PUROL Zwakte SANATOGEN vooral bü ZEELAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Handel, Nijverheid en Visscherij REURSTHERMOMETER. of men een staking of uitsluiting kan winnen of verliezen." „Het Volk" heeft over het getroifen. accoord de meening gevraagd van den heer F. van der Wal,- voorzitter van den Alg. Ned. Typografen-bond, die o.m. het volgende zeide „Gij zult begrijpen,, vertelde Vjan der iWial ons op onze vragen, dat wij over het compromis hetwelk nu getroffen is, niet enthousiast zijn. Wdj hebben veel van onze eischen, die wij redelijk vonden en nog vinden, moeten laten vallen en dat is nooit prettig. Ongetwijfeld zou de atrijd indien hij zou zijn uitgebroken, zeer fel zijn geworden, en dan stond het te be zien, of na de staking de bedrijfsgemeen- schap weer zou kunnen worden opge bouwd. Daarmede zijn zeer groote belangen gemoeid en wij achtten die van zooveel beteekenis, dat wij na de toezegging der patroons op het punt van de loonen deze belangen niet in de waagschaal meenden te mogen stellen. Wij vinden in het com promis dus geen reden tot juichen, maar bij de beoordeeling van het resultaat der onderhandelingen maag niet vergeten worden, dat de machtsverhoudingen be palen wat bereikt kan Worden. Daarbij kan het tot voldoening strekken, dat de macht d er gezamenlijke arbeidersorgani saties d e patroons heeft gedwongen hun reeks reactionaire voorstellen te laten vallen. Ik heb de vaste overtuiging, be sloot pg. Van der Wial, en vertrouw dkar- bij op het heldere inzicht der leden, dat zij zullen inzien, dat er uit d'e on derhandelingen is gehaald, water uit te halen vielr (Spa- lieering van ons Red. Mi. Q.) en zij daarom het compromis met groote meer derheid zullen aanvaarden. (Ing. Med.) prees de pogingen van den Nederland- schen Wjaterstaat om de sluis te re- pareeren en wees op de dringende nood zakelijkheid van een nieuwe constructie yan de sluis, wijl' een ernstig ongeval de haven van Gent verschillende maan den. zou düpeeren. MIDDELBURG. Verbetering van het kanaal Gent Terneuzen. De Minister van. Waterstaat heeft aan Ged. Staten van Zeeland mededeeling gedaan van het voornemen om van Rijks wege de uitbreiding te bevorderen van de tot het kanaal Gent-Terneuzen be- hoorende kanaalhavens en wel met een drietal, waarvan twee voor schepen, die nu reeds door de bestaande schutssluis kunnen binnen komen en de derde voor schepen met nog grooter diepgang, welke mettertijd door een te bouwen vierde schutsluis het kanaal zullen binnenvaren. De volledige kosten worden geraamd op f 9.350.000 doch voorloopig zou worden volstaan met onteigening van den grond voor het geheele plan en den aanleg van een der havens, wat op f 3.000.000 wordt geraamd, w.o, f 278.750 onvoor zien. Gevraagd wordt nu een bijdrage van provincie en gemeente. Evenals in 1912 met de los- en laadplaatsen het geval was, zijn de thans ontworpen havenwer ken voor Neuzen een levensbelang, zij strekken'tot bevordering van handel en industrie in die gemeente en zijn tevens een middel tot werkverruiming. Dat hier mede de bloei van oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen wordt bevorderd, behoeft, naar Ged, Staten meenen, geen betoog. Wijl de minister naar genoegen mede neemt, stellen zij voor f 250.000 bij te dragen en dit over een tijdsverloop van 30 jaar, terwijl de gemeente in dien tijd totaal f 200.000 zal subsidieeren. De beschadiging van de sluis te Terneuzen. Volgtens de verklaringen, welke de bur gemeester vpn Gent aan de pers deed, heeft de jongste beschadiging van de .sluis te Terneuzen de hlaven van Gent een verlies van 106.000 ton berok kend, terwijl de stad zel'f een verlies van een millioen francs heeft geleden. Daar enboven hebben de spoorwegen, de dou lane en de reeders aanmerkelijke nadee- len ervan ondervonden. De burgemeester 0 Het geregeld oefenen met de brandbluschmiddelen kan slechts wor den toegejuicht, en als het blijkt, dat er aan een der spuiten iets hapert, is het zeker niet minder prijzenswaardig als men alles doet om dit te verhelpen. Toen bij de jongste inspectie bleek, dat de motorspuit, gestationeerd in de Helm, het niet goed -deed, en te veel lucht tus- schen de waterstralen kwam, moest ge tracht worden dit te verbeteren. Om na te gaan of de storing is opgehe sen, dient de motorspuit in werking te v orden gebracht en dat men dit van- uorgen •feed, zou geen aanleiding zijn er ever te schrijven. De aanleiding daartoe is echter de plaats, die men voor het probeeren kiest. Men doet dit in de Helm, dus vlak bij het spuithuis, en nu achten wij dit voor meer dan een half uur bijna onophoude lijk spuiten al een zeer ongeschikte plaats. De passage langs het Stadhuis was vrijwel onmogelijk en de rij- en voertuigen die passeerden, kregen een ongewenscht regenbad. De vrij sterke wind, deed het echter daarbij niet blij ven, want tot ver op het plein, werden de voetgangers getrakteerd op spetters Stadhuis-kelder-water, Zou het nu zoo veel moeite zijn in het vervolg bij derge lijke beproevingen den waterkant op te zoeken? De gracht is toch werkelijk niet ver af, Een kijkje op de tentoonstelling van de voorwerpen vervaardigd door de blin den van de Vereeniging voor werkver schaffing aan Zeeuwsche blinden, heeft ons overtuigd, dat men ook daar met zijn tijd mede gaat, en het aantal soorten artikelen weer heeft vermeerderd met nette wollen kleertjes voor jeugdige kin deren. Deze zijn evenals de andere voorwer pen bestemd voor de verloting, die heeft plaats gehad. De prijzen kunnen volgen de week Donderdag en Vrijdag worden afgehaald aan het gebouw der vereeni ging op de Beestenmarkt. Wederom kan van een drietal buurtccunmissies gemeld worden, dat zij in permanente buurtvereenigingen zijn omgezet. Ten eerste van die uit de Lange- en Korte Noordstraat, die in de gisteravond gehouden vergadering be sloot blijvend gelden te innen om een kas te vormen tegen eventueel latere feesten. Eveneens vergaderde gisteravond de buurtcommissie voor de Lange en Korte St. Pieterstraat met de buurtbewoners. Het bestuur werd gedechargeerd en de rekening goedgekeurd. Ook deze buurtvereeniging zal perma ment blijven, en door een matige contri butie de kas zachtjes aan doen groeien. De derde buurt is die van Bogard- straat, Blindenhoek, Latijnsche School straat, Burgemeester Takstraat en Lom bardstraat, die daartoe verleden week reeds besloot. In een tot de bewoners gerichte circulaire wordt o.a. gezinspeelc op een mogelijk huwelijk van Prinses Juliana en dan eventueel te houden feesten. Naar wij vernemen bestaat het plan om de sociëteit de Vergenoeging, die op 19 Februari van dit jaar door brand ver nield werd in haar nieuwe, fraaie ge daante op 15 November weer geheel ii gebruik te nemen, dus binnen de 9 maan den na den brand. Voor de Langedelft een beschamend voorbeeld. De Stationsbrug. Naar wij vernemen wordt de toestan. bij de Stationsbrug werkelijk onhoud baar. Vanmorgen hebben weer verschei dene personen, die naar den trein moesten, tot hun ergenis voor die brug moeten wachten en dat is voor de Ver „Handelsbelang" hier ter stede aanlei ding geweest, zich met het volgende te legram tot den minister van waterstaat te wenden: „Verzoeke dringend urgente behande ling van het adres van de Kamer v. koophandel te Middelburg aangaande spoortijden Stationsbrug aldaar; toestand onhoudbaar." WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Dezer dagen trad al hier in de Chr. School voor de leden van| den Chr. Metaalbewerkersbond, afdee- ing Arnemuiden, voorzitter de heer P. Vleliefste uit Middelburg, op de heer| G. Hordijk, districtbestuurder, met het onderwerp „De moeilijke tijden en de organisatie." In het kort werd een overzich*. ge geven van de maatschappelijke crisis, die echter den toestand voor de organisatie ook moeilijk maakt. Spr drong er op aan den moed niet op te geven, maar te trachten gezamenlijk mede te werken tot rehoud van onze huisgezinnen voor sommer en ellende. Staats- en gemeen tebesturen hebben hier een taak zoo mogelijk steun of werkverschaffing. Van verschillende zijden tracht men een op ossing te Mnden om de crisis tegen le ïouden, doch 't is niet gemakkelijk dit probleem tot oplossing te brengen. Spr. eindigde ten slotte met allen op te wek-| een de organisatie te helpen versterken, j door zooveel mogelijk nieuwe leden aan| te werven. WESTKAPELLE. Van de gelegenheid om dezen winter avondonderwijs te ont vangen door niet leerplichtigen, heeft I geen enkele leerling gebruik willen ma-| ken. ZUID-BEVELAND. KRUININGEN, Alhier is thans defini tief opgericht een fluit en accordeonclub. SCHORE. Het door het gasbedrijf der gemeente Goes in de kom van Biezelinge (gem. Kapelle) gelogen gaslei- dingnet. zal worden doorgetrokken naar] de groep huizen, behoorende tot de (ge meente Schore en gelegen nabij genoem de kom. Ook de straatlantaarn aldaar zal worden omgebouwd voor gasverlich ting. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. ZUIDZANDE, De collecte, welke alhier ten bate van het Roode Kruis is gehou den, heeft f 23 opgebracht. AMSTERDAM, 24 October 1930 Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt die van heden. Ned. 22 A-B 1000-6 103%—103%, Ned. 18 1000-5 103%—103%. Ned. 17 1000-4% 102%—102%. Certificaten-3 80%80%. Cert. N.W.S.-2% 66%66%. Duitschl. 100-7 99%—99. Engl. W.L. 501200-5 103—103%, Zeeuws, Hyp, B-5 101100%. Zeeuws, Hyp. B-4% 100100. A Amsterd. Bank 176177%, A Bank Assoc, 45% C Ned. Hand. Mpij, 154%155. C Rott. Bankver. 104104. A K.M. De Schelde 101 C Farbenind. I.G, 148140%. C Fisk Rubb. Cy. 1%2%. C IJ. States St. C. 1463/8-1463/4. C C. Publ. Serv. 203/8—20. C North. Am. Cy. 831/4—84. A. Born. Sum. H.M. 141— 142Vk. A Singkep Tin M. 115109. C'Shell Union O.C. 10% A J. C. Japan Ln. 7O1/472. A Rotterd. Lloyd "1331321/4. A S. M. Nederland 1371381/4. A Amst. Thee C.M. 591/2 A Houlh. Alberts 76 C Peruvian C. Pr, 31%31%. A Erie Spoorweg 35%31%. A Kansas City S, 50%50. A Southern Rlw. 82 C Union Pac. Rr, 194%194, A Ned. Ind. Tram 3% A Koloniale Bnk, 160169. A N.I. Hbk. 1000 132—134. C Ned. H. M. 1000 150%—151%. A Alg. Kunstz. U, 60%63-63%, A v. Berkels Pat. 68%67. De Officier van Justitie requisitoir ne mende, achtte door de afgelegde getui genverklaringen verdachte's schuld be wezen en eischte met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, een boete van 15 of 5 dagen hechtenis. De Rechtbank bepaalde hierna de uit spraak op 6 November a.s. De rechtbank te Leeuwarden deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den 27-jarigen chauffeur en garagehou der K, W. te Franeker, die terecht heeft gestaan terzake, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest dat een drie tal personen op 3 Juni j.l. het leven ver loor toen verdachte met een autobus bij een openstaande brug te Rien (Fr.) te water is gereden. De rechtbank heeft verdachte vrijgesproken. Oplichting. De vijfde kamer der Haagsche recht bank veroordeelde een 30-jarigen koop man, die terecht had gestaan wegens oplichting (verd. heeft in Engelsche bla den advertenties geplaatst, waarin aan geboden werd tegen opzending van een postal-order van éép shilling, bloembol len te zenden, hetgeen echter niet ge schiedde) tot vier maanden gevangenis straf. De eisch luidde zes maanden. Geslaagd te Utrecht voor het doc toraal examen rechten, de heer J. J. van Doorninck, alhier. Bevorderd aan de Universiteit te Groningen tot arts, de heer J. de Graaf alhier. Donderdagmiddag stond voor de Bredasche rechtbank terecht de land bouwer A. Th, B, uit S t, P h i 1 i p s 1 a n d omdat hij op 5 Febr, j.l, te Steenbergen, toen hij met zijn auto over den Nieuwen Heijdijk aldaar reed, tegen de achterzijde van een autobus van M. S. uit Steen bergen aanreed, terwijl genoemde S. even te voren onder het geven van herhaalde signalen, achteruit naar dien weg was komen rijden, uit een ten opzichte van verdachte links, nabij dien weg gelegen garage en van welks autobus slechts de zich aan de achterzijde daarvan bevin dende treeplank over 'dien weg uitstak, zulks terwijl er voor B, ter plaatse vol doende ruimte was om met zijn auto bedoelde autobus te passeeren. Door deze aanrijding werd de caros- serie en een paar tuiten beschadigd. De kantonrechter te Bergen op Zoom had B. op 20 Maart j.l, van het hem ten laste gelegde feit vrijgesproken, doch de Ambtenaar van het O, M. teekende te gen dit vrijsprekend vonnis hooger be roep aan, zoodat de zaak thans voor de Bredasche rechtbank behandeld wérd. Nadat een 7-tal getuigen gehoord wa ren, kreeg verdachte gelegenheid zich te verantwoorden. Hij vertelde hoe hij ge probeerd had om bijtijds te stoppen, doch door de gladheid van den weg genood' zaakt was geweest om links te passee ren om erger te voorkomen. Verdachte was zich dan ook van geen schuld be wust. EEN EXCURSIE. MIDDELBURG. Donderdagmiddag j.l maakte de afdeeling Middelburg van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen een eexursie naar Goes, alwaar een bezoek werd gebracht aan de velour en viithoe- denfabriek van den heer G. P. Magielse. Onder leiding van den. heer Magielse en diens zoon namen de dames het be drijf in oogenschouw en werden zij in staat gesteld het geheele procédé, hoe uit het ruwe konijnen en hazenvel ten slotte na allerlei bewerkingen de vilt- hoed ontstaat, te volgen. Doordat een en ander geruimen tijd in beslag had genomen het bedrijf van den heer Magielse is vrij omvangrijk moest het bezoek aan de glasfabriek, dat ook nog voor dienzelfden middag op het programma stond tot een volgende ex cursie worden uitgesteld. Opgetogen over het veel interessante, dat gezien werd, nuttigden de dames thee, waarna men de terugreis aan vaardde. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de velour- en viltfabriek van den heer Magielse het eenige bedrijf van dien aard in ons land is. 'DE MINISTER VAN WATERSTAAT 'NAAR ANTWERPEN. De ^Minister van Waterstaat zal mor gen een bezoek brengen aan die wereld tentoonstelling te Antwerpen. DE RAMP; TE ALSDORF. ALSDORF, 24 Oot. Het aantal doo- den is gestegen lot 256. Hiervan -zjjm er 17 in= de ziekenhuizen overleden'. Mor- igen hebben de .1) ij ze l tingsplech tijgheden iplaialts, te ongeveer half 10. HET INVOERVERBOD VAN VEE IN BELGIË. De Ned. Bond! v|an "Veehandelaren heeft heden minister Ruys de Beeren- brouck het volgende telegram gezonden Nu België de geheele invoer van vee heeft verboden, en daardoor opnieuw een slag is toegebracht aan onze toch reeds zoo moeilijke handel', verzoeken wij Uwe Exc. beleefd doch dringend1 om gaand alle het vervoer beperkende be palingen in het binnenland te willen op heffen opdat de binnenlandsche handel eenige compensatie kan geven voor de oip het oogenblik verloren export naar Bel gië. Met het oog op de la.s. groote herfst- markten is omgaand beslissing zeer ge- wenscht. „Bij algemeene lichaamszwak te,wanneer een goed voedings middel noodig is, dat niet alleen verloren krachten terug geeft, maar ook de maag prik kelt tot nieuwen eetlust, geef ik Sanatogen, meestal met het beste succes," schreef Dr. T. v. d. Hoorn, Den Haag. U- Sanatogen .sterkt Uw lichaam op volkomen natuurlijke wijze, het wekt den eetlust op en geeft de zenuwen nieuwe kracht. Reeds na een kort Sanatogengebruik zult gij kunnen be merken dat gij U beter gaat voelen en gij zult hooren, dat gij er beter gaat uitzien. Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle. Apoth. en Drog. vanaf f fp. bus. (Ingez. Med.) papier eenige aanwijzingen, dat 'het aan een garage-houder had toebehoord. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat ingebroken was in de garage van T. aan den Coolsingel, Daar werd 1600 vermist. Beide verdachten zijn in be waring gesteld. ECHTELIJK DRAMA. In het Noorde lijk stadsdeel van Rotterdam heeft zich Donderdagavond wederom een echtelijk drama afgespeeld aldus Het Volk. De 42-jarige colporteur G. van der Z. heeft in zijn woning aan de Rem- brandtstraat zijn 47-jarige vrouw T. S. zoodanig mishandeld, dat zij in levensge- tarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. ONVOORZICHTIG GEHANDELD. De 20-jarige J. K. te Aalsmeer wilde een buks laden. Hij beging daarbij de onvoorzichtigheid een klap met een ha mer op de patroon te geven, die niet in! het magazijn paste. Het gevolg was_, dat de patroon ontplofte en K. demi kog|el vlak onder een zijner oogoit, in "haf hoofd kreeg. K. is naar een ziekenhuis ite Amsterdam vervoerd. Waarschijnlijk zal hij het eene oog moeten missen. ONEERLIJK KANTOORHOUDER. Naar de Grondwet verneemt is 'de kan toorhouder van het hulppostkantoor te Heerle, P. M„ bij Wouw, Donderdag middag door de marechaussée van Ber gen op Zoom gearresteerd, verdacht ver» duislering in dienstbetrekking te hebben gepleqgd. Hat verduisterde bedrag bedraagt naar men verneemt f 1300. M. heeft een volledige bekentenis afge legd. SCHENDING VAN FABRIEKSGEHEI MEN. De directie v^n de A. K. U. heeft tegen twee employé's 'n aanklacht ingediend wegens het aanbieden van fa brieksgeheimen betreffende mfachines aan derden. De aangeklaagden zijn een technicus en een administratief employé, alsmede nog een derde persoon, die tot voor kort bij de A.K.U. werkzaam was, doch het bedrijf verliet. De betrokkenen hebben het feit erkend. De beide in dienst dér A.K.U. zijnde personen zijn onmiddellijk ontslagen. ONFORTUINLIJKE INBREKERS. Gisternacht hebben twee agenten te Rotterdam twee mannen, die zich verdacht ophielden, aangehouden. Het bleken te zijn de 18-jarige los-werkman v. O, en de 21-jarige zeeman de R., bei den beruchte inbrekers. In het portaal van de woning van v, O. werd een bedrag van 800 aan specie en bankpapier ge vonden. De politie vond op het bank- C Calvé-Delft 107%—109%-9. A C. Suiker Mpij. 4649. A Holl. Kunstz. I. 72—70. A Int. Viscose 17%17%. A Küchenm. I. Acc. 8282-1%, A Küchenm. I. Ultr. 97% C Marg. Un. 1000 227%—231%-44. A Ned. Ford A.M. 235—231. A Philips Gem. B. 282275-80. C Ananaconda Cop. 701/2— 703/4-%. C Bethlehem St. 75-753/4-6. C Fokker Aircr. 93/4—91/4-1/2. A A.NJ E\M.—N.B. 275-$75. G A. Gas en El. Cy. 243/4-25i/8. C Cities Serv. Gy. 2424%. C Midd. W'est Ut. 223/8—22i/4-i/8. A Alg. Explor. Mij. II51/4— H 81/2-3/4). A Boetan Mijnb. 763/476i/2. A Kon.. Petr. Mpij. 3301/8— 33iy4-5. C Contin. Oil Cy. 12%—12%-%. A Holl. Amer. Lijn 19% A K.N. Stoomb. Mij. 60% A Ned. Scheepv. U. 141141. A H.V. Amsterdam 390405-11. A Java Cult. Mij. 300307-320, A N.I. Suiker U. 190-202-197. A Poerworedjo S.O, 2830-31. A Deli Batavia 290%293%-296. A Deli Maatsch. 290%287-293. A Senembah 322327%-327. C Chicago Milw, 9%9%-8%. A Amst. Rubb. C. 103%—106%-109%. A. Deli-Bat. Rubb. 53-56-56%. A Hessa Rubber 78%83%-84%. A Serbadjadi S.R. 62%65-6. A V.I.C. Ondem. 64-651/2-7. C Inlterc. Rubber 3—3. Prolongatie U/4U/4. WISSELKOERSEN. 23 Oot. 24 OcU Londen f2.063/4 12,063/4 Berlijn 59.141/2 59)17 Parijs 9.741/2 9.743/4 Brussel 34.62 34 621/2 Zwitserland 48.23 48,22 Kopenhagen 66.45 6©.,45 New-York 2.483/g 2.483/8 Opzegging van het collectief contract in het zeevisscherijbedrift Het hoofdbestuur der Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haringvis- scherij heeft van de besturen van den Nederlandschen bond van christelijke fa- brieks- en transportarbeiders, den Cen- tralen bond van transportarbeiders en den R. K. bond van transportarbei ders St. Bonifacius een brief ontvangen, Suiker - Koninkl. Philips Rubber H. V. A. Olie Aku Industrie Schepen Nadruk verboden

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 2