OEERSTE KW. .©VOLLE MAAN ZEELAND WEERBERICHT etc. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 29 OCT.—5 NOV. DES AVONDS TE 8 UUR M. T. !3 ZUID L. was niet hartelijk; het afscheid van mr Patijn had er gelijkenis mede. Over den Groningschen tijd van den nieuwen burgemeester hebben wij wei nig vernomen. Maar dit weten wij we met zekerheid: ook daar heeft hij zich niet bemind weten te maken. Ook daar viel zijn autocratische wijze van optre den en zijn gebrek aan tact en soepel heid op, alhoewel niet in die mate als in Brummen. Dit neemt niet weg, dat de nieuwe burgemeester veel en velerlei goed werk heeft verricht. Hij is zeer bekwaam, een goed spreker en een handig debater, Hij is vrij moeilijk van zijn standpunt a: te brengen; als voorzitter van de raads vergadering geeft hij blijk van vaardig heid en beslistheid van optreden. Wij hebben dus op grond van een en ander geen reden, om ons over deze keuze der regeering te verheugen. Stellig heeft de nieuw benoemde vele antece denten, welke hem voor het moeilijk ambt in aanmerking doen komen. Maar wij hadden hier liever een persoonlijk heid gezien, die in staat zou zijn geweest als burgervader populair te worden in den besten zin van het woord. De regeering stond hier voor een zeer moeilijke keuze, dat erkennen wij. Be langrijke moeilijkheden konden door de benoeming van jhr. Bosch overwonnen worden. Hij is zeer vermogend in het bezit van vele gronden in de gemeente Brummen en heeft relaties in kringen, welke aan het Hof plegen te komen en dergelijke meer. Hij behoort tot een oude liberale Groningsche familie." Gevaarlijk argument. Onder bovenstaand opschrift lezen wij in de (c.h.) „Nederlander": In de Tweede Kamer is een en ander maal herinnerd aan een uitspraak van dr. Albert Schweitzer over Zwitserland en den wereldoorlog. Hij is namelijk overtuigd, dat dit land door zijn leger buiten den wereldbrand is gehouden en als een vredes-eiland in den oorlogs oceaan werd bewaard. Dus moet het niet ontwapenen; en dat wel juist tot behoud van den vrede. „Het Volk" erkent ten volle de vele en uitnemende verdiensten van Schweit zer op tal van gebieden. Doch inzake bewapening en ontwapening wijst het zijn autoriteit af. „Deze voortreffelijke staat van dienst stempelt prof. Schweitzer ech ter nóch tot. staatsman, nóch tot mi litair deskundige. Wij zijn gaarne be reid te luisteren naar zijn gezagheb bend woord op de terreinen, die tot zijn uitgestrekte bevoegdheden behoo- ren. Maar wanneer hij vertelt, dat Zwitserland door zijn weermacht bui ten den oorlog is gehouden, dan wordt zulk een uitspraak in geen enkel op zicht gedekt door de autoriteit, die de naam Schweitzer op ander gebied heeft." De laatste zinsnede is juist. Dat ie mand een uitmuntend Bach-kenner is, stempelt hem niet tot militair deskundi ge. Natuurlijk niet. Maar heeft het Volk er zich wel rekenschap van gegeven, welk een gevaarlijke redeneering het niettemin opzet? Over ontwapening, be veiliging van grenzen, bewaren van een volk mogen slechts mee praten staats lieden en militaire deskundigen. Fiat. Hoeveel staatslieden en militaire des kundigen waren er onder degenen, die gewerkt hebben voor het anti-vloot- manifest der S. D. A. P. of voor dat van „Kerk en Vrede"? Indien de maatstaf van Het Volk mag worden aangelegd er is inderdaad iets vóór te zeggen in welk licht komt dan de petitionnement-actie te staan? WALCHEREN. Gemeenteraad van Vrouwenpolder. VROUWENPOLDER. Dinsdagochtend hield de Raad onder voorzitterschap van den Burgemeester, eene openbare ver gadering, waarin alle leden, uitgezonderd de heer Arendse, aanwezig wareen. De mededeelingen en de sedert de vorige vergadering ingekomen sltukken werden allen" voor kennisgeving aangeno men!. De Voorzitter deelde mede, dat hij zich overeenkomstig de 'hem d»or den 'Raad gegeven opdracht, met den heer de Visser W'n verbinding heeft gesteld pmtrent de exploitatie van een zandput 'gelegen op een ,aa!n den heer de Visser toebehoorend perceel vroongrond in de afdeeling Vrouwenpolder en dat de heer de Visser hem1 gezeigd heeft zelf de ex ploitatie van dien zandpuit ter hand te nemen en dat hij niet genegen is bedoeld stuk grond voor dat doel a,an de gemeen te te verknopen, o,ok deelde! de heer de Visser mede, dat van a? heden zand uit den zandput nabij den voormialigen molen door belanghebbenden kan wor den betrokken. Bij de rondvraag werden door de heer Langebeeke inlichtingen gevraagd omtrent aansluiting der gemeen te bij de Vereenigingi voor Nederlandsche gemeenten, waarop de Voorzitter de heer Langebeeke antwoordde, dat een voor stel tot aansluiting bij die vereenigling 2 miaal door den Raad is verworpen op grond dat de contributie te hoog is. De heer Kesteloo wijst op den slech ten toestand van den bijbouw aan de woning B; no. 10 in de afd. Gaping© en geeft in overweging daar naar te laten omizien, daar die toestand zeer gevaar lijk is voor passeerende personen. De Voorzitter zegde den heer Kesteloo Joe, dat hij er naai- zal laten omzien. De heer Ehhgemanse vroeg1 inlichtin gen omtrent het gebruik van het door .de gemeente aangekochte percel grond aan den Gapingschen weg, dat stuk grond is z.i. aangekocht om daarvan een zand put te doen maken en stelde nu de vra,ag of daaruit zand door belanghebbenden kan worden verkregen. De Voorzitter zeide dat hieromtrent nog igeen besluit is genomen. Spreker is vjan oordeel dat het uit bedoeld stuk grond kpmende ziand niet gebruikt moet worden voor de voetpaden voor dat doel is men z.i. beter niet sin tels of grind. De heer Dingemanse zegt daL als men een zandput in de onmiddel lijke nabijheid heeft, het z.i. wel'erg is de inwoners van Gapinge dan naar Vrouwe polder te zenden. Spreker is van oor deel dat het stuk grond is aangekocht om ten gerieve van de inwoners van Gapinge te worden geëxploiteerd, het is niet zijn doel het zand gratis Jjjochl te gen den kostenden prijs, voor belang hebbenden beschikbaar te steilten. De Voorzitter was van meening eerst tegen het voorjaar met de exploitatie te be ginnen. De heer Mesu is van oordeel, dat als het zand pas geschoten is, het niet dadelijk voor het gebruik gereed is het moet z.i. eerst besterven. De heer Langebeeke zegt dat zulks niet geeft, dit zand is beter dan duinzand. De Voor zitter stelt de vraag of het zand ook voor de gemeentelijke voetpaden móet worden gebruikt hij is er voor dat die paden met grind of sintels worden bewerkt. De heer Kesteloo verkljaarde in dit opzicht ge heel aan de zijde van den heer Dinge manse te staan. Spreker voelt er veel voor dat het zand zoo spoedig mogelijk beschikbaar wordt gesteld, voor dat doel is z.i. het stuk grond aangekocht, terwijl het er z.i. ook niet op aan komt voor welk doel het zand wordt gebruikt, het stuk grond is z.i. gtekjocht om de gemeen- Ifenairen aan zand te helpen, dat (zij noodig hebben. De heer Maas zegt dat hij van oordeel is dat zoo er zand noodig is, het ook verstrekt moet worden voor dat doel heeft z.i. den aankoop van he} perceel grond pljaats gehad. De Voorzit ter zegt dat hem nog nim'mer door woord of geschrift gebleken is, dat men zand uit den zandput te Gapinge verlangde. De heer Kesteloo zegt, dat reeds verschillen de personen aan hem hebben gevraagd wanneer zand uit bedoelden put beschik baar zal worden gesteld, hetgeen ook de heeren Langebeeke en Dingemanse toe stemmen. De voorzitter deelt mede, dat hij last zal geven om den zandput voor het gebruik gereed te makten en dat hij de verdere exploitatie van dien zand put met «B. en Wi. zal bespreken. Voorts wordt in beginsel besloten voor dit jaar tot 1 Januari de prijs van het zand vast te stellen op f 0.50 het voer. Door den heer Dingemanse wordt tevens nog in overweging gegeven, voor, nieuw1 aan te leggen wegen reductie op elk voer zand toe te staan. De Voorzitter zegt den heer Dingemanse toe, dat zulks door B. en Wj. zal worden overwogen. (De heer Dingemanse vraagt ook inlichtingen omtrent de voltooiing van het aangelegde voetpad in den z.g.n. nieuwen zandweg De voorzitter zegt dfrt het nog te leggen gedeelte Vjan bedoeld voetpad nog niet is voltooid, een en cinder in verband met toekom'stige plannen van wegsverhar- ding, als zulks nog plaats vindt, dan moet bedoeld voetpad toch verdwijnen en worden er z.i. kosten voor niets ge maakt, zoodat hij met de voltooiing van het voetpad nog wat zal wachten. ZUID-BEVELAND. WOLPHAARTSDIJK. Maandagnamid dag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Een verzoek van de vereeniging ter behartiging van de belangen van zenuw- en zielsziekten om toe te treden als lid of donateur dezer vereeniging op een contributie van ƒ50 per jaar, werd met alg. stemmen afgewe zen. Van het bestuur van de P.Z.E.M. was bericht ontvangen dat het getal aan sluitingen op 15 Sept. j.l. 41 pet. be draagt. De voormalige onderwijzerswoning te Oud-Sabbinge werd onderhands ver huurd aan het hoofd der openbare school aldaar voor de som van 250 per jaar. Op 'n verzoek om gebruikmaking van een lokaal van een der openbare scholen tot het geven van tuinbouwonderwijs, werd met alg. stemmen gunstig beschikt. Een zelfde verzoek van de fluitclub werd met alg. stemmen afgewezen. Vastgesteld werd met alg, stemmen de jaarwedden en pensioengrondslagen van den burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand. Herbenoemd werd als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer A. Heijns en benoemd als nieuwe leden wegens uitbreiding van het leden tal van dit college van 3 op 5, de heeren D. Vleugel en M. Kloosterman. Het voor stel van B. en W. om over te gaan tot het vaststellen van straatnamen en het plaatsen van bordjes met aanduiding dier namen, een en ander begroot op 60, kon bij de leden geen meerderheid vin den. Het voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór het voorstel de beide wethouders. Op een crediet-aanvrage voor een drooginrichting der brandspuitslangen, groot pl.m. 185, werd na eenige bespre king gunstig beschikt. De gemeentebegrooting 1931 werd vastgesteld op 68.685. Met alg, stem men werd besloten ontheffing aan te vra gen van art. 195 L. O, wet 1920. Na langdurige bespreking werd met 4 tegen 3 stemmen besloten afwijzend te beschikken op een aanvraag van gelden 29 October. Barometerstanden. Hoogste769.8 te La Coruna. Laagste: 739.te Röst. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van gisteren morgen tot heden middag 12 u. Hoogste: 53 gr. Laagste: 49 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I Zwakke tot matige Wi. tot Z.'-W. wind Nevelig tot zwaar bewolkt. Waarschijn lijk eenige regen. Weinig verandering in [temperatuur. Donderdag 30 October. Zon op 6.53; onder 4.j34. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en! voertuigen 5.04. Maan op 2.54 nan.; onder 11.36 n.m Volle maan 6 November. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Donderdag 30 Oct. 7.20 20.14 Vrgdag 31 8 49 21.39 Saterdag 1 Nov. 10.05 22 46 bondag 2 11.— 23 27 baandag 3 11.42 Jinsdag 4 0.04 12.13 Woensdag 5. 0 33 12 41 ting van een plaatsje en het uitgeven van los land in pacht, omdat de som van 4000 per H.A., nu alom de grondprijzen dalende zijn, te hoog werd geacht. Vóór de aanvraag de beide wethouders en de ïeer Luikenaard. Bij de rondvraag vestigt de heer Over- jeeke de aandacht van den voorzitter op het groot aantal straatventers, die het soms de menschen lastig maken in het opdringen van hun waren. De voorzitter zeide toe van deze opmerking nota te zullen nemen. Na een opmerking van den heer Van Strien, waarin spreker be toogt dat de begraafplaatsen er slordig uitzien, zegden B. en W. toe het gras nog te laten afmaaien. De voorzitter deed nog eenige mededeelingen omtrent de gaslevering van de gemeente Goes. Onder de pachters der gronden van iet Burgerlijk Armbestuur alhier circu- eert een adres, inhoudende het verzoek ;ot vermindering der pachtprijzen, met iet oog op de slechte uitkomsten van den landbouw. KRUININGEN. Maandagavond verga derde de Gemeenteraad. Na opening door Burgemeester Elenbaas werd de ïeer J. Polderman, na het afleggen der vereischte eeden als raadslid geïnstal- eerd, zoodat de vergadering thans vol tallig was. Aan de orde was behandeling en vast stelling der gemeenterekening over 1931. Het Gasbedrijf werd door meerdere .eden besproken en de leden der Gas- commissie op het hart gebonden deze zaak zorgvuldig te behartigen. Een voorstel om de subsidie voor de burgerwacht te schrappen werd verwor pen met 6 tegen 5 stemmen. Een verzoek was ingekomen om 25 a 30 pet. vermindering van pacht over 1931. De Voorzitter zegt, dat met het 3. Armbestuur overleg gepleegd zal worden wat te doen, ook met de pach ten van dit bestuur, om een lijn te trekken. Bij den post f 2500 onderhoud straten en pleinen, willen de heeien Witte en Sinke verbetering in Welhoek, terwijl e heer Minnaar voorstelt f 1000 liervan te nemen en te brengen bij den post onvoorzien, als reserve voor ma- aise tekorten. Met 6 tegen 5 st. wordt dit laatste be- 6 tegen 5 stemmen wordt dit laatste be sloten, terwijl voor verbetering bij Wel- ïoek f 300 wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Na eenige bespreking worden de sala rissen der helpsters aan de bewaarschool elk met f 50 verhoogd zulks met alge- meene stemmen. De post gem. geneeskundige van j' 700 is verhoogd met f 300 voor het op gedragen toezicht op de scholen en de inrichting van een spreeklokaal te Hans- weert, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij den post subsidie autodienst Vlake, zegt de heer Dek dat de ondernemer niet altijd met zijn grooten wagen rijdt. Je Voorzitter zegt, dat dit niet noodzakelijk is als hij er geen misbruik van maakt. De heer Bur kink zal tegen de be grooting stemmen omdat het hoofdstuk oelastingen niet naar zijn zin is geregeld. Ook de heer Witte verklaart zich in dien geest. De heeren Francoysen de Voor zitter meenen, dat het niet aangaat om als men iets in de begrooting heeft, dat niet naar zijn genoegen is, tegen de geheele begrooting te stemmen. Met 9 tegen 2 stemmen wordt de be grooting vastgesteld met een inkomst en uitgaaf van f 163.843 en een post van on voorzien van f 2.043. De heer v. d. Straaten vraagt nog om bordjes bij de School te Hansweert LAATSTE KWARTIER NIEUWE MAAN' VENUS MARS JUPITER SATURNUS Den 29en staat de Maan midden 'i den Steenbok, dan groeit zij aan tot Volle Maan, onderwijl zich in de richting van den Stier voortbewe gende. In het N.O. komen de Tweelin gen, Castor en Pollux te voorschijn; Castor is de Noordelijkste van de twee. door het bestuur van Eigen Erf tot stich- met „langzaam rijden". ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. Zondagvoormiddag Meld de R.-K. Bouwvereeniging een al- gemeene vergadering. Besproken werd een ingekomen! schrij ven van den gemeenteraad, waaruit feleek, dat de raad geneugten blijkt in principe mede te werken tot het verlee nen van eett Concessie aan de vereeni ging tot bouwen. Naar aanleiding van dit schrijven stel de het bestuur voor eveneens in principe te besluiten om tot bouwen over te gaan van een tiental arbeiderswoningen in de kom dezer 'gemeente en een vijftal in de jvijlc de Zandstraat. Na breedvoerige discusiëen nam de vergadering een besluit overeenkomstig het bestuursvoorstel, waarbij echter de districtie werd bepaald, dat eventueel dte huur niet hooger zal mogen zijn, dan gulden per woning. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BRESKENS. Maandag 3 Nov. a.s. geeft e Nederlandsche Blindenbond in het ge- jouw „Sumajo" alhier een propaganda- kunstavond. Medewerking verleenen de heeren Herman Bresser, bariton, te Arn hem; Cor Verlinden, pianist, te Vlissin- gen, en Henry van den Heuvel, declama tor, te Utrecht. Het comité van voorbereiding bestaat uit: mevr. Ramaker; mej. M. van Melle; zuster A. IJzenbrant; ds. A. Keers; dr. J. Broodman, arts; D. H. van Zuijen, bur gemeester; Iz. Cappon, wethouder; P. Notebaart, lid van den raad, en Joh. Ie Bleu. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De volgende stukken voor de a.s. zit ting der Staten van Zeeland zijn thans in druk verschenen: Weg Aardenburg Belgische grens. In 1860 werd aan A. B. Capreau te IJzendijke, concessionaris voor een tijd vak van 80 jaar, van de tolheffing op den weg van Aardenburg naar de Belgische grens een renteloos voorschot toegekend van f 12.000, voor de bestrating van dien weg loopende in de richting Middelburg (België). Voor zekerheid van de terug betaling en het behoorlijk onderhoud van den weg, werd aanvankelijk een groot boekinschrijving en later een hypotheek verleend. Thans is sedert 1909 wed Cop- pensde Jonghe te Eede tot concessio- naresse benoemd en is zij met het on derhoud van den weg belast. Het rente loos voorschot is reeds geheel terugbe taald. Inmiddels is een hypothecaire in schrijving groot f 6000 op enkele percee- len van wijlen C. A. Capreau blijven rusten, waarvan enkele zijn verkocht aan de provincie en aan de N.V. „Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij". Ged. Staten stellen op ver zoek van de erfgenamen van mevrouw weduwe C, A. Capreau-Weinhagen en de directie der genoemde N.V. voor hun machtiging te verleenen tot royement van deze hypothecaire inschrijving mede te werken. Bijdrage kosten herstel Raadhuis te Veere, Het raadhuis der eens zoo bloeiende handelsstad Veere verkeert in een toe stand van verval. Hetgeen in tijden van welvaart en rijkdom - werd opgetrokken als uiting van burgertrots en gemeen schapszin, legt thans, onder zoo geheel gewijzigde omstandigheden, op de ge meente zware en door haar welhaast niet te dragen lasten. Wordt hier niet tijdig ingegrepen, dan laat het zich aan zien, dat het raadhuis van Veere, als voorbeeld van den hoogen bloei van het handwerk in vervlogen tijden ook ver buiten de landsgrenzen bekend, ten on dergang is gedoemd. De regeering heeft dit ook ingezien, en heeft als eerste termijn in kosten va» herstel, die globaal op f 100.000 worden geraamd, teen bedrag van f 10.000 uitge trokken. De medewerking van het Rijk is evenwel niet verzekerd, zoolang ook niet zoowel de gemeente, als de Provin cie naar de mate van haar krachten haar aandeel bijdragen. Ged. Staten stellen voor de provinciale bijdrage te bepalen op f 10.000 en wel f 4000 in 1931, waar mede in verband de post „Subsidiën voor herstelling van monumentale ge bouwen" op de begrooting 1931 is ver hoogd van f 5000 op f 10.000. De overige f 6000 stellen Ged. Staten voor over de volgende jaren te verdeelen, in verband met andere bereids toegekende of nog toe te kennen bijdragen, evenwel met dien verstande, dat de geheele bijdrage uiterlijk na de beëindiging van het dienst jaar 1934 zal zijn uitgekeerd. Ten slotte deelen Ged. Staten nog mede, dat het in hun voornemen ligt om genoemde begrootingspost ook in de volgende jaren op f 10.000 te ramen, Reglement wegen en voetpaden. Ter overweging van de daaromtrent in de afdeelingen gemaakte opmerkingen namen Ged. Staten in de vergadering van 15 Juli j.l. het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voet paden in Zeeland terug. Het resultaat van het ingestelde on derzoek is dat Ged. Staten gezien de op merking omtrent het geringe verschil tusschen de minimumhoogte der stroom- geleidingen en de maximumhoogte van voertuig of lading onderscheidenlijk 4 M. en 3.80 M„ ook al treft het alleen on beschermde geleidingen met lage span ning, geen bezwaar hebben het verschil met 10 c.M. te vergrooten en dus in plaats van 3.80 te lezen 3.70 M. Bij Ged. Staten bestaat geen bezwaar om het hooren van Burg. en Weth. ook voor te schrijven ten aanzien van den aanleg van sterkstroomgeleidinen en om in art. 86 tusschen de woorden ijs en sneeuw ook ijzel in te lasschen. Weg St. Jansteen—Koewacht, Het gemeentebestuur~van St. Jansteen verzoekt om toekenning van een rente loos voorschot van f 64.300 krachtens het Tertiairewegenbesluit voor de gedeelte lijke verbetering van de Wilhelmina- straat. Het te verbeteren wegvak, ter lengte van 2.1 K.M., maakt deel uit van de 7.86 K.M. lange verbinding St. An- driesSt, Jansteen, welke in 1892 be- keid werd. De keien der oorspronkelijke verhar ding en de later ter herstelling daarvan gelegde zijn thans zóózeer versleten, dat zij voor keibaan niet meer bruikbaar zijn. Ged. Staten kunnen zich met het plan en de begrooting vereenigen, maar meenen dat, met het oog op het dage- lijksch toezicht op de uitvoering van het werk, 'het bedrag ware af te ronden tot f 65.000. In den onderhoudsplicht, thans berustende bij de gemeente St. Janssteen, komt door bovengenoemde verbetering geene verandering. Toegangsweg Steiger Stavenisse. Naar den Nieuwen steiger te Stave nisse, welke eerlang in gebruik genomen zal kunnen worden, leidt thans een weg, welke in onvoldoenden toestand ver keert, waardoor de aanlegplaats niet ten volle tot haar recht zal komen. Het komt Ged. Staten gewenscht voor dezen bij de Provincie in onderhoud zijndeti

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6