dcore.c&0 /legioen TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 OCTOBER 1930. No. 252. BINNENLAND. DE WELVAARTSPOLITIEK. BEZOLDIGING VAN BURGEMEES TERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. DE SUIKERBIETENVERBOUW, DE VISSCHERS OP DE NOORDZEE, FINANCIEELE POSITIE RIJKS PERSONEEL. 103ADEN IN MET VPEEMDEUNGETI^ HET GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. ZEELAND MIDDELBURG. De Bachvereeniging. WALCHEREN. WEERBERICHT etc. Volgens het>V. V, der Tweede Kamer over de begrooting van Arbeid, H. en N., werd gevraagd naar de beginselen, welke den minister bij de te voeren eco nomische politiek zullen leiden en welke gedragslijn hij ter ondersteuning van han del en nijverheid in de moeilijke omstan digheden, waarin deze verkeeren, voor nemens is te volgen. In dit verband werd er bij den minister op aangedrongen vooral geen nieuwe lasten op het be drijfsleven te leggen, maar eerder naar vermindering van lasten te streven. Verscheidene leden merkten op, dat in de thans heerschende economische de pressie nog meer dan voorheen sterk 't gemis wordt gevoeld aan een krachtige leiding van onze welvaartspolitiek. Om daarin verbetering te brengen is het, naar hun oordeel allereerst noodig, dat er komt een behoorlijke garantie en con centratie van de verschillende economi sche diensten der daarvoor in aanmer king komende departementen. Er moet eenheid in de leiding komen. In het V. V. der Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw werd gevraagd of de Mi nister bereid is het tot stand komen te bevorderen van een algeheele uniformi teit in de salarieering van burgemees ters, secretarissen en ontvangers in de onderscheidene provinciën. Volgens het V. V. der Tweede Kamer op de landbouwbegrooting hebben ver scheidene leden krachtig gepleit. Het z.g, suikerwetje heeft een zeer onvoldoende steun geleverd. Het V. V. der Tweede Kamer op de begrooting van binnenlandsche zaken en landbouw meldt aangaande de visscherij op de Noordzee: De slechte resultaten van de visscherij op de Noordzee schijnt voor een deel te moeten worden toegeschreven aan de netten, waarmede de visscherij plaats heeft. De jonge visch kan niet uit de nauwe mazen ontkomen en sterft zoo in het net. Bovendien worden groote par tijen ondermaatsche visch uit de Noord zee gehaald ten behoeve van de een- denhouderij. Om dit bezwaar tegen te gaan zal men samenwerking moeten zoe ken met de andere aan de Noordzee lig gende landen. Is zoo vroeg men de regeering tot het nemen van eenig initi atief in dezen bereid? Gaarne zouden sommige leden een overzicht zien overgelegd van de uit komsten der zalmvisscherij in de laatst verloopen jaren. Wederom werd de aan dacht er op gevestigd, dat het vraagstuk der waterverontreiniging nog altijd niet tot oplossing is gebracht. Aan het einde van het salaris- en pen sioencongres, dat de Centrale van Ne- derlandsch Overheidspersoneel Zaterdag in het Parkhotel te Amsterdam heeft ge houden, is de volgende resolutie met al- gemeene stemmen aangenomen: Het Congres van de Centrale van Ned. Overheidspersoneel (C.N.O.P.), enz. gehoord de inleidingen over de financi- eele positie van het Rijkspersoneel, over wegende: 1. dat met een beroep op een te ver wachten zeer ongunstigen toestand van 's lands financiën aan het personeel zwa re lasten werden opgelegd in den vorm 19. Tima wilde mij tot daarheen volgen ofschoon ik haar ten zeerste aangeraden had, van Hanoi uit per trein terug te keeren nar Lang-Son en vandaar verder na^r Nacham en het dorp harer ouders Al wat wij aan huisraad en verder eigendom bezaten had ik gedeeltelijk te gelde gemaakt en de opbrengst daarvan en al nayn andere geld aan Tima ge geven. Zij wilde dit eerst niet eens aan nemen en ik moest het haar vooral het geld feitelijk opdringen. Den 19den April, s morgens vroeg, vertrokken wij met de Chaloupe. Bij de aankomst was Tima er reeds. Dienzelf den dag, 's middags om vier uur, kwamen wij in Hanoi aan. Wij zouden daar dienl nacht blijven en werden ondergebracht in de kazerne van het 9e regiment kolo nialen, waar wij ook de anderen aantrof fen, die met ons zouden vertrekken. In het geheel waren wij 170 man. Dit was het overschot van de 380 man waarmede wij waren gekomen! Voor het verlaten van de Chaloupe had Tima gezegd, mij 's avonds aan den uit gang der kazerne op te wachten; zij zou van pensioen-premie-heffing en salaris verlaging; 2, dat de toestand van 's lands financiën niet alleen niet ongunstig, doch buiten gewoon rooskleurig is geweest, hetgeen o.a. blijkt uit de laatst verschenen mil- lioenen-nota, die sinds 1924, het jaar dat de salarisverlaging tot stand kwam, tot en met 1929 een overschot van bijna 300 millioen aanwijst, terwijl volgens de gepubliceerde middelenstaten de op brengst der rijksmiddelen over de eerste negen maanden van 1930 de raming met zeventien millioen overtreft; 3. dat de technische herziening van het Bezoldigingsbesluit van 1 Nov. 1928 niet de verlangde rust heeft doen ontstaan, omdat noch de verhouding tusschen de groepen bevredigend is geregeld, noch de salarissen op peil zijn gebracht, terwijl de bijzondere bepalingen ten aanzien der ongehuwde ambtenaren ontevredenheid hebben verwekt; stelt vast: 1. dat de ten laste der ambtenaren ge nomen maatregelen steunden op onjuist gebleken motieven; 2. dat de herziening van 1928 onvol doende is geweest; 3. dat volledig herstel een eisch van rechtvaardigheid is; draagt daarom het bestuur op om on verzwakt te blijven ijveren voor alge heele herziening van het Bezoldigingsbe sluit en wederinvoering van premievrij pensioen en besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de regeering, de Staten- Generaal en de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken. Zaterdagmiddag heeft ten Paleize Het Loo de aanbieding plaats gehad van het geschenk der Leidsche burgerij aan Prin ses Juliana, ter herinnering aan haar studietijd te Leiden. Het geheele comi té, bestaande uit ongeveer 40 personen, had zich hiertoe naar Het Loo begeven. Zoowel de Koningin als Prins Hendrik waren bij de aanbieding tegenwoordig. Zooals men weet, bestaat het geschenk uit een monumentale pendule. De voor zitter van het comité mr, F. R. de Haan, hield een toespraak, die de Prinses heeft beantwoord. Het laat zich aanzien, dat het ver plichten overstappen aan de Laingevielle buiten brug nog wel eenige weken za,t blijven voortduren en dit is geen sine cure nu de lievige regens vooral aan de zijde vian de 'stad een modderpoel doen ontstaan, die het soms een kunststuk doen zijn daar behoorlijk te passeeren. Terecht is dam ook de vraag' gesteld ot door een verlegging vian een eindje be strating niet een verbetering tot sland is te brengen. Deze modderpoel maakt het tevens hoogst gewenscht, dat als de P.E.Z.M. op 1 November de verlichting ter plaatse staakt, op andere wijze daar in wordt voorzien. Vooral voor tramreizi gers, die niet heel goed ter been zijn of minder goed van gezicht, is het overstap pen een inconvenient. Het blijft thans niet bij dit overstappen. Als men met de tram Vlissimgen stad-haven mede gaat, moet mien ook de Keersluisbrug over loo- pen, daar deze iels verzakt is, waar door de tnam niet behoorlijk kan passeeren. Vrijdag j.l. had alhier de jaarverga dering plaats der Bacli vereen iigiing, oh- [der voorzitterschap van mr. H. v. d. Beke Callenfels. Uit het verslag van de' penningfinees- leresse bleek, dat ter dekking van liet om zes uren daar zijn en intusschen uit zien naar een nachtverblijf. Het was ons verboden dien nacht buiten de kazerne te blijven. Wij hadden order om 11 uur binnen op het appèl te zijn. Daar stoorde ik mij echter ditmaal niet aan, maar ik zorgde 's morgens bij de réveille present te zijn. Dien nacht deed Tima niets dan bitter weenen en ook mij kwamen dik wijls de tranen in de oogen. Vooral dien nacht voelde ik meer dan ooit, wat het zeggen wil, Vreemden-legionair te zijn en niets te verwachten of te hopen te hebben Den volgenden morgen om 5 uur reeds werden wij door de regiments-muziek van de kolonialen naar het station ge bracht, om naar Haiphong te vertrek ken. Tima was al aan het station, toen wij daar aankwamen en ze vertrok met denzelfden trein, met mij, naar Haiphong, waar wij om 10 uur aankwamen. Onder begeleiding van muziek werden wij van het station naar de haven ge bracht, waar de boot reeds klaar en ge laden lag. Wij bleven nog een paar uren op de kade, alvorens ingescheept te worden. Ik kon niet nalaten ieder oogenblik weer mijn zoontje op mijn arm te ne men, hem tegen mij aan te drukken en te omhelzen. Het was twee uur toen het bevel tot inscheping gegeven werd. Tima sloeg de armen om mijn hals, als wilde zij mij 'tekort der uitvoering; van de J-ohannes Passion op 14 en 15 April 1930, aan de Za.ngjvereeniiging Tot Oef ending en Uit spanning werd afgedragen f 373.15, waar mee echler het aanzienlijk lekort dezer uitvoering nog niet was gedekt. In aansluiting hiermee kan worden meegedeeld, dat op- de vergadering werd besloten, ook een gedeelte vau de ingekomen contributies over het jaar 1930—1931 nog lot dekking van het/ zelfde tekort Le bestemmen. Het verslag1 der secretaresse vermeld de, dal vier nieuwe leden waren toege treden, 'terwijl 3 leden bedankten we |gens vertrek, zoodat de vereeiiiginig op hel /oogenblik telt 80 leden en 21 le id.exi-begunslliigers Het aftredend besluurslild mevrouw L. Alberts— Salberg werd herkozen. De heer Hartman bracht het bestuur der Bach vereen iging' dank voor haar wei- willenden sileun bij de laaLste Passions- uitvoering verleend. Dat een goede uitvoering, van zulk een werk financieel geen succes mocht hee ten. is te betreuren, vooral omdat groo- fer belangstelling in Middelburg en: om streken verwacht had mogen worden. Al is hel dus le hopen, dat voortaan van de Bachvereeniging een minder groot offer zal worden gevraagd het moei ten zeerste worden gewaardeerd dat d[eze vereeniging de laatste uitvoering heeft mogelijk gemaakt en dergelijke uitvoerin gen in de toekomst zal mogelijk maken. *Mel dank voor deze 'welmeenende woorden, sloot daarop de voorzitter de vergadering. Gemeenteraad van Domburg. DOMBURG. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den Gemeen teraad werd mededeeling gedaan van eene ontvangen dankbetuiging van aan H.M. aangeboden gelukwenschen. De Rekening van het Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd in ontvang op f 2594, in uitgaaf op f 1130. Op voor stel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten eene bijdrage van f 15 te verleenen voor de uitgifte van een Gids voor Zeeland, Een verzoek der Ver. tot behartiging van de Maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken om als donateur toe te treden werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten een boom staande bij het huis van L. Maranus Az, voorloopig op te snoeien, mocht blijken, dat de hinder, die van den boom ondervonden wordt, nog voortduurt, dan zal tot rooiïng wor den overgegaan. Een boom staande bij het huis van de Wed. A. Dourleijn ;n de Noordstraat zal worden gerooid. De Voorzitter en de heer van S 1 u ij s gaven in overweging later iets verder een nieuwen boom te planten. Op verzoek van de verschillende Mu ziek- en Zangvereenigingen wordt be sloten een lantaarn te plaatsen op den hoek van Westweg en Singel. Instemming zal worden betuigd met een verzoek van het Comité voor ver- keersverbetering tusschen de Zuid-Hol- landsche eilanden en West-Brabant, ge richt aan den Minister van Waterstaat Het rapport van de daarvoor ingestel de commissie inzake drinkwatervoorzie ning werd aan den Raad overgelegd. De heer G e 1 d o f drong aan op spoedige be handeling daarvan, wat B. en W. toezeg den. Door B. en W. werd voorgesteld een tiental verlichtingsbakken van het feestcomité 1930 over te nemen voor den prijs van f 20.De heeren G e 1 d o f en H o u m e s verklaarden zich daartegen, met 5 tegen 2 stemmen werd het voor stel aangenomen. Voorgesteld werd verder een gedeelte van de vroegere Centrale te verkoopen, op een daaromtrent gestelde vraag van den heer G e 1 d o f deelde de heer verhinderen op de boot te gaan. Toen werd ook mijn naam afgeroepen; snel omhelsde ik Tima en mijn kleinen jongen voor 't laatst en ik ging op de boot. Tima bleef op de kade totdat hei schip langzaam de haven uitstoomde. Ook toen scheen zij de plaats nog niet te kunnen verlaten, waar zij mij voor de laatste maal had gezien.... In Saigon zouden wij maar een dag blijven liggen. Er was reeds bekend ge maakt, dat we niet aan land mochten gaan. Ik had den heer B.... al van Haiphong uit getelegrafeerd, welken dag ik m Saigon zou aankomen en hem ge meld, dat wij niet van boord mochten. Doch 's avonds kwam hij per auto aan de kade en kreeg hij, op zijn verzoek, van den scheepscommandant verlof op de boot të mogen komen, zoodat ik nog gelegenheid had eenigen tijd met hem te spreker: Dezelfde route welke wij bij de heen reis genomen hadden, voeren wij nu ook terug. Op deze vaart zagen twaalf man kans. te deserteeren; twee in de haven van Colombo en tien sprongen over boord in het Suez-kanaal. Na een reis van 38 dagen kwamen wij in Oran aan en vertrokken dienzelfden dag naar Sidi-Bel-Abbes. De meesten van ons vertrokken korten tijd daarna weer naar Marokko. Daar echter in De cember mijn diensttijd geëindigd zou zijn, Elout mede dat het de bedoeling is de Kolenbergplaats met het lokaal waarin zich de Generator bevond en eenig ter rein te behouden, en de machinekamer inet het zich daarachter bevindende ter rein en een behoorlijken uitgang naar den Singel te verkoopen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de bewoners der Volkswoningen, werd besloten dat de Gemeente als huis eigenaar de zich daarin bevindende muntinstallatie's van de P.Z.E.M. zal koopen. Aan de orde was verder de behande ling der Gemeentebegrooting voor 1931. De Voorzitter zeide dat B. en W. getracht hebben met de noodige voor zichtigheid te werk te gaan. Wel was van het vorig jaar een groot batig slot beschikbaar, doch, zooals de leden op gemerkt zouden hebben, was de post onvoorzien kleiner dan dit slot, zoodat feitelijk meer voor uitgaven geraamd was dan de inkomsten bedroegen. Bij de al gemeene beschouwingen wees de heer G e 1 d o f op het z.i. onvoldoende be drag voor de brandweer uitgetrokken, op de wenschelijkheid van het inrichten van een Volksbad en op het ontbreken van een post voor werkverschaffing, op welke onderwerpen hij later bij de be trekkelijke posten terugkwam. Bij den post „brandbluschmiddelen" vroeg hij een rapport van B, en W. omtrent betere organisatie van de brandweer, speciaa voor watervoorziening, hoe het ston met het maken van brandputten en aan schaffen van een motorspuit. De Voor z i 11 e r zeide dat het, waar de water voorziening zoo gebrekkig is, B. en W voorkomt dat aanschaffen van een mo torspuit niet verantwoord is, het maken van de zeer kostbare brandputten is met den, toch mogelijken aanleg van waterlei ding thans z.i, ook niet gewenscht, waar tegenover de heer G e 1 d o f opmerkt d toch in allen gevalle B. en W. daarover een rapport zouden kunnen indienen De heer Elout zegt, dat dan eerst eenige overeenstemming zou moeten worden verkregen, hoeveel brandputten en met welken inhoud gemaakt moeten worden, welke de meest gewenschte ca paciteit van een motorspuit zou moeten zijn enz. Over deze zaken zijn de mee ningen zeer verdeeld en zoolang daarom trent geen overeenstemming is verkre gen, is geen basis aanwezig. De V o o r- z i 11 e r wijst erop dat zelfs het rapport door de Commissie van de Kon. Ned Brandweervereeniging ingediend, opge maakt doorabij uitstek deskundigen daar voor geen oplossing geeft. De heei Westenburger wijst er. op dat bij de plannen voor den bouw van een wa tertoren een hoeveelheid van 30 kub M. water is geraamd voor het blusschen van een begin van brand, zoodat meer noodig zal zijn voor een brandput. De heer H o u m e s meent dat zou kunnen worden begonnen met twee putten te maken en de tegenwoordige brandspuit nog te behouden waartegenover de heei v a n S 1 n ij s opmerkt, dat wanneer men 'n betere brandweer organiseert, dit ook goed moet geschieden en niet met halve maatregelen. De heer G e 1 d o f stelt nu voor B. en W. uit le noodigen -om een begrooting op te maken, met behulp van deskundigen voor het maken van 5 re servoirs ieder met een inhoud van 50 kub. M., het behoorlijk vullen en gevul: houden van die reservoirs met water en de aanschaffing van een motorspuit met een capaciteit van 1000 L. per minuut. De heer de Visser waarschuwt met klem tegen de groote uitgaven in dezen crisistijd, waarbij 't vooral den landbouw bijzonder slecht gaat en waardoor bijzon der de zuinigheid in acht moet worden genomen. B. en W. zullen aan het ver langen van den heer Geldof voldoen. De heer G e I d o f vroeg of de tijd niet gekomen is om over te gaan tot elec- trische straatverlichting. B. en W. zullen naar den prijs daarvan informeeren. Het bleef ik in Sidi-Bel-Abbes. Eenige da gen later kreeg ik een baantje als oppas ser bij een luitenant en daardoor was ik vrij van eiken anderen dienst. Ik dacht veel aan Tima en mijn zoontje, schreef haar af en toe en ontving ook van haar nu en dan een brief, dien zij door een ander liet schrijven, daar zij dit zelf niet kon. Het eerewoord van een Fransch officier. In het begin van Augustus zei de lui tenant mij op zekeren avond, dat tegen November weer een transport van on geveer 300 man naar Indo-China zou ver trekken. Ook hij zelf zou daarmede scheepgaan. Daar ik hem al eens dik wijls over mijn ervaringen in Indo-China en van Tima gesproken had, raadde hij mij aan, een verzoek in te dienen, om nogmaals bij te teekenen, op voorwaar de, dat ik van dit transport deel uit zou maken. Ik was echter al dikwijls bedro gen uitgekomen, en daarom had ik niet veel vertrouwen in de zaak. Ik zeide hem dit ronduit en hij raadde mij aan eens met den kapitein van mijn com pagnie te gaan spreken. Hij zelf zou dan ook een goed woord voor mij doen en trachten te bewerken, dat ik hem als oppasser zou kunnen vertrekken. Hij bracht mij onder het oog, dat ik op die manier tenminste weer de kans zou 27 October. Barometerstandea. Hoogste: 772.8 te La Cor una. Logste: 742.6 te Breslau. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van Zaterdagmorgen tot heden middag 12. u. Hoogste: 49 gr. Laagste: 44 gr. Weersverwachting van het K. N. M. 1.: Zwakke tot matige N.-W. lot Z.-W. wind Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in" tempera tuur. Dinsdag 28 October. Zon op 6.49; onder 4.38. Licht aansteken alle rijwielen, motor- irrij'tuigen en andere rij- en voertuigen 5.08. Maan op 2.11 n.m onder 9.08'ri.m. Eerste kwartier 29 October. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Dinsdag 28 Oct. 5.12 17.41 Woensdag 29 6 07 18 49 Donderdag 30 7.20 20.14 Vrgdag 31 8.49 21.39 Zaterdag 1 Nov. 10.05 22 46 Zondag 2 11.23 27 Maandag 3 11.42 weekloon van den Gemeentewerkman werd met 6 tegen 1 stem, die van den heer Houmes, van f 17.50 gebracht op f 20.—. Bij den post onderhoud openbare ge bouwen zeide de Voorzitter dat het de bedoeling was in 1931 de 2 nog overblijvende vakken van den toren spits te restaureeren, terwijl in de vol gende jaren de 2 zijvlakken van den toren zelf achtereenvolgens zullen wor den hersteld. In 1931 zal verder het ge deelte Westweg van de villa Dorpzicht tot het Groene Kruis worden bestraat en den Singel van het Groene Kruis tot dc Volkswoningen. De heer G e 1 d o f drong aan op herstel van den post „werkver schaffing" op de Begrooting, waartegen over de voorzitter opmerkte, dat werk verschaffing niet 't gevolg van crisiswerk loosheid, door armbesturen, moet ge schieden waarna de heer G e 1 d o f vroeg of B. en W. bereid waren in den tijd dat zeer weinig werk in de gemeen te te vinden was verschillende werkzaam heden te doen uitvoeren aan straten en wegen, wat de Voorzitter toezegde. Ver der vroeg de heer G e 1 d o f nog om verbetering van het vervoer van vuil door den Reinigingsdienst waarbij de heer de Visser opmerkte, dat de daar voor aangekochte wagen ondoelmatig was en de heer Almekinders zeide dat de thans gebruikte wagen wel ver beterd zou kunnen worden. De heer G e 1 d o f drong aan bij den post subsi die aan dc Zeebadinrichting tot het vra gen van overlegging van eene rekening van die instelling, verder om te over wegen of niet tot instelling van een Volksbad zou kunnen worden overge gaan. De heer Elout wees er op dat wanneer een zeer goedkoop Volksbad werd ingericht velen die daarvoor niet in aanmerking komen er toch gebruik van zouden.maken. Alleen wanneer dit slechts voor bewoners van Domburg werd toegankelijk gesteld, zou dit be zwaar te ondervangen zijn, hij vreest dan echter dat weer zeer weinigen daarvan zouden gebruik maken, daar toch weer een groot aantal verder op het strand geheel gratis kunnen baden. Nadat de hebben Tima en mijn kind weer te zien. In September reeds begon men het transport samen te stellen. Op zekeren dag werd ik op het bureau van den ka pitein der compagnie geroepen. Deze zeide, dat de luitenant, bij wien ik ah oppasser in dienst was, hem voor mij gevraagd had, of het niet mogelijk was, dat ik bij het transport kon ingedeeld worden. Hij vroeg mij daarom of ik we derom bij zou willen teekenen. Ik ant woordde hem dat ik alles goed over legd had, en dat ik wel zou willen tee kenen, maar alleen onder voorwaarde, dat ik beslist met het transport zou mee gaan en dat hij mij zijn woord daarop zou geven. 'De kapitein deed wat ik verlangde en gaf mij zijn „parole d'honneur" (zijn woord van eer) erop. Eenige dagen later werd ik bij het transport ingedeeld. Den 5den October ging de luitenant vijftien dagen met ver lof en eerst 20 October zou hij in Algiers, vanwaar het transport ditmaal zou ver trekken, weer bij ons komen. Den 6en October werd ik weer op het bureau ge roepen, om een nieuw contract 'te on derteekenen. Ik deed dit en verbond mij dus weer voor 5 jaren, in het vaste ver trouwen weer naar Indo-China te kun nen vertrekken en zoodoende weer terug te zijn bij vrouw en kind. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5