EEFT HET ALLERBESTE VIERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930. No. 281. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. Wilt U Uw verwan» ten of vrienden wer kelijk iets bijzonders geven met St. Nico- laas? Geeft dan een Philips 2811, 2601 of 2511 en eiken dag opnieuw, jaren lang, zullen Uw keuze en Uw smaak gewaardeerd worden. GEMEENTERAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Vrijdag vergaderde de raad. Voorzitter de "burgemeester jhr. H. A, van Doorn, Verklaring. De heer GOEDBLOED zeide, dat tus- schen hem en den heer S, de Pagter niet die samenwerking is die gewenscht is. De heer De Pagter heeft voor de vrijzinnige kiesvereeniging bedankt; deze stelt op zijn raadslidmaatschap geen prijs meer. De heer DE PAGTER protesteert te gen deze mededeeling. Hij heeft zijn ge gronde redenen. De VOORZITTER meent dat dit debat in de kiesvereeniging thuis hoort, en sluit Hp Hiqpiiccip De heer DE PAGTER: kwajongensstre ken, dat was de reden, dat de samen werking is opgehouden. Ze zijn nog niet van me af! Gemeentebegrooting 1931. Daarop werd met de behandeling van de begrooting voortgegaan. De heer JANSSEN zou den grond in de Buteuxstraat wel willen verkoopen, doch te trachten dat complex te bebou wen met gemeentewoningen. Spr, stelt voor, dat B. en W, plannen beramen om daartoe te komen. Door de forensenbe lasting zijn destijds velen vertrokken naar Vlissingen, hoewel ze liever hier waren gebleven. Nu is er die belasting niet meer. Ook met het oog op het havenbe drijf zal 't voor velen voordeeliger zijn hier te wonen. De heer DE PRIESTER betoogt dat er geen woning leeg staat die verhuurbaar is. De particuliere bouw voorziet daar niet voldoende in. Vandaar het voorstel- Janssen. De heer MELIS is geen voorstander van grond in eigen beheer. Spr. zou wil len verkoopen. Van eigen bebouwing en verhuring verwacht hij geen voordeel. De heer JANSSEN betoogt dat de ge meente grooter strop zal hebben. Hij verdedigt nog eens eigen exploitatie, en vraagt nog eens een plan van B. en W. De heer CIJSOUW is tegen woning bouw. De heer SUURMOND is alleen voor gemeentelijke woningbouw, als er een noodtoestand is. Anders moeten particu lieren hierin voorzien, Spr. .gelooft niet, dat die noodtoestand er is. We moeten ook rekening houden met de rentabili teit, Hij meent, dat met uitbreiding van het woningbedrijf de gemeente er nog meer op inschiet. Bovendien is 't wer kelijk zoo'n belang meer inwoners naar Souburg te halen? Alleen de natuurlijke aanwas is een gezonde ontwikkeling der gemeente, niet de kunstmatige. De heer DE PRIESTER betoogt dat 't hier alleen maar gaat om de overwe ging van de mogelijkheid van gemeente lijke woningbouw. Spr. vindt dat de noodtoestand al jaren bestaat. Trots overvloed van bouwgrond, bouwt geen enkel particulier ondernemer. Huurwo ningen zijn er niet. Laten wij dus in ieder geval een onderzoek instellen. De heer MELIS heeft geen bezwaar eens berekeningen te maken, doch weet vooruit, dat die niet zullen kloppen. We zullen er dus niet veel mee opschieten Verstandiger lijkt de particuliere onder neming te bevorderen door straten met rioleering aan te leggen. De VOORZITTER zegt dat er toch geen man over boord is eens plannen te beramen. De raad kan dat aan B. en W. overlaten. De heer SUURMOND wenscht stem ming. Het voorstel-Janssen wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Bij het hoofdstuk openbare werken wijst de heer JANSSEN op uitbreidings mogelijkheid. Daar kan niet aan begonnen worden dan met hooge kosten. Wij moe ten van gemeentewege straten aanleg gen opdat woningbouw tot stand kome Spr. stelt voor een besluit te nemen om grond bouwrijp te maken. De heer SUURMOND is voor de f 5000 (verhooging ioonen gemeente werklieden) voor gem. openbare werken, doch los van de toelichting. De heer DE PRIESTER vroeg wat hier de bedoeling van is. De heer CYSOUW is tegen loons verhooging; de heer GOEDBLOED' voor. De heer DE PRIESTER verdedigt de ter sprake gebrachte jaarwedden. De loonen kunnen nog geen aanspraak ma ken öp een behoorlijke belooning. De heer MELIS vraagt zich af of nu direct stratenaanleg gewenscht is. Hij heeft niet bedoeld er direct mee te be ginnen. Spr. is voorts tegen de vernoo- ging der bedoelde jaarwedden; de tijd er niet naar, thans. Spr. waarschuwt verder tegen het invoeren van nieuwe dingen met het oog op de financiën. De heer SUURMOND acfhtte 't 't beste, dat de post jaarwedde van het personeel volgens het voorstel van B. en Wi. bleef, daarom zal hij voor stemmen. Doch hij is wel legen de verhooging' als zoodanig. opr. zou er alleen voor zijn, dat de eerste werkman f 50 kreeg voor zijn fiets. Hij is niet tegen een pkan van stratenaanleg om het particulier initiatief te helpen, docih wil nu geen besluiten nemen voor een bepaalden statenaain- leg. De heer MARIJS wil den eersten werkman een verhooging geven van f 100. f De heer LORIER heeft ook bezwaren tegen loonsverhooging om finantieele re denen voor de gemeente. De heer DE PRIESTER wijst op de salarisverhooging van de hoogere ambte naren en verdedigt nogeens de loons- ■erhooging. Hij laakt de vastkoppeling an allerlei toeslagen. Spr. waarschuwt verder tegen het ver- ichuifsysteem betreffende den straten- anleg. De heer MELIS wil het stratenplan wel eens onder de oogen zien, doch we moeten ons nu niet binden. Spr. toont nog eens aan de weinige wenschelijkheid thans de jaarwedde der gem. arbeiders te verhoogen. De vergoeding van de fiets komt den eersten werkman toe. De VOORZ. betoogt, dat het idee van B. en W. was de loonen van drie te verhoogen tot f 23, de eerste moest daar boven gaan. Voorgesteld is dus voor hem f 25. De post werklieden-jaarwedde waarin verwerkt de bovengenoemde verhooginig werd verworpen met 7 tegen 4 st. Er is nu een voorstel-Suurmond f 50 vergoeding eersten werkman Voor de fiets, de heer LORIER wil die ook aan den tweede geven. De heer DE PRIESTER betoogt bij iedere mogelijke gelegenheid terug te zullen komen op een loonsverhooging voor de gemeentearbeiders. Hij acht dat loon thans een schandaal. Hij zal ook voor iedere vergoeding stemmen. De heer SUURMOND' meent, dat wij nu toch heel voorzichtig moeten zijn met loonsverhooging. Het indexcijfer voor de werklieden is ook dalende. 'Na nog eenige discussie wer'd het voor stel (beide werklieden een fietstoeslag te geven) verworpen met 6 tegen 5st. Het voorstel-Suurmond (eerste werk man f 50 rij wiel toeslag) werd aangeno men m. a. st. De heer DE PRIESTER wil den Viso- weg wel bestraten, als 't vast staalt, dat die nog voor de reiniging gebruikt blijft. Hierover ontstond een ifitv'oerige dis cussie. De heer GYSOUWi, betoogt dat de toestand van den weg onhoudbaar is. De heer JANSSEN zou den betreffenden persoon een contract willen doen teeke nen. De heer SUURMOND wil ook de garantie, dat die bestrating noodig is. De VOORZ. zegt maatregelen toe, dat 't in orde komt. De post blijft gehandhaafd, mits voor minstens vier jaar geteekend wordt. De veerman bij de Abeele wordt her benoemd. B. en "W,. zullen met een plan komen voor het bouwrijp maken van grond, wordt den heer Janssen toege zegd. De heer JANSSEN stelt bij het hoofd stuk onderwijs, een post voor van f 100 voor schoolreisjes voor kinderen der o.l. school. Die mogen even goed een uit stapje hebben als kinderen van bijzon dere scholen, aan wie de kosten worden vergoed. De heer DE PRIESTER staat hierbij aan de zijde van den heer Janssen. De heer SUURMOND betoogt, dat er bij de schoolreisjes voor de bijz. scholen ook een fonds is van ouders en particu- l'eren. De heer JANSSEN: Bij de openb. scholen wordt alles door ouders en par ticulieren betaald. Laten wij de kinderen van het openbaar onderwijs ook wat gunnen. De heer SUURMOND zegt, zijn stand punt reeds te hebben aangetoond. Het schoolreisje van de school m. d. Bijbei wordt bijna geheel uit eigen middelen bekostigd. De heer CIJSOUW acht het beter, dat de schoolreisjes betaald worden door particulieren. De heer DE PRIESTER zegt, dat het stemmen vóór den post schoolreisjes voor de o.l. school, geheel in de lijn ligt van de gelijkheid van o.l. en bijz. on derwijs. Het voorstel-Janssen (f 100) wordt aangenomen met 7 tegen 4 st. De heer DE PRIESTER zegt, dat nu de post voor het nieuwe Gemeentehu s verworpen is, er ook geen verbetering komt voor een nieuw voorbereidend 1. onderwijs, want het oude gemeen tehuis had goed kunnen dienen ten behoeve van het bewaarschoolonderwijs, Voorts wijst hij op de verplichting van het onderwijs in de lichamelijke oefening, waarvoor een lokaal komen moet. De heer MARIJS is niet tegen de mu zieksubsid:e, doch vraagt of zij bij een serenade f 0 50 leges moeten betalen. De VOORZITTER zegt, dat wij daar aan vastzitten. De overige hoofdstukken worden z.h.st. goedgekeurd. De heer DE PRIESTER stelt voor den post onvoorzien f 5000 met f 2000 (de niet toegestane post voor de motor' spuit) te verhoogen. Aldus besloten. De begrootmg wordt in zijn geheel goedgekeurd met algemeene stemmen. Burgerlijk Armbestuur. Aan de orde is benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. Benoemd werden de heeren F. Goed bloed (aftr.) en F. Leenhouts. Rondvraag. De heer DE VISSER wijst op het modderig gedeelte tusschen den rijweg en het voetpad van den O. Vlissingschen weg. De VOORZITTER zegt onderzoek toe Geschied- en Letterkundige Vereeniging. Voor de geschied- en letterkundige vereeniging sprak Vrijdagavond in de kleine concertzaal de heer Huib Lens over Velazquez en zijn werk. Tevoren herdacht de voorzitter dr L. A. J. Burgersdijk het feit, dat in het najaar van 1905 eenige inwoners te dezer stede besloten tot oprichting der ver eeniging, die dus thans 2 5 jaar be staat. Al die jaren is mejuffrouw M. Jungius secretaresse geweest. Een ver eeniging als deze drijft als het ware op haar penvoerster; zij is er de spil van. Spr. dankte mej. Jungius voor hef vele, dat zij in het belang der vereeniging heeft gedaan, en bood haar een vaas met bloe men aan. Een hartelijk applaus toonde de instemming van het tamelijk talrijk pu bliek. De heer Huib Luns liet daarop eerst projecteeren portretten der drie grootste schilders van de 17de eeuw, den tijd der Barok Rubens, Rembrandt, ten slotte van den grooten Spaanschen kun stenaar, den allergrootsten onder de grootsten, als spr. hem noemde, Velaz quez, den naturalist, den schilder, die uitsluitend schildert, wht hij ziet, die niets van het exuberante der Italianen, niets van dat „Zuidelijke" heeft, en ons daarom zoo nastaat. In het kort gaat spr. Velazquez leven na, die in Juni 1599 te Sevilla werd ge boren; den invloed van zijn leermees ters: het naturalisme, dat al spoedig bleek in zijn „keukenstukken", waarvan spr, er ons eenige liet zien. Het beroemd ste uit dien tijd is „de drinkers", In 1623 kwam hij in Madrid, en van toen dateeren zijn beroemde portretten toen hij de gunst verworven had van den Koning, die hem aan het Hof verbond. Deze portretten zijn zoo geheel ver schillend ook weer van het Italiaansche in het strakke, eenigszins stijve met den Castilliaanschen hoogmoed. Wij zagen een jeugdportret van Philips IV. Door Rubens, die in diplomatieke zen ding te Madrid verblijf hield, aangemaand Italië te bezoeken, reisde hij daarheen in 1629. Uit dien tijd zijn eenige land schappen. En daarna, wat spr. noemde, het schoonste historische schilderwerk: De lansen, de overgave van Breda in den 80-jarigen oorlog, zooals hij die van Spinola vernomen had. Spr. liet ons hier ook eenige détails van zien, tot goed begrip van de groote waarde. Na de Italiaansche reis begon de peri ode der ruiterstukken (Philips, Olivarez, Balhtasar Carlos) zijn jachtstukken. Uit dien tijd is ook een portret van den pri maat van Spanje. Tijdens de tweede Italiaansche reis (in opdracht van Philips IV, een groot lief hebber van schilderijen) heeft hij geschil derd het beroemde portret van Paus In- nocentius X, dat spr. uitvoerig behan delde. Er zijn ook eenige religieuse werken van zijn hand, een Christus aan het Kruis, o.a. Ook rustig, beheerscht en strak, zon der de religieuse vervoering van b.v, Greco. Vele portretten hèeft hij geschilderc van zijn koning Philips IV, en diens twee de echtgenoote Marianne van Oosten rijk. In de latere jaren zijn beroemd geble ven de „Hofdames", een tafereel bij het poseeren der Koningin. Vele details liet spreker ons hiervan zien daarop de Spinsters. Velazquez was toen hofmaarschalk hij overleed in 1660. De voortdurende illustratie dezer le zing (heel iets anders dan een lezing met lichtbeelden) gaf het auditorium een on getwijfeld blijvenden indruk van dit ge nie uit de 17de eeuw, wiens werk groo- tendeels bewaard is gebleven in het Pra- do te Madrid. (De bekende Balthasar Carlos bevindt zich in het Mauritshuis te Den Haag). En door deze explicatie zagen wij ook de kleuren: de warm-roode tinten er in De spreker oogstte een langdurig dankbaar applaus. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de iapotheek van mevr. wed. J. C. v. d iHarst (Korte Delft). Donderdag werd voor de Bredasche rechtbank o.m. behandeld de zaak tegen G. E. v. d S., chauffeur te Oud-Vos- slemeer ,die als bestuurder van een Vrachtauto in den avond van 16 Augs. j.l. zoo roekeloos en hard rijdende over den afgeslechten dijk reed, dat hij ten slotte na eerst een telefoonpaal omver gereden te hebben van den dijk reed en de sloot inrolde. De bestuurder kwam er betrekkelijk goed af, doch de 15-jarige koewachter B., die evenals zijn broertje mee mocht rijden, werd ernstig aan een der beenen gewond. Er werden in deze zaak een vijftal ge tuigen gehoord. Verdachte vertelde van niets af te weten, 't Was dien avond juist alsof hij in een nevel reed, want kort voor den noodlottigen rit had hij nog eenige glaasjes bier jgedronken ter eere van zijn verjaardag. Verder veflelde hij nog dat hij pas tot zijn positieven was gekomen toen hij gewond aan handen en gezicht in h et ziekenhuis lag. Jlierna was het woord aan den offi cier van justitie, die verdachte aan het hem ten laste gelegde feit schuldig acht te. Daar de man als een onvoorzich tig rijder bekend staat, meende de offi cier een strenge straf te moeten re- Philips 2811, de zeld- zaam-gestaagde combi natie van radio, aramo- foon an luidspreker in ién luxueus stijlmeubel. 0 Philips 2511, de Philips Trium- phator, het toestel waaraan vorsten en andere vooraan staande persoonlijkheden da voorkeur hebben gegeven. (Ingez. Moa.) quireeren. De eisch luidde dan ook 3 .maanden hechtenis en 6 maanden ont zegging van het recht om motorrij tuigen te besturen. Uitspraak 11 December e.k. Hooger beroep. P. A. V„ 40 jaar, schilder te Goes, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens dronkenschap en vloe ken in het openbaar is veroordeeld tojt 15 of 15 dagen hechtenis en 2 maal 5 of 2 maal 5 d. h. Idem E. V., 57 jaar, koopman te 's-Gravenpolder, door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 25 of 25 d. h. ter zake van overtreding Leerplichtwet. Idem A. v. d. G., 31 jaar, vrachtrij der en chauffeur te Driewegen, door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 25 of 10 d. h. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 3 maanden en be taling van 50 schadevergoeding wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 28 November j.l. wer den de volgende zaken behandeld: L. A. V., 25 j., tramconducteur te Middelburg, werd ten laste gelegd dat hij van omstreeks Juli tot October 1930 in het Arrondissement Middelburg opzette lijk 121 tienriltenkparlen van f,1, 86 tienrittenkaarten van f 0,75 en 2 tienrit- tenkaarten van f 0,25, of wel de gelde lijke opbrengst daarvan, in total f 186, welke kaarten hij onder zich had om te verkoopen, zich heeft toegeeigend. Eisch 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk, proeftijd 3 jaar en met bij zondere voorwaarden. Mr. W. F. Adriaanse vroeg bij ver oordeeling eveneens een voorwaardelijke straf. K. L., 26 jaar, pensionhouder te Zou- telande werd verdacht dat hij op 20 Sep tember 1930 te Zoutelande opzettelijk een rooster van een rioolput heeft ver nield. Eisch 5 of 5 d. h. J. H. P. B., 37 jaar, ingenieur te Sluiskil (thans te Brusssel) werd be klaagd dat hij omstreeks October 1930 in het Arrondissement Middelburg een geldsbedrag van f 50, toebehoorende aan F. J. van Kerkvoorde, welk bedrag hij had ontvangen op voorschot voor een te leveren Radiotoestel, doch waarvan de levering niet doorging, heeft verduisterd. Eisch 1 maand gev. voorw., proeftijd 3 jaar en bijzondere voorwaarden. I. de R., 22 jaar, timmerman, te Mid delburg, werd verdacht dat hij op 6 September 1930 in het Arrondissement Middelburg de opbrengst van 25 fleschjes bier en 25 fleschjes limonade, welke goe deren hij had ontvangen van J. F. Pie- ters, heeft verduisterd. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. J. Wi., 35 jaar, werkman, te Sluis, was door den Kantonrechter te Oostburg op 7 October 1930 veroordeeld ter zaïkc. van dronkenschap bij herhaLing tot 'i weken hechtenis en plaatsing in eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, H, V., 44 jaar, koopman, te Wissen - kerke, was door den kantonrechter te Goes op 17 October 1930 veroordeeld te zake dat hij op 14 September 1930 in d>; gemeente Wolphaartsdijk als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig op den openbaren weg te Oud-Sabbinge heeft gereden terwijl hij verkeerde onder zoo- danigen invloed van het gebruik van al coholhoudenden drank, dat hij niet in staat moest worden geacht het motor rijtuig naar behooren te besturen, tot 25 of 25 dagen hechtenis, met ontzeg ging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van écu jaar. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis va i den kantonrechter. Mr. Goedbloed uit Goes verdedigde den verdachte en vroeg bij veroordee ling een voorwaardelijke straf toe te pas sen. I. d. B„ 25 jaar, arbeider te Nisse, was op 17 September 1930 door den kanton rechter te Goes terzake van het als be stuurder van een rijwiel daarmede rijden over den openbaren weg te Nisse op 21 Juni j.l. en niet de rechterzijde van den weg houden in een bocht van den weg, is veroordeeld tot 10 of 10 d. h„ tegen welke veroordeeling hij in hooger be roep was gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. d. W„ 25 jaar, landbouwer te Nieuw- dorp, was door den kantonrechter te Goes op 24 October j.l. terzake van het berijden van een kunstweg met een voer tuig, waarvan de wielen niet van klei en modder waren ontdaan te Ovezande op 14 October j.l., veroordeeld tot 7.50 rf 5 d. h. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging vonnis van den kan tonrechter. J. C. S., 38 jaar, kreeftenhandelaar te Ierseke, was op 17 October j.l. door den kantonrechter te Goes veroordeeld tot 25 of 25 dagen hechtenis en ontzeggin van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden, wegens het rijden met een vierwielig motorrijtuig langs den Provincialen weg

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 11