BEURS- EN WISSELKOERSEN. NU IK WEER BETER BEN geeft Móéder Mij HAVER ELKEN MORGEN EN AVOND EEN HEERLIJK BORD KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. BEURSTHERMOMETER. aotBSKaaas: gen tijd bestudeerd, meende echter te mogen concludeeren, dat het leggen van den dam, wanneer lengte en hoogte bin nen bepaalde grenzen blijven en wan neer geen andere waterbouwkundige werken beneden het Hellegat en op het Haringvliet worden uitgevoerd, dit niet tengevolge zal hebben dat meer water over de Grevelingen zal worden afge voerd en er dus ook geen schade voor de oester— en mosselcultuur zal ont staan. Hij lichtte één en ander met ver klarende teekeningen toe. Spr zou e.r echter op willen aandrin gen. dat de werken tastender wijze zul len worden uitgevoerd, terwijl' een 'en ander vooraf in het waterloopkundig la boratorium te Delft moet worden onder zocht. W|aar het verder bekend is, dat oesters en mosselen in water van laag zoutgehal te vet worden, stelden spr. de vraag hoe veel zoet water eventueel maximaal over de Grevelingen zou mogen worden af gevoerd en gaf verder de gelegenheid tot het maken van opmerkingen en het stellen v,an vragen. De heer Vij verberg deelde hierop mede. dat zooals bekend het zoutgehal te op de Grevelingen 20 tot 25 promille bedraagt. Dit was in 1920 gedaald tot H/s pro mille. De sterfte onder de oesters en mosselen bedroeg toen 60 a 700 pet. Spr. is naar Den Haaig en naar Dordt geweest waar hem o.a. door den betrokken hoofdingenieur is medegedeeld dat het de bedoeling is den dam, die 4 K.M. lang wordt zooi hoog te maken, dat zij bij gewoon hoog water juist onder vloeit, terwijl aan het vaarwater een diepte van 4'/2 M. zal worden gegeven. Spr. wees verder op het groote belang dat de regeering bij een goeden ,g:ang van zaken van de oester en mosselcul tuur heeft. In 1929 werd voor een be drag van ruim f3.345.000 aan oesters en mosselen uitgevoerd, in 1928 voor ruim f3.269.000 terwijl jaarlijks toch zeker voor f 100.000 aan pacht van de Staats- igronden wordt getoucheerd. De heer Jan v. d. Berg-Jumeiet is v,an meening, dat de dam1 wel degelijk schade aan de oestercultuur zal toebren gen en dat in geen geval meer water mag worden afgevoerd, dan thans het ge val is. De heer Wi. van den Berg Dz. sloot zich bij het betoog van den heer Vijver berg aan, en vraagt of het niet mogelijk is, dat ten gevolge van het verleggen van den stroom op den duur het Hellegat dieper en breeder zfal worden, dan door den Wiaterstaat ji|s ontworpen en 'dat dientengevolge ook het Volikeriak zal ver ruimen. ,De heer Kr ij ger .antwoordde hierop, dat het dieper en breeder worden ver hinderd kan worden, terwijl verder b. v. een aantal stonyschuiven in den dam zouden kunnen worden aangebracht. Hi, spreekt verdeer dè overtuiging uit, dat de regeering indien de belfangen der vis- schers ernstig zouden worden geschaad, deze niet zjal verwaarlbozen. MIDDELBURG. Dierenbescherming. Morgenmiddag geeft de afd. Zeeland van de Ned, Vereeniging tot bescher ming van dieren twee filmvoorstellingen in het Schuttershof (beide uitverkocht!) des avonds is het tegen een kwartje en tree, voor volwassenen, Donderdagmid dag is er wederom kindervoorstelling en des avonds draait de film nog eens, dan voor leerlingen van R.H.B.S., kweek school etc. Vanmorgen heeft het bestuur der afd. ons in staat gesteld, het proef draaien van de film bij te wonen en dat geeft ons aanleiding een bezoek aan de ze leerzame ro'lprent met warmte aan te bevelen. Uit het rijk der ons toch zoo na staande levende wezens: het forsche paard en de statige zwaan, de trouwe hond en het schattige poesje, uit de vo gelwereld en uit die van het kleine en grootere vee, vertoont zij veel, dat de liefde tot de dieren kan opwekken en daarnaast wordt met mate ver toond hoe men dieren niet mishandelen mag, ze voor pijn en noodeloos leed dient te bewaren. Zoolang de liefde tot het dier op gezonde basis blijft en niet in ziekelijke dweperij ontaardt, zoolang kan en zal "het streven van Dierenbe scherming op onze volle instemming en steun aanspraak mogen maken. De film wordt toegelicht door den heer J. Ennik, algemeen inspecteur der vereeniging. VLISSINGEN. In de centrale van de Pi.Z.E.M. al hier is de jeugdige werkman L. van een aanzienlijke hoogte (gevallen. Hij is in ernsiligen toestand naar het St. Jo- Op het Jaagpad kwam een wielrij- dende jongen met een ander in botsing en reed hot kanaal in. Spoedig kon hij op het drooge worden gebracht en kwam hij met den schrik en een nat pSTc er af. Het Belgische stoomschip Leopold itfe Waal is met averij op he 'haven ge komen en zaf'door 3e N.V. Kon. Mij', „de Schelde" worden gerepareerd. In de gsileravond gehouden jaar vergadering van de ijsclub Vlissingen, bleek uit het verslag dat het aantal leden 395 bedraagt, van welke 218 met hoofd kaarten en 177 met 'bijkaarten. De rekening veiitoonit een klein batig saldo. Besloten is een propagarida-avond te houden. "Breedvoerig wer'd de rnoige- jfieid van een goede avondverlichfiug be sproken voor de leden, die overdag niet kunnen rijden. Tot een 'bepaald besluit kwam men niet. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Zondagavond hield in de Gereformeerde Kerk alhier ds, Linde man, Geref. predikant te Serooskerke (W.) een propagandarede voor de Geref. Jongelings vere eniging'. ZUID-BEVELAND. GOES. Tijdens de alhier vanaf 18 tot en met 25 Nov. a.s. te houden z.g. „Toon- dagen" zullen standplaatsen worden in genomen op de Groote Markt door een stoomcaroussel, kinderdraaimolen, lucht- schommel en verder diverse kleine kra men. Binnenkort zal alhier een radio uitzending plaats vinden voor de AVRO, Als spreker zal de heer G. Houtekamer, secretaris van V. V., voor de microfoon komen, terwijl verdere medewerking zal worden verleend door het Z.B. a Capella- koor (directeur de heer J, H. Tamminga) en door het mondharmonicakorps van Kunstvrienden (directeur le heer P. B, van Sprang). SCHOUWEN-DUIVELAND. WESTEN-SCHOUWEN. Zaterdagavond heeft alhier de burgmeester van Burgh officieel den electrischen stroom inge schakeld in tegenwoordigheid van veel belangstellenden. Hij wenschte de om geving geluk met dezen vooruitgang, er aan herinnerende, dat met de garautie- Idvername door de gemeenten Haam stede en Burgh het overjgjroote gedeelte der bevolkjpg in Stjaat gesteld is van elec- trisch licht en elecürische beweegkria|ch[t te profiteeren. Verder voerden nog het woord wethouder Blom van Haamstede, de heeren G, A. van Zuijen en B. Th. Boot Cz, en de heer Sanders namens de P.Z.E.M. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. NIEUW NAMEN. Toen dezer dagen de vrouw yan den werkman T. alnier bezig was de vensterluiken van de wo ning te sluiten, passeerde haar een mans persoon, d e op haar vriendelijk „goe den avond" geen antwoord gaf, doen doorliep, hetgeen de vrouw eenigszins angstig maakte. Zij ging daarom vlug' naar binnen en grendelde de deur. 'Eenige oogenblikken nadien werd er aan de klink, van de deur gerammeld en denkende dat het haar man was, riep zij dezen bij den naam!, vragende of hij het was, waarop een be vestigend „ja" volgde. Zij deed daarop de deur vian het slot, zeggende „nou kom maar binnen, ze is open". De deur ging daarop open en in het /'deurgat ver scheen tot groote ontsteltenis van de vrouw, een haar onbekenden man, van wien het bovenste gedeelte van het ge zicht en de handen waren zwart gemaakt en die haar toevoegde „je geld". Of schoon de vrouw alleen thuis was, deed zij alsof een familielid thuis was en riep „Viader kom eens want er is iemand". De insluiper zeide daarop je moet niet om je viader roepen, want die hen ik in een qafé zien zitten. Daarbij drong hij steeds naar de vrouw op die om hulp be gon te roepen, waarop hij haar bij het AMSTERDAM, 11 Nov. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v. d. Effectenhandel. Ned. 22 A/B 1000-6 103%103%. Ned. 18 1000-5 102—101%. Ned. 17 1000-4% 102%— .102. Certificaten-3 8181. Cert. N.W.S.-2% 68—67%. Duitschl. 100-7 100—100. Engl. W.L, 50-200-5 102%—103. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hvp. B-% 100%100%. A K.M. De Schelde A Amsterd. Bank 176141761/4. A B,ank Assoc. 45% C Ned. Hand. Mpij. 100 154-153. C Rolt. Bankver. 1023/4102%. C Farbenind. l.G. 139-139. C Fisk Rubb. Gy. I1/2D/2. C U. States St. C. 139%—140%. C C. Publ. Serv. 14%—15%. C North Am. Cy. 65%61%, A Born. Sum. H.M. 144146. A Singkep Tin M. 105—100. C Shell Union O.C. 9%8%. A J. C. Japan Ln. 77—77. A Rotterd. Lloyd 131%130%. A S. M. Nederland 139138. A Amst. Thee C.M. 56-56. A Houth. Alberts 7372%. C Peruvian C. Pr. 34%34. A Erie Spoorweg 34 A Kansas City S, 45 A Southern Rlw. 70 ex div. C Union Pac. Rr. 181%—177%. A Ned. Ind. Tram 3% A Kol. Bank 162—1581/4. A N.I. Hbk. 1000 1 293/4—126. C Ned. HAL 1000 149i/4—148%. A v. Berkels Pat. 70%67%, A Alg. Kunstz. U. 6161% -61} hoofdhaar greep en toesnauwde, „je moet moet niet roepen of ik maak je kapot." Ik moet geld hebben. Nadat de vrouw hem herhaaldelijk had gezegd dat zij geen centen in huis hadden, en om heul te overtuigen, de lade van de kast had opengedaan, is de indringer vertrokken, onder het uiten van bedreigingen, als zij aan de zaak ruchtbaarheid zou geven. De vrouw heeft daarop^ de politie ge waarschuwd, die een onderzoek instelt Cand. H. Pestman, gekomen van 's-Gravenhage, werd Zondag in de Geref. Kerk te Grijpskerke bevestigd door dr. K. Dijk, van Den Haag-West, met een predikatie over Gn. 4 20b, aan het einde werd hem toegezongen Psalm 134 (geheel.) 's Middags deed ds. Pestman zijn in trede met Joh, 13 1327. Ds, Pestman werd toegesproken door ds. De Koning, van St. Laurens, namens de classis Middelburg. Toegezongen werd Psalm 121 4. Na des ochtends door dr. S, F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel, predi kant te Rotterdam, bevestigd te zijn heeft ds. K. H. Miskotte, gekomen van Meppel, Zondag zijn intrede gedaan als predikant der Ned. Herv. gemeente te Haarlem. van klein oud-ijzerhandeltje tot grootbe drijf. Het is werkelijk de moeite waard, ook eens een blik achter deze schermen te slaan! In eene Maandag te Middelburg gehouden vergadering Is opgericht eene Vereeniging tot stichting en instandhou ding eener school vpjor Christelijk Mid delbaar onderwijs. De proeftuin te Kapelle. Uit Kapelle schrijft men ons: In Tuinbouwkringen is met genoegen vernomen, dat Ged. Staten van Zeeland aan de Prpv. Staten voorstellen om een bedrag van ten hoogste f 10000 uit te trekken op de begrooting der provincie als bijdrage voor een te stichten proef- of demonstratietuin Je Kapelle. Ieder belanghebbende weet, dat vooral op het gebied der glascultuur en kassen bouw dringend voorlichting noodig is. Veel fouten worden daarbij nog gemaakt, en het is daarom vooral ook met het oog op de voorgenomen selectieproeven van aardbeien, bessen en frambozen van bui tengewone groote beteekenis voor ons tuinbouwcentrum Zuid-Beveland, als er straks een groote ingerichte proeftuin op dit gebied tot stand komt. Niettegen staande de malaise, welke we op veler lei gebied ontwaren, worden in Kapelle en omgeving in dit najaar weer verschei dene kassen en druivenserres bijge bouwd. We kunnen dan ook niet anders dan de voorstellen van Ged. Staten ten zeerste toejuichen. ral 'Vijf - i De N.V. Metaalmaatschappij S. A. Vies Zonen te Rotterdam en elders in Europa bestaat eeuw. Zij heeft ter gelegenheid daarvan 'een kostelijk gedenkboek uitgegeven, dat, in een vlot ten stijl geschreven, een interessant over zicht biedt van den groei van een bedrijf, De 50-jari|ge arbeider L. S. uit Sta- Veniisse liad zich Maandag j.l. voor den Bredaschen Politierechter te ver- japtwoorden wegens diefstal, daar hij in den loop van dit jaar vier houten pa len van zijn werk mede maar huis had genomen. Hierover gehoord verklaarde S., dat hij van zijn patroon hiervoor vergunning had gekregen. Van dit verhaal bleek echter niet veel (waar te zijn, want aan veldwachter J. S„ die als getuige géhoord werd, had verdachte"s vroegere patroon gezegd, dat hij alleen maar vergunning; had gegeven lom afgezaagde koppen van palen voor 'brandhout mede te nemen. De officier vam justitie die het be wijs geleverd achtte, requireerd© een boete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde S. con form idezen eisch. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan de vlasbewerker W. A. J. uit Gent, ter zake van poging tot doodslag op zijn echtgenoote, te Maastricht gepleegd op 24 Augs- door met een revolver op haar te schieten. Het O. M. eischte tegen verdachte 4 jaar (gevangenisstraf. (Ingez. Med.) aangevoerd trachtte 't voorwerp te onder zoeken waarbij hij werd gewond. De mijn was verkocht aan een oud ijzerhan delaar in Zoutkamp, toen de autoritei ten van deze transactie hoorden legden zij er beslag op en waarschuwden de marine te Den Helder die besloot den mijn te laten springen, daar demon- teeren te gevaarlijk was. Behalve de boerderij van D. en ver schillende andere huizen in de omgeving werden van het station Ulrum adsmede verschillende perceelen in de omliggen de dorpen de ruiten verbrijzeld. Men weet dat nog 6 van deze gevaarlijke pro jectielen langs onze kust aanwezig moe ten zijn. DE DO X BOVEN WALCHEREN, Uit verschillende plaatsen op Wal cheren bereiken ons berichten, dat de vliegboot DO X gisterenmiddag om streeks één uur zeer goed waargenomen is, o.a. te Oostkapelle en te Biggelcerke, in eerstgenoemde plaats was het jaartal 1929 op de boot duidelijk te lezen. DE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN. KEULEN, 11 Nov. Op den terug weg van zijn vlucht naar Nederland vloog de Graf Zeppelin Dinsdagochtend te half elf voor de tweede maal over Keu len. Het luchtschip werd door een groote menigte toegejuicht. De Graf Zeppelin vloog in Z. richting. MARKTBERICHT. GOES, 11 Nov. De aanvoer v>p de graanmarkt was gewoon,, de handel vrij goed. Tarwe f 6.50f 7.50, goudgerst f 6 schokkers f 9.00f 12,50, kookérwten f 9.0Of 10.50, kroonerwten f 10—f 12, bruine boonen f 9.00f 13, Karweizaad f 2829, Maanzaad f 3031. BENOEMING. Tot Kantonrechter-plaatsvervanger in het Kanton Tholen is herbenoemd de heer A. F. Hanssens. DE ZAAK-BORREN. Naar wij vernemen is hij het Hoog Militair Gerechtshof een brief ingekomen van een alleen wonende dame te Am sterdam, waarin zij mededeeld, dat zij het niet met haar hoog ontwikkeld nati onaliteitsgevoel in overeenstemming kan' brengen, dat kapitein Borren 24 uur celstraf zal' moeten ondergaan en waarin zij aanbiedt in zijn plaats de straf uit te zitten', mits haar naam' niet bekend wordt gemaakt. HET NIEUWE ARBEIDSCONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. De R. K. vereeniging van Nederl. Drukkerspatroons heeft heden de voor- fslteller. van den rijksbemiddelaar ver worpen. De voorzitter zal de vergade ring opnieuw bijeengeroepen. - De vergadering van dep Alg. Ned. Ty- poigrafenfond werd ite 1 uur onderbro ken, en werd om 2 uur voortgezet. NOG ALTIJD MIJNEN. Omtrent 't onbruikbaar maken van de mijn bij Zoutkamp, wordt nog ge meld dat een der léden van de beman ning van den stoomtrawler „Op Hoop van Zegen" van de reederij Scherpenhui- !zen te Groningen, die deze mijn had Ongelukken. Op de St. Jacobsgracht te Leiden, is Zondag de 55-jarige juffrouw J, J. W„ bij het glazenzeemen, van "3 M. hoogte uit een raam op de binnenplaats gevallen. Ze kreeg vrij ernstige verwondingen o.a. brak ze een wervelkolom. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November ja.s. benoemd tot referen daris der P.T.T. de heer F. Smits, thans referendaris 2e klasse der P.P|.Tj|. en is de benoemde aangewezen als adjunct-in specteur der P.T.T. te Haarlem (bureel! Inspecteur.) Ind. Stoomvaartlijnen. Sibajak (thuisreis) 10 v. Sabang. Baloeran (uitreis) p. 8 Kaap del Armi. Patria (thuisreis) 9 v. Port Said de 13 (2 n.m.) te Mars verw. Johan de Witt, Batavia n. Amst. 9 v. Algiers. J. P. Coen (uitreis) pass. 8 Nov. Perim. Stoomvaartlijnen op N-Amerika. Nieuw Amsterdam, N.-York n. Rott. 9 (12 midd.) op 1000 mijl van Plymouth. ■MftyiBCÈdMMi C Calvé-Delft 993/499. A C. Suuiker Mpij. 4645Vs- A Holl. Kunstz. I. 75%, A Int. Viscose 173/*17%. A Küchenm. I. Acc. 70a/4.73-5. A Küchenm. I. Ultr. 76% C Marg. Un. 1000 217%—218-214. A Ned. Ford A.M. 225—220%-221%. A Philips Gem. B. 211%208-218. C Anaconda Cop. 71%71%-72%. C Bethlehem St, 62%61%-61%. C Fokker Aircr. 5%6%-7%. A A.N.I.E.M.-N.B. 257—255. C A. Gas El. Cy. 17%—18%-%. C Cities Serv. Cy. 17%17%-%, C Midd. West Ut. 18%—19-18%. A Alg. Explor. Mij. 110101-3%. A Boeton Mijnb. 7775%-8, A Kon. Petr. Mpij. 319%286-95, C Conlin. Oil Cy. 103/4— 9%-10 A Holl. Amerik, Lijn 1917. A K.N. Sitoomb. Mij. 60%—57%. A Ned. Scheepv. U. 140%—136%. A H.V. Amsterdam 376-371-75. A Java Cult. Mij. 295—294-8. A N.I. Suiker U. 181—180-1%. A Poerworedjo S.O. 3029% -30, A Deli Batavia 275%276-4, A Deli Maatsch. 269 —272 -69. A Senembah 305%302-4%. C Chicago Milw. 7%7%-%. A Amst. Rubb C. 102%103%-8, A Deli-Bat. Rubb. 57%60. A Hessa Rubber 8686-7. A Serbadjadih S.R. 61%61%. A V.I.C. Ondern. 6060. C Interc. Rubber 2%2%-3. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 10 Nov. 11 Nov. Londen 12.0634 12,06% 'Berlijn 59.20% 59.181/2 Parijs 9.76-3/4 9,76 Brussel 34.66 34.65 Zwitserland "48.21 48.20 Kopenhagen "66.45 "66.42% New-York 2.48% 2.48% Op de van 8 tot 10 dezer gehouden tentoonstelling van Konijnen te Leeu warden behaalde de heer J. C. v. d. Boudt alhier met Poolsche konijnen (jong) le prijs. Zeer goed met 2 eere- prijzen en 3e prijs goed. De eerste Mederlandsche gebreveteerde Aviatrice. Mej. B. Versluys heeft verleden Maan dag j.l. het eerste gedeelte van het exa men afgelegd voor aspirant-vliegenier- -Margarine—I Philips - Rubber Suiker Aku Olie Amerika Tabak Schepen Nadruk verboden.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2