Pijnlijke Spieren? Cl AA M'C LINIMENT J LVMH O DOODT PIJN IWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 17 NOVEMBER 1930. No. 270. BINNENLAND. J&msomSABK lil. Door ftlICE CAMPbEtC ZEELAND LIBERAAL GEMEENTEPROGRAMMA. Het bestuur van de Vereeniighng] van li- berale leden van gemeentebesturen bifedt aan de op Zaterdag 22 Nov. in -Krasna- fpols'ky te Amsterdam te houden leden- vejjgaderinig ter vaststelling van het na volgende ontwerp Van een nieuw en uit gebreid liberaal gemeenteprogramma: 1. Algemeene inleiding. De Liberale Staatspartij De Vrijheids bond eischit vrijheid voor de Gemeente om baar plaatselijke belangen zooveel m'o gelijk zelf te behandelen naar eigen be hoeften en inzichten. Overigens blijve het vaststellen vfan de rechten en plichten der burgers zooveel mogelijk Staatszaak en worde zoo wei uig mogelijk overgelaten aan plaatselijke lichamen. Zij erkent echter de gevaren dait maar al te licht door den Rijks- wetgever voor allen gelijke of nagenoeg (gelijke maatregelen worden getroffen, zonder dat behoorlijk rekening wordt ge houden met het bijzonder karakter der Gemeente. Bij de uitvoering worde overeenkom stig de Grondwet het stelsel van zelfbe stuur zooveel mogelijk tot zijn recht ge bracht. De wetgever iga uit v!an het algemeen beginsel, dat de verzorging van algemee ne Staatsbelangen door den Staat zelf wordt bekostigd en niet in eenigerlei Vorm ten laste van de Gemeente bracht aangezien een scherpe afbakening van hun taak het verantwoordelijkheids jgevoel zoowel van den Staat als van de Gemeenten verhoogt. 2, Bedrijven. Alleen die bedrijven en ondernemin gen, welke een monopolistisch karakter dragen en welker particulier beheer in strijd met het algemeen belang der Ge meente is, worden direct of indirect vanwege de Gemeente beteerd. Gemeentebedrijven behooren alleszins doelmatig beheerd te worden, in vorm en wezen naar regelen van goede koop manschap. De Gemeentebedrijven worden be stuurd door en onder volle verantwoor delijkheid van liet dagelijksch bestuur der gemeente. Waar de aard van het bedrijf zich daartoe leent, worde samenwerking met particulieren (gemengd bedrijf) gezocht; in het bestuur van het gemengde bedrijf behoort de Gemeente dien invloed te hebben welke noodig is! voor voldoende verzekering van de behartiging van het 'algemeen belang. Het bestuur der Gemeente- en ge mengde bedrijven worde bijgestaan door een raadgevend college, waarin ook uit en door hel personeel gekozen verlegen woordigers zitting -kunnen hebben. Hel lidmaatschap van dit college is niet ver eenigbaar met het lidm'aatschap van den Gemeenteraad. De prijzen der producten behooren al dus te worden berekend, dat de bedrij ven normale winsten makenkunstmatige verlaging der prijzen ten koste van nor male winsten mag slechts plaats hebben, indien zulks door een buitengewoon alge meen belang wordt gevorderd. 3. Financiën, Aanpassing der uitgaven aan de draag- dracht der bevolking; zuinigheid in het Gemeentelijk beheer, teneinde kapitaal vorming te bevorderen. Men streve naar beperking der uit gaven, welke moeten strekken ter vol doening aan de behoeften van het oogenblik, teneinde ruimte te krijgen voor uitgaven, welke voor de verdere ontwikkeling der Gemeente noodig zijn. Weigeren uitgaven toe te staan, in dien niet tegelijkertijd dekking daarvoor wordt aangewezen. De verdeeling van de Overheidslasten over de Gemeenten en andere publiek 16. „Wel zuster, u wilt zeker graag da delijk naar uw kamer gaan?" opperde hij. „Ja, graag." Ze bevond zich in een ruime, onregel matig gevormde hall met een hoogen trap aan het einde. Links was een go- thische schouw van grijzen steen, de haard opgevuld met hel roode en rose azela's. Er stonden een paar ,hooge Stuartstoelen en een gebeeldhouwd eikenhouten kist. De hooge ramen had den gordijnen van antiek borduursel. Zij volgde den knecht langs de met een looper belegde trap door een ruim por taal en langen gang, die naar het achter gedeelte van het huis voerde, en ont moette alleen een dienstbode. De voor haar bestemde kamer bekoorde haar door haar smaakvollen eenvoud. De gladde meubels waren zwart met mauve, gordijnen en stoelbekleeding waren van Toile de Jouvy, naar aardige achttiende eeuwsche patronen, met herders en her derinnen, mauve op witten grond. Het ,'karpet was zwart en op den schoorsteen rechterlijke lichamen behoort naar alge meene regels te geschieden; inbrieuk hierop mag niet worden gemaakt door het vanwege die lichamen eenzijdig op leggen van lasten aan de Gemeenten. Uitgaven worden slechts ten laste van den kapitaaldienst gebracht, voor zoover zij in de toekomst nut afwerpen; zooveel mogelijk worden geregeld terugkeerende uitgaven echter ten laste van den gewo nen dienst gebracht. De aflossingstermijn der leeningen behoort korter te zijn dan de vermoedelijke nuttigheidsduur van het object, waaryoor geleend wordt. Annuïteitsgewijze aflossing der leeningen blijve uitzondering. Een behoorlijk financ'eel beheer eischt de vorming van reserves voor dekking van risico's. Er worde gestreefd naar een gelijkma tige® belastingdruk over de verschillende belastingjaren; indien tijdelijk verhooging of verlaging van den belastingdruk noo dig is, worde deze in de eerste plaats toegepast door opcenten op de Gemeen tefondsbelasting. Naast deze: verterings belastingen, met inachtneming van het beginsel, dat zooveel, doenlijk naar draagkracht wordt geheven. Vermijding van alle heffingen, welke de werkgelegenheid verminderen of de kapitaalvorming belemmeren. (Wordt vervolgd, HET MAAL- EN MENGGEBOD. Het Kon. Ned. Landbouwcomité, heeft zich tot den minister van Binnenl. Za ken en Landbouw gewend, waarin het de bezwaren van den Kon. Ned, Midden standsbond tegen het gebod ontzenuwt Het comité is van oordeel, dat dit ge bod geenszins de belangen van den mid denstand zal schaden. De akkerbouwbe drijven, welke door een maal- en meng gebod eenigermate zullen worden ge steund, geven niet alleen aan duizenden landbouwers en hun gezinnen en tien duizenden landarbeiders en hun gezinnen in normale tijden een bestaan, doch vormen in de zeekleigebieden van Gro ningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid Holland en Zeeland de veelal eenige bron van welvaart. Niet alleen vinden tallooze ambachts lieden en handelaren er een bestaan door doch al deze personen geven ten be hoeve van de voorziening in hun levens behoeften nagenoeg den bestaansgronc aan den geheelen middenstand in ge noemde gebieden. Deze middenstanders betrekken hun artikelen veelal uit de naastbijgelegen provinciesteden, waar ook door de landbouwers en de landar beiders meermalen nog vrij veel inkoo- pen worden gedaan. Waar deze landbouwers thans geen inkomen hebben, doch ernstige verliezen lijden -en deze landarbeiders daardoor worden bedreigd met een ernstige werk loosheid, gaan ook de middenstanders ten plattelande een somberen tijd tege moet, terwijl ook hun leveranc:ers in de provinciesteden de gevolgen van de sterk verminderde koopkracht der plat telandsbevolking spoedig zullen onder vinden. Het steunt verder op de overwegingen als zoude door genoemde gebod 't brooc van minder kwaliteit en duurder in prijs worden. Dat de kwaliteit minder zou worden is nimmer bewezen. Nog dagelijks wordt ten plattelande bij een grooter verbruik van inlandsche tarwe voor de broodbereiding, dan het maalgebod zal brengen, het tegendeel vastgesteld, ter wijl overigens door het aanwenden van eerste kwaliteit buitenlandsche tarwe aan eventueele bezwaren betreffende den bakaard der inlandsche tarwe vol komen kan worden tegemoet gekomen. Dat het brood duurder in prijs zal wor den, acht het comité niet waarschijnlijk. Een prijsverhooging van f 4 per 100 K.G voor de inlandsche tarwe geeft bij een mantel stond tusschen kristallen kande laars een kom van zwart Wedgewood, gevuld met anemonen. „Uw koffer wordt dadelijk gebracht, zuster, zeide de knecht, de deur uit gaande. Zij ging naar het raam en keek over grasvelden tusschen heggen en olean ders. De regen drupte van de struiken, doch een enkele zonnestraal scheen door de wolken. Eenige oogenblikken snoof zij de geurige buitenlucht op en toen haar koffer gekomen was, begcn zij ijverig het zoo even ingepakte weer uit te pakken en weg te bergen. Daarop trok zij haar lichtbruin costuum aan met ha gelwitte boezelaar, gesteven manchetten en dito mutsje. Niet elegant, maar van goeden snit en van een kleur die haar flatteerde. En wat wil men meer? Terwijl zij de laatste hand legde aan haar toilet, werd er aan de deur ge klopt en de dienstbode, die zij in den gang ontmoet had, kwam binnen. Zij was een stevig gebouwd Schotsch meisje, dat met een Glasgow's accent sprak en Esther vriendelijk toelachte. „Zuster, miss Clifford 'zou u graag spreken als u klaar bent. Maar u hoeft u niet te haasten." „Ik ga mede", zeide Esther en zij volgde haar naar het groote middenpor taal en toen den gang rechts door. Daar stond miss Clifford in een open deur, Esther vond dat zij er anders uitzag, haar kleur was bleeker en zij scheen maalgebod van 10 pet, een prijsvermeer- dering van 40 cent voor 100 K.G, ge mengde tarwe, d.i. voor 100 K.G. witte brood eveneens 40 cent. Hierbij ka» eventueel nog iets komen, indien een betere kwaliteit buitenlandsche tarwe, zou worden bijgekocht, hetgeen echter bij een zoo laag percentage inlandsche tarwe wel niet noodig zal zijn, temeer daar de prijs, welke voor deze inland sche tarwe zal gelden, wel verband zal houden met de kwaliteit ervan. Hoe de Bakkersbond er over dacht, voordat deze bond besloot zijn stand punt gezamenlijk met meelimporteurs en meelfabrikanten te bepalen, moge blij ken uit de mededeeling daarvan in de Bakkerscourant van 27 Augustus j.l., n.l. dat er in vakkringen technisch geen overwegend bezwaar bestond om in ons broodbloem een zeker percentage bloem van inlandsche atrwe te mengen en vol ledige medewerking aan derg, regee- ringsmaatregelen te verleenen. Het comité acht het bovenstaande den invloed van een maalgebod op den broodprijs te gering om een punt van ernstige discussie uit te maken, doch meent niettemin er de aandacht op te moeten vestigen, dat niet meer wordt ge vraagd dan een tarweprijs, die een schamel loon geeft aan den landbouwer en aan den landarbeider, terwijl de con sumenten de gelegenheid behouden te profiteeren van den wereldmarktprijs der buitenlandsche tarwe, die 80 a 90 pet der grondstof voor de broodbereiding zal blijven vormen en waarvan de prijs ver beneden de productiekosten ligt. Bij een verdere dal'ng van den wereld marktprijs van tarwe zal de broodprijs evenredig kunnen verminderen. DE KORTEGOLF-RUILING. Het Hbld. verneemt, dat, als gevolg van de onlangs te Boedapest gehouden be sprekingen, thans officieel overeenstem ming bereikt is tusschen ons land en Noorwegen in de quaestie van de korte golf-ruiling, de 298 M. De quaestie tot wijziging kan du thans nader worden uitgewerkt. MIDDELBURG. De opening der Vergenoeging, Tegen 3 uur vereenigden zich Zater dagmiddag in het herrezen gebouw van de sociëteit „De Vergenoeging" al h i e r het bestuur met verschillende genoodig- den en velen der leden onder wie en kele met hunne dames. De thans, ook wat meubileering enz betreft, geheel gereed zijnde zaal, was in een extra feestkleed door de vele bloemstukken, die door zustervereni gingen, door velen, die bij den herbouw betrokken zijn geweest, of die in de so ciëteit of haar pachter een geregeld af nemer hebben, en enkele leden, die on mogelijk konden komen, waren toege zonden. De voorzitter der sociëteit, de heer m r, J, A d r i a a n s e, zeide in zijn ope ningswoord, dat de 19de Februari voor de leden der Soc. De Vergenoeging een dag van rouw geweest is, thans noemde spr. het een dag van blijdschap, nu de leden eindelijk weer onder eigen dak, in eigen woning bijeen kunnen komen. De droeve tijd van verstrooiing is voor de leden voorbij en de Vereeniging is nu weer haarzelve, nu het onmisbaar ele ment van haar bestaan met dit nieuwe huis is teruggekomen. Waar het bij de installatie van een opvolger gewoonte is den voorganger te herdenken, wilt spr. met dankbare waardeering de groote ver diensten vermelden van de vroegere so ciëteit, maar als men vraagt, of de leden ze mogen terugwenschen, dan moet spr. toch eerlijk bekennen, dat men niet mag moe en verdrietig. Maar ze verwel komde Esther met een glimlach en strek te dadelijk vriendschappelijk haar hand uit. „Ik ben zoo blij dat u gekomen bent, zuster Rowe", zeide zij met een zucht van verlichting. „Het was mijn eerste gedachte toen dr. Sartorius toestemde om hier te komen. Ik voelde, dat ik het zoo prettig zou vinden als u mijn broe der kondet verplegen." Zij trok Esther in de kamer, die er ge zellig en vroolijk uitzag, met haar so- liede en ouderwetsche meubileering. „U ziet", zeide zij, terwijl zij de deur sloot en Esther een gemakkelijken zetel bij het vuur aanwees, „dat mijn vrees niet on gegrond was. Hij heeft typhus- en hij had het toen ook al." HOOFDSTUK VIII. „Ik heb het van den beginne af ge voeld", vervolgde miss Clifford. „Ziet u, hij had zoo dezelfde symptomen als Ban nister, het zieke dienstmeisje. Alleen met dit verschil, dat het bij mijn broeder veel langer duurde eer de ziekte geconsta teerd kon worden. Ik begrijp niet waar om, want hij is veel ouder en van veel minder sterk gestel. Je zoudt denken, dat hij veel eerder zou bezwijken dan een jonge, sterke vrouw," „Ja, dat zoudt u denken", beaamde Esther. „Maar er zijn verschillende vor men van typhus. Ik heb menschen ge Spieren vermoeid en over spannen! Gewrichten stijf en pijnlijk! Verschaft U verlich ting binnen een paar minuten. Geen inwrijven want Sloan's dringt onmiddellijk door. Aanwending van Sloan's is een voortreffelijk tonicum voor vermoeide, pijnlijke ge wrichten en spieren. Vol maakte verlichting voor hen, die werk moeten verrichten in de open lucht gedurende ruw weder. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten. (Ingez. Med.) treuren, nu het noodlot haar tijd van heengaan gekomen achtte. Daar het la- boreeren aan leeftijdsgebreken van ern- stigen aard op den duur niet kon worden ontgaan, heeft de radicale dood allen leed gespaard en vooral het bestuur en daarom zegt spr.: „En nu verder over den doode niets dan goeds! Le roi est mort, vive le roi". Daarna heette spr. allen welkom in het nieuwe gebouw en in het bijzonder den burgemeester en wethouder Onder- dijk, om tevens dank te brengen aan het dagelijksch bestuur der gemeente, den directeur en den opzichter der gemeen tewerken voor de welwillende medewer king, en dan aan den heer Hollema, die zich als aannemer uitmuntend van zijn taak heeft gekweten, terwijl het bestuur hem erkentelijk is voor de steeds be toonde bereidwilligheid en het energisch handelen, waardoor het mogelijk was Zaterdag het gebouw te openen. Allen hebben den tegenslag medegemaakt, dat de ontwerper van het gebouw, tevens architect, aan zijn taak, eerst door ziekte, en daarna door den dood voor goed werd onttrokken. Met weemoed herdenkt spr. dit droevig verscheiden van een jong en veelbelovend leven, In den heer Rot huizen heeft het bestuur den man ge vonden, die het afgebroken werk van wijlen den heer Wondergem heeft willen voortzetten, en deze heeft met jeugdigen ijver en energie, met tact en bekwaam heid de moeilijkheid overwonnen om als architect met natuurlijk zijn eigen bouw kundige ideeën, het reeds vergevorderde werk naar het ontwerp van een collega voort te zetten. Namens het bestuur biedt spr. als waardeering een groote foto van het stadhuis in lijst aan. Ook tot alle anderen, die werkten aan de voltooiing van het gebouw, brengt spr. dank en hulde, Tot de leden richtte de heer Adriaan- se een opwekking om het bestuur te helpen ook de laatste financieele moei lijkheden te overwinnen, om zich ver volgens te richten tot den heer Lagaay, den gérant van de sociëteit, en zijn echt- genoote en hen een eervolle vermelding uit te reiken voor de wijze, waarop zij hunne plichten opvatten en de hoop uit te spreken, dat de nu aangevangen ver andering, eene verbetering van levens positie voor den heer Lagaay en de zij nen, het profijt mogen brengen waarop hij heeft gehoopt en waarop hij, het zij tot zijn eer gezegd, recht had te hopen. En hiermede verklaarde spr, als voor zitter van het bestuur der sociëteit, het nieuwe huis geopend. De burgemeester van Middel burg, de heer P. Dumon Tak, bracht dank voor het op hoogen prijs gestelde ver zoek aan het gemeentebestuur om bij deze opening aanwezig te zijn en zeide, dat de heer De Veer, wethouder, en de heer v. d. Veur, gemeentesecretaris, door uitstedigheid verhinderd waren aan wezig te zijn. Het gemeentebestuur heeft met groote belangstelling den herbouw van het ge bouw gevolgd en spr. constateert, dat dit gebouw het mooie aanzien van de Markt nog zeer verhoogt. Men heeft wel zien, die alle verschijnselen hadden, maar die het niet wisten en gewoon hun gang gingen." „Heusch?" Miss Clifford keek zeer verwonderd. ,Hoe is het nu met sir Charles?" „Niet zoo ziek als men verwachten zou", antwoordde miss Clifford meer op geruimd. „Tot dusverre hebben we alle reden tot dankbaarheid. De andere ver pleegster zal u haar oordeel wel zeggen en u zult de temperatuurslijst zien, maar ik geloof, dat ze het een licht geval vinden." ,Daar ben ik blij om." Na de lunch zult u hem zien. De an dere verpleegster is dan vrij tot 's avonds. Morgen zullen we den tijd ge lijk verdeelen. Ik dacht, als u eens de verpleging overdag op u naamt, omdat, zij lachte zonder laffe vleierij, u zooveel prettiger bent om naar te kijken." „Ik weet niet, zonder de andere zuster gezien te hebben, in hoeverre dat een compliment is", zeide Esther, eveneens lachend. „U zult me heel dom vinden", hernam de oude dame na een korte pauze, ter wijl ^haar gezicht weer ernstig was ge worden, „maar al weken geleden, voor deze ziekte, had ik al zoo iets onrustigs, een gevoel van naderend onheil. Ik heb zoo iets niet en dat maakt het nog op vallender. Ik kan het 'zoo niet uitleggen, maar ik heb zoo'n angst en die kan ik eens beweerd, dat het sociëteitsleven in Nederland ten doode is opgeschreven, maar het pleit voor bestuur en leden, dat bewezen is, dat dit niet zoo is, Spr, hoopt dat de sociëteit onder leiding van den tegenwoordigen voorzitter, nog lang moge bloeien. De voorzitter deed thans mede deeling van het bericht van verhindering van den Commissaris der Koningin. De heer m r. H. P 1 e ij t e bracht als voorzitter van de sociëteit ,,St. Joris" dank voor de uitnoodiging aanwezig te zijn en verzekerde, dat men gaarne de jongere zuster is komen gelukwenschen, aan wie men vele banden verbonden is, vele personen zijn van beide lid, vele leden van de Vergenoeging komen ge bruik maken van de kegelbaan van de ,,St. Joris". Wijzende op den grooten bloemenschat bij de opening, gaf spr. den raad om door het nemen van een abon nement steeds te zorgen voor een bloe metje, en daarin het voorbeeld van St. Joris te volgen. De heer H. J. G. Hartman, voorzit ter van Vreemdelingenverkeer, wees er op, hoe men in den afgeloopen zomer dit gebouw in het belang van het doel der vereeniging heeft gemist, en hoe men verheugd is, dat het is teruggekeerd als een der goede inrichtingen in onze stad, waar de vreemdelingen kunnen verpoo- zen. Spr. hoopt ook dat het nog vele jaren aan het vreemdelingenverkeer be vorderlijk zal zijn. Ten slotte sprak de heer Ir. A. Rot huizen, de architect van het gebouw, die dank bracht voor het vertrouwen in hem als jong architect gesteld, door het bestuur en lof aan den heer Hollema en de andere uitvoerders der verschil lende werkzaamheden voor de wijze, waarop zij zich van hun taak kweelen. Hiermede was de opening afgeloopen en gingen de leden en genoodigden een kijkje nemen op de eveneens prachtige bovenzaal. Des avonds vond in de groote boven zaal een souper plaats, door de leden het bestuur aangeboden. De voorzitter der daartoe gevormde huldigingscommis sie, de heer W. L, H e ij b o e r, heeft daar in een vriendelijke toespraak het be stuur lof gebracht, voor wat het in de 9 maanden tusschen het afbranden van de oude en den herbouw van de nieuwe sociëteit heeft gedaan; de heer S i b o 1 d S. S m e d i n g heeft vervolgens, na mens 130 van de 160 leden aangeboden een fraaie tegeltableau, te vervaardigen door de plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda, dragende als tekst de volgende woorden: „19 Februari 1930 heeft een felle brand ons sociëteitsgebouw in de asch gelegd. Door aller eendrachtige samenwerking kon de nieuwe Vergenoeging reeds op 15 November van datzelfde jaar feeste lijk geopend worden. Het bestuur bestond in die dagen uit Mr. J, Adriaanse, voorzitter; Mr. H. Doo- renbos, secretaris; W. Bosman, penning meester; A. L. J. Goethals, H. Bierman en Ir. C. de Wilde, commissarissen." Mr, Adriaanse heeft voor een en niet van me afschudden." Dat moet u toch niet hebben, nu uw broeder het zoo goed maakt. „Neen, dat moest ik niet, maar ik heb ze toch." „Ik denk dat u wat moe bent, moe en af, van daar die voorgevoelens," „Ja, u zult het wel bij het rechte eind hebben. Was dat de bel?" vroeg zij, haar zin afbrekend en met inspanning luisterend. „Al twee dagen verwacht ik een telegram van mijn neef. Ik telegra feerde hem al drie dagen geleden, doch kreeg geen antwoord. Dat hindert me." „Is hij de zoon van sir Charles?" „Ja, sedert October is hij voor zaken in Amerika. Ik seinde naar Chicago, 't laatste adres dat we van hem hadden, maar hij heeft waarschijnlijk weer veel moeten rondreizen. Ik wilde dat hij hier was." Een klop op de deur en de knecht kwam binnen met een blauwe dépêche „O, eindelijk, dat is zeker van mijnheer Roger, Chalmers." Haastig nam zij het telegram aan, opende het en las het met een uitdrukking van vreugde en verba zing. „Wel, dat is vreemd. Het komt van Cherbourg en zegt alleen: Zal Vrijdag komen. Vrijdag, dat is morgen. Dus hij is in Frankrijk en neemt den nachttrein in Parijs. Dat is een verrassnig, Chal mers." (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5