a&L ïlPasch I' sPersi/ desinfecteert de lUosch! KUNST EN WETENSCHAP, AMERIKA geschreven en beoordeeld door Hendrik van Loon Persil! Ecnig Imp. E. Osteimann Ik Co'» Handel Mij., Anwterdam Fabrikant®Henkei Cie. A. G.. Dü&seldorf (Ingez. Med.) heer B. Louwerse de opmerking, dat de gemeente weinig beschut is tegen de vele heerschende vochtige zeewinden. Spr. vroeg, of door meer houtaanplant geen meerdere beschutting zou te ver krijgen zijn. De voorzitter voelde daar ook veel voor, terwijl ook bij hem meerma len deze gedachte was opgekomen, Spr. meende, dat dennenhout in de Zuiddui nen wel zouden groeien, evenwel meen de hij, dat deze duinen eigendom zijn van den Ambachtsheer. De heer J. Minderhoud vermoed de evenwel, dat dit hout hier niet goed zou groeien. De heer Hendr. Cijsouw wees er op, dat indertijd proeven genomen zijn met dien aanplant in andere gedeelten van den polder. Spr. dacht, dat het ver scheidene jaren zal duren, eer dat hout behoorlijk is opgegroeid. De heer H. d e K a m meende, dat het houtgewas sinds den aanleg van de steen glooiing minder groeit. Het water spat n.l. bij sterken golfslag op de steenglooi ing meer op. Op de aanvraag om verhooging van subsidie terugkomende, vond de heer Hendr. 'C ij s o u w de gevraagde uit gaven voor de gemeente nog al belang rijk. Omdat hij vernomen heeft, dat be strijding van de t. b. c. alhier noodig is, kan hij zich vereenigen met het voorstel van B. en W. Ook de heer W. Huibregtse acht te het toestaan van de gevraagde ver hooging der subsidie alleszins gerechtigd. Op voorstel van den voorzitter om de gevraagde subsidie van 100 toe te staan voorloopig voor één jaar, werd met alg. stemmen ingewilligd. I Daarop werd voorgelezen een verzoek j van het bestuur van den Algem. Ned, Bouwarbeidersbond te Amsterdam om te I willen besluiten dat ook de gemeente Westkapelle de regeling aanvaardt, die I neergelegd is in de regeling van het wer- keloosheidsbesluit 1917. De voorzit-' ter merkte op, dit verzoek op de agen- J da geplaatst te hebben, omdat het geheel in den vorm is ingericht. Spr. zei, dat uit de zooeven voorgelezen notulen der vo rige vergadering is gebleken, dat in die vergadering een dergelijk adres om aan te sluiten breedvoerig is besproken. Spr. j was van meening, dat men toch niet j steeds dezelfde verzoeken kan blijven be- j handelen, tenzij een der leden van mee ning is veranderd. Spr. zou er voor zijn, tenzij de meening bij een der vroegere tegenstemmers is gewijzigd, verzoeken van dezelfde strekking niet meer in be- handeling te nemen vóór de nieuwe ver kiezingen in het volgende jaar. In ver band hiermede stelde hij voor het ver- zoek voor kennisgeving aan te nemen. 1 De heer B. Louwerse meende evenwel een opmerking te moeten ma ken. In de vorige vergadering heeft hij, na behandeling van een adres van gelijke strekking, zijn stem uitgebracht vóór toe treding. Spr. heeft gemerkt, dat van ze kere zijde is gespeculeerd op den gezond heidstoestand van één der raadsleden, n.l. om bedoelden persoon zoodanig te be ïnvloeden, dat deze op den duur zou stemmen vóór toetreding; spr. was alsnu tegen behandeling van het ingekomen verzoek. I De heer Huibregtse zei niet te be grijpen, dat de heer Louwerse op dezen grond zijn stem motiveerde. Spr. gaf ook toe, dat het wel wat vroeg is, om, na het in de vorige vergadering behandelde zijn vader zijn rapport ontvangen had en begreep nu pas goed wat het slagen voor den ouden man beteekende. Tot nu toe was hij zich alleen maar bewust geweest van eigen voldoening over een groote persoonlijke triomf. Het grootste wat hij nog ooit volbracht had. Van den aan- j vang af was hij altijd gehinderd door die twee conservatieve, stijve oude men- schen, die boven hem stonden, Henri Seabrook en zijn vader, nu was het de i eenige maal geweest, dat hij eens zijn eig*n weg had kunnen gaan. Sinds hij de universiteit verlaten had en begonnen was den gang van zaken te leeren ken nen, had hij nooit kunnen instemmen met eenige kleinigheden in het beheer van de firma. Niet dat hij niet trots was op Seabrook en Clifford. Geen fabrieken' werden beter gedreven, in hun admini- stratie was niets dat het daglicht niet mocht zien, terwijl de Sea-Cliff fabrieken zeer gunstig bekend waren in Engeland en in de koloniën. Doch haar patronen waren ouderwetsch, de firma was niet met haar tijd meegegaan, zooals mede- dingers van minder gehalte wel hadden gedaan. (Wordt vervolgd). adres, nu reeds weder een verzoek tot aansluiting bij het werkloosheidbesluit te moeten behandelen, maar zei, dat in dat geval zeker niet gespeculeerd is op den gezondheidstoestand van een der raads leden, Spr. zou dat zelfs een groote schande vinden. Dat getracht is om vroe gere tegenstemmers tot andere gedachten te brengen, vond spr. toelaatbaar en zeer begrijpelijk. De heer Louwerse zei voor deze vergadering zijn meening bepaald te heb ben en voor zich zelf te zullen uitmaken, welke houding hij in dezen bij een later eventueel behandelen van dat onderwerp zal aannemen. De heer Huibregtse verlangde daarop, dat het verzoek tot toetreding in stemming zal gebracht worden, waar toe besloten werd. Na stemming bleken de heeren W. Huibregtse en K. Cijsouw hun stem uitgebracht te hebben vóór toe treding, 5 stemmen tegen. Aan de orde kwam daarop de benoe ming van een lid van het Burgerl. Arm bestuur, wegens aftreding van den heer Huibr. Cijsouw, die voor een herbe noeming niet meer in aanmerking wenschte te komen. Door het Burg, Arm bestuur werden aanbevolen de heeren Hendr. Cijsouw en B. Louwerse. Met 6 stemmen werd benoemd de heer Hendr. Cijsouw. Op de vraag van den voorzitter maakte de heer C ij s o u w wel eenig be zwaar om de benoeming aan te nemen, aangezien zijn tijd nog al veel in beslag wordt genomen. De heer Minderhoud verzekerde hem evenwel, dat het lidmaatschap van het Armbestuur niet veel tijd vergt, waarop de heer C ij s o u w verklaarde, zijn benoeming aan te nemen, waarmee de voorzitter hem geluk wenschte. Het aftr. lid, de heer Huibr. Cijsouw, werd door den voorzitter dank gebracht voor de diensten in die functie bewezen; de heer Huibr. Cijsouw is 9 jaar lid van het B. A. geweest. Daarop -werd vastgesteld de vroonre kening over 1930, Vooraf deelde de voorzitter me de, dat in verhouding tot vorige jaren, minder runderen en paarden zijn geweid, dat tengevolge daarvan de kosten per rund en per paard hooger zijn geworden. Het weidegeld werd vastgesteld: volle weitijd per rund 33-98; alleen eerste weitijd per rund 20.39; alleen tweede weitijd per rund 13.59; volle weitijd per paard 38.98; alleen eerste weitijd per paard 23.39. In den tweeden weitijd hebben geen paarden geweid. Rondvraag. De heer Hendr. C ij- s o u w wenschte nog even terug te ko men op het in de vorige vergadering ge nomen besluit betreffende het wijzigen van een ligger voor het afvoeren van enkele voetpaden, uit te stellen met één jaar. Spr. zei, in de vorige vergadering met zijn vraag bedoeld te hebben of het niet mogelijk was een besluit te nemen, om bedoelde voetpaden reeds dadelijk van den ligger af te voeren, doch het of ficieel wijzigen van den ligger met één jaar uit te stellen. De voorzitte# deelde mede, vernomen te hebben, dat binnen niet te langen tijd een geheel nieuwe ligger vastgesteld zal moeten worden, Spr. zelf achtte het dus noodig bedoelde wijziging tijdelijk uit te stellen. Zoodra daarvoor het tijdstip is aange broken, zal spr. hiervan aan den Raad mededeeling doen. De heer de Kam deelde mede, dat laatst gebleken was, dat de algemeene begraafplaats, toebehoorende aan de Ned. Herv. Gem., op het kadaster abu sievelijk geboekt stond ten name van de gemeente Westkapelle, Voor overboe king zijn alsnu 4 kosten gemaakt. Spr, vroeg nu, ten wiens laste deze kosten komen. Op voorstel van den heer Huibr. C ij s o u w werd besloten, dat de gemeente de helft dier kosten zal be talen. In verband met de veiligheid vroeg de heer Huibregtse een loshangenden boomtak aan het Zuidkerkepad te doen verwijderen, wat zal gebeuren. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat, naar aanleiding van een door den heer Louwerse gedaan verzoek, prijsopgaaf is ingekomen voor het plaat sen van een Jweetal lantaarns, één in den Smouzegang en één in de Krekel straat. Besloten werd daarop tot plaat sing van deze lantarens. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Jaarwedde boventallig personeel. Burg. en weth. stellen den raad voor overeenkomstig de binnen de wettelijke termijnen ingekomen verzoeken der bij zondere scholen om vergoeding van de jaarwedden van boventallig personeel over 1929, tot uitkeering der volgens de wet berekende bedragen over te gaan, wat in totaal een uitgaaf vordert van 7029.74, zulks ongeacht de verreke ning van de pensioensbijdragen, die van de betrokken leerkrachten zijn verhaald. Nog zal door de gemeente aan het De partement van O., K, en W. moeten wor den betaald 15 pet. van de gemiddelde pensioensgrondslagen op 15 Maart en 15 September 1929, zijnde in totaal een be drag van 1060.20, waartegenover de ge meente van de schoolbesturen in totaal terug ontvangt 597.53. De commissie van financiën vereenigt zich met het voorstel. Teruggaaf straatbelasting. Bij arrest van 25 Juni j.l. heeft de Hooge Raad vernietigd den aanslag in de straatbelasting der gemeente Middel burg over 1927, opgelegd ter zake van gebouwde eigendommen in de gemeente Koudekerke aan de „Coöperatieve Melk inrichting en Stoomzuivelfabriek Walche ren". Deze aanslag, die reeds volledig betaald was, is onlangs teruggegeven. De billijkheid brengt thans volgens burg. en weth. mede, dat reeds betaalde straatbe lasting, aanslagen over 1927, 1928 en 1929 wegens gebouwde eigendommen in Kou dekerke worden teruggegeven en alle an dere, nog niet betaalde oninvorderbaar worden verklaard. Voor terugbetaling komen in aanmerking over 1927 533.30 763.60 verminderd met de reeds geda ne terugbetaling ad 230.30), over 1928 316.50 en over 1929 28.80 d. i. 878.60 in totaal, en voor oninvorderbaarverkla- ring: over 1927 40.90; over 1928 536.90 en over 1929 900.10, totaal 1477.90. Burg. en weth. stellen voor de terug te betalen som te vinden uit den post on voorzien der begrooting 1930. De commissie van financiën vereenigt zich met een en ander. Begrooting 1931 Burgerlijk Armbestuur. Burg. en weth. stellen voor de be grooting 1931 van het Burgerlijk Arm bestuur goed te keuren en het gemeen telijk subsidie te bepalen op 112.600. De commissie van financiën zou het wenschelijk achten in den vervolge bij de begrooting een kleine toelichting te geven, waardoor vermoedelijk het stel len van verschillende vragen achterwege kon blijven, zij stelt een paar vragen, waarop het armbestuur een antwoord zond, dat niet in de stukken is afgedrukt. Vergoeding wachtdiensten. Naar aanleiding van het in hunne han den om advies gesteld adres van het be stuur van den Nederl. Bond van Personeel in Overheidsdienst, houdende verzoek te willen besluiten tot toekenning van ver goeding aan monteurs en fitters voor het verrichten van verplichten wachtdienst, zeggen burg. en weth. dat in de bij het adres behoorende memorie van toelich ting de door den Bond met den Hoofd directeur der Bedrijven en met hun col lege over dit punt gevoerde briefwisse ling volkomen juist en volledig is weer gegeven. Zij meenen, dat het den raad duidelijk zal zijn, dat zij niet tot andere gedachten zijn gebracht door het bloote feit, dat adressant zich, na afwijzing van een tot hen gericht verzoek, met datzelf de verzoek tot den raad heeft gewend. Zij stellen dan ook voor afwijzend op het adres te beschikken. Huur weilanden. Op 24 November eindigt de huur van 24180 M.2 weiland aan het Arnemuid- sche pad, ingericht als puinplaats. Bedoel de grond is sedert 25 November 1902 bij de gemeente in huur, waarvoor jaarlijks aan het Bestuur der Godshuizen 150 wordt betaald. Het genoemde bestuur is tot huurverlenging bereid gebleken, doch thans voor niet langer dan 7 jaren en stellen burg. en weth., gesteund door de commissies van financiën en fabricage, voor, in dien geest te besluiten. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN VLÏSSINGEN. N.V. Haven van Vlissingen- Zooals ook reeds uit de voorstellen voor de Prov. Staten is (gebleken, zal het gedeelte, waarvoor de 'gemeente deel neemt in het maatschappelijk kapitaal van de op te richten N.V. „Haven van (Vlissingen" een som van f 275.000 be dragen. B. en W. stellen nu den raad voor te besluiten, dat de gemeente als haar aan- 'deel inbrengt a. het erfpachts- en exploitatierecht op de binnenhavens, met alle aanwezigle 'gereedschappen en los- en laadmate- rieel. De jaartlijksche gemiddelde netto opbrengst der binnenhavens bedraagt' f 12 tot f 13.000. b. de door haar gedurende de exploi tatie der binnenhavens gekweekte' reser ve, waarvan de waarde op "1 Jan. 1930 f 53.967.90 bedraagt; c. hare rechten, voortvloeiende uit de ibouwrekening krachtens het tusschen den Staat en de gemeente 'bestaande erfpachtscontract. Het bestuur der N.V. zal volgens de ontworpen regeling worden opgedragen aan een directie, bestaande uit één of meer directeuren, onder toezicht van een Raad van Commissarissen bestaande uit 12 leden en van een door en uitdien raad te benoemen Raad van Toezicht van 3 leden waarvan er resp. vier en één de gemeente Vlissingen zullen vertegen woordigen. Aan de N.jV. zal voor een tijd van 75 jaar het recht tolt haven exploitatie en de rechten van erfpacht en gebruik worden gegeven. Daar de N.V. zal worden belast met het beheer van een voor den publiei- ken dienst bestemd werk, brengt de wenschelijkheid mede dalt dit lichaam met het daartoe noodige publiekrech terlijke 'gezag te bekleeden. Met bet oog hierop ligt het in het voornemen, met 'toepassing van het bepaalde in art. 194 der Grondwet, de N.V. de bevoegdheid te geven in haar huishoudelijk belang ver ordeningen te maken. Ten slotte melden B. en W. no>g, dat ten aanzien van het personeel van het gemeentelijk havenbedrijf, dat thans in •vasten dienst bij de gemeente is, enne regeling wordt voorgesteld. De inbreng door de (gemeente zal n.l. moeten geschieden onder dein last, dat dit personeel door de N.V. wordt overge nomen en dat de tegenwoordige positie van dit personeel (en zijn weduwen en weezen), welk ontleend wordt aan de thans geldende pensioenwet, gemeente lijke wachtgeldregeling, salarisverorde ning en verordening tot het niet toepas sen van. het verhaal wegens bijdragen voor pensioen, ten volle wordt gewaar borgd en dat de N.V. het tot dusver uit betaalde pensioen van J. J. Meijboom, oud-baas van het gemeentelijk' havenbe drijf ad f 237 per jaar, tot zijn over lijden te haren laste neemt. Radio-distributie. Naar aanleiding van het verzoek van de N.V. Zuid-Nederlandsche Rajdiio Dis tributie Maatschappij om concessie voor het overkruisen van fgjemeenteigrondeai met geleidingen tot 31 Dec. 1945, deei- len B. en W. mede, dat zij naar aanlei ding van in de vergadering Van 29 Nov. 1929 geuite klachten betreffende de ex- ffploitatie door de N.V. een onderzoek hebben ingesteld. Naar aanleiding v,an aan de abonné's gestelde vragen verklaarden 87.7 pCt. dat de muziek en het gesproken woord dui delijk is, 7 pCt. maakte eenig voorbehoud en 5,3 pet. noemde het minder gunstig. De vraag of veelvuldig storingen voor komen beantwoordde 43.9 pet. ontken nend, 333 pCt. nagenoeg ontkennend en 22.8 bevestigend. De ingenieur der telegrafie berichtte, dat naar zijn meening de aanleg van het net geen aanleiding kan geven tot ge gronde klachten, terwijl de directeur van het P. T. T. kantoor mededeelt, dat klachten van aangeslotenen aan het distributienet over het niet voldoen aan de gestelde voorwaarden hem niet heb ben bereikt. Bij de controle is hem ge bleken, dat de exploitatie van hhet net weinig te wenschen overlaat. Als er storingen zijn, ondervinden ook zij, die zelf een ontvangtoestel hebben, die storingen. Ten slotte adviseert de accoun tant J. H. Crucq jr. te Amsterdam', die in verband met de oneenigheden in de directie der N.V. een rapport uitbracht, de N.V. definitief concessie te verleenen. "Wlaar echter met geen mogelijkheid is na te gaan hoe de ra,dio zich in de naaste toekomst ontwikkelen zal', willen B. en W. de vergunning telkens voor één jaar verleenen, en de opzeggingstermijn op 3 maanden stellen. Bovendien stellen zij voor in plaats van retributie voor het hebben van draden, waarvan de bere kening moeilijkheden oplevert, te bepa len, dat per kwartaal en per aangeslotene f 0 25 in de gemeentekas moet worden gestort. Zij stellen voor afwijzend op eenzelf de verzoek van het Bestuur van de Ver- eeniging van Radio-distributie-aboniié's te beschikken en ten slotte vinden zij thans nog geen vrijheid om de radio distributie van gemeentewege te doen exploiteeren. omdat men niet kan zeggen hoe de radio zich nog zal ontwikkelen, en omdat de gemeente niet over een electriciteitsbedrijf beschikt en dus ook niet over daaraan verbonden technisch personeel. Benoeming onderwijzer. Daar het aantal leerlingen der open bare school voor U. L. O. meer dan 100 bedraagt moet ingaande 1931 een 5de Heerkracht aan die school' worden ver bonden en bieden B. en W. de volgende voordracht aan: R. Ottens, en P. W. Schoenmaker, onderwijzer aan een o. 1. s. resp. te Winterswijk en te Rotter dam. Scheidsrecht. Voor de benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden van het scheidsgerecht vastgesteld bij het werk- Jiedenregllement bieden R .en W!. de volgende aanbevelingen aan. Voor eerste lid de heeren F. G. Matzinger en B. B. Louis, beide werktuigkundig ingenieur bij „de Schelde" en voor zijn plaatsvervan ger de heeren J. Siooves directeur der P.Z.IE.M. en A. C. II. Kuijdk, inspecteur van de Zeeland en voor tweede lid de heeren J. .1. y'. d. Jagt, directeur der Gas fabriek en J. J. v. d. Broekje, inspecteur machinist van de Zeeland en voor diens plaatsvervanger de heeren Joh. Loois Hzn. aannemer en W|. Anker Jr. hande laar in bouwmaterialen. Vaststelling prijs van grond. Burg. en Weth. stellen voor den prijs van den grond van het bouwblok Koude- kerksche-straatweg, Wielingentsraat en Deurlostraat, waar voor prijsopgaaf is gevraagd, te bepalen voor 544 vk. op f 15 en voor 103 vk. M. op f 10 per vk M. Verkoop grond. Voorgesteld wordt aan B. J. N. Schmelzer qq. 156 vk. M. grond te ver- koopen aan de Gravenstraat voor f 2080. Verder aan de Hersteld Apostolische ge meente te Amsterdam 400 vk. M. aan den Singelweg hoek Scheldestraat, voor het stichten van een gebouw voor het houden van Godsdienstoefeningen en zulks tegen f 10 per vk. M. Wel is de grond daar op f 18 vastgesteld, doch ook de Geref. Kerk heeft grond tegen ver minderden prijs voor haar nieuw kerk gebouw gehad. Pacht vermindering. Naar aanleiding van een verzoek van G. Leendertse om vermindering van pacht voor de hofstede „Baskensburg" stellen Burg. en Weth., gehoord ter zake deskundigen, voor, de pacht te vermin deren met 25 pet. en te brengen van. f 2020.20 op rond f 1515 per jaar, ingaan de 1930. NIEUWE BOEKEN. Wjj ontvingen de navolgende Jongensboeken %Van de N.V. Uitg. Mij. Gebr. Kluit man, A1 k m' a a r „Jongens op de ranch", door Theo Frank; „Wlalvischje", door Jph. H. Been; „De twee visschers van de vijf slui zen", door Charles van Krienen; „Op den Hallenburg", door A. J. van der Knaap, allen voor den leeftijd van 1014 jaar. Van de Uitg. A0j. G. B. van Goor"- en Zonen Den Haag: „Wilde Kees", door Truus Eijgenhuij- sen, en „De vondeling uit het land der Druïden", van Ph. Exel, terwijl bij de Nederlandsche Keurboekerij te Am sterdam nog verscheen „Gouden Vacantiedagen", door I. R. Hoekstra. Voor oudere jongens ontvingen we van de Uitg. Mij. VaLkhoff en Co., te Amersfoort „De club- in Valkenburg" (3e druk) door C. Joh. Kieviet; „De erfenis van den Aviateur", door C. Goudriaan, en van Joh. Wl Eekhof: De Zwarte Panters". Van Gebr. Kluitman, Alkmaar „Het Kaper jong", door Joh. H. Been; „Machine-Tom", door Hans Richter, bewerkt door N. J. P. Smith; „In het land van Uncle Sam", door Chr. yan A'bkoude. Bij de N.V. H. P. Leopold's Uitg. Mij'. Den Haag verscheen de 2e druk van Eiko van den Reigerhof", door Johan Fabricius en het nu reeds voor de 7e keer uitkomende, welbekende, rijk! geïl lustreerde „Jongens Jaarboek". De auteur, die zelf over zijn boek schrijft en op verlangen van de krant? Er is eigenlijk heel veel voor te zeg gen, In sommige landen wordt het óók zoo gedaan. Iedereen weet het en ieder een leest het toch Een slecht systeem? Ik weet het niet. Alleen maar verschillende van de Hol- landsche methode, waarbij de criticus het zich ten doel stelt niet te vertellen van wat de auteur geschreven heeft, maar wat hij had moeten schrijven als hij zoo geschreven had als de criticus zelf zou schrijven als hij schrijven kon (hetgeen hij helaas niet kan) en waarbij de criti cus het zich tot doel moet stellen om aan de hand van d'eigen wijsheid zoo veel mogelijk het gebrek aan wijsheid van den beoordeelden persoon te be wijzen. Maar dit is weer eens iets nieuws. hier schrijft de auteur zijn eigen kritiekje en de redacteur vertelt het geheim met een aan zijn lezers en zegt: „ja, dat is van meneer zelf." Welnu, ik zal inderdaad eerlijk zijn. Als gij, geachte lezer, dit boek van mij koopt, hetgeen de titel draagt van „Ame rika", dan koopt gij geenszins het mooi ste boek dat ooit geschreven werd, noch het boek dat de diepste gedachten be vat, noch 't werk dat beter geïllustreerd is dan eenig ander. Het is geen werk dat op eenigerlei mogelijke manier den schrijver ooit den Nobelprijs zal bezorgen, zelfs niet wan: neer de Zweedsche regeering het noodig mocht achten door het uitdeelen van die belooning aan een bepaald land de eco nomische moeilijkheden met dit land, via de literatuur en de faam, eenigszins te verbeteren. Ik kon u, om nog verder te gaan, on- d. b. dJ

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6