mu Abdijsiroop Bestrijdt toch die Bronchitis! DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 NOVEMBER 1930, No. 275 Deskundigen over de Middelburgsche Brandweerreorganisatie, BOEKENSCHOUW. TERUG UIT INSULINDE. KUNST EN WETENSCHAP- GEMENGD NIEUWS. ,,Voor de Borst" V. De heer F. A. H i 1 g e n, opperbrand- meester van Zwolle, schrijft ons o.m.: Wanneer gelegenheid daartoe bestaat, vind ik een centrale post in de binnen stad zeer verkieslijk, b.v. een gebouw met beneden de garage en boven een paar woningen voor de beambten. Hier ter stede zijn twee va s t e be ambten werklieden voor het on derhoud van al het materieel en de bediening van de motor spuiten. Wat het commando betreft, deel ik u mede, dat een volledig tech nisch ontwikkeld comman dant de voorkeur ver dient, mits er voldoende werk voor hem is, wat ik betwijfel. De jaarlijksche uitgaven daarvoor, drukken zwaar op de brandweer en ik vind, dat de functie van commandant der brandweer zeer goed door iemand als bijbetrekking kan worden waargenomen, mits hij liefde en belangstelling voor brandweerzaken heeft. In Zwolle is de brandweer geheel vrij willig, wat de brandmeesters betreft. Ze hebben alleen een vrije telefoon tot ze ker maximum en 400 voor vergade- ringskosten, De opperbrandmeester heeft een toelage voor bureaukosten van 350 en de secretaris dito van 100 per jaar,- De heer P 1 o e g h, commandant der Brandweer te Groningen, conclu deert: Voor zoover ik aan de hand van de mij ter beschikking staande onvolle dige gegevens kan nagaan, wil het mij voorkomen, dat de reorganisatie, zooals door de commissie wordt voorgesteld, de voorkeur verdient boven het voorstel van B, en W. De heer Gordijn, commandant dei- Brandweer van Amsterdam, acht zich met de Middelburgsche plaatselijke om standigheden niet in die mate bekend om een gefundeerd oordeel uit te spreken ten aanzien van de garage-kwestie. Voor wat het commando betreft, is de heer Gordijn van meening, dal het in het algemeen zeer gewenscht is een deskun dig en verantwoordelijk commandant met de leiding van een brandweerorganisatie te belasten. APOTHEKEN. Zondaig en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van den heer M. J. Van Picn- tbroek (P,ottenmarkt). Christendom en Bolsjewisme N.V. Korteweg en Stemer- ding, Rotterdam. Nog zien we hem voor ons, dien een- voudigen prediker die, voor een kleine schare belangstellenden in een wijkge- bouw in een der kleinere steden van ons land, een lezing hield over het christendom in bolsjewiekenland. Een goede vijftiger, volle baard, blauwe oogen, heldere, rustige stem, en overtui gende voordracht. Geen zweem van valsch pathos: rust en verzekerdheid slechts sprak er uit zijn geheele wezen. Deernis o zeker, met het lot van zijn geloofsgenooten, maar daar bovenuit een onwrikbaar vertrouwen, dat het toch weer goed zou komen, want dat was de grondtoon van zijn gedachten- gang wat de bolsjewieken thans zich ten doel gesteld hebben te vernietigen, dat kunnen zij niet om hals brengen: het geloof in andere en hoogere dingen dan de menschelijke rede. Knappe, ja perfide organisatoren zijn zij, maar dat te vernietigen: het geloof van den mensch in God het is een mensche lijke onmogelijkheid die zij nastreven, en daarom mag er droefenis zijn, wanhoop is misplaatst. Deze overtuiging deelen wij in hoofdtrekken met dien Duitschen Pastor, wiens naam ons ontschoten is, maar die door tientallen jaren werken in Rusland zelf de toestanden daar kent. En ook dit boek, dat in zijn zeven op stellen van verschillende hand veel ver schrikkelijks omtrent den toestand der Christenheid van alle gezindten in het huidige Rusland beschrijft, heeft dat in zicht niet veranderd wat het trou wens ook niet beoogt. Voorlichten wil het slechts, den Nederlander doen we ten hoe verschrikkelijk of de toestan den daar wel zijn. Dat is nuttig en noo- dig. Prof. dr. N. N. Glubokowsky te Sofia, die op gevorderden leeftijd gedoemd is buiten zijn geliefd vaderland te leven en slechts met moeite aan deze hel is ontkomen, beschrijft de lotgevallen der Russische Orthodoxe Kerk onder de ty- rannie der bolsjewiki. Dan volgt dr. K. Cramer, die de Evangelische Kerk on- IV. Daar men nu toch weer in de Middel burgsche Kalverstraat was de heer Dornstein had met vreugde de verbete ring in de bestrating aldaar geconsta teerd, al had hij de overwegende be zwaren tegen trottoirs wel betreurd ging men maar weer verder op stap en was toen spoedig bij de volgende halte, namelijk den winkel van den heer K. P. BRUSKET. De jeugdige Pie ter drukte in vele opzichten de voetsporen van zijn vader en was al even muzikaal als deze, die reeds op zeer jeugdigen leeftijd had medegewerkt in het door zijn een paar jaar ouderen broeder gedirigeerde lief hebberij muziekkorps. Een der wenscben was dan ook een goede mondharmonica en dan moest men in deze zaak zijn, want het was hier het eldorado niet al leen voor het aanschaffen van een gra- maphone of platen daarvoor, maar ook van allerlei muziekinstrumenten en daar onder namen ook de gewone harmonica's vanaf de laagste tot zeer hooge prijzen een voorname plaats in. Enkele huizen verder trok een klok, die juist op half twaalf stond de aandacht en spoedig deed dit ook het huis waaraan de klok bevestigd is en waarin het ma gazijn „DE KLOK" zich bevindt. In dit magazijn van heerenartikelen in den uit- gebreidsten zin des woords, kocht de heer Dornstein een practische broekpers, die hem ook in Indië goede diensten zal kun nen bewijzen en namen beide een kijkje bij de groote collectie dassen, overhem den, pull-overs, hoeden, petten, wandel stokken en wat er nog verder aanwezig moest zijn en ook was, ja zelfs in fraaie reiskoffers werd een aardige sorteering aangetroffen. Ook de buurman van „de Klok" werd met een bezoek vereerd, namelijk de heer TH. WIJTMAN- Me vrouw wilde een schort koopen voor de dienstbode uit het pension en zag in de étalage met één oogopslag juist wat zij zich had voorgenomen, en ging direct naar binnen om de schort, maar bleef er nog vrij lang toeven om dat er ook in andere artikelen nog veel te bewonderen was, zooals in dames- en heeren zakdoe ken, doozen zeep, eau de cologne en parfums. Het werd nu hoog tijd om langs den korsten weg naar de Heerengracht terug te keeren en ging men door de St. Pie terstraat, voor den heer Dornstein zeker geen onbekend deel van Middelburg, want hij had daar heel wat uurtjes zit ten luisteren naar hetgeen „Oome" en de andere leeraren van de R.H.B.S. hem bijbrachten, en waarvan hij in zijn latei- leven zooveel nut had ondervonden Even wees hij zijn vrouw op den bak kerswinkel, waar hij met zijn cornuiten in het vrije kwartier om een voorbe hoedmiddel tegen flauw vallen ging en kort daarop zat de familie weer aan tafel en kwam Pieter met de mededeeling, dat hij direct uit school met een vriendje en diens mama naar den winkel van de firma A. v. d, MIJLE ZOON op den der de macht der Sowjet beschrijft; hoe het tot de sluiting der kerken gekomen is en hoe nu de Evangelische Kerk met totale vernietiging wordt bedreigd. Een uitvoerige bespreking wijdt dr. Hans Koch te Weenen aan het onder werp: Staat en Kerk in de Sowjet-Unie. Het bolsjewisme zien wij hier eerst scheuring en verdeeldheid brengen in de Kerk en haar daarna aan zich onderwer pen door de wet, die de kerk tot een „godsdienstig gezelschap" verlaagt en de geestelijkheid volkomen van haar rechten berooft. En om ook de kerk van binnen uit te bederven, gaat het bolsje wisme dan door bestrijding in woord en beeld, Evangelie en Kerk zonder ophou den honen en bespotten in de verwach ting dat op die wijze in elk geval de op groeiende kinderen der geloovigen een afkeer zullen krijgen van alles wat tot het terrein der kerk behoort. En hierin deinzen de bolsjewistische kunstenaars in woord en beeld niet voor het vreeselijk- ste terug; verschillende afbeeldingen demonstreeren dit nader. Dan volgt: Het collectief der Godloo- zende sociaaleconomische grondsla gen van de kerkvervolging. Dit zijn verschrikkelijke bladzijden. Ontroerend zijn de brieven, die gevluch te of vluchtende boeren schrijven aan hun verwanten, over 't lijden, dat moet worden verduurd. Deernis bestaat er niet bij de roode machthebbers, zelfs niet als de boeren uit de Duitsche kolo nies naar Moskou komen en verzoeken om terug te mogen keeren naar het oude stamland.... ze zenden hen te rug en dikwijls nemen zij hun nog de kinderen af, die dan voortaan „gemeen schapskinderen" zullen zijn, zooals het heet, maar in der waarheid lijfeigenen worden van het bolsjewisme. „De gecol- lectiveerde boer en de gesocialiseerde arbeiders zijn minder dan slaven, ze zijn smeerolie voor de sowjet-machine." Prof. Iwan Iljin schrijft over „de ver woesting van het gezinsleven in den Sowjetstaat. Het bolsjewisme beschouwt den mensch niet anders dan als een dier, dat met machines omgaan kan. Het huwelijk, dit laat zich verstaan, moet natuurlijk op den duur geheel ver dwijnen, maar men streeft het door het duivelsche middel van den omweg na: Dam was geweest, en zij in de gelegen heid waren gesteld een kijkje in de ka mer te nemen, die geheel met lekker nijen was gevuld. De snuggere baas had goed geluisterd, naar hetgeen de heer v. d. Mijle aan zijn vriendjes moeder vertelde, namelijk, dat de letters zoowel die van melkchocolade als de andere door hem zelf vervaardigd, doch alleen de verpakte kwamen direct van de fabriek Droste en bevatten al le een plaatje of een bon er voor, dat behoort bij het album over Insulinde, waarvan een exemplaar werd vertoond. Het was een prachtig werk, ook volgens mevrouw Douzy, zoo heette de dame, en zij had er bij gevoegd, dat dit nu juist iets voor de familie Dornstein was. Verbaasd hadden alle gasten gestaan over een doos met bonbons, waaruit bij open zetten van 't deksel muziek klonkj en niet minder hadden de eenvoudige doozen, doch die zeer zwaar gevuld zijn, hun aandacht gehad. Op het deel der tafel met de kleinere zaken, kwamen vooral de nieuwe vindingen van de Uni on fabriek naar voren, n.l. chocolade pop pen enz. met staniool, dat beschilderd is, zoo gecamoufleerd, dat men werkelijk denkt aan steen of aardewerk. Ten slot te werd het marsepijn gekeurd en in orde bevonden. Des middags liep de heer Dornstein er even alleen op uit en wel naar de firma ERVEN J, GABRIELSE tegenover het postkantoor in de Noordstraat. Hij wilde eerst in de afdeeling oude meu belen enz. enkele dingen van meer nabij bekijken, maar toen dit afgeloopen was, doorliep hij geheel de zaak en stond ver baasd over de enorme hoeveelheid arti kelen en de groote keuze in ieder van dezen, die men hier aantrof. Wat een keurige dressoirs, welk een aardige ster ke theemeubelen en andere meubelen, groot en klein, stonden hier bijeen, maar ook in schoorsteenkleeden, kussens, kleeden en kleedjes, was er een voor raad om van te duizelen. De heer Dornstein zeide nog eens met zijn vrouw terug te komen, en het kan er wel direct bijgevoegd worden, toen dit plaats had, stond mevrouw nog meer goedkeurend alles in oogenschouw te ne men. (Wordt vervolgd.) KINDER- EN JEUGDBOEKEN. Wij ontvingen de volgende boeken: Kinderboeken Van de 'N.V. G. B, van Goor Zonen's U. M. te Den Haag: „Feestdagen" door Tine Stijger-Krop- holler; „De dolle avonturen van Waaghalsje door Jeanne Koning-Coeterier; „Kerst vertellingen", door Dien Brinkgreve; „Wij met ons Vijven en Madeleine" door E. Nesbit (vertaling van N. van Krim- p6nJBrunt) i Van de N.V. U. M. Gebr. Kluitman te Alkmaar: men haalt het neer, zoodat in de bolsje wistische wetgeving een huwelijk in bloedschande zelfs geoorloofd wordt. En zoo zouden we voort kunnen gaan Prof. dr. N. von Arseniew schrijft nog over het wezen van het bolsjewisme, dat het bestaan eener zedelijke wet te eenenmale ontkent, Fritz Lieb levert een filosofische beschouwingen over Hegel- Marx en Lenin en dr. K. Böhme doet een beroep op het wereldgeweten: „Wat zeggen de christelijke kerken over de geloofsvervolgingen?" Naast andere literatuur, die ons over Rusland kan voorlichten, moet men stel lig ook deze beschouwing stellen. Arthur van Schendel: „Het fregatschip Johanna Maria M. Meulenhoff, Amsterdam. Dit is niet de roman van een men- schenleven, maar van een scheepsleven. En wanneer de schrijver niet zelf een oud-zeeman is, die de band voelt welke alle bevarenen voor eeuwig aan de zee kluistert, ook al gaan zij op een factory aan het Tschad-meer wonen, dan is het ons een volmaakt raadsel hoe van Schendel dit boek heeft kunnen schrijven. Want het getuigt van een kennis niet van de namen van takelage en schcepsdeelen, koersen en winden, stroomen en zeeën alleen maar van een weten omtrent het diepere wezen van de eenheid zee, schip en zeeman, die gemeenlijk den landrot niet gegeven is, en ook niet kan zijn. Tusschen twee zinnen: „Het driemast volschip Johanna Mar a werd op een dag in Februari 1865 van de werf op Oostenburg in Amster dam te water gelaten" en deze over de onttuigde grootheid „De Johanna Maria" was alleen, er brandde 's avonds geen licht.... In den helderen zomer onder witte wolken, in den winter onder grijze lucht, in den neveligen herfst, in het waaiend voorjaar lag het schip stil, met zijn romp en zijn masten weerspiegeld in het water, in regen, wind en zon," De twee zinnen, waarmede het eerste hoofd stuk opent en het laatste sluit, ligt een wereld van weedom en voorspoed, vreugde en strijd heel het leven van een schip, in zijn trotsche jeugdjaren, zijn fiere volgroeidheid, zijn aftakeling. Ar thur van Schendel heeft hiermede een „Het knusse verteluurtje", verhalen, versjes, raadsels, enz., bijeengebracht door T. HellingaZwart; „Zet wijd je ooren open", door C. As- scherPinkhof; en van dezelfde schrijf ster: „Om stil te luisteren", „Knus in een hoekje", en „Hoor eens even". Verder van de Nederlandsche Keur boekerij Amsterdam: „Wat de ster ren vertelden", door Minny Musaph-Blij- denstein, geïllustreerd met 124 prentjes, door Netty Heyligers. Van de U. M. J. M. Meulenhoff te Amsterdam: „Bibo's Kindje" door Mien Labberton. N.V. Van Holkema Warendorf's U. M. Amsterdam: „Harlekijntje op het Jan Klaassen- eiland", door Josephine Siebe; ServireDe Baanbreker te Den Haag: „Sprookjes van den tuin", door P. A. Begeer. Dit boekje bevat merkwaardige illustraties van Wouter van Heusden. Branden. Te Hulsberg is de boerderij van de wed. A. C., grootendeels door het vuur vernield. Ook de stallen verbrand den in hun geheel. Vijf varkens, karren en wagens werden een prooi der vlam men. Te St. Maartensbrug is de boerenhofstede „Keinsburg" tot den grond toe afgebrand. Alles ging verloren. Het vee was nog niet op stal. Verzekering dekt de schade. Te Roermond is de cokesopslag plaats en de voorraadkamer van de sui- kerwerkenfabriek der firma M. S. door onbekende oorzaak totaal uitgebrand. Een der dienstboden ontdekte den brand, waarop direct alarm werd ge maakt. De autobrandspuit bestreed met vijf stralen het vuur. Ongelukken. In het Diaconessenhuis te Utrecht is overleden de heer Th. J. Verrijn Stu art, directeur van de Lettergieterij Am sterdam voorheen N. Tetterode. De heer V. S. kreeg Zondag j.l. bij een auto-ongeluk te Loenersloot zware ver wondingen, tengevolge waarvan hij thans in den ouderdom van 62 jaar overleed. Donderdagochtend heeft op de Wil lemsbrug te Rotterdam een aanrij ding plaats gehad tusschen een autobus en een drietal fietsers, tengevolge waar van een 13-jarige jongen, K. S„ die bij zijn broer, den 14-jarigen J. S„ op den bagagedrager zat, zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij een schedelbreuk opliep en bijna onmiddellijk daarna overleed. De stoker W. C. den B. te Do r- d r e c h t, die Donderdagochtend ernstig werd gewond bij het ongeluk op de sleep boot „Rhin" is aan de gevolgen overle den. Donderdagmorgen is bij het afbreken van een huis in de Spoorwegstraat te boek van de zee geschreven, zoo als er in zijn zuivere strakheid maar weinigen bestaan. Zes schoone boekjes van zes bekende auteurs, in één standaard. Ned. Keur boekerij, Amsterdam. De Nederlandsche uitgevers zijn in lof- felijken wedijver bezig elkander den loef af te steken, zoowel in het streven be langrijke, hoogstaande, interessante en schoone litteratuur en studie- of ont- wikkehngsboeken ter markt te brengen, als in het evenzeer prijzenswaardig werken aan de verhooging van het uiter lijk en innerlijk technisch peil van*'het boek: mooie banden, keurige druk, langs alle kanten keurige typografische ver zorging. Een bijzonder staaltje uitgeverswerk, waarin de beide lrerboven geschetste strevingen van den uitgever tot uitdruk king komen, is het bundeltje van zes keurig in linnen gebonden en fraai ver sierde boekjes, dat wij thans aankondi gen. Een precieus St. Nicolaasgeschenk, waarbij de vraag, of het in den smaak zal vallen, met veel grooter kans dan anders, bevestigend beantwoord zal kun nen worden: omdat het zes-in-één zijn. Te weten: Agnes Maas van der Moer- „Herfstzon"; Siegfried van Praag: „Een man van aanzien"; Marie Schmitz: „Wedergeboorte"; Alie van Wijhe-Sme- ding „In de witte Stilte", Is. Querido: „Kater Don Juan" en dr. P. H. Ritter jr.: „Journalistieke Geheimen Wat al klinkende namen bijeen, niet waar? Een mooie en handige uitgave dat laatste in tweederlei zin Uiteraard heeft het laatste der zes ge noemde boekjes onze bijzondere belang stelling vermogen op te wekken; col lega Ritter, d e onder ons een weinig als een zeer begaafd! enfant terrible wordt beschouwd, vertelt aardige dingen uit ons vak, en hij levert daarbij op de hem eigen wijze een oratio pro domo voor zijn geval met de Utrechtsche do cumenten, die Brusselsche vervalschin- gen bleken te zijn. Dat deel van zijn be toog is zéér de moeite waard. Bij W. J. Thieme Cie te Zut- phen verscheen In haar Sagen-serie: Als elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten, de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Ft. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) (Ingez. Med.J Arnhem de werkman A. ten B„ door dat een muur instortte,, onder het puin bedolven geraakt. Met veel moeite wist men hem te bevrijden. Hij bekwam een bovenbeenfractuur. GEZONKEN. Bij Lage Z w a 1 u- w e is het motorvaartuig, geladen met suikerbieten, groot 90 ton, van schipper B. van Keulen uit Made, onder de Noor- denwal nabij Jacomijnplaat op het Hol- landsch Diep vol water geloopen en ge zonken. De schipper met zijn knecht konden zich in de roeiboot redden, KIND DOOR TIJGER VERSLONDEN. Bij het Boschnegér do ï'p Pi-k-ien P.adda is, naar De Tel. in „De Wesp leest, op 26 September een kind door een tijger verslonden. Een boschncger was vooruitgegaan, ,om in liet bosch een terrein open le kappen. Vrouw en kin deren zouden hem later volgen en eten brengen. De moeder liet drie kinderen vasl vooruit wandelen, waaronder een knaapje van vier jaren. Zij zelf volgde later met een zuigeling op den armi. Plot seling weerklonk, een erbarmelijk ge schrei, en Iwec kinderen kwamen liaar tegemoet met de lijding een tijger heeft broertje gegrepen en is^ het bosch inge gaan. De moeder snelde naar bakr man, die aanstonds er op uitging, om zijn kind le „Oud-Fransche sagen, volksoverleverin gen en sprookjes" bijeengebracht door S. Troelstra-Bokma de Boer; met illustra ties in kleurendruk en zwart door Pol Dom. De heer E. Schuré schreef er een poëtisch voorwoord in het Fransch bij; mevrouw Troelstra heeft het boek in een vlotten, bij het onderwerp passenden, trant geschreven, Aage Krarup Nielsen, een Scandi navische journalist en globe-trotter (op ongebaande wegen liefst!) heeft ons Ne- derlandsch Indië ook bezocht. En, zoo als dit den journalist betaamt, hij heeft zijn oogen en ooren den kost gegeven, niet alleen in Weltevreden, maar ook is hij met het eerste communistentransport meegegaan naar Nieuw Guinea, ook ging hij onder de Kaja-kaja's, echte kani-' balen.En van dat alles weet Nielsen zoo boeiend en met zooveel smaak en aardige voorvallen gekruid te vertellen, dat we het boek aan 'een stuk uitlezen, ons nooit ergeren over wat een vreem deling van ons Indië zegt omdat Niel sen geen onzin debiteert en als 't uit is van dezen Deen heel wat geleerd heb ben over den Nederlandschen Oost. De uitgever, Em Querido in Amsterdam, voorzag het boek van vele mooie foto's, „Het Ghetto" door Siegfried van Praag (W. J. Thieme Cie, Z u t p h e n) bevat een beschrijving van het ghetto van heden, en van dat van vroeger en van gisteren, voorzoover dit geëischt wordt om het heden goed te kunnen be grijpen; een bloemlezing van West en Oost-Joodsche ghetto-schetsen. Bij Leopolds U. M. te 's-G raven- h a g e, verscheen „Een man van geld" door Melis Stoke (H. Salomonson). Het reeds vele malen verwerkte gegeven van den armen drommel, die veel geld erft, heeft deze vaardige schrijver in een nieuwen vorm gegoten: Frederik Ber- gamin, een knul van een kerel, wordt rijk en.... houdt dat voor zich. Het burgermannetje wordt een Janusje met aan den eenen kant een bandelsreizigers- aangezichtje en aan den anderen kant dat van een rijken groot-zakenman. En passant een rake teekening van Neder landsche milieu's.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 9