Iimil EtlNG HIER IS UW NIEUWE DETECTOR MINIWATT n 9 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 OCTOBER 1930. No. 255. BOEREN, MEELIMPORTEURS EN LANDARBEIDERS. door Dr, J. Oortwijn Botjes, DOOR "ALICE CAMPBEu ZEELAND. MIDDELBURG, VLISSINGEN, WALCHEREN, Miniwatt" E 424, waarmede U een ENORME versterking bereikt. Vervangt de oude detector in Uw wisselstroom-ontvangtoestel door Philips E 424 en Uw toe stel wordt als herschapen! „De boeren moeten in dezen somberen tijd hun organisaties sterk maken en er tevens zorg voor dragen, dat die organisatie uitsluitend opkomt voor de welvaart in de dorpen." het behoud van de welvaart in de dor pen. Voormannen in het landbouwver- eenigipgsleven die 'n rol vervullen in de politiek, moeten er van doordrongen wor den dat zij de boerenbelangen niet ïmogten opofferen aan cie politieke belangen, maar dat thans het oogenblik 'gekomen is, waarop zij de politiek dienstbaar moeten -maken aan het belang van het platte land. Als zij dit doen hiervan ben ik rols'vast oiertuigd, ,^ienen> zij daarmee tevens het algemeen belang. En wanneer er menschen in het bestuur der organi sme zitten, die dit niet kunnen, dan hebben de boeren het recht, de machlt en de plicht deze menschen er uit te ver wijderen. De toestand in de akkerbouw- sltreken is op dit ooigemblikl zoo, 'dat de boeren zich moeten houden aan de spreuk: „Wie niet vóór mij is, is 'tegen *mj'."'i De organisaties oer boeren moeten over leg plegen met de organisaties der ar beiders. Niet door verlaging van het ka rig loon der landarbeiders moet het be drijf rendabel worden igemaakt. Als een typograaf, er zonder strijd nog 3 ct. per uur bij krijgt,kan moeilijk worden be pleit dat van het loon van den land arbeider nog iets af moet. En toch zal het daartoe moeten komen als boeren en landarbeidersorganisailies de handen niet ineen slaan. IBeide organisaties hebben thans één, alles overheerschend -gemeenschappelijk belang. Aan beide zon ik willen toeroe pen: „Vereenigt U lot -den gemeenschap- pelijken strijd. De lendenen omgord en olie in de lampen."' De nood in de pkkerbouwstreken is zoo hoog gestegen, dat zelf de Nederlland- sche Regeering er aan denkt hulp te verleenen. Zij overweegt een manlgebod op tarwe, met de bedoeling vraag te scheppen naar binnenlandsche tarwe en daardoor den prijs te verhooigen. Maar hierdoor komen de ni'eelimpor- teurs in moeilijkheden en ten hunnen behoeve wordt overwogen een teellpre- mie te verleenen en overigens de han del in meel' vrij te laten. \Dioor deze teeltpremie wordt de tarw'eproductie ver hoogd, maar er wordt geen nieuwe af zetmogelijkheid geschapen. De prijzen van de Nederlandsche tarwe zullen da-len door deze premie, want er zal eerst meer vraag naar Nederlandsche larwe komen ;als deze lager geprijsd is dan de buitenlandsche. De leeltpremiie werkt dus precies gelijk aan de fooi Voor den kel'l:- nerde fooi verhoogt hun inkomen, nï[a,ar aan den anderen kant gaat het bedongen loon achteruit door de fooi. Een teelt premie op tarwe helpt -de boeren niet en daarom blijven ze reikhalzend uitzien naar een maalgèbod. De Minister staat aan de weegschaal en weegt de belangen van boeren en landarbeiders tegen de belangen van de meelimporleurs en kantoorbedienden. Het zou den Minister misschien gemak kelijk vallen zijn beslissing te nemen, in dien hij al de betrokkenen eens aan zich voorbij kon zien defileeren. Als de akkerbouwers en landarbeiders optrokken zouden al de Haagsche pleinen en straten klinken van het geklots hun ner klompen. Heel de residentie zou ruiken naar zweet en grond en arbeid Stuntelig zouden deze menschen uit de dorpen hunne bede aan den Minister voordragen, om behoud van hun werk, om behoud van hun loon, om- behoud van hunnen meestal geringen welstand. M:aar als de meelimporteurs en hun ne bedienden optrokken zou de aanblik /heel anders zijn. Men zou hunne aanwezigheid nauwelijks bemerken, want ze zouden niet talrijker zijn dan een reisgezelschap van Cook. Maar wat aan de kwantiteit te kort schoot, zou vergoed worden door de kwaliteit. Zij zouden aan den Minister te verstaan geven, dat zij de wegbereiders zijn voor een betere toekomst. „Thans reeds zorgen wij er voor Excellentie", zouden zij zeggen, „dat de grondstof voor het dagelijksch brood, rechtstreeks in nette balen verpakt, uit Amerika komt tot vóór den bakkersoven. Wij laten thans de Amerikanen en later de Russen ploegen en zaaien, oogsten en dorsclien, reinigen en malen, terwijl aan ons Neaerlanders deze zure arbeid bespaard blijft. En wij zullen niet stilstaan. Op den duur zullen wij het zoo ver brengen dat de Nederlander de ge smeerde broodjes rechtstreeks uit het buitenland krijgt. Hij behoeft dan slechts te kouwen en te slikken." Wie zal het pleit winnen? Dit zal afhangen van de houdiang der boeren. Het is allerminst mijn bedoeling hen te be wegen lot een demonstratie" in Den Haag. Voor het houden van dergelijke demon straties missen zij het geld en de routine. Als echter de boeren hunne actie ne- palen lot het schimpen in een dorpsher berg of als zij nieuwe organisaties op richten en daardoor de kracht van hun voreenigiinjgsleve 11 splijten, geef ik hun 'weinig kans. Zij moeten in deze zeer sombere tijden hunne organisatie sterk majken, maar er levens voor zorgen, dat deze oiiganisaltie uitsluitend opkomt voor Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. -E. DE B. K. 1. HOOFDSTUK I. Toen Esther aanbelde op No. 86 Route de Grasse, voelde ze die prettige soort tooneelangst, een mengelmoes van vrees en opwinding, die over ons komt, wanneer we ons in het onbekende wa gen. Dit angstige gevoel was wellicht geheel en al onevenredig aan het pro zaïsche van haar missie ,want wat is er opwindends aan te solliciteeren voor het baantje van assistente bij een dokter, doch het valt niet te loochenen, dat zij bij het opengaan van de voordeur het gevoel kreeg, dat er van alles kon ge beuren. Dat is de manier, waarop de jeugd de dingen beziet. Gelegenheid, kans, dat is een deur ,die voor u open staat. Zoo had haar latijnsche leermeester -haar in vroegere jaren den innerlijken Met beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching. (Ing. Med.) Zooials ook uit de geplaatste ad vertenties blijkt lieeft de W|eegbrug Mid delburg B. M. een nieuwe weegbrug ge plaatst op het stationsemplacement en dit vlak bij de Hooge brug. Wij hebben een kijkje bij die weegbrug genomen, die voor,al ook voor tien, die (per xspooï waren te vervoeren geven, van groote beteekenis zal kunnen worden, daar zij Ujajarvoor als geknipt ligt. De brug, ge leverd door de firm,a Massee uit Goes mankt een solieden indruk; en wij zagen haar gisteren reeds goed werk verrich ten. Bij de brug is een flink steenen huisje opgetrokken, dat in deze omgeving door de nette afwerking een goed figuur maakt en een flinke ruimte biedt voor de werkzaamheden van den m'eeter, voor welke betrekking reeds sollicitanten zijn opgeroepen. Opgemerkt zij nog, dat de B. M. gezorgd heeft niet onder of boven de andere weegbruggen alhier de tarie ven te bepalen, zoodat van concurrentie door prijzen geen sprake kan zijn. De heer M. Teerlipg, oud-leerbar van de Zeevaartschool alhier, 'heeft zich opnieuw met een adres tot den gemeen teraad gewend, waarin hij zijn ontstem ming te kennen geeft over de houding en hel besluit vjan een deelf van den raad op 29 Augustus en het niet medegaan met het voorstel van de heeren Van Hal en Van Oorschot en zijn adres te stellen in handen van B. en W|., ten einde na te gaan wat hij precies bedoel de. Zeer juist drong de heer Van Hal op een onpiartijdig onderzoek aan en zeide de heer van .Oorschot, dat adres sant nimm'er zal ophouden recht te zoe ken. De heer Teerling kpmt op legen de bewering van den heer Wjesseling, dat het schoolbestuur onaantastbaar is, doch meent, dat de Nijverheidsonderwijs wet wel degelijk het gemeentebestuur be voegdheid geeft inzage te vragen van alle bescheiden van het bestuur, en dus ook van de in de zaak van adressant achter gehouden stukken 1918-1920. Spr. her haalt dan ook zijn verzoek; die stukken op te vragen en hem daarvan een af schrift te verschaffen. fBUGGEKERKE. De gemeenteraad kwam Woensdagmiddajg in openbare vergade ring Bijeen. Afwezig de heer Étappe'. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat aan M.id delburg samenwerking; is toegezegid bei- treffende het slichten van een barak voor besmettelijke ziekten, waarbij' in overweging ds geeven en bloc met „Bét- hesda" te VÜssingen in onderhandeling! te treden, dat blijkens ontvangen schrijven ernstige plannen maakt om een dergelijke bara'k bij het in aanbouw zijnde zieken huis te bouwen. Mitsdien wordt thans afgewacht. Voorts deelt de Voorzit ter mede, dat blijkens ingewonnen be richt de electrifïcatie dezen winter niet meer tot stand zal 'komen. De directeur van liet Postkantooi heeft een nieuwe regeling getroffen voor de openstelling van het poststation waarbij de opening des middags met een kwartier wordt verlengd en des avonds verminderd. Ged. Staten hebben de jaarwedde van den ambtenaar van den Burgelijken Stand I. A. de Moor verhoogd met f 10 en ge bracht op f 130. De gemeente-rekening over 1929 is door Ged. Staten vastgesteld zonder op merkingen. JB. en W. stellen voor geen adhaesie te betuigen aan een adres' tot bespoe dliiginig van de verkeersverbetering tus schen Zeeland en Noord-Bnabanit, om dat dit voor onze gemeente van weinig belang wordt geacht. De heer Pi. Janse merkt -op, dat destijds besloten is laan dergelijke adressen geen adhaesie bei be lt uiige n doch meent hiervoor een uit sondering te moeten maken, daar dit wel niet direct de gemeente betnelft, doch aan verschillende menschen werk zal verschaffen. Zijn voorstel wordt niet Igestejmd. ■Besloten wordt niet toe te treden als buitengewoon lid van den A.NjW.B. Hoe wel het belang van den Bond wordt er- - lïubberhakken, Zooiplaten, Tips 'n Hevea-Product. Vraagt het Uw schoenmaker (Ingez. Med.) zin van 't woord verklaard. Esther glim lachte bij de herinnering en wenschte zich zelve geluk met het feit, dat zij niet mak terugkeerde tot haar werk in Ame rika, maar het verkozen had, een deur open ziende, ook eens aan den anderen kant van die deur te gaan zien en on derzoeken. No. 86 was een conventioneele en def tige villa, met niets dat eenigszins opviel, een villa zooals honderd andere. Heldere vensters blonken in den zonneschijn, de stoep was krijtwit, de koperen naamplaat op de deur glom en droeg het opschrift: Dr. Gregory Sartorius, M. D. Bij het hek liet een hooge mimosa struik haar gele pluimen afsteken tegen het blauw van den hemel, Mimosa in Februari! En New- York wordt nu geteisterd door een sneeuwstorm, dacht Esther. Zij zag de stad voor zich met haar met sneeuw be dekte straten, haar hooge huizen, een mausoleum van ijskoude steenen en mod der. En wat nu bloemen betreft, wel een takje van die mimosa achter het bevro ren venster in een bloemenwinkel zou bespottelijk duur zijn; men zou er voor betalen „Wat wenscht u, mejuffrouw?" Verschrikt draaide zij zich om en zag in de open deur de breede figuur van een knecht; hij zag er uit als een bandiet, een Franschman van het Zuiden; het zwarte haar viel laag over zijn voor hoofd; vooruitstekende, ruige wenk brauwen kwamen te zamen boven on vriendelijk schitterende oogen, die haar onderzoekend en vijandig aanstaarden. Met moeite schraapte zij eindelijk de woorden van een Fransch zinnetje bij elkaar. „Is de dokter thuis?" waagde zij ein delijk te zeggen, hopende dat het goed was zoo. Tot haar geruststelling begon de ban diet vriendelijk te lachen. „Mademoiselle gekomen voor baantje? antwoordde hij in het Engelsch, „Komt u binnen." Door de ruime vestibule bracht hij haar in een salon, die er on gezellig en somber uitzag. „Gaat u zitten", zei hij, vroolijk grin- nekend. „Ik ga het dokter zeggen." Het was duidelijk te zien, dat de salon een ontvangkamer voor de patiënten was. Rond kijkende vroeg Esther zich verbaasd af waarom de ontvangkamer bij geneesheeren altijd zoo niets aanlok kelijk zijn, zoo onpersoonlijk. Dit ver trek was al bijzonder saai en koud, of schoon zij niet kon zeggen dat het sma- keloozer en kaler was dan andere ka mers. Het was gemeubeld in Franschen stijl uit een mengelmoes van tijdperken, voor de ramen zware, olijfgroene gor dijnen, die het licht grootendeels buiten sloten, moderne Louis Seizestoelen, met bleek brocaat bekleed. Op den schoor steenmantel een büste van Voltaire in gips, geflankeerd door Louis Philippe, PHILIPS (lngez. Med.) kend, wordt de contributie ad f 25 te boog (geacht. Vastgesteld wordt de vergoeding voor de bijzondere scholen over 1929. Ged. Staten hebben de vraag gesteld bij de ingezonden belas tin!gverordenin- ;gjen. of ;lot verlaging der belasting zal worden overgegaan, nu of iin de 'toe komst, gezien de meerdere ontvangsten (tengevolge van de nieuwe wet. De voorzitter merkt op, dat we liat voTgend jaar voor groote uitgaven zullen komen ;te slaan in. verband met wegsverbetering en electrificalie, zoodat vermindering niet igewenscht is. "Evenwel zal, zoodira dit mogelijk is, tot verminde- irringi worden overgegaan. Van Ged. Staten is terugontvangen de nieuwe bouwverordening, met verschil lende opmerkingen .„van den inspecteur der volkshuisvesting. Besloten wordt, op enkele gevallen na, hieraan te voldoen. De voorzitter rapporteert, dat bij de gehouden brandspuitoefening is ge bleken, da,t één slang niet meer te ge bruiken is, zoodat hiervoor een nieuwe is moeten worden aangeschaft. Tevens is hierbij op alle slangen een normaal- koppeling aangebracht. Voorts vraagt hij machtiging alsnog een nieuwe slang' te koopen, waartoe wiordt besloten. In behandeling komt de begrooting kandelaars, alles teruggekaatst door een spiegel met vergulden lijst, die reikte tot aan het plafond. In het midden van de kamer een namaak Louis Quinze-tafel met bronswerk opgewerkt, waarop 'n stapel Fransche en Engelsche tijdschrif ten lagen. Alles was in de meest vol maakte orde. De parketvloer was glim mend geboend. In een hoekje tikte luide en plechtig een klok. Het huis was doodstil. Plotseling werd het Esther benauwd en angstig te moede. Doch waarom? Er was niets geen reden om de ontmoeting, die aanstaande was, te vreezen. Ze kon geen verklaring bedenken voor de be spottelijke angst, die haar plotseling overviel. Ze kreeg op eens lust om, vóór de dokter kwam, het huis uit te rennen Wat een onzin! Wat zou ze zich ge schaamd hebben. Om zich zelve kracht te geven, nam zij het exemplaar van het ochtendblad, dat voor haar lag, en herlas de advertentie, die haar hierheen ge voerd had. Deze was klaar en duidelijk: Dr. Gregory Sartorius, Route de Grasse no. 86, zoekt een ontwikkelde Engelsche jongedame om hem bij zijn arbeid behulpzaam te zijn .Gediplomeer de verpleegsters genieten de voorkeur. Goed getuigschrift vereischt. Zich aan te melden tusschen twee en vier uur. Dat was nu juist wat ze zocht. Er was in Cannes geen overvloed van goede be trekkingen; drie dagen van te vergeef sch voor 1931. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Bij den post „straatverlich ting" verzocht de heer P. Janse de lan taarns vroeger aan te steken, daar thans reeds moeite hiervan wordt ondervonden. De voorzitter belooft volgend jaar 1 October met de verlichting aan te vlangen. De heer Janse heeft geen post aan getroffen voor werkverschaffing, 't Is niet onwaarschijnlijk dat enkelen, die uit den landbouw zijn gegaan, weer "terug zullen komen, omdat elders geen werk meer wordt gevonden en die zoodoende werkloos zullen wórden. Hij verzocht mitsdien een werkgelegenheid le openen, door hiervoor een post uit te strekken. De voorzitter zegt, dat hierover is gesproken, doch gezien de groote post v,an „onvoorziene uitgaven", waaruit ver schillende uitgaven voor uit te voeren werken kunnen worden bestreden, zood&t ook gelden voor werkverschaffing hieruit kunnen worden gevonden. In verhand hiermede acht hij het niet noodig een post te ramen, daar later kan worden beslist. De heer Janse is dankbaar, dat hier aan aandacht wordt geschonken. De begrooting wordt vastgesteld in ont vang en uilgaaf op f 18.954, het „onvoor- zoeken hadden haar hiervan over tuigd. Zij hoopte, dat dit nu iets goeds zou zijn; zoo niet, dan werd het weer New-York en de koude sneeuwstorm En om verslagen te worden haatte zij. Een schaduw verduisterde de glazen deuren. Zij sprong op, ietwat uit het veld geslagen, omdat zij voelde dat de dokter haar misschien gedurende enkele seconden stilletjes had gadegeslagen. En weer was ze boos op zich zelve over het gevoel van dreigend onheil, dat haar overviel. Anders was ze niet zoo zenuw achtig. Wat was hij groot. Dit was haar eerste gedachte, toen hij in de deur opening haar stond op te nemen. Zwaar en plomp van bouw, met onhandige, lang zame bewegingen. Hij had den gebogen rug van den vorscher en z'n huid was don ker en mat, zijn heele zware persoon maakte den indruk van een kamerge leerde. Zijn laag voorhoofd, dat overging in een smallen schedel ,was vreemd plat van vorm. Hij herinnerde Esther aan iets, maar ze wist niet aan wat. Hij stond met ietwat gebogen hoofd met kalm welgevallen haar aan te kijken, zonder een woord te zeggen. Ze kon hem hooren ademen. „Goede middag, miss...." Hij zweeg en zag haar vragend aan. „Mijn naam is Rowe. Ik kwam naar aanleiding van uw advertentie, dokter, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5