HEERENBAAI Nieuw- Si Jocsiand. GEMENGD NIEUWS. Ongelukken. SIROOP FAMEL doet het hoesten bedaren maakt het slijm k» UIT DE DAGEN VAN VAN SPEYK, SCHEIKUNDE EN HUWELIJKS GELUK. DOOR HAAR^HANDSCHRIFT VERRADEN. INGEZONDEN STUKKEN. WELDADIGHEIDS-POSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN TEN BEHOEVE VAN HET MISDEELDE KIND. AFLOOP VERKOOPINGEN TWEE HOTELDIEVEN AANGE HOUDEN. Maandagavond ontving de marechaussee te Roosendaal van den hotelhouder van het 'hotel Metropole teAntwerpen bericht, dat iemand in zijn hotel een aantal gouden, met juweelen bezette voorwerpen had gestolen. Ver moedelijk zouden deze persoon en een medeplichtige, wier signalementen door den hotelhouder werden opgegeven, naar Duitschland of Nederland uitwij ken. De wachtmeester der marechaussee te Roosendaal heeft daarop Dinsdag avond op het Stationsplein aldaar twee personen aangehouden, wier uiterlijk overeenkwam met het door den hotel houder te Antwerpen opgegeven signa lement. Hij nam: het tweetal' mee naar het station. Aldaar heeft een hunner een poging tot zelfmoord gedaan door drie sublimaatpa<stilles in te nemen. Medi sche hulp werd onmiddellijk ingeroepen. De toestand van den man is zeer ernstig; de kans om hem in het leven te houden, wordt zeer gering geacht. Een aantal juweelen van den diefstal afkomstig werden in het bezit van de aangehouden personen gevonden en zijn in beslag genomen. De beide mannen, die van Belgische nationaliteit zijn, zullen in overleg met de Belgische justitie ter be schikking worden gesteld van den offi cier van justitie te Breda. DROEVIG. Toen gistermorgen me vrouw J. H. wonend aan de Piet Hein stra,at te Den Haag bezig vijas haar 3 we ken oud zijnde kjndje te baden, werd zij door een duizeling avervjaljl'en en werd zij bewusteloos. Niemand der huisgenooten was thuis. Toen mevr. H. na een kwartier weer bij kwam, was haar eerste gedachte aan haar babymaar het was te laat, de kleine was in liet badje verdronken. ERNSTIG ONGEVAL. In een hoog- ovenbedrijf bij A v e s t ee in midden Zweden vond Donderdag een ernstig on geval plaats. Een groote electrade viel in een ketel met gloeiend gesmolten ijzer, waaromheen 75 arbeiders aan het werk waren. Door het opspattende gloei ende ijzer werden twee arbeiders gedood en vele zw,aar gewond. DOODGEDRUKT. Op het stations- emplacement Herzogenrath bij Kerkrade is de rangeerder \V|. J. tus- schen de buffers van twee wagons dood gedrukt. In de Boomstraat te Rotterdam is een 4-jarig meisje, dat in een tobbe met heet waschwater was gevallen met zware brandwonden naar het Binnen gasthuis vervoerd. es Vhray het oontref van C/w dokter AgentenFO fteindenmo-Den Hoog is overleden Denk eens Geliefde Moe-1 der aan zuk een geval en op den 6 Dezer is door de ontstuimige wind en door de Golfen van de zee een kanonneerboot die in zijn Majesteits dienst is van voor zijn Anker geslagen zoodoende dat de stuurman niet meer magtig en was om het schip te regeeren zijn zij gedreeven tot onder den wal van den vijand zoo- j dat ze tot prooi van den vijand wierden ïn zoo hebben zij de boot met overmagt j ingenomen maar die officier die een op- regte bollander was woude liever ster-1 ven dan zijn Eigen en zijn braale solda ten in handen te geeven van dat Bei- giessche vee, heeft hij met moed naar de Kruidkamer geloopen en heeft de 1 Doot met al dat er op was de logt doenl nspringen, zoodat ze al het leven daar- jij moeten verliezen behalven de Loos •en de kajuistjongen die haar leven heb- Den behouden met het in 't water sprin gen en veel van den vijand zijn ook in de logt gevlogen. Ja Geliefde moeder, wij op het vlaams hoofd hebben de men- schen Armen en beenen door de logt zien I vliegen het was Akelig om te zien, zoo-I dat bij dat geval veel haar leven heb I moeten laten voorts met mijne omstan-| digheid gaat het tegenwoordig nog heel I wel mijn dagelijksche bezigheid breng ik door met schrijven en reekenen zoodat ik tegenwoordig van alle vermoeijenissen Devrijd zijn dat ik door Goedheid van God veel voorregt heb buiten mijn ka meraden maar of te dat ik het nog zoo I gemakkelijk heb wenste ik nog niet anders als maar bij U te zijn ik hoop toch dat die God daar tochl e'nde van maken mag en dat ik weder in Gezondheid bij U mogte verkeeren dan zouden wij regt vroolijk en prazierig leeven maar wij moeten het maar met geduldheid afwachten en denken het is voor Koning en Vaderland dat wij dat lijden, voorts Geliefde moeder en broeders I nu verzoek ik dat gij mij met ten eerstenI een brief terug schrijft en mij laat wee-I ten wien het ongeluk getroffen heeft om in de loting te vallen en welk nieuws dat er is bij ons op het dorp. voorts weet ik niets meer te schrijven I Nu schei ik er uit met de pen maar niet met het hart verders de Groetenissel Aan Mijn Geliefde Moeder en broeders I zuster en aan alle mijn vrienden en be-[ kenden Zijt Nogmaals Gegroet van Uwe Ge-1 liefde Zoon P. CaBoort. N.B, Wees zoo Goed en doet de Groe-| tenisse aan C. De V. van Zijn broeder en zegt dat hij nog fris en gezond is. Doet ook de komplementen aan P. Slaakweg en dat hij ook nog fris en gezond is." Dichtgevouwen, is het adres op de on-| beschreven zijde van het papier gezet: Aan De Wed. C. Caboort TimmerMan te 's-Heeren Hoek. In het Land van Goes Provincie Zeeland. Op de brief (zonder enveloppe ver zonden) staan 2 stempels (geen post zegels). Op het stempel van afkomst (on leesbaar) staat de datum 10 Februari. Op het stempel van aankomst: Goes 11 Februari. Op school hebben wij allen geleerd, hoe Van Speyk, liever dan zich over te geven, de lont in het krui,t stak en met z'n schip in de lucht vloog. Uitgezonderc de kajuitsjongen, wien Van Speyk in 't voorbijgaan toeriep: ,,Red je!" kwam de bemanning daarbij om het leven. Uit een schrijven van een ooggetuige blijkt, dat ook de Loods tot de overle venden heeft behoord. Bedoeld schrijven is een brief van een Zuid-Bevëlandschen jongeman, Pieter Cabboort, soldaat in Antwerpen ten tijde van den Belgischen opstand. Deze Cab boort, later bij de verdediging der Cita del gesneuveld, is een verre bloedver want van Mevrouw Zandee-Cabboort, de vrouw van den burgemeester van Kloe- tinge, in wiens bezit het epistel is en die zoo vriendelijk was het ter inzage te geven. De brief luidt: Vlaams hoofd den 7 fébruary 1831 „Geliefde Moeder En Broeders ik kan niet Nalaten om uwe Een brief te schrij ven in welke Gelegenheid ik ben. Voor Eerst Laat ik u weeten dat ik nog fris en gezond ben En ik hoop dat het met u allen ook zoo zijn mag Geliefde Moe der het verwondert mij dat ik op mijn laast Geschrevene brief Geen Antwoorc kreeg ik denk wel dat hij niet te regt is gekomen of te dat de brief die U Ge schreven hebt is opgehouden en omdat ik zeer verlangend ben om te weeten hoe dat het met u allen is Schrijf ik nu we der Deze Brief en ook om u mede te deelen hetgeen onlangs bij ons -gebeurc is Vooreerst zal ik u het ongelukkig geval nader verklaaren Op den 2 Dezer maand heeft een Sergant van mijn Kom pagnie verschil gekregen met een Ser gant timmerman van De marinne door de dronkenschap en met weinig krakee' heeft de Sergant van ons met zijn sabel de timmerman getroffen door Zijne Geest en ijvrig gemoet heeft hem met een steek het hart getroffen waardoor hij terstond Men hoort vaak diolle dingen beweren, maar diat het altijd nog dwaaer kan, bewijst de Londensche arts mej. Tulley Yonge, die in een vergadering een wel zeer merkwaardige rede gehouden heeft Als een huwelijk ongelukkig! ,is,, zoo be weert deze doktores, .als diepgaande ka rakterverschillen een bij elkaar blijven onmogelijk maken, is daar -steeds het verschil in chemische constitutie der lichamen van de beide echtgenooten schuld aan. Dit is, meent de Londensche genees,(vrouw" een feit, dat in het eer ste decennium nog op talrijke weten schappelijke gebieden lot onvermoede ontdekkingen zal leiden. Het heeft ech ter ook praktische bcleekenis. Ik hoop, zei ze, dat de dag niet ver zal zijn, dat de huwelijkscandidaten voor de brui loft door de wet verplicht zullen worden zich te onderwerpen aan een soort che misch onderzoek. Na, de profetie verklaarde deze zeer geleerde vrouwe, dat Igeen der veta hu welijken, -die op' haar advies gesloten zijn, de echtgenooten heeft teleurgesteld. Het menschelijk lichaam bestaat Uit 16 chemische elementen, die hipt karakter van den betreffenden mensch moeten bepalen. Al na,ar mate de eene of de an dere chemische stof overheerscht, vallen twintig grondtypen le onderscheiden, waarvan elk andere karaktereigenschap pen heeft. Dr. Yonge heeft -cleze karaktertypen in haar rede met ,alle uitvoerigheid besc'hire ven. Daar is bijvoorbeeld type nummer één ,di il men het calciumtype zou kun nen noemen. Dat zijn menschen met (blau we oogen, fijne huidstructuur, ietwat in zichzelf gekeerd, gesloten. Slechts zel den bezitten ze humor. Ze gaan vroeg naar bed en zijn vroegopstganders. Het werk is hun- een genoegen. Daarentegen moeten ze van de gewone jg|enoegens niets hebben; danspartijtjes vinden ze een gru wel ,n,aar den schouwburg igaan zc niet graag, op nieuwigheden zijn ze meestal niet gesteld. Op lateren leeftijd worden ze menschenschuw. De zuiverste verte genwoordigers van dit type worden va,ak zonderlingen. Het laat zich makkelijk, denken, dat het huwelijk van zoo'n calciummensch met een nitrogeentype vreeselijk ongelukkig moei uitvallen. Wiant de nitrogeentypen zijn verzot op- vermiaken, leven om' mid dernacht eerst recht op en beschou wen het als een geweldig malheur vroeg le moeten opstaan. Zij zijn steeds op zoek naar nieuwe dingen, zijn geestelijk zeer levendig, steeds bereid om hun le ven nieuw op te bouwen. Vrouwen, die tot dit type behooren, zijn steeds roman tisch aangelegd. Ook sentimenteelen verloonen de ka raktertrekken van hel nitrogeentype. Een echtelijke verbintenis tusschen twee part ners, die tot deze tegengestelde typen be lmoren, moet tot een ongeluk leiden. De calciumman doet er goed aan een koolstofvrouw te nemen. Die zijn meestal mollig, iafkeerig van de slanke lijn, zijn zeer huiselijk, soepel, passen zich goed iaan zonder zwak le zijn. Een chemicus kan een calcium-mlan slechts een huwe lijk met een koolstof vrouw aanraden. Heel anders slaat het met een zuur stoftype. Zoowel bij den m,an als bij de vrouw uit zich het zuurstofkarakter in buitengewone beweeglijkheid. Ze zijn bui tengewoon gezellige wezens,houden v,an menschen om zich heen, zijn hulpvaardig. Onder mannen, belmoren lot dit type veelvuldig politici, kooplieden, onderzoe- kings- en handelsreizigers. Ze maken in korten tijd veel vrienden, oefenen op- hun kennissenkring een bepaalde werking uit. Hel is dfuidelijk,' dat het huwelijk van een zuurslofman met een calciumvrouw onmogelijk moet zijn. Menschen die tot vetzucht neigen be lmoren meestal tot het fosfortype. Intusschen komen dé zuivere tvpeu uiterst zelden voor. Meestal1 zijn er slechts menschentypen, welker karakter de eene of de andere neiging -domineert. Menschen wien ijzer en zuurstof ontbre ken, hebben, altijd volgens dokter Yonge, misdadige neigingen. Een nian in wiens constitutie zwavel en zuurstof overheer- schen, heeft gewoonlijk organisatorisch talent en is meestal' van (agressievein aard. Daar helpt geen iLeve-moed'renaan: 't Is met aen zomertijd gedaan; Weg zonneschijn en rozengeur: De winter staat voor onze deur. Als dan de kachel lekker brandt Neemt Moe tiaar breikous weer ter hand En Jan een boek en Zus haar pop Eu Vader zegt: komaan, ik stop Mün ouwe, trouwe pijp maar weer. Die brengt de ware atmosfeer, Die brengt me edit op mijn gemak-, Jan, waar staat myn D«Etabak Clingt Doorenbot s/" ECHTE FR1ESCHE 20-50 a PER ONS Itlelange iron rijpe tabakken. A43 (Ingez. Med.) Als een belangwekkend staaltje uit zijn speurderspraktijk vertelde de Am sterdamsche politie-deskundige Van Led den Hulsebosch, in het „Tijdschrift voor wetenschappelijke graphologie", eens het volgende. Het gebeurde aan een meisjesschoo een der leeraressen ontdekte na haar thuiskomst van de school, dat uit de beurs, welke in haar regenmantelzak ge borgen was geweest, vier briefjes van tien gulden verdwenen waren. Eerst den volgenden morgen om negen uur kon zij de directrice deelgenoot maken van haar verdriet. Wie kon dat nu gedaan heb benHare collega's hoorden ook van het droeve geval en al spoedig bleek dat men iets „vermoeden" kon doch huiverig was een naam hardop te noe men 't mocht eens misgetast wezen! Hoe men tot dat vermoeden kwam? Wel, de huisknecht als eenig mansper soon in huis, had den vorigen namiddag terloops gezien, dat een jeugdige gestalte de leeraressenkamer binnenging; wijl het wel meer gebeurde, dat een der leerlin gen daar iets voor de lesgevende dame moest halen, schonk hij aan dat feit toen geenerlei verdere aandacht; nu ech ter iets van de verdwenen veertig gulden tot hem doordrong, achtte hij het noo- dig, melding te maken van hetgeen hij waarnam. Jammer, dat hij geen nauw- ceurige persoonsaanduiding kon geven. Jij zag in den geest alleen nog maar den rug.ja, een roode jurk en daar overheen kruisgewijs loopende banden van een hoog schort.maar méér kon lij toch heusch niet in zijn herinnering terugroepen. Bij navraag bleek echter, dat juist het meisje, waarop verdenking viel of beter: wier naam toevallig op de lippen van meerdere leeraressen ge- tomen was daags te voren een roode jurk had aangehad en een schort had ge dragen, waarvan twee banden gekruist over den rug liepen een merkwaardige coïncidentie in elk geval! Er werd van het geval mededeeling aan het naburige politiebureau gedaan en er verscheen een rechercheur, die alle getuigenverklaringen noteerde. De „ver dachte" kon hij evenwel niet verhooren; deze was ziek gemeld; bij navraag bleek echter, dat zij niet ziek, doch uit logee- ren -en naar Rotterdam vertrokken was. Ook vernam men spoedig, dat het kind uit een zeer slecht milieu kwam: de va der geen onbekende van de politie, een zuster pro-Juventute-kind, en zijzelve ïad het alleen aan haar leuke toetje te danken, dat de goede mijnheer en me vrouw, bij wie moeder zoo lang „ge diend had, haar de middelen verschaf ten, waarvan ze de bijzondere meisjes school kon volgen om een vak te leeren. Na twee weken afwezigheid kwam ze weer op school; een uur later waren de rechercheurs daar ook; deze brachten echter geen licht in de zaak, al werd ïun vermoeden steeds sterker, dat dit dnd de 40 gulden gestolen had; halsstar rig bleef Marie echter ontkennen. Toen vroeg de directrice mij, of ik ïelpen wilde, niet zoozeer om Marie als dievegge te doen straffen, dan wel om sterker te staan, wanneer zij Marietje van de school zoude wegzenden, Ik zeg de mijn hulp toe (al houd ik weinig van afgelikte boterhammen", waarmede ik gevallen bedoel, waarin al door anderen gewei-kt is) en wel op deastrikte voor waarde, dat mij hoegenaamd geen aan wijzing omtrent de vermoedens zoude gegeven worden; men mocht mij niet zeg gen, op welk meisje verdenking was ge vallen zelfs niet doen blijken, in wel ke klasse ze zat; ik stelde mij voor, de schuldige zelf zonder eenige aanduiding van wien dan ook, er uit te zoeken en wel.... met behulp van psychologische graphologie. Ik verzocht alleen, dat bij mijn komst aan de school alle leerlingen in één groote zaal zouden zitten met pen inkt en schrijfpapier gewapend. En zoo trof ik een paar uur later aan een hoef ijzervormige tafel alle meisjes giechelend aan. Ik had een praatje klaar, vertelde, dat ik gekomen was, om te onderzoeken met welke gemiddelde snelheid hier aan de school duidelijk schrift vervaardigd kon worden en verzocht aller medewer king, Ik zou dicteeren al wie „klaar" was, zoude dat door vingeropsteken doen blijken, Na de maanden van het jaar dic teerde ik de jaargetijden, en daarna en kele plaatsnamen; telkens kwamen bin nen zéér korte tijdsgrenzen de vingers nagenoeg allemaal tegelijk de hoogte in wat te verwachten was. Toen dic teerde ik met gepaste snelheid onge veer het volgende: „Wanneer men zich in een vertrek begeeft en daar bij het plegen van eenig misdrijf een vingeraf druk achterlaat, dan kan deze vingeraf druk bij deskundig onderzoek worden herkend als die van dader of dade- res." Alle kinderen op één enke na, staken kort daarna den vinger op Ik zag onmiddellijk wie geen vinger om hoog stak. Eén blik op haar papier was voldoende, om mij de overtuiging te schenken, dat, zoolang namen van dagen maanden, enz. gedicteerd waren, de ge moedstoestand van dit meisje vrijwel ge heel normaal was geweest, doch dat die daarentegen plotseling in veel sterker mate geëmotioneerd was, toen de volzin over dien vingerafdruk gedicteerd werd, Zij had slechts de eerste woorden van dien volzin kunnen opschrijven; toen is de pen zoo sterk gaan trillen, door be ving van de hand, dat er niets meer op het papier kwam. Ik nam haar zwijgenc bij den arm en wenkte, dat zij mij naar de kamer der directrice zou volgen. Het verbaasde gezicht, dat (laatstgenoemde zette, toen ik zóó kort, nadat zij mij met de groote schare in het lokaal alleen gelaten had met „het" meisje naar buiten kwam, kan ik niet beschrijven. Zij was stom van verbazing. Alhoewel Ma rietje een door en door slecht kind in haar onschuld bleef volharden, was toch de gansche manier, waarop zij te kens een bekentenis tot op de lippen kreeg, om die dan weer in te slikken met het gezegde: „maar waarom zou i bekennen?", mèt hetgeen haar schrift mij bewezen had, voldoende, om de over tuiging te krijgen, dat deze Marietje de veertig gulden gestolen had. De directri ce nam dan ook het besluit, haar van de school weg te zenden. Maar de ander was haar vóór. Den volgenden morgen kreeg de directrice een briefje van „ma ma", dat al dat gedoe met haar kind haar dermate verveelde, dat zij plaatsing op een andere school zou zoeken! De zevende serie postzegels „voor het Gnd" zal van af 10 Dec, a.s. tot en met 9 Jan. 1931 worden verkocht en ver krijgbaar zijn aan het postkantoor, bij den Armenraad, bij de onderstaande comité-leden te Middelburg en op de nader op te geven dagen en uren in het rekende tentje in de hal van het post- iantoor. De zegels zijn ontworpen door den ïeer André van der Vossen 't Is een inrijk viertal, voorstellende de vier jaar getijden, op verschillende wijzen in ver- Dand gebracht met het kinderleven. De zegels van 1 y2 cent (Lente) wor- en verkocht voor 3 cent; die van 5 cent (Zomer) voor 8 cent; die van 6 cent Herfst) voor 10 cent; die van 12RJ cent Winter) voor 16 cent. Iedere serie mengt dus, evenals in 't vorige jaar 12 cent winst ten bate van zieke, zwakke, doove, blinde, doofstomme, gebrekkige, achterlijke, verwaarloosde of misdadige tinderen. De zegels zijn natuurlijk ook fzonderlijk verkrijgbaar, zoodat schier ieder kan meewerken om den verkoop te d"en slagen. Verleden jaar was de opbrengst der vele „kleintjes", met inbegrip van de op brengst der prentbriefkaarten f 180.000, die ten goede kwamen aan circa 350 vereenigingen van alle gezindten, die iet misdeelde kind verzorgen. Dit jaar zal de opbrengst zeker niet minder zijn, immers is de opbrengst elk jaar stijgen de; een bewijs dat de sympathie voor 't misdeelde kind toeneemt en de verkoop der zegels en kaarten meer populair wordt. De prentbriefkaarten verschijnen in twee series van 6 stuks. Een serie naar schilderijen van Maris en Neuhuys; een serie naar gekleurde ontwerpen van Edz, Zoning. De prijs van elke serie is 35 cent. Deze kaarten zijn te Middelburg uitsluitend verkrijgbaar bij den Armen raad, bij de Comité-leden en in het tentje. Het Middelburgsch Comité wekt ieder op om den verkoop der zegels en kaar ten op den aangegeven tijd te bevor deren, door zelf te koopen en anderen daartoe op te wekken. Bracht de nood zakelijke bezuin-nging op de Rijks subsidie de onderscheidene vereenigin gen in moeite, laten wij er naar staan, cm door onze vrijwillige bijdragen, de schade om te zetten in winst, 't Gaat toch orn de belangen van ongeveer 60.000 kinderen. Het Comité te Middelburg: P. DUMON TAK, Voorzitter. Mevrouw DUMON TAK— VAN TRIGT. Mevrouw WEIJL—SNUYF. Mejuffrouw Mr. E. DE VISSER. Mejuffrouw A. W. ERMERINS. C. C. MANTZ. G. M. MES. Mr. A. J. VAN DER WEEL. Ds. L. B. TJEBBES, Secretaris. Middelburg, 14 November 1930. Abonnementen en Advertentiën voo. lit blad worden aangenomen door den Agent I. J (X).>8 K Donderdag werd in Hotel Koren beurs te Kruiningen ten overstaan van notaris J. J. van Dijke ten verzoeke van den heer C, Dominicus-Vereeke, publiek verkocht: Perc, 17, hofstede met bouw- ten weiland te Kattend ij ke en Wemel- dinge, groot 28.80.41 H.A. Kooper P, Oele te Goes q.q. voor 33.124.72, Perceel 8. Twee huizen met schuur en boomgaard te K a 11 e n d ij k e, groot 2.13.37 H.A. Kooper P. Oele voornoemd, voor 5100. Perc. 910, weiland en moeras te Kat- tendijke, groot 7,86.20 H.A. Kooper P. Oele voornoemd voor 8451.65. Perc. 11, 52.70 H.A. weiland te Kat- tendijke. Kooper E. Sinke te Kruinin gen voor 421.60. Perc. 1216. 3.31.30 H.A. bouwland te Wemeldinge. Kooper C. D. Vereeke te Kapelle voor 5665.23. Perc. 17. 2.03.60 H.A. grond te Katten - dijke. Kooper P. Oele voornoemd voor 2850.40. Perc. 18. 1.90.50 H.A. bouwland te We meldinge. Kooper P. Oele voornoemd voor 2419,35. Perc. 19. 12 H.A. bouwland te Wemel dinge. Kooper Jan de Schipper Jacz. te Wemeldinge voor 939.60. Perc. 20. 1.28.25 H.A. bouwland te Kloetinge. Kooper K. M. Straub te Kloe tinge voor 1308.15. Perc. 21. 2.23.40 H.A. bouwland te Kloetinge, Kooper C. D. Vereeke te Ka pelle q.q. voor 3596,74. Perc. 22. 1.85.73 H.A. weiland te Ka pelle, Kooper C. D. Vereeke q.q. voor ƒ2618.79. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middelburg

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 10