LANDBOUW. WEERBERICHT etc. 5 van bluschwater. De voorzitter wil hét aanschaffen der spuit behandelen, afgescheiden van de watervoorziening, en stelt voor, dat als niet tot toetreding tot de waterlei ding wordt overgegaan, B. en W. met voorstellen zullen komen tot het boren van putten. Op voorstel van mevr, v, d. Broecke wordt dit punt uitgesteld tot na de be handeling van de aansluiting aan de wa terleiding. Aldus geschiedt. Bij het voorstel van burg. en weth. tot het rooien van 40 (alle) iepen op de Markt, 30 stuks langs den weg naar St, Kruis, 19 aan de haven, 121 in de Hee- rendreef, 15 in de Wandeldreef en nog een 9-tal andere, zegt de voorzitter dat nog geen toestemming is verkregen tot het rooien van alle resteerende iepen in de Heerendreef, doch bij de boomen, die in vroegere jaren gerooid zijn, ko men thans weder een 40-tal zieke, zoodat in de 80 overblijvende zulke hiaten ko men, die niet meer aan te vullen zijn, dat het beter is, hoe jammer het ook moge wezen, alles te rooien en een nieu we beplanting aan te brengen. Hij meent dat de toestemming hiertoe zeer zeker zal worden gegeven door het staatsbosch- beheer. De heer Hollebrand vraagt of er ook middelen zijn aangewend, om boo men, die ziek zijn, te behandelen tegen de iepenziekte. Bij ondervinding heeft hij nagegaan, dat, indien de boomen niet te oud zijn, en er bijtijds ingegrepen wordt, nog vele exemplaren kunnen ge red worden door insnoeiing. De voorzitter dankt den heer H. voor zijn advies en zal in het belang der gemeente den proef laten nemen. Het voorstel van B. en W. om tot rooien over te gaan wordt z.h.st. aange nomen. Als gevolg van onderhandelingen met de geldschieters aan de gemeente, wordt z.h.st. besloten van een viertal gemeen- teleeningen het rentetype te verlagen. In de begrooting is met die verlaging reeds rekening gehouden. De begrooting der gemeente gasfabriek over 1931 (sluitend voor den gewonen dienst met f 16.055 en voor den kap. dienst met f79.455.Voor 1930 zijn die bedragen f 15.779.en f 9,954.wor den z.h.st. goedgekeurd. B. en W. stellen voor als proef gedu rende 1 jaar, te beginnen 1 Nov. a.s. een voordeeliger gastarief in te voeren. Voor particulieren over den gewonen meter zou de prijs bedragen voor de eerste 20 kub. M. 14 cent, voor de 2e 20 kub. M. 12 cent en daarboven 10 cent per kub. M. Voor muntgasmeters zijn die bedragen respectievelijk 15, 13 en 10 cent per kub. M. Gas voor industrieele doeleinden wordt geleverd tegen den prijs als voor particulieren. Bovendien kunnen zij die zulks wen- schen een vastrechttarief krijgen van f 2.50 per maand en 6 cent per kub, M. Dit tarief komt dus ten bate van hen die gemiddeld 35 kub. M. per maand gebrui ken, daar elke kub. M. hun dan slechts 6 cent kost. Het nieuwe tarief is dus uit sluitend ten bate der groote verbruikers. Per strooibiljet zullen B. en W. den gas- verbruikers van deze nieuwe tarieven in kennis stellen. Bovendien is nog de be paling gemaakt, dat ieder aangeslotene een minimum van f 12 moet verbruiken, Op een vraag van den heer Holle- brand deelt de v o o r z. mede, dat klachten over lampen of komforen thuis behooren bij den directeur en in hoogste instantie bij B. en W. Ter bespoediging bij de behandeling der gemeentebegrooting, vraagt de voor zitter aan de leden welke puntén zij wen schen te bespreken. Behalve -de voorzitter zelf, heeft al leen de heer II o 11 e b r ,a n d enkele punten, die hij wilde besprejkeinj. Mevr. v. d. Broecke had geen tijd ge had om de begrooting in te zien, daar ze die pas Zaterdag ontvangen had. 'De voorzitter zou gaarne een 'be drag op de begrooting "hebben om de raadszaal op te knappen. 'Een nieuw plafond, de muren opknappen, een lam- brizeering rondom, schilderijen aan den muur enz. enz. De heer Catsman is hier niet al leen om practische redenen tegen, docli ook met het oog op de mjajlaise, is het nu geen tijd om voor zulke dingen geld uit te geven. Mevr. v. d. Broecke sluit zich hier bij taan. De voorzitter hoopt, dat de raad het ondanks de malaise in 'ihenr ap precieert dat hij de raadszaal wil ver fraaien. Hij staat er niet pertinent op. Weth. C a t s m an m'eent dat de voor zitter te licht over de malaise denkt. Ambtenaren met vaste salarissen varen er goed bij, daar die met hun goed' sa laris profiteeren van het lage indexcijfer dat steeds dalende is. De heer v. d. Hooft wil ook eerst eens afwachten, of het nieuwe dak nu werkelijk z.al blijken waterdicht te zijn. Trouwens onze raadszaal, zegt hij, is niet zoo min, want toen een naburig ge meentebestuur deze zaal betrad, scheen het als aan den grond genageld, zoo verbijsterd ;als de leden waren van on ze reuzen raadszaal. De heer Hollebrand vindt f 100 voor de T.B.C. bestrijding niet ge noeg. Hij wil f 200 op de begrooting zet ten. Mevr. v. d. Broecke en de heer v. d. Hooft steunen hem. De voorzitter zegt, dat er in de ge meente tal van lichamen zijn wier doel de ziekenverpleging is, en die deze sub sidie geven kunnen, Die f 100 op de be grooting dienden slechts om de Rijkssub sidie niet in gevaar te brengen. Mochten die instellingen onverhoopt geen subsidie verstrekken, dan kan nog steeds de be grooting gewijzigd worden, en dan is ook f 200 niet voldoende, doch misschien f 600 of f 700. Het 'voorstel Hollebrand werd verwor pen met 4 tegen 3 stemmen. De heer Hollebrand vraagt waar om er niets is uitgetrokken voor werk verschaffing aan werkloozen. De voor zitter zegt, dat volgens een voorge lezen schrijven van Ged, Staten, de ge meente alleen werk mag verschaffen aan werkloozen, in geval van rampen en bij crisiswerkloosheid. De werkverschaffing is de taak der armbesturen. Het besluit om f 5 subsidie te verlee- nen aan de commissie voor werkverrui ming in Z, Vlaanderen wordt z.h.st. in getrokken: er komt alleen een post pro memorie op de begrooting voor, daar die commissie in dit gewest heel weinig gedaan heeft, wat voor B. en W. aanlei ding was geen subsidie meer te ver- leenen. De begrooting wordt vastgesteld op f 53.275.88 voor den gewonen en f 4745.31 voor den kapitaaldienst. Thans komt in behandeling het voor stel tot aansluiting bij het nieuwe plan voor een Zeeuwsch-Vlaamsche water leiding waaraan vastgekoppeld de aan koop van een motorspuit. Eerst werd voorgelezen een request van eenige middenstanders, ondertee kend door de heeren, A. Wijffels, A. de Bruijne, F. Sam, P. F. v. d. Hemel en De Vriend, waarin erop gewezen werd, dat 98 pet. der bevolking de waterleiding nietverlangt, en dat velen tengevolge van de malaise het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden. Op verzoek vau mevr. Anciön, deelt de V o o rz mede -dat het tarief per aan Igeslotene bedraagt f7, f 11, f 15, f24, f 31, 38, f 45, "f 52 bedraagt, alnaar ige- lang het huis een t. en m. acht kamers bevat. Als kamers worden niet gerekend: kelders yganigen portalen, vertrekken van minder'dan 6 vierk. M., bergplaat sen voor wasch en s chuurgerief, kamers, waar van een gedeelte door het dakbeschot wordt igevormd, inidien tenminste in' deze plaatsen geen kraan geplaatst is, of èls badkamer of keuken gebruikt wordt. Tot 40 M. is de aansluiting gratis. Het bedrag waarvoor de gemeente ga rant moet wezen is thans grooter (pl.m, ,35 pct.l dan vroeger, daar er in plaats van 23 slechts 8 gemeenten meedoen. Alhoewel hij er een voorstander van is, zal de heer Catsman thans niet zijn stem aan het plan geven, in verband met de finantieele gevolgen, die straks zullen blijken, tengevolge van de vernieuwing van den weg naar Sint Kruis, Hij stelt voor de behandeling uit te stellen tot een volgende vergadering. Mevr. v. d. Broecke ziende dat er nu 4 tegen stemmers zijn, vindt ook beter om de zaak tot een volgende vergadering uit te stellen. Aldus geschiedt z.h.st.. Mevr. v. d. Broecke vraagt of B. en W intusschen eens willen informeeren bij het Rijksbureau voor drinkwatervoor ziening, of de motorspuit water genoeg uit de leiding zou kunnen halen. Wat het punt van de agenda: „bespre kingen verbetering weg naar Sint Kruis'' betreft, zegt de voorzitter, dat, zooals bekend is, deze weg, volgens een be staande overeenkomst, in onderhoud is bij de gemeenten Aardenburg en Sint Kruis elk voor de helft der kosten en dat St. Kruis de benoodigde werken uit voert, Aardenburg wilde zich aan deze kosten onttrekken, daar het vorige be stuur van oordeel was, dat alleen St Kruis en niet deze gem. belang bij dien weg had, die bovendien op een klein ge deelte na op het grondgebied van Aar denburg ligt, en voor welk gedeelte dan Aardenburg zou zorgen. Intusschen werd de toestand van den weg van dien aard, dat Ged. Staten Aardenburg en St Kruis verplichtten den weg naar een door hun aangegeven plan te vernieuwen Aarden denburg bleef recalcitrant wat leidde tot processen die Aardenburg verloor. In een conferentie der beide gemeentebe sturen werd besloten den weg zoo goed koop mogelijk ?e repareeren wat pl.m. f 70.00,0 zou kosten, Toen er een conferentie met den hoofdingenieur was, kwam St. Kruis, zon der dat het gemeentebestuur van Aarden burg, ervan wist, met een nieuw plan van f 80.000 a f 85'000 voor een weg van pl.m. 4 M. breed. Op bovengenoemde conferentie bleek |ook, dat het niet zeker was, dat op dit plan een renteloos voorschot zou wor den .gegeven. Na rondzendinlg der con vocatiebiljetten voor de raadsvergadering ontvingen B. en W. een schrijven van het Prov. bestuur van Zeeland ,dat ze vóór 24 Oct. a.s. een goed uitgewerkt plan verwachten van de beide gemeenten of 'anders voor 1 Jan. een volledig plan lot uitvoering van het igegeven hevel tot verbetering, Is geen van beiden geschied, dan zullen Ged. Staten zorgen, dat de weg vernieuwd wordt op kosten der bei de gemeenten .'t Is nu dus aanpakken.. Mevr. v. d Broecke vindt het moei lijk voor de raadsleden om te beslissen, iclaar ze nog van niets afweten. Morgenmiddag heeft de voorzitter naar hij zegt met B. en W!. en het ge meentebestuur van St. Kruis een con ferentie en hij zal trachten tot een ge combineerde raadsvergadering te komen. De heer C,atsman zegt, zijn be vreemding ja zelfs zijn verontwaardiging uit te spreken over de houding van Ged. Staten die op de vergadering te Middel burg toch voldoende den goeden wil der beide gemeenten hebben kunnen zien en na hun vertrek direct zoo'n brief achter na sturen, zoo geheel in strijd met hun houding te Middelburg. De heer Hollebrand meent, dat de raadsleden zoo slecht op de hoogte zijn gehouden in deze zaak met al die conferenties doch de voorzitter "weerlegt zulks en is v,an meening, dat B. en W. in dezen goed gehandeld hebben Zij willen zich eerst ervan overtuigen of d e wegencommissie met een of ander plan accord gaat. De eindbeslissing berust toch bij den raad. Wethouder v. d. Hooft heeft be rekend, dat een breede weg van f 80.000 als renteloos voorschot, voordeeliger uit komt, dan een van f 60.000 waarvoor geld moet worden geleend. De Voorzitter stelt voor, deze zaak te doen afhandelen door B. en W. Is er iets, dan zal hij een spoedvergadering beleg gen, Z.h. stemming werd hiertoe' beslo ten en de vergadering werd na rondvraag die niets opleverde, gesloten. HOOFDBESTUURSVERGADERING DER ZEEUWSCHE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ. Maandagmiddag vergaderde in hel Landbouwhuis te Goes het hoofdbestuur der Z. L. M.. WegenS ontstentenis van den voorzitter, mr. P. Dielemanj enden vtice-voorzitter, den heer W. Kakebeeke, werd de vergadering voorgezeten door het lid van het Dag. bestuur, den heer I. A, Leenhouts. Deze ;h„eelte welkom de heeren advi seurs en het eere-lid, jhr. J. van Vre- denburch, alsmede de heeren Pi. Scheele, die voor het eerst als lid van het hoofdbestuur aanwezig was en Kra nenburg, secretaris van den Kring Wes telijk Zuid-Beveland. Bij de mededeelingen, was de eerste, 'dat door het personeel der 'Z. L. M. een "bloemstuk in 'de gerestaureerde ver gaderzaal was geplaatst en een schrijven van het personeel was ingekomen, met de beste wenschen voor de maatschappij inzonderheid voor de heeren mr. Diele- iman, Kakebeeke en ir. Siebenga, vor mende ,het bureau der maatschappij en •ook voor den landbouw in liet alge meen. De VOORZ. sloot zich bij deze goede wenschen vol gaarne aan en de SECRE TARIS bracht dank aan allen, 'die aan de totstandkoming medewerkten en deel de mede /lat matglazen aan de achter zijde van de kamer zullen worden ver vangen door geëtste ruiten voorstellen de den landbouw en aangeboden door tden heer Kakebeeke. Mededeelingen, Bij de gebruikelijke, reeds aan de le den toegezonden, mededeeliniglen van dein VOORZ., was er een, waaruit blijkt, dat aan het rijk subsidie is gevraagd voor 17 landbouwwintercursussen, 11 tuinbouw- wirutercursussen, 9 landb o uwcur siuslsen voor volwassenen, 1 in pluimveeteelt en 1 in paardenkennis. '.Verzocht is aan het K.N.'L.C. ter be- voegder plaatse te wijzen op de hinder lijke en kostbare wijze van beplanting der hoofdverkeerswegen waarop de hee ren VERLARE en DE BUCK wezen op de noodzakelijkheid ,dat het Rijk 'in deze voor gaat en niet op deze wijze onkruid en insecten doet toenemen. In verband met het plan om een com missie in .te stellen van voorlichting bij den boUw van stallen vooral met liet oog op het brandgevaar, 'betoogde de heer DE BUCK ,dat een dergelijke commissie ^eker igoed zal doen wenken te geven bij stalbouw in het algemeen. De VOORZ. zeide, dat inzake het houtgewas langs de wfegen reéd's aan Ged. Staten is geadresseerd. De com missie inzake de stallen dient haar taak zoo ruim mogelijk op te vatten. Op een vraag van den heer GAST of een assistent op het bureau kan worden gemist antwoordde de secretaris ontken nend De heer ZWAGERMAN achtte opname in de stallencommisisie vara practische 'mannen zeer gewenscht eni wekte de (kringen op eens na te gaan of men er kent. Ingekomen was nog het bericht, dat de tentoonstelling te Goes in 1929 een1 goed slot van f1181 heeft opgeleverd, welk bedrag aan het Tentoonstellinigsfomds is (toegevoegd. i Dag- Bestuur. De VOORZITTER stelde nu aan de orde de verkiezing dan een lid van het Dag. bestuur in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer W elle - man en bracht hulde aan hetgeen deze voor de Z. L. M. heeft gediaan. Tot zijn opvolger werd bij .acclamatie gekozen de heer P. ScheeleDe Putter, die zeide deze functie te aanvaarden, al voelt hij hoe moeilijk het is den heer Wetleman te verv.angen. Spr. dankte voor het ver trouwen in hem gesteld. Andere benoemingen. De heer D. Wi. Lindenbergh werd her kozen .als lid van het dag. bestuur van Algemeene keuringscoibmissie voor de keuring van gewassen. A;an me.j M. Reichart werd op 'de meest eervolle wijze ontslag verleend als leerares bij het Landbouwhuishoudonder- wijs en goedgekeurd de benoeming vin de diames G. Crijns te Maastricht en P. M. Leenhouts te Refranchement tot leerares- sen bij dat onderwijs. Daar gebleken is, dat de heer H. van Gorssel reeds in 1877 toetrad als lid van de lafldeeling Tholen werd hij benoemd tot lid van verdienste der Z. L, M, De contributieregeling werd overeen komstig het voorstel van Eet Dag. be stuur voor 1931 gelijk bepaald als voor 1930, Begrooting. Thans kwam in behandeling de be grooting 1931, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 27906.30 met f 110.80 onvoor zien. De eenige post, die aanleiding tot be spreking gaf werd gecombineerd met het volgende punt der agenda, namelijk de bespreking Kringtentoonstelling 1931. Op een vraag van den heer GAST of er volgend jaar een kringtentoonstelling z.al worden, gehouden, antwoordde de SECRETARIS, diat Noord-Beveland be sloot .geen 'tentoonstelling te houden, doch wel ligt het in de bedoeling in dien kilng een hoofdbestuursvergadering, een ledenvergadering en een rijtoer te hou den en daaraan wellicht een demonstra tie of iets dergelijks te verbinden. De heer DE REGT zegt da,t Noord-Be veland het houden van eene tentoonstel ling in een anderen kring ook goed zou vinden. De heer VOGELVANGER zegt dat hét tekort van de tentoonstelling te Klooster- zande een gevolg is van het veel te ge ringe bezoek. De VOORZITTER zegt dat hij begrijpt dat men te veel in den put zit omf eene tentoonsteldiing te organiseeren, maar het is daarom toch goed bij elkaar te komen om den band sterk te houden. De begrooting werd goedgekeurd. De crisis. Aian de orde kwam thans de te houden algemeene vergadering, die in November of December moet plaats hebben. De SECRETARIS deelde mede, dat het dag. bestuur zich denkt eene inleiding door drie personen ieder yan een hall' uur. reap, over de suikerbietenteelt: die vjan overige producten, en "den financci- eelen toestand der landbouwbedrijven. Daarbij zou dan een overzicht kunnen worden gegeven van hetgeen is gedaan inzake de crisis, waarop dan besprekin gen kunnen volgen. De heer VERLARE zou inzake de crisis willen samenwerken met den Chr. Boeren- en Tuindersbond en den R.K. Boerenbond. De SECRETARIS zegt dat er ook ge wone huishoudelijke zaken op de verga dering aan de orde zullen komen; de kringen dienen de zaak eerst te bespre ken, waarbij zoo mogelijk een lid van het bureau aanwezig zal zijn. De heer BECU zou gaarne den mi nister op die vergadering zien komen. De SECRETARIS zegt, dat de inspec teur van den landbouw en de voorzitter van het K.N.LC. reeds toezegde te ko men, maar met den minister komt spr. niet dagelijks in contact. De heer SCHEELE zegt dat Oostelijk Zuid-Beveland een krachtige protestver gadering wil, al stelt het nog niet voor gezamenlijk naar den Haag te trekken. De heer VOGELVANGER wil met de anderen samenwerken om geen bot te vangen in den Haag. Willen de andere organisaties niet, dan is dit om princi- pieele redenen en stellen zij die boven de practische. De heer DEES (kring Axel) wil ook een krachtig protest. De heer HANSENS zou willen trach ten goedkoope reisgelegenheid voor die vergadering te verkrijgen. De heer ZWAGERMAN meent een crisisbespreking en een protestmeeting twee verschillende zaken zijn. Dit laat ste moet het uiterste zijn. De heer VOGELVANGER meent, men den minister niet op een meeting kan vragen. Alvorens eene beslissing te ne men, werd aan deze bespreking toege voegd die naar aanleiding van mededee lingen over de Landbouwcrisis, o.a. dat de regeering het advies van de Staats commissie alleen heeft opgevolgd ten aanzien van het suikerwetje. De Z.L.M. heeft naar aanleiding van vragen van de Holl. Mij. van Landbouw geantwoord, dat de Zeeuwsche polder- bond met de onredelijke verdeeling van de kosten van wegenonderhoud bezig is, dat het boekhoud bureau der Z.L.M. be reid is gegevens te verstrekken in ver band met het maken van berekeningen om de positie der akkerbouwers aan te toonen; dat 'n studie over den afzet van aardappelen niet noodig wordt geacht, daar reeds in 1922 een studie daarover door het K.N.L.C. is gemaakt, doch wel studie van dumping der prijzen van de producten, de mogelijkheid van een fis caal invoerrecht op toonbankartikelen als aardappelen en vleesch en de moge lijkheid regeeringsvoorschriften te ver krijgen, die waarborgen, dat geen buiten- landsch vleesch als inlandsch vleesch wordt verkocht. Ten slotte dat de moge lijkheid van verlaging der uitvoerkeui- loonen moet worden onder de oogen gezien. De SECRETARIS kwam op tegen de verdachtmakingen, o.a. door de heeren Welleman en Bultman, in de Veldbode, van het K.N.L.C., omdat het niet vol doende protesteert. Spreker ontkent dit pertinent, men moet er goed vertrouwen in stellen. Spr. meent, dat men geen pro testvergadering iroet houden, die komt als zoo veel dingen niet op den juisten tijd. De heer GAST merkt o.a. op, dat er langzaam wordt gewerkt, maar men moet toch op nette manier te werk gaan en zoo mogelijk in tegenwoordigheid van den minister de crisis bespreken. De SECRETARIS geeft toe men het 21 October, Barometerstanden. Hoogste: 763.4 te Biarritz. Laagste: 740.3 te Malinhead. Thermometer. Hoogste en laagste temperatuur van (gistermorgen tot heden mkltdag 12 u.: Hoogste: 55 ,gr. Laagste: 47 gr. Weersverwachting van het K, N, M. I.: Matige, tijdelijk krachtige Z. tot W.i wind. Veranderlijke bewolking., Enkele regen of hagelbuien. Iets kouder. Woensdag 22 October- (Zon op 6.38;. onder 4j|>l. Licht aansteken alle rijwielen, mplor- 'flijtuigen en andere rij- en voertuigen' 4.21. Maan op 7.18 vjm.onder 4,53 n.m. Nieuwe maan 21 October. HOOGWATER VLISSINGEN Middelbare tijd. Woensdag 22 Oct. 1.06 13 16 Donderdag 23 >5 1.42 S 13 53 VTjjdag 24 2 22 14.32 Zaterdag 25 f 3.03 15 12 Zondag 26 3.45 16.03 Maandag 27 it 4 27 16.49 Dinsdag 28 5.12 17 41 goed moet zeggen en vindt bijv. het lang uitblijven van 't maalgebod een schande. De VOORZITTER acht het nog niet den tijd voor een protest, wel voor een goede bespreking en dit zoo spoedig mo gelijk in overleg met den minister. Hiertoe wordt besloten en zal de ver gadering vermoedelijk in de tweede helft van November plaats hebben, Inzake de samenwerking met andere organisaties wordt besloten ook over de sprekers met haar te onderhandelen, ter wijl de heer Zwagerman de wenschelijk- heid naar voren bracht om voor ieder onderwerp twee inleiders te hebben voor het geval een zaal te klein zou zijn. De heer GAST bracht nog naar voren den weinigen steun, die voor de terti aire wegen wordt verleend en wees er o.a. ook op, dat men het Zijpe veer niet uit het groote plan voor wegen wilt ne men, maar dit kan toch best en op land helpt men zich voorloopig nog wel. De VOORZITTER zeide, dat er door de Groningsche maatschappij van Land bouw gedacht is aan 200 per K.M. voor tertiaire wegen, te vinden uit het wegen fonds. Van den Polderbond, die ook een onderzoek instelt, is nog geen rapport bekend. Er kan wel iets af voor deze wegen. Spr. wil echter wachten op den polderbond. De heer GAST brengt het idee naar voren, dat de Z. L. M„ de Polderbond en Ged. Staten samen bij den minister aandringen op eene wijziging in de rege ling van uitkeeringen voor wegen. De VOORZ, acht dit een goed idee, al zal het heel wat strijd kosten. De heer SCHEELE zou willen zien, dat de taxatie der gronden in de cala- miteuze polders met kortere tusschen- poozen geschiedt dan 7 jaar. De heer VOGELVANGER: Er zijn ook andere polders. De heer SCHEELE meent men de zaak toch onder de oogen kan zien,wat de voorzitter toezegt. De heer SCHEELE wijst er nog op, dat in 1880 als eerste slachtoffers vielen de met de zwaarste hypotheken belaste landbouwers. Hierna wordt van de crisis afgestapt. Werkloosheid. Aan de orde kwam nu het rapport over de werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. In het lijvige rapport komt de com missie uit de Z. L. M. tot de conclusie dat een sterke verhooging van de winter werkloosheid is te verwachten; dat ook al mogen tegen de werkloosheidsverze kering in het algemeen en die tegen sei zoenwerkloosheid in het bijzonder be zwaren zijn in te brengen, de werkloos heidsverzekering op grond van het werk loosheidsbesluit 1917 gewenscht isdat het oprichten van plaatselijke werkloo- zenkassen noodzakelijk is; dat de land bouworganisaties en het plaatselijke ver- eenigingswezen de oprichting daarvan dienen te bevorderen en een verplichte werkloosheidsverzekering voorhands niet tot uitvoering zal komen. Inzake de werkverschaffing conclu deert het rapport dat het gewenscht is dat thans reeds de aandacht van auto riteiten op de te verwachten toenemen de werkloosheid ten plattelande wordt gevestigd en bepleit, dat door het ver kenen van subsidies voor particuliere werkverschaffingen getracht wordt de werkloosheid onder de landarbeiders zooveel mogelijk te voorkomen. Het zou ons te ver voeren de over dit rapport en de conclusies gehouden be spreking op den voet te volgen. Slechts een 'enkele greep. De heer GAST meende dat het beter is dan steun bij werkloosheid te geven een produc tiepremie aan de landbouwers, die kan tot werkgeven leiden. De VOORZITTER besprak vooral de verzekering en toonde zich een groot voorstander van plaatselijke werkeloos-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 6