BOEKENSCHOUW, WAAR IS WERK? POSTERIJEN. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland s GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gtemeeenteraad waren de heeren Huson en Wtessel-ing met kennis geving afwezig. Het voorstel van B. en W-. naar aan leiding van een schrijven van 'Gad. Sta ten tot toekenning van een subsidie van f 50 aan 'n te Vlissingen op te richten ten cursus in vakonderwijs voor de bin- menvaart, Benrooting Gasthuis. Bij de begrooting Gasthuis 1931 be streed de heer DE RIDDER uitvoerig het voorstel van B. en iW. jom die geknleenj- telijke subsidie mdt f 1965 te verminde- ren. De heeren HARTS en POPPE waren Eet er mede eens, dat ide medici hier Snoeten besl'ssen, De heer PAAP zag de noodzakelijkheid van het geruischloos malken van het 'Röntgentoestel, -waarom het hier gaat niet In, hoogstens de wetischelij'kbeid. De heer P. G. LAERNOE'S noemt hief: steeds moeilijk te beslisen over den wensch van een medicus, maar er moet een grens zijn aan de uitgave^, als ze •niet hoog noodig zijn; er. zijd niog andere dingen, die betaald moeten wor den. De heer DE RIDDER verzekert,} dat gegenten van het Gasthuis, zoo zuinig mogelijk beheeren. De heer ANDRIESSEN zegt, dat het hier slechts een wensch der medici be treft. v De heer POPPE meent, dat er wel (degelijk in de stukken over noodzake lijkheid wordt gesproken. De heer SOREL meient, dat regenten niet anders konden. De heer ,HARTS komt daar tegfen op. Dr. Bongers en dr. Henrard vekklaar- Iden de noodzakelijkheid'. Het voorstel tot schrapping van den post werd aangenomen met 9 tegen 8 stemmen, tegen S.D.A.P., S. P., Vrijz. D. en de heer de Ridder. De heer RORIJE bepleitte instelling en horen van dienst commi Ssiets en he tere verwarming van sommigel verpleeg- siterskamers- Dit zal worden overwogen} De begrooting werd goedgekeurd en ook die van het Weeshuis, het Armbet- stuur en de gezondheid scommisjsie. Gemeentebegrooting. Hierna kwam aan de orde de gemeen- tebegrooting 1931. Het eerst verkreeg de heer DE MEIJ het woord. Spr. wees er op, dat het de •eerste begrooting is onder de nieuwe tfinancieele regeling en dat thans een sluitpost der begrooting ontbreekt, waar naar tegen volgend jaar zal moeten wor den gezocht. Het is de laatste begrooting onder dit college; en als spr. de balans opmaakt, dan vindt hij niets dat hij in vier jaar aan goeds kan noemen. Het weTmeiiiigvuidigingscijfer steeg van 1.34 tot 1.58 dus 18 pet. zonder dat er iets gebeurd is. Geen ingrijpende voorstellen, inzjake de begrooting kunnen worden gedaan. De financieele regeling besprekende, meende s pr. dat het goed is nu nog geen leening te sluiten. De kosten van de dading mét „de Zee land", moeten volgens spr. wel degelijk op het havenbedrijf drukken; evenals de over 25 jaar te betalen f 512.000, want «Is er revenuen zijn, "komen, die op die exploitatie. Inzake den woningbouw, zegt spr., dat hjj meent, dat de crisistijd geen red,an moet zijn om den woningbouw1 stop te zetten. Nu de gemeente geen forensenJbe- ïhsting meer trekt, moet zij trachten door goede woningen de menschen! naar „Durf te lachten", door Jan van Epen, uitgegeven door C, A. J, van Dishoeck U.V. te Bussum, is de roman van een idealist, maar niet van dem kouden grond, zooals men dat noemt, 't Is de geschie denis van een medicus, dr. Frits genoemd in de wandeling, die directeur-eigenaar van een sanatorium voor zenuwachtige dames en heeren is. Hij trouwt 't lief ste vrouwtje van de wereld; maar zij is niet alleen lief, doch ook zeldzaam flink en praktisch. Ze regelt de huishou delijke afdeeling van 't sanatorium, waar het vroeger wel eens scheef ging. Het bedienend personeel noemt haar een haai en zenuwachtige dames: eeni vrouw totaal niet geschikt voor dr. Frits. komst van een baby stempelt haar van directeurs-vrouw tot moeder en vr?,uyf' Alles gaat prachtig en loopt op rolletjes. De oorlog komt en dr. Frits' idealisme krijgt een funeste klap. De oor log duurt maar voort; dr. Frits verliest steeds meer idealisme en blijft per slot zitten met een gesticht dat rijp is voor een faillissement. Vrienden in nood.... lateni hem in den steek. Hij zet z'n boel tje te koop, vindt een goeie kooper en weet na afbetaling zijner schulden zoo veel over te houden, dat hij 'n pracht van een auto-woonwagen kan laten bouwen. Nu kan hij z'n intusschen weer opbloei end idealisme gaan uitleven en hij trekt met vrouw en twee kinderen de wereld in. Hij wil genezing brengen voor weinig geld, En nu begint 't mooiste en ook in teressantste deel van 't boek, In de prak tijk zou 't een beetje al te dol wezen dezen goeien man na te volgen. Maar toch komt er onder 't lezen respect bij je op voor zoo'n aandurven van de con sequenties van levensinzicht. Vjissingen le trekken. Hiermede in ver band zegt spr., dat Cambo, de Vereen.^ Van Marinepersoneel vraagt het bouwen vian voor hen geschikte woningen en spr. dringt hier op aan. Dit brengt weer belas tingbetalers in de gemeente. „Goed Wonen" had geen absoluut be- 'zwaar een deel te bouwen, en waar schijnlijk de andere vereeriiginigen ook piet. Er is een aigemeene malaise, en die woningen zouden dan ook .allen door Vlissingsche werklieden moeten worden gezet*. Spr. behandelde de arbeidsbeurs en meende, dat er zaken zijn, die niét door den beugel kunnen. De S. H. V. wil niet meer betalen dan f 0.50 per uur. Te Rotterdam moet zij f 1.15 betalen bij een werktijd van '8 uur en hier f 3 bij 6 uur werktijd. In tijden van werkloosheid mo gen de loonen niet dalen. Spr kan. zich vereenigen met de plan nen voor Heilgymnastiek, en zeide inzake het zwemondeiTicht, djat dit in cj-e meeste gemeenten geschiedt in de schooltijden, wat spr. zeer gewenscht voorko<mtv wat hij in den rbeede uiteenzet. Het zal niet mo gelijk (zijn met de bestaande 70 kamertjes moeten er z.i. bij komen. De vereeniging moet ineer z. i. bij komen. De vereeniging is bereid het zWemonderricht te .geven en daarvoor een deskundige d|ame aan zich te binden. Inzake de werkloosheid die steeds zal toenemen, bepleit spr. het steunzoeken bij het Rijk' en De Schelde en meent zoo f 100.000 bijeen te kun nen brengen. Men kan extra werken uitvoeren, die ajnders zouden kunnen wachten, doch de gelden zoo toch productief worden. Spr. noemde werken als rioleering, aan leg sportpark, en dergelijke. Men zal zoo voor d en eei-sten tijd de werkloozen aan het werk kunnen houden. Spr. komt nu op de verkiezingen en maakt op wat er gedaan zal moeten wor den in de nieuwe periode, en gelukkig niet meer door deze B. en W|. en dezen raad. Spr. stelt geen vertrouwen in het college, dat de kans op overname van het laagspanningsnet niet aanpakte. "W|at betreft de waterleiding, waarvoor de concessie afloopt, bepleitte spr. gje- meentefexploitatie, want dit mrag geen zaak worden. Ook de concessie der gasfabriek loopt in 1935 pf. Hier is het moeilijker, gezien het electrisch licht, maar toch stijgt het gasverbruik voor warmte en moet men trachten deze in handen te krijgen. Jammer dat dit dan ook met de elec- triciteitsleVering niet het gevial! zal', zijn. Inzake de exploitatie van de haven dringt spr. op spoedig publiciteit der plannen aan. De VOORZITTER zegt, dat dit wacht op toestemming van den minister. De heer De M^EIJ meent, dat het hui dige havenbedrijf goed gaat. Inzake de ziekenhuiskwestie, meent spr., dat, ook als Bethesda gereed' is, het Gasthuis behoorlijk in orde moet worden (gehouden, en de gemeentelijke zieken- huisverpleging niet om hials mag worden gebracht. Het abattoir is een misstap geweest;; en spr. wijst op de kwestie te Gorkum, waarbij gebleken is dat het maken van een verordening op groote moeilijkheden stuit, en steeds groote kans heeft niet goed te worden gekeurd. Spr. meent dan ook, dat het slachthuis van de slagers niets als moeilijkheden zal' medebrengen, nog tot een gemeentelijk slachthuis kan worden besloten. Samenwerken met Middelburg voor geheel Walcheren is jammer genoeg ver keken. Spr. bepleit den bouw van een nieuw badpaviljoen, en zegt ten slotte dat men duidelijk moet zeggen aan de kiezers wat men wilt. 't Is het eerste boek van drie, er zul len nog twee andere volgen; we zien daarnaar met belangstelling uit. „Jij en ik" van Edith Werkendam (dat verscheen bij de N.V, Em, Querido's uit gevers-mij te Amsterdam) is een zwoele moderne roman, 't Boeit zeer ze ker, maar wie 't heelemaal uit heeft, is niet licht geneigd 't voor een tweede maal te lezen. We kunnen dit werk dan ook niet als een aanwinst voor 3e boe kenkast beschouwen. Bovendien is het hoogst gevaarlijke lectuur voor de jeugd, die tegenwoordig toch al rijp en groen leest! „Het gouden kalf", door Herman Kes- nig, verscheen bij „Boek en Periodiek R. J, Goddard". Den 'Haag. Hu mor en ernst wisselen elkaar af in dit leven van de familie Goudhaan, De naam zegt 't reeds dat ze zich in 't geld kunnen baden. De heer Goudhaan bezit er heel veel van maar ook niets meer dan dit, behalveeen geweldig gevoel van eigenwaarde. Men moet wel eens over drijven om iets geweldigs goed te doen uitkomen, zei eens iemand. En zoo moet er in dit boek wel eens sterk overdre ven worden om de protserigheid goed te doen uitkomen van dezen rijken niets nutten Toch is het grappige hier en daar wel eens wat erg goedkoop. „De lachende berg", door Ernst Ver meer, verscheen eveneens bij „Boek en Periodiek Goddard" Den Haag. Een pretentielooze roman, waarin wel aardig beschreven wordt het leven vein een me neer die „niks doet" behalve dan voor z'n genoegen. Dat bestaat in veel reizen, 't Eindstation is Lausanne, waar hij als „paying guest" bij de moeder van een De heer HARTS dringt aan op spoed met het oprichten! van een badinrichting. Spr. meent dat men niet moet vasthou den aan zwemonderricht tijdens de schooltijden, omdat ook elders goede re sultaten worden bereikt, wat spr. nader aantoont, aan de hand van verschillende gegevens. Inzake het oud-archief meende spb. dat een vergoeding van 75 voor extra werk per wekelijksch dienstuur bespot telijk is voor de grootste gemeente van Zeeland en spr, zal dan ook 1200 sa laris voorstellen). Het gasthuis moet ook vooral voor de ouden van dagen intact gehouden wor den. De heer DE RIDDER meende dat men voor een badinrichting eene commissie had moeten benoemen, maar brengt toch dank aan het „Groene Kruis" voor haar arbeid. Vooral het voormalige distributie gebouw met zijn goede fundeering acht spr. goed voor dit doel, Spr. dringt aan op overlegging ook van het rapport van den deskundige van B, en W, Spr, juicht het toe, dat er iets meer geld voor werkloozen is dan eerst werd verwacht, Spr. bepleit dat de commissie voor werkverschaffing moet bijeen komen. Ten slotte roept hij de raadsmedewer- king in als regenten komen met plannen tot het maken van meer ruimte voor de ouden van dagen in het Gasthuis. De heer VAN OORSCHOT wil niet in herhaling treden van hetgeen de heer De Meij heeft gezegd, maar komt het eerst aan de uitvoering van werken in eigen beheer, waardoor men de winsten aan de gemeenschap doet komen of de kosten doet dalen. Inzake het zwemonderricht komt spr, er tegen op, dat aan de Centrale Ouder commissie later advies is gevraagd dan aan andere commissies. Spr. bepleitte met klem een volksbad huis, waarvoor 12 jaar geleden ook reeds werd gepleit. Met een distributiegebouw of een Willem III is niets te bereiken, Wat betreft de speelplaatsen' meent spr. dat de tuin van de Willem III kan worden besteed voor dit doel, en toch nog wel voor openluchtsamenkomsten kan worden gebruikt. Hulde brengt spr. voor werken van B, en W. inzake de heilgymnastiek, en wijst hij op het ontstellende cijfer van 108 kinderen, die deze gymnastiek moeten beoefenen. Spr. bepleit het zwemonderwijs tijdens de schooluren, als anders wel ge wandeld wordt. Inzake het Gasthuis oefent spr. cri- tiek op de kleine politiek, waardoor nooit een ernstige poging is gedaan om afdoende verbetering aan het Gasthuis voor ouden van dagen te bewerk stelligen. De heer VAN SPANNING bespreekt de dreigende werkloosheid op de Schel de, en komt er tegen op, dat men reeds trachtte langs den weg der liefdadigheid steun te verleenen, en dat de syndica listische en R.K. vakbeweging dit nog aanvankelijk toejuichten, en ook 't gaan naar de directie der Schelde. De werkloosheid moet niet overdréven worden, het is een verschijnsel gewoon bij een groot bedrijf. De commissie van Maatschappelijk hulpbetoon moet werkloozen uitsluiten, die geen 2 jaar in Vlissingen waren, de uitkeering mag men maar 13 weken laten duren en vooral is het een bezwaar, dat de bonafide werklooze uitgetrokken arbeiders om hun geld moeten naar den gemeenteontvanger. De vakbonden zullen een nieuwe re geling voorstellen en spr, roept de mede werking van B. en W. ten deze in. vroegeren studievriend gaat wonen. Deze adelijke dame, gescheiden van een rijken man, heeft nagenoeg geen inkomen en ze moet nu pensiongasten houden. In dit milieu komt die meneer dan terecht en nu is er bij al die menschen, die daar thuis zijn, alweer iemand gekomen), die veel en groot werk wil doen, maar 't per slot tot niets brengt dan dat ie een jong gescheiden vrouwtje na veel emoties trouwt. Een oppervlakkig boek met veel menschen die denken dat ze boven 't peil van den bourgeois staan, maar in derdaad daartoe zelfs niet kunnen reiken, Da's nog es een spannend boek: „Machtiger dan de sterren", door E. J. Rath, (U. M. Holland te Amsterdam). Een klub professoren in de sterrenkunde gaat op expeditie naar een eilandje, van wege een zonsverduistering. De vrouwe lijke prof. Jessica betaalt alles en zij huurt dus een schip met bemanning. Als de schoener buitengaats is, steekt een verstekeling z'n hoofd uit eem luik en nu worden de vrouwelijke prof. en de ver stekeling Ross Ames de twee hoofdfigu ren. Ross wordt verliefd en wil de Trouw in Jessica laten zegevieren boven de prof. De kapitein van den schoener wil en passant even wat parels halen van een eiland waar hij een parelschat aanwezig weet. De knappe prof, met eem assistent merken den verkeerden koers en er wordt een complot gesmeed waarvan 't slot is dat de kapitein en le stuurman opgesloten worden muiterij heet dat in gewoon Nederlandsch De prof. wordt nu in naam kapitein en de verste keling in de daad. Ze zetten ex-kapitein en stuurman af op 't eiland met den schat en gaan nu naar 't doel. Als ze alle in strumenten opgesteld hebben op dit eiland, merken ze dat ze op een vulkaan (Ingez. Med.) De heer POPPE ontkent, dat de syndi calistische vakvereeniging iets verkeerds heeft gedaan, en bepleit ook uitvoerig geven van steun aan de werkloozen. De heer SOREL meent, dat de balans van B. en W. heel niet zoo slecht is uit gevallen, ook andere colleges zouden de belasting hebben moeten verhoogen. De pluim op den hoed van B. en W. inzake den woningbouw is er niet door henzelf, doch door „Goed Wonen" opgezet. Spr. ziet niet zulk een bezwaar in het zwemonderricht buiten de schooluren, Werkloozensteun zal zeker goed gere geld worden. Verkiezingsleuzen blijven leuzen. Er moet zeker veel veranderd worden in de concessies voor Waterleiding en Gas, maar spr. blijft voor particuliere exploi tatie. Spr. meent, dat de heer van Spanning zelf te ver ging met zijn mededeeling, en dat in de vergadering, belegd door den wethouder van sociale werken, alleen vertegenwoordigers waren van besturen en deze later eerst met die besturen moesten spreken. Een termijn van inwoning moet wor den gesteld met het oog op personen uit omliggende gemeenten. De heer ANDRIESSEN is vooral voor het badhuis. Inzake de dreigende werkloosheid, is spr. tegen) een bedelpartij voor de men schen die werkloos zijn buiten hun schuld en geeft toe er in de regeling van de uitkeeringen verbetering moet komen. (Wordt vervolgd in het 3e blad). non het werk ook aannemen, voor min stens zes weken, reiskosten worden ver goed. GRONINGEN, technisch ambtenaar, als chef va,n de op te richten radio-distri butie. energiek arbeidzaam persoon, grondig _b. m. zwakstroom techniek (zoo, mogelijk radiotechniek), en met h|et uit voeren van lijnwerk, gewend met per soneel om te gaan en geschikt voor Kei uitoefenen v,an dagelijksch toezicht op hfet personeel, s,alaris overeenkomstig ge bleken geschiktheid' vap, f 2400 tot f 4300 per jlaiar, voor vast, stukken op zegel voor 23 October a.s. TILBURG, voor confectiefabriek, le klas kracht, (liefst vrouwelijke^ gehiöeji oj> dé hoogte met de fabricatie van heer renoverhemden, zoo,als knippen, strijken enz., moet als zoodanig werkzaam zijn jgeweest, dadelijk, loon ongeveer f 40 tot f 50 per week, voor vast, reiskosten nader overeen te komen. HAARLEM, electricien .(install.), moet zelfstandig kunnen werken, dadelijk, loon nader overeen te komen, voor onbepaald dén tijd, reiskosten worden bij oproej- ping vergoed. Aanbiedingen uisluitend aan de Dis- tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. De Directeur: H, P. STAAL. De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen O. en W. Schelde meldt de volgende aanvragen Binnenland: DEVENTER, voor meubelfabriek, 3 af- werkers voor meubelen, dadelijk, in dien bekwaam ongeveer f 30 per week, voor onbepiaalden tijd. EMMEN, beikwaam loodgieter, dadelijk, f 20 tod f 25 per week, voor ongeveter 3 maanden. UTRECHT, gasfitter, dadelijk, loon na der overeen te konten, voor vast. UTRECHT, autobestuurder tevens monteur-draaier, dadelijk, f 1750 per jaar, met 4 twee-jaarlijkscbe verhoogin- gen van f 3(75, vrije uniform, na tSjdelij- I aanstelling voor een jaar kan vaste aanstelling volgen. ARNHEM, bekwame betontiimimerlie- den, 'f 31' per week, voor onbepjaaMep tijdi. ARNHEM, betonijzerbuigers, moeten vap teekening kunnen werken^ loon na der overeen te komen voor onbepaalden tijd. UTRECHT, volslagen dames en hee renkapper, moet beslist bekwaam' zijn, dadelijk, loon nader overeen te komen plus kost en inwoning, voor onbepjaplj- den tijd, DEN HELDER.» 2 electriciens, moe ten bekend zijn met huisinstallaties, diadelijk, f 28 tof f 30 per week, kun- zitten en een werkende ook! Er wordt weer een complot gesmeed, maar nu te gen Jessica die 't vertikt om 't eens begonnen werk prijs te geven. Ze loopt er lekker in en weg tuft de schoener, Ze komt op 't dek en ziet haar neder laag. Zij, niet voor de poes, waar 't haar geliefde sterretjes betreft, laat de sloep uit eni roeit weg. Als de verstekeling dit merkt, springt hij in 't water en zwemt haar na. Even na haar komt-ie op den vulkaan. En nu volgt een beschrijving zoo spannend, dat je jezelf eens aan de ooren moet trekken om te weten dat je achter een kopje thee en een boek zit en niet op den) vulkaan. Maar 't komt goed enze krijgen elkaar waaratje ook nog! Door H. van der Leeuw is uit 't Spaansch vertaald „De onverbreekbare band" (uitg. N. V. Hollandia-Drukkerij te Baarn). 't Voorwoord van dezen ro man vangt aan met te zeggen dat „U een verhaal verteld wordt uit den moder nen tijd, dat wel uit de Middeleeuwen lijkt," Wat godsdienst-dweperij betreft, doet 't zeker middeleeuwsch aan en ver' der is er nog wel meer, dat niet modern aandoet, maar voor 't overige: dat eea vrouw, wier man een geweldige, tot le venslang veroordeelde boef is, samen gaat wonen met een ongetrouwden medi cus, is toch wel „modern" zouden we zoo zeggen. De eenige verdienste is, dat de boef zich op 't juiste moment van 't le ven berooft en z'n vrouw dus wettig kan trouwen met den dokter. 't Voorwoord zegt verder: Het publiek ontvangt tegenwoordig alleen die romans met applaus, waarin de overvloedige en geurige wijn der wellust fonkelt, enz." Als middeleeuwsch synoniem is met iets zoetelijks, dan verkiezen we zeker de Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn en die terugontvangen zijn in de eerste helft dier Mhatid October. Binnenland. Brieven H. van Antwerpen, Den- Haag; Adm. kantoor v. d. Middenstand, Rotterdam; H« v. 'Schaifc, Voorburg; J. Vermeulen, -Vrou wenpolder; Rein. Claesenstraat 95, Rot terdam; J. v. d. Windt, Den Haag. - B u i t e n 1 an d. Brieven. Loterij Vereen. Sumba, Antwerpen; W. Smid, Londen. Briefkaarten. iM. C-avridy, New-York; N. Forrest f Brockville; v. d, LooHuijsmans, Lu- gane; Powell, Londen; Frank. Comoss, Piantuchet. October. 21 Vlissingen, Huizen, Paap e.a. 24 Oostkaptelle, Huis en Bouwland, Hiooltem. 24 N. en St. Joosland, Inspan, Jonkers en Blaupot ten Cate. 25 Armemuiden, Land en Inspan, v. Harst 28 Middelburg, Meubels, Notarishuis November. 1 Arnemuiden, Huizen, Hi ooien. moderne, maar vaak meer oprechte lec tuur. „Geketende Joden", door Joseph Del- mont (Andries Blitz A m s t e r- d a m) is eerst wel moeilijk om in de joodsche sfeer te raken, vooral ook door de vele typische uitdrukkingen en woor den, Maar 't is sober en spannend ge schreven, Een jodenjongen, zoon van een leurder, die een aardig duitje had ge spaard, mag na veel tegenstribbelingen met 't meisje zijner keuze trouwen en ook weet hij 't gedaan te krijgen te mo gen studeeren. Hij gaat naar St. Peters burg, en, komende uit een milieu van verdrukte joden, wordt hij radikaal. Hij gaat in een vooruitstrevende politieke vereeniging en zijn jong gemoed slurpt de revolutionnaire gedachten in. Maar hij zwijgt altijd. Hij studeert, luistert en ziet veel onrecht. Eén der partijgenooten pleegt verraad en vertelt dingen aan de politie die niet eens waar zijn. Iedereen vlucht, want in Rusland, waar de on rechtvaardigheid hoogtij viert, kreeg een aangeklaagde toen geen recht zoomin als hij het in dezen tijd krijgt. De jonge man komt vol idealen thuis en wordt ingerekend. Dit is zoo ongeveer de voorgeschiedenis. De verbanning naar Siberië volgt en 't leven dat daar gele den wordt is erger dan de dood. De hoop op ontvluchting is 't, die de verbanne ling vol doet houden. Hij vlucht dan ook en komt eindelijk weer thuis. Deze vlucht is erger nog dan 't leven in Si berië. Met machtige pen zijn deze gruwe lijke folteringen neergeschreven. Hij komt na vele maanden als oude man met spier wit haar weer thuis E.N.S.-S

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 7