VAN yELLE'S 26 y# KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN, li Het Russisch graan en dumping. RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 26 NOV.—3 DEC. DES AVONDS TE 8 UUR M. T. ZUBD Verkeerswezen, Post en Telegrafie. Wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMENGD NIEUWS. ONDERWIJS. MIHWJUI— iMiiimBt u{■•■•■:.---!''Iiawi I -■ m wjsm v\i NOG STEEDS DE BËSTÉ I i (Ingez. MedJ lijke uit de hand bewerkt, een eerste plaats innemen. Maar, zoo gezegd, op dit gebied is hier alles te vinden. Mevr.. zou ieder aanraden ook dezen winkel niet over te slaan. Op den terugweg naar de Markt nam mevrouw nog een kijkje bij het magazijn „De Vlijt" van den heer J, C. MERK, eveneens in de Langeviele en beschouw de daar de fraaie kleedjes, de niet min der mooie schorten, doozen zakdoeken, handschoenen enz. en constateerde, dat men hier ook zeer gesorteerd is in zeer practische geschenken in sterk uiteenloo- pende prijzen als pyama's en andere kleeding voor de leden van het zwakke geslacht, zooals men dit weleer noemde, doch wat in onze huidige samenleving langzamerhand een te weerleggen mee ning is geworden. Het was nu tijd geworden om met den heer en mevrouw Fernberg, die juist op de Markt aankwamen, de Electro binnen te stappen en het bleek den heer en me vrouw Dornstein, dat men hier werke lijk in een uitstekende inrichting voor een stad van de groote van Middelburg was. Toen de bioscope was afgeloopen, werd nog een kop thee in de Soos ge bruikt en toen werd afscheid genomen en keerde men naar huis. Thuis gekomen had mevrouw nog een kort onderhoud met de eigenares van het pension, die ook op stap was geweest en even moest vertellen, dat zij bij den heer G. M. FEIJ op de Lange Burg was geweest en daar had vernomen, dat deze zaak door hem nu juist een kwart eeuw geleden is opgericht en steeds is uitge breid. Het hoofdonderdeel der zaak is nog steeds het lijstwerk en er waren daar nu niet minder dan 350 verschil lende profiels, terwijl haar een keur van stukjes van Toorop in lijsten en passe partouts in overeenstemming met aard en onderwerp der etsen werd voorgezet. Maar naast het lijstwerk vindt men er een keur van Christelijke boeken en om niet te vergeten de laatste jaren ook een afzonderlijke afdeeling vulpenhou ders, voornamelijk van de bekende Par- kerfabriek. De pensionhoudster was ook aan de overzijde van de Burg geweest en wel in den winkel van den heer C. J, M, HACKENBERG, waar speciaal een aan koop in gero-zilver het doel van het be zoek was, maar waar haar oog ook was gevallen op de fraaie Huga-horloges, een specialiteit van deze zaak, die natuurlijk in alle soorten goud- en zilverwerken in zeer uiteenloopende prijzen ook een rij ke sorteering had, o.a. mooi schepwerk was er in ruime keuze. Zij was door de Langedelft en St. Pie terstraat naar huis gegaan en had in Mid delburgs hoofdstraat ook voor verschil lende zaken belangstelling getoond, en wel in de eerste plaats voor die der fir ma H. MEIJER, waar zij ook in gewone tijden meermalen met succes japonnen of andere kleeding had gekocht, maar waar nu in kleinere artikelen voor da- meskleeding, dassen, handschoenen, zak doeken en wat dies meer zij, heel wat was geëtaleerd, terwijl zij verzekeren kon, dat men hier in deze sedert verle den jaar zoo keurig verbouwde zaak, ge rust kan zeggen: „Wat U niet in de éta lage ziet, vraagt dat binnen". Men zal er dan zeker kunnen slagen. Aan de overzijde was zij den winkel van den heer S. BLOK binnen gewipt, zij kon daar haast niet passeeren zonder iets te koopen, omdat er altijd een keur van lekkere, versche koekjes in voor raad is. Nu kocht zij er heerlijk specu laas en nam zich voor nog eens terug te komen om letterbanket en sprits en ze-- ker ook om de smakelijk uitziende cho colade letters, zelf vervaardigd uit de beste grondstoffen. _J Thans lalen wij een uittreksel volgen van de in de vergadering) van Maaudag- lavond gevoerde discussies over boven- lsfia,ande kwestie. De VOORZ. zeide, diat er twee voor stellen zijn. dal van den heer Linden- bergh om zich alleen tot Russisch graan te beperken en dat van het bureau om niet speciaal om invoerrechten te vra gen. doch in het algemeen om maatrege len tegen dumping. Te Geneve is reeds een eerste stap gedaan om den handel vrij te maken, doch niet alom werd dit geratificeerd. Het bureau heeft ook naar voren gebracht wat dumping z."i. is, dat ïwas geen wijsgeering betoog, maar men noemt dikwijls dumping, wat geen dum ping is. Het bureau wil wel aannemen, diat hier van dumping sprake is, maar kan het toch niet bewijzen. Spr. meent, dat het jongste schrijven aan de re geering van het K.N.L.C. een omschrij ving van dumping geeft in den geest van het bureau. Het bureau wil voorname lijk maatregelen tegen de mogelijkheid, dat onze landgenooten lijden onder maat regelen uit het buitenland. De heer LINDENBERGH bracht in zijn uitvoerig betoog dank en hulde aan de leden van het bureau vöor de wijze waarop ?3t belangrijke punt in behan deling is gebracht en voor het beleg gen van een spoedvergadering door den voorzitter om de leden der Kamer in de gelegenheid te stellen hunnel meening te uilen. v Het was spr. niet bekend in "3e vorige vergadering, dat de circulaire van "Zwol le reeds verzonden was en door enkele andere. Kamers ter zake reeds uitspraak was gedaan. Den leden der Kamers, die hunne instemming mét spr.'s standpunt reeds bekend maakten, brengt hij daar voor gaarne dank en hoopte dat ook de andere leden tot de overtuiging zullen komen, dat zijn voorstel het meest ur gent is. De plattelandsbevolking is in ge vaar voor financieelen ondergang. Na de suikerbieten gingen vlas, granen en meer andere gewassen zoodanig in prijs terug, dat in plaats van wihst een ver lies on dezen verbouw te boeken viel. Hieruit is voorgevloeid een abnormale t£V"igg«ng van den grond- en pachtprijs, met teruggjang voor het geheele platte land. Spr. wijst met cijfers op de lage grond- en pachtprijzen en de prijzen voor de producten betaald. Men zou minder iverloren hebben als al liet bouwland dit jaar braak gelegen had en de kos- sten van bemesting en arbeidsloon waren bespaard en alleen tegen vervuiling de (grond was bewerkt. Spr. vraagt of dit een houdbare toestand is en wat men nu Ji et volgende voorjaar moet zaaien. Uil dit alles blijkt, dat er geen opbrengst genoeg is, om ook den landarbeider het zijne te geven en dat de noodige herstel lingen en aanschaffingen achterwege blij ven, terwijl de boer zelf geen inkomsten heeft. Hieruit spruit voort een werke loosheid in landbouw en aanverwante vakken die het platteland ten gronde richt, met ernstige gevolgen Voor handel en indus'trie, want de landbouw is de ruigigegraal van een Tand en zéker van ons land. Hij is het die een land in voor spoed opfoouwt en in tegenspoed er uit- helpt. Men moet ernstig waarschuwen tegen een catastrophe en er moet en fkan geholpen worden. En dit door maatregelen als spr. voor stelt, nml. verbieden van invoer van Rus sisch graan. Men zegt wel, dat men dan komt op het hellend vlak. van invoerver boden en -rechten, maar zelfs de ver- eeniging voor Vrijhandel heeft met haar vlugschriften tegen deze maatregelten moeten ophouden. Het zou juist zijn, dat men in strijd komt met den geest van Genève, ais alle landen hun houding daarnaar bepaalden, maar een regeling waarbij allen gelijk staan is eenvoudi ger le wenschen, dan uit te voeren. Zich beklagen bij de regeerindg over de vele dumping in ons land is niet verkeerd, maar spr. gelooft ook1, dat het bureau daarvan geen direct resultaat 'ver wacht. Als voor Russisch graan een in voerverbod wordt gesteld, zal het gemak kelijk gaan ook andere dumpingspractij- ken te bestrijden. Spr. wil met Russisch graan beginnen omdat dit o.a. volgens de Sovjet gezant te Londen een dumping artikel hij uitnemendheid is. Spr. hoopt, dat hot met bloed en dwangarbeid be smette Russisch graan in Nederland geen hand vindt om het in weliken vorm van 'arbeid te verwerken. Zoover is het jam mer genoeg in ons land nog niet, het te gendeel is maar al te waar. Spr. erkent er redenen zijn om niet alleen voor Rus sisch graan maatregelen te vragen, doch meent, dat het feit, dat de Russische dumping is van revolutionnair-polliUieken aard, juist te meer reden is voor het ne men van maatregelen en spr. wil gaarne zijn voorstel in die richting aan vullenMen moet evenals het kleine Fin land maar eens een eind maken aan al dal gedoe, en paal en perk stelden aan het verpesten der maajtschappij, opdat de geheele bevolking vertrouwen her- winne in de groote leiding en met kracht en volharding zijn arbeid aanvatte. Spr. handhaaft zijn voorstel en heeft geen be zwaar daarnaast ook dat van het bu reau met algemeene stemmen aan te nemen. De VOORITTER zegt, dat hij de be spreking met het bureau de heer Linden- bergh erkende, dat het voorstel van het bureau verder ging dan het zijne. De heer VAN BOMMEL VAN VLO TEN voelt meer voor het voorstel van het bureau, dan voor dat van den heer Lindenbergh, die te veel specialiseert. De Russische invoer is door zijn revolution- nair-politiek karakter juist van zoo'n ern- stigen aard. Dit geldt voor alle landen en niet alleen voor Nederland en daarom moet getracht worden internationaal te gen de Russische artikelen op te treden. Spr. zou hel voorstel van den heer L. in dien geest willen aanvullen. De heer JERONIMUS vindt het goed, dat de Kamer nu beide voorstellen kan bekijken. Volgens spr. geldt hier, dat de heler even erg is als de steler, al gaat de vergelijking, zooals altjjd, ook hier niet geheel op. Spr. zou mede kun nen gaan met een uitbreiding tot andere artikelen. Men moet niet te veel vragen en zich bepalen tot het Russisch gevaar. Frank rijk legt den invoer van uit Rusl'and reeds moeilijkheden in den weg en als Nederland dit ook doet, dan zullen an dere landen niet achter kunnen blijven. Spr. is geen voorstander van bescher mende rechten, maar wel voor maatre gelen in een geval als dit. Amerika g!aat ook reeds in dien geest en bestrijdt zelfs den invoer van tabak uit Nederlandsch;- Indië. Spr. kan ten slotte nog beter me degaan met den heer L. dan met het bureau. De heer P. G. LAERNOES meent, dat men het eene kan doen en het ander© niet laten. In de eerste plaats heeft men nu te maken met de graankwestie en men nuoet niet alleen uit zakelijk; oog punt goed laten blijken hoe men er hier overdenkt. De internationale weg is een lange en men moet er niet al' te veel' van verrwachten. Toch moet mten hen steu nen, die de kwestie op de internationale congressen behandelen. Spr. ondersteunt gaarne, het voorslel-jLindenbergh. De heer MES meent, dat men zich moet te weer stellen, tegen hen, die hoo- g1 hrie' én invoeren en billijk moet zijn tegen de landen met lagere tarieven. Als spr. goed geluisterd heeft, houdt het bureau nog al v^st aan_ vrijhandel. De VOORZITTER knikt bevestigend. De heer MES meent dat mten aan alles een einde moet miaken" dotor flinke ta rieven, en wil op maatregelten aan drin gen. De lieer STOFKOPER zegt dat dit laat ste hetzelfde is als het bureau voorstelt. De heer OLTHOFF zegt dat het voor stel van het bureau niet wijsgeerig is, doch wel met wijsheid geschreven. Spr. vraagt of het niet juist is, dat de re geering de zaak in studie heeft genomen en of als men het Russisch graan weert, men niet nog groolere concurrentie bijv. van het Amerikaansche zal hebben. De heer LINDENBERGH bevestigt het eerste, wat Amerika betreft, dit zal alleen graan invoeren legen een bepaal den prijs. De Hfeer VAN RAALTE zegt, dat waar Russisch land haar revoliutionnair-poli- tieken strijd voert met economische mid delen men er ook economisch tegen in moet gaan, Spr. voelt het meèste voor het idee van den heer Van Bommel van Vloten De VOORZITTER heeft wel gemerkt, dat het voorstel van het bureau niet veel kans zal hebben te worden aangenomen met volledige instemming en dan zou hij dit betreuren, daarom is hij voor zich persoonlijk wel bereid het voorstel in te trekken. Dar blijft het voorstel-Lindenbergh lover, maar daartegen heeft spr. nog steeds bezwaar. Met belangstelling heeft spr. den heer v. Bommel v. Vloten aan gehoord en voélt veel voor een algfö- to.eene actie tegen den handel met Rus land en ziét daarin geen bescherming, o.a omdat handel wordt gedreven met geld, dal zéker niet op eerlijke' wijze is verkregen. De heer M. LAERNOES, meent, dat als men zich algemeen tegenover Rusland plaatst, de zaak geheel uit was en wil oaaiTom aan ner voorstel van "het bu reau toevoegen, dat de maatregelen in- Iternationaal gewensclit zijn. De VOORZ. zegt, dat hét Voorstel van het bureau gaat tegen alle dumping en het idee van den heer v. 'Bommel v. Vlo ten alLeen tegen Rusland. De heer STOFKOPER heeft geen be swaar tegen een combinatie der voor stellen, en wil goed doen uitkomen wat wei en wat geen dumping ï's. '(Verschillende der genoemde heeren repliceeren en de VOORZ zegt dat men later zou kunnen terugkomen op dum ping in hel algemeen. Dc heer DE VOS zegt nog, dat hij nu nog bijna niets anders gehoord heeft dan over het voorstel-Lindenbergh, om 3e regeering 'te verzoeken invoer van Rus sisch ^raan te belemméren en dat hij zich met het voorstel van het bureau kan vereenigen, echter onder voorwaar de, dat ook invoerverbod van Russisch hout wordt verzocht, men moét niet vergeten .dat de houthandel ook vteor iüdde.lbm.%». veel belang; is. Nadat het -voorstel is stemming was gebracht en aangenomen, drong de heer DE VOS er op aan adhaesie te vragen aar., de Kamers te Amsterdam, Zaandam; 1Rotterdam, Groningen, Delfzijl en Har- litpigen. iBesloten werd adhaesie aan alle Ka mers te vragen. In de zitting van 19 November zijn ver oordeeld wegens: met een rijwiel niet behoorlijk uitwij ken naar links: L. v. d. H„ te Seroos- kerke, 5 of 5 d. h.; een motorrijtuig op een punt van krui sing van wegen, niet den bestuurder van een voertuig, die hij aan zijn rechterhand heeft, den doorgang vrijlaten: A. L. te Vlissingen, 15 of 15 d. h.; met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: A. E. C. V, te Vlissingen, 3 of 1 week tuchtsch.; OeERSTE KW? ©VOLLE MAAH O LAATSTE KWARTIER ÉInieuwe MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS Drie maantjes op deze kaart: de laat ste al voor 2 December. In het Oosten komt om 8 uur het sterrebeeld Orion weer op; met den Grooten Hont wel twee der fraaiste sterrebeelden van onzen Noordelijken winternachthemel. met een motorrijtuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden: A. R, J. L. te Halsteren, 5 of 5 d, h.; met een rijwiel een verboden weg be rijden: G. J. d. M. te Vlissingen, 3 of 3 d. h.; met een motorrijtuig zonder twee onaf hankelijk van elkander krachtig werken de remmen, en zonder een deugdelijk, nauwkeurig werkend stuurtoestel: J. v. K. te Middelburg, 25 of 25 d. h., J. V. te Biezelinge, 40 of 40 d, h,; rijden met een rijwiel zonder licht: L. D. te Vlissingen, J. P. en D. v. L„ beide te N. en St. Joosland, ieder 5 of 5 d. h,; niet op eerste vordering nummerbe- wijs vertoonen: D. H. C, K, te Goes, 10 of 10 d. h.; rijden met een motorrijtuig zonder be hoorlijk zichtbaar nummer met letter: L. J. B. te Ritthem, 5 of 5 d, h.; rijden met een motorrijtuig zonder rij bewijs: W. J, S. te Rotterdam, 10 of 10 d. h.; door misbruik van gezag uitlokken de overtreding rijden zonder rijbewijs: Cha, v. d. H„ huisvrouw L. G. te Vlissingen, 25 of 25 d. h.; met een rijwiel rijden op zoodanige wij ze, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht: F. L. te Middel burg en L. H. J. M. te Kloetinge, ieder 10 of 10 d. h.; rijden met een rijwiel, verkeerende on der zoodanigen invloed van alcoholhou denden drank, dat zij niet in staat moe ten worden geacht het rijwiel naar behoo- ren te besturen: A. de V. te Vlissingen en J. P. te N. en St. Joosland, ieder 25 of 25 d. h.; straatschenderij: C. de G., D, J. H. en J. M„ allen te Vlissingen, plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van één maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren o.a. dat zij een bedrag van 3 als schadevergoeding aan E, G. Lindenbergh moeten betalen; niet zorgen dat een door hem op den openbaren weg geplaatst voorwerp be hoorlijk verlicht is: C. v. d. H. te Oost- kapelle, 5 of 5 d. h., C. B. te N. en St. Joosland, teruggave van veroordeelde aan zijne ouders; openbare dronkenschap: A, O. te Geul- Ie (L,), L. P. te Middelburg en L. de K. te O. en W, Souburg, ieder 15 of 15 d. h.; idem bij tweede herhaling: G, Ch. te Serooskerke, 14 d, h.; loopen over eens anders grond: A. W, S. te Middelburg, 2 of 1 week tuchtsch,; overtreding Leerplichtwet: J. de M, en L. v. B., beiden te Arnemuiden, ieder 5 of 5 d. h., P. D, te Arnemuiden, ont slag van rechtsvervolging, P. de W. te Vlissingen, 10 of 10 d. h. op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: A. L. en Ja. J„ beiden te Rotterdam resp. 25 of 25 d. h. en 10 of 10 d. h. Verbeurd verklaring van den in beslag genomen revolver en onbruik- baarmaking van twee in beslag genomen patronen; overtreding Arbeidswet: J. J. v. d. S„ vrijspraak, A. v. d. B, te Vlissingen 25 of 25 d. h„ J. W. v. d. L„ Vlissingen, ont slag van rechtsvervolging; een trekdier los laten loopen: A. L,, Vlissingen, 15 of 15 d. h,; met een rijwiel op een verhard voet pad rijden: Aa, P. en Le. P., beiden te Vlissingen, en G. S. te O. en W. Sou burg, ieder 5 of 5 d. h.; te Oostkapelle met een motorrijtuig harder rijden dan 20 K.M. per uur: J. G. N. R. te 's-Gravenhage, 3 of 3 d. h. De B.BN., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland heeft zich tot het be stuur van het waterschap Cadzand ge wend om te wijzen op een voor de ver keersveiligheid gevaarlijke bocht in den weg Zuidzande—Nieuwvliet en lot het ge meentebestuur van Waterlandkerkje be- (treffende een (gevaarlijke bocht in den. weg Oostburg naar Waterlandketekje. DOOR WASSCHEN MET BENZINE IN BRAND GERAAKT. Maandagochtend was ten huize der familie A. aan de Val- kenboschlaan te Den Haag een 22- jarige dochter bezig met het wasschen van een jurk in waschbenzine. Zij kwam daarbij te dicht bij de brandende kachel, waarop de benzine in brand vloog en ook de kleeren van het meisje vlam vatten. Haar vader kwam te hulp, met het ge volg echter, dat ook zijn kleeren in brand geraakten. Met de grootste moeite ge lukte het de vlammen te dooven. Het bleek, dat de verwondingen van het meis je van zoodanigen aard waren dat op neming in het ziekenhuis noodzakelijk was. De heer A. echter kon, na verbon den te zijn, weer naar zijn woning terug keeren. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN.- Te Voorschoten heeft een 2-jarig kind, van den heer K., uit een kan met kokende koffie gedronken. De kleine i» aan de gevolgen overleden. I i ÉMTinr-- -V Geslaagd voor het machinisten di ploma A de heer A. Kléin leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. INBREKERS UITGEBROKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn. de 22-jarige J. v. E. en de 17-jarige H. G., woonwagenbewoners, uit het politie bureau teTubbergen ontvlucht. Het zijn beruchte inbrekers en zij waren in. arrest gesteld in verband met een nach telijken overval te Den Ham gepleegd. De ontvluchting heeft plaats gehad met hulp van buiten af. Zij waren opgesloten in twee cellen achter de politiewoning. De deur is van buiten af vermoedelijk met een looper geopend. De vluchtelingen hebben, vóór zij ver trokken zoowel de celdeuren als de gangdeur weer gesloten. TJALKSCHEPEN VERGAAN. Vrij- dagmiddag is tengevolge van een ruik wond op den Amer tegenover de haven van Drimmelen een tjal)kséhip uit Rauns- donkveer groot 43 ton vol water -gelOo- pen en gezonken. De schipper en zijn zoon konden zich in de roeiboot redden. In liet Steurgat op het Bergscheveld is eveneens een tjalkschip vergaan TERNAUWERNOOD ONTSNAPT. Zaterdagavond is het woonhuis van den landbouwer II. van B., aan de School straat onder Ederveen totaal uïtge- orana. Tie zoon van Van B. nad zich met een petroleumlamp naar Doven De- geven, kwam te vallen en de petroleum lamp vief stuk, waardoor de op zolder aanwezige voorraad hooi vlamvatte. Eeni- ge oogenblikken later stond het huis in lichtelaaie. Vader én zoon vilden nog een en ander redden, toen plotseling de buitendeur dicht sloeg. Met groote krachtsinspanning werd de deur stuk, ge trapt, terwijl zij elkander door den rook niet "konden zien. Te nauwernood zijn zij aan den verstikkingsdood ontsfiiapt. Van den inboedel werd niets gered. ZIJN TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST BEWAARD. Men meldt aan de Maasbode uit 's-Gravenhage dat de heer I. H., hoofdvertegenwoordiger van de firma Lehman te Brussel toen hij een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6