en nacht betaalt. De nu aangenomen arbeidswet schrijft o.a. vooi', dat de ambtenaar de werklieden op het lager loon moet wijzen. Deze is z'. i. •zijn boekje te buiten gegaan door te dreigen met inhouding van uitkeeringen. Spr. vraagt ten deze duidelijk het stand punt van B. en W|. Wethouder P, G. LAERNOES zet de kwestie van den brief uiteen, deze was aanvankelijk te lang. De ambtenaar deed mets als zijn plicht toen hij voor 50 cent bemiddelde, dit is al' "3 jaar zoo. Men werkt gaarne voor dat geld aan het bun kerstation. De vakcentrales moeten trachten het loon daar te ver Imogen. Men kan geen rekening houden met een wet, die nog in werking moet treden. De ambtenaar mocht gerust waarschu- wenn tegen het inhouden van steun. De heer POLDERMAN meent, dat men geen looneischen kan stellen aan zich vestigende firma's men ziet ze veel te graag komen. Men beschermt toch ook den middenstand niet tegen concurrentie. De heer DE MEIJ wees er op, dat de. bemiddeling bij de S. H. V. steeds toe neemt, deze schijnt oppermachtig te zijn. Spr. verwijt den heer Laernoes een scherpslijper te zijn als hij de vakorgani saties er voor wil spannen. De heer P. G. LAERNOES protesteer de tegen deze uitdrukking, hij meent ge dekt te zijn door de commissie van ad vies. Het openbaar slachthuis. Aan de orde was het voorstel van B. en W. ten opzichte van het openhaar slachthuis der Coöp. vereeniging van sla gers. De heer DiE ME.IJ zegt dat zijn fractie geen amendementen zal indienen omdat zij zich met het geheel toch niet kan ver eenigen. Men tracht de voordeden van een gemeentelijke exploitatie te geven aan de coöperatie en de nadeelen van een particuliere aan de gemeente. Er is over deze wet nog weinig juris pru dentie omdat bijna geen enkele gemeen te er over dacht als Vlissingen, dat weer eens een uitzonderlijke positie zal inne men. Spr. stelt er geen vertrouwen in, dat de volksgezondheid nu voldoende gewaarborgd zal zijn. Spr. twijfelt ook aan een goede oplossing van het perso neelsvraagstuk He.t slachtrecht zou hij de gemeente niet liooger zijn. De heer HARTS is tegen beschikbaar stellen van gelden van de gemeente voor het particulier initiatief en meent dat men ook ten dezen een moreelen plicht heeft tegenover de gemeente Middelburg. De heer SOREL wil het geheel© per soneel in de salarisverordening opne men. i De heer POPPE bepleit ook de voor deden van een gemeentelijk abattoir. De heer P. G. LAERNOES juicht hel particulier initiatief toe. De verordenin gen en regimenten zijn als waren zij voor een gemeentelijke inrichting. De handhaving er van zal onder con trole van B. en Wi. slaan en in het voor deel van de slagers zijn. Over het loon heeft de raad niet veel te zeggen en voor den arbeidstijd is er de arbeidsinspectie. .Voorloopig slachten de slagers er met him eigen personeel. Spr. acht ook de garantie voor het koelhuis volkomen ge wettigd. Na re- en dupliek der genoemde heeren en de mededeeling van den voor 'zitter, dat B. en W|. nog een privaatrech terlijke overeenkomst mtet de slagers zul len aangaan, werd het voorstel' in twee deelen in stemming gebracht, ten eerste de garantie, ten tweede de verordeningen enz. Tegen beide stemden 7 leden, nmb de S. P., de S. D1. A. P|. en de Vi. Di. Radio-distributie. Bij het voorstel inzake het verlengen van de aan de N.V. Zuid-Nederlandsche Radio Distributie maatschappij verleende vergunning om draden over de straten te spannen was het de heer VAN OOR SCHOT, die gemeentelijke exploitatie be pleitte, maar daarvan verwacht hij ge zien het vorige voorstel geen succes en daarom zou hij de vergunning willen ge ven aan de Coöp. 'Vereen, van Radio luisteraars. De accountant Crucq, die de boeken der Maatschappij controleerde is zelf belanghebbende. Spr. vindt goed het bestaande contract voor een jaar te verlengen en dan i ntusschen overleg ple gen met de Coöp. Vereeniging, men doet dan evenals met de slagers. De heer RORIJE zegt dat er nog steeds groote ontevredenheid is onder de abonné's en dat eigen beheer 't neste zou zijn, met het voorstel-Van Oorschot komt men van den wal in den sloot. Spr. vindt het het beste maar weer eens een in.ar aan te zien. De heer ANDRIESSEN wil de zaak niet veranderen voor het gemeentelijk kan worden, en dit had hij ook liever ge zien van het abattoir, maar achtte zich door het principe besluit gebonden. De heer DE RIDDER meent, dat de Z. N. R. M. de eerste rechten heeft en zéker notitie zal nemen van de gespro ken woorden. De heer SOREL meent, dat het ge meentelijk exploiteeren beter gaat in plaatsen met een eigen electrisch be drijf. De maatschappij moest echter zelf geen luidsprekers verkjoopen, want als men er een heeft van een ander, deugt er natuurlijk het een of het ander niet aan volgens de directie. De VOORZITTER zegt, dat het van jaar tot jaar verieenen Is, voorgestel^ omdat mten niet weet hoe de radio zich verder zal ontwikkelen. Men mag ook niet vergeten, dat de concessie is gege ven met uitsluiting van alle anderen. De heer M. LAERNOES ziet in een ge meentelijke exploitatie een reuze strop. Het voorstel wordt z. li. st. aangeno men. N.V. Haven van Vlissingen. Het voorstel inzake deelname in de op te richten N.V. „Haven van Vlissingen", nam de raad aan zonder discussie of hoofdelijke stemming. De VOORZITTER meent dat de ge meente hiermede kan worden^ gelukge- wenscht, het is z.i. de beste oplossing inzake de haven-exploitatie. Verlaging Pacht, Het voorstel tot verlaging van de pachtsom voor de hofstede Baskensburg, juichte de heer PAAP als notaris zeer toe, het is een goed voorbeeld voor an dere verpachters, doch spr. wilt aan het besluit geen consequenties door de toekomst. Sorel en Andriessen was voorgesteld een kerstgave van 5 toe te kennen aan de gehuwde werkloozen, en hen die steun ontvangen van de Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon. De heer P. G. LAERNOES ontwikkel de bezwaren tegen 5 zonder meer voor ieder en wilde een commissie laten on derzoeken of er werkelijk reden is voor die uitkeering in ieder geval afzonderlijk. Men moet een uitgave van 1200 tot 1500 niet gering achten) vooral waar nog veel uitgaven te wachten staan, Z, h. st. werd het voorstel aangenomen. Na een vrij langdurige vergadering met gesloten deuren werd nog aangenomen een voorstel tot wijziging van het raads besluit tot het aan den openbaren dienst onttrekken van enkele straten ten be hoeve der uitbreiding van het bedrijf van de N.V. „de Schelde". Tegen dit voorstel stemden mej, Meijer en de heeren De Ridder en Paap. De Brandweer. Door den heer VAN SPANNING wa ren naar aanleiding van den brand van Zaterdag j.l. in de Koestraat een viertal vragen tot burg, en weth.. gericht, waar van de beantwoording hieronder volgt. 1. Op de veiligheid der brandwachts wordt bij het blusschingswerk ernstig ge let. Wanneer het gewaardeerd vrijwillig personeel zich nu en dan in zijn grooten ijver eens te ver waagt, wordt het ge waarschuwd en tot de orde geroepen. 2. De Motorspuit nr. 1, die eiken Za terdag gecontroleerd wordt, hetgeen dien dag 's avonds door den machinist zou geschieden, is door den zwaren regenval der laatste maanden vochtig geworden, waardoor de magneet niet werkte, na dat deze en de bougies gedroogd zijn, was deze spuit te 10.15 uur weer in orde. Dit is de eerste weigering bij brand, die in al deze jaren bij een der beide zeer goede motorspuiten heeft plaats gehad. Burg. en weth. zullen een betere droge bergplaats voor deze spuit aanwijzen. De motorspuit no. 2 gaf 20 minuten na het alarm water en was den fel uitslaanden brand bij hevigen storm zeer spoedig meester, zoodat deze alleen beperkt is gebleven tot het brandende perceel, 3. Verbetering van brandweermateri eel, zooals ladders, verlichting, kleeding enz, is aan de orde, daaraan zijn dit jaar extra gelden besteed, en zijn ook op de nieuwe begrooting gelden bestemd, aan verschillende wenschen van de ingedien de uitgebreide lijst van verlangde verbe teringen kan echter met het oog op de gemeentefinanciën niet worden voldaan. Hoewel de nieuwe schijnwerper op de motorbagagewagen een verbetering is, bleek de verlichting in de donkere Koe straat onvoldoende, zoodat burg, en weth. Maandag j.l. reeds hebben bespro ken verdere verbeteringen te brengen in de verlichtingsmiddelen. 4. Het personeel tracht het aanwezige brandweergereedschap oordeelkundig te gebruiken. Men vergete niet, dat het vrij willig brandweerkorps nu reeds ruim 10 jaar belangeloos en met grooten ijver zijn taak verricht en bij het blusschen der vele en dikwijls felle branden nog nooit is te kort geschoten. Het spreekt van zelf, dat strenge instructies voor de vei ligheid van dit personeel zijn gegeven. De heer VAN SPANNING meende, dat men allen de moreele verplichting der ge meente zal voelen, als onverhoopt een der vrijwilligers een ongeluk mocht over komen, Hij wees op het roekeloos han Geslaagd aan de Handelshooge- school te Rotterdam voor het candi- daatsexamen Handelswetenschappen, de heer J. C. van der Voorde, te W o 1 - phaartsdijk. DE P. Z. E. M. De raad van C 1 i n g e besloot na breedvoerige besprekingen tot over dracht van het electrische net aan de P. Z. E. M. met ingang van 1 Jan. 1931 voor de som van 39.000. Pakketpost St. Nicolaas. In verband met de St. Nikolaasdrukte bij de Post verzoekt de directeur van het P. T. T. kantoor alhier ons de navolgen den wenken, in acht te nemen bij de verzending van postpakketten, ter kennis onzer lezers te brengen. De pakketten doelmatig en stevig ver pakken met gebruikmaking van houten kistjes of solide kartonnen doozen. Verpakking in dun hout of slap karton is onvoldoende. Er vooral op te letten, dat de adres sen op pakket en kaart duidelijk1 en ge lijkluidend zijn. Een afschrift van het adres in het pakket sluiten. Naam en woonplaats Yan afzender op pakket en kaart vermelden; op het pak ket echter zoodanig, dat geen verwarring met het adres van den geadresseerde kan ontstaan. De adressen op- het pakket te schrij ven of indien op papierstrooken geschre ven deze deugdelijk met goede lijm' vast te hechten; (niet met lak). Z.g. label'-adreskaarten zijn stevig te bevestigen. De verzending niet uit te stellen tot 4 en 5 December doch de pakketten reeds opt 2 en 3 iDIccember aan té bieden. 29 November. Barometerstanden. Hoogste: 766.2 te Sltensele. Laagste 742.5 te Isafjord Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur vair gisterenmorgen tot heden middag 12 u. Hoogste52 gr. Laagste47 gr. Weersverwachting van het K. N, M, I,: Meest matige Ch lot N. wind. Betrok ken tot gedeeltelijk bewolkte, met vooral in het Z. kans op eenige regen. Iets kou der. .Zondag 30 November, Zon op 7.47 onder 3.50. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 20. Maan op 1.34 n.m.; onder 12.56 n.m. Maandag 1 December. Zon op 7.48; onder 3.49. Licht aansteken alle rijwielen, motor- rij tuigen en andere rij- en voertuigen 4.19. Maan op 1.52 n„m.ondfer 2.08 v,m. Volle maan 6 Dec. HOOGWATER VLISSINGEN. bondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vqjdag Zaterdag flACONfUSO V-oog het oordeel ven Uw doktert Agentea: FAB.Metndenmo-DenHaog (Ingez. Med.) Md legen I CATIESI Jv/ dokter/ I ia-Den Hoog J idd elb are t ij d. 30 Nov. 8 51 21 40 1 Dec. 9 59 22 34 2 10.48 23 12 3 11.27 23 4S 4 12 04 5 0.23 12.40 6 1.01 18,22 Polen en Duitschland. Zooals wij reeds weten, heeft de Duit ten geschrapt. Alleen in de kiesdis tricten Kattowitz en Königshütte werd het op deze wijze aan dertigduizend kie zers onmogelijk gemaakt, hun stem uit te brengen. De Polen zijn er ook niet voor terug geschrikt, pressie op de kiezers uit te oefenen. Elders werd gecontroleerd welk stem biljet de kiezers in de enveloppe deden. Wie zich aan die controle onttrok, was tegenstander der regeering en had bui ten het lokaal geen prettig vooruitzicht! De politie deed er niets tegen, want een en ander staat onder patronaat van den Poolschen opstandelingenbond, on der eerevoorzitterschap van den hoog- sten regeeringscommissaris in Poolsch O. Silezië, den wojwode Inmiddels is Pilsoedski afgetreden, met het heele kabinet. De oudpremier Slawek wordt als opvolger genoemd. Voorbereidende ontwape ningsconferentie. De voorbereidende ontwapeningscon ferentie heeft gister het Nederlandsche voorstel betreffende volledige publiciteit van het oorlogsmateriaal der landmacht verworpen. Het had reeds in de subcommissie veel delen van sommigen cn op het gebrek I regeering bij den Volkenbond een I jjes^rijzing ontmoet. Aangenomen werd aan goede ladders en licht. De VOORZITTER verzekerde dat deze zaken boven aan staan bij de plannen tot verbetering. De heer POPPE werd door den heer M. LAERNOES nog ingelicht over de plannen tot verbetering van den toestand op den Singel en medegedeeld, dat men op klachten over de bestrating zal letten. Hierna werd te ruim kwart over 6 de vergadering gesloten. Bij de Vrijdag igehouden stemming verbinden voor ouderling en diaken der Ned. HerV. kerk te Aagtekerke werden herko- Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen zen tot ouderling F. Maljers en tot dia- en ook de andere reeds gepubliceerde I ken P. Boone. voorstellen en het niet-gepubliceerde tot het aangaan van een geldleening van 415.000 met de Rijkspostspaarbank te gen 4)4 pet-, ter aflossing van de 5 pet, I leening 1926, pro resto groot 415.000, Toeslag ondersteuning. Door de heeren Van Spanning, Poppe, I Bevorderd tot arts aan de Leid- sche Universiteit, mej. J. J. de Does, vroeger te Middelburg. klacht ingediend over de tegen de Duit- sche kiezers in het Poolsch geworden gedeelte van Opper-Silezië geoefende terreur bij de verkiezingen voor de Pool- sche Sejm en voor den Silezischen Land dag. Het is, naar de correspondent van het Hdbl. te Genève weet te melden een in soberen toon gehouden aanklacht we gens het feit, dat bij de verkiezingen voor sejm, senaat en O.Silezischen Land dag aan groote deelen der Duitsche min derheid door willekeurige maatregelen der Poolsche autoriteiten is verhinderd, van hun stemrecht gebruik te maken. Inderdaad blijken de Polen buitenge woon talent te bezitten in het uitden ken van chicanes. En dat zij er eigen-1 aardige opvattingen op na houden van beinfluenceeren bij verkiezingen. O. a. werd systematisch geprotesteerd tegen het opnemen van Duitsche kiezers op de lijsten, met de motiveering, dat zij de Poolsche nationaliteit niet bezaten. Kon den de betrokken kiezers niet binnen I drie dagen bewijzen, dat dit wèl h®t geval was, dan werden zij van de lijs- AMSTERDAM, 29 Nov. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver, v, d. Effectenhandel. Ned. 22 A-B 100-6 103%—103%. Ned. 18 100-5 102%—102%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Certificaten-3 82%— 81%. Cert. N.W.S.-2% 68—67%. Duitschla 100-7 9898. Engl. W.L. 50-200-5 103%— Zeeuws. Hyp. B.-5 100100, Zeeuws. Hyp. B.-4% 100%100|. A Amsterd. Bank 173173. A Bank Assoc. 45% C Ned. Hand. Mpij 100 147—150%. C Rotterd. Bankver. 100%100%, A K.M. De Schelde 70 C Farbenind. I.G. 133%131. C Fisk Rubb. Cy. 1%1%. C U States St. C. 145%144%. C C, Publ. Serv. 16%16%. C North Am. Cy, 71% A Born. Sum. H.M. 142%142%, A Singkep Tin M, 106108. C Shell Union O.C. 98%. A J. C. Japan Ln, 73% A Rotterd. Lloyd 125125%. A S. M. Nederland 136%—135. A Amst. Thee C.M. 61%62. A Houth, Alberts 7474%, C Peruvian C. Pr. 3131. A Erie Spoorweg 30% A Kansas City S. 4343. A Southern Rlw. 69 C Union Pac. Rr. 188%188%. A Ned, Ind. Tram 3 A Koloniale Bnk. 159%165. A N.I. Hbk. 1000 126—127, C Ned, H.M, 1000 146%—147%. A Alg. Kunstz. U, 6461%-64. A v. Berkels Pat. 60%—60%-61%. C Calvé-Delft 100%—101%. A C. Suiker Mpij. 3938. Holl. Kunstz. 1. 67%67. Int. Viscose 16 Küchenm. I. Ace. 71 A A A A C A A C C A C C C A A A C Küchenm. I. Ultr. 76%- Marg. Un. 1000 203—205-02%. Ned. Ford A.M. 215%—217%. Philips Gem. B. 222%224-21. Anaconda Cop. 72%71%-72. Bethlehem St. 63%61%-62. Fokker Aircr. 7%—7%. A.N.I.E.M.N.B. 256%—250%. A. Gas El. Cy. 21%—20%. Cities Serv. Cy. 2019%-%. Midd. West Ut. 20%—20-19%. Alg. Explor. Mij. 104%—102%, Boeton Mijnb. 75%76-74, Kon. Petr. Mpij 302—299%-95. Contin. Oil Cy. 12%—12%-%. A Holl. Amer, Lijn 18 A K.N. Stoomb. Mij. 5858. A Ned. Scheepv. U. 136%—135%. A H.V. Amsterdam 397-412-403. A Java Cult. Mij. 308311-306, A N.I, Suiker U. 186—187. A Poerworedjo S.O. 3133%. A Deli Batavia 277272-274. A Deli Maatsch. 267 —257-259. A Senembah 294292-288. C Chicago Milw. 8—7%-7%. - A Amst. Rubb. C. Ill—111 -109%. A Deli-Bat. Rubb. 61%— 61%. A Hessa Rubber 9392%, A Serbadjadi S.R. 69%68%. A V.I.C, Ondern, 6262. C Interc, Rubber 3%3%-3%. Prolongatie 1%1%- een voorstel-Bernstorff voor zooveel mo gelijk publicatie, D. w. z. dat de heeren zullen publi- ceeren wat ze kwijt willen zijn. Het conflict in de En- gelsche mijnen. Het schijnt, dat de staking ook in de kolenmijnen van Z. Wales voorkomen zal kunnen worden. De nationale mijnraad heeft den toe stand onderzocht en heeft een verkla ring gepubliceerd, dat met algemeene stemmen een conclusie werd aangeno men, welke is vervat in een rapport, hetwelk aan de partijen, die bij het ge schil zijn betrokken, wordt toegezonden. Officieus wordt gemeld, dat de acht- urendag in Zuid Wales evenals in ande re districten tijdelijk zal worden ge handhaafd, terwijl de loonen niet zullen worden verlaagd. Verwacht wordt, dat de mijnwerkers van Zuid-Wales en de mijneigenaren he den een gezamenlijke bespreking zullen houden over de voorgestelde oplossing en dat de mijnwerkersleiders later op WISSELKOERSEN. 28 Nov. -Margarine Aku - Philips - Amerika - Rubber - Koninkl. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 12.061/2 59.241/2 9.76 34.65 48.13 66.45 2.48I/2 29 No?. 12.063/4. 59.241/2. 9.761/s. 34.651/2. 48. 12|i/2. 06.431/2. 2.481/2 Industrie Schepen

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2