iProuinciate Zzeuw&che MANIFEST EEN MOOIE FOTO CORNS HENNIN6 No. 2 7 4. Twee bladen. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1 9 3 0. Eerste Blad. 173e Jaargang, Aan het Nederlandsche Volk! IN ONZE STATEN-GENERAAL. Versterkt het Liberalisme tot heil van ons Volk BINNENLAND- in een fijn passend lijstje is voor U de aardigste wandversiering, en past in elk modern interieur. Denk hierover eens voor Uw St. Nicolaas- geschenken Zie onze speciale etalage ATELIERS VOOR MODERNE FOTOGRAFIE, Middelburg Markt C 14 Vlissingen Badhuisstr, 63 ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT D,e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 c'ent. Bij geestige menschen vindt men in één grap een heel boek; doch men I vindt in een heel boek vaak nauwelijks één geestigheid. Chamfort. Niemand zal kunnen beweren, dat wij, 'Nederlanders, onze belangstelling voor het sociale en politieke leven hebben verloren. Immers, tienduizenden overstroomen de velden om te protesteeren tegen re- geeringswillekeur en allerwege vlamt verzet op tegen de pogingen van politie ke groepen, die elkaar voor een bepaald geval weten te vinden, om hun wil op te leggen aan heel het volk. Men is bezig den Nederlander een van zijn hoogste goederen: zijn vrij heid af te nemen. Hij blijft niet langer baas in zijn eigen zaak (Rijkswinkelsluitingswet), niet lan ger baas in zijn eigen huiskamer (Radio zendtijd). Duizenden hunkeren naar uitkomst Sedert 12 jaar heeft de rechterzijde de meerderheid gehad in het Parlement, Het waren jaren van toenemende twee dracht en versplintering. In 1925 kwam duidelijk uit, dat de coalitie onmachtig tot regeeren was. Ja, het kwam zoo ver, dat de Kamer in 1926 bijeen kwam om te vragen, wanneer wij nu eindelijk eens een regeering kregen. De partijen ter Rechterzijde, on derling fel verdeeld, maar samenhokkend om de regeermacht, bedreigen voortdu rend onze nationale eenheid. Nederland maakt den indruk geen nationale een heid meer te zijn, maar enkel een aantal onsamenhangende kerkelijke en politieke groepen. Wie zich bovenal Nederlander voelt en niet in de eerste plaats groeps- aanhanger wordt reeds als politiek- onvolwaardig buitengesloten. Aan hem, die de gemeenschap wil dienen, wordt niet in de eerste plaats gevraagd: zijt gij bekwaam?, maar: wat is Uw geloof?, welke is Uw politieke richting? De sociaal-democratie ver kreeg de stemmen van een groot deel des volks. Heeft haar invloed, waarvan haar leiders zoo hoog opgeven, een eigen stempel gedrukt op de sociale wetgeving, of bestond haar politiek slechts in een overbieden der eischen, welke een ge zonde ontwikkeling dezer, door de libe ralen ondernomen, wetgeving stelde? Van den „bewusten" arbeider heeft de S. D. A. P., meer dan welke andere partij ook, het zelfverantwoordelijk- heidsgevoel verzwakt. Meer en meer ontpopt de S, D. A. P. zich als een sectarische, politieke groep, die onderdrukt in plaats van vrijheid te brengen en sommige groepen van arbei ders ten koste van andere bevoordeelt. De Liberale beginselen kunnen ons uit het moeras helpen De Liberale Partij eerbiedigt de vrij heid. Zij keert zich tegen dwangziek sectarisme, hetzij dit komt van cleri- calen, hetzij socialistischen kant. Wie dus ongeacht zijn kerkelijke gezindte eigen overtuiging niet door den wet gever anderen wil doen opleggen, schare zich aan haar zijde. De Liberale Partij paait den arbeider niet met beloften, die niet te vervullen zijn, of die ten koste van andere groepen van arbeiders moeten worden uitgevoerd. Een socialisme, dat de klassenstrijd- theorie in de practijk tracht te hand haven, wijst zij onvoorwaardelijk af Ieder, die in samenwerking van alle maatschappelijke groepen de motor van den vooruitgang ziet, wende zich niet tot het socialisme. Wie voor eigen geeste lijke en stoffelijke verheffing vóór alles steunen wil op eigen kracht en eigen ar beid, schare zich aan de zijde der Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Het liberalisme wenscht voor een ieder, van welke maatschappelijke groep ook, voorwaarden te zien geschapen om vooruit te komen. Het wil belemmerin gen uit den weg ruimen, het persoonlijk streven naar vooruitgang aanmoedigen en bevorderen. Het beste in den mensch, zijn persoonlijkheid, worde in zijn volle waarde gelaten. Nooit had het liberalisme schooner roeping dan thans. In deze periode van verzwakt nationaal besef en van natio nale versplintering komt het op voor de nationale gedachte, voor ver sterking van de banden tusschen Neder land en Indië, voor de eenheid van ons volk. Het komt op voor den vrede niet alleen tusschen volken onderling, maar ook tusschen de verschillende klassen van één volk. Wie de klassenstrijd pre diken, bedreigen de harmonische samen werking tusschen de volken. Het Libe ralisme komt op voor de klassenver zoening. De Liberale Partij bereidt zich op een forsche krachtsontplooiing voor De steun van onze naaste toegewijde vrien den is niet voldoende. Uit gansch het land moet ons medewerking worden ge schonken. Mogen velen bereid zijn met ons de fouten van het tegenwoordig staatkundig leven te bestrijden. Gij, allen, die dit beaamt, sluit U aan een; handhaaft de liberale grondslagen van ons volksleven en bouwt daarop voort. Reeds bij de komende verkiezingen voor Provinciale Staten en Gemeente raden moet blijken, dat onze oproep weerklank heeft gevonden. ,Het Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" TWEEDE KAMER. Arbeidsbegrooting. Bij de voortzetting der behandeling der arbeidsbegrooting bepleitte de heer BRAU1IGAM (s.d.) nog een regeling van den arbeidstijd voor de transportar beiders, in afwachting eener internati onale regeling. De heer JOEKES (v.d.) meende het den plicht der regeering de1 Arbeidswet verder toe te passen, waar bij zij niet aan een uitbreiding der Ar beidswet kan ontkomen. De heer HIEMSTRA (s.d.) nam 't op voor den in noodtoestand verkeerende musici, en voor de bescherming der land arbeiders. De heer KUYPER (r.k.) informeerde eens hoe t stond met de ratificatie van de Washingtonsche Conventie. De heer WIJNKOOP (comm.) had geen vertrouwen in dezen minister, die in ver band met de crisis alle sociale werk stop zetten wil, Mej, KATZ (c.h.) kwam ook op tegen het tweeploegenstelsel voor vrouwen en meisjes in de fabrieken. «sphtttto antwoordde minister VER- öCrlULlK de vele min of meer groote wenschen. Spr. zegt dat de regeering in alle omstandigheden moet streven naar sociale rechtvaardigheid, al dient thans draagkracht der bedrijven mede te spre ken. Hij gelooft dat de daling der klein- handelprijzen niet wordt tegen gehouden door de sociale lasten, maar eerder door trusts en kartels. De ratificatie-conventie van Washington kan eerst plaats hebben als Duitschland en Engeland zich ook daartoe opmaken. De arbeid van vrouwen en meisjes in de fabrieken zal bij algemeenen maat regel van bestuur in een tweeploegen stelsel worden beperkt voor wat den leeftijd betreft. Het instituut van vacantie is op gelukkige wijze groeiende. De over heid kan een afwachtende houding aan nemen. Het ontwerp-huisindustrie kan spoedig worden ingediend. In de eerste helft van 1931 zal de arbeidswet op kan toorpersoneel van toepassing worden, Avondvergadering. Des avonds is, bij de behandeling van de begrooting van arbeid, nijverheid en handel, afd. sociale wetgeving het ouderdomspensioen ter sprake ge komen; de heer SMEENK heeft daarbij den wensch geuit, dat het wetsontwerp tot herziening van de ouderdoms- en in validiteitswet, welke de minister 1 Ja nuari 1932 in werking wil zien getreden spoedig zal worden ingediend. De minis antwoordde hierop, dat er met voort varendheid gewerkt wordt. HET MAAL- EN MENGGEBOD. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bak kersbedrijf heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal medegedeeld j naar aanleiding van het bij K. B. d.d. 10 November j.l. ter overweging aange boden ontwerp van wet houdende bepa lingen in het belang van de inheemsche tarweteelt dat het zeer tot zijn I eedwezen met den inhoud daarvan niet kan instemmen. Deze afwijzende houding is niet ge grond op het feit, dat de vereeniging principieel afwijzend staat tegenover maatregelen tot steun van den landbouw, maar vloeit voort uit de overweging, dat een maal- en menggebod o.m. ten ge volge zal hebben: a. dat de kwaliteit van het brood vooral dit jaar zal verminderen en desniettegenstaande de prijs van de tarwebloem zal stijgen, en b. dat de vrije handel wordt belem- j merd, waardoor het den producenten meelfabrikanten, meelimporteurs en bakkerij niet mogelijk zal zijn het beste, wat op de wereldmarkt is te krij gen, te koopen tegen den billijksten prijs. Een maal- en menggebod, is aldus het adres, verder niet doeltreffend omdat ook al zal de Inlandsche tarweprijs stij gen, het volstrekt onzeker is dat de landbouw en niet de handel van deze hooge prijzen zal profiteeren. WEINIG MEKKAGANGERS. Aneta meldt uit Batavia dat het aan tal bedevaartgangers voor Mekka dit jaar veel geringer is dan vorige jaren. Tot heden werden er slechts 8500 ver voerd, terwijl dit aantal ten vorige jare 29.000 bedroeg. DE STROOKARTONFABRIEK. Naar het Hbld. verneemt is in een ver gadering van fabrikanten in de stroo-| kartonindustrie in beginsel besloten, de geheele industrie gedurende December stop te zetten. In verband met de heer- schende malaise was men van oordeel, dat het noodig was, de productie te ver minderen, hetgeen, naar men denkt, ook de producenten, de landbouwers dus, voor nog grootere verliezen zal be-| hoeden. (Ingez. Med.) MIDDELBURG. Uit een advertentie in dit num mer 'blijkt, dat Zondagmorgen tusschen 8 en 12 uur verschillende deelen der stad van electrischen stroom verstoken zullen I zijn. Men raadplege de advertentie of men ,,ook tijdelijk „stroomloos'" wordt (gezet. Gisterenavond h ad in de g|roote zaal van het Schuttershof alhier een bijeen komst plaats van leden van het Verband Zeeland van den Vrij willigen inotordienst met hun dames en met igenoodigden, w. o. de leden van den Bijzonderen Wif- willijgen Landstorm en de officieren van het garnizoen Middelburg, i De aanwezigen, die de zaal zoo wat voor de helft" vulden, hebben volop ge- tnöten van het vertoonen van den zes- fleeligen film van de Bataafsche petro- ïeummaatschappij, die het ontstaan van de aardolie, het naar boven brengen, het verwerken tot bruikbare handelsproduc ten op zeer duidelijke wijze demonstreert en Baarbij ook doet zien welke groote moeilijkheden in de oerwouden moeten worden overwonnen om de winplaatsen te vinden en ook voor de toekomst toe gankelijk te maken, terwijl ten slofte ver schillende gebruiken en gewoonten der inlanders op vaak humoristische wijze (aan het ooig voorbij trokken. Te meer heeft men kunnen genieten omdat een der heeren van de Bataafsche zorgden voor een zeer duidelijke toelichting van hetgeen op het doek werd vertoond. Een zeer aangename en welkomen lafwisselinig bracht de Mondharmonica- vereeniging „Cresendo, Buitentuin door voor het begin en tijdens de pauze op de van haar bekende goede wijze voor mu ziek te zorgen. Het mag in alle opzichten een wel [geslaagde avond worden genoemd. De commissaris van politie waar- ischuwt nogmaals tejgen het koopen aan de deur van vreemde kooplieden. Thans vertoeven alhier kooplieden die zgtn. linnen verkoopen tegen lagen prijs, terwijl later blijkt dat deze waar van hoogst inferreure kwaliteit is en veel te duur wordt betaald. Men verzoekt ons er ook' te dezer plaatse nog even de aandacht op te ves tigen, dat de lezing van prof. dr. H. A. Brouwer op 24 Nov. voor het Natuur kundig Gezelschap tot nadere aankondi ging wordt uitgesteld. WALCHEREN. ARNEMUIDEN, Wederom hebben de melkslijters uit deze gemeente den melk prijs met 2 cent per L. verlaagd en ge bracht van 12 op 10 cent per L. Dit is de tweede verlaging van deze week. Maandag j.l. werd de melk nog voor 14 cent per L. verkocht, voorwaar een groo te prijsverlaging. De prijs van het tarwebrood is in deze gemeente verlaagd met 1 cent per 8 ons en gebracht van 16 op 15 cent. N. EN ST. JOOSLAND. Woensdagmid dag ;had mej. Z. alhier de kachel aange maakt, waarna zij zich even verwijderde voor haair werkzaamheden. Toen zij te rug kwam stónd het schoorsteenkleed en de 'schoorsteenmantel volop te bran den. 'Gelukkig kon dit begin van brand spoedig igebluscht worden. Waarschijnlijk is door den feilen wind de vlam uit de kachel geslagen en zoo in aanraking [gekomen met het kleed. WESTKAPELLE. De collecte, gehou den voor het Roode Kruis, heeft alhier opgebracht 11.40. ZUID-BEVELAND. SCHORE. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat door een ingezetene alhier in dit seizoen voor de tweede maal frambozen zijn geoogst. WAARDE. Voor 1931 heeft de diaco nie der Ned. Herv. Gem. alhier een min dering op de pacht toegestaan van 50 pet, en de kerkvoogdij van dezelfde kerk van 25 pet. KLOETINGE. In de Donderdag ge houden vereenig[de vergadering van Bur gerlijk Armbestuur, Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk en de Diaconie dier kerk, is sloten, zulks cjp verzoëk, aan de pachters van gronden dier instellingen over 1930 een restitutie te verleenen van 10 pcit. Van de yi;a?htsom. HANSWEERT. Op een alhier gehou den verkooping van ruim 50.000 K.G. mangelwortelen is een prijs betaald be neden 1 per 1000 K.G. Deze prijs is zoo laag, dat zelfs de oudere boeren zich niet herinneren dat ooit een dergelijke prijs voor genoemde wortelen werd be taald. KRABBENDIJKE. In de gehouden vergadering van de Landbouwvereeniging afd. Krabbendijke van de Z. L. M. deelde de voorzitter, de heer Wouterse, mede, dat bij het begin van de uiencampagne het bestuur vergaderde teneinde maat regelen te bespreken om te komen tot het collectief sorteeren der uien in ver band met de uitvoercontrolewet op de uien. In het bestuur was geen overeen stemming, daar het idee nog te veel voor zat om aan een vastgestelden prijs te verkoopen en de sorteering over te la ten aan den handel De heer Vogelaar J z n. was van meening, dat deze quaestie eens flink moet aangepakt worden, en hij stelde daarom voor een commissie te benoemen om deze zaak in studie te nemen, Verder werd de agenda van de alge- meene vergadering van de Z. L. M. be sproken, In de vergadering van de vereeni ging tot bevordering van verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werd besloten dit jaar, wegens de slechte be- drijfsuitkomsten, 25 pet. van de pacht som te restitueeren. NOORD-BEVELAND, COLIJNSPLAAT. Donderdagavond hield de ijsclub „Ons Genoegen" een al- gemeene vergadering. De rekening van den penningmeester gaf als ontvangsten aan 184.96 en als uitgaven 108.05, De aftredende bestuursleden de heeren J. M. Snoep, J. Haringman en Jac. de Pree Az. werden als zoodanig herkozen. Op voorstel van het bestuur werd be sloten den heer Tazelaar weder voor een jaar lot baanveger te benoemen. Verder werd nog aangenomen'een bestuursvoor stel om aan beide zijden van de baan een bank te plaatsen, welke banken na het sluiten der baan tijdig opgeruimd zullen worden, Bij de rondvraag werd nog eens de aandacht gevestigd op het gevaar van met lange rijen achter elkaar te rijden. De voorzitter zeide dat het bestuur be sloten heeft hier streng op te zullen let ten en zulke rijders onvoorwaardelijk van de baan zal laten verwijderen. KORTGENE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Dec. benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnzeini alhier F. Zuidijk, assistent der directe belastiqigen enz. te Rotterdam. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. STAVENISSE. De bouw van den nieuwen provincialen steiger alhier na dert zijn voltooiing. Het werk is uitge voerd onder toezicht van den provin cialen waterstaat met medewerking van den dagelijksch opzichter den heer J. Dekker van Westkapelle. Het werd aan genomen door de N.V. „Concordia" te fapendrech't. Ongeveer Mei is men möt den bouw begonnen. De lengte van 'den steiger, gelegen juist naast "den ouden, dïe ruim 50 jaren dienst he e Ft. ge o aan, is 31.4 M. en deze heeft 3 bruggen n.l. ,1 laag-, 1 hoog- en 1 middeftijbrug. De bruggedekken zijn 3,5 M. breed. Het werk is in hoofdzaak uitgevoerd .in groennaïfhout. De verbinding van den steiger met den vasten oever geschiedt door een (Ingez. Med.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1