V LANDBOUW. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER, r alhier tot gezworene benoemd de heer A. v. d. Dries Pz„ alhier. KAPELLE. Gisteren herdacht de heer iM. Willeboer den dag dat hij 50 jaar ge leden in dienst trad bij de firma D. J. van der Have alhier. Zoowel de patroon als een vertegenwoordiger van het per soneel hebben den jubilaris hartelijk toe gesproken, onder aanbieding van ge schenken. Op gezellige wijze werd verder de avond doorgebracht. WiOLPH AARTSDIJK. Maandag j.I. hield de Raad dezer gemeente een open bare vergadering, afwezig met kennisge ving de heer P. Luikenaar. Op advies van de brnadweer en den gemeenteopzichter, werd besloten de drooginrichting van de brandbluschsljan- gen, aan te brengen door een der achter vensters v,an het raadhuis wat slechts een derde vian de geraamde kosten (f 185) zal bedragen. Op het verzoek van het B. A. tot wijziging van zijn reglement om de nieuwbenoemde leden na de goedkeuring dopr Ged. Staten da delijk in functie te doen treden werd na eenige bespreking gunstig' beschikt. Aon B. en W.. werd machtiging ver-* leend tot het aangaan van een gel'd- leening groot f 12000 met de bank voor Nederl. gemeenten. Op een vraag van den heer Van Strien hoo de inspectie der straatverlichting was uitgevallen deelde de voorzitter mede dat een 16 tal lantaarns meer of minder niet aan de gestelde 'eischen niet voldeden en een en ander in orde zal worden gebracht op kosten van de P. Z. E. M. De heer Valkier wees op perceelten, die aan het verlichtingsnet zijn aangeslo ten-en wier"huisleidingen zijn afgewerkt, doch die nog steeds geen licht hebben omdat geen nieters zijn aangebracht. De voorzitter zeide toe den vólgenden dag met het bestuur der P. Z. VE. M. te zullen spreken over deze zaalk. De heer Overbeeke merkte op dat de bestrating opgebroken voor het leggen voor den ondergrondschen verlichtings- kabel op verschillende plaatsen in de gemeente nog verre van in orde is. De voorzitter deelde mede dat hij de P. Z. E. Ml. op een en andejrf heeft gewezen, en dat nu de bestrating door den gemeen testraa Lm aker in orde zal worden gebracht op kosten van de P Z. E M. SCHOUWEN- EN DUIVELAND. BRUINISSE. Dinsdag j.I. vergaderde de raad, Mededeeling wordt gedaan van een brief van Ged. Staten, inhoudende dat wederom voor 2 jaar ontheffing is verleend van de verplichting tot invoe ring van het vak lichamelijke oefening op de lagere school. Gunstig wordt beschikt op het ver zoek van de Vereeniging steunverleening bij ziekenhuisverpleging om gratis ge bruik van het gemeentelijk vergaderlo kaal, Aangenomen wordt een voorstel van B. en W, tot het geheel opnieuw nummeren van de huizen en aanschaf fing op kosten der gemeente van de daarvoor benoodigde huisnummerplaat jes. Gunstig wordt beschikt op het ver zoek van de Tuinbouwvereeniging Schou wen en Duiveland te Zierikzee om een bijdragevan 15,70 voor den cursus 1930- 1931. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het bekende adres van het Comité voor verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-Hollandsche Eilanden en West- Brabant. Naar aanleiding van een adres van de schippersvereeniging „Algemeen Schip pers- en Visschersbelang" wordt besloten den Minister van Waterstaat te verzoe ken maatregelen te nemen om te voor komen dat het werk betreffende den aanleg van een leiddam door het Helle gat wordt uitgevoerd,zulks in verband met den schadelijken invloed op de oes ter- eir mosselcultuur in de Grevelingen. Gevreesd wordt n.l, dat wanneer de leid dam is gelegd, een overvloedige hoeveel heid zoet water groote schade zal ver oorzaken aan de oesters en mosselen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. TERNEUZEN. Bij Kon. besluit is de ingenieur van den Rijkswaterstaat ir. G. Giltjes alhier, bevorderd tot hoofdin genieur. Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding, TERNEUZEN. Naar de Terneuzensche Crt. verneemt, werden de besturen der I gemeenten die toegetreden zijn tot het beperkte plan der Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding en de commissarissen der oude vennootschap door den Commissa ris der Koningin opgeroepen ter vergade ring te Ter Neuzen op heden, Donderdag, teneinde nader van gedachten te wisse len over den verderen gang van zaken. Het zal daarbij wel de vraag zijn, of, nu uit het W. deel Sluis en Biervliet zijn afgevallen, aansluiting van het Wes telijk deel voor Breskens, Oostburg en Aardenburg nog mogelijk blijft. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. OOSTBURG. Ook alhier heeft Dinsdag I een propaganda- en kunstavond vanwe ge den Nederl, Blindenbond plaats ge had. Er waren, in weerwil van het zeer ongunstige weder, ruim 170 personen in de Ned. Herv, Kerk samen gekomen. Brand te Oostburg. Woensdagmiddag j.I. is alhier tot den grond toe afgebrand een aldaar staande woning, toebehoorende aan den te Breskens woonachtigen H. B. S. lee- raar T. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Heden vertoefde ter plaatse een des kundige door de Justtiie aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van den brand. iUit Oostburgl meldt men ons nader: Gisternamiddag! te circa half drie werd de brandweer te Oostburg gealarmeerd wegtens een uitgebroken brand in eene woning, staande halfweg Oostburg- Zuidzande, het zoogenaamde „Radiohuis' tot voor eenigen tijd bewoond döor den heer A. M. wiens meubilair nog gedeel telijk in het huis geborgen werd. Door den verstikkenden rook was het voor te hulp geloopen ptersonen onmogelijk het huis binnen te dringen om zoo mogelijk nog eenige voorwerpen in veiligheid te brengen. De Fordspuit arriveerde 12 mi nuten voor 3 uur, gaf na 31/2 minuut wai ter en had weldra wellicht binnen hjef kwartier met 'n drietal stralen den brand gebluscht. Wat het vuur nog niet gehteel vernietigd had, had evenwel door wa terschade zooveel geleden, dat meest al les onbruikbaar is geworden De oorzaak is onbekend; het huis, pas op een anders naam overgeschreven, was verzekerd, de meubels ma,ar men zegt, niet of slechts gedeeltelijk. meen om haar artistieke kwaliteiten ge roemd. Louise Brooks heeft erin de hoofdrol. Een andere film, „Export in blond" getiteld, welke het vraagstuk van den handel in meisjes behandeld, naar het scenario van een onbekende, is toege laten. College in de Nieuw-Friesche letterkunde. Naar de Tel verneemt, hebben del Friesche studenten te Groningen aan den nieuw benoemden lector in het Friesch aan de universiteit te Groningen, den heer Siprua, verzocht ook colleges te willen geven in de Nieuw-Friesche letterkunde. De lector heeft geantwoord aan dit verzoek gaarne te willen voldoen en zal bereids aan de curatoren ver-1 zoeken, dit college te mogen houden in de Friesche taal. Bij de andere colleges van den lector is het Nederlandsch de voertaal. Prof. Dr, Eykman. f Op 72-jangen leeftijd is Woensdag morgen te Utrecht overleden prof. dr. C. Eykman, ,oud-hoogleer aar in de ge- zondheidsleer aan de Rijksuniversiteit alj- Idaar. De 3e Karakorum-expeditie. De heer en mevr. Visser't Hooft worden eind Januari in Nederland terug verwacht van hun 3e Karakorum-expe ditie. De heer Visser heeft zich bereid verklaard in de maand Februari een le- zingen-tournée door Nederland te ma ken. toestand van de suikerbieten teelt, in te leiden door den heer J. M, van Bommel van Vloten te Goes; 4, Be- spreking van den financieelen toestand i van de landbouwers, in te leiden door den heer ir. J. Siebenga te Goes; 5. Ge- dachtenwisseling over de gehouden inlei dingen en verdere besprekingen; 6. Con- j clusie7. Rondvraag en sluiting Onze vee-uitvoer naar België. Naar de Vee- en Vleeschhandel van 4 November meldt heeft de voorzitter van den Nederl. Bond van veehandela ren een onderhoud gehad met dr, Ren neboog, dirigeerend inspecteur van den Belgischen veterinairen dienst. Gevraagd of dr. Renneboog, zou kun nen mededeelen, welke eischen België zou stellen om den invoer wederom toe te staan, verklaarde dr. Renneboog, dat België zeker zou vragen den oankoop op de markten te verbieden en alleen uit voer toe te staan van vee waarvan on voorwaardelijk vast staat, dat 't afkom stig is van onbesmette boerderijen en dat tijdens 't transport alle mogelijke aanra king met besmettingshaarden is verme den. Gevraagd of hij daarbij ook dacht aan een quarantaine in Holland, verze kerde dr. Renneboog ten stelligste dat die van Belgische zijde niet zou wovden gevraagd. Het eenige wat België ver langde was de zekerheid onbesmet vee te krijgen en deze zekerheid ziet men, indien geëischt worden certifica ten van herkomst van een onbesmette hoeve gelegen in een rayon van eenige kilometers in den omtrek, eveneens vrij van tongblaar. Aan het slot van de be sprekingen zeide dr. Renneboog nog vergelijking met andere boomsoorten zoo veelvuldig voorkomt als het on ze. Hij beheerscht in hooge mate het aan ons land eigen landschapsbeeld Verkeerde men tot voor kort in bet onzekere omtrent de oorzaak van de iepenziekte, thans staat vast, dat deze moet worden gezocht in een zwam, wel ke in het hout woekert, waardoor de boom meestal na eenigen tijd sterft. Aanvankelijk tastte men omtrent de wijze .waarop de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overge bracht geheel in het duister; thans is echter gebleken, .dat de iepenspintke- vers d. z. kleine kevertjes, die zich onder de schors vooral van gevelde iepen, maar ook van kwijnende of pas gestorven boomen voorttelen bij 't overbrengen der ziekte een zeer voor name rol spelen. Deze kevers hebben de gewoonte, zoodra zij uit de schors ko men, aan jonge twijgen van in de nabij heid staande iepen te knagen, meestal in den top van den boom .Het is geble ken, dat de kevers, wanneer zij uit de schors van aan iepenzïekte lijdende of gestorven boomen kruipen, besmet zijn met infectieuse deelen van de ziekte verwekkende zwam en dat zij deze over brengen op de wondjes, welke zij bijten in de scors van de twijgen der in de omgeving staande gezonde iepen. Uiit deze twijgen verbreidt de ziekte zich verder in den boom, waardoor de sap- strooming wordt belemmerd, hetgeen zich vooral bij droogte uit in het ver dorren der bladeren aan de takken. De bestrijding van de iepenspintke- vers, welke zich gedurende de laatste jaren door de aanwezigheid van de tal- overtuigd te zijn dat de invoer weer zeerj looze gevelde zieke en stervende iepen spoedig zou worden toegestaan en wel °P ongekende wijze hebben vermeer- zoodra overeenstemming zou zijn ver- I derd ,is derhalve voor het tegengaan der kregen over een nieuw invoerreglement, I iepenziekte van groot belang. Een nieuw invoerverbod zij het dan I Indien men het aantal in ons land voor- ook op een gedeeltelijk ander gebied, komende iepenspintkevers kan beper- De Z. L, M. I uu.tv up ctu gcuccitdijtv anuci gcuitU) i - - r" i" De algemeene vergadering der Z. L. 1 werd tevens aangekondigd. België over- ken, dan zal dus de kans op overbrengen De diaconie der Ned. Herv. Kerk te Aagtekerke heeft afwijzend beschiktl op een verzoek om pachtverlaging, het welk verscthillende pachters der Diacoi- niegronden "hadden verzocht De Nobelprijs voor Letterkunde. De Nobelprijs voor letterkunde voor 1930 is volgens een bericht uit Stock holm toegekend aan den Amerikaan- schen schrijver Sinclair Lewis, die in 1914 gedebuteerd heeft, maar pas na den oorlog, in 1922, beroemd is geworden met „Babbitt", De schrijver is thans 45 jaar oud. Hanussen. De helderziende Erik Jan Hanussen, zal onder de auspiciën van de Concert directie dr. G. de Koos een groote tour née door Nederland maken in de maan den November en December. Hij zal in de volgende stedeh optredenLeiden, Rotterdam, Nijmegen, Zwolle, Apeldoorn, Dordrecht, Arnhem, Groningen. Leeu warden, Middelburg, Hengelo, De venter, Haarlem, Utrecht, Zeist, Alk maar, Hoorn, Breda, Hengelo, Baarn, Eindhoven, Maastricht, Delft en 's-Her- togenbosch. De film „Lulu" afgekeurd. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de Centrale Commissie voor de filmkeuring de Duitsche film „Lulu", naar het stuk van Frank Wedekind, afgekeurd. Deze film is in het buitenland alge- M. zal Woensdag 19 November, v.m. 10 uur, worden gehouden in het Schutters hof te Goes. De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Vaststellen van de notulen van de algemeene vergadering, gehouden op 17 Juni 1930 te Hulst. 3. Ingekomen stukken en mededee- lingen, 4. Contributieregeling 1931, Het hoofd bestuur stelt voor de contributieregeling van 1930 ook voor 1931 geldig te ver klaren. Deze regeling is als volgt: Alle leden betalen een vaste contributie van 1, bovendien wordt voor elke H.A, grondgebruik 15 cents betaald en voor elke H.A. grondbezit in de provincie Zeeland 7% cent. Leden-begunstigers betalen een minimum-contributie van 1, In deze contributiën is het abonnements geld voor het orgaan niet begrepen. Voor eene als lid toegetreden vrouw en voor als lid toegetreden familieleden wier echtgenoot c.q. vader of verzorger lid is en een landbouwbedrijf in de provin cie Zeeland uitoefent, bedraagt de con tributie minstens 1 per persoon en per jaar. Voor het geval een bedrijfshoofd in Zeeland zelf geen lid is en een of meer zijner inwonende familieleden en (of) zijne echtgenoote als lid zijn toegetreden, betaalt een hunner de contributie die het bedrijfshoofd zou betalen, indien deze zelf lid was. Oefenen als lid toege treden vrouwen of als lid toegetreden inwonende familieleden van leden voor eigen rekening een landbouwbedrijf uit in de provincie Zeeland, dan geldt voor hen de gewone contributieregeling. 5. Begrooting 1931. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Landbouw-crisisvergadering, Vanwege den Chr, Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderen (W. D.), Geweste lijke afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, Kring Hulst van den Noord-Brabantschen Chr. Boe renbond, Kring Zuid-Beveland van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouw- bond en de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij zal een crisisvergadering worden gehouden op Woensdag 19 No vember a.s., des voormiddags 11.15 uur in het Schuttershof te Goes. De agenda vermeldt: 1. Opening door den voorzit ter, den heer mr. P, Dieleman; 2. Be spreking van den algemeenen toestand van den landbouw in Zeeland, in te lei den door de heeren C. P. Vogelaar te Krabbendijke en A. H. de Milliano te Waterlandkerkje; 3. Bespreking van den weegt n.l. den invoer te verbieden van geslachte nuchtere kalveren. Deze zul len, binnenkort uit te vaardigen regels, levend aan de grensstations ter keuring moeten worden aangeboden en daar worden aangeboden en daar worden ge slacht .De reden hiervan is dat eenige malen inzendingen geslachte nuchtere kalveren dieren werden aangetroffen die den natuurlijken dood.gestorven zijn de, desniettemin geslacht waren. Ook in een onderhoud op het Belgi sche departement van Landbouw met den directeur van den Landbouw; den heer L. Piën werd meegedeeld, dat Bel gië niets liever wil dan zijn grenzen zoo spoedig mogelijk weer voor het Neder landsch vee open te stellen, maar dan moet het zoo zeide de heer Piën, de absolute zekerheid hebben, dat geen vee wordt ingevoerd, afkomstig van markten. Da heer Piën deed een ernstig beroep op de medewerking van de veehandela ren, want zouden zich wederom omstan digheden voordoen die België noodza ken ter beveiliging van zijn eigen vee stapel de grens te sluiten, dan is de sluiting zeker voor zeer geruimen tijd onherroepelijk .Dan gaat de grendel en het nachtslot erop en de heer Piën ver zekerde, dat heropening dan niet we derom zoo gemakkelijk zou geschieden, Keuring van uien. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat aanvragen voor keuring van voor uit voer bestemde uiten moeten worden ge richt tot de na te noemen adressen: voor Schouwen en Duiveland aan C, G. J. Hendrikse, Zierikzee, tel. 188; voor Tholen en St, Philipsland aan J. W. Elenbaas, St. Annaland, tel, 7; voor N. e n Z.-B eveland en Wal cheren aan P. Kasse, Middelburg, tel, 181; voor Zeeuwsch-Vlaanderen aan S. I. de Braai, Terneuzen, tel 52, De Iepenziekte, De Directeur van het Staatsboschbe- heer en de Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, verzoe ken ons opname van het volgende 't Is bekend, dat de iepenziekte, die nu al zeker verscheidene jaren in ons land en in het Westelijk gedeelte van Europa vat? de ziekte op gezonde boomen ver minderen. Hei. komt er dus op aan de boomen, die reeds een broedplaats voor iepen spintkevers vormen dat zijn de ernstig zieke en stervende exemplaren zoo spoedig mogelijk te vellen en de schors dadelijk onschadelijk te maken, zoodat de insecten ,in welke ontwikkelings stadia deze zich ook mogen bevinden, gedood worden. Bovendien is het noodig alle overige iepen, die geveld worden, dus ook de gezonde of de nog slechts in geringe mate door de iepenziekte aangetaste exemplaren, bij het vellen onmiddellijk van de schors te ontdoen, opdat zij geen broedplaats worden voor spintkevers. Het onschadelijk maken van de schors kan het best geschieden door deze onmiddellijk na de veiling te ver branden of ze desnoods, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maan den onder water gedompeld te houden, Bij een en ander moet er rekening mede worden gehouden, dat van de iepenspintkevers gedurende den zomer meer dan één broedsel uitkomt, zoodat de kevers den geheelen zomer door ver schijnen Ter bestrijding van de iepenziekte is bij K, B. van 17 April 1930, Staatsblad Nr. 141, bepaald, dat de gebruiksgerech- tigde van iepeboomen, welke door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zijn aangewezen als stervende of reeds gestorven, verplicht is binnen een door dien Minister te bepalen ter mijn die boomen te vellen en de schors onschadelijk te maken ,door deze, vol gens de aanwijzingen van genoemden Minister, te verbranden of op andere wijze te behandelen. Daar het hier een nationaal belang geldt, wordt een ernstig beroep gedaan op den gemeenschapszin van alle eige naren van iepeboomen in ons land om door het tijdig treffen van de hierboven omschreven maatregelen mede te wer ken aan de bestrijding van de iepen ziekte. Gesléhjg'd voor het voorloópig machi nistendiploma de heer G. Boot, leerlir heerscht, groote verwoestingen aanricht! van ide „de Ruij ter school" te V1 i s s i Vele prachtige iepenlanen zijn helaas |gjen. door deze gevaarlijke ziekte reeds ver dwenen of ernstig geschonden en hoe-| vele zullen er nog volgen? Er is geen land, waar de iep in| Geslaagd te Utrecht voor het exa men apothekersassistent de heer J. J. van Liere te Goes. AMSTERDAM, 6 Nov. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden, onder voor behoud ontleend aan de Officieele Prijs courant van de Ver. v. d. Effectenhandel. Ned. 22 A/B 1000-6 103i/4—1033/4. Ned. 18 1000-5 102—1021/4. Ned. 17 1000-41/2 1025/8-1021/2. Certificaten-3 807/8— 81. Cert. N,W.S.-2i/z 671/2-671/2, Duitschl. 100-7 pd st .100—100. Engl. WL. 50-200-5 '103-103. Zeeuws. Hyp. B-5 1001/2-= Zeeuws. Hyp. B-4i/2 100y2100i/2. A Amsterd. Bank 1781/2178V2- A Bank Assoc. 45y$ C Ned. Hand. Mpij. 100 157)4152)4 C Rott. Bankver. 103)4103. A K.M. De Schelde C Farbenind. I.G. 144)4141. C Fisk Rubb .Cy. 1%1% C U. States St. C. 144%—142%. C C. Publ. Serv. 19%19%. C North Am. Cy. 83%78. A Born. Sum. H.M. 146145. A Singkep Tin M. 107106. C Shell Union O.C. 1110%. A J, C. Japan Ln. 79%78%. A Rotterd. Lloyd 135—. A S. M. Nederland 142138i/2. A Amst. Thee C.M. 59i/2591/2 A Houth. Alberts 741/2—73s/4. C Peruvian C. Pr. 33'4*34. A Erie Spoorweg 34 A Kansas City S. 5046. A Southern Rlw. 76 C Union Pac. Rr. 196% A Nde. Ind. Tram 3% A Koloniale Bnk. 162160. A N.I. Hbk. 1000 135%—132. C Ned. H. M. 1000 152 150%. A Alg. Kunstz. U. 72%—70-%. A v, Berkels Pat. 65%64. C. Calvé-Delft 107y2—110. A. C. Suiker Mpij. 48y4—46i/2. A Holl. Kunstz. I. 75b/4 -. A Int. 'Viscose 18i/4—18. A Küchenm. I Ace. 873/4—86y2-5y2. A Küchenm. I. Ultr. 88 C M,ajig. Un. 1000 233— 23S,0-273/4. A Ned. Ford A.M. 231—229$. A Philips Gem. B. 2533/8—243j-3,5. j G Anaconda Cop. 75i/473r5/s |C Bethlehem St. 7iy8— 6%-9. C Fokker Aircr. 8i/48ri/8. A A.N.I.E.M.—N.B. 271—267 C A. Gas El. Cy. 24%23. C Cities Serv. Cy. 2423-%. C Midd. West Ut. 22%—21%-%. A Alg. Explor .Mij, 116%112-5. A Boeton Mijnb. 8586-3. A Kon. Petr. Mpij 3343/4— 33 33/4-U/2. C Contin. Oil Cy. 10%12%-%. A Holl. Amer, Lijn 21 A K.N. Stoomb. Mij. 61% A Ned. Scheepiv. II. 143s/4—143-2. A H.V. Amsterdam 394%389-2. A Java Cult. Mij. 310i/230iy2-6. A N.l. Suiker U. 185182-3. i A Poerworedjo S.O. 302734. [A Deli Batavia 286-281-77. 1 A Deli Maatsch. 286273-6. (A Senembah 324i/2— 320-15. G Chicago Milw. 8?/8— 8i/2-5/8. A Amst. Rublb C 1063/4—105-3i/2. A Deli-Bat. Rubh. 561/s—56y2. A Hessa Rubber 83%83%. A Serbadjadi S.R. 6461. A V.I.C. Ondern. 61%—59%. C Interc. Rubber 3%3. Prolongatie 1 1 WISSELKOERSEN. 5 Nov. 6 Nov. Londen 12.06% 12.06% Berlijn 59.20 59.21 Parijs 9.75% 9.76 Brussel 34.64% 34.65 Zwitserland 48.22 48.21 Kopenhagen 66.47 66.45 New-York 2.48% 2.48% Accoust. Aku Tabak - Rubber -Margarine - Schepen - Amerika Suiker Nadruk verboden. -4.4

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2