N ïvMcw. //vmm rk, Ik. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 OCTOBER 1930. No. 240. BINNENLAND. stemplicht vrouwen kiesrecht. de postvluchten naar indie. verbond van vakvereenigingen de moeilijkheden in de draad nagelindustrie. verdoovende middelen. OOAftEN IH HET VBEEMDEUrtóEflr WEERBERICHT etc. •dienste M |>ot suc- Zij die In ver- igen te ie aan tel- A„ lam. RllEg; aliteiê 38, 179. irens. .p.o. iraat. Crt. ■ver ens- kat. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft aan den voor zitter der Tweede Kamer doen toeko- rften een brief ten geleide om een staat, waarin tabellarisch zijn gerangschikt de resultaten van een ingesteld onderzoek, hoeveel vrouwen bij de jongste verkie zingen voor de Tweede Kamer niet aan de stemming hebben deelgenomen, hoe veel van deze vrouwen vervolgd en hoe veel van haar veroordeeld zijn. Deze staat is het resultaat van een onderzoek, dat door den minister was toegezegd. Het tweede postvliegtuig naar Indië is Zaterdagochtend om 6 u, 35 uit Athene vertrokken en om 14 u. te Caïro aange komen. Gister zou de tocht worden voortgezet. Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft naar het Hbld. meldt een adres gericht aan de Tweede Kamer waarin wordt verzocht het advies, her vat in het adres van het verbond van Nederlandsche werkgevers de behan deling van het wetsontwerp, tot voorbe houd der bevoegdheid t.ot toetreding tot 't ontwerpverdrag betreffende de invoe ring of de handhaving der methoden tot vaststelling van minimum-loonen, uit te stellen niet op te volgen. Indien dit wetsontwerp thans niet werd afgehandeld, aldus het adres, zou de volksvertegenwoordiging het werk van de Nederlandsche delegatie te Genève ongedaan maken. Er zijn reeds een aan tal verdragen, aangenomen door de In ternationale Arbeidsconferenties, welker ratificatie tot dusverre achterwege is gebleven. Het is in overeenstemming met de verplichtingen, welke Nederland heeft aangegaan, toen het tot de Internationale Organisatie van den Arbeid toetrad, dat aan dezen achterstand zoo snel mogelijk een einde wordt gemaakt, De moeilijkheden waarin de draad- in dus Ir i-e, in het bijzonder die van draad nagels verkeert, hebben, in verband met besprekingen in de Rijkscommissie voor werkverruiming, .geleid tot een nieuw onderzoejk in aansluiting aam dat, hetwelk in 1928 bad plaats gevonden. De resultaten van dit nieuwe onder- zoele hebben den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid doem besluiten tol de instelling van een commissie, met de laak een onderzoek in te stellen naar de moeilijkheden, welke de Nederlandsche draad- en draadnagelinduslrie 'ondier- vindt en naar de maatregelen^ die kun nen strekken tot versterking dier indus trie, daarbij nxede de vraag o vei-weigen de, of het mogelijk en wenschelijk is in Ne- tlerland een walswerk op te richten. Deze commissie zal beslaan uit de hoe ren: G. J. P;h. Zaalberg, Directeur-Gene raal van den Arbeid, mede als voorzit ter; Ir. A. Groothoff, lid van den Raad van Beheer der Gemeenschappelijké Mijn- bouwmaatschappij Billiton; prof. ir. F. K. Th. van Iterson, directeur der Staatsmij nen; ir. G. A. Kessler, directeur van het tHoogovenbedrijf en J. H. de Wit, be- drijfsclief bij tie firma Everts en Van der Weijden te Helmond. Als secretaris zal optreden mr. J. Ger- ritsz, secretaris van de Rijkscommis sie voor werkverruiming. Aan de op 27 October a.s. ingevolge uitnoodiging der Britsche regeering te Londen te houden conferentie der lan den, waar verdoovende middelen worden vervaardigd, ter voorbereiding van de In de Sahara. Toen ik bijna vier maanden in Saïda geweest was, en mijn recrutentijd ten einde liep, vroeg men op zekeren dag in onze compagnie vrijwilligers om naar een bereden compagnie te willen vertrekken, welke lag in de zoogenaamde Région Sa- harienne. Daar het exerceeren mij reeds lang de keel uithing, meldde ik mij ook aan. Met 20 man gingen wij toen 's morgens voor den dokter, om gekeurd te worden, met het gevolg dat 16 man waaronder schrijver dezes goed werden bevonden. Twee dagen later kregen wij onze uit rusting en den derden dag 's nachts om 12 uur vertrokken wij met den express- trein, welke driemaal per week gaat van uit Oran naar het eindstation Co- lomb-Bechar, een afstand van ongeveer 980 K.M. De reis was eentonig, niets te zien dan enorme uitgestrekte zand vlakten, afgewisseld door hooge zand heuvels en bergen. Af e»i toe een kara Volkenbondsconferentie betreffende be perking van den aanmaak van verdoo vende middelen, zullen vanwege de Ned. regeering deelnemen de heeren E, D. van Walree, oud-consul der Nederlanden te Sjanghai, te Baarn, W. G, van Wettum, regeeringsadviseur in de Int. opiumza ken, vertegenwoordiger van Nederland in de raadgevende opiumcommissie van den Volkenbond, te 's-Gravenhage; dr. J. B, M. Coebergh hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te Utrecht. 7, GEMEENTERAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Vrijdag veTgaXleir,dc cLe Raad. Voorzitter rlie burgemeester jhr, H. A. va,n Doorn. i Afwezig de heer Jobse. Ingek. stukken en mede- deelingen. Een adres van de bewoners der Blurchtstraat, om de straat in plfaiats van het koolasch met steenen te verbai> dien, zoodat zij verlost worden van de stof en modderplaag. Naar B. en W. om advies. De VOORZITTER deelt mede dat de kosten van den aanleg van waterleiding in de scholen en het .gemciejnteh'uisj f 40 beneden de raming is gebleven. Gemeenterksning 1929, Aan de orde is de voorloop i.ge vast stelling der gemeenlerekeniag 1929. Conform advies der Commissie voor- loopig vastgesteld. Begrooting 1931 De begrootingd 1931 werd aangeboden. De heeren Goed bloed, Leenhoiits, Lo(- rii'er en de Visser worden in de commis sie van onderzoek benoemd. Wijz, Ambtenarenreglement. Wordt vastgesteld. Radio-distributie, Aan die orde is het voorstel afwijzend te beschikken op het verzoek der ver- iceniginjgl van ruaiodistributie .abonné'S; te Vlissingen om, vergunning voor den annr leg van een dradennet voor pa dii of-dis tri butiie. f Z.h.s. besloten. Termijn levering van leiding water. Voorts een wijziging in de vepordenig der voorwaarde voor de levering van waterleiding (aangaan van een abonne ment voor den duur van minstens 12 maanden). De heer GOED1BLOED1 gelooft dat de drijfveer van de spoedige opzegging, eerder gezocht moet in de duurte van het water. De huiseigenaren hebben water leiding ,aan laten leggen doch nu is de vraag wie 't betalen moet. Is er geen regeling te treffen djat het water» goed- kooper wordt? Dau zpuden er zeker meer laan sluitingen komen. Wianneer er ver plichte aansluiting was geweest, was 't zoover niet gekomen. De heer DE PRIESTER erkent ten deele, dat het water te duur is. Dat ligt zeker ook taan de vrije aansluiting. Het geldt niet voor de huidige verbruikers doch voor de toekomstige. Wiie nu liel af sluiten kan niet anders weer aansluiten dan voor 12 maanden. Een andere regeling is niet mogelijk. De heer GOEDBLOED zal voorstem men, omldjat 't niet anders kan. Spr. be doelde slechts een andere regeling in overweging te geven. De heer SUURMONDi gelooft dat er abonné's zijn die er een rékensommetje vaan kameelen. Wij passeerden eenige kleine garnizoensplaatsjes, waar gestopt werd tot het uitlaten en opnemen van reizigers, meest Arabieren, want hoe verder men de Sahara inkomt, des te schaarscher wordt de Europeesche be volking. Wij kwamen 's avonds om zeven uur te Colomb-Bechar aan. Ik was blij dat ik den trein kon verlaten, want de hitte la de wagons, vooral op den middag, was ondragelijk. Wij werden ondergebracht in eene compagnie die ook behoorende tot het vreemdelingen-legioen; den volgenden morgen zouden we te voet naar onze compagnie, welke nog 26 K.M. van daar lag, vertrekken. Dienzelfden middag waren er vier wagens, met escorte, van die compagnie, aangekomen, om levensmiddelen te ha len en wij zouden hiermede vertrekken. Ik trof hier nog een Hollander aan, die mij dadelijk zeide, dat hij het oogenblik vervloekte, waarop hij het besluit had genomen in het Vreemdelingen-legioen te gaan. Van mijn nieuwe compagnie kreeg ik ook niet veel goeds te hooren. Hij was al vier jaar uit Holland weg; ik moest hem toen alles vertellen wat daar zoo al die jaren was voorgevallen. Door zijn toedoen had ik het geluk, nadat om 9 van maken. Dat is verkeerd gezien t. o. v. het bedrijf. Het vioorstel is daarom goed. Het voorstel wordt [aangenomen ml a. st. Marnixschool» B. en W;. stellen voor het verzoek van het bestuur der Marnixschool om gelden beschikbaar te stellen voor een bijbouw tot berging van leermiddelen, enz. tot een bedrag van f 998 in hun handen te stellen om advies. Goedgekeurd. De heer CYSOUW vond het jammer dat er nog geen praeadvies is. De VOORZITTER zegt, dat er binnen kort weer vergadering is. Uitkeering M. Filius, Aan de orde is het voorstel M. Filius vroeger aannemer van het ophalen van ,asch en vuilnis in deze gemeente, het hem ingehouden loon v,an f 130 uit Ie. keeren. De heer GOEDBLOED heeft het prae advies bevreemd. Vorige verzoeken zijn steeds afgewezen. Nu gaat hij zijn recht zoeken ,,vol met stroop". Spr. vindt geen vrijheid voor te stemmen. De heer JANSSEN heeft 't goed ge- cljnan, dat F. feitelijk schuld beleend. Maar F. is niet dje eenige geweest, die de zaak in wanorde gestuurd heeft. Dat loopt al van zijn voorgangers af. liet reinigings' bedrijf is destijds toch voor een schamel- bedjrag door hem aangenomen. Spr. heeft vroeger F. gegispt om zijn houdting. Op billijkheidlsgroaden stemt spr. thans voor De heer CIJSOUW vindt niet, dat F. verkeerd is ingelicht. De voorwaarden lagen ter secretarie, Spr. zal tegen stem men. De heer SUURMOND heeft steeds dezen weg t.o.v, Filaus gewild. Het is waar, F. wist, waaraan hij zich te hou den had. Spr. heeft zich op het stand punt gesteld F, niet te geven, omdat er geen rechtsgrond voor was. We verlaten thans den rechtsgrond en handelen uit oogpunt van billijkheid. Zoo komt 't F inderdaad toe. Doch uit philantropisch oogpunt, want de rechtsregeling verla ten we. De VOORZITTER zegt, dat de toe stand toch sinds het eerste adres ver anderd is. We voeren den reinigings dienst thans in eigen beheer uit. Die wordt er dus niet door geschaad. F. is volkomen correct behandeld. We doen 't nu uit filantropie. De heer DE PRIESTER zegt, dat F. vroeger de restitutie verzocht op rechts grond, Die gold toen niet, en ook nu niet F, heeft zijn werk geweten en daarom nu recht op de vergoeding vinden B. en W De schuldvraag ligt bij allen gezamenlijk vindt spr., zoowel bij B. en W., den raad als bij alle aannemers. De heer MELIS betoogt, dat de raad volkomen zuiver heeft gestaan tegen over F. Hij heeft er geen recht op; B •en W. stellen 't voor, omdat ze meenen dat F, 't wel verdiend heeft. Het voorstel wordt aangenomen. De heeren Cijsouw en Goedbloed tegen. Verbetering Nieuwstraat. Aan de orde is liet voorstel afwijzend te beschikken op het adres van K. Miri- derhoud (Posthoorn) om verbetering van de Nieuwstraat. De heer GOEDBLOED vraagt of 't ge meente-eigendom of eigen grond is. DE VOORZITTER: 't Is eigen grond, We kunnen niet voor de een de straat gaan aanleggen, en voor de andere niet. De heer JANSSEN gelooft niet, dat 't geheel zijn eigendom is. Hoe zijn de beide andere behandeld? De heer MELIS geeft een nadere toe lichting. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. JaarwedderegeHng ambte naren ter secretarie, Ter gemeentesecretarie worden aan gesteld: a. een eerste ambtenaar ter secretarie jaarwedde f 2200.tot f 2800. b. een tweede ambtenaar ter secretarie jaarwedde f 1600,tot f 2200. uur de dienstdoende onderofficier appèl had gehouden, dien nacht op een bed van een zijner kameraden te kunnen sla pen, welke dien nacht op wacht was. De anderen, die met mij gekomen waren, moesten in een kleine steenen barak zoo maar op den grond liggen. Om vier uur des morgens vertrokken wij, loopende, aangezien de wagens zwaar beladen waren en slechts zij mochten zitten, die de muilezels be stuurden. Het escorte dat bestond uit 16 man en een onderofficier was ook bere-, den, op muilezels, flinke mooie dieren. Daar deze er een gangetje inhielden hadden wij een heele toer om ze bij te houden. Daarbij kwam, dat het al tegen 7 uur des ochtends heel warm werd; om 10 uur kwamen wij echter op de plaats van bestemming aan. De compagnie, waarbij ik werd inge deeld, was ongeveer 240 man sterk en ze werd gecommandeerd door één ka pitein en twee luitenants. De post op zichzelf zag er uit als een aardvesting, geheel ingesloten door een hoogen muur, hagelwit en overal voor zien van schietgaten; des nachts wordt de vesting door een poort gesloten. Binnen deze muren bevinden zich de woning van den kapitein en die der luitenants; de manschappen, zijn onder c, een derde ambtenaar ter secretarie jaarwedde f 1000.tot f 1600. d. een bode jaarwedde f 100. B. en W. achten 't noodig, dat er een ambtenaar bijkomt. De heer MELIS vindt het voorgestelde salaris van -den derden ambtenaar wat boog. Hij zou willen van f 800.tot f 1200.Bovendien bepleit hij het geven van een kindertoeslag. De heer DE PRIESTER meent toch dat B, en W. tot overeenstemming ge komen waren. De raad heeft de volle bevoegdheid, als dit aangenomen is, te bepalen wie of in die verordening valt en hoe, Spr. is voorts tegen kinder toeslag. De heer SUURMOND- betoogt dat m eerst moeien beslissen of er een derde ambtenaar bij komt en dan de verorde ning. Als we de verordening aannemen,; treedt die dus pas dn werking, als er drie ambtenaren zijn. De VOORZITTER zegt, dat de behoef te aan een „eersten ambtenaar" gevoeld wordt. Die diende er dus bij opgenomen. De heer JANSSEN kan zich met de jaarwedden vereenigen. Mem hoort te geven loon naar arbeid, en niet naar ge zinssterkte. Aan kindertoeslag moeten we dus niet beginnen. De heer SUURMONDi kan zich met de voorgeslplde regeling eenigen behalve voor den derden ambtenaar. 800 Gulden is een behoorlijjke be- looning. Degene die dan verder wil ko men kan een plaats elders zoeken. We houden dan steeds een jonge kracht hier. Voor kindertoeslag is spr. ook. Iemand met kinderen heeft een duurder leven.Spr. stelt voor f 50 voor ieder kind. De heer OYSOUWl wil den derden ambtenaar met f 800 laten beginnen met zes jiaarlijkschc verhoogingen van f 100. De heer GOEDBLOED gaat accoord met de heeren Suurmiond en Cy.souw wia-t den derden (ambtenaar betreft. De heer DE PRIESTER lijkt de verhou ding der salarissen der drie ambtenaren goed ;aan elkaar sluitend. Ook voor den derden ambtenaar. Ook van hem wordt iets geeischt: v,an daar een beginsalaris vian f 1000. Na zes jaar, zal de dealde ambtenaar toch wel hebben gepoogd te verdwijnen. Spr. wil geen kindertoeslag, 't is onbillijk, dat een ambtenaar, die kin deren heeft, meer salaris zou krijgen. De heer MELIS verdedigt een aan vangssalaris van f 800 voor een derden ambtenaar, niet verhoogingen van f 100 p. jaar maken we 't voor herd aantrekke lijk om hier te blijven. Spr. verdjedigt nog eens den kindertoeslag, en beveelt den nader aan. De heer SUURMOND- vreest dat als we tot f 1600 den derden ambtenaar salari- eeren, we tweedehands mensclien krij gen. Beter is 't dan energieke menschen te hebben van f 800 tot f 1200 die zien verder te komen. Spr. verdedigt nog eens kindertoeslag.. De heer DE PAGTER Vraagt zich af of 't nu de tijd is om zooveel gelfd uit te ge ven voor ambtenaren. Moet de belasting betaler weer de dupe worden? Spr. z.al legen stemmen. De heer LORIE,R vindt ook de jaar wedde van f 800 tot f 1200 voor den derden ambtenaar voldoende. Daar krij gen we zeker ook een degelijk ambtenaar voor. De heer LEJENHOUTS betuigt zich eveneens tegen kindertoeslag. Men krijgt voor een onbemiddelde -mioeder toch ook geen toeslag. De heer *DE PRIESTER betoogt, dat 't de bedoeling is oo,k voor den derden ambtenaar een eerste kla,s kracht te krij gen. Die zal dan ook later makkelijker een plaats krijgen, clie beter geis'alieerd wordt. Bij de belastingen wilde de heer De Pagter juist de belastingbetalers ver zwaren en nu klaagt hij over de dupe. De heer "ME,LIS wijst op andere ge meenten waar .kindertoeslag is. Het v o o r s lel-S UII It M O N D (kindertoe slag) wordt aangenomen m(et 6 tegen 4 st. Tegen de s.d.st.p., de heer De Pag ter. gebracht in lage steenen barakken. Bedden had men er toen ter tijd nog niet, die heeft men eerst de laatste jaren gekregen. Van 'n paar stukken hout wordt met ijzerdraad een soort stelling gefabriceerd en een stroozak doet dan dienst als bed. Voor een legionair is dat al lang goed genoeg. Zooals ik reeds schreef, was het een bereden compagnie, d.w.z. per twee man had men één muil ezel. Als men op marsch moest en bijna de geheele compagnie moest uitrukken, dan liep elk een uur en reed een uur. Daar het in dezen omtrek en verder de Sahara in nog tamelijk gevaarlijk is, valt het niet raadzaam te achten (en het is dan ook ten strengste verboden) zich alléén ver van het kamp te verwijderen, daar de Arabische bevolking daar niet vriendelijk gezind is. Dikwijls zwerven er benden door deze vlakte, die er op uit zijn om te rooven en te stelen wat zij krijgen kunnen, en wee degene, die in hun han den valt! Hij is onherroepelijk verloren, Meenig soldaat, die van daaruit ge tracht heeft te deserteeren, heeft dit waagstuk met den dood moeten bekoo- pen. Achter het kamp bevond zich een groote oase of palmerie, bestaande uit een paar duizend dadelboomen, Deze 13 October. Barometerstanden. Hoogste: 769.8 te München. Laagste: 743.6 te Böst. Thermometer, Hoogste en laagste temperatuur van Zate:rdagmorgen tot heden middag 12 u.: Hoogste 56 gr. Laagste.: 45 gr. Weersverwachting van het K, N. M. I.: Zwakke tot matige, latei* wellicht toe nemende Z. tot Z.-W. wind. Nevelig tot half of zwaar bewolkt. Aanvankelijk nog weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 14 October. Zon op 6.23; onder 5„08. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- en voertuigen 5.38. Maan op 8.54 njm.; onder 2.17 n.m. Laatste kwartier 15 October. HOOGWATER VLISSINGEN. Middelbare tijd. Dinsdag 14 Oct. 5.17.31 Woensdag 15 5.57 18.38 Donderdag 16 7.14 20.11 Vrijdag 17 8 57 21.49 Zaterdag 18 10.22 23. Zondag 19 11.14 23.46 Maandag 20 11,59 Het voorstel van B. en W. (sal, eerste ambtenaar) wordt aangenomfen. De heer De Pagter tegen. Het voorstel van B. en W. (derde ambtenaar) wordt verworpen (vóór de S.D.A.P.) Het voorstel-Cijsouw salaris derde ambtenaar f 800.tot f 1400.wordt aangenomen. Tegen de heeren Suurmond, Loriev, de Pagter en Melis. Bij de verdere art. gewijze behande ling stelt dhr. DE VISSER voor den bode van de kindertoeslagregeling uit te zon deren. Overigens geldt de toeslag tot 18- jarigen leeftijd. Dit wordt aangenomen. De heer CIJSOUW bestrijdt de be voegdheid van B. en W. een ambtenaar met meer dan gewone ijver spoediger op zijn maximum te brengen. Hij wil deze alinea schrappen. Ook de heer SUURMOND is hier te gen. Spr. wil dan liever een voorstel in den raad. De VOORZITTER zegt, dat dit voor gesteld wordt om 't hier blijven van een buitengewoon geschikt ambtenaar aan trekkelijker te maken. Dan kan de heer CIJSOUW er zich mee vereenigen. Bij het artikel wordt gevoegd „behou dens goedkeuring van den raad." De heer MELIS is tegen de omschrij ving van de dringende redenen extra ver lof te verleenen met behoud van wedde, zooals dit is geschiedt in art. 7, De heer CIJSOUW zou het verlof voor het overlijden van de echtgenoote met twee dagen na de begrafenis willen ver lengen. De heer JANSSEN vindt de regeling over 't algemeen goed. Spr. vindt 't wel degelijk goed, dat verschillende omstan digheden wel in de verordening zijn vastgesteld. Het moet een recht zijn. Spr. kan zich verder met het voorstel- CIJSOUW vereenigen. De heer DE PRIESTER, acht het voor stel-Cijsouw niet noodig. In bijzondere gevallen kan toch een bijzonder verlof worden verleend. Voor 't overige acht spr. de omschrijving van gevallen van bijzonder verlof juist. De heer MELIS zegt altijd met ieder- oases vormen de eenige plaatsen, waar nog iets groeit, en waar een oase of palmerie is, moet ook water zijn. Ik trof hier in onze vesting weer een Hollander aan, een groote robuste kerel met een goed hart. Allen mochten hem zooals ik weldra vernam, graag lijden, omdat hij verbazend sterk was en velen hielp, als dat noodig was. Zijn eenig ongeluk was, dat hij graag dronk en dit is ook later zijn verderf geworden. Hij was al 9 jaar in het leger. Daar hij met mij de eenige Hollander was, sloot ik mij bij hem aan en wij werden al gauw de beste vrienden. Daar droeg ook al weer veel toe bij 't feit, dat hij zoodoende dagelijks een halven liter wijn meer kreeg, want ik dronk de mijne nooit. Hoe dikwijls heeft hij en hebben ook anderen mij niet gezegd, en soms daarbij uitge lachen: „als jij geen wijn drinkt, word je nooit een goeie legionair," Maar dat hielp hun niets, ik had nu eenmaal een afschuw van dien drank en ben deze blijven houden, al de jaren van mijn diensttijd. Dat heeft mij gewis voor veel ellende gespaard; hoe dikwijls ik ook van land en klimaat verwisselde, altijd bleef ik goed gezond. I (Wordt vervolgd). j

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5