DE SPION UIT DEN OORLOGSTIJD. LANDBOUW. Veilingsvereen. Zuid-Beveland te Goes. Elite-iruit. De bessenteelt. De Voorz. heeft vernomen, dat som mige leden wel eens óver bessentetelt willen spreken. Men heeft van de bessen geen geld gemaakt. Spr. is van de oor zaak daaryau in Engeland niets le weten kunnen komen. Wet heeft spr. gehoord, dal men er slikte in de appelpulp van 1928. Daarom was er geen' vraag naar bessen Het schijnt nu, dat die over vloed opgeruimd is. Verplicht veilen WEERBERICHT etc. 27 November. Barometerstanden. Thermometer. Weersverwachting van het K, N. M. I.s Vrijdag 28 November, HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. rjjdag 28 Nov. 6 34 19 15 aterdag 29 7.34 20 28 ondag 80 8 51 2140 laandag 1 Dec. 9 59 22 34 •insdag 2 1<>.48 23 12 Voensdag 3 11 27 23 49 londerdag 4 12.04 INGEZONDEN STUKKEN. VERBLINDENDE FIETSLANTAARNS, BURGERLJKE STAND. Goes. Vergaderingen, Concerten, enz. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg auto-eigenaars heeft. Maar ook vernam hij, dat rijwielen aan het oude adres, hoek Seisweg juist bij de nu werkelijk weer loopende jubileum klok nog steeds in voorraad zijn en dat er ook in rijwiel onderdeden (lampen, bellen enz.) een ruime keuze is en bij lerug- komst uit Domburg over genoemden weg overtuigde de Indisch man zich hier van. Terwijl manlief naar Domburg tufte was mevrouw Dornstein er weer maar eens op uil getrokken en ditmaal aller eerst naar het Domburgsch Schuitvtol want zij moest daar zijn hij de firma, J. KONRAAD EN ZOON, het typisch lage gebouw, maar met een reuzen uitzoek in allerlei artikelen op huishoudelijk, ge bied, en op dat van vaklieden met tal van geschikte voorwerpen voor Sint-Ni- colaas-gescbenken ook, voor jongens en meisjes, die zich in huishoudelijke bezig heden of in huisvlijt willen bekwamen. Maar het doel van mevrouw was de aanschaffing van een zelf filteresrende koffiekan. Door een vernuftige inrichting behoeft men niet telkens m!e«r hij te schenken, maar is het voldoende het water kokend te houden om een smake lijk „bakje" te zetten. Mevrouw vernam dal de firma een afzonderlijke show room voor haar haarden heelt in de. ZandstraaL en al was dit artikel nu min der geschikt voor Indië toch stelde me vrouw er belang in en ging zjcli oiver- luigen van de groolc keuze. Op haar terugweg naar hel centrum der stad, hep mevrouw aan hij den heer A. GEENSEN, die in zijn beide winkels in de Langeviele een ("linken uitzoek heeft in moderne maar ook in oude meubels, voor burgers en buitenlieden en daar naast in lafei- en vfoerkleeden en wat verder tot zijn vak behoort; ieder niel-nurks zal kunnen voldoen. Het is wel eigenaardig, maar men kan in Middelburg haast niet gaan winkelen zonder in de Langedelfl te zijn gesveesL en ook mevrouw D. kfwam' weer in die straal terecht, maar vooraf had zij de Markt rondgeloopen en de groole éta lages der firma M. H. BOASSON EN ZONEN met een critischen blik bekeken Zij wist van anderen en ook uil den Lijd, toen zij de verloofde van haar tegen- 'woordigen man was, dal dit een firma inet een uitstekenden naam1 was en nu wilde zij zich overtuigen of dien naam nog steeds eer werd aangedaan. Dit bleek vol'komen waar te zijn, zoo wel de kwaliteit als de krwantiéteit der artikelen, de ruime keuze en de goede smaak van aLles op het gebied van hel manufacturen- en hel heddevak in den uitgebreidsten zin des woords, waren ho ven haar lof verheven. Zoo gezegd, mevrouw moest in de Langedelfl zijn en 1111 haar man er toch niet bij was, ging zij eens een kijkje nemen in liet sigarenmagazijn „de Twaalf uren" van den heer J. F. v. d, PUTTE- De ongekend groole assorlementsk;ist voor een der ramen deed haar vermoe den, dat er ook in ,meer vpotr haar beurs bereikbare wel keus zou zijn en toen zij binnen kwam, zag zij aan de groole collectie kisten sigaren, luxe ver pakking van de kleinste tot de grootste, dal zij keuze zou kunnen doen, wat dan ook spoedig lukte, Ook bewonderde zij de groole verscheidenheid in pijpen en verhel den winkel, 1111 met de vaste we tenschap hier voor elck wat wils is. Mevrouw wandelde verder de straal in en wel lol het „Huis met de Roode Pi laren", schuin over de Nieuwstraat, want zij had vernomen, dal hij 'de firma SCHULTE EN THIEME, wier naam als een vooraanstaande drogislcnfurma tot ver buiten Zeeland's grenzen bekend 's, specialiteit is in het artikel rolvegers. Zijwilde er een bij haar bagage voor Jndië laten voegen en had moeite uit de groole verscheidenheid in zeer verschil lende prijzen een keus te doen. De des kundige voorlichting1 van een der firman ten, maakte hel haar echter mogelijk; tot een beslissing te komen. Zij verliet den winkel niet voor gevraagd te hebben hoeveel artikelen men hier toch wel verkocht. Dit bleek op geen honder den 11a te zeggen. Het is er dan ook en orm, maar niet alles is geschikt voor SI. Nico laas-geschenk, doch wel zijn dit de flesschen eau de cologne, de doozen met zeep en dergelijke m-likjeten, waar van in den .winkel een keurige cl'alagte is gemaakt. Nog loonde mevrouw veel belangstelling voor de Deka-verven, om op sloffen te schilderen, spuiten of druk ken. Mevrouw kwam nu spoedig in de Kor- tedelft, waar zij moest zijn bij de firma K. MEERTENS Jr. zulks op advies van mevrouw Fernberg, die haar gezegd'had in kruidenierswaren hier steeds goed (e worden bediend, maar mevrouw kwam speciaal om een luxe doos bonbons, die er in groole verscheidenheid bleken 1e zijn evenals doozen met biscuits 'van Huntley en Palmers, die ook per ons verkrijgbaar zijn; Peelt Frean's; zeep met corsages; dopzen borstplaat doch ook ge broken dito; terwijl verder o.a. Japan- sche doozen met geurige thé mevrpuw's goedkeuring konden wegdragen. Mevrouw ontwaardde ook nog tal van prikkelende waren, die haar Indisch hart goed deden. Zij merkte, dal er hier all'es op gezet wordt de zaak volkpmen op de hoogte ,van haar tijd te doen blijven. Mevrouw licvta nog even door naar den Dam. want zij wilde voor een vriendin een electrisch schemerlampje koopen on haar was medegedeeld, dal de heer J. G. BROEKSMA in zijn nog nieuwen winkel op den Dam Zuidzijde, daarin een truime keuze heeft. Het bleek' volkomen waar te zijn en dit niet alleen ten op- ONZE PRIJSVRAAG.. Het was in de dagen, dat de gruwe len van den wereldoorlog nog over Europa hingen; in de dagen dat de lucht in Zeeland zwaar was van het kanongebulder, dat land- en zeemacht hier op Walcheren, zoo gevaarlijk aan den Scheldemond gelegen, al hun krachten inspanden om onze neutrali teit in het volkerenconflict te handha ven. Natuurlijk konden om redenen van staatsbelang toen niet alle informaties, welke ons blad kreeg, aan de openbaar heid worden prijsgegeven. Nu zijn de toestanden echter veranderd; overal publiceert men geheime archieven, en ook wij achten den tijd thans gekor men, een opzienbarende mededeeling te doen. Er is n.l. in het begin van den oor log in Middelburg een geheim proces gevoerd, waarbij een buitenlander, als verdacht van spionnage, voor den krijgsraad hier terecht heeft gestaan. Langs een omweg hebben de stukken van dat proces ons bereikt, en daaruit blijkt, dat het een haar gescheeld had, of men zou in Zeeland het merkwaar dige verschijnsel beleefd hebben, dat er hier in 1914 een spion werd opgehan gen! want dat is, naar men weet, in oorlogstijd de straf, die men op land verraad toepast. Waarom dat dan niet gebeurd is? Wel: het stond vast, dat de man zich altijd ophield op plaatsen, waar hij niets te maken had en waar militaire geheimen te ontdekken vielen. En ook heeft men hem in een opzet telijk tot dat doel leeggehouden brie venbus een brief met zeven zegelen zien doen, geadresseerd aan het hoofd kwartier van 'n vreemde mogendheid! Zelfs is men voor den krijgsraad, door een afmattend en scherpzinnig kruisverhoor, zoover gekomen, dat de man bekende, dien brief verzonden te hebben. Maar: hij weigerde hardnekkig, te beken nen wat de beteekenis van dien brief was! En hoewel de krijgsraad er Zeven dagen en zeven nachten onafgebroken over vergaderde, zij mocht er niet in slagen te ontcijferen, wat de brief in hield; dat werd 's mans geluk. Tot op den huidigen dag is dat raad sel niet opgelost, maar thans doen wij een beroep op de scherpzinnigheid van onze lezers en lezeressen, jong en oud: Wat stond er in den brief van den spion? Hier is hij: Morgen zullen wij mededeelen, hoe de oplossing aan ons in te zenden. Pro beert alvast uit te vinden, wat er in den brief staat! De Directie. Hchte van kleinere lampen, maar ook van groote en van lampenkappen, van andere eleclrische gebruiksartikelen en vdn zelf sprekend vond zij hier ook veel op radio gebied aanwezig. Gister vergaderde in dc Prins van Oranje te Goes dc Veilin gsvereeniging Zuid-Beveland onder voorzitterschap van den lieer H. A. Hanken. Nadat deze dc naar hij ze noemde .«enigszins eigenaardige vergadering had geopend en dc aanwezigen had ver welkomd las de secretaris, de heer A. v d. Poest Clement, de notul'en der vo rige vergadering. De voorzitter zegt, dal men overeen komstig een verzoek, van den heer C. P. Vogelaar is overgegaan lol 't veilen van z.g.n. elite-fruit." Dit is een heel' groot succes geworden. Hel fruit is -duur ver kocht. Langzamerhand wordt ingezien: hoe beter fruit en hoe hetere verpak king, des te hooger de 1 prijzen. Spr. brengt gaarne dank aan den heer Vo gelaar voor zijn idee, dat zuljk een goede :i it werking heeft gehad. Ook den heer Van der Plassche brengt spr. dank voor het groot aandeel, dat hij ootk ln deze zaak weer gehad heeft. In behandeling komt nu hel voorstel tot hel bouwen van een open emballage- loods op het veilingfcterrein.. De voor zitter licht dil toe. Spr. erkent, dal de tijden slecht zijn. Ma,ar nood breekl wet. Hel bestuur heeft voldaan aan den wensch 0111 meer em ballage-materiaal aan 1e koopen. Maai de 100.000 kisten en 60900 manden moeien worden opgeborgen. De emballage-filialen op de dorpen zijn een fiasco geworden. De loods is zoo eenvoudig mogelijk opgezet. B. en VV. van Goes hebben' reeds toestemming lol den bouw ver leend, al had de schoonheidscommissie wel ernstige bezwaren legen den bouw van deze loods bij de entree van Gpcs. De loods zal f 12.000 kosten. Daarbij is inbegrepen een kantoortje voor hem, die de kisten enz. moet uitgeven en een werkplaats voor de reparatie. De heer Dominicus vraagt of dc vereeniging het werk kan betalen uit hel overschot van dit jaar. De voorz.: uit het overschot van dit slechte jaar kan het niet betaald wor den. We moeten geld opnemen en hel bedrag zoo gauw mogelijk aflossen. Hel ncstuur wfl trachten een obfigalieleening ait te schrijven. Zoo noodig wil het pp een andere manier geld zien te krijgen. De heer Dominicus: neemt u geen hypotheek op? De Voorz.: een hypotheek' kan niet zoo gemakkelijk worden afgelost als een obligalieleening. Overigens merkt spr. op, dat als de Boerenleenbanken de gelden ■overat zoo sate heeft belegd als de f75.000 bij deze veiling, de positie de zer hanken uiterst solide is. Dc heer S u y van Kruiningen vindt 'den prijs wel wat hoog. Spr. heeft ook ee'n dergelijke loods gebouwd, maar die was veel 'goedkooper. De Voorz. en de lieer Duvek'ot verdedigen hel plan. Deze loods is veel hooger (10 a 11 M. wordt ze) dan die van den heer Suy. Alles zal solide zijn. pc Belgische constructie van een der gelijke loods is den voorzitter niet be vallen. De heeren Vogelaar enKloostér 6,tellen vertrouwen in hel besluur, dat dil voorstel m. a. s$. doet en de zaak goed heeft bekeken. De'heer Suy betwijfelt of afsluiting met igaas wel voldoende is. Dc Voorz. antwoordt, dat gaasaf- sluiting juist is gedaan om schimmel te voorkomen. F.en der aanwezigen wil een veelgroo- ler gebouw voor evenliieele uitbreiding De V o 0 rz. merkt op, dat het na geslacht ook wat moei doen. Hel voorstel wordt hierna z. h. si. aan genomen. De Voorz. stelt 1111 aan de orde de vraag, hoe de gelden daarvoor 1e vinden De b. eer K1 o o s t c. r wil aan het be sluur overlaten den vtoordeeligsten Vveg te v inden. Dc Voorz. merkt nog op, dat het bestuur geen haast heeft met bouwen en geld opnemen. Het zal daarvoor het meest geschikte o ogenblik afwachten. Overeenkomstig het voorstel-Klooster 'wordt besloten. Dc Voorz. dankt namenis het be sluur voor het geschonken 'vertrouwen. De heer v. d. Plassche, rijkstuin- bouwconsulent, merkt op, dat het hee moeilijk is, om over de bessenteelt iets te zeggen. Tot heden heeft spr. dan ook geen bepaalde adviezen gegeven. Wel kan het zijn, dat men van uitgooien der bessen later wel eens spijt zou kunnen hebben, Hebt ge goede struiken, zegt spr., laat ze dan staan. Mankeert er wat aan dan is het nu wel het geschikte oogen- blik ze door wat anders te vervangen. Door wat? Dat kan spr. ook al weer niet direct zeggen. Wel wil spr. er op wijzen, dat er altijd nog appels, peren en pruimen worden ingevoerd, Die worden er hier dus te weinig geteeld. Men zal in de toekomst nog veel meer de vruchtboomen moeten spuiten en dat gaat gemakkelijker als de onderbeplanting weg is. Minder bessen beteekent ook minder werkloon. Het is wel een heel ongelukkige samen loop van omstandigheden. Het vorig jaar was er een rijke bessen- en appel- oogst. Dit jaar kwam daarbij de over vloedige kruisbessenoogst. Ook kan men voor conserven-ondernemingen door de algemeene malaise moeilijk kapitaal krijgen. Wat de kruisbessen betreft, zegt spr.: we telen daarvan hier wel veel. Maar voor de wereldmarkt beteekent het toch nog weinig. Als er eens een misgewas komt, komt het voor dit gewas wel in orde. De zwarte bessen-teelt ren deert in Frankrijk nog wel. Daar heeft men niet gehad de sterke stijging in grondprijzen zooals hier. De arbeids krachten zijn er ook goedkoop. Men combineert deze teelt daar met de drui ven cultuur. De zwartebessenteelt zal daar dan ook niet inkrimpen, In Engeland daarentegen klaagt men steen en been. Volgens spr. zal de teelt van zwarte bessen zich wel herstellen, maar de opruiming zal groot moeten zijn. Hier is veel te sterke uitbreiding geweest door de hooge prijzen na den oorlog. Spr. wijst ook nog in dit verband op de geslaagde selectie-proeven in den Wilhelminapolder. Dien kant moeten we uit. Roode bessen. Hier zijn de voor uitzichten weer wat beter. Van dit pro duct is ook voor de v.ersche consumptie veel noodig. Zeeland brengt te veel een industrie-product aan de markt (de Duitsche zure). Wij moeten voor de versche consumptie een ander soort telen. Aardbeien en frambozen blijven er ook veel noodig. In het Noor den van ons land laat men de aardbe:en- teelt in den steek. Daardoor komt er voor ons weer wat meer perspectief. Tenslotte legt spr. er den nadruk op, dal alles, wat hij gezegd heeft, „geheel vrijblijvend" is, De voorzitter waarschuwt ook tegen pessimisme. We moeten trachten door de depressie heen te komen. Maar dan door samenwerking. De eenling kan er niet komen. De heer C. P. Vogelaar betreurt de mislukking van het verplicht veilen. De veiling moet a 1 hare leden achter zich hebben. Als er veel fruit is, is er een gedeelte van de leden, dat zijn fruit n i e t op de veiling brengt. Dat is funest. Spr. wil deze kwestie dezen winter nog eens goed bespreken. Wal doet het Bestuur? Berust het i'i 't geleden echèc of blijft het de verplichte \eling propageeren? We moeten er zegt spr. toe ko men, dat die leden, die niet alles ter veiling brengen, niets mogen brengen. Daardoor zal de omzet der veiling wel iets dalen, maar dat zal slechts tijdelijk zijn. We moeten door dien zuren appel heen bijten en zoo komen tot betere toestanden. De leden zullen wel spoedig met stroomen terugkomen. De voorzitter wijst er op, dat het besteur driemaal echèc heeft geleden, En driemaal is scheepsrecht. De meeste leden zijn blijkbaar nog niet rijp voor het verpl'chle veilen. De Wilhelminapolder heeft altijd alles geveild en spr. tart vergelijking der financieele uitkomsten met ieder. Het idee van den heer Vogelaar doet het bestuur goed. Spr. vraagt hem zijn voorstel schriftelijk in te dienen. Dan kan het desnoods in een aparte vergadering behandeld worden. Maar het bestuur komt niet voor de vierde rnaal. De heer Vogelaar zal aan dit ver zoek voldoen. Hierna sluiting. Hoogste: 761.5 te Weenen. Laagste: 738.8 te Lerwick. Hoogste en laagste temperatuur van jgi'sterenmorgen tot heden middag 12 u.: Hoogste: 51 gr. Laagste45 gr. Zwakke lot matige Z.-O, tot Z.-Wj. wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk droog, 's Nachts iets kouder. Zon op 7.44; onder 3.52. Liclil aansteken alle rijwielen, mo torrijtuigen en andere rij- en voertuigen 4.22.' Maan op 1.25 n,m.onder 11.45 n.m. Eerste kwartier 28 Nov. »- voorover op den weg moesten werpen. Reeds tang wordt daarvoor propaganda gemaakt, maar nog teveel wordt tegen dezen eisch van veilig Verkeer nog ge zondigd. Mogelijk is daartegen nu reeds op le treden, op grond van het feit, dat de veiligheid van het verkeer m gevaar wordt genraent door het rijden met 'horizontaal of omhoog gestelde reflec toren. Red.]. Middelburg, 25-ll-'30 Mijnheer de Redacteur. In uw nummer van 24 dezer las ik, dal de aanrijding met dooidelijken afjtoop te Kloelinge tusschen autobus en wiel rijder volgens ooggetuigen te wijten zou zijn aan het verblindend licht van de Eleclrische rijwiellantaarn van den ge troffene. Indien inderdaad deze mede deeling waarheid mocht bevatten, dan zou het mijns inziens wel gewenscht zijn dat de wielrijders, evenals thans dc auto mobilisten, de verplichting worde opge legd, voor tegemoetkomende auto's1 te moeten dempen, ten einde meer er-n sligc ongelukken te voorkomen. Vele wielrijders hebben hun electrische lam pen zoodanig .gesteld, dat het licht pre cies op de voorruit van den tegemoet (komenden auto schijnt, wat alsdan ab soluul voor den bestuurder verblindend is. Indien de netreffenae autoriteiten zich willen overtuigen, of dit schrijven waar heid bevat, dan stelt ondergeleekendei Igaarne zijn auto beschikbaar, men be hoeft alléén maar te rijden omstreeks 5 uur n.m. van Nicuwland naar Mid delburg. Nogmaals beleefd dankend, Hoogachtend J. J. SNOEP;, Veersche singel 47, Middelburg. [Het euvel bestaal, in hooge mate izelfs. Beter ware het oA. echter, de verplichting op te leggen, dat de elee Irische fietslantaarns hun licht schuins Ondertrouwd: J. Bil 27 jr. j.m. ert Wc H. Scheelbeek, 38 j. jd.J. II. A. Ti cheler, 29 jr. jm. en C. E. Melieste 20 r. j.d. Bevallen: J. C. Beenhakker geb. Hoek man 7..; J. Mijnsbergen geb. Kooien d.; L. Casleleijn geb. Boes d.; M. Jacobs geb. Luijks 7..; G. van Beugen geb. Sleutel z. OverledenJ. Zuidweg, 45 jr. echtge noot van C. Bom; L. Simlce, 77 jr., we duwnaar van Geertruid de Jonge; N. P J. Kauffmann 20 jr. E1 e c l r o-R ioscoop (Markt) Dage lijks doortoopende voorstellingen om 7 en 9 uur. Zondags Matinee om 3 ,uur. Flora-Bioscoop (Noordstraat): Da gelijks voorstelling. 71/2 u. Zon dag Matinee om 3 uur. Zondag 23—30 Nov. Ver „Voor de Kuns'L". Tent. schilderijen van den heer en mevr. Kruijder uit Blari- cum. x Vrijdag 28 Nov. Lezing Geschied en Letterkundige Vereeniging Spr. Huib. Luns van Amsterdam, Kleine Concertzaal, 8 uur. Vrijdag 28 Nov. Openb. verg. Vereen, werkverschaffing Zeeuwsche blin den. 8 uur. V(rijdag 28 Nov. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond, spr. 'ds. Ringnalda. Schuttershof 8.15 u. (Vrijdag 28 Nov. Alg. verg. Ver. terbev, Chr. Middelb. en Voorber. Hooger Onderwijs in Zeeland. St. Jo ris 8uur. Maandag 1 Dec. Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. dr. J. G. de Lint, 's Gravenhage. Woensdag 3 Dec. Lezing Natunrk. Gezelsch. spr. de heer A. F. J. Portielje, Amsterdam. Zaterdag 6 Dec. Feeslel. viering 23ste Lustrum „Collegium „Non Sor- denl in Undis". Donderdag 11 Dec. Gen. Rep. Hosan na. Vrijdag 12 Dec. Uitv. Weihnachts-Ora- torlum Joh. Seb. Bach, Hosanna. Vrijdag 12 Dec. Uitv. 'de Kunstclub met „de Vrijbuiter Schouw burg. jMfaandag 15 Dec. Jaarl. Alg. verg. aandeelh. N.V. Bad- en Strandho- tel „Domburg'. 15 uur. Dinsdag 16 Dec. Avondbijeenkomst instituuut v. Arbeidersontwikke ling spr. dhr. A. Kievit uit Rot terdam. Schuttershof 8.15 u. Woensdag 17 Dec. Concert-Vereen. Rothslrijkkwartet. Concertzaal 8 uur. Maandag 22 Dec. Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. prof. dr. J. Ciay, Amsterdam.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6