TOEKOMSTBEELD. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 3 NOVEMBER 1930. No. 258. ALICE CAMPbEW WEERBERICHT etc, Thermometer. HOOGWATER VLISSINGEN. Dat Hollanders behouden zijn, Is algemeen bekend, Moderner is h'et buitenland. Ook in het Parlement. Maar d eerste stap is nu gedaan Dat heugelijke feit, Geeft hope voor de toekomst, en Stemt ons tot dankbaarheid Al trok hij dit keer nog geen, mes, (Men maak hem igeen verwijt: Want Lou de Visser oefent nog: Men gunne hem wat tijd En eerder dan men wel vermoedt, Wordt er (gebakkeleid, En heet een Kamer-zitting saai, Als niemand gooit of smijt Een knokpartij is binnenkort Gewoon in 't Parlement Een flinke bloedneus overtuigt Inplaats van argument. Treedt eens de oude Kamer af, Men stelle een Prelaat, Een Econoom of Dominee Geen Kamer-candidaat. Ook Meesters In de Rechten niet, Wat moeten die er doen? Maar Meesters op den degen en.... Een bokser-kampioen. Met zekerheid kan dan voorspeld: Er zit in 't landsbesluur, Wat Nederland sinds lang behoeft: Een krachtige Figuur. ELAND. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. In de Vrijdagavond onder voorzitter schap van den heer C. Boudewijnse, ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- •siche eilanden waren de heeren Van [Bommel van Vloten, Massee, Wesselingi,i P. G. Laernoes en v. d. Berg met de 'heeren De Vos, Bosman en Klijiberg Izonder kennisgeving afwezig. Aanwezig waren al zoo 14 leden. De notulen der vergadering van 15 AugiS. werden goedgekeurd. Mededeelingen. De VOORZ. deed o.,a. mededeeling van de nieuwe poging om opheffing der sper ure n op zon- en feestdagen bij den telefoondienst te Middelburg te verkrij gen, zulks naar aanleiding van een schrij ven van de Kamer te Breda, aan wie verzocht is deze pogingen te steunen. Verder van een adres aan den Minister van Waterstaat met verzoek om voor de ^tationsbrug te Middelburg een spoor- 'lijd in te voeren, waarbij na aankomst van treinen uit de richting Vlissingen jgtedurende 5 minuten en uit de richting .Roosendaal gedurende 10 minuten de brug gesleten moet zijn. Burg. en Weth. van Middelburg hebben adhaesie hieraan betuigd. Vervolgens van een schrijven fan den inspecteur der P. T. T. een antwoord op een schrijven aan den directeur van het kantoor te Middelburg met 'n klacht over hei lang moeten wachten van publiek voor het loket frankeerzegels en post- paketfen. De inspecteur bericht, dat heft 'volgens mededeeling van den directeur uiterst zelden voorkomt, dat het pu bliek aan bedoeld loket abnormaal lang moet wachten. Voor naidere opi meer nauwkeurige gegevens gebaseerde mede deeling ter zake houdt de inspecteur zich dan ook aanbevolen. Voor zoover de op merking van een der leden betrekking 4. i podium klonk de zang van een rachtigen bariton. Het treurige lied, uit rof alkomstig, was zoo banaal moge ij maar de mooie buigzame stem van en zanger, een Amerikaanschen neger me glimmend zwart haar, die onberispelijk gekleed was, gaf er iets bekorends en bedwelmends aan. Zelfs de kellners stonden als vastgenageld en luisterden en luisterden doodstil. Ieder een zweeg, geheel de groote zaal was een en al aandacht. Een oorverdoovend applaus, het lied werd tot tweemaal toe herhaald. Toen een oogenblik stilte en de gewone geluiden klonken weer op. Het was op ditzelfde oogenblik, dat Esther met de trekpot in de opgeheven hand vlak achter zich een vrouw hardop hoorde snikken. Zij schrok zoo, dat zij op het punt was om te kijken, nieuws gierig om de persoon te zien, die zoo aangedaan was door het negerliedje Maar ze was blij het niet gedaan te heb ben, toen ze zacht, hartstochtelijk en duidelijk hoorde zeggen: i,Arthur, als je weggaat van mij, zoo- ,als je zegt, dat je het doen zult, dan maak heeft op 31 Juli en 1 Auigs'. j.l. de da gen, (gedurende welke meer rijwielmer- ken dan normaal zijn verkocht, brengt de inspecteur onder de aandacht dei- Kamer, dat de daarmede verband hou dende druiste zich niet gedurende den geheelcu diensttijd heelt voorgedaan en ilevoreu niet kon worden voorzien of en zoo ja wanneer c.q. extra maatregelen noo(lig zouden zijn. Dat heL onder deze omstandigheden uiterst moeilijk zon niet onmogelijk is een geheel afdoende re geling te treffen, zoodanig dat het be trokken personeel productief te werk wordt gesteld, zal ook de Kamer, die.| naar de inspecteur meent te weten, vroeger herhaaldelijk op efficiency ook bij den Pi. T. T -dienst heeft aange drongen, duidelijk zijn. De heer MES houdt vol, dat er dik wijls zeer lang moet worden gewacht en zijn gevallen van 20 tot 25 minuten toe, bijv. als er iemand komt met een 4 0-1 al postpaketten. De heer JERONIMUS begrijpt, dat men niet voor plotselinge drukte kan bere kend, zijn, maar op drukke uren als bijv. Zalerdag tegen 1 uur aan het loket aan Igeteekencle brieven en spaarbank, kan men rekenen. De dooddoener, dat men niet kon rekenen op drukte bij den ver koop der rijwielmerken aanvaardt spr. niet. Men weet toch wel, dat vele tnenschen dan komen, al is het mis schien een fout, dal men die merken 'ten postkantore moet verkoopen. De VOORZITTER wekte de~ Middel- burgsche leden op, meer speciale geval len te verzamelen en deze aan het bu reau ter kennis te brengen. Ten slotte nog de mededeeling, dat bij de stemming per circulaire over steun aan den etalagewedstrijd te Goes en de winkelweek te 's Heerenhoek de heeren Van Raalte en Jeronimus er legen wa ren en de heeren Enzlin en Klok be zwaar hadden op deze wijze aan een besluit mede te werken. Ingekomen stukken. Het bureau wilde het resumé van in gekomen missiven pro en contra de voor gestelde wijziging v;an de Octrooiwei aan nemen voor kennisgeving aangezien het eene technische kwestie betreft. De heer JERONIMUS meende, dat er slechts een verwijderd technisch belang bij de kwestie betrokken is, het is een uitgesproken nijverheidsbelang. Spr. wil er nu niet verder op ingaan, maar het voorstel van het bureau aannemen los van de toeliching. De VOORZITTER zeidé dal twee vak- genoolen juist een tegenovergestelde meening hebben, wat wel bewijst hoe moeilijk liet is. De kjam'er kan ook moei lijk beslissen over bet ai of niet wensche- lijke van een langen tijd, waar voor octrooi wordt verleend. De heer JERONIMUS bleef bezwaar hebben tegen de toevoeging „aangezien het eene technische kwestie betreft'". De VOORZITTER bad geen bezwaar deze woorden te doen vervallen en werd het resumé zonder meer voor kennisge ving aangenomen. Een tweede resumé liep over ingeko men adressen inzake het wetsontwerp tot verhoog'ing der accijns op het gedistil leerd. Het bureau wilde ootk dit vopr kennisgeving aannemen. De VOORZITTER zeide, dat waar men zich bij de verlaging neutraal heeft ge houden, het bureau meende, dat dit ook nu moet gebeuren. De heer MACHGEELS wilde de adres sen legen de verhooging steunen, deze middenstanders hebben even goed recht op steun van de kamer als die van een andere branche De heer MES wilde aan de Tweede Kamer een adres zenden mlet verzoek het wetsontwerp niet laan te nemen. Het zal den smokkelhandel, vooral in dezen tijd van werkloosheid doen toenemen en net ik mezelve heel kalm dood," Goede hemel, de vrouw, wie zij ook was, zeide dit alsof zij het meende. Dat was 'niet de stem van iemand die schertste; de bezitster was diep aange daan. Vermoedelijk was zij een Fransche, hoewel zij onberispelijk Engelsch sprak, bijna zonder vreemd accent. Esther her innerde zich dat een man en een vrouw de tafel hadden genomen schuins rechts achter haar. Zij verlangde hen te zien, maar bedwong deze opwelling uit nieuws gierigheid meer te zullen hooren. Een stile, die eindeloos scheen, toen sprak ie vrouw weer met trillende stem: ,,Je hebt het gehoord, waarom antwoord je niet? \$aarom? O God, 't is als het kloppen tegen een steenen muur." Eindelijk een mannenstem, laag, koud en wat knorrig: „Wat wou je me zeggen, Therese, je weet net zoo goed als ik, dat ik moet kunnen leven." „O, maar is dat reden, de eenige reden van je weggaan?" Goede hemel, wat zou er anders zijn? Je denkt toch niet, dat ik voor mijn plezier me in zoo'n afschuwelijk gat zou gaan begraven?" Een lange zucht, trillend door opko mende tranen. ,,Ik weet hoe moeilijk het alles is, maar Arthur, waarom moet je op eens besluiten? Waarom wacht je niet een beetje?" „Indien ik wacht, verlies ik de betrek king. Dat is waarom. Ik dacht, dat je dat begrijpen zoudt. Buitendien, waar- Nederlandsch fabrikaat wordt zeer be moeilijkt. De heer JERONIMUS noemde het gek, dat men I1/2 jaar na de verlaging, weer reeds met een verhooging komt. Er moet toch continuïteit in de wetgeving zijn. De heer M. LAERNOES achtte hel niet goed er zich vroeger niet mede te bemoeien en nu wel. De heer MES achtte dit geen argu ment, nu is men genoodzaakt in het be lang van de belrokkjen middenstanders. De lieer STOFKOPER kon 1111 toch. wel mede gaan met steun verleenen. De VOORZITTER zeide, nog, dat het bureau gemeend had, men nu evenmin als de eerste maal er zich mede bemoei en moest en het heeft dan ook de kwes tie niet bestudeerd. De heer VAN RAALTE meende, dat als de regeering zoo inconsequent is, ook de Kamer dat wel kan zijn. D:a,ar de heer Machgeels zijn voorstel introk ten behoeve van dat van den heer Mes, werd het laatst .genoemde in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, die der heeren Olthoff, Laernoes en den Voorzitter. De voorsteUen inzake vaststelling der begroolinjg 1931, tot het adrcsseeren aan den minister van Waterstaat met ver zoek ae kosten voor telegram-adressen en busrecht te verin inde ren; lot toetre ding ,?.ls lid van de sticljling „Fonds voor de Normalisatie in Nederland" en eveneens van den A.N.W.B. werden ver volgens z.h.s aangenomen. Proeftuin te Haamstede, Bij het voorstel om over 1931 aan de Ver. tot Bevordering van het Tuin bouwrnderwijs op Schouwen en Duive land te Haamstede voor den proeftuin een bijdrage van f 100 toe te kennen, vroeg de heer LINDENBERGH of het niet beter was voor 1930 f 100 ter dek king van het tekort toe te kennen. De heer JERONIMUS was van mee- niug, dei alle onderwijs goed en nood zakelijk is doch spr. is principieel te gen steunen van scholen door de Kramer. Zijn tegenstemmen belcekent dan ook niet, dat spr. tegen deze subsidie zou zijn. De heer ENZLIN meent, dat het be stuur bedoeld heeft, een bijdrage voor 1930, het verzoek kwam d(an ook reeds in de vorige vergadering ter spajake. De VOORZITTER zeide, dat liet be ter is dan ook over 1930 te geven, vóór 1931 is de post reeds op de begrootingl uitgetrokken. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen waarbij de beer Jeronimus verzocht ge acht te worden te hebben tegengestemd. Vliegdienst SchouwenRotterdam. Naar aanleiding van het voorstel om afwijzend te beschikken op het ver zoek van den heer J. J. Goeie om! voor f 5000 deel te nemen in het gerantiefonds voor den vliegdienst SchouwenRotter- dalm, wees de heer KLOK er op, dat ge heel afgescheiden van de vraag of deze vliegdienst al of niet levensvatbaarheid heeft, het toch blijkbaar het gevoelen ook van het bureau is, dat een blijk van belangstelling' in deze alleszins op zijn plaats is en het hier ecliter om de hoegrootheid van iet bedrag gaat het welk zal worden toegestaan. Nu achtte ook spr. het aangevraagde bedrag te hopjg en wilde voorstellen de aanvrage aan den verzoeker terug te zenden hnder aanha ling van de gemaakte opmerkingen en bijvoeging, dat een bescheiden bijdrage, wanneer deze wordt aangevraagd in over weging zal worden genomen. De heer JERONIMUS merkte op, dat er wel iets moet worden gedaan maar het vliegwezen is nog in een begin sta dium en daarom is spr, huiverig er gel den voor toe te staan, maar merkte toch op, dat er voor een vliegveld te Vlis singen geen noodzaak was en hier juist wel. De R.T.M. heeft een zeer monopo listisch karakter en dat is niet in het al om zou ik hier blijven omhangen?" „Wel, er is toch altijd een kans, is 't niet?" Een uitroep van minachting, daarop het afstrijken van een lucifer. Wie waren die menschen? Ze moest toch zien hen even in het oog te krijgen. Voorzichtig wendde ze het hoofd en toen, ziende ,dat beiden den anderen kant uitkeken, nam zij hen eens goed op. De vrouw vroeg het eerst haar aan dacht. Jong, even vijf en dertig, besliste Esther, blond, doorschijnende huid en allerliefst; haar" aangeboren schoonheid was verhoogd doordat ze wat was op gemaakt en gekleed met een zeer ver fijnde élégance. Ze scheen rijk te zijn Haar zeer dunne zwarte japon had een voornaam cachet, die verfijnde eenvoud, waarbij mooie juweelen zoo prachtig uitkomen. Ze droeg een magnifiek parel snoer. Ze zijn echt, dacht Esther. Aan den eenen arm had ze een half dozijn met diamanten versierde armringen, aan de hand, waarop haar kin rustte, flon kerde een groote diamant. Haar gezicht, diep gedoken in een klein, zwart hoedje, had een mooie teint, haar groote oogen, grijs met een goudglans er in, waren overschaduwd door lange wimpers. Zij had iets van sterrenglans over zich en de zichtbare sporen van ontroering kon den dien glans niet verduisteren. En haar metgezel, hoe zag hij er uit? Esther zag hem aan en ontstelde. Het was de jonge Engelschman, dien zij had zien komen uit het huis van den dokter, den man dien zij meer gezien had, maar waar kon zij gemeen belang, Het komt spr. voor, dat de plaats waar het veld komt, op Schou wen vrij excentrisch gelegen is. Spr. zou het verzoek van adressant echter ook niet kunnen steunen, omdat hij deel name in het kapitaal in principe niet ge- wensch acht. De heer ENZLIN achtte het gevraag de bedrag ook te hoog en kan het ver zoek daarom niet verdedigen en sloot zich aan bij het idee om het terug te zenden. De VOORZITTER wees er ook nog eens op, dat het afwijzend praeadvies alleen gegrond is op het bedrag van f 5000. Hierna werd het voorstel z.h.s. aange nomen. Overwerk vergunning. Bij het voorstel om aan den directeur- generaal van den arbeid te verzoeken hij overwerkvergunning voor inventaris opmaken soepelheid te betrachten, zeide de VOORZITTER geen termen aanwezig te achten om nog meer winkeliers daar over te hooren. Men vraagt alleen om wat soepelheid, doch kan de noodzake lijkheid zelf niet beoordeelen. De heer JERONIMUS zeide, dat de arbeidsinspectie ook aan wettelijke gren zen gebonden is. Men kan overwerken en kennisgeven, dat het noodzakelijk was, eventueel kan de rechter dan oor- deelen en die oordeelt meermalen an ders dan de inspectie. De VOORZITTER meende, dat de wel alleen deze handeling goed vindt bij plot selinge stagnatie in het bedrijf, bijv. een as springt. Daarbij kan een rechter niet beoordeelen of overwerk voor inventa risatie noodzakelijk was. De heer ANKER wees op de mogelijk heid, dat men kennis geeft aan den com missaris van politie, dat men overwer ken moet en het tegelijk in Dordrecht aan vraagt. Als na enkele dagen het antwoord komt is het overwerk reeds afgeloopen. De heer VAN RAALTE meende, dat zulks alleen gaat bij werk, dat werkelijk plotseling ontstaat, maar hij verwachtte voor inventaris opmaken er heel weinig resultaat van. De heeren OLTHOFF en M. LAER NOES wezen er nog eens op, dat het hier alleen gaat om een soepele toe passing binnen het raam der wet. Hierna kwam het voorstel in stemming en werd aangenomen met 12 tegen 2 stemmen, die der heeren Lindenbergh en Anker. Economisch Instituut Middenstand, Het voorstel van het bureau om voor alsnog niet in te gaan op het verzoek tot steun aan de Stichting Economisch Instituut voor den middenstand, heeft tot uitvoerige discussies aanleiding gegeven. De VOORZITTER zeide er vrij scep tisch tegenover te staan of dit instituut wel succes zal hebben. De heer M. LAERNOES deed uitko men, dat men in de vereeniging van. Kamers niet enthousiast er voor is. De VOORZITTER las nog een nadere circulaire van den raad van bestuur voor, waaruit blijkt, dat reeds verschil lende kamers steun toezegden en ook het rijk dit deed. De heer MACHGEELS meende, dat men niet achter moet blijven met finan- cieelen steun voor deze zaak en wilde wel subsidie geven. Niet alleen mannen van de theorie maar ook wel degelijk die van de praktijk, in casu de verte genwoordigers der middenstandsbonden werken er aan mede. De heer STOFKOPER voelde niets voor die professorale geschiedenis, men moet in ieder geval afwachten wat het instituut voor den middenstand zal be reiken. De Kamers zijn er tot nu toe niet in gekend, maar zijn nu goed om te con- tribueeren. Spr. ziet er weer een baan- zich niet herinneren. Zoo van dicht bij had hij iets dat haar interesseerde. Hij was gekleed met de eenigszins noncha lante keurigheid, waarvan de Engelsch man het geheim bezit. Bepaald een gentleman van geboorte, ofschoon hij er verveeld en brutaal uitzag, waardoor hij eenigszins op een doordraaier geleek. Zijn lichtbruine oogen, die met irritee- rende onrustigheid aanhoudend links en rechts dwaalden, waren zonder eenige diepte, zijn mond verried zwakheid en koppigheid, roekeloozen moed en gemis aan moreel weerstandsvermogen. Een na-oorlogsproduct zonder twijfel, zenuw achtig en lichtgeraakt, versleten door alcohol en late uren, en toch, niettegen staande dit alles, aantrekkelijk. Dit was niet te ontkennen. „Garcjon, waar is die beroerde vent nu weer?" Hij keek Esther's kant uit en voor een oogenblik ontmoetten zijn oogen de hare en vluchtig nam hij haar even op, doch zonder eenige belangstelling. Hem vlak in het gezicht ziende, herinnerde zij zich hem opeens. Wel ja. Bij hun aankomst hadden miss Terris en zij hem tweemaal gezien, lunchend in een grillroom met een donkere, opgedirkte Spaansche dame en haar dochter. Het schoot haar te bin nen, dat deze scherpzinnig oude miss Terris had gezegd: „Esther, die jonge Engelschman daar is heel knap, maar ik kan je vertellen dat hij is wat wij thuis noemen een klaplooper. Ik herken ze altijd." Esther glimlachte "bij die her innering. 3 November, Hoogste en laagste temperatuur van Zlajterdag'morgen tot heden middag 12 u. Hoogsite53 |gr. Laagste: 47 gr. Barometer»ta«isdeM. Hoogste 765.9 te La Coruna. Laagste: 729.8 te Den Helder. Weersverwachting van het K. N. M i Aanvankelijk nog (si to vinachtige, later meesil krachtige N.-W. tot 'Wi. wind. Zwaar, bewolkt met regenbuien en op klaringen. Iéts kouder. Dinsdag 4 November, Zon op 7.02; onder 4.125. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 4.53. Maan op 3.46 njm.onder 4.27 vm. Volle maan C November. Middelbare tijd. Dinsdag 4 Nov. 0.04 12 13 Woensdag 5 0.33 12 41 Donderdag 6 1.02 13.12 Vrijdag 7 1.32 13.43 Zaterdag 8 2.05 14.17 Zondag 9 2.38 S 14 55 Maandag 10 3 14 15 37 tjes klopperij in. Hier heeft men er niets aan, in Holland wordt de zaak toch ge reed gemaakt. De heer MENHEERE zeide, dat toch werkelijk niet alleen de mannen van de theorie mede doen, en dat toch die an dere kamers ook steunen. Het onder zoek inzake de toestanden bij de kruide niers was toch zeer goed. Het kwam goed uit, dat zij niet te veel verdienen. De heer M. LAERNOES zeide, dat men wel wist, dat de kruideniers de men schen niet afzetten, daar zorgen de groote warenhuizen wel voor. Het rap port kostte f 17.000 en nut ziet spr. er niet van in. Het betreft alleen groei van het aantal ambtenaren en de meeste ka mers willen het dan ook eens aanzien. De heer STOFKOPER zeide, dat die andere kamers niet anders kunnen door relaties, en trouwens het is ook hier niet geheel van de baan, men wil een afwach tende houding aannemen. De heer JERONIMUS zeide niets te voelen voor iets, dat van boven af wordt opgelegd; wel voor iets, dat uit het vrije bedrijf opkomt. Ook spr. ziet er geen nut, maar wel baantjesklopperij in. De heer MENHEERE achtte de heeren. die aan het hoofd staan te hoog om aan baantjesjagerij mede te helpen. Zij heb ben den middenstand reeds dikwijls voor stroppen gevrijwaard. De heer STOFKOPER: zeker met de Handelskamer?. De heer MES zeide ook geen nut van het instituut te verwachten. Zeker is uit het rapport inzake de Kruideniers wel gebleken, dat er 90 pet. slechts staan in sommige plaatsen. Men zegt wel den middenstand een goed hart toe te dra gen, maar kweekt veel ambtenaren en doet bijv. niets tegen de vliegende winkels. Ieder zakenman, bent de gebreken van zijn eigen zaak wel Ee.n remedie is dik wijls erger da;n de kwaal. De heer MENHEERE merkte op-, dat „Gar(jon, breng mij een vermouth en, wacht even, wat wil jij hebben, Thé- rèse?" „Och niets, ja toch, wat thee, Chinee- sche thee." Zij zorgde voor haar uiterlijk, dat was duidelijk. Toen de kellner weg was zag Esther hoe ze zich voor over boog tot haar metgezel, met zichtbare poging tot zelfbeheersching. „Arthur, toe zeg 't me nog eens, wat is dat voor betrekking, waarover je spreekt?" „Wat in Argentinië, dat weet ik niet. Die Toda-vrouw wil me meenemen daar naar toe als een soort bestuurder of zoo iets dergelijks. De boot vertrekt den achtsten, ze verwacht dat ik mee zal gaan," „Zie je wel. Ik wist het wel." De stem van de mooie vrouw snerpte snijdend door de zaal, wat een zonder linge openbaring was. „Zoo, dus is het dat, bestuurder, ha, ha, ha. Dat had ik natuurlijk kunnen we ten, het is heel duidelijk, ze heeft je noodig voor zichzelve ,die oüde vrouw. Naturellement." „Thérèse, in Gods naam stil toch." „Is het soms niet zoo? Wat kan jij doen op zoo'n Amerikaansche boerderij? Waarom heeft ze je noodig als het niet is voor zich zelve? Ontken je dat?" „Wat is het nu van ontkennen? Je gelooft toch wat je gelooven wilt." Hij sprak koud, onverschillig. De vrouw maakte een opgewonden gebaar. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5