Ji&iCATZ Plasregen Iff CAU& IQQM VAN PE&ELA, Behoed Uw kind tegen kou met 'warm Quaker TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930. No. 280. Om den Middelburgschen Raadskelder. PERSKRONIEK. ZEELAND. nii DOOR 'ALICE. CAMP® Onze St. Nicolaasprijsvraag. Gra- E N II. Bij zijn bezoek, dat de heer Piet Hen- drïx, waard van Nederlandsche Raads- kelders, ons bracht om zijn voornemens ten aanzien van zulk een instelling in Middelburg uiteen te zetten, begon hij ongeveer als volgt: De vleeschhal van uw stadhuis is onge twijfeld een der mooiste hallen van Euro pa. Mijn doel is daarvan iets te schep pen ook voor het algemeen belang. Ën als met dat algemeen belang zakelijke voordeelen kunnen samen gaan, dan kan ondergeteekende het nog lang volhouden, naar ik hoop, en dan kunnen daar ook nog andere monumenten in Nederland, zoo er die nog zijn, plezier van beleven. Ik heb dus een aanvrage tot het huren van de vleeschhal ingediend. Ik vond de vleeschhal te mooi, om haar voor een opslagplaats te gebruiken. En ook te mooi, voor een bureau van vreemdelin genverkeer. Of dit bureau moet er eerst een 30 a 40.000 gulden voor restauratie en inrichting voor over hebben! Wij willen dus, zoo mogelijk, een be zienswaardigheid meer maken in Middel burg, zooals in 's-Bosch, Utrecht en Maastricht. Eerste klas. De stroom van vreemdelin gen zal nog grooter gaan worden. De Vlissingers gaan wij den weg naar Mid delburg wijzen, en haar Raadskelder zal niet de minst mooie attractie worden. Een toonkamer die specifiek Zeeuwsch is. Waar de kunstschilders van Zeeland hunne schilderijen laten zien. Waar door wandschilderingen de geschiedenis van Zeeland zal worden vereeuwigd. Wij wil len in uwe stad een Raadskelder maken, die de mooiste van Euro pa kan worden! De vreemdelingen koopen een borrel bij een ander, logeeren in een of ander hotel, en de andere zakenlieden krijgen meer welvaart, omdat de vreemdelingen toch ook niet voortdurend in den Raads kelder verblijven. Deze welvaart komt dus èn van de vreemdelingen èn ook van mij, Hendrix, aangezien ik alles voor de inrichting en exploitatie te Middelburg koop, zoover prijs en kwaliteit zulks toe laten. Ten onrechte werd op een vergade ring ten uwent verteld, dat ik een groote Maatschappij had annex met bierbrouwe rijen, Albert Heijn, enz. Ik zelf ben directeur van al mijn onder nemingen (N. V.'s) en ik heb alle aan- deelen op één na in mijn bezit. Voor in formaties wende men zich tot de Mid- denstandsvereeniging te Utrecht, 's-Bosch of Maastricht. Er is gesproken over brandgevaar en Henri Polak, Eerste Kamerlid, heeft er ook over geschreven. Laatstgenoemde heeft reeds van den Minister een ant woord gehad. De regeering, monumentenzorg, en ge meentebesturen, waken heusch wel over bescherming harer monumenten. En ik maak mij sterk, indien Leiden een Raads kelder had gehad, dat dan mogelijk het mooie stadhuis er nog gestaan had. In Duitschland, waar eeuwen lang Raadskelders zijn in mooie monumentale stadhuizen, zijn deze nog niet afgebrand, zij staan er nog steeds! De moderne techniek is overigens zoo ver, dat alle mogelijke maatregelen te nemen zijn. Er zou in den Middelburg schen Raadskelder centrale verwarming komen en de inrichting wordt gemaakt van steen, en zwaar eikenhout, zware meubels enz., en in de concierge-keuken wordt gekookt zooals thans. Dus er verandert zooveel tot verbete ring, dat het brandgevaar m. i. veel m i n- d e r groot zal zijn, dan thans het geval is. Unfaire bestrijding. Wij lezen in de Go e s s c h e C r t, (lib.) o.a.: „Een zekere heer Metellus uit Middel burg, die al meermalen blijken heeft ge geven in superioriteit en zelfgenoeg zaamheid niet voor zijn Goesschen vriend Opmerker onder te doen, attaqueert de „Middelburgsche Courant", die zooals bekend, streeft naar een ander reorga nisatie-plan voor de Middelburgsche brandweer, dan B. en W. dezer hoofd stad doen. Metellus schrijft o.a. dat de Middel burgsche Courant tracht de Middelburg sche uitgaven op te zweepen, omdat het blad een brandweer-commandant van f 4000 per jaar verlangt. Hij verzuimt te vermelden, dat de „Midd. Crt." steeds heeft aangedrongen (evenals de commissie uit de Kon. Ned brandweervereeniging, die B. en W. ad viseerde) om slechts de helft van het salaris voor rekening van Middelburg te laten komen en f 2000 door de provincie te doen bekostigen, en dat het blad dus een commandant verlangt, die slechts f 800 per jaar meer van Middelburg za vragen dan de door B. en W. voorge stelde. Metellus begint een penne-rob- bertje met de Middelburgsche Courant met een valsche voorstelling van zaken, die bijna zoo erg is als een stoot bene den den gordel in den boksring. Deze stoot nu heeft ons het bloed doen krie belen, temeer omdat het een openings- stoot was, die zoo voorzichtig unfair werd geplaatst, dat hij sommige toe schouwers vermoedelijk ontgaan is. Tegenstander en publiek meenen we op den onsportieven openings-aanval van Metellus te moeten wijzen, opdat zij in den loop van den verderen strijd voor zijn vecht-methode op de hoede zullen zijn." SQ538aasfee&*Mi'?< geeft geuren smaak aan uw glaasje^ (Ingez. MedJ 26. Dien middag was miss Clifford laat bezig met zich te kleeden voor het diner, toen er op de deur werd geklopt en haar neef naar binnen stapte. Hij scheen in onaangename gedachten verdiept en stond een paar minuten met zijn vingers op de toilettafel te trommelen, wat zijn besluiteloosheid verraadde. „Scheelt er iets aan?" vroeg zijD tante, nadat ze hem tweemaal had aan gezien en hij maar steeds niet sprak." „Ja, zoudt u het gelooven als ik u ver telde dat het kabelbericht, waarvan u gesproken hebt, nooit verzonden werd?" „Nooit verzonden?" Miss Clifford legde haar kam neer en reek haar neef met ontstelden blik aan. „Neen, het werd niet verzonden." „Maar dat is onmogelijk, het moet verzonden zijn." Het is niet verzonden, het komt niet voor in het register." „Dat moet een vergissing zijn. Thé rèse zelf. Ze ging niet verder, maar staarde ver Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 16 tot en mét 22 Nov. in de püotvincie Zeeland bedroeg Febris typhoïdea (buik- typhus) Clinge 1, St. Laurens 1 (in een gezin, waar dit ziektegeval reeds voor kwam.) Roodvonk: 's Heerenhoek 1. Diphtherie: Heinkenszand 1, Nieuwer- kerk 2, Oosterland 1, Vlissingen 1, W:e- meldinge 1, Meningitis: Koewacht 1. In genoemde week zijn geen gévallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. WALCHEREN, O. EN W. SOUBURG. Ter gelegenheid van haar 11-jarig bestaan gaf de Chr. zangvereeniging „Soli Deo Gloria", dir. G. de Ru, alhier, Woensdagavond, met medewerking van een strijkorkest, onder leiding van mej. De Hondt uit Vlissingen, een zeer goed geslaagde uitvoering in de Geref. Kerk. baasd voor zich uit. Toen zag ze schich tig haar neef aan. „Dus je gelooft", zeide ze aarzelend, „dat ze het niet verzonden heeft?" „Dat is buiten kijf, ik weet dat ze het niet deed. Verward schudde de oude dame lang zaam haar hoofd. „Maar waarom, ik begrijp niet om welke reden?" Roger viel neer op de Chesterfield sofa en streek het haar van zijn voor hoofd. „Waarom? Wel omdat ze liever niet had dat ik kwam. U moet. toch weten, dat Thérèse niet van me houdt." „Maar ik vind het allemaal zoo on- noozel; je zoudt toch vroeger of later van de ziekte van je vader gehoord hebben." „Ja, maar ik geloof, dat ze dat wilde uitstellen. Ik heb het me zoo voorge steld: ze vindt het vervelend om mij hier te hebben, daarom verzond ze het telegram niet, zoodat ik niet van de ziekte van den ouden man kon hooren Als er geen bericht van me kwam, dan zoudt u weer telegrafeeren. Dan zou ik vragen of overkomst gewenscht was, dan zou zij het telegram aan mijn vader laten zien, terwijl ze heel goed begreep dat hij er op stond dat de zaken geregeld wer den. Ze weet heel goed, dat, zelfs als hij op het uiterste lag, hij niet zou wil len dat het werk door mij in den steek werd gelaten. En dan zou ik heelema 1 niet komen, ziet u?" Dagelijks moeten rij door die plas-' regens. Geef hun weerstandsvermogen met een bord warm Quaker haver mout. Uw kinderen vinden het heerlijk en dokters verklaren, dat het ver- t sterkend en gezond is. Quaker Dit is het origineele rood, blauw en gele Quaker pak MELISKERKE, Woensdagavond werd op verzoek van enkele leden een verga dering gehouden in de Chr. school alhier over een eventueele aansluiting bij de vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren". De heer L. Onderdijk, penningmeester dier vereeniging, besprak het doel en de werking daarvan, welke met aandacht werd aangehoord, en gaf ruimschoots ge legenheid tot het stellen van vragen, waarvan dan ook druk gebruik werd gemaakt. Daarna kon ieder zich opge ven om als lid te worden ingeschreven. Een twaalftal gaven zich op, zoodat nu het aantal ingeschrevenen 25 bedraagt, Een plaatselijk bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren J. Geschiere, voorzitter; A. Komejan, secretaris; P. Harpe, penningmeester. Als bode werd benoemd de heer J. de Bruijne, bij wien gelegenheid zal worden gegeven zich als lid op te geven. NOORD-BEVELAND. KORTGENF.. Woensdagmiddag 2 uur is in deze -gemeente het electrisch licht van de P.ZJE.M. officieel in gebruik fienomen. Voor deze (gelegenheid wa- rer. B. en W., alsmede een vertegen woordiger van de P.ZJE.M. in het trans formatorhuisje bijeengekomen. De bur gemeester wéés op den stap van voor uitgang zijner gemeente en memoreerde met een kort woord het gemeentelijk' electrisch licht, waarbij nog al eens storingen optraden. Spreker deelde' ver der mede. dat ae aansluitingen momen teel 179 bedragen, hetgeen circa HO pet. van het aantal huizen is, en verder,, dat de prijs van het licht 39 cent per K.W. zal bedragen. De burgemeester schakelde hierbij de stroom in. De ver tegenwoordiger van de P.Z.IE.M. dankte B. en W. en hoopte op een aangename (gia(menwerKing. SCHOUWEN-DUIVELAND. Gemeenteraad van Zierikzee. ZIEBIKZEE, In de Dinsdag gehouden raadszitting, werd goedgekeurd de re kening van het Burgerweeshuis. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W., te voldoen aan het verzoek van de Landbouw-Maatschappij, om een cur sus in Kinderzorg en Opvoeding ge wenscht te verklaren. B. en W. stelden voor, over te nemen eenige eenden en 5 zwanen, ten einde deze van gemeentewege te doen onder houden. Deze zouden dan als sto-ffage in de Versche gracht verblijven. Een be zwaar van den heer Versteeg was, dat de eenden de zijkanten zo-o ondergraaf- den, waarop de heer Koopman ant woordde, dat dit vpor een deel onder vangen kon worden, door het aantal een den op 20 te bepalen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, nadat de Zijn tante nam de kam weer ter hand en bracht voorzichtig het hoofdhaar in orde. „Het klinkt alles zoo ongelooflijk. Ge loof je, dat ze dat alles zoo beraamd heeft om je uit den weg te hebben?" „Dat doe ik", zei hij eenvoudig, een sigaret opstekende. ,,'t Is moeilijk te gelooven, Roger; waarom heeft Thérèse zoo het lan 1 aan je Hij stond op en stapte doelloos door de kamer. „Vraag me iets anders", zeide hij schouderophalend. „Hebben jullie nooit geknibbeld?" „Neen, zeker niet." Hij wilde niet over die ongelukkige épisode spreken .Toen hij de bezorgde blik van zijn tante zag sloeg hij zijn arm om haar heen. ,,'t Spijt me, dat ik over die ellendige geschiedenis begonnen ben, Dido. Hecht niet te veel waarde aan wat ik zeide. We hebben allemaal onze kleine eigen aardigheden en nu heb ik mij gestooten aan een van Thérèse. Dat is alles. Ze bedoelt geen kwaad. Staat u eens op en laat me u eens bekijken. Is dat een nieuwe japon?" Haar openhartige blijdschap bewees dat dit zoo was. Ze deed een lange ket ting aan van schildpadden kralen, die Roger haar bij zijn laatste bezoek had gegeven, en bekeek zich in den spiegel om het effect te zien, denkende hoe lang heer Versteeg liad verklaard de zaak eens aan te willen zien. Ingekomen was een verzoek, van het Ilerv. Kerkbestuur, om van gemeente wege het Zuidelijk deel van hel Kerk plein te egaliseeren en beplanten, waar voor werkloozen waren te gebruikien. De heer den Boer had eenig be zwaar, omdat de speelgelegenheid voor de schoolkinderen dan werd ontnomen. De heer Koopinan zou er tegen zijn, wanneer daar hoornen weg mb'esten en herinnerde er aan, dat daar van bet Boschbeheer geen toestemming voor zou gegeven worden. De heer Doeleman zou de z.g. „Balie" als speelterrein willen aanwij zen, de de heer van der Kwast wees er op dat de Balie ongeschikt zou zijn, omdat het daar zoo tochtte. De heer Versteeg kwam daar tegén op. Hij gaf te kennen, dal het terrein bij de kerk minder geschikt wes. De heer Catshoek herinnerde er aan, dat daar vroeger altijd plantsoen was en de kinderen dan nog voldoenlde ruimte hadden voor hun spel. Het voor stel werd aangenomen. Aan de reg'elingscommissie, ingesteld door het Departement Zierikzee van het Nul van 't Algemeen werd een subsidie van f 60 verleend. De commissie voor de gasfabriek werd gemachtigd tot aankoop van ongeveer 800 vierlc. M. grond, eigendom van J. v. d. Wekken a f 2,50 per vierk. M. om te zijner tijd daar een nieuwen gashouder te plaatsen. Voorgesteld werd tot het vellen van een aantal boomen over te gaan, die vol gens een schrijven van het staatsbosch- beheer door iepenziekte waren aange tast, welk doodvonnis geen verzet gaf. B. en W!. stelden voor zulks na be spreking met den inspecteur van liet L. O., om den onderwijzer J. Kwaak over te plaatsen naar de U. L. 0„ den heer A. Paauwe van school A naar B, en voor school A een nieuwen onderwijzer te benoemen. De heer van der Kwast kwam er tegen op, 'dal B. en Wi. met met een voordracht van drie personen wa ren gekomen, waarop de heer Cats hoek er aan herinnerde, dat reeds eind Augustus B. en Wl. hadden kunnen overgaan om een tijdelijke leerkracht te benoemen. In plaats daarvan hadden zij een anderen weg ingeslagen, die z. i. lol moeilijkheden zou leiden. De voorzitter en de heer K o o n - man verdedigden de gevolgde politiek. Het voorstel van B. en WL werd ten slotte aangenomen niet 10 tegen 3 stem men. Aangenomen werd een reorganisatie van de brandweer, waarbij een 8-tal gelegenheden voorzien zouden warden van een schelinrichting, de 1 brand meesters ieder f 25 toelage zouden ont vangen en het overig personeel per uur het geleden was dat men haar bewon derd had. „Beste jongen", zeide ze na een kort stilzwijgen, „ik geloof, dat ik met Thé rèse eens over dat telegram moet spre ken." „Doe dat niet," zeide snel haar neef. „Ze kan van twee dingen maar één ding zeggen, of dat ze het vergeten- heeft, of ze kan de schuld leggen op het telegraaf kantoor. We gelooven haar toch niet, en het resultaat zou zijn, dat er een on prettige atmosfeer werd geschapen. La ten we het laten rusten." „Ik geloof, dat je gelijk hebt", zeide tante, „maar het geeft mij een onplei- zierig gevoel." ,,'t Zou ons nog onplezieriger stemmen om Thérèse in een van haar pruilerige bu:en om ons heen te hebben, vooral met vreemden in huis. Het kan me niet schelen van den dokter, hij trekt het zich niet aan, maar die kleine verpleeg ster bijvoorbeeld." „Ze is lief, vindt je niet? En ze is een dame. Dat zag ik dadelijk. Ik herinner me nu, dat ze in de kamer was, toen ik Thérèse vertelde dat je komen zoudt en, hoewel'ze het niet getoond heeft, ben ik toch overtuigd dat ze opmerkte hoe overstuur Thérèse was. 't Was heel naar." „Zoo, was Thérèse overstuur?" zeide Roger, pemzend dat zijn theorie hier door versterkt werd. „Wat zouden de twee verpleegsters van haar denken?" (Ingez. Med.) In ons no. van gisteren hebben wij uitvoerig medegedeeld, welke taak hen gesteld wordt, die willen mededingen aan de ST. NICOLAASPRIJSVRAAG-1930 VAN DE MIDDELBURGSCHE COURANT. Ziethier de voorwaarden: Jongens en meisjes tot en met 12 jaar mogen de oplossing gewoon inzen den, met bijvoeging van naam, voor naam, adres, en „jongen" of „meisje". Oudere jongens en meisjes mogen ook meedoen, en volwassenen even eens. Voor jongens en meisjes tot en met 17 jaar geldt, dat zij een zeer speciale moeilijkheid in den brief van den spion, moeten vinden. Ouderen moeten niet alleen aan de zen eisch voldoen, maar bovendien ver wachten wij van hen, dat zij de oplos sing in een aardigen vorm zullen gie ten; hetzij door een fraai uiterlijk, het zij door een berijmde oplossing, of door er een verhaaltje van te maken. AJle oplossingen moeten in een af zonderlijke enveloppe gesloten worden, en geadresseerd zijn als volgt: Prijsvraag 1930. Aan de redactie van de P, Z. Middelburgsche Courant. Lange St, Pieterstraat, Middelburg. Brieven, die ons na Dinsdagmorgen a.s. te 9 uur v.m. bereiken, komen niet meer in aanmerking voor mededinging naar de prijzen, welke wij ons voorstel len den goeden oplossers toe te kennen. De Directie. zou worden betfaald. De vergadering ging daarop over in besloten zitting. THOLEN, OUD-VOSSEMEER. De voetbalver- eeniging O. V. C. is sedert eenigen tijd aangesloten bij den Brabantschen Voet bal Bond, Maandag a.s. zijn de bestuursleden der vereeniging voor het kantongerecht te Tholen gedagvaard wegens het houden van een voetbalwedstrijd op Zondag zon der vergunning van het dagelijksch be stuur der gemeente, tusschen O. V. C, en De Zwaluwen te Bergen op Zoom, terwijl, zooals de dagvaarding luidt, het publiek toegang had. Woensdagavond heeft de Chr. Zang vereeniging „Looft den Heer" alhier een uitvoering gegeven in de Geref. Kerk. „Thérèse is tegen beiden allervrien delijkst. De nachtzuster, die van den be ginne af hier geweest is, zou alles voor haar doen. Ze zingt altijd den lof van haar bekoorlijkheid." „Wel zoo", zeide hij, zich geeuwend uitrekkend, dat doet me plezier. Ik heb den indruk, dat die kleine Cana- deesche zuster een goeden kijk op ka rakters heeft, al ziet ze er nog zoo jong en onschuldig uit. Toen hij de kamer van zijn tante ver liet, ging hij naar de zijne. Hij was te vreden over de uitlegging, die hij over het telegram gegeven had. Hij alleen wist hoe ellendig Thérèse het vond om met hem onder één dak te zijn. Ze deed heel vriendelijk, maar hij réaliseerde heel goed, dat ze heni beschouwde als een nagel aan haar doodkist, ofschoon hij noo;t vermoed had, dat ze zoo getracht zou hebben om hem uit Cannes te hou den. Wat zal ze woedend zijn geweest toen haar plan schipbreuk leed. Hij lachte luidkeels, zoo verdiept was hij in de psychische schildering van haar ver driet, dat hij tegen een jongmensch in smoking aanliep, die juist ThérèseV zit kamer wilde binnengaan. Stilstaande, keek hij rond hij rond om te zien wie of daar zoo rondleip als ware hij thuis, en tegelijkertijd draaide de bezoeker zich om, met een air van nonchalante ver waandheid. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5