KX&DEM IM HE.T VöEEMDEUMffll/ /LEGIOEN Kreymborg TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 OCTOBER 1930. No. 249. BINNENLAND. DRAIS!{!A-VANVALK,EUBURG'S-' e A ••iLEVERTRAAÏ 16. WEERBERICHT etc. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. Veilig beschut NEDERLAND EN BELGIE. Op uitnoodiging van het Legatum Vis- serianum heeft.de heer Th. van Wel- deran baron Rengers uit Oenkerk gister middag te Leiden de eerste zijner drie voordrachten gehouden over: de Neder- landsch-Belgische betrekingen beschouwd in het kader van de internationaal-poli- tieke positie van België als geheel. De spreker herinnert er aan, hoe aan vankelijk sedert de scheiding van 1839 tusschen België en Nederland weinig po litieke aanraking is geweest. Eerst de groepeering van de Europee- sche Groote Mogendheden in Triple Al liantie en Entente heeft haar terugslag gehad op de Belgisch-Nederlandsche re latie. In 1906 heeft men van Belgische zijde het initiatief genomen tot een En tente-hollando-belge. Nederland trok zich terug. Daarna is het verlangen naar Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg in België tot een politiek desideratum ge worden. In 1910 is het Comité de Politi que tot stand gekomen, dat gesteund werd door invloedrijke politici, o.a. de Broqueville. De spreker vestigt de aandacht op de onderhandelingen, die in Augustus 1914, nadat de Duitschers in België waren bin nengedrongen, te Leuven tusschen Frankrijk (Berthelot) en België (de Bro queville) zijn gevoerd. Deze conferentie had, naar het schijnt, plaats, omdat Frankrijk vreesde, dat Beige, nadat het zich te Luik tegen den inval had verzet zou oordeelen, dat 's lands belang geen verder verzet wettigde. Bij die bespre king op 8 Augustus zijn door België waarschijnlijk eischen van territorialen aard gesteld voor de verdere medewer king aan den oorlog. De annexionistische actie van eenige ministers te Le Havre in 1915 wordt aan geroerd en de vredespoging van von der Lancken in 1917; het is aannemelijk, dal België zich van een afzonderlijken vrede heeft laten weerhouden door de her nieuwde toezegging, dat het de vrije hanc zou behouden ten opzichte van Luxem burg, waardoor het gevaar van een ,,en cerclement'' door Frankrijk werd voor komen. De houding van België ten op zichte van Luxemburg wordt behandeld om aan te toonen, dat België voor, tij dens en na den oorlog een onafhankelijk heids-politiek heeft gevoerd, ten einde de altijd dreigende opslorping door Frankrijk te voorkomen. België's annexionistische politiek te genover Nederland was een mengsel van Groot-Belgische neigingen en zorg voor de veiligheid; Frankrijk steunde die Bel gisch actie alleen voor zoover het meen de, dat 's lands militair belang er door gebaat kan worden. Wanneer België annexionistische be doelingen ten aanzien van het Rijnland aan den dag legde, was dit alleen om Frankrijk's invloed in het Oosten van België gelegen deel van het Rijnland te keeren. PRIJSAFSPRAKEN VOOR KOLEN. De heer Bierema heeft den Ministe van Waterstaat eenige schriftelijke vra gen gesteld, waarin hij o.m, vraagt of het juist is, dat ten gevolge van een in Juni 1929 tusschen kolenproducenten geslo ten prijsaccoord, waarbij ook de Neder- landsche Staatsmijnen zich aansloten, de kolenprijs gemiddeld met ruim f 1 per ton is gestegen en de Nederlandsche kolen- verbruikers dientengevolge 16 millioeu per jaar meer betalen dan zonder die af spraak het geval zou zijn geweest, en of onze Staatsmijnen zich ook thans weer oii de West-Europeesche prijsregelingen zullen aansluiten. Zoo ja, dan vraagt hij of de Minister dan maatregelen wil nemen ten einde te voorkomen, dat onze Staatsmijnen aan prijsafspraken ten nadeele der consu menten deelnemen, Den volgenden dag, een Zaterdag, inviteerde hij mij met hem te willen soupeeren en daarna nam hij mij mede naar een der mooiste theaters. Ook den volgenden dag was ik bijna den gehee- len dag zijn gast. Wij reden met zijn auto naar de Kaap St. Jacques, waar hij mij de plantage liet zien. Hij was hier reeds twee jaren, voordien was hij op Sumatra geweest. lederen avond moest ik hem beloven, den volgenden avond weer te zullen komen, een paar maal kwam hij zelfs, als hij met de auto vroe ger dan gewoonlijk van de plantage kwam, mij aan de kazerne afhalen. Nooit zal ik deze dagen tijdens mijn dienst als legionair vergeten en de vriend'elijkheid die de heer B.... mij bewees, alleen omdat ik, als hij, Nederlander was. Den laatsten avond voor mijn vertrek voorzag hij mij nog van een voorraad sigaren, si garetten en Hollandsche lectuur en nam hij hartelijk afscheid. Ik moest hem be loven nu en dan eens eenige regels te schrijven hetgeen ik dan ook gedaan heb. Den zesden dag 's morgens werden wij Weer ingescheept. Ieder nam weer zijn eigen plaats in en weldra voeren wij de •LEEUWARDEN- (Ingez. Med.). PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Voor de op 11 November le openen tweede zitting der. Provinciale Staten van Zeeland, zijn de eerste stukken in druk verschenen en wel: Uitbreiding kanaalhavens te Neuzen, Bij besluit van 12 Juli '12 gewijzigd bij de besluiten van 22 Nov. 1912 en 11 Dcc. 1914 is aan het Rijk een bijdrage verleend in de kosten van hel maken van los- en laadplaatsen te Neuzen van f 10.000 per jaar gedurende 12 jaren, le beginnen 1 Jan. 1915. In 1926 heeft de betaalbaarstelling va,n den laatsten 'termijn plaats gehad. Thans heeft de Minister van Waterstaat Ged. Stalen in kennis gesteld met het voornemen om van rijkswege de uitbrei ding te bevorderen van de lot het kanaal Gent—"Terneuzen behoorende kanaal ha vens te Neuzen met los- en 'laadgetagen- heden en opslagplaatsen, welke inrich tingen niet meer aan de eisiclien van het tegenwoordig verkeer aldaar beantwoor den; ter bestrijding van de kosten van uitvoering wordt ook nu een bijdrage uat de provinciale fondsen gewaagd. De genoemde uitbreiding omvat den aanleg van een drietal havens, bezuiden hettei-rein van de staalfabriek,, in begin sel van denzelfden aard als de twee van rijkswege benoorden die fabriek reeds igjeelgde kanaalhavens. De Noordelijke en de Zuidelijke haven zijn ontworpen met een bodem|diepte, '.welke ze toegankelijk maakt voor de (grootste schepen, die door dc bestaan de schutsluis ,de zgn. Wes'tjsluts, kun nen binnenkomen. De daartusschen -gedachte derde ha ven zal toegankelijk zijn voor schépen met nog grooter diepgang, welke metter tijd door een te bouwen vierde schut sluis het kanaal zullen kunnen binnen- De kosten van dit volledige plan wor den geraamd op f 9.350.000. Voorhands zou echter kunnen1 wor den volstaan met onteigening van den grond voor het geheele plan en zou de aanleg beperkt kunnen worden lot de meest Noordelijke haven met toebehoo- ren. Dit havenplan beoogt den aankoop van grond en de vergoeding van opstal ten behoeve van het volledige zgn. "drie- havenplan, ia lsmede den aanleg \an de Noordelijke haven van dal plan. Deze Noordelijke haven zai geheel voorzien in de behoeften van "den "tegenwoordi ge n Ujd en de kosten ervan worden geraamd op f 3.000.000. In dit totaal bedrag is f 278.750 begrepen voor on voorziene uitgaven. Dc minister ver wacht, dal in de kosten geraamd op "f 2.372.-000 door de provincie en'èle ge meente b.v. 20 pet. zal worden bijigedra- tnöpegen, alzoo tot een bedrag van ten hoogste f 474.400. Evenals in 1912 met de los- en laadplaatsen het geval was, zijn de thans ontworpen "havenwerken voor Neuzen een 'levensbelang; zij strek ken tol bevorder.ing Van handel en in dustrie in die gemeente en zijn levens een middel tot werkverruiming. Dat hier mede de bloei van Oostelijk Zeeuwsch- Yla,anderen wordt bevorderd, .behoeft, naar Ged. Stalen meenen, geen betoog. Ged. Stalen hebben gemeend, dat ook thans -de Provincie alle aanleiding heeft, de totstandkoming van de werken door het verleenen van een- subsidie mogeli te tnaken. Haar financieele draagkracht laat evenwel, naar zij meenen, het ver strekken van een groolere bijdrage dan van f 250.000 niet toe, evenmin als het verleenen van den steun binnen een kor ter tijdsverloop dan van 30 jaren. De .ge meente Neuzen heeft zich bereid ver klaard een bijdrage van f 200.000 te verleenen, daarbij vertrouwende, dat die som binnen een niet korter tijdsverloop dan van 30 jaren moet worden ver strekt. De Minister van Waterstaat heeft zich met de le verleenen bedragen en de wijze van steunverleening d.i. met de verdeeling der tolaalbijdragte over 30 ja ren, vereenigd, doch deelde mede met zijn ambtgenoot van financiën le moeten overleggen. De uitslag van dat overleg is nog niet bekend, en hebben Ged. Sla ten nogmaals aan den Minister van Wa terstaat om een laatste, definitief bericlil verzocht. Intusschen is op de Rijksbegro .ting 1931 een memoriepost voor dit doé'I uitgetrokken en meenen Ged. Stalen te mogen voorstellen in de hosten der ha vens -een bijdrage te verleenen aan het Rijk va(ti f 250.000 te voldoen in 30 jiaar- lijksche, zooveel mogelijk gelijke, term-ij nen. Subsidie klokkenspel te Goes, Ged. Stalen slelljen voor afwijzend le beschikken op liet verzoek van Bjurg e:n Welh. te Goes en de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeenfte aldaar om eenc bijdrage in de kosten van restauratie va.n den dakruiter en het torenuurwerk met klokkenspel der Groote -of St. Ma ria Magdalenakerk te Goes. Hierbjj hebben Ged. Stalen het oog op het reeds aanzienlijke bedrag van f 10.000 dat de Provincie aan de res tauratie van het kerkgebouw heeft be steed, terwijl -over de jaren 1931 tot en met 1940 nog een bedrag vap f -$01.000 is toegestaan, en de omstandigheid, dat de restauratie v.an een torenuurwerk en klokkenspel in elk' geval niet behoort tót hel gebied der herstellingswerken, waar voor de Prsvincie eene bijdrage ver leent, is o-o'k een reden voor het afwij zend voorstel. Opcenten. Ged. Staten stellen onder verwijzing naar de nog niet verschenen begrooting voor 40 opcenten te heffen op de hoofd som der vermogensbelasting en op die der Inkomstenbelasting. Overname wegen Nog stellen Ged. Stalen voor igelijk met den weg Middelburg— Koudekerke in be heer en onderhoud bij de Provincie le nemen de zijtakken van dien weg te we ten den Abeelsche straatweg in de ge rneente Koudekerke, lang 850 M;; den (Abeelschèn weg in de gemeente Souburg lang 2025 M. en den Molenweg in de ge meente Koudekerke, lang 1000 M. O.a. wordt er op gewezen, dal deze zijtakken sSechts geringe uilgaven aan onderhoud zullen eischen en in bebipór- (1 ijken staat zijn te houden met van djen hoofdweg afkomende steenen, gelijk ook reeds nu geschiedt. (Ingez. Med.) haven uit. De boot zette koers naar Haiphong, waar wij na drie dagen aan kwamen. Wij bleven daar echter niet lang: reeds denzelfden avond vertrokken wij per trein verder het binnenland in. Wij wa ren nu in de provincie Tonkin welker Hoofdstad Hanoi is. Het Vreemdelingen legioen heeft in deze provincie twee ba taljons soldaten liggen, beide behooren thans tot het eerste regiment. Een ba taljon lag te Dap-Cao, het andere te Lang-Son, Van deze bataljons zijn de compagnieën weer in verschillende kleinere plaatsen verder het binnen land in gelegerd. Een gedeelte van ons bleef dus in Dap-Cao, het andere ging naar Lang-Son 160 K.M. verder; bij dit gedeelte was ook ik ingedeeld. Bij aan komst aldaar werden wij in een der compagnieën ingedeeld: ik kwam in een compagnie 30 K.M. van Lang-Son, in een klein plaatsje, genaamd Nacham. Dit bgt maar S K.M. van de grenzen van China verwijderd. De inwoners waren enkel Anamieten en Chineezen, Behalve een compagnie van het Vreemdelingen legioen was er geen andere militaire be zetting en er was ook overigens geen enkele Europeaan te vinden. De kapitein onzer compagnie aldaar was tevens garnizoenscommandant en gedelegeerde van het dorp en omstreken. Het dorp op zich zelf lag in een dal, van alle kan ten omgeven door hooge bergen; tus schen de dalen lagen op sommige plaat sen, in de diepte, uitgestrekte rijstvel den. In het dorp bestonden de meeste huizen nog uit bamboe en leem. Het kli maat was er ongezond en reeds het eer ste jaar stierven er verscheidene legio- nairen aan de malaria. Ook hier zag men dikwijls treurige tooneelen zich afspelen, vooral op de dagen, dat het salaris uitbetaald werd. De oorzaak was natuurlijk weer; de drank, in het bijzonder de zoogenaamde „alcool indigien", een soort jenever, be reid uit rijst maar veel sterker als ge wone jenever; voor den spotprijs van ongeveer 20 cents de Liter was dit bocht gemakkelijk en in overvloed te ver krijgen, De inlanders gebruikten niets anders dan deze drank. Daar kwam nog bij de opium. Men kan het een Europeaan direkt aanzien of hij een opiumschuiver is. Het is net als met den drank, begint men er eenmaal mee, dan kan men er niet meer mee op houden. Ik heb soldaten gekend onder ons die hun laatste cent voor dit gift uit i gaven, ja dikwijls daarvoor hun kamera den betalen, en als zij de middelen had den 50 tot 60 pijpen op een avond rook ten! De prijs voor de opium bedraagt daar 8 tot 10 cents voor 5 pijpen. Als men dan in aanmerking neemt hel zware en harde werk, dat wij ook daar moesten verrichten, in zulk een ongezond en heet klimaat en dat dan van Regee- ringswege niets wordt gedaan om het opiumschuiven te verhinderen, doch alles 23 October. Barometerstanden. Hoogste: 769.5 le La Coruna. laagste: 728.9 te Weslmanoer. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur gistermorgen lot heden middag 12 u.: Hoogste52 |gr. Laagste48 gr. Weersverwachting van het K. N. M 1 Meest matige, wellicht tijdelijk krach tige Z. tot W. wind. Zwaar bewolkt of betrokken, met lijdelijke opklaring. Re genbuien. Weinig verandering in lem- peratuur. Vrijdag 24 October, Zon op 6.42; onder 4 47. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 5.17. Maan op 10.11; onder 5.35 n.m. Eerste kwartier 29 October. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Vrijdag 24 Oct. 2 22 14.32 Saterdag 25 3.03 15.12 iondag 26 3.45 16.03 Maandag 27 4 27 16.49 Dinsdag 28 5.12 17 41 Woensdag 29 6 07 18.49 Donderdag 30 7.20 20.14 Woensdag hield ds. Kamsteeg van 's-IIcer Hendrikskinderen in dc Boganl- /aal alhier een lezing over Ibscns Brand. Het was de eerste der vier lezingen, dlie door den Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Middelburg, (georganiseerd worden. Een talrijk opgekomen publiek volgde mcl belangstelling 't exposé van 't stuk izjoowel als de beschouwingen, die spr. over de s trekking ervan in 'verband met het leven van den schrijver eraan' Vast knoopte. Dc conclusie waartoe hij kwam was ,dat Ij ij de uitbeelding van het Chris tendom meer van Pihanlasiegefühte dan van Eriebnisse zou moeten gesproken worden. Concertvereeniging Maria ven Basilides Concertzaal. In de Concert- en Gehoorzaal werd gisteravond het winterseizoen geopend door Maria von Basilides, een Hongaar sche zangeres, die in liet bezH is van een kernachtig, weelderig getimbreerd geluid, dat zij voortreffelijk gebruikt. Men treft zelden een stem aan met zooveel ex pressie mogelijkheden, zulk een ongerept glansrijk en ongewoon buigzaam geluid, zulk een enorme adembeheersching. De techniek van deze zangeres is wel tot in de perfectie ontwikkeld, hetgeen zij niet alleen in het glanzende forte, doch te vens in het teere mezza-voce heeft kun nen aantoonen. De voordrachtwijze der altzangeres is goed ontwikkeld, ofschoon een merk bare neiging naar het overgevoelige en het pathetische ietwat afbreuk deed aan de vertolking der diverse aria's en lie deren van Handel, Beethoven en Wolf. De diepzinnigheid der liederen van laatstgenoemden componist ontgaat haar echter nog goeddeels, wijl Wolf meer maar vrij en frank wordt toegelaten, dan kan men zich indenken hoevelen zich daar te gronde richten. Het wordt dan ook begrijpelijk ,dat de helft van hen, die naar Indo-China vertrekken, nooit weer terugkeert. Ik kwam dan ook spoedig tot het in zicht dat hier het eenige middel om ge zond te blijven was, zoo solied mogelijk te leven. Daar ik het voornemen had na afloop van mijn diensttijd hier als burger te blijven, in de hoop een passende be trekking te kunnen vinden, was ik dub bel op mijn hoede. Gewoonlijk ging iedere 14 dagen een gedeelte onzer compagnie een verken ningstocht ondernemen van vijf of zes dagen, meestal langs de Chineesche grens. Zulke tochten zijn door de hooge bergen welke men op en af moet klau teren en de rivieren welke men moet doorwaden, erg vermoeiend. Wij marcheerden meestal een gedeelte van den nacht en 's morgens vroeg. Kampeeren deden wij op zulke tochten niet, doch wij werden ingekwartierd in de kampongs der inlanders, die tusschen de bergen woonden. Tima. Op een van deze tochten maakte ik kennis met een inlandsch meisje dat mij zeer beviel, en dat ik, indien zij zelf en hare ouders er mee ingenomen waren, tot vrouw wilde nemen. Toen ik veer De hevigste, felste kou van de Noordpool kan den ijsbeer niet schaden. In aijn warmen wollen wintervacht is hij vol komen veilig beschut. Wij menschen kunnen zelfs bij de felste kou op even natuurlijke ma nier ons lichaam be schermen door het dra gen van een zuiver wol len winterjas, als een deken zoo warm en toch licht in het dragen. En zoo ge bovendien prijs stelt op een mooie jas, neemt er dan een met Kreymhorg-conpe: chic, kwiek, warm ènbillijkin prijs. Vergelijkonze kwa liteit met onze prijzen. MIDDELBURG. VLISSINGEN. (Ingez. Med.) vergt en veel meer dan het uiterlijk schoon alleen der romant ek. Van de Hongaarsche componisten Bas- tok en Kodaly zong Maria von Basili les eenige volksliederen; stemmingrijke, sterk-folkloristisch getinte gezangen. Jammer, dat wij niet door een Holland sche of Duitsche vertaling in de gelegen heid- werden gesteld dieper de schoon heid dezer liederen te leeren kennen. Deze Hongaarsche liederen stellen we gens hun steeds veranderend coloriet de hoogste eischen aan toonvorming en on danks de zeer lastige intervallen was de zuiverheid steeds onberispelijk.' Over het geheel dus een zeer dank bare kennismaking met een talentvolle zangeres, die haar succes waard is. Dit succes kwam mede ten zeerste voor re kening van haar begeleider, Geza Frid. Het huis van De Ruyter. Hel huis waar Michiel Adriaanszoon heeft gewoond, Prins Hendrikkade 131 te Amsterdam is, zooals gemeld, geres taureerd. De firma O. Hansen en Zoon', expe diteurs, had hel huis gekoahit met ide be doeling, er baar kantoren te vestigen. Het bleek ,dal de loestanid van het huis van jd'ien aard was, dat er 'heel wat aan moest worden veranderdhet was bouw vallig' en van binnen groo lendeels .ver knoeid. De firma Hansen welker chef veel voor de historie van zijn stad veelt, was van oordeel, "dat desondanks moest /worden gjcreó, wat te redden viel. Dat was niet veel meer dan de gevel, maar daarmee werd tenminste bereikt, dat dc yoorbijgang'er „het huis van de Ruyter' l/oli zien, zooals het is1 geweest. De akcliitect, de heer J. W. F. Hartkamp, b.ntwierp een verbo uwirtgsplan. met be houd van den gevel. De groote spiegelruiten, die zekér niet •historisch waren, zijn vervangen' door tien dagen later terug kwam, ging ik, zooals de gewoonte het daar vereischt, naar het hoofd van den kampong en leg de hem mijn voornemens uit. Hij ging met mö naar de ouders van het meisje, en besprak met hen alles in hun taal, waarvan ik maar weinig verstond. Het resultaat was, dat de ouders het goed vonden, indien ik hun den prijs wilde be talen, dien zij in dit geval als schadeloos stelling voor het gemis voor hun dochter als arbeidskracht verlangden. Ik drong er op aan dat eerst aan het meisje zelf gevraagd zou worden, of zij lust in mijn voorstel had en uit eigen wil, dus zonder ook maar eenigen dwang der ouders, mij zou willen volgen. Ten zij daar in toe stemde, zeide ik de gevraagde schade loosstelling te zullen betalen en wij kwa men overeen, dat haar ouders met haar op den eerstvolgenden marktdag, welke vier dagen later gehouden werd, naar Nacham zouden komen, waar ik haar dan in een geschikte woning zou kunnen ontvangen. Ér waren bij ons soldaten die op dezelfde wijze zich een vrouw had den genomen, en van hen vernam ik spoedig hoe ik te handelen had. Daar het leven in deze kolonie heel goedkoop is, vond ik reeds twee dagen later een nette kleine woning, bestaande uit een kamer, keuken, een klein plaatsje en een tuintje; aan huur met de benoodigde meubelen kostte dit mij niet meer dan 414 piasteb of ongeveer f 5 per maand. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5