Plasregen f Behoed Uw kind tegen kou met warm Quaker TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 OCTOBER 1930. No. 250. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIE. KAASCONTROLESTATIONS. NOTARIAAT. DE VERMAKELIJKSHEIDS- BELASTING. NOODCREDIETEN AAN TUINDERS BIOSCOOPSLUITING TE GRONINGEN ALLERHEILIGEN EN WINKEL SLUITING. DE „GRAF ZEPPELIN". ZEELAND 1Q34BEN IN MET tóEC^/LEaOEN Burgemeesterssalarissen in Zeeland. (Ingez. MedA Besmettelijke ziekten. Feestavond Provinciale Vereenigingen in den Haag. WALCHEREN. MIDDELBURG. R In de tweede lezing, die de heer Th. van Weideren baron Rengers, op uitnoo- diging van het Legatum Visserianum, gistermiddag in het klein-auditorium van het academiegebouw te Leiden gehou den heeft over de Nederlandsch-Belgi- sche betrekkingen, beschouwd in het ka der van de internationaal-politieke po sitie van België als geheel, werd de mi litaire positie van Belgë behandeld Spreker betoogde, dat Frankrijk's doe met het bewerken van de opheffing van de Belgische neutraliteit was geweest, de politieke associatie van België bij Frank rijk mogelijk te maken; langzamerhani zou dan deze in een nog nauwere ver binding moeten evolueeren. België bleek van het vooruitzicht niet gediend; noch van een economisch, noch van een politiek verbond wilde het we ten; alleen drong de vrees voor Duitsch- land het land, een militaire conventie met Frankrijk aan te gaan (September 1920), nadat het de annexatie van Luxemburg bij Frankrijk had weten te voorkomen. Al was het Fransch-Belgisch militair accoord geteekend, dit beteekende nog niet, dat er uitvoering aan werd gegeven. België wenschte zich niet eenzijdig met Frankrijk te verbinden en trachtte een parallel-loopend verbond met Engeland te sluiten. Dit is niet gelukt. Toen Duitschland in Februari 1925 het Rijnpact aanbood, zag België daarin de verwezenlijking van zijn verlangens, n 1. een garantie zoowel van Frankrijk, ais van Engeland en Duitschland. Nu kon Brussel ook gerust de verdragsherziening met Nederland weer opnemen, Locarno verloor echter spoedig een groot deel van zijn beteekenis door het tractaat van Berlijn (DuitschlandRus land), en het Nederlandsch-Belgische verdrag werd verworpen. België werd daarop bereid, zij het met een beklemd hart, uitvoering te gaan geven aan de overeenkomst van mili taire samenwerking met Frankrijk. Een nieuwe leger-organisatie werd in 1929 ingevoerd en sedert dat jaar is België bezig zijn verdedigingsstelsel „en fonc- tion" met dat van Frankrijk in te richten. an Bazel tot Maeseijck wordt de Fransch-Belgische fortificatielinie in ge reedheid gebracht, waarvan het kanaal AntwerpenLuik een zeer belangrijk onderdeel vormt. Deze linie kan zoowel dienen voor de verdediging als voor uit valsbasis, dus voor een strategie, die poogt den oorlog terstond buiten het Bel gische grondgebied, dus in Rijnland of Nederland te brengen. De uitvoering van de Fransch-Belgi sche militaire afspraken brengt voor Nederland gewichtige consequenties mee. In Staatscrt. no. 204 is' opgenomen een 'wijziging v,an de beschikking van den minitser van Binnenlandsche Zaken, houdende voorwaarden, waaraan conlro- lestations voor vol-vette kaas! moeten' vol doen om onder rijkstoezicht te kunnen worden gesteld. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Haarlem ter standplaats de gemeente Haarlem, W. H. van Arkel, candidaat-notaris te Bloe- tnendaal. De bioscoopondernemers te 's Graven- hage^ Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, en Groningen zijn een actie begonnen voor verlaging van de belasting op de vermakelijkheden. Te Rotterdam zou een verlaging van 20 op 15 pet. toegezegd zijn. Te 's-Gra- venhage en te Amsterdam hebben de on dernemers een onderhoud gehad met de wethouders van financiën, die een on derzoek en nieuwe overweging hebben toegezegd. De Haagsche bioscoophou ders hebben een onderzoek in hun boe ken aangeboden. Ged. Staten van N. Holland stellen Prov. Staten van dat gewest voor, hen te machtigen de noodcredieten door Boe renleenbanken aan tuinders te verleenen voor 70 te garandeeren, mits de be trokken gemeenten 30 garandeeren. De Groningsche bioscoopondernemers hadden in verband met de zeer hooge iverma!kelijkheidsbetasting, die de ge meente Groningen op hnu bedrijven legt n.l. 25 pet. van de bruto opbrengst betgeen 33 i/3 pet. van de netto-opbrengst is, waardoor deze bedrijven niet meer rendabel zijn, besloten om als deze be lasting niet aanmerkelijk verlaagd wordt de Groningsche bioscopen te sluiten. Men verwacht, dat dit tengevolge zal hebben dat ook geen tooneelvoorstellin gen en variétévoorstellingen zullen wor den gegeven. De ondernemers hebben een conferentie met den wethouder voor de financiën gehad. Het resultaat daar van is nog niet bekend. De bisschop van 's-Hertogenboch', heeft naar de Maasb. meldt, op een schrijven van de R. K. Winkeliersvereeniging te Eindhoven geantwoord, dat het zijn b'e doeling is, dat de winkeliers hun zaken op Zaterdag 1 NJovember a.s. feestdag! van Allerheiligen, gesloten zullen houden. Naar het Persbureau V. D. uit Fried- richshafen verneemt zal, ingevolge mede deelingen van de Directie van de Lucht- schepenwerf te Friedrichshafenhet luchtschip „Graaf Zeppelin" midden No vember een postvlucht naar Nederland maken. Te Venlo zal post worden afgege ven en opgenomen. Tot in den avond! van 10 November kunnen aan het post kantoor te Friedrichshafen bestellingen worden afgegeven. 17. Nu was het daar aan de soldaten ge oorloofd met inlandsche meisjes te trou wen, daar het salaris voldoende was om in het onderhoud te kunnen voorzien. Volgens de afspraak kwamen de ouders van het meisje den volgenden Zondag met hun dochter ter markt ,waar ik hen naar de door mij gehuurde woning voerde. Daarna gingen wij met hen naar 't gebouw der Delegatie en daar liet ik mij met het meisje inschrijven als man en vrouw, betaalde de overeengekomen schadeloosstelling aan de ouders en met deze formaliteit was bet „huwelijk" vol trokken. Velen, die dit lezen, zullen het wel een eigenaardig huwelijk vinden, en natuur lijk is het met onze in Europa heerschen- de zeden en gewoonten niet in overeen stemming te brengen, maar daar te lande bestaan nu eenmaal zulke gewoonten, en iemand die al eens in Ned.-Indië of in andere tropische landen geweest is, zal het misschien wèl heel gewoon vinden. Voor mij persoonlijk ben ik er van over tuigd, met het doen van dezen stap in de goede richting gegaan te zijn; zij heeft mij misschien wel voor veel kwade verleiding behoed. Den eersten tijd was het wel lastig, dat ik de inlandsche taal niet verstond iMen schrijft uit Goes aan de Maas bode: Eenigen tijd 'geleden hebben Ged. Sta ten van Zeeland aan de gemeenteraden om advies gezonden een nieuwe regeling der jaarweden van burgemeesters', -wet houders, secretarissen en ontvangers Daar deze nieuwe regeling tevens een verhooging. inhield en de crisis in den landbouw in Zeeland terdege -gevoeld wordt, rees er tegen het door Ged. Sta ten voorgestelde in de meeste gemeente raden een krachtig verzet. Niet alleen in zoo goed als alle dorpsjgemeeniteradeni, maar ook in die van enkele stadjes acht te men het uitermate ongewenscht, in dezen tijd de sialarissen van genoemde functionnarissen te verhoogen, temeer waar in 1920 die salarissen nog waren herzien en sedert dat jaar de indexcij fers eer waren verlaagd dan verhoogd1. Het verzet baatte echter nieit. Nage noeg ongewijzigd zonden Ged. Staten de door hen voorgestelde regeling ter goed keuring aan de Kroon. en Tima zoo heette zij geen Fransch, maar al spoedig leerden we van elkander zooveel, dat wij mekaar goed begrepen. Ik begon mij langzaam aan in mijn tot dusverre niet al te rooskleurig bestaan, en de omgeving, waarin ik mij als legionair bevond, niet meer zoo on gelukkig te gevoelen. Overdag was ik wel den geheelen dag in de kazerne, bii den dienst, en 't werk dat wij verrichten moesten, maar- 's avonds na 6 uur, als de dienst en het etensuur voorbij waren, was ik reeds 10 minuten later thuis en dan storfd Tima aan de deur mij op te wachten. Ik kon nu tenminste zeggen een eigen tehuis te hebben en ik begon mij, als ik zoo bij Tima was, gelukkiger en rustig te voelen, na het veelbewogen leven dat ik achter den rug had, Tima was heel goed voor mij, tot on derdanig toe, en dit te meer, daar zij zag, dat ik niet dronk, niet rookte en haar wekelijks genoeg gaf om in haar on derhoud en kleeding te kunnen voorzien. En vooral waardeerde ze het in mij, dat ik haar nooit sloeg, of haar harde woor den toevoegde, zooals het veelal onder de soldaten, welke met inlandsche vrou wen trouwden voorkwam. Ook hier was natuurlijk de drank weer de hoofdschuldige en hoe meer voorbeel den Tima daarvan zag, met des te meer liefde en aanhankelijkheid omringde ze mij. Ze was proper, vlijtig en heel zuinig. Mijn kleeren, hoe vuil zij ook waren van 't werk, als ik terugkwam van een zwa- ren verkenningstocht, dan zagen ze er Dagelijks moeten zij door die plas regens. Geef hun weerstandsvermogen met een bord warm Quaker haver mout. Uw kinderen vinden het heerlijk en dokters verklaren, dat het ver sterkend en gezond is. Quaker Dit is het origineele rood, Mauw en gele Quaker pak Het was te voorzien, dat vele gemeen teraden. hierover ontstemd! zouden zijn. (Sommige leggen zich onder proitest bij deze handelwijze van Ged. Staten neer, maar anderen, wenschten het daarbij' niet te laten. De gemeenteraden van Honteni-.se en 'is-G ravenpolder weigerden reeds de verhoogingen der salarissen op tde begroeting voor 1931- te brengen. Dat zal dus op een conflict uitlioopen. Dit conflict heeft te 's Gravenpolder, Xooals wij weten, reeds scherpe vor men aangenomen. Naar aan de Maasbode verder wordt medegedeeld, zal de A.-R. en R.-K. Ka merfractie met den toestand op de Ihoogte worden gesteld. Het ziet er naar uit, dat conflicten van dezen aard in Zeeland nu meer zullen voorkomen. Het aantal aangegeven gevallen' van besmettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 October in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk Graauw en Langendam 2, DiphtlierieVlissin- igen 1. Woensdagavond hebben de provinciale vereenigingen „Groningen' „Limburg- sche Vriendenkring", „Ons Brabant", „Vereeniging van Overijselaren" en de Zeeuwsche vereeniging „Zeelandia' een gemeenschappelijken feestavond gegeven in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Naar wij aan een verslag in het Vad. ontleenen heeft de voorzitter der rege lingscommissie, de heer A. K. Vogel, met een woord van welkom den avond ge opend. Deze avond is van groote beteekenis, aldus de voorzitter. Het is voor het eerst dat vijf Provinciale Vereenigingen te za- men komen. Het doel van de bijeen komst is, om de vriendschapsbanden, welke reeds lang onder de besturen be staan, nu ook onder de leden te verster ken. Al mogen de Zeeuwen met de Groningers minder van mentaliteit ver schillen, dan b.v. met een Limburger, ten slotte zijn wij allen één. We zijn Nederlanders! Aangezien de spreker ver wachtte dat het feest zeer lang zou duren, besloot hij nu reeds zijn dank te betuigen ook namens het bestuur voor aller medewerking. „Zeelandia" had voor een populair nummer gezorgd: reidansen van Jan Morks, naar ontwerpen van den heer Chr. Mazure. Zij oogstten zeer veel succes De algemeene vergadering van de Christelijke Middenstandsvereeniging al hier werd door den voorzitter, den heer K. Helder, op de gebruikelijke wijze ge opend, waarna enkele ingekomen stuk ken werden behandeld. Tot bestuurslid in de plaats van den heer M. C. van den Ende, die bedankt had, koos de vergadering den heer I, de Ridder. Vervolgens werd behandeld „De Mid denstands-Centrale". De voorzitter deel de mede, dat, naar aanleiding van den op de jaarvergadering uitgesproken wensch, om te komen tot een vast con tact tusschen de drie middenstandsver- eenigingen ter plaatse, het bestuur in die richting werkzaam is, met als vrucht de concept-statuten, welke ook zijn toe gezonden aan de vereenigingen „Han delsbelang" en „de Hanze". Hierna wer den deze concept-statuten, die als basis moeten dienen voor samenwerking, arti- kelsgewijze behandeld en vastgesteld, waarbij de wensch werd uitgesproken dat hier spoedig een dergelijke Centrale mag tot stand komen, evenals o.a. te Haar lem, Hilversum, Zwolle enz,, in welke plaatsen de Centrale vruchtbaar werkt voor den middenstand. Bij de rondvraag kwamen nog enkele algemeene en inter ne middenstandsbelangen ter sprake, waarna de vergadering gesloten werd. ARNEMUIDEN. Woensdagmiddag te ruim 4 ure waren de bestuursleden van de Vereeniging „Het Groene Kruis," als mede de wijkverpleegster A. P. A. van der Klooster, de gemeenteopzichter E. een lezingW. Neugebauer en den bouwer Iz. elders wiRen Volgen, er kan dan gevraagd Boone saamgekomen aan den Zuidwal, worden de groepsteleloon te mogen j ackter ket gemeentehuis, waar de eerste plaatsen. r Na afloop bleef men nog eenigen lijd I bijeen en vermaakte zich met sjoelbak- De lafdeeling Middelburg van de Vereeniging tot behartiging van de be langen van slechthoorenden hield gister avond haar eerste bijeenkomst in dit winterseizoen op de bovenzaal van „de Eendnacht". De presidente, mevrouw Troll, heette de in flinke getale opgekomen 'leden welkom, voor de slechthoorendlen met gebruikmaking van de groepstelefoon. Spr. zeide, dat er na een zomerseizoen niet veel is te melden, doch dat er toich iets belangrijks is en wel] dat inlegenstel- ling met verleden jaar een handwerkclub voor Ide dames is opgericht, waarop reeds vele artikelen zijn vervaardigd en in den loop van den winter nog zullen worden vervaardigd, die dan later door (verkoop, verloting of op andere wijze kunnen worden te gelde gemaakt, daar de kas een versterking zeer goed kan gebruiken. Spr. wekte ook de mannelijke leden op zich te vereenigen tot :een club en voorwerpen voor het zelfde doel te vervaardigen. De beide mannelijke be stuursleden zijn bereid als Jeiders op te treden. Vervolgens deelde- spr. mede, dat ook dit jaar in de volgende bijeenkom sten een demonsitr|atie van liplezen za'1 worden gegeven door mej. v. d. Harst, die dit maal door ziekte verhinderd' was en dat de instrumentkist niet meer hij mej. v. d. Harst, doch bij mevrouw Van Hoek is geplaatst, die zich bereid heeft verklaard bij wijze van .proef voor één jaar den zorg op zich te nemen. Spr. hoopt, dat dit voor veel langeren lijd zal zijn. Nog vroeg de presidente mede te dee- len als verschillende leden ken en kaarten. I I In de étalage van den heer Corns. Henning prijkt een groote lijst met enkele steenlegging zou plaats vinden, van het magazijn annex gebouwtje voor plaat sing en behandeling met de hoogtezon. De voorzitter der vereeniging, de heer J. J. van Doêselaar zeide toen hij den troffel ter hand had genomen, dat deze gemeente reeds lang de behoefte voelde goed geslaagde foto's, voorstellende resp. om een hoogtezon aan te schaffen. Doch de bestuurskamer van den Polder Wal- J daarvoor moest men geld en electriciteit cheren; het gebouw buiten af genomen, hebben. Toen deze gemeente geelectrifi- een van den Westkapelschen zeedijk, ceerd werd, hield de Vereniging, op inl een van 't electrisch gemaal „De Boreel" tiatief van de wijkverpleegster, zuster steeds netjes uit. Daar ik altijd witte onderkleeren en als bovenkleeding khaki-kleurig linnen droeg, en des Zon dags zelfs een witte uniform, bezorgde haar dit veel werk,-maar zij verrichte het altijd met plezier. Alles was altijd kraak helder en er mankeerde nooit iets aan. Dikwijls moesten wij in den omtrek van 't dorp op de wegen of in den groo- ten tuin der compagnie gaan ^verken. Jan ging zij er altijd op uit om te kijken of ik er ook bij was en vond zij mij, dan was zij in 'n ommezien terug met de een of andere verfrissching. Het zelfde was het geval als ik 's nachts den wachtdienst ïad. Na een jaar had ik ook het geluk va der te worden van een zoontje. In dien tijd kwam er af en toe een r.katholieke missionaris in het dorp. Deze woonde te Lang-Son, waar een r.katholieke kerk met missiehuis was. Toevallig vernam ik dat hij ook een Hollander was, afkom stig van Maastricht, maar al bijna bijna 20 jaren in China en Indo-China werk zaam. Ik had een lang gesprek met hem en iederen keer als hij in Nacham kwam bezocht hij mij 's avonds en bracht mij dan ook eenige Hollandsche tijdschriften mee. Door zijn toedoen en voorspraak bij den commandant van het bataljon werd ik, op mijn verzoek, overgeplaatst naar een andere compagnie in Lang-Sot: en ook Tima volgde mij daarheen. Lang- Son was een prachtig plaatsje en omdat het land hier vlakker is, is het klimaat er ook beter en gezonder als in Nacham., en een van de brug over de nieuwe wa tergang KoudekerkeVlissingen bij Tri ton. Volgens opschrift is deze collectie fo to's, sprekende van het werken van het pelderbestuur voor een betere afwate ring en voor de bescherming van den polder tegen den erfvijand, de zee, aan geboden aan den heer P. de Visser te Aagtekerke, die Dinsdag zijn 70sten jaar dag mocht vieren en die daarom als raad van den Polder moet aftreden. Ik bezocht dikwijls het missiehuis. In Lang-Son woonden verscheidene Euro- peesche beambten en er was een resi dent gevestigd, Nadat ik ruim 2 jaar in Indo-China was begon ik zoo langzaam met het uit werken van mijn toekomstplannen. Met den missionaris besprak ik deze en vroeg hem om raad. Daar hij, gelijk gezegd, reeds bijna 20 jaren in dit land verblijf hield, en vele streken er van bezocht had, was hij met verschillende invloed rijke personen bekend geraakt waaron der ook directeuren van de vele tin-, lood- en kopermijnen, welke zich daar bevinden. Hij nam eens informatie bij mijn bat- taljonscommandant en daar deze goed uitviel, ik altijd goed mijn dienst ge daan had en maar zelden bestraft was, werd hem een schriftelijk bewijs van mijn goed gedrag uitgereikt. Daarna stelde de missionaris zich in verbinding met eenige directeuren van mijnen, met het resultaat dat de directie van een kopermijn mij, na afloop van mijn diensttijd, een betrekking aangebo den werd als surveillant op een 'fier mijnen, met een aanvangsalaris van 220 piasters (dat is ongeveer f 245 per maand) met vrije woning. De voorwaarde was, dat ik mij voor 3 jaar aan de maat schappij zou verbinden. Ik ging op deze conditie natuurlijk gaarne in en nadat ik een attest van een dokter verkregen1 had, waarop deze verklaarde, dat ik goed gezond was, tijdens mijn verblijf in dc A. P. A. van der Klooster, een bazar voor dit doel welke prachtig slaagde. Daar de vereeniging reeds een „potje" (bouwfonds) bezat voor het bouwen van een magazijn werd besloten een hoogte zon aan te schaffen en deze in het te bouwen magazijn te doen plaatsen. (In middels is de hoogtezon reeds aange schaft en eenige maanden in gebruik bij dr. W. F. Th. van der Bijl). Nu leg ik den eersten steen voor dit magazijn. Een woord van dank, aldus spreker, breng kolonie nog niet ziek was geweest en goed tegen het klimaat bestand was, ontving ik einde Mei 1927 een uitnoodi- ging mij persoonlijk te komen voorstel len. Ik vroeg en kreeg verlof om er heen te gaan, alels viel te mijnen gunsten uit en toen ik weer huiswaarts keerde was mij schriftelijk een vaste betrekking toe gezegd na afloop van mijn diensttijd: het afschrift van een contract, waarin ik mij voor de drie eerste jaren daarna aan de mijn verbond, had ik in mijn zak. Ik voelde mij gelukkig, nu de toekomst er niet zoo duister meer voor mij uitzag- Tima vernam het nieuws met een van vreugde stralend gezicht. Den laatsten tijd was zij voortdurend gekweld door de vrees, dat ik weer zou moeten vertrek ken en voorgoed van haar en mijn zoon tje afscheid zou moeten nemen. Nu moest echter nog een verzoek gericht worden tot den Gouverneur-Generaal van Indo- China, om toestemming te verkrijgen, na afloop van mijn diensttijd, als burger in de kolonie te mogen blijven. Zulk een verzoek gaat, alvorens het bij den Gou verneur komt, door verscheiden handen, te beginnen bij den kapitein der com pagnie, vervolgens gaqt het naar den commandant van het bataljon, dan naar den brigade-generaal, den divisie-gene raal, den generaal supérieur en dan eerst komt het ter onderteekenng bij den Gouverenur. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5