Plasregen I Behoed Uw kind tegen kou met warm Quaker DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VA N ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930. No. 269 BINNENLAND. ZEELAND Dagelijks moeten zij door die plas-' KUNST EN WETENSCHAP- Verkeerswezen, Post en Telegrafie. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. DE NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. Het Corresp. Bureau meldt: Naar aanleiding van tendentieuse be richten deelt het hoofdbestuur der Ne- derlandsche Reisvereeniging mede, dat van 1 Januari tot 5 November 1930 be dankt hebben 6895 leden, waarvan 1552 uit Den Haag. Hiertegenover staat, dat het aantal nieuwe leden over hetzelfde tijdvak 15.587 bedroeg. Ofschoon de malaise en de bestaande verwikkelingen in de N. R. V. natuurlijk van eenigen invloed zijn geweest op deze cijfers, verschillen deze toch niet aan merkelijk van het gewone verloop in vorige jaren en geven zij tot verontrus ting niet de minste aanleiding. DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. Hel rapport betreffende de ontplof- fingsramp in de sleepboot „Onderne ming" op 20 December j.l. bij de Bonte- brug te Groningen zegt omtrent de oor zaak der ramp: Het bewijs, dat te hooge stoomdruk in den ketel is aanwezig geweest, is niet te leveren, echter tqaken de getuigenver klaringen het wel tamelijk waarschijnlijk dat de veiligheidskleppen vóór hel onge val waren vastgezet; verdere onderzoe kingen wijzen op een zeer hoogte tem peratuur, van het materiaal op den ach terwand, tijdens het ongeval, mogelijk ten gevolge van ketelsteenvorming' of an dere vervuiling. Als voornaamste oorzaak van de ramp wordl aangegeven een veel te 'hooge stoomspanning, ontstaan gedurende het wachten voor de brug in 't Winschoter- diep en mogelijk geworden door het vastzetten der veiligheidskleppen. MIDDELBURG. Vele ouders, die een boek voor hun kinderen willen kioopen, zitten wel eens moeilijk met de 1-qeuze. Ze willen een goed boek en deze eigenschap staal er aan den buitenkant niet op. Vooral in de dagen voor St. Nioolaas zullen ve len weer zoeken en tensljotle maar ne men zonder bepaalde zekerheid. Om de ze personen eenigszins tegemoet te ko men heeft de afd. Middelburg van den Bond van Nederl. Onderwijzers toestem ming gekregen om in de Openbare Lees zaal een lijst met aanbevolen boeken ge recenseerd door de Commissie voor Kin derlectuur uit die Yereeniging neer "te leggen. Een ieder die titel, prijs en uit gever wilt weten en tegelijk iels over de geschikheid van het boek en voor welken leeftijd bestemd, kan daar te recht. Door de Christelijke Jongemannen Vereeniging, wordl met medewerking van haar afdeelingen een feestavond georga niseerd in hel Schuttershof op W|oensdag 26 Nov. ,a.s. Het programma beval nummers van de mondorgelaideeling „Musica", Rek en Vrije oefeningen door de M. T. V. Wlil- helmina, en blijspel „In hel Cachot" een Panlomine door de leden van de jongens clubs, eenige speten door de padvinders, terwijl de heer C. Tabak algemeen secre taris van het Ned. Jongelings-Verbond hoopt te Spreken over „Jeugd en Vreugd". Men zie voor bijzonderheden de ad vertentie in dit nummer. Gisterenavond werd in een der za len van de Soc. St. Ioris een propaganda- vergadering gehouden ter versterking van de Christel. Vakbeweging, uitgaande van den Chr. Besturenbond. Na opening met psalmgezang, gebed en een welkomst woord v,an den voorzitter, den heer P. Meliefste, spraken achtereenvolgens de heeren L. Kurpershoek uit Den lla,a;g hoofdbestuurder van den Chr. Ambten. Bond, en de heer Joh. fScbajafsma, te Utrecht, evenzoo van den Christel. Bouw- arb. Eond resp. over de onderwerpen: „De prioriteit van ons beginsel" en „On ze laak in dezen tijd". Beide sprekers hadden een aandachtig gehoor, hetwelk bijna de geheele zaal vulde. Ter afwisse ling zong het koor vjan de Chr. Nat. Geheelonth. Vereeniging op zeer ver dienstelijke wijze een zestal 'liederen, waarmede haar directeur, de heer Bos dijk uit Arnemuiden alle eer inoogstle. Na een slotwoord van den voorzitter en een opwekking de November-propaganda krachtig te steunen eindigde de heer Kurpershoek met dankjgebed, nadat staande was gezongen het tweede cou plet van het „Lutherlied." Nazorg. „Nazorg". U weet wat dit is, na tuurlijk. Er is al zooveel over gesproken en geschreven. Maar besèft u 't ook? Hebt u zich wel eens ingedacht wat het beteekent voor hen, die „Nazorg" helpt, ben, de reconvalescenten, zij, die niet meer ziek, en nóg niet gezond zijn, die terug moeten in de maatschappij, die eischt: werk, prestatie, en dat met to tale overgave van kracht en ijver, als van een gewoon mensch, kracht die nog niet ten volle in het lichaam is weerge keerd, ijver, die nog niet geheel mag gegeven worden. Het is die periode na krankheid, die wij allen wel eens door gemaakt hebben: als wij zoo graag den ijd vooruit willen loopen, als wij ons gansch genezen wanen, tot óf onze arts, óf ons physitk ons herinnert aan waar we jirst liever niet aan denken. Reconvalescent zijn, o zeker, heerlijke tijd van zich met den dag krachtiger oelen, van weer kunnen en mogen ge nieten, weer kunnen en mogen werken. Mits met mate! In welke mate? De Nazorginrichtingen te Gennep wij zen 't haar protégé's (wij willen dit woord nu eens gebruiken, want 't zijn eigenlijk niet meer „patiënten", en nog geen „gasten"). Zij worden het sanato rium uit, en langzaam aan de maatschap pij in geleid. Het sanatorium, waar ze agen werkloos, de maatschappij, waar zij hard arbeiden moeten. Daartusschen ligt de schakel: het komen tot den ar beid, den voor hen geschikten arbeid. Arbeid, die betaald wordt, die hen dus alleen maakt tot een weer bruikbaar mensch, maar ze dit ook doet voelen! Fie hun levenslust hergeeft, levens illusies in uitzicht stelt. Hoe dikwijls volgde vroeger na genezing door te spoedigen terugkeer in het dagelijksch leven instorting Wilt u hen helpen? U kunt 't: Me vrouw Peppelman van Kampen, zal u in het zoo bekende huis „In de Steenrotse" aan de Dwarskaai gastvrij ontvangen, en u toonen, wat er in dien nazorgtijd ge presteerd kan worden! U zult verstelt staan van wat hier aan weef- raffia- en pitrietwerk ligt: tasch- jes, reiszakjes, teacosys, toiletétuis. Gaat u eens kijken en denkt dan eens aan de naderende St. Nicolaas- en Kerst dagen. Hier liggen juist „geschikte" ca deautjes, waarover u gepeinsd hebt ('t is soms zoo moeilijk „iets" te vinden, niet waar?). U zult heusch niet miskocht zijn. U zult er anderen plezier mee doen, en u zult een héél, héél nuttig werk steunen. Dit weet u nu wel. De tentoonstelling is geopend tot en met 25 November, van 10 tot 5 uur. ZUID-BEVELAND. WOLPillAARTSDIJK. In de vergade ring van-hel Burgerlijk Armbestuur al hier werd met algemeene stemmen be sloten de "pachtsommen tier landerijen 'ènz. van voor hel jaar 1930 met 25 pet te verminderen een en ander be houdens nadere goedkeuring van hoo igere colleges. THOLEN. SINT MAARTENSDIJK. Hel Weezcu Algemeen Armbestuur heeft besloten, aan pachters van gronden dier instelling voor hel pachtjaar 1930, 10 pet. korting- toe te staan op de pachtsom, zulks in verband lnet de lieerschende crisis op landbouwgebied. HET ABATTOIR TE VLISSINGEN. B. en W, van VI is sin gen hebben thans een voorstel 'gedaan aan den ge meenteraad naar aanleiding van 't ver zoek van het bestuur der Goop. Ver. tot exploitatie van een openbaar slachthuis om de rente en aflossing te garandeeren van f 60.000 voor heit slichten van een spoelinrichling bij het slachlhpis en voor Gezc vereeniging borgtocht te verkleinen ten behoeve van het Rijk voor de beta ling van den erfpachtscanon voor het ter rein Hen bedrage van f 920. B en W. brengen in herinnering het besluit van 25 Mei 1928, waarbij op verzoek van de Vlissingjsche Slajgerspa- troonsvereeniging, werd ingetrokken bet lynselbeshiit van den raad d.d. 26Augs 1927 Hol het stichten van een gemeen telijk openbaar slachthuis, in samenwer king met Middelburg. B. en W. nemen nog hel standpunt in, dat z ij dit konden voorstellen, nu belangtiebbenden zelf de handen ineen sloegen, en zij wenschen dil te herhalen nu de heer De Meij hij de behandeling van de begrootin!g wenschen uitte, om alsnog van gemeen lewege over te gaan tot den bouw van een abattoir. Nog herinneren "B. en W.. ia(an het verzoek van de heeren De Meij c.s. aan de -kroon om het besluit van 25 Mei 1928 als zijnde in strijd met art. 121 der Gemeentewet te vernieligten wait niet geschied is. Destijds werd toege zegd, dat de noodige verordeningen zou den worden vastgesteld om bet mogelij'l, te maken, dat te Vlissingen uxtsluMend in hel abattoir zou mogen worden ge slacht, dat het in de gemeente bijgevoerd vleesch aan een onderzoek zou wordem onderworuen óf sederl de keuring kt de gemeente van uitvoer nadeeligje verande ringen zijn opgetreden en daarvoor rech ten te heffen en dat de gemeten, Ije lie re id was mede te werken aan de totstandko ming t an een regeling, waarbij zij zich voor een aantal jaren verbindt geen ^gemeente-abattoir te stichten ein lè tex- ploiteeren, zoolang naar lie'l oordeel van den raad, het Coop-, slachthuis op1 een -behoorlijke wijze aan zijn doel beant woordt. Sedert heeft h'et bestuur der slagers- uereeniging niet stil gezeten om plannen voor te bereiden om zoo spoedig moge lijk lot den bouw van een abattoir te kunnen overgaan, daar volgens een be slissing van den Hoogen Raad alle slach terijen ojt 24 Sept. aan de wettelijk ge- regens. Geef hun weerstandsvermogen met een bord warm Quaker haver mout. Uw kinderen vinden het heerlijk en dokters verklaren, dat het ver sterkend en gezond is. uaker Dil is het origineele rood, Wmmi en gele Quaker pak (Ingez. Med Slelde eischen moeten voldoen. Reieds voor de oprichting der Coop, vereeniging 'kwamen R. en W. mei bet bestuur der ellajgersvereeniging overeen omtrent de wijze waarop het gemeentebestuur metten zeggenschap zon verkrijgen ten aanzien van de exploitatie van het abattoir, walt voor de gemeente van groote waarde is in verband niet nauwkeurige naleving van alle voorschriften in hel belang! van cle openbare gezondheid. O. a. zal een 'reglement voor de exploitatie door den •xaiad worden vastgesteld en zal voor een ontzetting uit het lidmaatschap het recht van beroep op het college van 53. en W. toegekend worden. Voor de be noeming van een leider moet de uit '2 personen beslaande voordracht door B. en W. worden .goedgekeurd, de bedrijfs leider zal zich moeten gedragen naar de bevelen van de ambtenaren v'an den keu- ijnigsdiensl en van B. en W. De wethouder van finnaciën zal ambts halve gedelegeerde bij de vereeniging zijn en liet recht hebben alle vergaderingen bij te wonen, alle bescheiden in te zien en adviseerende slem uit te brengen. In overleg met het bestuur leggen B. en \Vi. eene verordening op het gebruik van bet slachthuis ter vaststelling over, bij de tot stjandkoming waarvan de zorg voor de openbare gezondheid h. i. op afdoende wijze geregeld is. Als sl'acht- recht met inbegrip vjan hel voorkoelhuis en hel koelhuis is vastgesteld voor een rund f 9.75; een k|a(lji:' f 4.50;-een nuch ter kalf f 1.75, een varken f 4.50, een schaap f 1.75, een paaard f 10 en' een geit f 1.75. Wat betreft liet in hel Leven roepen van eene verordening om liet mogelijk te majken, dat te Vlissingen uitsluitend iu liet abattoir zou mogen worden ge slacht, is door de S.IXA.P.-fractie reeds meermalen betoogd, dat een zoodanige verordening in strijd zou zijn met de wel. B. en W:. meenen dit te mogen betwisten. Zij meenen dat liet noch met de wet, noch met het algemeen belang in strijd is. De onderwerpelij'ke verordening vindt steun in de Hinderwet!, waarvan art. 4 o.in. zegt, dat de gemeenteraad bevoegd is in 't belang der openbare orde, veilig heid of gezondheid te verbieden eene slachterij enz. te hebben of te gebruiken, als in dc gemeente 'n inrichting aanwezig is, waarin belanghebbenden het bedrijf kunnen uitoefenen, De vraag of dit ook geldt voor het niet slachten in de ver schillende slachtplaatsen doch in een algemeen abattoir, moei volgens B. en AVbevesligend worden beantwoord. Al moeten deze slachtplaatsen straks vol doen aan de wettelijke eischen, dan nog zal hel verre de voorkeur verdienen, dat hel slachten van vee in één goed inge- riclil abattoir geschiedt, clit is ook de bedoeling van den wetgever geweest, toen hij in 1901 uitdrukkelijk deze be voegdheid van den Raad in de Hinderwet neerlegde. Al heeft cle wetgever toen ver moedelijk gedacht aan genreen lelijke slachthuizen, toch slaat cr duidelijk' dat de raad hel oprichten of gebruiken van slachterijen kan verbieden, indien in de gemeente eene Inrichting aanwezig is waarin belanghebbenden het bedrijf kun nen uitoefenen. De wet spreekt niel van een gemeentelijke instelling, hel is voldoende, dat in cle gemeente een ahat loir aanwezig is. De vleeschkeuringswet gaat verder en spreekt zelfs ook, van eene naburige gemeente, en deze wet be vat geen enkele verplichting voor cle ge meenten om een abattoir te stichten Niemand zal loch zeker ontkennen de bevoegdheid van cle Vlissingsche slagers om een abbaloir te bouwen en te ex- ploitecren. Waar hel B. en W. is, ge bleken, dat liet slachthuis, waaraan nóg wel een koclinrichting verbonden wordt, aan behoorlijke eischen zal voldoen on gemeente cle waarborgen heeft gekregen dat aan dc hygiënische eischen wordt voldaan, clan mogen B. en W|. zich loch wel verheugen, dat op het gebied van dezen lak cler volksgezondheid zulk een verbetering lot stand komt. En waar op deze wijze gehandeld wordt in den geest en naar den letter cler Hinderwet en der VJeeschkeuringswel, daar ligt liet toch zeker op den weg van de gemeente, om ter bereiking van het doel, hare volle medewerking en steun te verteenen. Na verschillende stukken van ter zake deskundigen te hebben aangehaald, wij zen Burg. en Weth. er op, dat omtrent deze materie nog nagenoeg geen juris prudentie bestaat. De gemeente Soest heeft in 1929 voor het openbaar slacht huis, hetwelk eveneens door de slagers is gesticht en geëxploiteerd wordt, de zelfde verordening, als thans door Burg. en Weth. wordt voorgesteld in het leven geroepen, Ged. Staten van Utrecht heb ben deze verordening bekrachtigd, doch goedkeuring van een dergelijke verorde ning door de Kroon, zooals meermalen in den raad beweerd is, is onjuist. In Gorinchem, alwaar ook een coöp, slachthuis bestaat, heeft men ten aanzien van de monopoliseering van het bedrijf een anderen weg bewandeld, door in 1928 eene verordening vast te stellen, waarbij een kring is getrokken om het terrein van het abattoir, met verbod om elders slachterijen c a. op te richten en te gebruiken. Deze bevoegdheid steunt op een ander wetsvoorschrft dan het hierboven bedoelde en wel op art 4 eer ste lid, 2e der Hinderwet. Dit achten Burg. en Weth, echter niet de juiste weg, Ged. Staten van Zuid-Holland hebben deze verordening rechtsgeldig verklaard, en dit deed ook de rechter, doch op ver zoek van een belanghebbende, heeft de kroon de verordening vernietigd, als zijnde in strijd met het algemeen belang, omdat zij de concurrentie door even goed geoutilleerde slagerijen verh'-nderi. Het ligt niet op den weg van Burg. en Weth. deze Kon. beslissing te beoor- deelen. Het heeft daarom geen zin, om dat het hier eene andere verordening geldt en de verhouding tusschen de ge meente en het slachthuis van geheel an deren aard is. Zij weten niet, hoe de re geering over de door hen voorgestelde verordening denkt. De in 1929 te Soest vastgestelde verordening is nog steeds van kracht. De Minister van A„ H. en N. deelde mede, dat het thans niet op zijn weg lag de verordening aan de wet te toetsen. Nog stellen Burg. en Weth. voor te be palen, dat het onderzoek van uit andere gemeenten ingevoerd vleesch aan het abattoir zal geschieden tegen eene ver goeding van 2 cent per K.G. voor het ge bruik van deze inrichting, of totaal 4 cent. De Gezondheidscommissie besloot le adviseeren over de ontwerp-verorde- ningen. Verder behandelen Burg. en Weth. het verzoek inzake de garantie en deelen mede, dat het voor den b.ouw van het abattoir benoodigde kapitaal door de leden van de slagersvereenigingen bijeen is gebracht, toen het in de bedoeling lag geen koelinrichbng er aan te verbinden. Thans is dit veranderd en kan de ver- eenging daarvoor f 60.000 te leen krijgen van de Vlissingsche Nutsspaarbank tegen 4 "A pet. rente en aflossing van f 2000 per jaar, mits de gemeente zich garant ver klaart voor rente en aflossing. Het gebouw zal worden gesticht op het haventerrein en wel op 4400 vk, M, grond die van het Rijk in erfpacht kan worden verkregen tegen f 920 per jaar, ais de gemeente zich borg stelt. Burg. en Weth. stellen voor, gez en de ontwerp- exploitatierekening de garantie te ver kenen, wat nog een financieelen band legt tusschen het Coöp. slachthuis en de gemeente. Ten slotte stellen Burg. en Weth. voor te bepalen, dat de gemeente in 30 jaar geen gemeente-abattoir zal stichten en exploiteeren, mits het abat toir op een behoorlijke wijze aan zijn doel beantwoordt. zusters van den Zeeuwschen cursus. Geslaagd zijn de zusters van Leeuwen le Terneuzen. Kruithof te Axel, Kwaak le Haamstede en religie use zusters Maria IBenghmans le Koewacht, Wilheïma te Sluis, Eugenie le Hoofdplaat en Brigitta te Kwadendamme. Zr de Goeijcr wijkzuster le Vlissingen slaagde voor het praktisch gedeelte. De examencommissie bestond uit de iheereri: mr. Zaaijer le Goes!, dr. van Gils seer. N.C.V. te Den Haag en den districts cons, bureau -arts Hoorweg. Benoemd Lot onderwijzeres met (hoofdacte aan de O. L. school He S t a- venisse mej. Mol te Middelbands. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school He Krimpen aan tie Lek de Jyeer A. J. van t Leven le K c r k- w e r v e. De heer J. Kooman, thans onder wijzer aan de Bijz. school te B r u i n i s- s e, is benoemd als onderwijzer aan de bijz, school te Leerdam. Nathan heeft Mazzel. Met een enkel woord herinneren we aan de opvoering, op Dinsdag 18 Nov. a.s., van het blijspel „Nathan heeft Maz zel" door het Ensenvble- Bouiier in den Schouwburg alhier. Blijkens het oro- gramma onderscheidt 't stuk zich fri gainsti- gen zin van de meestal vrij oppervlakkige Amerikaansclie blijspelen, door den die peren zin, welke door alle jiddische gijn heen, zich haan breekt. Nobelprijs voor chemie. De Zweedsche Academie van Weten schappen heeft Donderdagavond den No belprijs voor Chemie toegekend aan Prof. Hans Fischer van de Technische Hoogeschool te München, voor zijn wer ken over de constitutie der bloed- en bladkleurstoffen en voor de synthese van haemin. Ned. Herv. Kerk. Ds J. Jellema te St. Piancras (N. H is beroepen le Ierseke. Dc lieer K. van Munster hoofd der O L. school le Bath, komt als zooda nig als no. 1 voor aan een gelijke school He Nichlevegl. Cand. J. Tjebbes te Maarssen heeft het beroep (toez.) aangenomen naar Vrouwepolder-Gapinge. Het Leger des Heils. Het wereldcongres van het Leger des Heils te Londen heeft besloten dat voortaan alle generaals van liet Leger gekozen zullen worden. In Goes werd op 13 en 14 Nov. hel examen voor huisbezoekster bij de tuberculosebestrijding gehouden voor de Ind. Stoomvaartlijnen. Chr. Huijgens (uitr.) 14 1e Genua. P,atria (thuisr.) 14 Nov. van Marseille. Tjerimai (uitr.) 14 (5 n.m.) van Southampton. Johan de \VHilt, 15 (12 midd.) van Ba tavia te Amsterdam verwacht. Stoomvaartlijnen op N-Amerika. Volendam Rolt. n. Havana T l v. San tander. Veendam, 12 Nov. van N.-York naar Bermuda. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht is het smal- deel-Australië den 12den dezer van Brisbane vertrokken op de terugreis naar Nederlandsch-Indië. De nieuwbenoemde luitenant ter zeej 3e 3d. L. van Hengel word't 17 dezer 'beëindigd en in functie gesteld op> Hr. Ms. mijnenlegger Douwe Aukes le Vlis- ,6; 1 li ig e n. Herziening Militaire verlofreglementen. Aneta meldt uit Buitenzorg d.d. 12 Nov.: Ingesteld is een commissie, welke lot taak zal hebben der regeering van raad le dienen nopens de herziening le. van het reglement op hel verlee- nen v.an verloven naar Europa aan of ficieren van het leger in Ned. Indië. 2e. het reglement op hel verl'eenen van verlof na opzending naar Nederland min militfairen beneden den rang van onder luitenant van het leger in Ned. Indië. 3e liet reglement op heL verlecnen v,an verlof na opzending via Nederland naar Suriname en Curasao aan militairen be neden den rang van onderluitenant van het leger in Ned. Indië, al'smede nopens de naar het oordeel der commissie hier mede verbandhoudende aangelegenhe den. Benoemd is tot voorzitter dier commis sie J. A. Luymes, kolonel der intendance.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 9