8 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 OCTOBER 1930, No, 236. BINNENLAND. DE BEHANDELING VAN NEDER LANDERS IN IT AI IE, DE OVERGEDRAGEN BEZITTINGEN VAN HET KON, NATIONAAL STEUNCOMITÉ ICOADEN IN HE.T •VBEEMDEUNGETI/ ^rE.CM /LEGIOEN DE VISSCHERIJEN IN DE ZEEUWSCHE STROOMEN. In het Vreemdelingenlegioen. WEERBERICHT etc. 8 October, Hoogste en laagste temperatuur ran Donderdag 9 October. HOOGWATER VLISSINGEN. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 8—15 OCTOBER. DES AVONDS TE 8 UUR M. T. ZU9D RECHTZAKEN. Politierechter te Middelburg. Op. vragen van den heer Mendels be treffende de bekende kwestie van be handeling van de zijde der Ilaliaansche «staatspolitie door een Nederlandsch staatsburger en diens reis'genoo-te onder vonden heeft de minister van- builen'- landsehe zaken .geantwoord: Uit de ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de door den heer Schmidt en djiens reisgezellin in Italië ondervonden behan deling een (gevolg was van de omstan digheid, dat eerstgenoemde hij de Itali- aansfahe politie als communist gesigna leerd -stond ,heljgeen te verklaren is uit het feit, dat hij vroeger jaren lid is ge weest van de communislt'ische partij en hij deel heeft uitgemaakt van den (thans opgeheven) Bond van Bevolulionnair-So- cialistischc Inl-ellectueelen. Wat overigens de ondervonden behandeling aangaat, is van de zijde der ItaliaanSehp reigeering verzekerd, dat beide personen behandéld zijn met ina'chtnemiing van' de facilitei ten, welke de voorschriften in hun om (sHandighed-en toelaten. Zoowel de heer S-c'hmidl als mevr. Kamerman zijn, blij kens de verschafte inlichtingen, wegens het niet beschikbaar zijn van afzonderlij ke 'cellen, ondergebracht in cellen, die tot de beis te der gevangenis behooren; daar in bevonden zich nog drie andere van lichte misdrijven beschuldigd© personen. Ontkend wordt voorts1, dat de heer Schmidt en zijn reisgezellin aanvankelijk onderworpen zijn -geweest aan een! regi me van brood en water; hun i's1, in de ge vangenis van de-n aanvang af het gewone voedsel verstrekt, en na twee dagen heb ben zij hun maaltijden uit de stad betrok ken, overeenkomstig heit reglement, dat zulks bit gunst toelaat. Do minister is van oordeel, dat er aan geen regeerl-nsg een verwijt van kan worden gemaakt, dat zij bijzondere nia-at- re gelen treft Leigen personen, dié zij ér op h. i. -goeden .'grond van verdenkt te behooren tolt een partij of organisatie, die zij als staatsgevaarlijk b-eslchouwt. Tot die bijzondere maatregelen behoort mede een verscherpte controle op vreemdelin gen, die onder die verdenking slaan. Indien Italiaans'che staatsburgers naar het oordeel der Neiderlands-che regeérin-g behooren 'lot een partij of organisatie die door haar als staatsgevaarlijk wordt be- gdhouwd, zullen zij zich lii-er te lande hebben te onderwerpen aan eveiiluedté •verscherpte conlrole.bepalingen, die. te hunnen aanzien zouden zijn genomen. Hoewel de minister te -allen tijde ge reed is om op te komen voor een be hoorlijke behandeling van Nederlanders in het buitenland en hij, voor zoover de door den h-eer Schmidt en mevr. Ka merman ondervonden behandeling daar toe aanleiding gaf, ook in dit -geval het n-oodigc vertoog tot de ItaliaanSclm re- peering heeft gericht, is liij van meening dat liet onderhavige [geval niet lot eenige démarche van algemeene Strekking aan leiding; kan -geven. Men schrijft ons: Het is wellicht niet van belang ont bloot belanghebbenden te wijzen op het Koninklijk besluit van 22 Juli 1930, Stbl. no. 337, welk besluit op 1 Septem ber 1930 in werking getreden is en uit voering geeft aan het bepaalde sub 2 van het eenig artikel der wet van 26 Juni 1926, Stbl. 210, Dat artikel bepaalt, dat de door het Koninklijk Nationaal Steuncomité aan den Staat overgedragen bezittingen bestemd kunnen worden tot een Stichting, welke o.a, ten doel heeft: „toekenning van uitkeeringen aan ter zake van dienst aan het rijk gepension- neerden, wier pensioen steunt op rege 3. Mijn kennis en ik zagen er nog netjes ge leed uit en een rilling van afschuw voer me door de leden bij de gedachte, dat ik mij voor pen nacj1j. deze ie en en op deze smerige stroozakken en dekens te slapen moest leggen, Nu begon mi] de gedane stap reeds bitter ie berouwen Vol walging verlieten wij het lokaal. Om vijf uur blies een hoornblazer der militaire bezetting het etenssignaal en als een troep hongerige wolven vlogen allen naar een dichtbij staande houten barak, voorzien van eenige vuile tafels en ban ken, om maar het eerst een plaats te be machtigen. Toen wij binnen kwamen wa ren reeds alle plaatsen bezet, want er was dien middag een groot transport inlandsche soldaten aangekomen en die zouden den volgenden dag ingescheept worden, om naa,r hun regiment in Tunis te vertrekken. Bij het aanschouwen van dit alles, de manier waarop het eten werd toege diend en hoe het er uitzag, had ik reeds genoeg. Ik zeide dit mijn lotgenoot en wij verlieten beiden de barak en bega- Ven ons naar een cantine, welke zich 700 750 800 900 975 1050 lingen van vóór 1919, voor zoover aan die uitkeering bepaaldelijk behoefte be staat." De pensioenen van bovengenoemde ambtenaren worden dus door uitkeerin gen verhoogd en opgevoerd tot een maxi mum van 280 pet. van het voor de wet van 1920 geldende pensioen. In 1920 werden zij reeds met 40 pet. verhoogd zoodat thans het dubbele genoten zal worden. Doch niet iedereen krijgt de volle 280 pet. Tot welk bedrag uitge keerd zal worden is afzonderlijk ge regeld. Daartoe heeft de minister de gemeen ten in 3 klassen verdeeld, in de onder scheiding: kleine gemeenten (10.000 inwoners en daar beneden); middelgroote gemeenten (10.000 tot 100.000); groote gemeenten (boven 100.000) De bijslagen worden niet verleend, in dien of voor zoover de inkomsten daar door zouden overschrijden een bedrag als hieronder is aangegeven: kl. m. gr, gem. gem. gem. Voor een bij familie inwonend persoon f 600 f 650 f 700 Voor een op zich zelf staand persoon Voor hoofd van een gezin v. 2 personen Voor hoofd van een van 3 pers. 1000 1075 1150 idem 4 pers. 1100 1175 1250 idem 5 pers. 1200 1275 1350 Voor eiken persoon meer, waaruit het gezin bestaat, worden de laatstge noemde bedragen telkens met f 100, verhoogd. Voor de toepassing van bovengenoem de bepalingen komen in aanmerking: a. de inkomsten van den gepension- neerde; b. die van zijn of haar echtgenoot of van inwonende kinderen of andere ge zinsleden voor de helft, met dien verstande evenwel, dat de wettelijke ouderdoms- of invaliditeitsrente van den anderen echtgenoot voor het geheel in aanmerking komt, Tevens is bepaald, dat voor personen bij de regeling van wier pensioen 20 of meer dienstjaren medegerekend zijn, de bovengenoemde grensgetallen verhoogd worden met 5 pet., met dien verstande, dat voor elk dienstjaar, dat boven de 24 uitgaat, het percentage met 1 vermeer derd wordt. Rest ons., nog de vraag, wat de be langhebbenden te doen hebben om voor een uitkeering of een bijslag in aanmer king te kunnen komen. Dat is nog al eenvoudig. Zij hebben slechts een briefj te schrijven aan het Bestuur van de Stichting, bedoeld bij de wet van 26 Juni 1926, te 's Gravenhage met verzoek om voor een bijslag of uitkeering ingevolge het K.B. van 22 Juli 1930 in aanmerking te komen. Deze regeling geldt voor alle oud-ge- pensionneerde rijksambtenaren, dus ook voor de militairen. Echter niet voor de gepensionneerde Indische militairen. Aan het jaarverslag 1929 over den toe stand der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen, ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar was m het alge meen voor de verschillende visscherijen zeer gunstig. De oesterkweekers maak ten goede zaken door de hooge prijzen en een flinken afzet, terwijl ook de uit voer van zaaigoed zeer groot was. Ook de mosselhandel was zeer levendig door de hooge prijzen en grooten afzet. De weervisschers vingen een ongekend groote hoeveelheid ansjovis, waarvan de prijs hoog was. De garnalen waren goed koop, doch deze visscherij was niette- beneden op het meergenoemde plaatsje bevond. Wij kochten er elk een kom koffie en wat brood en daarmede deden we ons avondmaal. Om negen uur werd het signaal ge geven dat men moest gaan slapen. Al len gingen naar de zaal en daar kwam een onderofficier onze namen aflezen, of we present waren. Alhoewel ik vermoeid was, daar ik den vorigen nacht in den trein ook al niet veel geslapen had, lokte het me toch niet aan, mij op deze vuile stroozakken, welke ook niet vrij van on gedierte waren, neder te leggen. Ik zette mij op den rand van de verhoo ging, en bleef zoo langen tijd, het hoofd op de handen gesteund, zitten. Zoo dacht ik over alles na: het leven, dat achter mij lag en welke ellende de toe komst brengen zou. Eindelijk besloot ik mij op den grond maar neer te leggen en zoo bracht ik den nacht door in een on- rustigen slaap. II. Zoodra het licht werd begaf ik mij op het plateau en leunde over de borst wering, welke uitzicht had op de zee en de groote haven, totdat de reveille ge blazen werd. Toen werd er weer appèl gehouden, Barometerstanden. Hoogste: 764.4 te Marseille en La Co rn,na. Laagste: 732.6 'te Malinliead. Thermometer. gistermorgen tot heden middag 12 u. Laagste: 51 igr. Hoogste: 60 gr. Weersverwachting van het K. N. M. I. Krachtige 'tijdelijk stormachtige Z.-W, tot W. wind. Betrokken of zwaar bewolkt met regen, mogelijk hagelbuien en tijde lijke opklaringen. Weinig veranderiuig in temperatuur. Later overdag iels kouder. Zon op 6.15; onder 5..20. Licht aansteken alle rijwielen, motor rijtuigen en andere rij- e-n voertuigen 5.50. Maan op 5.49 n(rtL; onder 8.01 v.m, Loialste kwartier 15 October. Middelbare t ij d. Donderdag 9 Oct. 2.02 14 11 Vrijdag 10 2.34 S 14 44 Zaterdag 11 3.05 15.15 bondag 12 3.36 15 53 üaandag 13 4 15 16 39 Dinsdag 14 5.17 31 Woensdag 15 5 57 18.38 min goed loonend vanwege de zeer om vangrijke vangsten, Van de kleinere visscherijen waren de vangsten slecht, behalve die van bot, van welke visch meer werd gevangen dan in 't vorige jaar terwijl de prijs hoog bleet Ook dit jaar, liepen de vangsten van de kreeftvisscherij weder sterk achter uit, zoodat maaregelen zullen moeten worden genomen om deze visscherij staande te houden. Aangaande de Oesterteelt ont leenen wij: Behalve in de Grevelingen waren aan slag en groei goed, de qualiteit was be ter dan in het vorige jaar. De handel is steeds vooruitgaande, alleen in Brui- nisse was deze in het najaar ongunstig. In totaal werden in dit jaar 5.959.420 meer oesters verzonden dan in het vorige jaar en in het seizoen 1928-'29 werden 5.962.121 meer oesters verzonden dan in het vorige seizoen. De oestervisscherij ondervond in het district Ooster Schelde oostelijk deel ge durende de eerste weken in Januari veel last van de vorst, evenwel was op 21 Januari de visscherij weder in vollen gang. Tengevolge van de daarna ingetre den strenge vorst werd deze visscherij op 11 Februari weder stilgelegd tot 11 Maart, op welken datum met de noodig geworden uitbakening der perceelen kon worden begonnen. Aanvankelijk werd niet druk gevischt omdat de oesters nog te zwak waren om verwerkt te worden. Het aantal doodgevroren oesters bleek minder te zijn dan verwacht was. Het sterftecijfer was iets hooger dan in an dere jaren. Op Februari voer de haven van Yerseke de eerste drijfoesters aan getroffen meest afkomstig van de boven- perceelen der Yersche Bank Zij werden door lieden van Yerseke geraapt, die aanvankelijk geen koopers konden vin den, omdat men meende dat deze oesters zouden afsterven. De meesten werden tot het voorjaar in de buitenputten geborgen, nog onge- veei 9000 K.G. werden verhandeld tegen f 0,30 per K.G, De zaaioesters die in den winter in men deelde ons groepsgewijze in om werkzaamheden te verrichten, en daar bij werden de noodige scheldwoorden niet gespaard, De beteekenis toen daar van ontging me nog, wegens mijn gebrek aan kennis van de Fransche taal. Den tweeden dag, 's middags om twee uur, moesten wij allen aantreden. Men hield nauwkeurig appèl en toen verlie ten wij onder sterke bewaking, als wa ren wij een troep van de zwaarste mis dadigers, het fort. Men voerde ons naar de haven om op een der booten van de Compagnie Trans-Atlantique ingescheept te worden met bestemming naar Algiers. De menschen op straat bleven ons staaa nakijken en het leek me toe, of aller oogen op mij gericht waren, ik voelde mij als een tuchthuisboef, die naar de plaats zijner verbanning gevoerd werd. Het inschepen ging vlug, ieder kreeg een kleine deken en toen werd ons de verblijfplaats tijdens den overtocht aan gewezen; het was onder in een ruim en daar stonden tevens een honderdtal muilezels en paarden! Daartusschen kon elk zich een plaatsje uitzoeken; als meer dan een stuk vee beschouwde men ons dus klaarblijkelijk niet meer. Ik overdrijf hier niet, maar vermeld slechts de getrouwe waarheid, zooals ik dit zelf ondervond. Wij werden scherp bewaakt, totdat om vier uur de boot vertrok en weldra waren wij in volle zee. De behandeling ©EERSTE ©VOLLE HAAM O LAATSTE KWARTIER ÜfNIEUWE MAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS De volle Maan komt steeds meer naarl kaartje; den 14 staat zij in de Twee het N. op; 8 en 11 Oct, staan op het 1 i n g e n. de putten te Yerseke hadden gestaan werden omstreeks 1 April naar de per ceelen Grevelingen, onder Stavenisse, Brabantsche Vaarwater, Dorstman, Zand- kreek -en Mosselkreek gebracht, minder op de Yersche-bank, daar men onder vonden nad dat de oesters uit de andere üistricten be'er van qualiteit waren. Door enkele kweekers van Yerseke werd een partij oesters naar de Zuiderzee ge luncht. en onder de kust van Oostmahorn uitgezet, bij wijze van proef, die evenwel niet is geslaagd, daar deze oesters onder het mosselzaad zijn gevallen en afge storven zijn. Ook dit jaar werd hier veel last op de perceelen ondervonden van zoogenaamd flap, mede tengevolge van het mooie zomerweer, waardoor vele oesters gingen drijven. Door de vhschers werd al het moge lijke gedaan dit vuil van hun oesters af te houden en tegen te gaan. In begin Mei werd in dit district de eerste groei aan de oesters geconsta teerd. Óp 25 Mei werden de eerste schel pen te water gebracht. In dit seizoen werden hier ongeveer 50000 kub. M. schelpen te water gebracht, afkomstig van de Zeeuwsche Stroomen en de Zui derzee, de prijzen waren van f 1.50 tot f 3.per kub. M. In de week van 15 tot 20 Juni werden 70.000 pannen collecteurs te water ge bracht daar in het begin van die week op een der proefpannen broedval was geconstateerd, in den Boomkil, het Noorden van de Yersche-bank en onder den Thoolschen wal. De pannen waren zeer goed bezet en de aanslag varieerde van 100 tot 500 stuks per pan. De aanslag op de schelpen was buitengewoon goed en overtrof die nog van het vorige jaar. De groei van de kleine, zoowel als van de consumptieoesters was goed en was niet minder dan die in het vorige jaar. De gewichtstoename was van 20 tot 25 K.G. De qualiteit was beter dan die in het vorige jaar, In het district Ooster Schelde, westelijk deel, werden bijna alle in de Zandkreek gelegen mossel- perceelen door oesterkweekers van Yer- tijdens de overvaart van de Middelland- sche Zee, die ongeveer zes en dertig uur duurde, was heel slecht; het weinige eten dat we kregen was bijna niet te genieten en een bord, vork of lepel werd daarbij niet verstrekt. Den tweeden dag, 's morgens om 9 uur, kwamen wij in de havenplaats Oran aan. Ook hier werden wij afgehaald en weer onder bewaking naar het Fort St. Thé- rèse geleid. Op dit fort was een kleine bezetting van het Vreemdelingen-legioen. Nadat er appèl gehouden was, moesten wij een voor een bij een officier in een kamertje komen en daar werden ons ver schillende vragen gedaan: naam, natio naliteit, beroep, of men al eens soldaat geweest was, enz.; tevens kreeg ieder te hooren in welk regiment hij voorloo- pig was ingedeeld. Toentertijd bestond het Vreemdelingen-Legioen uit het eer ste en het tweede regiment en dan nog het zoogenaamde regiment-Marsch, het welk zich in Marokko bevond en dat ge regeld aangevuld werd met soldaten van het eerste en tweede regiment. Het eerste regiment (het grootste) heeft zijn hoofdgarnizoen in Sidi-Bel- Abbes; het tweede in Saïda. Dit was zoo tot 1921; in de jaren 1920'22 en ook later nog kwamen er wekelijks zulke groote transporten (gewoonlijk twee maal per week, soms wel van 200 tot 400 man sterk, en meest Duitschers, Rus sen, Oostenrijkers en lieden uit de Bal- seke overgenomen. In verband met de goede uitkomsten in bet vorige jaar werd ook nu weder vroeg met zaaien be gonnen, In den Dorstman werden ook dit jaar weder op enkele perceelen oesters uit gezaaid en in het Brabantsch vaarwater en voor Kattendijke werd een partijtje als proef te water gebracht, onder den wal van Zierikzee werd een groote partij uitgezaaid. (Wordt vervolgd.) In de zitting vjan 7 October j.l. waren de volgende personen gedagvaard: M. B.. huisvr. M. T., 26 j., zonder be roep te Vlissingen, wegens mishandeling vjan S. M. Marlens te Vlissingen op 28 Aug. 1930 en wegens beleediging van S. M. Martens te Vlissingen op- 28 -.Aug. 1930. Fisch: f 15 b. s. 15 d. h.'Uits'praajk f 10 b. s. 10 d. h. Ca. B., 20 jaar, zonder lberoep1 te Vlissingen als voren te Vlissingen op- 28 Augustus 1930 Eisch: f 15 b. s. 15 d. h.; Uitspraak >:f 10 b. s. 10 d. h. J. P., huisvr. A. B., 61 j., zonder be roep te Vlissingen, wegens mishandeling van S. M. Martens te Vlislsingen op z8 Augustus 1930. Eisch en uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. S. C. 8., 26 j., .arbeider te Axel, we gens mishandeling van Krijn Dielenian te Axel op 6 September 1930. Eisch: f 10 b. s. 10 d. h. 'Uitspraak: f 5 b. s. 5 d. h. A. A. D., 72 jaar, zonder beroep te Koewacht, wegens mishandeling van zijn echtgenoole M. L. van lleclkc te Koe|- Wiacht op 2 September j.l. Eisch en uitspraak 14 d. gev. slraf. J. W. van 13., huisvr. J. O. Z., 33 j zonder beroep te Kjattendijike, wegens mis handeling van Maatje Beenaekers te Kat tendijke op 1 September 1930. Eisch en uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. kanstaten), dat het Fransche gouverne ment besloot het regiment-Marsch op te lossen en in plaats daarvan twee regi menten meer te formeeren. Toen kreeg men het le, 2e, 3e en 4e regiment. Alle garnizoensplaatsen in Algiers werden door het le regiment (het grootste en voltalligste, dat bestaat uit 9 bataljons, dus 36 compagnieën bezet; de andere drie regimenten hebben nu nog hunne garnizoensplaatsen in Marokko, het 2e in Meknes, het derde in Fez, de hoofd stad van Marokko en het 4e in Marra- kech. Deze laatste drie regimenten be staan ieder uit vier bataljons, dus zes tien compagnieën. In den zomer blijft ge woonlijk niet meer dan één compagnie in de garnizoensplaats, in den winter meestal een bataljon; de rest dient tot bezetting van verschillende posten, voorposten en blokhuizen. Tegen het voorjaar gaat in den regel het grootste dtel op colonne, om te trachten verder in het land door te dringen en de nog onafhankelijk levende Marokkanen tot onderwerping te dwingen, met zacht heid of met geweld. Deze regimenten worden telkens aangevuld uit het eerste regiment, waarvan ook nu nog het hoofd garnizoen zich in Sidi-Bel-Abbes be vindt, (Wordt vervoligd). j

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 5