TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 OCTOBER 1930. No. 242. BINNENLAND. IOJADENIM HET VREEMDEUhSEH^ Èo«E.CS0/LE<JIQEW KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 15—22 OCTOBER. DES AVONDS TE 8 UUR M. T. Oeerste ©volle haam 3laatste kwartier #nieuwe maan ZUID venus mars jupiter saturnus ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. DE KONINGIN-MOEDER IN DE BEIERSCHE ALPEN. Van de Koningin-Moeder, die thans te Garmisch Parlenkirchen vertoeft, kor mén goede berichten. H.M, igeniet zeer va;n de hooge lucht, en hoewel het weer afwisselend is, kan H.M. toch vele wan delingen en tochten in de mooie omgeV ving maken. Van de aardschokken heeft de Ko; ninginl-Moeder nagenoeg n:ets geviaeld hoewel H.M. zich nog niet ter ruste had feoeven, toen de. schokken voor kwamen H.M. denkt voorloopig nog te Partenl- kirchen te blijven. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon, besluit zijn benoemd tot ric der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. B, R. Roijer, advocaat-gene raai bij het gerechtshof te 's-Gravenhag en dr. J. Ed. Stumpff, lid van den Ge zondheidsraad, directeur van het Bin nengasthuis te Amsterdam. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. IB. en W. van Den Haag moeten van hoojger hand gepolst zijn over ee:n ver hooging van hot salaris van den burge meester, echter zonder dat er een naam van een persoon bij genoemd werd. Heit antwoord moet geweest zijn, dat het col lege er.niet over denkt, op defeen voet ee.n voorstel te doen DE ZUIDERZEESTEUNWET EN DE ZUIDERZEE-VISSCHERS. In de gisteren in Den Haag gehouden idemonstratieve vergadering van Zuider- zecvisschers, inzake de Zuiderzeetsteun,- wet, is een motie aangenomen, dat de daarin aangebrachte verbeteringen onvol doende zijn en veirre beneden! de Ver wachtingen 'blijven, die zij redelijkerwfijj- ze mochten koesteren, dat met name het gemis van een billijke te'gemoeltkoiming in de waardevermindering van schuit en netten een grievende bélèèdiging is va,n het rechtsgevoel; dat verder de» wOnschen, zooals ze in de nota van de viss cher, so rgau is.aties aan de Tweede Kal mer zijn opgenomen, als een minimum zijn te beschouwen, en besluiten deze motie ter kennis vrn de regeering' en de Tweede Kamer te brengen en te publif ceeren. I I I 'tl DE POSTVLUCHTEN NAAR NED. INDIE. Het tweede postvliegtuig is gisteren te Karatsji aangekomen. Heden voort zetting. DE PHOHI-STUDIO'S. „Het Volk" meldt Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat als gevolg van besprekingen '1 usschen de directie van den Phohi- zender en het hoofdbestuur van P.T.T. in de betrokken kringen de heropening van den Indië-zender zeer spoedig wordt verwacht. In aansluiting op dit bericht vernemen wij thans, dat de vroegere studio's in het perceel Keizersgracht 732 te Amsterdam weer door de directie van den Phohi-zender voor den duur van een half jaar zijn gehuurd. Bij informatie bij de directie van den Phohizender, is het Hbld. gebleken, dal dit bericht geheel en al onjuist is De waarheid dienaangaande komt neer op het volgende: Er zijn tusschen de directie van den Phohi-zender en het hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage, geen bespre kingen gehouden over een heropening van den Indië-zender, gelijk ,Het Volk" reeds eerder meende te moeten aan kondigen. Het verband, dat de redactie legt tus schen haar bericht over een heropening 9. Mijn vertrek naar Marokko. Tegen het einde van 1920, kort na den moord op mijn kameraad Leo, kwam er een order van den Franschen minister van oorlog, dat t geheele 2e regiment uit Algiers overgeplaatst moest worden naar Marokko. Alle garnizoensplaatsjes en militaire posten zouden overgaan tot het eerste regiment. Zij, die echter in hun oude regiment wilden blijven, moes ten daarvan kennis geven aan hun com pagnies commandant. Ik deed dit ook en in 't begin van Januari 1921 vertrok ken wij met 38 man van onze compagnie weer naar Saïda. Den 20sten Januari kregen enkelen onzer bevel ons 's avonds om 6 uur naar een terrein kort bij het station te begeven, waar het le bataljon kampeerde. Den volgenden mor gen zouden we dan gezamenlijk met een specialen goederen trein naar Marokko vertrekken; de andere bataljons en de staf van het regiment zouden eenige dagen later vertrekken. Ik werd inge deeld bij de le compagnie. Den volgenden morgen werden wij in en het huren der vroegere studio's is ook al niet juist. Wèl zijn deze studio's weer ingehuurd, doch alleen, omdat de huur afliep en men op eventueele gebeurtenissen voorbe reid wenschte te zijn, d.w.z., dat men niet zonder studio's zou zitten, als er op de een of andere wijze weer eens zou kunnen uitgezonden worden. DE 298 M.-GOLF, Naar het Hbld. verneemt, heelt de Zweedsche regeering op een telegrafisch verzoek van het hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage geantwoord, dat bin nen enkele dagen liet storende Zweed sche; station Fallun van deze golf zal verdwijnen. De 298 M. golf wordt voorts gestoorc door eenige telefonie-zenders, o.a. een Fransch station. Ook deze zijn aange schreven. Van deze stations heeft men echter nog geen antwoord ontvangen. Benoemd tot kerkvoogd bij de Ned Herv. Gemeente tc Schoondijke dc heer H. Bralkman. De R.K. Kerk te Hulst. De correspondent van het Handbl meld t De restauratie der R. K. Kerk te Hulst, het .gebouw dal lot voor korten lijd voor R. K. en Protest, diensten ge' bruikt werd, maar door de R. K. is ge kocht, zal plm. f 447.500 vorderen. De raming van kosten voor herstel van den aan de gemeente toebehoorenden kerk, toren beloopt f 12.500. De gemeenteraad heeft zich vereenigd met een voordracht van B. en W. om 10 pCt. der restaura tiekosten, lot een maximum va,n f 50.000 voor rekening der gemeente le némen), waarbij de kosten, die voor de restau ratie van den toren noodig zijn, zijn inbegrepen. Tevens ver o inden zij hieraan ae voorwaarde, dat het Rijk tenminste 50 pCt. in de kosten zol bijdragen. Ned. Herv. Kerk, Drietal le Rotterdam ds. J. H. Biui; nink te R heiden; ds. A. de Voogd le Ylis sin,gen en dr. !0. Norel Jr. te Leeuwarden Gerei. Kerk. De classis Middelburg van de Geref Kerk heeft heden tot de evangeliebe diening toegelaten den heer H. Pestman, beroepen predikant te Grijpskerke. Hotel du Commerce. Onder de auspiciën van de te s-Gravenhage zetelende Kunstkring De Schakel exposeeren een zestal schilders in een bovenzaaltje van Hotel du Oom merce hier ter stede een aantal doeken, die voor den rustigen en degelijlkeln unstminnaar, niet al le zeer beroerd door de hevigheden en buitennissigheden an dezen lijd, een bezoek en aandach tige beschouwing wel wlaard zijn. Men treft er knap en doorwrocht schilderwerk' aan, blijk gevende van technisch kunnen en aandachtig werken, met als resultaat dikwerf iets, dat, schoon het niet modern in den gebruikelijkén zin van dit woord is, toch zeker op zijne wijze ook' van dezen tijd mag heeten. Eén uitzondering dient gemaakt te worden: den knappen Oostenrijker kjo- lorist R i s ek mag het praedicaat m'odern niet ganschelijk onthouden worden; hij gelde dan als bewijs levtens zoowel met z'n knappe en forsche papagaaien als met z'n boerenerf Vlal •ietwat modern" en den kunstlievenden bei schouwer pakkend en ontroerend, nog wel siamen kunnen gaan. Al' zijn daar geladen, Er waren twee lange treinen samengesteld uit goederenwagens; de wagons werden zoo volgestopt, dat men zich haast niet verroeren kon. Met heel wat moeite en scheldwoorden lukte het eindelijk allen te bergen. Intusschen was de regimentsmuziek gearriveerd, daarna ook de kolonel met zijn officieren. En zoo vertrokken wij toen, terwijl de mu ziek als afscheid de regimentsmarsch speelde, naar dat land, waar duizenden egionairen, ver van hun vaderland, vrienden en bekenden, den dood vinden. De reis ging over Sidi-Bel-Abbes, daar stopten wij een uur en de regimentsmu ziek speelde ook op het perron van dit station eenige marschen. Den volgenden dag, tegen 4 uur 's mid dags, kwamen wij aan in de stad Oudj-da. Dit is de eerste stad over de grenzen van Marokko. Daar werden wij uitgeladen en te voet trokken wij vier K.M. verder, van het station, naar een groot kamp, waar wij allen werden ondergebracht in tenten. Hier lagen verbazend veel mili tairen van allerlei wapens en rassen, want dit was het doorgangspakhuis van wat van Marokko komt en er heen gaat. Hier zijn de groote centrale magazijnen van kleeding, wapens en munitie. Wij bleven er vier dagen en ieder ont ving een nieuw geweer en 120 scherpe patronen; overal waar men in Marokko heen gaat, heeft men wapens en patronen voor, bij gedurfder inojdiernelingen, nog paikkender bewijzen te vinden. Er is nogal veel werk van den jongen schilder Nolle ezijn Geildersche Kade te Amsterdam1 zoowel als z'n paarden aan de Maashaven te Rotterdam noteerde ik ,als goed werk1; het Zierikfeeeslche straatje, met even dien rooden noot in hel grijze straalvlak, is heel aardig. Van A. J. Zwart drie landschappen huizen ,aan de Broetksloot, een boeren woning, die heel mooi v,a:n kleur is, en een, erfje. Twee stukkeu van Evert Mot: voor al diens Rotterdamsche Maas bij zonlicht is stralend van kleur en suggestief in de wijdie v,an het kabbelende w'aler': knap ged,aan! Een groot bloemstuk van Willy Fleur is wel fleurig van kleur en vaar dig geschilderd, maar het doet wel wat 'erg conventioneel aan Hel bloemslilleven va,n diens leerling Louis, van dei- Steen is, wat sfeer betreft, a,l beter dunkt me Tenslotte „De hooiers" van Jef van Joole, die ,nr,.g een Zeeuw moef zijn; naar men zeide. Samenvallend: uit cultureel oogpunt een misschien niet hevjg-belangrijke ge beurtenis, deze expositie; wel echter een tentoonstellinkje van deugdelijke, welver zorgde schilderijen, die het misschien relatieve voordeel hebben, dat men verschillende ervan graag aan z'n k:v merwand. zou zien hangen. Ee.n vriend van me zou misschien zeg gen dat pleit niet voor je kamerwand. Maar: dat is mijn zaiak, niet de zijne! Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in d inspectie Tiel C. J. Keurenaer, ouc! schoolopziener te Velp, gemeente Rhe den. Tot onderwijzer aan dc Chr. school te Axel (Spui) is benoemd de heer J. Verhoef, thans le Kampen. J. II. S., gcd., kantoorknecht ie Tree- beek-Hoensbroek stond voor de Maastrichtsehe rechtbank terecht, ter za ke van overtreding van art. 373 W|. v. Sir., n.l. misbruik van vertrouwen door openen van brieven en uithalen van geldswaarde. Verdachte, die 30 jaar bij de posterijen was, had uit brieven zilver- bons gehaald. De eisch was 5 maanden gevangenisstraf. De rechtbank le Arnhem heeft J. A. V/. van H.. .gewezen boekhouder bij het gemeente-slachthuis te Nijmegen we gens verduistering van f 4500, gepleegd in dienstbetrekking, conform den eisch lot 6 maanden .gevangenisstraf veroor deeld. Voor de ,arr.-rechtbank le Maastricht stond terecht J. If. II., mijnwerker te Nicu\venh(age. Duitscher, ter zake dat hij in den avond van 6 Juli toen hij met een gezelschap uit een herberg kwam, ruzie heeft gekregen, met Josef Krasjek en hem met een mes in de halsslagader heeft getroffen, waardoor deze bijna on middellijk dood was. Hel M. eischle ter zake van dood slag, of mishandeling, den dood len ge volge hebbend, 5 jaar gevangenisstraf. De moord te Bennekom. Bij de behandeling van bovengenoem de moordzaak tegen den verdachte Jan Hoek, die door de Rechtbank te Arnhem tot levenslange gevangenisstraf werd ver oordeeld en welke behandeling in hoo- ger beroep voor het Arnhemsche Ga- rechlshof op 30 October a.s. zal pl'aals bij zich; indien men buiten kampeeren moet, als regel des nachts ook. Den vol genden morgen, bij het appèl, mankeer den er twaalf man. Deze hadden ge tracht van hier uit Spaansch-Marokko te jer(eiken. Men bracht hen echter den derden dag reeds zwaar geboeid en in deerniswekkenden toestand terug; al te zachtzinnig waren zij niet behandeld! Alle twaalf kwamen eenige weken latei- voor den krijgsraad. Den vierden dag ging de reis van daar uit verder per trein, wij kwamen 's avonds aan te Gercif, waar wij voor den nacht ons kamp opsloegen, om den an deren dag weer verder te gaan tot Taza, waar wij 's avonds om 6 uur arriveerden, Cort bij het station, op een ruime plaats, werd een kamp opgeslagen, en reeds den volgenden morgen om vier uur ging de reis al weer verder, maar nu te voet. Wij hadden dien dag 42 K.M. af te leg gen. Ons was aangezegd dat een ieder in zijn veldflesch twee liter water mede moest nemen, want na 20 K.M. gemar cheerd te hebben, zou een uur rust ge- ïouden worden en dan moest ieder man een halven liter water afgeven voor het coken van rijst en het zetten van koffie; wie géén water gaf kreeg ook niets te eten. Kookgerei en levensmiddelen moet de soldaat op marsch meestal zelf dra gen, en wee hem, als hij later niet af kan Geen enkel maantje komt op deze kaart voor; men vindt haar, later op den avond of in den nanacht, 15 Tusschen Tweelingen en Kreeft; 18: be- hebben, zal mr. II. Maten, advocaat le Arnhem, den verdachte weer als raads man bijstaan. Er worden 19 getuigen ge dagvaard, doch de geheele behandeling zal geschieden met gesloten deuren. Gratie verleend. Naar V.D. verneemt heeft de Koningin gratie verleend aan den machinist J. II. L. onder de gem. Hiavelle bij Meppol die mei den door hem bestuurde locomotief in de Smildervaart terechtkwam' en die door het doen ontslaan van gevaar door schuld door de rechtbank le Assen en in hoogcr bercep door het gerechtshof le Leeuwarden, tot 1 mnd hechtenis is ver oordeeld, en heeft daarbij bepaald d,at deze straf gewijzigd is in een geldboete van f 75 bij niet betaling binnen 3 maan den te vervangen door de opgelegde vrijheidsstraf. Bietencorlog in West-Brabant. Naar aanleiding van het bericht uit Zevenbergen van j.l. Zaterdag;, schrijft de heer C. P. Vogelaar, vo.orz. der Coöpi. Zevenbergen aan de N. Roti. Crt.: „'Er is geen nachtelijke bestuursver gadering: gehouden, ook zelfs niet over dag er is niemand van het bestuur onl!- slagen en er wordt hierover zelfs niet gedacht. De fabriek is Zaterd'agtmorgein de campagne begonnen. Dat er actie .gevoerd wordt tegen de Centrale Bielenverecniigiug staat geheel builen het bestuur der Coöperatie Zeven bergen." De Suikerbieten. Op 1 October was het gewicht der suikerbieten in Nederland gemiddeld 785, het suikergehalte 16.98; voor de Zeeuw- sche eilanden was het resp. 848 en 17.28 en voor Zeeuwsch-Vlaanderen 674 en 16.93. Voor geheel Nederland was het 1 Oc- zuiden den Leeuw, 21 nabij S p i c a, de helderste ster van de Maagd. tober 1929 769 en 17.69, 1 Oct. 1928 756 en 18.50, 1 Oct. 1927 637 en 16.49. Intern, conferentie te Brussel, De Brusselsche correspondent der N. Rott. Crt. meldt, dat Maandag in het Paleis der Academiën te Brusisel de Int. conferentie van het postverkeer geof- pend is. Alleen Europeesche staten ne.- men er aan deel, w.o. ook Nederland. President der bijeenkomst is William'r son, de directeur der posterijen te Liamj- den. De conferentie za.l zich onder meer bezig houden met het vraagstuk van verzending van gewone, brieven' en an dere poststukken, die .geen speciale vracht betalen voor vervoer per nachl'- vliegtuig. Wat het publiek moet weten en waaraan de Post geen schuld heeft. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Voor verschillende werkzaamheden, onder welke het uitbetalen en ontvangen van gelden een voorname plaats inneemt, verleent de Postdienst zijn bemiddeling tusschen het publiek en andere Rijks diensten, zooals de belastingdienst, Rijks- verzekeringbank, Rijkspostspaarbank, Postchèque en Girodienst, enz. Het publiek dat voor deze werkzaam heden practisch dus uitsluitend met de Post in aanraking komt, is spoedig ge neigd aan den loketambtenaar vragen te stellen over de regelingen van deze diensten, welke hij niet kan beantwoor den en maar al te vaak maakt 't publiek hiervan aan de Post een verwijt. Ten onrechte, wijl inrichting en organisatie van bedoelde Rijksdiensten geheel afzon derlijk staan en buiten den Postdienst omgaan. Om bijv, te weten in welke ge vallen een uitkeering van f 100.wordt gegeven door den Raad van Arbeid moet men bij dezen zijn en niet bij de post, al worden de gelden eventueel op het post kantoor betaalbaar gesteld. Voor inlich- geven wat hem is toevertrouwd. Met zijn uitrusting, wapens, munitie enz. vormt dit te zamen voor den soldaat een tame lijk zware last en op die manier valt 'n marsch van een 40, 50 K.M. lang niet mee. Daarbij gaat het niet altijd over een vlakken weg, maar door woeste streken. Dikwijls bergop-bergaf en deze bergen zijn vaak zoo steil, dat men handen en voeten moet gebruiken om ze te beklim men. Daarbij komt dan meestal nog die vreeselijke hitte. Doodmoe en afgemat kwamen wij dien middag tegen half vier aan 'n groot mili tair kamp, met 'n aantal houten barakken; dit was weer een zoogenaamd door gangslager, genaamd Sidi-Abdulla. Wij werden voor dien nacht ondergebracht in deze barakken, en hoewel het er trioelde van ongedierte, was ieder toch Hij, al was het maar op den harden grond, zijn ledematen te kunnen uit strekken. Overal waar men komt op zulke militaire posten is alles vies en vuil en wemelt het van ongedierte, zoodat men dikwijls daardoor niet eens in slaap kan komen. In het belang van de gezond heid van den soldaat doen de Leger- autoriteiten weinig of niets. Wij hadden nu nog 38 K.M, af te leggen om den volgenden dag op onze voorloopige plaats van bestemming aan te komen en reeds om 3 uur 's ochtends begaven wij ons op weg en na ongeveer 20 K,M. ge- loopen te hebben verlieten wij den hoofdweg welke verder door gaat naar Fez, de hoofdplaats van Marokko, en wij gingen een zijpad in, dat ons over verschillende hooge bergen voerde en dat weldra zoo smal werd, dat men een voor een achter elkander moest gaan. Tweemaal moesten wij een snel stroomende rivier door waden, waarbij wij op sommige plaatsen tot aan de borst door het water moesten. Op marsch is dit niets ongewoons. Dan moet de zon maar weer de kleeren aan het lijf dro gen. Vooral de voeten hebben dan ech ter veel te lijden, zij branden dan in de schoenen, waarin de legionair bloot- voets moet loopen, daar sokken niet ver strekt worden, want als er soms een zen ding sokken in de compagnie aankomt voor de soldaten, dan verdwijnen deze meestal in de kisten van de officieren en onderofficieren. Het gaat hiermede al net als met vele andere dingen, die voor den soldaat verstrekt worden, maar die terecht komen bij hen voor wie ze niet bestemd zijn: van hetgeen het Fransche gouvernement voor een soldaat bestemt, krijgt hij gemeenlijk nog niet de helft; de andere helft wordt gestolen en het geld gaat in de zakken van hen, die er het minste recht op hebben. Vele hooge heeren, leiden zoodoende een goed leven, ten koste van dèn armen soldaat. (Wordt vervolgd). j

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5