Gorge/ c/roog^ Kortgene» Bitter WESTKAPELLE. F. MEEK, BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. Eem der ,E3E KEriDEM LOTEN VERKRIJGBAAR Opneming Voetpaden met de Kunstwerken. Aanvangende 3 November a.s. Ter overname aangeboden ling te Dresden, die op 12 October is gesloten, is, ondanks het zeer slechte weer, bezocht door niet minder clan drie millioen personen. Men heeft besloten de tentoonstelling het volgend jaar te heropenen. Er zullen dan nog enkele nieuwe afdeelïngen aan worden 'toegevoegd. OP TREINEN GESCHOTEN. Te B runs wijk* is de laatste dagen drie maal op voorbijrijdende treinen gescho ten, tweemaal op boemeljtreinen en een maal op den sneltrein BerlijnKeulen. Den eersten keer is de machinist van een boemeltrein getroffen en licht gewond; in de twee andere gevallen is niemand getroffen. VAN EEN TORENHUIS GESPRON GEN. In W(all|street te New York hebben Donderdag twee mannen zelf moord gepleegd door van een torenhuis te springen. Een van hen sprong va*n de dertiende verdieping van het Equitable- gebouw. Hij kwam op een vrachtauto te recht en sleepte in zijn vlal oök nog den ^chauffeur mee, die eveneens werd ge dood. De andere zelfmoordenaar sprong van de vier en twintigste verdieping van het Eimger-gebouw. Duizenden voorbijgangers zagen, hoe de man op een uitstekend gedeelte van de veertiende verdieping viel en d,ood bleef liggen. met Wyfceit Dat leunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. M A In origin, dooien m 25. 45 en 65 ets. (Ingez. Med.) De Duitsche regeerings* verklaring. Een hedendaagsch Duitsch rijkskanse lier, een hedendaagsch minister, ja eigen lijk ieder hedendaagsch op den voor grond tredend afgevaardigde krijgt in den rijksdag gelegenheid zich te oefenen in de schoone kunst der zelfbeheersching! En indien dit mogelijk was, zou aan schaffing van een breede rug en een dikke huid en stembanden als een luid spreker gewenscht zijn. Wat zal de Ja- pansche prins Takamatsoera, die giste ren de zitting, waarin de regeeringsver- ïdaring werd voorgelezen, bijwoonde wel hebben gedacht van zulk een schouw en hoorspel! Van deze scheldpartijen van uiterst rechts naar uiterst links, van dit beleedigend uitjouwen; dit voortdurend interrumpeerden. Van waardigheid bij de Duitsche rijksdag, van waardigheid in el kaar bestrijden, is zelfs geen zvgeem van sprake meer. Zoo werd B r it n i n g ontvangen met den kreet: „Weg met. den hongerdicta- tor." Hij verklaarde dat de regeering een oeconomisch programm zal aanbieden waardoor zij de ergste gevolgen van den wereldcrisis denkt te overwinnen. Met dit program hangen de zoogenaamde noodverordeningen van 26 Juli j.l. ten nauwste samen. De regeering eischt ver werping van de voorstellen tot opheffing dezer verordeningen welker toepassing de begrooting alleen in evenwicht en de sociale maatregelen tot uitvoering kun nen brengen. Het tekort op den loopenden dienst voor 1931-'32 wordt op één miljard be groot. Met nieuwe belastingen kan de nood niet worden tegengegaan en dus heeft de regeering zich met binnenland' sche leeningen beholpen. Intusschen beeft de geldmarkt een ander aanzien gekregen, en zelfs Duitsche kapitalisten hebben uit gebrek aan vertrouwen en vaderlandjsche gezindheid hun geld in het buitenland belegd. (De communisten wijzen naar rechts en roepen: „daar zit ten die heeren"), Dit heeft de Duitsche geldmarkt, de anders wel in staat zou zijn geweest om de behoeften der regee ring te voldoen, ernstig benadeeld en dus moesten we ons opnieuw tot het buitenland wenden. Spr. hoopt dat 't Huis hetzelfde vertrouwen in het Duitsche oeconomische leven en de regeering zal hebben als het buitenland. De regeering heeft haar financieel en oeconomisch program reeds in groote trekken openhaar gemaakt en waarborgt dat het een evenwichtige begrooting voor 1931 zal geven. De zelfstandigheic van de werkloozenverzekering en een definitief financieel vergelijk met de bondsstaten en gemeenten die eindelijk hun deel zullen moeten dragen, vormen er belangrijke onderdeden van. De regeering wenscht geen voortdu rende schommelingen in de loonen der arbeiders en ambtenaren maar om met de prijzen op de wereldmarkt in over eenstemming te komen zijn loonsverla gingen der ambtenaren onvermijdelijk Overigens zullen alle lagen der Duitsche bevolking hun offers moeten brengen (De communisten roepen: maar dat ver' laagt de belasting op het bezit.) Trots alle opruiing zullen de ambtena ren hun plicht weten te doen. Wij kun nen echter geen sociale politiek in een eege ruimte maken en daarom moet de staatshuishouding, die ten slotte alle middelen moet verschaffen, eerst weer kerngezond gemaakt worden. De regeering zal alles beproeven om de werkloozen, die werkwillig zijn, weer aan brood en werk te helpen, maar in tusschen zal voor een behoorlijke onder steuning der werkloozen gezorgd worden en derhalve zal de regeering de ontwer pen van arbeidsbescherming, nieuwe regeling van de ongevallenverzekering en het collectief contract weer indienen, die in alle omstandigheden voldoenden steun aan de werkloozen zullen waar borgen Ook de landbouw heeft 't zwaar en de regeering beschouwt 't dan ook als haar taak de overstrooming van Duitschland met buitenlandsche producten tegen te gaan. Overigens verwacht de regeering steun van de credietinstellingen. Wat wel zeer de aandacht zal trekken in de schuldeischende landen is deze uitlating van den kanselier: Ook volgens iet oordeel van internationale deskundi gen is de oeconomische positie van duitschland van maand tot maand erger geworden. De regeering betreurt dat aan deze vaststellingen in het buitenland niet voldoende aandacht is geschonken, of schoon de Internationale Bank, wier spe ciale taak het is, dit soort moeilijkheden te ondervangen, er reeds maanden op ïeeft gewezen." Een avonturenpolitiek zal de regeering niet volgen, bij het streven naar de her winning der volledige Duitsche vrijheid. Geweldig lawaai bij de nationaal soci alisten). De bepalingen van het verdrag van Versailles dat de gedwongen ontwape ning ook door de andere partijen zou ge' volgd worden, zijn tot nu toe niet uitge voerd. De regeering moet in deze omstandig- ïeden alles doen om de verdediging des ands te waarborgen en zij zal steeds op de bres staan voor de paraatheid en weerbaarheid van het Duitsche volk. De weermacht moet echter geheel vrij staan van alle mogelijke politieke in vloeden en alleen haar uitsluitend doel voor oogen houden. (Onrust bij de Nazi's). En bijna ironisch deed het silot aan. De zware crisis, wiaiarin ons land zich bevindt, eischt eendracht en zelfoverwin ning der politieke partijen. Tegenstellin gen uit den verkiezingsstrijd moeten ver geten worden. Wij moeten alle ziware offers brengen en ons daardoor den weg naar ware vrijheid hanen. Rij deze rede hagelde het natuurlijk interrumpties, doch de rijkskanselier liet er zich niet door uit het veld slaan. Er zijn allerlei moties van wiantrou wen. Ze hebben 'bovendien eenige per soonlijke moties Van wantrouwen o.a. van dr. Curtius. Er is ook een commu nistische die de staking dei' Younjg-belta- lingen eischt De revolutie in Brazilië' Volgens de laatste berichten schijnen oe Brazilviansche opstandelingen ernsti ge verliezen hebben geleden. Er wordt gesproken van honderd diooden en [ge wonden. De opstandelingen verklarten oaarentegen dat aan het front in de staat Minaes Geraes 'n geheel regiment regeeiii gstroepen naar de opstandelin gen is overgeloopen. Reizigers uit Rio de Janeiro melden, dat te Perniambuco tengevolge der volledige stopzetting van ;jen toevoer van levensmiddelen, hon gersnood dreigt. t Koetipoif gedood Het Russische emigrantenblad „Laat ste Nieuws" bevat een verklaring van een der ontvoerders van generaal Roetielpoff den agent der Tsjeka in Berlijn, Fickner, die inmiddels bij de Sovjets in ongjenadje is gevalldn.. Fickner heeft bekend, dat hij twee dagen voor de ontvoering een ver- valscht telegram aan den generaal! heeft gezonden, waarin hem een geheiml onder houd werd gevraagd, met vier uit Rusland gevluchte monarchisten. De generaal' was in een auto afgehaald en bemerkte eerst, dat hij in de val was gelbopen, toen men buiten Parijs kwam. De generaal wil'de zich tegen zijn ontvoering verzetten; hem werd echter een doelt met chloroform te gen den neus gedrukt, welke dosis even wel zoo sterft wlasi, dat de generaal', die aan een hartkwaal leed, 24 uur 'later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleed. Aan de ontvoering hebben behalve Fickner, nog zijn Berlijnsche collega El- lert en de beide Parijsche leden der Rus'- sische Tsjeka Ganowitsj en Gelfant deel genomen. Fickner is bereid zijn verklaring voor de rechtbank te herhalen. De voorbereidende ontwa peningscommissie. In verband met de eindzitting der voor bereidende ontwapeningscommisisie, die den 6en November begint, heeft jhr. Lou don, de voorzitter, een overzicht van den stand der werkzaamheden en een lijst van vijftien punten gepubliceerd, welke laatste de basis voor de agenda der aanstaande zitting vormen. Van deze punten zijn te noemen bet hoofdstuk der ontwerp-conventie, handelend over het materiaal der bewapening ter zee, w'aar- bij zal worden nagegaan in hoever de be ginselen der Vlootoonferenjtie te Londen als grondslag kunnen dienen Van een algemeen ontwapeningsverdrag. Eveneens' zal de kwestie van de effectieven der vloot, het maximum-aantal officieren en onder-officieren en de manschappen der vloot besproken moeten worden. Bij de behandeling van het materiaal' der lucht vloten zal de brandende kwestie van het verband tusschen de civiele en militaire luchtvaart opnieuw aan de orde komen. Levendige debatten zijn verder te ver wachten over de door de commissie in haar zesde zitting bij meerderheid van stemmen aangenomen methode tot be perking van het materiaal door 't open baar maken der begrootingsuitgaven. De Duitsche delegatie zal hieromtrent nieu we voorstellen doen. Tenslotte zal het hoofdstuk, dat de controle en de procedure tot het indienen van klachten behandelt, de aandacht vra gen. Hieromtrent worden nieuwe voor stellen van Frankrijk, Engeland en Du'tschland ingewacht. Jhr. Loudon weidt verder uit over de werkzaamheden van het comité van vei ligheid en arbitrage en onderstreept het belang der conventie inzake den finan- tieelen bijstand aan een aangevallen staat die door 28 staten is geteekend'. Aan het slot zijner uiteenzetting wijst Loudon er op, dat de commissie rappjb/rï taan den R'aad moet uitbrengen, waarbij hij doet uitkomen, dat de elfde Vergadering den wensch te kennen gaf, dat de commissie tijdens de Novemberzitting haar werk zaamheden besluit, opdat de Raad de conferentie zoo spoedig mogelijk oijeen kan roepen. Over den datum der confe rentie zal de Raad in zijn Januari-zitting beraadslagen. BELGIE. Koning Albert en koningin Elisabeth, die Dinsdag incognito naar Engeland ver trokken zijn slechts enkele uren te Lon den gebleven. Woensdag zijn zij verder doorgereisde naar Schotland, waar zij op het slot te Langwell bij de Pentland Firth gedurende enkele dageft de gasten zullen zijn van den hertog en hertogin van Portland. De correspondent viajn de N. Róttf. Crt. te Brussel meldt, dat het Gentsche stadsbestuur, naar aanleiding Van de aan- vjaring en beschadiging van een der deu ren der groote schutsluis te Terneuzen, waardoor het verkeer vloor zeeschepen vjan meer dan 1800 ton op het kanaal1 Temeuzen—Gent tijdelijk is gestremd, een stap heeft gedaan bij de regeering te Brussel en nogmaals haar aandacht heeft gevestigd op de dringende noodL zakelijkheid van eene nieuwe schutsluis voor zeeschepen van groote afmetingen tei Temeuzen. Aan verscheidene onderweg zijnde zee schepen, bestemd voor de haven van Gent, hebben de Gentsche reeders or der [gegeven naar Antwerpen op te stoo' men of, in de voorhaven van Temeuzen, haar lading te lossen. Het groote succes aldus de Brus- selsche corresp. der N. Roitt. crt. dat „Oud-België", de typische buitenaf- deeling v|an de Antwerpsche Wereldten toonstelling, sedert zijne opening kent heeft de vraag doen rijzen, of deze merk waardige attractie, evenals1 de expositie zfelf, ook op 4 November ia|.s. definitief hare deuren z,al sluiten. Tot heden blijkt het antwoord wel bevestigend te moeten luiden. In veile huisjes van Oud-Bel'gjL© kan. immers geen vuur worden gemaakt en zou het plaatsen van stoven en kachels niet zonder sterk toenemend brandgfevaar kunnen geschieden. Het is dan ook zeer waarschijnlijk! te achten, dat Oud-België, samen, niet de wereldtentoon stelling, met ingang van 5 November voor het publiek niet meer toegankelijk zjal zijn. De afbraak zal' evenwel denkelijk; eerst in den loop van 1931 plaats hebben dlaar een paar groote filmondernemingen Van zins zijn, in dit werkelijk eenige de cor, in het voprjaar verstcheidene 'histori sche films op te neuten. ENGELAND. In het Engel sche kabinet moeten meeningsverschillen over de politiek tot bestrijding van de werkloosheid zfijn ont staan. Volgens de „Daily Mail" zou men haast van een crisis kunnen spreikeln. Verscheidene ministers moeten tot d'e overtuiging overhellen, dat op den tot nu toe heganen wejg een oplossing van het vraagstuk onmogelijk Is. Zijl verlan gen daarom beschermende rechten vo,or de Engelsche industrie. De minister van handel, de kansel lier van de schtakist en de minister van oorlog verzetten zich daartegejn krachtig. Kingsford Smith is de eerste, die zon der tusschenlanding van Rangoon naar Singapore heeft gevlogen. Hij is nu vij:; dagen voor bij het record van Hinkler DUITSCHLAND De Pruisische Landdag heeft de communistische motie van wantrouwen tegen het Kabinet-Braun verworpen. BRITSCH-INDIE De 250 man, die gisteren te Bombay aangehouden zijn, zijn dadelijk door den politierechter tot straffen, varieerende tusschen 3 en 6 maanden hechtenis, ver oordeeld. Geen enkele is vrijgesproken Brüning bracht verder hulde aan de mijnbouwindustrie in het Roergebied, die zich bereid heeft verklaard de prijzen met 6 pet. te verlagen. Zoo noodig zal de regeering ook tot maatregelen van ver laging overgaan. Bakker 17, Lady Heineker 20—26, Gan-] zebout 16—24, Framsche bellefleur 19, zoete id. 12—19, zure id. 15—32, Bis marck 15—17, Campagne zoet 13—23, J Groninger Kroon 21—35, Armgaard 10 24, grauwe Reine t 17, Reinet Tulpa 17, Pompernetten 17, Sterappel 23, Grauwzuur 15—19, -alles per K.G. Diversen: Tomaten 6—36, Black Ali-1 aUte 57—60, frambozen 94, alles per| Kilogram. Goes, 16 Oct. Veilingsvereeniigrttg Zuid Beveland. Peren: Doyenne du Cornice 31—66,] tConférance 31, le Lectier 37, Beurré Alexander Lucas 2331, id. Bachelier 17, id. Diel 23—34, Josephine's! de Ma- lines 32, Calaba&se Tirlemont 25, Alexan- drine Drouillard 20, Comtesse de Paris 21—31, Nouveau Poiteau 16—32, groene Chaumontel 1320, le. Curé 14—24, Jo- denperen 14—16, winter Louwtjes 15, id. Bergamotten 8—14, id. Suikerijen 101 13, Brederodes 22—24, Rietperen 14—: 18, St. Remey 11—17, Pondsperen 13 19. Gieser Wildeman 15—23, Kleiperen 14—23, afval- en kroetperen 1—8, alles I per 100 K.G.. Appels: Goud Reinetten 26—57, Schut-1 ters Reinetten 18, Cox's Oranje Pippin '21 —28, sterappels 26, Present van Lunteren 18—39, Lanes Prins Albert 24—32, King-) (appels '25—35, Baldwin 24, zure Bel lefleur 2335, Fransche id. 14—21,' Court I Piendu 26—28, IJziken 17, zoele Arm- ggarde 30, id. Bellefleur '22, Huistnans- zoet 18, afval- en kroetappels 3—20, al-1 les per 100 K.G. Diversen: blauwe druiven 52—59, to maten 11, mispels 'IT—16, kassnijboo-1 nen 30—50, k,asprincessenboonen 35, dubbele princessen 18, slaboontjesi 26, spruiten 21—23, uien 1 alles per 1001 K. G.perziken 6, noteni 1.60, bloem kool 17, roode kool 3, groene savóijekool 5, Chin. Spitskool 3, andijvie 1.(30, me loenen 8, alles per 100 stuks; 'hazen 2.81 per stuk. j 'Zier ik zee, 16 Oct. Tarwe f 7.(751 —9, lia'ver 5, bruine boonen 10—12.50, erwten (schokkers) 10—13.50, lijnzaad 13, aardappelen (Eigenheimers) 2.50, bonte blauwe 2.75—3 25, uien, [groote bruine en witte U.C.B. 0.75-0.80. Aanvoer tamelijk. Vraag matig. Groothandelprijs' kipeieren f 7.10. Boter f 0.86—0,93 per 5 H.G. Aanvoer c.a. 1000 eieren. Middelburg, 16 Oct. Op de veiling wérden de volgende prijzen besteéd: Pieren: Winter bergamotten 10—12, wintea* suikerij 13, winter Louwtjes! 13. irietperen 15, Jodenpeer 7—15, Beurré d'Aremberg 23—36, Maagdepeer 20, Nou veau Poiteau 15—26, Beurré Clairgeau 13 •35- Kleiperen 7—16, Giesler Wildeman VI—22, pondspeer 11—17, alles per K.G Appels: Goudreinetten 7—35, roode Abonnementen en Advertentiën veoi dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS Adverteatiëni Heden overleed onze lieve Vrouw en Moeder, ADRIANA JACOBA MARIA CALLENFELS. J. J. G. PRONK en Kinderen, Middelburg, 16 October 1930. Rotterdamsche Kade O 247, Bezoeken kunnen niet worden afgewacht, Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed onze lieve Dochter, Zuster en Behuwd- zuster ADRIANA JACOBA MARIA CALLENFELS, Echtgenoote van J, J, G. Pronk. Uit aller naam, H. W. J. CALLENFELS. Middelburg, 16 October 1930. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, nog onverwachts, onze eenige innig geliefde Zoon SIMON WILLEM, in den jeugdigen leeftijd van ruim 20 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders, J. HUIJSMAN. L. HUIJSMAN— SANDERSE. Geen rouwbezoek. Middelburg, 17 Oct. 1930, Noordweg S 221. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed na een lang durig doch geduldig lijden, nog onverwachts, onze gelief de Neef SIMON WILLEM HUIJSMAN, in den jeugdigen leeftijd van 20 jaar, diep betreurd door ons allen. Namens de Familie, P. SANDERSE. Middelburg, 17 Oct. 1930, Heden overleed na een lang durig lijden/, ons trouw lid, SIMON WILLEM HUIJSMAN, in den nog zeer jeugdigen leeftijd van 20 jaar. Middelburg, 17 October 1930, Het Bestuur der M. V, en A, V, „ZEELANDIA". Voor de vele blijken van deel neming bij de ziekte en na het overlijden van onzent lieven Man en Vader, W, P, VAN TIEL, betuigen wij onzen hartelijken dank. WED. W. P. VAN TIEL— SCHIPPER en Kinderen, Lambrechtstraat L 96 boven. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onze lieve Vrouw, Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, C. J. VAN FAASSEN—DE SMIT, zeggen wij bij deze hartelijk dank. Uit aller naam, K. VAN FAASSEN. Boetonstraat 33 II, Amsterdam. HET MAGAZIJN „EXCELSIOR", DOMBURG, is ruim gesorteerd in: GEMOLTONNEERDE ONDER GOEDEREN, PLAT JAEGER PANTALONS en BORSTROKKEN. Pullovers, Vesten, Truien, enz. Wollen Dameskousen, Kinderkou sen, Slobkousen, Skisokjes enz. LEIDSCHE WOLLEN DEKENS. Prima kwaliteit. Concurreerende prijzen. PF" Zaterdag a.s. Reclamedag i S Zoolang de voorraad strekt, de be kende wit- en paarsdraad Sajet, per 'knot van 80 gram 47 cent. Bij 3 knot tegelijk 46 cent. Alleen a. s. Zaterdag. Aanbevelend, A. DE KAM. De tijd voor een bittertje weet U zeil het best en zijt ge gewend aan Hellebrekers' Bitter dan verlangt ge er naar dat het tijd wordt, Probeert ze eens. - "ROTTERDAM Aan het Gebouw der Vereeniging tot Werkverschaffing aan Zeeuw- sche Blinden zijn tot en met Zaterdag a.s., 's namiddags 12 uur nog a f 0.50 per stuk voor de Maandag a s. te houden verloting. ZATERDAG. PALINGBROOD. Slagroomgebak a 10 cent per stuk. Moccapunten a 10 cent per stuk. Banketletter a 25 cent per ons. Van zuivere amandelen bereid. Aanbevelend. Banketbakker, Langeviele. 2 zware Notenhouten Ledi kanten (1 persoons) met bij- behoorende Ressorts, paarde- haar Matrassen en Hoofd peluws, 2 dito Nachtkasten met marmer. Alles in prima staat. Te bevragen Meubelmagazijn Firma A. M. HOFMAN, Lange Noordstr. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 3