m 1Ép V** n KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. toegangsweg, welke een gedeelte is van* den op het provinciaal wegenplan voor-, komenden weg no. 6, lang ongeveer 390 M. te verbeteren, evenals dit is geschieci mét de toegangswegen tot de aanleg plaatsen te Walzoorden, Wolphaartsdijk, Kortgene, Katsche Veer en Kamperland en in uitvoering is te Hoedekenskerke. De werken worden geraamd op f 26.000 waarvan 75 pet. of f 19.500 wordt terug betaald uit het Prov. wegenfonds en f 65000 ten laste der Provincie op de begrooting 1931 is uitgetrokken. Ged. Staten stellen voor tot de verbetering van dien weg te besluiten. Bureau voor Kinderbescherming. Naar aanleiding van het inl hun han den om advies gestelde verzoek, van het bestuur van het Bureau voor Kinder bescherming te Amsterdam oni! subsidie, ofriderschrijven Ged. Staten gaarne, dat deze instelling inderdaad voor velen, ook op het gebied van onderwijs en gezond heidszorg ,van nut ,kan zijtn1, doch zij zijn itfoch van meening ,da.'t daarbij het pro vinciaal belang, in het bijizonlder dat van Zeeland, niet in die male is betrokken1, dat er termen zouden zijn om aan het verzoek te voldoen. De nuttige werking ervan komt uit den aard der zaak voor namelijk ten goede aan de naaste omge ving. Ged. Staten stellen dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Verbetering verbindingen Zeeuwsche en Zuidholland- sche eilanden met Noord- Brabant. Ged. Staten deelen mede dat het tijdj- istip, waarop de thans in uitzicht ge- Stelde verbeteringen op> het veer Zijpe Anna Jacobapolder in werking zullen treden noig lang niet zeker is en dat ook die verbeteringen zelf niet in alliei opzich ten hunne volledige instemming heblben ■Blijkens het verslag van de commissie inzake de verbetering v'an het verteer Ausschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid- Holland en Noord-Brabant, heeft zij zich niet bepaald tot het veer Zijpe—Anna Jacobai, doch in haar onderzoek ook be trokken de verbindingen over en tus schen de Zuid-Hollandsche eilanden eenerzijds en het vasteland van Noord- Brabant anderzijds. Dat de gegeven op- jdrachit zoo ruim gesteld was, juichen Ged. Staten toe, immers, ook en vooral na verbetering van het veer Zijpe—Anna Jacoba zal de behoefte aan een behoor lijke verbinding tusschen Noord-Bralbant en Zuid-Holland zich voor de ingezetenen van Zeeland in steeds stijgender mate doen gevoelen. Dal uit die samenhang der verschillende verbindingen.1 finan- ciei le gevolgtrekkingen worden gemaakt, die voor de financiën van Zeeland niet onbelangrijke gevolgen zullen hebben, kunnen zij aanvaarden, al zal omtrent den uiteindelijken omvang dier verplich tingen nog wel het een en ander nader beschouwd en geregeld dienen te wor den. Waar Het verslag bereids door den druk gemeen goed is geworden, bepalen Ged. Staten zich tot overname van het geen meer in het bijzonder op de veren ZijpeAnna Jacoba en Niimansdorp1 Willemstad betrekking heeft. Wat dit laatste veer betreft voor zooveel als r.ooddg is tot gbed verstand van zaken', gelet op het verband, door de commis sie tusschen deze beide veren gelegd. Ged. Staten wijzen er na deze overname op, dat de commissie het ten zeerste gewensch't noemde, zoo de in het verslag volorgestelde verbeteringen uiterlijk op 1 Jan. 1931 in uitvoering konden komen. Oma. t ook Ged. Staten overtuigd zijn, <ut de voorgestelde veranderingen inder daad verbeteringen beduiden, hebben zij gemeend aan de door de commissie uit gesproken wensch, voor zooverre Zeeland betreft, gevolg te moeten geven,, ook,1 al laat het zich, in het stadium, waarin de zaak thans verteert het is) zelfs nog niet bekend, of de Minister zich met den inhoud van het rapport hieeft vereenigd aanzien, dat van invoering der be oogde verbeteringen op 1 Januari a.s. wel geen sprake zal zijn. Doen Ged. Staten dlan ook het voorstel om, indien ook de overige hierbij betrokken par tijen zich tot medewerking op den grond slag van het rapport bereid verklaren, de besluiten te nemen, die van de zijde der provincie Zeeland noodig zijn, dan beduidt dat allerminst, dat de beoogde maatregelen hunne algeheele en onvoor waardelijke instemming hebben. Het is thans volgens hen niet de plaats en de tijd al hunne bedenkingen in den bree- de op te sommen, doch,, olm1 slechts iets te noemen, indien in den winter voor het veer Zijpe—Anna Jacobia genoegen genomen zal moeten worden met de veerboot Zijpe, dan worden daardoor de voorgestelde verbeteringen, ten deele althans weaerom illusoir gemaakt. En ook de verhoudingen, waarin de kosten van verbetering thans worden omgesla gen over het Rijk en de provinciën Zee land, Noord Brabant en Zuid-Holland zullen alvorens een definitieve regeling lot stand komt, nog wel eens ter degje bezien moge worden. Doch gedachtig aan bet spreekwoord, dat een half ei beter is dan een leege dop, zoomede uit over weging, dat het hier slechts een tijdelijke ^geling voor 3 jaren geldt en de aaji- 'zakelijke verbeteringen bestede gelden in telik geval hun rente zullen blijven af werpen, ock indien later een in onder- deelen afwijkende regeling mocht worden getroffen, terwijl, indien Zeeland een af wijzende houding mocht willen innemen, dit eene wel met zekerheid kan worden gezegd, dat verbetering der beslaande misstanden tot in lengte van jaren on- imogelijk worden gemaakt, vinden Ged. Staten vrijheid, voor te stellen len be hoeve van de verbetering van de vaar tuigen en aanlegplaatsen op genoemde veren voor eenmaal een bedrag beschik baar te stellen van ten hoogste f 15.892 en aan de R. T. M. voor den tijd vafe 3 jaar een jaarlijksche bijdrage toe te ken nen van i' 10.150 in de kosten van ex ploitatie dier veren en ten tweede ofn de regeling van ,het verleenen van een bijdrage voor iederen extravaart tot 1 Augustus 1931 te blijven handhaven of tot zooveel eerder als de nieuwei regeling zal zijn ingevoerd en wel voor 3 vaarten in beide richtingen op weekdagen en een vaart op Zondag. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. Voor de Vrijdagavond ten stadhuize te Middelburg te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, zijn de vol gende voorstellen door het bureau ge daan. Begrooting 1931. Het bureau stelt voor de begrooting voor 1931 vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 15.750 met een post onvoor zien van f 865.87 en een vermoedelijk batig saldo van f 2.000, waarvan de be stemming nader wordt vastgesteld onder goedkeuring van den minister. Kosten telegram-adres en busrecht. ïn de vergadering van 15 Augustus h:eld de kamer het voorstel aan om tot de regeering een verzoek te richten om te komen tot verlaging van de kosten voor een telegram-adres en voor bus recht, aangezien het wenschelijk werd geacht aan onderzoek in te stellen hoe dit in naburige landen is geregeld. Het bureau legt nu een lijst over van de re geling in verschillende landen en daaruit blijkt, dat het recht voor een telegram adres in alle landen, waarover zich het onderzoek heeft uitgestrekt, lager is dan in Nederland, terwijl alleen in Engeland, Denemarken en Finland voor busrecht meer wordt gevraagd. Behalve van deze landen vermeldt de lijst de cijfers van Frankrijk, België ,Duitschland, Noorwe gen, Zweden en Zwitserland. In een en ander vindt het bureau alle aanleiding zijn oorspronkelijk voorstel te handhaven, waarmede de Commissie voor het verkeerswezen zich vereenigt. Hoofdcommissie Normalisatie' Van de Hoofdcommissie voor Norma lisatie in Nederland kwam een bericht in dat zij eenige wijziging heeft gebracht in hare organisatie en werkwijze en dat het in de bedoeling ligt in het vervolg leden te erkennen. De Hoofdcommissie zou het op prijs stellen de Kamer als lid der stichting te mogen beschouwen. De laat ste jarèn droeg de kamer f 25 bij aan de Hoofdcommissie en het lidmaatschap vereischt geliike contributie. Het bureau, gesteund door de commissie van finan ciën stelt voor als lid toe te treden, waardoor uiteraard de vrijwillige bij drage vervalt. Lidmaatschap A.N-W.B- Het bureau legt een schrijven over van den A.N.W.B., toeristenbond voor Ne derland, waarin verzocht wordt, dat de Kamer als buitengewoon lid zal toetre den tegen een contributie van f 25 per jaar. De vele werkzaamheden, die de A.N.W.B. op zich neemt en welke in be doeld schrijven nader uiteengezet wor den, komen zeker ook aan den handel en nijverheid ten zeerste ten goede; men denke er slechts aan, dat steeds meer van automobielen wordt gebruik ge maakt ook voor het vervoer van han delsgoederen. De zoo uitgebreide en juiste bebake- ning van den weg wordt dan ook door belanghebbenden, waaronder zeer velen uit handel en industrie ten zeerste ge waardeerd. Het bureau acht het alles zins op den weg der Kamer liggen in deze een blijk van belangstelling te geven en stelt dan ook voor toe te treden als bui tengewoon lid, met welk voorstel de Commissie voor de financiën zich ver eenigt. Tuinbouw onderwijs. Van de Vereeniging tot Bevordering van het Tuinbouwonderwijs op Schou wen en Duiveland te Haamstede kwam het verzoek in haar eene bijdrage te verleenen van f 100. In verband met de in de vorige vergadering door een der leden bij de behandeling van het voor stel om niet bij te dragen in het finan cieel tekort dezer vereeniging gemaakte opmerking vroeg het bureau de vereeni ging om nadere inlichtingen. Uit het thans overgelegde antwoord blijkt vol gens het bureau zeker voldoende, dat de vrees, dat de Vereeniging den vrijen han del concurrentie aandoet niet gegrond is. Zooals het bureau reeds eerder deed uit komen is de school, die de Vereeniging in het leven heeft geroepen hem zeer symphatiek, het acht goed tuinbouwon derwijs alleszins noodig in een streek, waar de tuinbouw zich steeds in toene- menden bloei mag verheugen. Het bu reau, gesteund door de commissie voor de financiën, stelt dan ook voor de ver eeniging voor 1931 eene bijdrage van f 100 te verleenen. Vliegdienst Schouwen Zierikzee. De heer J. J, Cock te Zierikzee vroeg de Kamer om tot een bedrag van ten hoogste f 5000 bij te dragen in een te vormen garantiefonds in verband met een IK-; ES .-■•rf.-V.Vögïia; - .eveS te* <eVB &o«- yjO Xtf V°<e^eV C vliegdienst Schouwen en Duiveland Rotterdam v.v. Reeds voor dat dit verzoek inkwam was terzake schriftelijk en mondeling over de zaak onderhandeld en was ook het bureau in de gelegenheid geweest nadere inlichtingen te verkrijgen. Hier uit bleek, dat men voornemens is in de omgeving van Haamstede een vliegter rein in te richten, hetwelk als noodlan dingsterrein door den Minister van Wa terstaat zal worden aangewezen. De K .L. M. heeft zich bereid verklaard ge durende het volgende jaar voor eenigen tijd een proefdienst in te richten, door éénmaal per week, op Maandag, ter ge legenheid van de Rotterdamsche markt te vliegen. De K. L. M. vraagt echter hiervoor garantie; is het bureau wel in gelicht f 15.000. De dienst zou ook voor vrachtgoed worden ingericht. Voorloopig is het de bedoeling de passageprijs te bepalen op f 10, retour f 19 en de vracht prijs f 0.10 per K.G. Uit nader door het bureau ook ter plaatse ingewonnen inlichtingen is ge bleken, dat men in het algemeen om trent het welslagen van den voorgeno men dienst ook op Schouwen vrij scep tisch is gestemd. Voor het goederenver voer, ook van de tuinbouwproducten, acht men een vliegdienst geenszins noo dig. Dit vervoer is thans zeer goed door de R. T. M. geregeld. Deze laat dagelijks in den oogsttijd in den namiddag een extra-trein loopen van Burgh naar Zijpe, vanwaar de producten per nachtboot naar Rotterdam worden vervoerd waar zij tijdig genoeg aankomen om des mor gens op de veiling te worden verhandeld. Men mag hierbij ook niet vergeten, dat de tram dagelijks loopt en de vlieg dienst alleen des Maardags zal worden uitgeoefend. Ook het personenvervoer zal, naar men meent, niet zeer belangrijk zijn. Velen van hen toch, die geregeld de Rotterdamsche markt bezoeken, zijn in het bezit van vrijkaarten op de R. T, M„ welke vrijkaarten worden verstrekt in verband met het feit, dat door hen boven een zeker bedrag per jaar aan goe deren wordt verzonden. Het is toch niet wel aan te nemen, dat deze personen, die vrij van de tram gebruik kunnen maken anders dan in zeer bijzondere spoedge vallen, aan den vliegdienst de voorkeur zullen geven. Zeker niet in een tijd als de tegenwoordige, waarin de slechte en wellicht nog verslechterende economi sche toestand van land- en tuinbouw juist den handel doet uitzien naar de goedkoopste wijze van reizen. Tenslotte blijft voor den vliegdienst dan nog het bijzonder vervoer in geval van ijsgang, ziekte-omstandigheden e.d„ doch daar voor alleen is toch geen geregelde dienst te onderhouden. Alles bijeengenomen acht het bureau het dan ook allerminst gerechtvaardigd voor de gedachte luchtverbinding een be trekkelijk groot bedrag, als gevraagd, be schikbaar te stellen. Iets anders zoude het wellicht zijn om voor een klein be drag b.v, 100 tot 200 als blijk van belangstelling in het garantiefonds deel te nemen, doch daar dit in verband met het in totaal benoodigde bedrag van wei nig waarde zou zijn, zou het zeker weinig zin hebben hiertoe te besluiten. Het bu reau stelt dan ook, gesteund door de commissie voor de financiën, voor, op het verzoek afwijzend te beschikken, Overwerkvergunning. Een winkelier binnen het district der Kamer deelde mede, dat hij moeilijkhe den had ondervonden bij het verkrijgen van overwerkvergunning voor het maken van zijn inventaris. In deze opmerking vindt het bureau aanleiding er op te wij zen, dat het opmaken van een inventaris (Iingaz. Med.) in verschillende winkelzaken, die een uit- gebreiden en gedifferentieerden voorraad hebben, zeker veel tijd vereischt. Het is naar de meening van het bureau alleszins gewenscht, dat de inventarisatie in een zoo kort mogelijk tijdsbestek kan ge schieden, aangezien gedurende de opna me het verkochte steeds weer van de reeds opgemaakte lijsten moet worden afgeschreven, hetgeen uiteraard veel last veroorzaakt. Een ruime overwerkvergun ning voor de enkele dagen, waarin het opmaken van den inventaris geschiedt, komt het bureau dan ook in het algemeen zeer gewenscht voor. Waar zeer vele zaken in December inventariseeren, wil het 't bureau voorkomen, dat het nu de tijd is op een en ander de aandacht der bevoegde autoriteiten te vestigen en stelt het voor in bovenstaanden geest aan den directeur-generaal van den arbeid te schrijven. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie voor de Handelsbelangen vereenigt zich met het voorstel, Een dier leden merkt op, dat z. i. het bureau be voegd is deze zaak af te doen. Hij acht het niet juist dergelijke zaken zoo breed op te vatten. Een der andere leden zou zich willen beperken tot een verzoek in het algemeen en geen aanmerking wil len maken op een weigering, waarvan de omstandigheden niet geheel bekend zijn. Het lid, dat de minderheid vormt, vindt het voorbarig op de klacht van één winkelier terstond van leer te trekken. Het komt hem gewenscht voor alvorens zich tot den directeur-generaal van den Arbeid te wenden, het oordeel van meer dere winkeliers te leeren kennen. Economisch instituut voor den Middenstand. Door den Raad van Beheer van de „Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand" is een verzoek ingekomen om het Instituut van jaar tot jaar met een subsidie van 750 te willen steunen. Al hoewel ook het bureau zeker kan toe juichen, dat pogingen worden aangewend de belangen van den middenstand te be vorderen, is toch terstond twijfel gere zen of de opzet van bedoelde stichting wel tot dit doel zal kunnen leiden. Zal de middenstand wel veel nut trekken uit de door dit instituut bedoelde onderzoe kingen? Adressante haalt zelf als voor beeld aan het door de sub-commissie uit de Commissie voor de Economische Po litiek ingestelde onderzoek naar de prijs vorming in het kruideniersbedrijf. Te de zer zake is een zeer uitvoerig rapport sa mengesteld, waarvan de conclusies o.m. zijn dat er in die branche veel te veel zaken zijn, dat de prijspolitiek als het ware tot concurrentie in bepaalde arti kelen uitnoodigt. De meer loonende ar tikelen worden geëntameerd door spe ciaalzaken, agentessen, venters, winke liers in andere branches en het uitvallen van deze meer loonende artikelen maakt het den kruideniers onmogelijk het ge zochte evenwicht te bereiken. Zeer zeker juiste opmerkingen, doch ook zonder een uitgebreid onderzoek gevoelt men dit aan. En nu moge een dergelijk onderzoek wetenschappelijke waarde hebben, welk practisch nut heeft het, wanneer bij het opsommen der gebreken die aan een be paalde branche der winkelbedrijven kle ven, niet tevens middelen worden aan gegeven om deze gebreken te genezen. Nu ligt het in de bedoeling van het nieu we instituut ook voor andere branches dergelijke onderzoekingen te verrichten. Men zal ook voor meerdere van die branches wel tot gelijke of gelijksoortige conclusies komen, conclusies waarvan men meerendeels ook zonder een uitge breid onderzoek het bestaan aanvoelt. Uiteraard brengen dergelijke onderzoe kingen zeer veel kosten mede, kosten, die het bureau, gelet op het z, i. weinig practisch nut van de onderzoekingen, niet gerechtvaardigd voorkomen. Waar uit het bovenstaande wel blijkt, dat het bureau momenteel van het nut van de stichting nog geenszins overtuigd is, kan het nog geen vrijheid vinden voor te stellen het financieel te steunen. Moch nadat de stichting eenigen tijd heeft ge werkt, blijken, dat haar nut werkelijk veel grooter is dan het bureau zich thans kan indenken, dan kan nog altijd onder het oog worden gezien of er termen zijn ook van de zijde der Kamer voor het verleenen eener financieele bijdrage. De meerderheid van de commissie voor de Handelsbelangen vereenigt zich met het voorstel. Een dier leden merkt op, dat er z.i. al voorlichting genoeg is voor handel en industrie. Zijn er bran ches, die behoefte hebben aan meer voorlichting, dan belet niets hen om zelf de hand aan den ploeg te slaan en iets te stichten, wat tot het beoogde doel leidt. Een ander lid heeft een tweetal bezwaren. In de eerste plaats, dat vol gens statuten en reglement de Minister van A., H. en N. een zeer grooten in vloed zal hebben in de voorgestelde stichting en hare wijze van werken, waardoor men den indruk krijgt, dat het een Rijksinstituut is, terwijl anderzijds alles buiten regeering en volksvertegen woordiging omgaat. In de tweede plaats acht dit lid de kosten niet in verhouding te staan tot het practische nut. De gel den zullen voor een groot deel verloren gaan aan salarissen, reis- en verblijf kosten of presentie-gelden, zooals helaas bij zoovele commissies reeds het geval is. De beide andere leden wenschen hun stem over het voorstel vooralsnog voor te behouden. Een dier leden merkt hier bij op, dat het feit, dat zoo vooraan staande personen uit de middenstands beweging het denkbeeld steunen, hem er toe zou brengen ook van de zijde der Kamer belangstelling te toonen door fi- nancieelen steun. Anderzijds zou hij met het voorstel van het Bureau kunnen me degaan, waar het Bureau zelf zegt, dat later, wanneer het nut der stichting mocht blijken, alsnog tot het verleenen van financieelen steun kan worden over gegaan. Winkelweek Kloetinge. Van de Winkelweekcommissie te Kloetinge kwam een verzoek in om een bijdrage van f 30 voor een ter plaatse in November a.s. te houden winkelweek. Reeds in zijn voorstel van 20 Augs. j.l. betreffende een dergelijk verzoek van de Vereenigingen „Handelsbelangen" en „de Hanze" te Goes, deed het Bureau uitkomen, dat het op den duur noodza kelijk is, dat de Kamer zich gaat beper ken in het beschikbaar stellen van gel den voor winkelweken en dergelijken, en dit nog temeer, waar de consequen tie medebrengt, dat, wanneer voor de eene gemeente een gunstige beslissing is genomen, voor een andere gemeente het verzoek niet kan worden afgewezen. Dit voorstel werd evenals een dergelijk voorstel van gelijken datum ten behoe ve van een etalage-wedstrijd te 's-Hee- renhoek aangenomen met slechts de stemmen van enkele leden tegen. De consequentie brengt dan ook zeker me de, nu niet geheel afwijzend te staan tegenover het verzoek uit Kloetinge, al is het Bureau tevens van oordeel, dat bij de zich steeds talrijker herhalende verzoeken om bijdragen voor winkelwe ken en dergelijken beperking in de grootte van de te verleenen bedragen beslist noodzakelijk is. Het Bureau stelt voor een bedrag van f 20 toe te staan. Heden viert ds. W. C. Ort, Ned. Herv. predikant te Spankeren, zijn zil veren ambtsjubileum. Van 4 Dec. 1911—'13 stond hij te Aar denburg, toen vertrok hij naar Pa ramaribo en in 1921 teerde hij met ver lof in Nederland terug. Den 7en Augus tus van laatst genoemd jaar deed hij zijn intrede te Borculo. In 1923 ontving ds. Ort eervol ontslag en pensioen als predikant van Paramaribo. Toen in 1927 zijn oude gemeente Spankeren een be roep op hem uitbracht, werd dit a,amr 'genomen en den 24sten Juli 1927 ver bond de jubilaris zich wederom aa(n haar. Schilderijendiefstal te Antwerpen, De Antwerpsche correspondent der Maasbode schrijft: Te Antwerpen is een groote schil derijendiefstal geconstateerd ten huize van mevr. wed. Marien in de Korte Leemstraat. De ontvreemdingen moeten gebeurd zijn van het begin des jaars tot nu toe. Onder de talrijke gestolen wer ken, zouden er niet minder dan 4 Rem- brandts zijn n.L: de Les van de Bijbel, Portret van een Nederlandsch magistraat, Sint Jeronimus in gebed en St. Pieter in de gevangenis. Verder zijn er verdwenen drie werken van Rubens, een van Dyck, een Breughel, een Teniers, een Devos, een Berchem, een van der Helst. Het stamhuis der Beethovens. Ondanks hevig protest van verschillen de zijden, is het stamhuis der Beetho vens, dat te Mechelen stond, afgebroken aldus de Blrusselsche correspondent der Maasbode. I:n deze eenvoudige woning hebben drie Beethovens-generaties ge leefd: le Cornelius van Beethoven (1630-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 7