KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. LANDBOUW. BURGERLJKE STAND. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AFLOOP AANBESTEDINGEN MARKTBERICHTEN. BEURSTHERMOMETER. propjaganda-kunstavond houden. Voor de namen der medewerkenden zie men onder Breskens. Gemeenteraad van Aardenburg. AARDENBURG. Ter behandeling van het voorstel van B. en W. om aan te sluiten bij het nieuwe plan der Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding, kwam de ge meenteraad Dinsdagmiddag in voltallige zitting bijeen, Na voorlezing der notulen, las de voor zitter het antwoord van B, en W, voor op de, door ons reeds eerder vermelde, door mevr, Ancion aan B. en W, ge stelde vragen. Gezien den korten tijd, tusschen de indiening en de vergadering, hadden B. en W. geen voldoenden tijd voor studie en onderzoek. Bovendien merken B, en W. op, dat het hun meer gewenscht voorkwam, dat deze vragen waren gesteld vóór de vergadering van 20 Oct. j.l,, op welke vergadering B. en W. meenden te mogen veronderstellen, dat er door de leden van den raad vol doende studie over de te behandelen on derwerpen was gemaakt. Toch wil het college, voor zoover dit thans mogelijk is, gaarne jnog een en ander toelichten en beantwoorden. Antwoord op vraag 1. Cijfers en data ontbreken thans B. en W., wel meenen zij te mogen opmerken, dat er in de droge jaren herhaaldelijk van watergebrek ge sproken kon worden. Dat zulks niet gun stig werkte op den hygiënischen toestand in de gemeente, volgt uit den aard der zaak, B. en W, verwijzen den Raad daar om naar het advies van den gemeente geneesheer. Antwoord op vraag 2, Het advies van den gemeente-geneesheer wordt hierbij overgelegd. Antwoord op vraag 3. Zie antwoord onder vraag 3. Antwoord op vraag 4. Naar een en ander is geïnformeerd bij het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening, welk advies bij de stukken is gevoegd. Antwoord op vraag 5. Met absolute zekerheid valt er nooit veel te zeggen. B. en W. verwachten evenals bij andere door bovenbedoeld bureau reeds gelegde waterleidingen, hier ook een normaal verloop der zaken. Antwoord op vraag 6. Ja, B. en W. meenen te mogen veronderstellen, dat waterleiding ook o.a. mogelijkheden tot industrie opent. Antwoord op vraag 7. Naar aanleiding van deze vraag, willen B. en W. er den Raad attent op maken, dat niet B, en W„ maar de Raad te dezer zake de be slissing neemt; voor zooveel deze vraag het college mocht aangaan, kan deze be vestigend worden beantwoord. Daarna deed de voorzitter voor lezing van het advies van den gemeente arts, dr. J. de Hullu, dat hierop neer komt, dat er in de laatste 10 jaar twee keer een periode van lange droogte is geweest, waarin zich twee gevallen voor deden die aan dysenterie deden denken. Voorschriften om voorloopig geen onge kookt water te drinken, hebben toen misschien erger voorkomen. Herhaalde lijk kwamen in dien tijd darmbezwaren voor. De hygiënische verzorging van li chaam, woning en straat lieten in dien tijd veel te wenschen over (schuurverbod) De cholera epidemie was ontstaan ten gevolge van het gebruik van ongefilterd Elbewater als aanvoerbron voor de wa terleiding; bij goed ingerichte bacteri- eele controle kan zulks niet voorkomen. Het advies van het Rijksdrinkwater- bureau hield in, dat het buizennet in Z. Vlaanderen zoodanig is berekend, dat in den tijd van het hoogste waterverbruik over 30 jaren, een hoeveelheid water van 18 M.3 per uur onder een druk van 18 a 20 M. boven het terrein, aan het bui zennet kan' worden onttrokken. Deze hoeveelheid stelt in staat, om een brand met twee slangen op de waterleiding di rect aan te tasten. Voor enkele uitloo- pers is deze hoeveelheid beperkt tot 9 M.3 De geprojecteerde leiding naar Aar denburg is in staat gedurende een lange reeks van jaren 1000 L. per minuut te leveren, waarbij de druk tot maaiveld hoogte wordt teruggebracht. Bij deze be rekening is er van uitgegaan, dat ook Sluis aansluit. Na 25 jaren zal deze hoe veelheid eenigszins terugloopen indien het buizennet niet wordt verzwaard. Vervolgens ging de raad over tot be spreking. Mevr. Ancion vindt het antwoord van den gemeente-geneesheer niet af doende, evenmin als het antwoord van B. en W. De voorzitter zegt, dat B. en W, toch hun uiterste best hebben gedaan om de vragen te beantwoorden. Mevr. Ancion zegt, dat de gemeen te-arts zich niet beslist uitspreekt over de noodzakelijkheid eener waterleiding. Als, in verband met den hygiënischen toestand der gemeente, zoo dringend wa tervoorziening noodig was, meent ze, dat het op zijn weg zou liggen B. en W. op het gevaar van slecht drinkwater te wij zen. De voorzitter zegt, dat aan dr. de Hullu nooit in dezen om advies is gevraagd. De heer C a t s m a n zegt, dat als men redeneert als mevr. Ancion, men eerst 'n epidemie zou moeten hebben, om na te gaan of het water hier slecht is. Op de vraag van mevr. Ancion, of het Rijks drinkwaterbureau durft garandee ren, dat er steeds voldoende water zal wezen, zegt de voorzitter, dat deze motieven ongegrond zijn, en slechts dien den als actiemotïeven van de tegenstan ders uit O. Zeeuwsch-Vlaanderen. Mevr, Ancion, die zegt de voordee- len van drinkwaterleiding te kennen, en zij is er ook voorstandster van, voor zich zelf acht ze de tarieven te hoog, reeds thans, zal dat later ook zoo blijven, ook in verband met de slechte tijden in het vooruitzicht. Ze vraagt welk bedrag de gemeente per jaar zal moeten opbrengen. Ze dacht ongeveer evenveel als de op brengst der inkomstenbelasting. De voorzitter zegt, dat ieder, die kan aantoonen, dat zijn drinkwater geen, voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevat, niet verplicht kan worden tot aan sluiting. Waar blijft echter, vraagt mevr, An cion, de beloofde soepele toepassing van B. en W„ als een strenge bacterio loog het water onderzoeken moet? De voorzitter schat de opbrengst voor Aardenburg op 6 a 7 duizend gul den per jaar, als de aansluitingen nor maal zijn. De heer Hollebrand zegt, dat de tarieven niet hoog zijn, zelfs voor deze streek aan den lagen kant, Hij wijst op de uitgaven, die arbeiders, in droge pe riodes, voor hun watervoorziening moe ten doen. Hij is van oordeel, dat er nog wel een of andere industrie kan geopend worden, als gevolg van goed en steeds overvloedig water. De heer C a t s m a n sluit zich volko men bij den heer Hollebrand aan, en wijst ook op het onderhoud, dat de ar beiders aan hun regenbak en andere wa tervoorziening hebben. Hij zegt, dat door de tegenstanders groote getallen ge noemd worden, die op niets berusten. Hij legt er verder den nadruk op, dat de aansluiting niets kost, alleen het ko peren kraantje in de gang moet betaald worden; verder absoluut niets. Hij noemt verder prijzen van watertarieven elders, waaruit blijkt, dat alle hooger zijn dan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Mevr. v, d, Broecke zegt, dat alles wat thans te berde gebracht wordt, een herhaling is van wat vroeger reeds in den raad is besproken, en stelt voor om tot stemming over te gaan. Mevr. Ancion vraagt of er nog plan nen zijn voor een rioleering, doch de voorzitter zegt dat die niet bestaan. De garantie bedraagt voor deze gemeen te 200.000 en die moet 3 aandeelen a 100 nemen. Hij stelt voor de debatten te sluiten en gaat tot stemming over. Vóór stemden mevr, v, d. Broecke en de heeren Catsman, Hollebrand en Van der Hooft. De laatste motiveerde zijn stem aldus, dat hij niet op zijn geweten durft te nemen, dat de pas wordt afgesneden voor de totstandkoming van een zoo groot streekbelang als een goede drink waterleiding is. Het voorstel van B. en W. werd dus aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. In verband met aanschaffing van een motorspuit, deelt de voorzitter mede, dat nog is ingekomen een aanbieding van de firma v. d. Ploeg voor 2050, een van de firma v. d. Berge voor 2700, en van den heer Bikkers voor 2035. B. en W. stellen voor deze laatste aan te schaffen. De totaalkosten bedragen compleet met nog extra slangen, regen jassen en kappen voor de manschappen, welk bedrag te krijgen is uit het batig slot over 1929, De heer Hollebrand vraagt of er reeds officieeel overleg plaats had met St. Kruis en Eede om met deze gemeen ten een overeenkomst te sluiten in zake medegebruik der spuit. De voorzit ter zegt dat dit zal geschieden. Mevr. Ancion vraagt, waarom zoo'n haast met de spuit gemaakt wordt, vóór er voldoende water is. De voorzitter zegt dat er al zoo lang met een spuit van het jaar nul ge werkt is. Ieder die telkenjare de beproe ving van dit toestel ziet, zal er van over tuigd zijn, dat hiermede niet veel is uit te voeren, B. en W. wilden den brand- bluschdienst reorganiseeren. Met de nieuwe spuit is 5 a 6 man voldoende. Voor de oude waren er 60 a 80. Ook dit voorstel werd met dezelfde vier stemmen aangenomen. Aan mevr. Ancion antwoordt de v o o r- z i 11 e r nog bij de rondvraag, dat er waarschuwingsborden voor de R. K. meisjesschool besteld zijn, tegelijk met nummerbordjes voor de nieuwe huisnum mering. INSPECTEUR-GENERAAL SPOOR- EN TRAMWEGEN. ■Bij Kon. besluit is meL inga rug van 1 Jan. 1931 aan ir. J. J. Stieltjes op zjjn verzoek eervol ontsljag verleend als in- ryreeteuir-generaal der spoor- en tram wegen met dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten een reeks van jaren den lande bewezen en is als zijn opvolger benoemd ir. Th. M. B. van Marle te Haarlem. SPEENHOFF WEER TERUG. De bekende dichter-zanger Speenhoff, is met zijn echtgenoote en dochter met de „Johan van Oldenharneveldt" van de Indische tournée teruggekeerd. Wegens voortdurende ziekte van ds. B. van den Berg, predikant bij de Chr. Geref. Kerk van Maassluis, heeft deze tegen 1 Januari eervol emeritaat ver kregen. Hij diende o.|a. v;an 1911 tot 1915 de gemeente Vlissingen. Ned. Herv. Kerk, Ds. J. H. Buinink te Rheden is beroe pen te Rotterdam. Ds. Buinink werd in 1912 oandidaat en in 1913 predikant te 's H e er e n hho ek, in 1921 te Meppél, en is sedert 14 November 1926 aan zijn tegenwoordige gemeente Rheden verbon den. Ds. M. C. van Wij he te Nieuylveen heeft het beroep naar Purmerend aange nomen. Geref. Gem, Beroepen te Gouda ds. M. Hofman te Krabbendijke. AMSTERDAM, 29 October. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 103%—103%. Ned. 18 1000-5 102—102. Ned. 17 1000-4 102%—102%. Certificaten-3 79%80%. Cert. N.W.S.-2% 66%66%, Duitschl. 100-7 99%—99%. Engl. W.L. 50-200-5 103%—103% Zeeuws. Hyp, B-5 100% IZeeuws. Hyp. B-4% 100—100. A Bank Assoc. 45% A. AmsterdBank 178%—178%. 100 C Ned. Hand. Mpij. 15914157. C Rott. Bankver. 103%103%, A K.M. De Schelde C Farbenind. I.G. 140%143. C Fisk Rubb. Cy. ls/4i13/4. C U. States St. C. 153i/8— 15l3/8'. C C. Publ. Serv. 20%21. C North Am. Cy. 87—87%. A Born. Sum. H.M. 145145i/4. A Singkep Tin M. 1181/2—119. C Shell Union O.C. 111 li/s- A J. C. Japan Ln. 76 A Rotterd. Iloyd 140— 142%. A S. M. Nederland 1463/4—144. A Amst. Thee C.M. 6564i/2. A Houth. Alberts 76 C Peruvian C. Pr. 32%—343/4 A Erie Spoorweg 34%34%. A Kansas City S. 50%50%. A Southern Rlw. 76 C Union Pac. Rr. 197200. A Ned. Ind. Tram 3% A Koloniale Bnk. 174168%. A N.I. Hbk. 1000 137—138. C Ned. H. M. 1000 154%—153%. A Alg. Kunstz. U. 70%—76%-3%. A v. Berkels Pat. 62%62%. De rechtbank te Maastricht heeft den 50-jarigen koopman H. D. H. te Eygelshoven, ter zake, dat hij een 3-jarig jongetje met zijn auto had overreden en gedood, tot f 40 boete of 14 dagen hechtenis veroordeeld. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het stooten tegen een ponton door het stoopischip „Mecklenburg" bij vertrek van Vlis singen, De Raad is van oordeel dat dit onge val is veroorzaekt door een vergissing van den tweeden machinist in verband met de bijzondere omstandigheid dat er tijdelijk een ponton naast die van de „Mecklenburg" lag, terwijl de onderlos- ser tusschen de ponton en den wal lig plaats had genomen. De machinist heeft zijn vergissing erkend. Hij heeft werk tuigelijk den handel naar beneden ge drukt alsof de pijl in den benedenstand was, terwijl in werkelijkheid de peil naar boven wees. Daardoor ging de machine door den vooruitstand naar den achter uitstand, terwijl het op dit schip mogelijk was om direct - dus zonder door den vooruitstand te gaan de machine op achteruit te zetten. De machinist is dus een slachtoffer geweest van routine, en de gevolgen welke gelukkig niet ern stig waren zijn tevens aan een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden te wijten. Dood door schuld. Door M. L., 31 jaar, sleepbootkapitein te Antwerpen is hooger beroep aanigjetee- kend tegen het vonwi|si der rechtbank van 27 Oclt. j.l. Waarbij hij wegens het aain zijn schuld itè wijten zijn, dat eeniig vaartuig zinkt, waarbij het feit iemands dood tengevolge heeft, gepleegd op de Wester Schelde, is veroordeeld tot 1 maand hechtenis voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar. De aanrijding op den Sloedam. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 14 November voor de rechtbank te Mid- jdelburg worden behandeld de zaakj 'te gen A. M. D. v. d. B., te Goes, betreffen de de aanrijding op den Sloedam, waar bij de autobusdienst-ondernemer West dorp te Middelburg om het leven kwam In deze zaak zullen 16 getuigen, on- ider wie vijf deskundigen, worden 'ge boord. C Calvé-Delft 1153/4112-3. A Q. Suiker Mpij. 5353/4. A Hollt kuns'tz. I. 71%—76i/4-3/4. A Int. Viscose 19V4— 2l3/8-205/8. A. Küchenm. I. Ace. 931/492%-90. A. Küchenm. I. Ultr. 971/4 C Marg. Un'. 1000 239s/4— 24l3/4-37%. A Ned: Ford A.M. 238—2381/21. A Philips Gem. B,. 278273-6. C Anaconda Cop. 72i/876-3/4. C Biethlehem St. 78.1/4765/8-6. C Fokker Aircr. 109%. A A.N.I.E.M.N.B. 277—276. C A. Gas El. Cy. 25%—25%-%. C Cities Serv. Cy. 25%25%, C Midd. West Ut. 23%—24%. A Alg. Explor. Mij. 118%118. A Boeton Mijnb, 83%92-87%. A Kon. Petr. Mpij 336%339%-7 C Contjn. Oil Cy 133/4—13%-3/4 A Holl. Amer. Lijn 20%21. A K.N. Stoomb. Mij 64 A Ned. Scheepv. U. 147%147%. A H.V. Amsterdam 430-424-13. De landbouwvereeniging te Ka pel 1 e kwam in vergadering bijeen on der voorzitterschap van den heer J, Wa- beke. In zijn openingswoord heet de voorzitter inzonderheid welkom den Rijkstuinbouwconsulent Ir. A. W. van der Plassche, welke bereid werd bevon den tot verstrekking van inlichtingen en mededeelingen over de bloembollenteelt, waarvan velen iets willen weten. Het bestuur, aldus de voorz., stelt voor om met aankoop van kunstmeststoffen in verband met de tijdsomstandigheden, een afwachtende houding aan te nemen en alsnog niet tot aankoop over te gaan, maar te wachten tot Januari 1931, Aldus werd besloten. Alsnu trad de heer Van der Plassche op om te spreken over de bloembollen teelt. Spr. noemt de plaatsen waar de bloembollenteelt levendig opbloeit en de gronden zich daartoe bizonder leenen. Ook in de naaste omgeving is er in 1910, b.v. in 'Heinkenszand, Nisse en Krabben dijke, een begin mee gemaakt. De gron den hiervoor zijn ook hier wel te vinden. Spr. noemt op de voornaamste eigen schappen welke de grond moet bezitten, niet alle gronden zijn geschikt. Ook is eerste vereischte goed de ziekten te be strijden, nauwkeurig toezicht is eerste eisch. Een groote mate vakkennis is noo dig. Spr, ontvouwde zoowel de voor als de nadeelen. Hij is niet gekomen om propaganda te maken voor deze teelt en legt vooral den nadruk op het riskante. Geweldig is de schommeling in dit ar tikel. Toch mag spr. het ook weer niet ontraden, vooral nu men voor alles moei lijk staat en niemand iets kan zeggen van het komende. Aangedrongen wordt op een georganiseerd optreden met onder ling overleg, samenwerken als vereeni- ging zij dan ook het voordeeligst. Een geanimeerde bespreking volgde, stemmen gingen op om met deze teelt te beginnen, maar men wil niet alleen staan. aankoop en ontginning van landerijen, voor organisatie van producenten en voor den afzet van voortbrengselen. Een commissie van onderzoek naar 't geheele vraagstuk tegen de verzekering der werkloosheid zal worden ingesteld. Wetgevende maatregelen werden toege zegd om aan de gemeenschap haar aan deel in de waarde van grond als bouw terrein te verzekeren. Voorts wetsont werpen tot verhooging van den school- plichtigen leeftijd, instelling van een ver- bruikersraad, nieuwe credieten van het werkloosheidsfonds, enz. De ramp van de R 101. Gister heeft het officieel onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de R 101 een aanvang] genomen. In zijn ope ningsrede der eerste zitting heeft de ad- voica;altigeneraal Sir William Jowitt ge zegd, ^lal het onderzoek zoo volledig mo gelijk zou zijn en dat geen enkel feit verbloemd zou worden als er fouten ge- ma.akt waren. Te betreuren viel evenwel dat bijna alle personen, die iolichting]en uit de eerste hand konden geven, bij de ramp: omgekomen zijn, zoodat de recht bank hoofdzakelijk zou moeten oordeelen uit gevolgtrekkingen en niet uit feiten. Dik maakte 't onderzoek natuurlijk moei lijk, ofschoon da'arom nog niet hopeloos. Behalve de getuigenissen der zes overle venden--was er nog een geheim rapport van wijlen Lort/Thomson, dat deze mi nister van plan was geweest aan de Indi sche conferentie aan te bieden bij tijdi- gen terugkeer. De hoofdvraag blijft of er een gasont ploffing is geweest, en of die voorkomen had kunnen worden. ENGELAND. Hel aantal werkloozen is weer jge- stegen met 10.000! ZV/EDEN. De bond van Zweedsche houitex- poïteuxs heeft de productie van voor den export bestemd hout gedurende! 1931 op ruim 20 pet. bepaald. Middelburg. Van 27—29 October. BewallenB. de Craene geb. de Smet, 'z.; E. de Wijze geb. Jobse d.; A. Gillissen geb: Neufegliè- ze d.; J. IC. Huiszoon geb. van Iren z!, Overleden: P. Brouwer 80 ji., weduw naar van T. Louwerse. Namens Ged. Staten is hedenmorgen ^aanbesteed het aanbrengen en onderhou den van beplantingen langs eenige Pro vinciale wegen in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Raming f 2300. Inschrijvers wiaren: J. V. d. Ameele, Nieuw1 vliet en J. vjan Grol Axel voor f 3250; J. F. den Doelder, Axel f 2090;' P. van 't Westen- de, s-Heer Abtskerke I 2011' leju J. Ver gouwe, Bireskens f 1990. Namens het Bestuur van de Herv. School te Koudekerke (dorp) werd in de Herv. School hedenmiddag aanbe steed: het verbouwen van voorgenoemd schoolgebouw. De raming was f 9418. Minste inschrijver was de heer J. H. Geldof te Koudekerke voor f 7359 zonder en f 7734 met het schilderwerk. De gunning zal later worden bekend gemaakt. De Engelsche troonrede De koning heeft gisteren met de tra- ditioneele ceremoniën het parlement ge opend. In de troonrede sprak de koning uit de beste verwachtingen uit van den uitslag van de rijksconferentie en zijn ver trouwen in die der conferentie van de „round table", die hij zelf zal openen. De koning memoreerde de vriendschap pelijke betrekkingen met het buitenland, en zeide, dat zijn regeering zal volharden in haar pogingen om den binnenland- schen, rijks- en buitenlandschen handel te ontwikkelen en met maatregelen, welke in de nijverheid tot grooter doel treffendheid zullen leiden, hulp te bieden. Voorstellen zullen voorgelegd worden voor het bevorderen van omvangrijker nederzetting en tewerkstelling op het land en van uitoefening van het land bouwbedrijf op groote schaal en voor A Java Cult. Mij. 340-336-239. A N.I. Suiker U. 208%—203-198. A Poerworedjo S.O. 43%40-33. A Deli Batavia 311i/2310-12. A Deli Maatsch. 306305-6. A Senembah 330332-4. C. Chicago Milw. 9s/4—10. A Amst. Rubb. C. 1117/8-113-41/2. A Deli Bat. Rubb. 60— 611/2- A Hessa Rubber 9797. A Serhadjiadi S.R. 66%72-68%. A V.I.C. Ondern 68—683/4-70% C Interc. Rubber 3s/833/8-5/8. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. 28 Oct. 29 Oct, Londen 12.06 12.06% Berlijn 59.14 59.18% Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.62 34.62% Zwitserland 48.21 48.21 Kopenhagen 66.42% 66.42% New-York 2.48% 2.48% Middelburg, 29 Oct. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed Kleine veiling. Peren; Rietpereln 21, Jodenperen 1016, Nouveau Poiteau 17 —26, winter Bergamotten 9—16, Com- tesse de Paris 18—30,. Gieser Wildeman 9—22., Pondsperen 13—'24, kleiperen 5— 17 Lalies per K.G. Appelen: Goud Reinetten 10—38, La dy Henneker 17—24, Groninger Kroon 21—34, Rabauwappelen 6—22, Rozenda lers 10—17 winter Hondsmuili 25, zoete Bellefleur 11—18. .id. zure 10—135, tWestlandsche Bellefleur 30, Campagne zoet 10— 24* .Notarisappel 32, Pigeon Rib- ston 30, Pippin zure 23, Pompernette 24, Reinette ananas 10, Reinette d'Or 16, Reinette Landsberger 23—30, Armgaar- de 23—28, grauwzoet 22—124, grauwzuur 19..alles per K.G;. Diversen: tomaten 6—34.- blauwe drui ven 20, mispels, 11—13, frambozen 1.2Q, 'meloenen 3—12, netmeloenen 10, per stuk. O Oost burg, 29 Oct. Tarwe f 7—8, chevalier 6, haver 5.50, erwten 10,50, ■bruine boonen 11. Veilingsvereeniging ,.Avicul:lura'. Aan voer 971/2 K.G. boter, prijs f 1.78—f2.02. Aku Tabak - Koninkl. Industrie Philips H. V. A. - Olie - Rubber Amerika Suiker Nadruk verboden.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2